Beynin yaşlanma hızını bu basit egzersizlerle azaltın! Uzman isim, yapılması gerekenleri detaylıca anlattı

Beynin yaşlanma hızını bu basit egzersizlerle azaltın! Uzman isim, yapılması gerekenleri detaylıca anlattı

Yaşlandıkça tüm organlarımız gibi beynimiz de yaşlanıyor. Fakat bu süreci yavaşlatmak mümkün. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, beyni dinç tutan pratik bilgileri paylaştı. İşte, beynin yaşlanma hızını azaltmak için yapılması gerekenler...

İlerleyen yaşla birlikte beynimiz de yıpranıyor ve hafızamız zayıflıyor. Fakat uzmanlar bu durumu frenlemenin biraz da kendi elimizde olduğunu belirtiyor. Çünkü beyin bazı yöntemlerle ve doğru yaşam alışkanlıklarıyla yeniden yapılandırılabiliyor.

doktor-derya-uluduz-yorumlar.jpg
Prof. Dr. Derya Uludüz

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz'e göre, beyin sağlığınızı korumak için kendinize bu soruları sorun:

SAĞLIKLI YAŞLANIYOR MUYUM?

Yaşlanmayla birlikte tüm hücre, doku ve organlarımızda ölüm, yavaşlama, yıpranma gibi değişiklikler meydana gelir. Ancak sağlıklı yaşlanarak, sosyalleşmeyi ve kendi ihtiyaçlarımızı karşılamayı sürdürebiliriz. Sağlıklı yaşlanabilmek için şunları yapmak gerekir:

STRESİ AZALTMAK

Stres vücutta kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu da bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve iltihaplanmaya yol açar. Vücuttaki iltihaplanma ise kalp, beyin damar hastalıkları, Alzheimer, şeker hastalığı, obezite, astım, kronik yorgunluk, depresyon, baş ağrıları, uykusuzluk gibi birçok hastalığı tetikler. Peki, stresi azaltmak için ne yapmak gerekir? Öncelikle hayata bakış açınızı değiştirmek en önemlisi. Bu konuda kişilik yapısı önemli görünse de aslında bakış açısı değiştirilebilir ve öğrenilebilir bir şey.

TANSİYON, ŞEKER, KOLESTEROLÜ KONTROL ALTINDA TUTMAK

Kalp hastalığı ile Alzheimer arasında birçok ortak risk faktörü var. Çünkü damar sistemi, beyne kan akışını sağlıyor. Kan akışındaki bozulma ise beyin dokusu hasarına yol açıyor. Yüksek tansiyon ve kolesterol bu sebeple beyin sağlığı için tehlikeli. Tabii kan şekerinize de çok dikkat edin.

İLAÇLARI DOĞRU KULLANMAK

Yatıştırıcı ve uyku ilaçları, antihistaminikler ve antidepresanları doktorunuz önermedikçe asla kullanmayın. Doktorunuz kesince bırakın.

BEYİN DOSTU BESİNLER TÜKETİYOR MUYUM?

Yediğimiz yiyeceklerin beyin sağlığı üzerinde büyük etkisi var. Çünkü beyin, vücudun kalorisinin yaklaşık yüzde 20’sini kullanan, konsantrasyonu koruyabilmek için bol miktarda enerji harcayan bir organ. Bu nedenle beyni besleyecek ‘kaliteli’ bir yakıt kullanmak gerekiyor. Bazı yiyeceklerin ise beyin sağlığına katkısı kanıtlanmış durumda. İşte onlardan bazıları:

Yağlı balıklar: Beyin sağlığına faydasını kesin olarak bildiğimiz Omega-3 yağ asitleri içerir. Omega-3, beyin hücreleri de dahil olmak üzere vücutta doku tamirine yardımcı olur ve sinir hücrelerini iyileştirir.

Bitter çikolata: Bir tür antioksidan olan kakao, beynin hafıza ve öğrenmede yer alan kısımlarında sinir hücresi ve kan damarı büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca beyindeki kan akışını uyarabilir.

Meyveler: Araştırmalar meyvelerdeki antioksidan bileşiklerin beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirme, beyin hücrelerinin yeni bağlantılar kurmasını teşvik etme, hafızayı güçlendirme, yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıkları azaltma gibi etkileri olduğunu göstermektedir.

Kuruyemişler: Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler Omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerdiğinden beyin sağlığını korur.

Sebzeler: Özellikle brokoli, glukozinolat adı verilen bileşikler bakımından zengindir. Vücut bunları parçaladığında, izotiyosiyanatlar üretir. İzotiyosiyanatlar oksidatif stresi ve nörodejeneratif hastalık riskini azaltabilir. Brokoli ayrıca C vitamini ve flavonoid içeriğiyle de beyin sağlığını korur. Glukozinolat içeren diğer sebzeler Brüksel lahanası, Çin lahanası, lahana, karnabahar, pancar ve kara lahanadır.

BEYNİME EGZERSİZ YAPTIRIYOR MUYUM?

Beyni beslemek kadar egzersizin de önemli olduğunu söylüyoruz. İşte beyne egzersiz yaptırmanın yolları…

RUTİNLERİ BOZUN

Rutinlerimizi seviyoruz ancak rutinler ne kadar fazla olursa beynimiz gün içinde o kadar az çalışır. Markete farklı yoldan gitmek, gün boyu farklı elinizi kullanmak (solaksanız sağ) gibi küçük değişiklikler, beyninizi uyarır.

FARKLI KİTAPLAR OKUYUN

Buradaki püf noktası, tamamen yeni bir türde kitap seçmeniz. Sağlık, felsefe, ekonomi hakkında bilgi edinin. Hangi konuya uzaksanız, beyninizi o konuyu anlaması için zorlayın.

OYUN OYNAYIN

Bulmacalar klasik bir beyin eğitmenidir, sadece sözlü dile değil, hafızanıza bilginin birçok boyutundan erişir. Sudoku, belleğe dayanan bir sayı yerleştirme oyunudur. Bir Sudoku bulmacasını tamamlamak için yapılan “planlama” kısa süreli hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olur ve konsantrasyonu artırır. Puzzle yapmak da iyi bir egzersizdir.

EGZERSİZ YAPIN

Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde, beyninizin yeni kas becerilerini öğrenmesi, mesafeyi tahmin etmesi ve denge kurması gerekir. Beyninize meydan okumak için çok çeşitli egzersizler seçin.

MÜZİK DİNLEYİN

Müzik dinleyen ya da müzik yapan birinin beynine baktığınızda neredeyse beynin bütününün aktif olduğunu görürsünüz. Müzik genel olarak kavrayışı artırıcı etki yapabiliyor ve müzik hafızası da demans gibi beyin hastalıklarında genellikle en son kaybedilen bilgi oluyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN