İlaç sektörü yokken atalarımız tedavi niyetine bu tahıl ürününü tüketiyordu! Her derde deva...

İlaç sektörü yokken atalarımız tedavi niyetine bu tahıl ürününü tüketiyordu! Her derde deva...

Antik dönemde hastalıkları tedavi etmek için kullanılan doğal besinler, uzun süredir yerini kimyasal ilaçlara bıraktı. Süper gıda olarak bilinen tahıl ürünü darı, birçok sağlık sorununa çare oluyor. Peki, darı nedir, ne işe yarar? Darı faydalı mı? Darı nasıl tüketilir? Darı hangi vitaminler var? İşte, darının faydaları...

Darı, özellikle zengin magnezyum içeriği sayesinde insan sağlığına birçok fayda sunan tahıllar arasında öne çıkıyor. Darı, çocukları astıma karşı koruyabilir, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlayabilir ve enerji eksikliği yaşayanlara güç kaynağı olabilir.

EN ZENGİN MAGNEZYUM KAYNAKLARINDAN

Darı, sindirimi son derece kolay olan bir tahıl türü ve düşük glisemik indekse sahip, bu da tokluk hissini artırır. Yüksek demir ve lif içeriği sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı. Ayrıca magnezyum açısından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra fosfor, manganez ve demir gibi mineralleri içerir.

KAN ŞEKERİ SEVİYELERİNİ DÜZENLER

Bu besin, serotonin seviyelerini yükselten temel bir amino asit içerir. Bu da mutluluk hormonunun artmasına katkı sağlar. Ayrıca güçlü bir antioksidan etkisine sahip, bu da serbest radikallerin vücuda verdiği zararlara karşı koruma sağlar. İçerisindeki proteinin insülin duyarlılığını arttırdığı, kan şekeri ve trigliserit düzeylerini düşürdüğü ortaya çıktı.

darinin-faydalari-nelerdir.jpg

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR, BAĞIRSAKLARI TEMİZLER

Darı, kolayca sindirilebilir ve yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemine olumlu etkilerde bulunur. İçerdiği çözünür lif, özellikle LDL kolesterolünün seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bu çözünür lif, mide içinde jel benzeri bir yapı oluşturarak kolesterolün emilimini engeller. Bu mekanizma, ateroskleroz riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

CİLDİ VE SAÇLARI GÜZELLEŞTİRİR

Darının başka bir üstün özelliği, birinci sınıf bir B vitamini kaynağı olmasıdır. Darı, sinir sistemimize sadece az miktarda destek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cilt sağlığımıza da katkıda bulunur. Bu tahılı düzenli olarak tüketmek, cildin daha güzel görünmesine, saçların ve tırnakların daha güçlü olmasına yardımcı olabilir.

TİROİD HASTALARI TÜKETMEMELİ

Tiroid hastalıklarıyla başa çıkmak zorunda olan bireyler, darı tüketiminden kaçınmalıdır. Bu nedenle gluten yerine guatrojen içerdiğini unutmamak önemlidir. Guatrojenler, tiroid işlevini engelleyebilen ve tiroid bezinin büyümesine neden olabilen bileşenlerdir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN