40 yaş üstü dikkat: Bu belirtiler şeker hastası olduğunuzun işareti! Uzman doktordan diyabet uyarısı

40 yaş üstü dikkat: Bu belirtiler şeker hastası olduğunuzun işareti! Uzman doktordan diyabet uyarısı

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, önemsenmediği takdirde hayati risk oluşturabiliyor. Uzman Doktor Esra Ülker, şeker hastalığı belirtilerinin özellikle 40 yaş üstü kişilerde sıkça rastlandığını söyledi. İşte, şeker hastalığı (diyabet) belirtileri...

Şeker hastalığı, pankreasın yeterince insülin üretemediğinde veya vücut onu doğru kullanamadığında kan dolaşımında glikozun birikmesi ile birlikte kan şekerinin yükselmesiyle sonuçlanan kronik bir hastalık.

Diyabet hastalığının farklı tipleri olduğunu ve Tip 1 diyabet durumu her yaşta görülebileceğini belirten Uzman Doktor Esra Ülker, genellikle çocukluk ve ergenlikte başladığı gibi bu dönemde görülen diyabet durumunun da tipik olarak yüksek şeker belirtileri verdiğini kaydederek, Tip 2 diyabet ise genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıktığını söyledi.

"ŞEKER HASTALIĞI BAŞLAMA YAŞI ORTALAMA 45"

Diyabet hastalığının risklerinden bahseden değerlendiren Dr. Esra Ülker, şunları söyledi:

"Ailenizden birinde Tip 1 veya 2 diyabet varsa, bu durumu geliştirme ihtimali daha yüksektir. Fazla kilolu olmak Tip 2 diyabet için önemli bir risk faktörü olduğu gibi ortalama diyabet başlangıç yaşı da 45'tir. Hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük etmek her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da risk faktörleri arasında yer alır.

Yüksek tansiyon teşhisi yüksek kolesterol veya yüksek trigliserit seviyeniz varsa, bu da Tip 2 diyabet riskini artırır. Basit şekerler açısından zengin bir diyet yiyorsanız, kendinizi diyabet için daha yüksek risk altına sokarsınız."

doktor-esra-ulker-yorumlari.jpg
Esra Ülker

"ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİNİ DİKKATE ALIN"

Tüm hücrelerin ve dokuların etkilendiği diyabet hastalığında, düzenli tıbbi bakım gerekmektedir. Şeker hastalığının belirtileri; sık sık susama ve ağız kuruluğu, sık idrara çıkma ihtiyacı, kilo kaybı, el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, halsizlik, yorgunluk, ruh halinde değişiklikler, yaraların geç iyileşmesi şeklinde sıralanabilir.

"HAREKETLİ YAŞAM İLE KORUNUN"

Şeker hastalığının birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini ve korunmak için düzenli hekim kontrolü gerektiğini vurgulayan Dr. Esra Ülker, "Şeker hastalığının vücutta oluşturduğu hasarlardan korunmak için kan şekerini kontrol altında tutmak büyük önem taşıyor. Düzenli hekim kontrolü ve tedavi oldukça önemli. Hareketli yaşam tarzı yani egzersiz yapmak, spor yapmak ve doğru beslenme alışkanlığı kazanmak çok önemlidir" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN