Back To Top
Ak Parti’de MHP gündemi

Ak Parti’de MHP gündemi

 - Son Güncelleme: 06.10.2019 Pazar 07:20
- A +

Ak Parti Kızılcahamam’da “kendine bakmak üzere” kampta. Kendine bakacak, çünkü yerel seçimlerde travmatik biçimde görüldüğü üzere, “iktidar yürüyüşü”nde bir şeyler oluyor. İstanbul, Ankara gibi bayrak şehirler kaybedilmiş, var mı daha ötesi!

CHP kendine bakıyor bir süredir, gelinen noktada Kılıçdaroğlu, en simgesel olayda, başörtüsünde  “Yanlış yaptık” dedi geçti. İstanbul, Ankara gibi şehirleri de, toplumsal ittifaklar yaparak,  kendine bakış sürecinde kazandı.

Ak Parti’nin kendine bakış sürecinde acaba “MHP ile ittifak” da bir özeleştiri alanı olarak kayda girecek mi?

Ne demek istiyorum ki?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi, yüzde 50 artı 1 zarureti, Ak Parti’nin buna gücünün yetmezliği ve MHP’nin desteğine duyulan ihtiyaç. Bahçeli “Getirin şu fiilen uyguladığınız şeyi, hukuki hale getirelim” demiş ve sizi, kendisine mahkum hale getirecek düzenlemenin içine çekmiş. Siz de “Böyle bir iktidar ballı börek” diyerek süreci başlatmışsınız.

Bugün, gelinen noktada yüzde 50 artı 1’i bulmak çok daha çetin. Bir yıllık uygulama, oyları artırmadı aksine düşüşe yöneltti. Bugün kamuoyu yoklamalarında Ak Parti’nin oyları yüzde 30’lu rakamlarda. En kabadayısı yüzde 36 rakamı veriyor. Bunu yüzde 50 artı 1’e yükseltmek için “MHP’ye mahkumiyet” çok net bir siyasi gerçeklik değil mi? Onun için Faruk Çelik, bu işin  “çok yorucu” olduğunu söyleyip çıtayı yüzde 40 tabanına indirmeyi önermiyor mu?  Kimse Faruk Çelik’e “Neden çok yorucu olsun ki!” diye sormuyor, “MHP ile kardeş kardeş geçinip gidiyoruz” rahatlığı içinde hareket ediyor. Halbuki kimse rahat değil.

Eminim ki Kızılcahamam’da birileri çıkıp, “MHP dilinin iktidara yansıması”, “MHP’nin Cumhur İttifakını bürümesi” diye bir sorunu gündeme getirecektir. 

Şimdi bakın, Bahçeli, durup dururken, yani evinde, hastalık sürecini atlatma (nekahat) döneminde oturuyor ve . “CHP’yi HDP ile ilişkilendirdiği için Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kaldırılıp yargı huzuruna çıkarılabilir” gibi özetlenecek yazılı bir açıklama yapıyor.

İşin pratiğine bakarsanız MHP’nin Meclis’te Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığını kaldıracak bir oyu yok, demek ki Ak Parti’nin de bu işte MHP ile aynı yönde hareket edeceğini hesap ediyor.

Peki Ak Parti de (HDP ile işbirliğinden dolayı) ana muhalefet liderinin dokunulmazlığını kaldırma gibi bir eylemin içine girer mi?  Yani Türkiye, ana muhalefet liderinin dokunulmazlığının kaldırıldığı bir ülke görünümüne girsin, ister mi?

Bahçeli’ye göre bu çok rahat bir iş. “Hukukun istisnası yok ya.”

Akıl diyor ki, böyle bir şey Türkiye’nin dünyadaki görüntüsünün canına okur. Hukuk ve siyasetin iç içe geçmişliğinden dolayı zaten kendi kendimize etmediğimiz kalmadı. Şimdi de Bahçeli’nin fermanı ile bir başka giyotin işleteceğiz.

Ben diyorum ki, Ak Parti bu fütursuzluğun içine girmez. Girmezden öte, bu fütursuzluğun kendisini bürümesinden dolayı olağanüstü rahatsız olur.

Bunun altını çizip duruyorum: MHP’nin Ak Parti’yi bürümesi hadisesi. 

MHP’nin bundan fevkalade keyif aldığı açık. O bu kimliğine uygun bir toplumsal taban ile mutlu. Ama Ak Parti böyle yola çıkmadı ki. Ak Parti MHP imajına bürünerek iktidar olmadı ki. Ak Parti’nin mesela CHP’ye oy vermiş, mesela HDP’ye oy vermiş kitlelerden oy alma ihtimali sıfıra mı indi? CHP’nin Ak Parti tabanından oy almaya uğraştığı, MHP’nin Ak Parti tabanında karşılık ürettiği bir zamanda MHP dilinin Ak Parti’yi bürümesi hadisesi…

Tam seçim arefesinde Cumhur İttifakı olarak Öcalan’lar üzerinden girişilen operasyonun Kürtler’de hiçbir karşılık üretmemesi de uyandırmıyor hiç kimseyi.

HDP’yi kapatmıyorsunuz, çünkü bu işin belalı bir iş olduğunu biliyorsunuz. Üstelik HDP’ye oy veren vatandaşlardan oy da istiyorsunuz. Ama HDP üzerinden başkalarını biçmeyi siyasi bir marifet sanıyorsunuz.

Bu tarz davranışların Kürtler’in aidiyet duygusunu tahrip ettiğini aklına getirecek bir Allah kulu kalmadı mı oralarda?

Bahçeli her şeyi yazar, söyler. Ben onun çıkışlarında hiçbir hikmet-i hükümet aramıyorum. Onun sırtında yumurta küfesi yok.

Ama devleti yönetme sorumluluğu şu anda Ak Parti kadrolarının üzerinde. Ülkede yaşayan herkesle ortak bir dil üretme sorumluluğu da onda. İnsanları milyon milyon kamplaştırmanın ağır bedeli olur.

Türkiye, Cumhur İttifakı’na oy veren kitlelerden ibaret değil. Ve Cumhuru yönetmeye talip olmak, 81 milyonun hukukunu gözetmek demektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efedamat 07 Ekim 2019 09:02
Bekara kadın boşamak diye bir tabir vardır bilinir. İktidar sorumluluğu taşımayan MHP iktidarı her şekilde yönlendiriyor. Bırakın MHP yi de ülke gerçeklerine dönün.iktidar için.MHP ye değil millete ihtiyacınız var. MHP ile ittifak yapıp dimyata pirince gittiniz ancak evdeki bulguru yavaş yavaş kaybediyorsunuz.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 00:22
Tayyip bey, “halkın iradesinin üstünde bir irade tanımadım” dediydi 15 Temmuz’dan sonra. Ancak halkın muradını önemsemeyen icraatlar ile maalesef yanlış üzerine yanlışlar yapılıyor. Sipariş üzerine iş yapmam derken, bazen bu siparişleri halkın verdiğini gözardı ediyor. Yada ölçemiyor. Eee ne diyelim. Men daqqa, duqqa. “Eden bulur”.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 22:56
Ama Ahmet Hocam sen amma politika yazıyorsun nerde duygu yüklü İslami öğüt ve tavsiyelerin yeter dön bence
bilgiyeaç 06 Ekim 2019 22:32
faaşizm ne ola ki uustaa? yenir mii aceepp?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 20:39
Ak Parti bitti artık Berat Albayrak ve ekibi ile mhp bitirdi
AYHAN 06 Ekim 2019 19:31
Kaleminize sağlık hocam. son derece doğru tespitler.
Bedr 06 Ekim 2019 19:08
Ilk kez sayın Taşgetiren'in yorumuna baştan sona katılıyorum ve Bravo diyorum. Başınıza taş mı düştü? (Dikkat, kelime oyunu. Hemen lynch etmeyin ) ;-)
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 19:06
Kılıçdaroğlu' nun dokunulmazlığını kaldırmak akla ziyan bi şey.Bunu Mhp önerisiyle yapmak divanelik. Ama Chp Hdpnin terörle ilşkisini muhasebe etmek zorunda.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 18:42
Kürtler, hiçbir zaman kendilerini bugünkü gibi kötü hissetmemiştir. Erdoğan'ı 80 yıl bekle, sonunda sana bozkurt işareti yapsın. Öncekilerden bir şey beklemiyorduk, ne yapsalar, dindar değiller diye, sineye çekiyorduk. Artık, fetva ile bize davranıyorlar. Kendimden ve bütün Kürt halkından özür diliyorum. Kısmetse, öbür dünyada görüşürüz. EK
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 18:35
Çok güzel densizlere taş atmak için bayağı bir taş topluyorsunuz.yorumlari okuyorsunuz herhal.oradan atılan taşlar sizin kafanıza da değiyor zaar.
musto 06 Ekim 2019 18:15
Bahçeliye hak veriyorum Akp en ağır eleştirileri yaptı ver Bilalı al başkanlığı baktı olmuyor: Celladına aşık olmuş bir halk var kimi fetö kimi reis sevdalısı ne yapsa boş. Ülke ne kadar çok yağmalansa destek dahada çok artıyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 17:27
Ak parti Bahçeli 'nin emrine amade olmuş durumda. Kılıçdaroğlu' nun dokunulmazlığını kaldırırlarsa, hiç şaşırmam. MHP Bahçeli idaresinde faşist bir parti ve Ak partinin MHP ile işbirliği Ak partiyi zehirliyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 17:19
Hocam yapilan yanlislari hep MHP atmissiniz ama bir laf Varya arkadasini söyle sana kim oldugunu söyliyeyim ;) Iki partide realiteden Cok uzakta yasayan , ne ekonomisi nede insan iliskileri güclü olan partiler. Hersey kuru vatan millet sakarya konulari üzerine kurulu
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 16:45
Sayın yazar, sizce kırmızı bültenle aranan teröristi hepimizin vergileri ile finansal edilen devletin televizyonuna çıkarıp konuşturmak Bahçeli nin isteğimiydi. Siz gerçekleri görmek istemeyebilirsiniz. Ama liyakatsizlik işte böyle birşey. Birilerinin bir sözü otobanda koca kamyonun ters yönde gitmesini sağlıyorsa boşa çabalama bu kamyon kaza yapar. Olanda hepimize ve geleceğimize olur. Devlet başkasınınken eleştirmek laf söylemek konforluydu. Şimdi kendinizin oldu ya hep başkalarını suçlayın. Açıkça önerinizi yazsanızda bilsek. BOB eş başkanlığını Bahçeli mı önermişti.
KARAR OKURUX 06 Ekim 2019 16:31
Bu saatten sonra istedigi kadar canım kardeşim desin hic kimse oy vermez.gitsin mhplileri ikna etsin belki oy verirler
Vatandaş Adem 06 Ekim 2019 16:24
Komik bir ülkenin iktidar partisi yerel seçimde büyük oy potansiyeli olan bir kesimden oy almak için,cezaevinde olan "bebek katili,terörist başı "dediği bir kişinin mektubundan,terörist diye aranan kardeşinden medet umar.İttifak ortagi parti bu işe "Kem gak guk" der.Ne dediği tam anlaşılmaz.Sonra iktidar partisinin ittifak ortağı kalkar ana muhalefet partisi liderini yasal bir partiye kendi gibi düşünmüyor diye dokunulmazliginin kaldırılması için kendi partisinde komisyon kurar.Bu komik ülkede Maliye Bakanı ülkedeki iyileştirmeleri halka yansitiyoruz der elektrik doğal gaza sürekli zam gelir.
Mevlüt 06 Ekim 2019 15:34
20 yıldır son iki seçim hariç Ak partiye oy verdim. Çünkü fakir fukaranın yanında idi. Şimdi bakıyorum İl başkanı fabrikatör, belediye başkanı mutahit,Milletvekili menzilci, Rektör tarikatçı....Hani 3Y..
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 17:18
0
Değişim on yıl önce başladı. Dokuz sene süren körlüğünüz olmasaydı, o, şimdi başkan olamayacaktı. Tanrı af eder mi bilmem ama bu ülkede sizin gibileri affetmeyecek milyonlar var.
Süheyl CALISKANOGLU 06 Ekim 2019 18:18
0
Simdiki 3Y;Yolsuzluk-Yalan-Yolsuzluk...
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 14:51
Millet halk issiz evine çocuğuna bakamıyor herkes huzursuz hiç kimse mutlu değil her şey ates pahası her yer pislik kirlilik içinde herkes birbirinin kuyusunu kazmak için savaşıyor insanlar intihar ediyor adalet yargı eksilerde masum insanlar cezaevinde bebekler cezavinde ülkenin her yeri çürümüş kimsenin kimseye tahammülü kalmamış ama siz hala Ak partiye zarar gelmesin oyları azalmasın söyle yapmasın böyle yapsın bu nasil vicdandan uzak kirli bir düşünce tarzı siz hala kişisel menfaat makam peşindesiniz hiçkimse millete hizmet etmeyi düşünmüyor tam aksine millet bize hizmet etsin rezillik
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 14:20
Konu basit Türkiyenin bütün birikimleri satıldı, bütün itibarı kullanılarak borç alındı, bu paralar maalesef çarçur edildi, suni zenginlik yaratıldı. Şimdi kimseden borç alacak ne itibar var ne hipotek ettirilecek bir mal var. Olsa borca devam edip herşeyi güsel göstereceklerdi. Artık Sistem kimseyye güven vermiyor. batiyoruz. Ve bunun müsebbibinin, Reis ve Akp olduğu görülmektedir. Başarısızlık bu. Bu konuşmayı beceremeyen insanların birer siyaset dehasi degil sarlatan olduklarini gormessek uyanamayız.
cumhur 06 Ekim 2019 13:54
Yalanla iman bir arada bulunmaz!Yalan tüm kötülüklerin anasıdır.Hiç kimse bu dünyada baki değildir!Dünya hırsına kapılanlar da bir gün gelecek "eyvah" diyecek ama iş işten geçmiş olacak.Yüce Mevla sadece kul hakkını affetmiyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 13:31
"Ak Parti bu fütursuzluğun içine girmez" mi? Cikarlari icin seytanla bile isbirligi yaparlar.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 13:04
Sayın yazar ekonomi iyi olsun kaç oy alıyor Cumhur ittifakı görürüz.sizin gibilerle de her türlü bahse de varız. Yazdıklarınızın da bir zırvadan öte anlam taşımadığının da ispatı olur.AKP nin sorunu liyakat,gelir dağlımı adaletsizliği
AH IAYT 06 Ekim 2019 17:56
0
KUMAR İLİĞİNİZE İŞLEMİŞ
Gecmiste,RTE'nin ve D.Bahceli'nin birbirlerine hakaret dolu kelimelerini hala hatirlarim,onlari unutmuslar bu zat-i muhteremler.Yüzyüze bakabiliyorlar,demek oluyor karakter yapilari ayni "kapiya cikiyor'!..Vatan,millet,sakarya,beka hepsi fasa fiso,kendi makamlarini kurtaramak tek gayeleri..
Türkiye toplumsal sözleşmesini henüz imzalayamadı. AK Parti bunu yapmak üzere yola çıkmıştı ama maalesef sınıfta kaldı. 'Toplumun tüm kesimlerinin temsilcilerini bir araya toplayıp bir orta yolda buluşarak topluca ileriye bakmak" işte bu tüm iktidarların ülkemizde başaramadığı en temel iştir. İktidar bir kez daha elini uzatmalı. Tüm kesimler de buna icabet etmelidir. Genel siyasi af ilan edilmeli yeniden kucaklasilmalidir. Başka bir alternatifimiz yok. Başka Türkiye yok. Kendi ülkemizde özgürce rahat ve huzur içinde yasamak her Türk vatandaşının hakkıdır. Bu niye çok görülüyor ki?
musto 06 Ekim 2019 11:47
İki partinin birlikteliği 2000 yıllarda atılmıştı.Ecevitin BOP projesine karşı çıkması ile Erdoğanın aylarca Amerika ,seyahatları lobilerle,görüşmeleri tek başına yapamayacağı için yanına da Bahçelinin ortak olarak seçilmesi.Bahçeliye verilen görev hodri meydan deyip erken seçim istemesi meclis dışında kalsa da ilk işi Akp ayak bağı olan sokağı ülkücülerden temizlemek oldu. Tekrar meclise döndü muhalif görüntüsü altında en büyük desteği verdi.Akp seçimi kaybettiği gece tekrar seçim istedi istese Chp azınlık hükümeti kurdurabilirdi.Uzatmalarda İstanbul kaybedildi erken seçim isteyebilirdi.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 11:23
Bahçeli Ak partiyi bitirme operasyonunu yavaş yavaş yürütüyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 11:17
Sayın yazar, siz olaya akp'nin mhp yüzünden kendi politikalarını uygulayamıyor olması noktasından bakıp rahatsız oluyorsunuz ve bunları yazıyorsunuz.Ama mhp'nin Türk milletine sırtını dönmüş gibi görünme pahasına verdiği destekle akp'yi nelerden kurtardığına bir türlü değinmiyorsunuz.Yazılarınızda şunu da hep gözardı ediyorsunuz, akp'nin artık o sizin hep önemsediğiniz politikalarını uygulama gibi bir derdi yok,artık tek derdi koltuğu bırakmamak.Bahçeli verdiği son röportajda açık açık söyledi, akparti hakkında 2017 yılına kadar söylediği her şeyin arkasında olduğunu, bu size ne ifade ediyor?
Bedr 06 Ekim 2019 19:19
0
"Yüce divanda hesap sordurmazsak namert olayım" demişti Bahçeli. Kaç yıl oldu!?
karar okuru 06 Ekim 2019 11:10
''Bulanık suda balık avlamak'' diye bir söz var.Tam bu günler için söylenmiş bir söz gibi, güncelliğini koruyor.Mevsim sonbahar,önümüz kış.Vatandaşın acil öncelikli çözülmesi gereken sorunları var.Çözülüyor mu?Belki?Ama daha çok uzatmaları oynuyor.Yoruluyor.yoruluyor,yoruluyor,yoruluyor ve kafası karışık ama değişim butonuna basıyor.Diğer konuşmalar havada döner 'döner 'döner,döner boş alana düşer.Yapıcı,kesin çözücü olmak lazım.
beyin kritik 06 Ekim 2019 10:47
ittifaklar seçimden 1 ay önce bitmelidir. seçim bölgesine göre a partisi i partisi ile x şehrinde, c+h partileri y şehrinde, a+h partileri z şehrinde seçim öncesi gçici ittifak yapabilse: seçim sonrası koalisyon kuralları içinde protol yapılarak hükümet açıklansa: yöneten sorumluluğu da belli olur! şu anda yapılan hatalar kime yükleniyor? akp partisine! halbuki millet kimi konuşuyor!..?
Gercekleri akp nin yuzune carptiniz ,3,5 mhp 290 lik gurubu yonetiyor.Tesekkurler hocam
Hüseyin Şenel 06 Ekim 2019 10:12
Sn.Parlamenterlerin tavassut(TDK) işleri için nöbetçi bakan artık resmileşti..Kimseden tık yok.Ne muhalefetten,ne iktidardan.Hepsi aynı alışkanlıklar içinde.. “E,tanıdığa,tanımadığa,gelene,gidene,ulaşabilen mutlu azınlığa tavassut,vs.hakkımız(!) bu sistemde zorlaştı.Bakanı nöbetçi isterük..Niye? Vatandaşın işini görmek için..” Gazi Meclisin görevi sanki Bürokratın yapmadığı,yapamadığı,salladığı işi yaptırmak,yani tavassut da,Sn.Parlamenterlerin ana sıkıntıları bu.Anlayış,yaklaşım fiilleşmiştir.Biz CB.imiş,yok Parlamenter sistemmiş neyi tartışıyoruz ki? Önce sistemi değil,Kafayı değiştirelim..
evin 06 Ekim 2019 08:41
sadece mhp değil ki mevzu. bugünlerde akpyi en çok savunan siyasetçi doğu perinçek. akpyi eleştiren herkesin üstüne kaplan gibi atlıyor maşallah. nereden nereye...
kanmaz şaşmaz 06 Ekim 2019 10:56
1
eskiden bebek katiliyle resmini gördüm. birilerini de ev hapsine çıkarrlarmı? çıkarırlarsa şaşırmam inan! memleket kanki kollama da eline su döktirmeyenlerle dolu..
ÖTÜKENLİKURT 06 Ekim 2019 08:14
AKP nin sıkıntısı MHP'lilesmek degil, ulke gemisini karaya oturtmak! Halkın artık uyanmaya başlaması... Kahramanmaraş'tski kapışmayı izleyin, Kızılay gini bir hayir kurumundaki ballı işleri izleyin, skn alınan jltra lüks Mersedsslere de bif bakın! TÜİK'e adamini koy, fiiken 35 olan enflasyonu 9,5 göster! Halka geri zekalı dersen, o da geri zekalı olmadığını sandıkta sana gösterir! MHP iktidarin ortagi değil! MHP li gençler işsiz! Tarikat ve cemaatlerin gençleri iş buluyor sadece! Bahçeli'nin derdi koltuk! Grridi laf ü güzaf!
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 08:00
sayin hocam Allah sizin gibi doslari eksik etmesin muhafazakar vatanini milletini seven bir kurt olarak bu hukumete hakkimizi helal etmiyoruz guvenimiz kalmadi baki olan ALLAH dir O bize yeter
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 05:43
Bir gün de Ak parti harici bir şey yazsan? Mesela mı? Fetö ihanetinin nelere mal olduğunu? Millet ittifakına PKK 'nın yekten dahil olduğunu, bunun muhtemel sonuçlarını? Türkiye'nin Irak ve Suriye gibi parçalanmak istendiğini... Sisi ve Fetö 'nün muhabbetini, bunların Türkiye 'deki yandaşlarını.. Israil 'in büyük israil projesinin (arz -ı mevud) nasıl yürüdüğünü, evangalistlerle ve Ortadoğu hainleriyle iş birliğini...?Hep aynı şeyleri yazarsanız Iyice bunalırsınız, değişik konulara da değinmek sizi rahatlatır..
Karar okuru 06 Ekim 2019 06:37
3
PKK ile Osloda görüşen, çözüm süreci deyip şehitleri hendeklere gömen, FETÖ ile ortaklık yapan AKP yi bırakıp güya millet ittifakına girmiş pkk yı mı konuşacağız. Gerçekten ilginç.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:03
2
Siz de bir zahmet kafanızı kumdan çıkarın. Ne kadar hatasız, la yus'el bir hareketsiniz arkadaş! Memleketi ben yönetiyorum, keşke birazda benden bahsetse yazarlar, neden beni hiç gormezler?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:26
2
O şeyi içmeyi bırak. Belli ki zihinsel muhakeme gücünü etkiliyor...
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:29
2
Yorumcu ya rüyalarını yazmış ya da hayalperest biri
Karar Okuru 06 Ekim 2019 08:53
5
Boş laf. Bizzat Cumhur ittİfakı tescilli terörist Öcalan kardeşlerden mektup ve trt yayını ile destek almaya çalıştı. FETÖ akp ile devlete yerleşti. Bunları görenleri aptal mı sanacağız. Yağmacı bir zihniyet oldu ülke
Okur ve sorar 06 Ekim 2019 08:56
0
Dışarıdakilerin ne yaptığı, ne yapacağı mı önemli yoksa içeridekilerin (yasama-yürütme-yargının) ne yapacağı mı önemli? Dışarıdakiler hep öyleydi, öyle kalacak. Ama içeridekiler kendilerini düzeltirlerse dışarıdakilerin esamesi okunmaz. Yazarın yaptığı içeridekilerin düzelmesi için çaba göstermektir. Gerçeklerle yüzleşmek sizi bunaltıyor mu?
Süheyl CALISKANOGLU 06 Ekim 2019 09:26
1
FETÖ ve ihaneti kelimeleri yan yana geldiginde ilk aklima gelen;"Beraber yürüdük biz bu yollar da'sarkisi oluyor'.Bu sarkiyi artik birlikte söylemek cok zor gibi.Cünkü ne yol ayni yol,ne de yagmur ayni yagmur(!)Degisik konular mi,cehaletin,vasatsizligin,kalitesizligin, iktidar oldugu bu ülkede daha ne olsun isterdin(?)
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 13:23
1
"Ne istediniz de vermedik"ten baslasa yazmaya, olur mu?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 17:31
0
Cok youtubeda komplo theorisini bakiyorsun haci amca. biraz kitap okuyup bilgilenelim. Bu kadarda cehalet olmazki. Iste AKP ve MHP zihniyeti. Suc hep baskadinin iste islam aleminin en büyük sorunu bu, suc hep baskasinda
Ali Baba 06 Ekim 2019 04:32
Ak Partide Allah’ın kulu sıfatını taşıyan bir insanın kalmadığı çok açık. Dilim varmıyor, ama artık partidekilerin çoğu başka bir şeyin kulu olmuş. Mhp ise, 35 vekille koca bir ülkeyi yönetmenin mutluluğunu yaşıyor. Herkesimden oy alma başarısını gösteren koca Ak Parti, ne yazık ki bir avuç ırkçının hakimiyetine girmiş durumda.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 11:41
19
Şükür Allah 'a Ak parti içinde Fetönün kulu yok.... Siz fetö şarlatanının şakirtleri..Siz hangi sebeple nereye saldırırsanız, biz de o sebeple orayı savunacağız...
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 03:34
Sayın yazar şu yargı reformu ve devlete ve millete küsturülen yüzbinler ve onların çocukları torunları ve ülkenin geleceği ile ilgili iki satır birşeyler yazsanız belki kamptakilerden biirkaçının aklıselim düşünme yetisine katkıda bulunmuş olursunuz yargı paketinde bütün ad i suçlara af getirirken bir banka hesabı ve dernek üyeliği ile terör örgütü ne üyelik suçu sayılan hallere ve kişilere birşey düşünmedikleri açık Allah herşeyi biliyor ve görüyor bunlar bilmiyorum Allahın sabrını sınamayamı kalıkyorlar
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 02:49
Reisi FETÖ aldattı, Apo aldattı, Obama aldattı, Trump aldattı, Putin aldattı. Şimdi de Bahçeli ve Perinçek aldatıyor. Ama havuz medyası hala reisi asrın lideri olarak paketleyip satmaya çalışıyor. Bu arada olanda zavallı ülkeye oluyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 08:37
2
Henuz fare Jerry aldatmis degil, buna da sukur... :)))
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 02:35
Bazılarının Siyasi dahi dediği Reisin yaptığı aslında takiyeden ibarettir. Önce TSK’nin etkisini kırmak için liberallerle, AB’de ile, Kürt’lerle işbirliği yaptı ve bir takım reformlarla onlardan alkış aldı. Gücünü konsolide edince hepsine yüz çevirip gizli ajandasını uygulamaya başladı, yani trenden indi. Demokrasi beklerken TC tarihinin en baskıcı rejimiyle karşılaştılar. Şimdi herkes kendini aldatılmış hissediyor. Bunu IBB seçimlerinde gördük. Kürt’leri aptal yerine koyup Öcalan kardeşleri devreye sokarak onları gene kullanmaya kalktı ama halktan unutamayacağı bir ders aldı.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 02:16
İmam hatipli arkadaşlar alınmasın ama İmam Hatip okullarının görevi halkın dini ihtiyaçları ile ilgili elaman yetiştirmesidir. Batı ülkelerinde insanlar devlet yönetiminde yer almak için papaz okullarını seçmezler. Devleti yönetecek olanlar o ülkelerin en elit okullarından çıkarlar. Biz ise Reis de dahil herkesi imam hatipten devşiriyoruz. Haliyle içine düştüğümüz çıkmazın nedenini onların eğitiminde, entellektüel, kültürel donanımında aramak lazımdır. FETÖ, APO, ABD, Putin bugünde Bahçeli, Perinçek Reisi yönlendiriyor/aldatıyorsa nedeni yukarda söylediklerimdedir.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:17
6
İmam Hatiple ilgi kurmanız doğru olmamış.Önemli olan ülkeden torpilin kalkmasıdır.O zaman imam Hatipleri övmenizede sövmenizede gerek kalmaz.Her okulda olduğu gibi bu okullarda da iyisi de kötüsüde çıkabiliyor.İ-H-L mezunuyum ama Emeğimle mühendis oldum.Haksızlığa karşıyım geçmiştede adaletsizliğe uğradım şimdi de uğruyorum.Çünkü torpile aşırı karşıyım.
umut 06 Ekim 2019 11:07
0
tespitiniz eksik. eğitim siyasetin oyuncağı olmuş. önce tüm okulları Anadolu okulu adında teke indirmek, sonra 5 ana ders harici seçmeli derslerle inanç, spor, beceri, uzay-teknoloji vs eğitim ve bilgilerini vermek, geliştirmektir doğrusu. bütün bu olumsuzluklar tarkat cematten korktuklarından değil onları kullandıklarıklarındn olmaktadır. insanlar kendini çocuğunu kullandırmasın!
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:55
''Ben diyorum ki, Ak Parti bu fütursuzluğun içine girmez. '' Emin misiniz? Kemal Bey'e saldıran şahsı bir tepelerine çıkarmadıkları kaldı.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 09:46
1
Erdoğanın kendinin söylemesini riskli bulduğu konuları Bahçeli üzerinden dile getirdiği zaman zaman gördük. Bu da öyle bir şey olmasın
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:53
Seçim şekli şöyle değiştirilmeli. Eğer hali hazır iktidardaki başkan seçime katılıyorsa ilk turda yüzde 40+1 oy onun yeniden seçilmesi için yeterlidir. Diğer adaylar için ilk turda yüzde 50+1 oy hala geçerlidir. Elbette gerekli engin tecrübe ve ustalık dönemlerinden geçmiş başkan için daha az oy gereklidir. Öbür yandan ne olduğunu bilmediğimiz adaylardan daha fazla oy almalarını bu millet ister.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:56
0
ya hu vartolu gibi yaziin bunada herkeş inani ve sana eksi veriii iyi misin sen gardaş hıı....
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:54
Tipik siyasetçi hastalığı; bir ayağı çukurdayken bile ülkeye nizam(!) vermeye çalışmak.
Misafir 06 Ekim 2019 01:45
Genel olarak doğru bir tahlil var ancak bütün bu rasyonelliğin altında MHP düşmanlığı gibi bir içgüdü var ve bu aslında karar gazetesinin diğer yazarı Karaalioğlu başta olmak üzere bir çok yazarda bariz şekilde görülüyor! Ancak siz kabul etmeseniz de AK Parti ve MHP tabanları aynı sosyolojik bünyeden geliyor. Eski MSP ve Refah yöneticilerinin bir bölümünün de takıntısı olduğu üzere bunun altında ülkücüleri müslüman kabul etmeme ve sonradan liberal gömlek giyenlerde de demokrasi düşmanı yaftasıyla aynı şuuraltı ortaya çıkarak bu sosyolojik tabanı dışlama gayreti var. Bir de siz kendinize bakın!
MHP'nin Türk milliyetçliği ideolojisi tam ve gerçek anlamıyla bölücülüktür. Bu vatanda yaşayanlar, yani bu vatanın sahipleri farklı dillerden, farklı ellerden gelmekte. Farklı düşünüşleri, farklı inanışları, farklı davranışları var. Bu farklılıkları yok etmeksizin, aynı potada (Türkiyeli olma potasında) eritmeye çalışmaksızın, vatan sınırları dahilinde birlik ve beraberlik şuurunun ortaya çıkması için çabalamaksızın türkçülük peşinde koşmak gerçek bir bölücülüktür.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:40
AKP, MHP'ye hatta Perinçek'e bakarsa kendini görür, öyle kamplara falan gitmelerine gerek kalmadan.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:33
HDP yasal bir partidir diyen Millet İttifakı bu yasal partiyi yerel seçimlerde neden resmen içine almadı...
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:06
2
Hdp yasal değil mi, kapatılmış mı sizin oralarda, pardon hangi gezegen orası?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 08:47
0
Bir partinin yasal olmasinin o partinin fikirlerine katilmak anlamina gelmediginden olmasin sakin?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:31
Son paragrafın Millet İttifakı için de geçerlidir.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 01:28
Hocam iş mhp yi eleştirmeye gelince aslan gibisiniz masallah ama hükümeti iktidarı başkanı eleştirmeye gelince kedi oluyosunuz 3maymunu oynuyorsunuz
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 00:38
"AK Parti Kizilcahamam'da kendine bakmak icin kampta" ...Kusura bakmayin Sayin yazar ama bu cumleyi okuyunca gulesim geldi. AK Parti diye birsey kalmadi ki neye bakacaklar? Parti'nin baskani ulkeyi tek adam rejimiyle yonetiyor. O'na da bakmak, yani elestirmek tehlikeli bir is. "ihanet ! Fetocu agziyla konusuyorsun, pesini birakmam senin" vs derken insanlar ya ekmeginden olur, ya da hakkinda sorusturma acilabilir Elestirinin, hatta soru sormanin cok riskli oldugu bir donemdeyiz. Binali Bey bu serveti nasil kazanmis diye soran gazeteciye sorusturma acildi gecen gun. 4 yil hapsi isteniyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 07:55
1
Soru sormak da suç. Ben de soruyorum o zaman? Dini duygulari kullanarak milletin malını yandaşina yediren, ihaleleri veren, adaletle hüküm vermeyen kişiler MÜSLÜMAN mıdır? Değil.Bunlara oy vermek de helal olmaz o zaman.
MHP YANİ DEVLET BAHÇELİ AKP'YE YANİ ERDOĞAN'A İSTANBUL YENİLETME SEÇİMİ ÖNCESİ ( PKK'DAN MEDET UMMA ÖCALAN KARDEŞLER OLAYI)SÖYLEMEDİĞİ ''CHP'NİN MİLLİ MESELELERE SIRTINI DÖNEREK PKK'DAN MEDET UMAR HALE GELMESİ SKANDAL ÖTESİ BİR SAPMA TEZAHÜRÜDÜR'' DİYEREK AKP 'YE Mİ GÖNDERME YAPIYOR?
Siyasetçilerin siyasi ömürleri 20 yıl,RT erdoğanda,D bahçelide bu süreyi geçtiler. Kılıçdaroğlu iyi bir stratejist,bahçelinin yaptığı cumhurbaşkanlığı asistini görüyor,bu sistem olmasa asla kazanamayacağı cumhurbaşkanlığını bu sayede kazanıp golü atabilir. Erdoğanın mhp tek seçeneği kazanırsa anca böyle kazanır,bahçelinin açıklaması seçmen konsolidesi için o da chp liderini yargılamayı istemez,ayağa kalkana kadar zaman kazanmaya çalışıyor.Asıl soru D.bahçeli siyaset yapamayacak durumdaysaysa bütün bu kurgular ne olur?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 00:13
Ekonomi düzelirse 50+2 bile alabilir. Bunun da ilk adımı ekonominin iyi olmadığını kabullenmek.
KARAR OKURU.. 05 Ekim 2019 23:57
AKP denize dusmus ama yuzme bilmiyor ve bogulmamak icinde denizde dustugu yerde bir yilana sarilmis ve bu yilan hem ulkeyi hem milleti hemde AKP yi zehirliyor.
KaRaR oKURu 05 Ekim 2019 23:53
Çürük yumurta aslında Bahçelinin ta kendisi ve derin kankasi Perinçek. Plan işliyor, önce cemaati AKP eliyle sonra da AKP'yi tasviye etmek. Ardından ver elini ırkçı soslu yönetim. Hesaptaki yanlış ise Kilicdaroglu oldu. KK nin sağa yakın belediye başkanları ile merkeze doğru gelmesi ve oyları toplaması beklemedikleri durumdu. O yüzden bu dokunulmazlık kalksın feveranı. Sadece lafi güzaf eden, bağırıp çağıran, ülke için katma değer uretmeyen slogancı zavallilara milliyetçi demeyin.
Karar Okuru 06 Ekim 2019 09:04
0
Büyük belediyelerin AKP tarafından kaybedilmesi Yönetime olan toptan tepki ile ilgili.Kılıçdaroğlu belki bu tepkinin etkili bir şekilde Millet ittifakı aracılığı ile oluşmasına yol açan bir siyaset izledi. Ancak uzun vadede bu ülkenin geleceği pek iç açıcı olmayacak gibi. Bazı AKP lilerin dediği gibi reklam arası bitti, cumhuriyet ile duraksatılan Osmanlı tipi çöküş tekrar devam ediyor. Coğrafyanın durumu bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN