Turizmde 'parayı veren düdüğü çalar' taktiği: 'Ucuzcu turistler' yüzünden fiyatlar artacak

Turizmde 'parayı veren düdüğü çalar' taktiği: 'Ucuzcu turistler' yüzünden fiyatlar artacak

Yıllardır kitle turizminin olumsuz etkilerinden bunalan gözde tatil yerleri, 'kaliteli turist' avına başladı. Nitelikli turizme geçiş için birbiri ardına önlemler alan işletmelerin yeni stratejisi 'parayı veren düdüğü çalar' yöntemi. Avrupa'daki gözde kentler ucuzcu turistler ve günü birlik ziyaretçiler için fiyatları artırdığını kaydetti.

Çevre duyarlılığına sahip deyim yerindeyse oturup kalkmasını bilen ideal turist, kavga çıkarmıyor, etrafı kirletmiyor. İdeal turistin ayrıca sadık olması, yani bir sonraki yıl yeniden gelmesi ve tabii ki mümkün olduğunca çok para harcaması gerekiyor.

'NİTELİK VE NİCELİK' VURGUSU

Turizm konseptinde "nicelik" yerine "nitelik" diyen destinasyonlardan biri de Almanya'nın başkenti Berlin. Kentin turizm konsepti, turizmin başarısının artık salt turist sayısından ziyade niteliksel hedef ve kriterlerle ölçülmesini öngörüyor.

Berlin destinasyon yönetimi ve pazarlama kuruluşu Visit Berlin'den Christian Tänzler, "Uzun bir süre sadece turist sayısının artışına odaklanıldı. Ama turizmin kalıcı ve sürdürülebilir olması, sadece konuklar ve kent sakinleri arasındaki ahenkle mümkün" diyor.

'YEREL HALKLA OLUMLU BİRLİKTELİK' ÖLÇÜTÜ

Turistlere yönelik hizmetlerde belli asgari standartların karşılanması ve turistlerin 'ekolojik ayak izinin', yani çevreye olumsuz etkilerinin mümkün olduğunca azaltılması da hedefler arasında.

Bu hedefleri tutturabilmek için Berlin'de bazı önlemler de hayata geçirilmiş. Örneğin Visit Berlin'in kullanıma soktuğu 'Going Local' adlı uygulamayla turistlere, bilindik klasik adresler dışında gezilecek diğer yerlerle ilgili tavsiyelerde bulunuluyor.

Bu uygulamanın arkasında yatan fikir, turist akınını kentin farklı bölgelerine yönlendirerek belli bölgelerde yoğunlaşmalarını önlemek. Bunun için de gerçekten Berlin'in kendisiyle ilgilenen ve kenti bütün olarak tanımak isteyen turistlere bel bağlıyorlar. Visit Berlin'den Christian Tänzler, bu konseptin turistlerin harcamalarını artırmaya yönelik olmadığına vurgu yaparak "Nitelikli turizm, ille de Berlin'de tatilin pahalanması anlamına gelmiyor. Bizim kalite stratejimiz 'beş yıldızlı' stratejisi değil" diyor.

UCUZCU TURİSTLERE KARŞI FİYATLAR ARTIYOR

Avrupa'nın en gözde turistik kentlerinden Barcelona'da ise durum tam tersi. Kitle turizminin olumsuz etkilerinden yıllardır muzdarip olan Barcelona, ucuzcu turizmin önünü kesmek için fiyatları artırma yoluna gidiyor.

Konaklama fiyatları artınca ucuzcu turistlerin sayısının da azalması umuluyor. Ancak bunun tek başına kaliteli turizmin önünü açmaya yetmediği, Mallorca örneğinde görülüyor.

TURİSTLERE AYAKBASTI PARASI

Venedik de kitle turizminin sancılarını yıllardır en yoğun hisseden Avrupa kentlerinden. Kaliteli turizm konusunda kafa yoran yetkililer, kente günübirlik seyahatlerin önünü kesmeye çalışıyor.

Kent belediyesi sözcüsü, kaliteli turizmde konaklama süresinin çok önemli bir kriter olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Venedik'i ziyaret edenlerin kentin ruhu ve kendine özgü eşsiz ritmiyle uyum sağlamak üzere gelmelerini istiyoruz. Bir gün bunun için kesinlikle yeterli değil."

Kent yönetimi bu nedenle Venedik'i günübirlik ziyaret edecek turistlere giriş ücreti getirmeye hazırlanıyor.

TURİZMDE 'ELİTİZM' UYARISI

Almanya'nın Münih kentindeki Ludwig Maximilian Üniversitesinden turizm ekonomisi profesörü Jürgen Schmude, "Kalitenin bir bedeli vardır. Bu gözardı edilemez" diyor.

Destinasyonlarda kalitenin genelde turist başına elde edilen ciroyla ölçüldüğüne işaret eden Schmude, bu turizm anlayışına odaklanmanın turizmde "elitizm" tehlikesine yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Sadece belirli grupların maddi olarak karşılayabildiği bir tatil anlayışının bazı sektörlerde halihazırda görüldüğünü belirten Schmude kayak sektörünü örnek gösteriyor ve kayak tatilinin herkesin maddi olarak karşılayabileceği bir tatil olmadığını belirtiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN