Hastalıklara karşı adeta Iron Man zırhı gibi koruyor! Tam bir şifa deposu, bağışıklığı demir gibi yapıyor

Hastalıklara karşı adeta Iron Man zırhı gibi koruyor! Tam bir şifa deposu, bağışıklığı demir gibi yapıyor

Sonbahar hastalıklarının kol gezdiği şu günlerde bağışıklığımızı güçlü tutmak için sağlıklı beslenmek şart. Öyle bir besin var ki her türlü hastalıkla mücadele ediyor, bağışıklığı kuvvetlendiriyor. İşte, hastalıklara karşı tüketilmesi gereken o besin...

Kansere karşı faydalı olan tahin, birçok hastalığa karşı adeta zırh görevi görürken özellikle mide zehirlenmesine de karşı koyuyor. Tahin, sadece vücuttaki zehri atmakla kalmıyor aynı zamanda protein zengini.

TAHİNİN FAYDALARI NELER?

Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kansere karşı koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. İdrar söktürücüdür. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.

Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Tahinde çok miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararları da vücudumuza kazandırabiliriz.

E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Vücuda enerji verir. İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır. Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir. Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir.

Anne sütünü arıtıcı özelliği bulunmaktadır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir. Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.

tahinin-sagliga-faydalari.jpg

TAHİN NEYE İYİ GELİR?

Tek başına tadı hoş gelmese de, pekmezle karıştırmak suretiyle hem daha faydalı olur, hem lezzetli. Tahini sade olarak tüketirseniz mide rahatsızlıklarına son derece faydalıdır.

Tahin kolesterol içermez. Ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkmayı geciktirir. Tahini tek başına tüketmeyi sevmiyorsanız tahin sosuyla hazırlayacağınız bol yeşillikli bir salata oldukça besleyici olacaktır.

Tahini humus şeklinde tüketmeniz ise sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Humus, vitamin ve antioksidan açısından zengin olmasının yanı sıra, doğal bir antidepresandır, sindirimi iyileştirir ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olur.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN