Prof. Dr. Kara'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar ciddi kayıplara neden olabilir

Prof. Dr. Kara'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar ciddi kayıplara neden olabilir

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün son durumunu hakkında konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Halen Koronavirüs nedeniyle ölümler yaşanıyor. Önümüzdeki dönem de aralık-ocak gibi tekrar çok yüksek vaka sayılarıyla karşılaşabiliriz. Koronavirüs tekrar ciddi kayıplara neden olabilir." diyerek uyarıda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin son durumu değerlendirdi. "Koronavirüs şu an daha kolay bulaşıyor, daha hafif klinik tablolara neden oluyor fakat halen Koronavirüs nedeniyle ölümler yaşanıyor." diyen Kara, "Önümüzdeki dönem de aralık-ocak gibi tekrar çok yüksek vaka sayılarıyla karşılaşabiliriz. Koronavirüs tekrar ciddi kayıplara neden olabilir" ifadelerini kullandı.

Haftalık vaka sayılarında son dönemde düşüş yaşandığına dikkati çeken Kara, aşılamanın salgınla mücadelede çok ciddi bir avantaj sağladığını söyledi.

"BULAŞICILIK CİDDİ ŞEKİLDE ARTTI"

Salgının ilk döneminde 1 kişinin ortalama 2 kişiye Koronavirüs bulaştırdığını, Delta varyantı ile bu rakamın 6-7 kişiye çıktığını ve hastalığın bulaştırıcılığıyla öldürücülüğünün de arttığını anımsatan Kara, "Omicron varyantında ise ilk dönem, 1 kişi ortalama 8-10 kişiye hastalığı bulaştırıyordu. BA.4 ve BA.5 alt türlerinde ise 1 kişinin Koronavirüs bulaştırma oranı ortalama 12-14 kişiye yükseldi. Yani bulaşıcılık ciddi şekilde arttı" dedi.

"AŞI OLDUKTAN SONRA ZAMAN İÇİNDE ANTİKOR SEVİYESİ DÜŞÜYOR"

Kara, ağustosta birçok kişinin Koronavirüs geçirdiği bir dönemin yaşandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koronavirüs şu an daha kolay bulaşıyor, daha hafif klinik tablolara neden oluyor fakat halen Koronavirüs nedeniyle ölümler yaşanıyor. Önümüzdeki dönem de aralık-ocak gibi tekrar çok yüksek vaka sayılarıyla karşılaşabiliriz. Koronavirüs tekrar ciddi kayıplara neden olabilir. Bunu düşünerek hareket ediyor olmamız lazım.

Özellikle BA.5 varyantındaki değişim, aşılarla elde ettiğimiz korunma süremizi kısalttı. Bunu şöyle örneklendirebiliriz; eskiden diyelim ki antikor seviyemiz 100'ken korunuyorsak Omicron ve BA.5'te bu rakamın 400 düzeyinde olması gerekiyor. Aşı olduktan sonra zaman içinde antikor seviyesi düşüyor, bu nedenle hatırlatma dozlarımızı mutlaka olmamız gerekiyor."

Kara, dünya genelinde 15 milyardan fazla Koronavirüs aşısı uygulandığını ve artık aşılarla ilgili tereddüt yaşanmaması gerektiğinin altını çizerek, "Lütfen zamanı gelen hatırlatma dozlarını aksatmadan olun, buna dikkat etmemiz ve bireysel olarak önlemlere de uymamız gereken dönem halen devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

"KOVİD-19 VE İNFLUENZA BİR ARAYA GELİRSE KİŞİLERDE ÇOK DAHA AĞIR HASTALIĞA NEDEN OLUYOR"

Şu an influenzanın (grip) arttığına dikkati çekerek, Koronavirüs aşısının gripten, grip aşısının da Kovid-19'dan korumasının söz konusu olmadığını vurgulayan Kara, "Kovid-19 ve influenza bir araya gelirse kişilerde çok daha ağır hastalığa neden oluyor. Ağır hastalıktan korunmak için hem Koronavirüs hem grip aşısının olunması gerekir." dedi.

Kara, pandemiye neden olan SARS-CoV-2'nin hakim şekilde gelmesi nedeniyle diğer virüslerin ortamda bulunamadığını, son 2-2,5 yılda bu nedenle ciddi anlamda influenza görülmediğini belirterek, "Şu anda durum farklı, eylül başından itibaren nezle, ateşli, boğaz ağrısıyla seyreden üst solunum yolu enfeksiyonları görülüyor. Bu durum şunu da gösteriyor; grip virüsü çok riskli şekilde gelebilir, ağır hastalıklara neden olabilir" diye konuştu.

GRİP AĞIR ŞEKİLDE GEÇEBİLİR

Prof. Dr. Ateş Kara, kışı daha önce yaşayan güney karım küre ülkelerinin bu tip hastalıklar açısından her zaman bir gösterge olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu sene güney yarım kürede, özellikle Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde grip vakaları yüksek rakamlara çıktı. Bunu ülkemiz açısından da uyarıcı gibi düşünebiliriz. Çünkü son 2,5 yılda grip yoğun olarak görülmediği için vücudumuz hastalığı biraz unutmuş gibi oldu. Bu nedenle de grip ağır şekilde geçebilir. Yaşı 65'in üzerinde veya risk grubunda olan kişilerin bu yıl mutlaka grip aşılarını olmaları gerekir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN