Binanızın durumunu anında öğrenin! İmamoğlu duyurdu: Bu uygulamayı indirin, binanızın depreme dayanıklılığını sorgulayın

İstanbul'da binaların sağlamlık testini ücretsiz olarak gerçekleştiren İBB, riskli binaları KİPTAŞ aracılığıyla kâr etmeden maliyetine yenileme işlemlerine başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bina güçlendirme ve yenileme için başvuru adreslerini paylaştı. Öte yandan binası KİPTAŞ ile yenilenen vatandaşlara İBB tarafından aylık 4 bin 500 TL kira yardımının yanı sıra, konut kredisinin faizi İBB tarafından ödeniyor. İşte, İBB KİPTAŞ bina yenileme başvuru sayfası...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul Güçleniyor' sistemiyle, hızlı taramaya başvuran ve güçlendirme önerisi alan binalardan başlayarak maliyetine güçlendirme yaptıklarını, başvuruları 20 Mart 2023 tarihinden itibaren almaya başladıklarını söyledi.

Bina tespiti hızlı tarama için binatespiti.ibb.istanbul ve bina yenileme/güçlendirme için istanbulyenileniyor.com internet sitelerini paylaşan İmamoğlu, bina dayanıklılığına dair ön bilgi için depremeyenilme.istanbul mobil uygulamasının indirilmesini önerdi.

ekrem-imamoglu-depreme-yenilme.jpg

DEPREME YENİLME NEDİR?

İBB'nin 'Depreme Yenilme' mobil uygulaması, binanın mevcut durumuna ilişkin ön bilgi veriyor. ABD'nin AFAD'ı olan FEMA tarafından geliştirilen algoritma ile birkaç dakika içinde yapılan hesaplar sonucunda binaların zarar görebilirliğine ve dayanıklılığına ilişkin 'tahmin raporu' oluşturuluyor. Harita tabanlı uygulamada öncelikle binanın konumu seçilerek analiz başlatılıyor. Sonrasında kat sayısı, bina yaşı gibi bilgiler soruluyor.

BİNAYLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER SİSTEME GİRİLİYOR

BİMTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akkoyunlu, "Vatandaşın bilmesi gereken en temel veriler, binanın yapım türü (yığma, betonarme, çelik konstrüksiyon vb.) bina yaşı ve binanın yapım tarihi. Temel amaç, insanlarda binalarına ilişkin farkındalık yaratmak. Düşey düzensizlik, yatay düzensizlik, plan düzensizliği gibi kavramlar gösterimsel olarak uygulama içerisinde sunuluyor. Örneğin; kolon kesilmişse, zemin katta perde, bölme duvar gibi eksiklikler varsa düşey düzensizlik, bina girintili çıkıntılıysa plan düzensizliği gibi seçenekleri seçtiğinizde size bir rapor oluşturuyor. Raporda binanızın bulunduğu alanın zemin bilgisi ve binanızın durumuna ilişkin bir skor oluşturuyor" dedi.

depreme-yenilme-uygulamasi-indir.jpg

DEPREME YENİLME ANALİZ SKORLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Vatandaşın uygulama üzerinden gireceği bilgiler sonucunda 0-4 aralığında skor oluştuğuna dikkat çeken Nazım Akkoyunlu, "2 ve altı skor binanın yüksek riskli durumda olduğunu gösteriyor. 2 üstü daha az bir risk durumunu ifade ediyor. Burada oluşan skor bilimsel geçerliliğe sahip, FEMA tarafından geliştirilen bir algoritmayla hesaplanıyor. Algoritmanın iki temel girdisi zemin ve bina. Zemin verisi bizim tarafımızdan sağlanıyor binaya ilişkin verinin vatandaş tarafından girilmesi isteniyor" değerlendirmesinde bulundu.

DEPREME YENİLME UYGULAMASI NASIL KULLANILIYOR?

Depreme Yenilme mobil uygulaması, iOS ve Android uygulama marketlerinden ücretsiz indiriliyor. Ardından sisteme kayıt olunuyor. Harita üzerinden seçilerek ya da kullanıcı tarafından adres bilgileri paylaşılıyor. Bina bilgileri doldurularak, bina tipi seçiliyor. Girilen bilgiler doğrultusunda, anında ve ücretsiz analiz sonucu kullanıcının e-posta adresine gönderiliyor.

Son olarak uygulamadan alınan skor sonucunun düşük çıkması durumunda bina riskli ilan edilemiyor, buradan çıkan sonucun resmi bir niteliği yok. Binanın deprem dayanıklılığını belirlemek için ileri seviye analizler gerekiyor.

DEPREME YENİLME iPHONE UYGULAMASI İNDİR

DEPREME YENİLME ANDROID UYGULAMASI İNDİR

BİNA YENİLEME BAŞVURUSU NASIL VE NEREYE YAPILIR?

İBB, istanbulyenileniyor.com web sayfası üzerinden başvuru yapılan ve riskli olduğu tespit edilen binaları KİPTAŞ aracılığıyla yeniliyor.

İstanbul'da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın paydaşı olduğu 'İstanbul Yenileniyor' platformu, olası Marmara Depremi'ne karşı dayanıksız olan yapının yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedefliyor.

İlk etapta vatandaşların başvurusunun olumlu değerlendirilmesi için kriterler başvurulan parselin;

* Özel mülkiyette yer alması,

* Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olması gerekiyor.

Yapının ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa başvuru sekmesinde ilgili alanları doldurmak gerekiyor. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalı.

2023/02/26/ibb-kiptas-bina-yenileme-basvurusu-5.jpg

İBB BİNA YENİLEME KİRA YARDIMI NE KADAR?

'İstanbul Yenileniyor' projesi ile olası riskli yapıların yenilenme süreci sırasıyla 'Başvuru', 'Teklif' ve 'Uzlaşma' olarak 3 aşamada gerçekleşiyor.

Başvuru sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak 'Bilgilendirme Formu' istanbulyenileniyor.com internet sitesinden takip edilebilir.

'Teklif' ve 'Uzlaşma' aşamalarına geçebilmek için 'İstanbul Yenileniyor Süreci' başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemek gerekiyor.

Dönüşüm programına dahil olan hanelere de aylık 4 bin 500 TL kira yardımı veriliyor.

Sistemle ilgili bilgi ve destek almak isterseniz 444 06 04 no'lu çağrı merkezini (hafta içi 09.00-16.30 saatleri arasında) arayabilirsiniz.

Sorularınız için 'Sıkça Sorulan Sorular' sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2023/02/26/ibb-kiptas-bina-yenileme-basvurusu-8.jpg

KONUT KREDİSİNİN FAİZİNİ İBB ÖDÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 'İstanbul Yenileniyor' projesi kapsamında binalarını yenileyen vatandaşların bankalardan alacağı konut kredilerinin faizlerini İBB ödeyecek.

Kredi anapara üst limiti 1 milyon TL, vadesi de azami 10 yıl olacak. Öncelikli olarak depreme karşı riskli yapı grupları ele alınacak. Hane içi toplam gelirin asgari ücretin (8 bin 500 TL) iki katından fazla olmaması gerekiyor.

2023/02/23/ibb-kiptas-bina-yenileme-basvurusu-2.jpg

İBB KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Projeden yararlanmak için aranan nitelikler şöyle:

* Faiz desteğinden yararlanacak yapının öncelikle riskli yapı olarak tespit edilmesi

* İstanbul Yenileniyor kapsamında KİPTAŞ ile uzlaşmaya varılması

* Hak sahibinin dar gelirli olması yani hane içi toplam gelirinin net asgari ücretin 2 katını geçmemesi

* Hak sahibinin bankalarca kredilendirilmesinde bir engel bulunmaması

* Bir kişinin en fazla bir konut için faiz desteğinden yararlanması

İBB bu proje için toplamda 2,9 milyar TL'lik bir bütçe ayırdı. Bu bütçeyle bir yıl içinde 14 bin 77 konutun dönüştürülmesi hedefleniyor.

2023/02/23/ibb-kiptas-bina-yenileme-basvurusu-6.jpg

İBB KONUT KREDİSİ ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?

Kredi kullanan vatandaş birinci yıl her ay ortalama 2 bin 700 TL taksit ödeyecek.

İBB ise her ay söz konusu ödeme için vatandaşa ayda 17 bin TL'lik bir finansman desteği sağlayacak.

İBB BİNA TESPİTİ HIZLI TARAMA BAŞVURU SAYFASI

İBB-KİPTAŞ BİNA YENİLEME BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN