Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2022 Kültür Sanat Yıllığı raflarda

Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2022 Kültür Sanat Yıllığı raflarda

Türkiye Yazarlar Birliği 2022 yılı ‘Türkiye Kültür Sanat Yıllığı’nı yayımladı. Yazar Mehmet Kurtoğlu’nun editörlüğünde yayımlanan eserin kültür sanat bölümünü ise KARAR’ın kültür sanat editörü, birliğin 2020 ‘Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları’ ödüllerinde ‘Basın/Kültür Sanat’ dalında ödüle layık gördüğü Saliha Sultan’ın imzası bulunuyor.

SACİDE DEMİR

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) 2022 yılı ‘Türkiye Kültür Sanat Yıllığı’nı yayımladı. TYB’nin dil, din, eğitim, kültür, sanat, ekonomi, sosyal ve siyasal gelişmelerle ilgili araştırmalar yapan, konuşan, yazan, kişi ve kurumların kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken eseri kitapçılardaki raflarda yerini aldı. Yazar Mehmet Kurtoğlu’nun editörlüğünde yayımlanan yıllıkta; geride bıraktığımız yıl boyunca Türkiye ve dünyada meydana gelen siyasi, ekonomik, kültürel, sanatsal ve sosyal olaylar bunların ortaya çıkış sebepleri, toplumsal etkileri ve sonuçları yer alıyor. Yıllığın kültür sanat bölümünde ise KARAR’ın kültür sanat editörü, TYB’nin 2020’de ‘Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları’ ödüllerinde ‘Basın/Kültür Sanat’ dalında ödüle layık gördüğü Saliha Sultan’ın imzası bulunuyor.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan sunuş yazısında yıllığı ilişkin şu ifadelere yer veriyor: “Kültür, sanat, din, dil başta olmak üzere 2022 yılındaki, şiir, hikâye, roman siyaset, ekonomi ve hukuka kadar pek çok konudaki değişim ve gelişmelerin sebep ve sonuçlarıyla yer aldığı yıllığı yine alanlarında uzman arkadaşlarımızın kaleminden okuyacaksınız. Mehmet Kurtoğlu’nun yönetiminde hazırlanan elinizde tuttuğunuz bu yıllık da edebiyatçı, sanatçı, şair, akademisyen ve bilim insanlarımızın katkılarıyla aylar süren çalışmaların bir ürünüdür. Bunu yayınevleri, yazarlar ve okuyucular da bilirler; Her yayının, bir hikâyesi vardır. ‘Dün ile Yarın’ arasında bir köprü kurma, toplumsal hafıza oluşturma görevini kendi kendimize tevdi ettiğimiz 1984 yılından bu yana hikâyemiz, hikâyemizin kahramanları ve okuyucuları olarak sizlerle hep birlikte yıllığı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu süreçte; yazdıkları metinlerle, verdikleri reklamlarla yayınımıza katkı sağlayan, destek veren kişilere, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum.” TYB Yıllık Dizisinden yayınlanan 511 sayfalık yıllığın sonunda ise; İbrahim Ulvi Yavuz, ‘Olaylar ve İnsanlar’ başlığı altında yılın önemli olaylarını ve hayatını kaybeden sanatçı, düşünür, siyaset, bilim adamlarımızın kronolojisini çıkardığı çalışması yer alıyor.

ROMANDAN ŞİİRE 22 BAŞLIKTA

TYB adına Arıcan’ın yayımladığı eserin redaksiyonu Songül Dolmuş ve İrem Sabır Sungur tarafından yapıldı. Mustafa Ekici’nin de yayıma hazırladığı yıllığa katkı sağlayan isimler ve konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor:

Saliha Sultan: Kültür hayatımız; 2022’nin Kültür Sanat Dünyası,

Prof. Dr. Mustafa Acar: Ekonomi toplum ve siyasî hayat; 2022 Yılında Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler,

Ahmet Varol: 2022’de İslâm Dünyası,

Ali K. Metin: 2022 Yılında Yayımlanan Şiir Kitapları Üzerine,

Necip Tosun: 2022’de Öykü,

Ali Bal: 2022 Romanlarına Genel Bir Bakış,

İbrahim Ulvi Yavuz: 2022 Yılında Yayınlanan Türk Romanları,

Prof. Dr. İdris Nebi Uysal: Dil,

İdris Ekinci: 2022’de Eleştiri, Kuram, İnceleme ve Değini,

Selçuk Küpçük: 2022 Yılında Müzik Dünyamız,

Gülcan Tezcan: 2022’de Sinema,

Ekrem Özdemir: Medya ve Eğitim,

Can Özcanlı: Radyo/TV; Küresel Televizyon Yayınları,

Mehmet Kurtoğlu : Dergiler, Mehmet Pektaş: Açıkkara,

Halit Yıldırım: Bir Belediye Kültür Hizmeti Olarak Şehir Defteri Dergisi,

Rukiye Oklan: Çocuk Edebiyatı,

Ahmet Şenol: Halk Kültürü Evleri,

Nesillerin Mirası: Gülfem Akyıldız; Mülâkat: Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar,

Rabia Nur Akmaz: Mülâkat: Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi,

Mahmut Erdemir: TYB’nin Yayınları,

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN