Back To Top
İslam’ın görünülürlüğü problemi

İslam’ın görünülürlüğü problemi

- A +

İslam bir değerler manzumesidir.

İnsanla somutlaşır, ete kemiğe bürünür, görünür olur.

İnsan bir kelime-i şehadetle İslam dairesine girer. Ama Kur’an ifadesiyle “imanın kalblere nüfuzu” diye bir şey vardır ve o hemen gerçekleşmez. Bir yolculuk gerekir. Yolculuk, Müslümanlığına emek vermek, içe sindirmek, özümsemek, davranışlara samimiyetle yansıtmaktır.

İslam tek insanda nasıl görünür, kendini “Müslüman” diye tanımlayan toplumda nasıl görünür, İslam hassasiyetiyle bir araya gelen ve “Cemaat” diye tanımlanan yapılarda nasıl görünür, cami cemaatinde nasıl görünür, tarikat haline gelmiş hallerde nasıl görünür, siyaset içinde nasıl görünür, iktidar olunduğunda nasıl görünür, muhalefet olunduğunda nasıl görünür, medya dilinde, haberlerde, manşetlerde, köşelerde nasıl görünür, aile içinde eşler arasındaki ilişkilerde anne – baba evlat arasındaki ilişkilerde nasıl görünür?

Bu soruların tamamı, İslam’ın değer yargılarının ete kemiğe bürünebilme – bürünememe durumuna göre farklı cevaplanacaktır.

Kuşkusuz her kişi, ya da kurum kendi Müslümanlığının hesabını verecektir. Nerede? İslam’ın “O gün” diye tanımladığı ortamda. Allah’ın huzurunda.

Aslında İslam, insana “Allah’ın huzurunda yaşama hassasiyeti” kazandırmayı da ister. Çünkü öyledir hayat İslam inancına göre. “Nerede olursanız olun O sizinle beraberdir.”

İnsanla İslam arasındaki mesafe açılması, bu noktada bilinç aşınmasına paralel olarak büyür. İnsan Allah ile ilişkiyi unutur.

İslam’ın insanlığa sunduğu değer yargıları eğer insanlık için mükemmeliyeti ifade ediyorsa, insanlığın “erdem” diye bildiği ölçülerden oluşuyorsa, -ki öyledir- Müslümanların bu ölçülerde arasına giren her mesafe, onları izleyenlerde negatif bir algı oluşturur.

Hele İslam’a dair bilgisi son derece sınırlı insanlarda bu, negatif bir İslam bilgilenmesine yol açar: Dünya insanlarında veya İslam ülkelerinin yeni nesillerinde.

Ülkemiz, “İslam adına” görünülürlüğün arttığı bir süreci yaşıyor. “İslami görünülürlük” ifadesini bilerek kullanmadım. “İslam adına”lık  tam da “islami”liği ifade etmiyor olabileceği için. 

Zaten dışardan bakanların “İslam buysa…” diye başladığı cümleler, mevcut görünülürlükten yola çıkıp negatif yargıya yönelişin ilk basamaklarıdır.

Böyle bir ifade ile karşılaştığınızda ne yaparsınız? “Yok canım, diye başlarsınız, İslam bu değil, İslam serapa güzelliktir” diye devam edersiniz.

Ama peşinden sorular gelir:

-Neden peki, İslam güzellikse insan para ile buluştuğunda güzellik kalmıyor? İktidarla, ya da her türlü güçle buluştuğunda güzellik kalmıyor, “İslam’a hizmet için” bir araya gelişler zaman içinde neden pörsüyor, kişisel iktidar arayışlarına dönüşüyor, neden neden?

Şunu sorabiliriz:

-İnsanlar yola çıkarken bu tür görüntü sapmalarını hesap etmişler miydi, tam da böyle bir insan, grup, topluluk mu olmak istemişlerdi, yoksa yolda karşı karşıya kalınan yürek sınavlarında mı savruldular, savruluyorlar?

Şunu da sorabiliriz:

-İnsanlar hayattaki yolculuk içinde kendi kendileri ile İslam ölçüleri arasındaki ilişkinin hangi boyutlara evrildiğine bakmazlar mı, ortaya çıkan açı farklarını nasıl içlerine sindirirler, nasıl bir savunma geliştirirler ve o savunmaların ilahi Huzurda da kabule şayan olacağına nasıl inanırlar?

Aslında herkes duyarlı olmalıdır. “Din samimiyettir.” Allah ile ilişkide samimiyet, Kur’an ile ilişkide samimiyet, Peygamber ile ilişkide samimiyet… Bunların tamamı da Müslümanlığımızın samimi olmasıdır.

Burası her insanın kendi hesap defterinin mündericatıdır.

Bir de yanlış görünülürlüklerin insanların yüreğinde açacağı yaranın vebali vardır. “Müslüman kimliği” üzerine yüklenen bir yalan yüzünden, bir adaletsizlik yüzünden, bir iki yüzlülük, samimiyetsizlik yüzünden, bir çıkarcılık yüzünden, bir çamur medya dili yüzünden, bir nefis höykürmesi yüzünden….. dünyanın herhangi bir ülkesindeki insan, bizim ülkemizdeki bir genç, dudak büktü, “bu mu?” dedi,  yüreği burkuldu, üzüldü, yıkıldı…

Pek çok dindar anne – babayı dinledim, kendi çocuklarının yüreklerindeki sancıyı anlatıyorlar, araya giren mesafeden ürküyorlar… Hani “kızların kıyafeti şöyle değişiyor, böyle değişiyor”dan öte bir şeyden bahsediyorum. O ayrı bir kategori… Annelerinin babalarının samimiyetine inanıyor olmasalar daha başka yıkılacaklar. “Dava” diye bir şeyi konuşamıyor babalar artık evlatlarıyla.

Ey her türlü görünür olanlar! Kendinize bir kere daha bakmanın size kaybettireceği bir şey yok.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sami 04 Ekim 2019 23:00
“Dava” diye bir şeyi konuşamıyor babalar artık evlatlarıyla. Ey her türlü görünür olanlar! Kendinize bir kere daha bakmanın size kaybettireceği bir şey yok. Harika tespitler. Allah razı olsun. İyi ki Karar var. Siyasi çizgisini beğenmesem de bu silkeleyen yazar ve yazılara imkan tanıyor. Bir dönemin yeni Şafak’ı olacak. İslam eksenli vaazlara ihtiyaç var. Çıkın anlatın ne olur.
Murat Doğrusöz 30 Eylül 2019 14:55
Haksızlıktır,ayıptır,günahtır,Akp bahanesi ile İslam sigaya çekilemez.Laik bir rejimde İslami iktidar partisi olamaz,Akp de bir İslam Partisi olamaz.Olsa olsa,İslami hassasiyeti olduğunu söyleyenler ve öyle olduğu sanılanların çoğunlukta olduğu bir parti konumundadır.Ama burada Akp bahane edilerek haşa İslam yargılanıyor,KARAR'da yorum yazan bazı İslam alerjili kişiler akıllarınca İslam için 'işte inandığınız İslam bu'demeye getiriyor.Şunu herkes bilmeli ki Akp=İslam değildir ve Akp'nin hataları İslam'a maledilemez.Aksi bir fikir de cahilliktir,art niyettir,kasıtlıdır
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 14:33
Bırakın artık bu dava muhabbetini...ne davası ...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 11:13
Dava yapılan ve yapılacak olan bütün pislikleri örtmek için kullanılan elverişli bir örtüdür.Neyin davası yolsuzluğun,hırsızlığın,manussuzlugun,zulmün davası mı olurmuş? Allah aşkına.
Bi VATANDAŞ 30 Eylül 2019 00:21
Allah o gorunurlerin kalplerine mühür gozlerine perde indirmiş hocam. Murekkebinizede yazik, solugunuzada. Artik kaderlerinde yok olmak varsa bunu kimse duzelttiremez..
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 21:25
“Dava” diye diye inananlar üzerindeki inandırıcılığız kalmadı,öncelikle bu dava ile ne istediğini açıkla da millet bilsin,kişiye göre dava olmaz,çeyrek yüzyıldır yetişen ve sayıları ötekilerinin yaşantılarını görüp sizin savunduğunuz din bu ise ben yokum diyen bu deist gençliğin günahı vebali inşallah bu din bezirganlarından ahirette bari sorulur.
Seyithan 29 Eylül 2019 22:04
1
Dava Allah’a daha iyi bir kul olabilmektir. Dürüstlüktür, doğru olmaktır, adil olmaktır, merhametli olmaktır ... güzel bir insan olabilmek için iyiniyetli gayrettir...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 19:41
0
Seyithan iyisin güzelsin hoşsun ancak senin tarifine uyan bir kişi bile yok. Lafla olmuyor saygıdeğer kardeşim.
Karar okuru 29 Eylül 2019 20:15
Sn. Taşgetiren Müslümanın içine düştüğü acizliğin fotoğrafını çekmiş. Gençlerle "Dava" denilen mukaddes kavramı konuşamıyoruz, hatta müslümanca tartışamıyoruz. Neden? Acaba iktidarın "Dava" nın içini boşaltması olmabilirmi?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 23:06
2
Seyithan kardeşim,dediğin doğru,ancak dediklerinin inandırıcı olabilmesi için söyleyenlerin söylemlerinin amelleri ile örtüşmesi gerekir.Örtüşmüyor bu yüzden deist gençlik çoğalıyor.Ama sen hala farkında değilsin.Selam ve dua ile.
Bayram Baştaş 29 Eylül 2019 19:32
Ne söylerseniz söyleyin, milyon yıllardır olduğu gibi din de diğer faktörler gibi egemenlerin paraya ve iktidara gücüne ulaşma hırsının aracı durumundadır.Hangi dini seçerseniz seçin;Hangi beşeri yönetim şeklini seçerseniz seçin,yinede ezilen,sömürülen ve egemenler için şehit (savaşan) olan halk kesimleri olur.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 19:19
Bu ülkede "ham, yobaz; kaba, softa dindarlığın" konuşulması adına güzel bir yazı...
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 17:34
Siyasetçileri savunduğum sanılmasın; Din anlayışı ile birlikte toplumdaki pek çok sosyal kırığın sebebi siyasetten bağımsızdır.
KARAR OKURU mahmut şen 30 Eylül 2019 14:11
0
siyaset, ekonomi ve sosyoloji birbirine göbekten bağlıdır, siyasetse hepsinin babası olduğu gibi, günümüzdeki yozlaşma ve çürümenin kaynağını oluşturuyor..
İstisnalar kaideyi bozmaz ama kahir ekseriyetle Karar Gazetesi yazarları, Batı medeniyetini kutsamak yolu ile Müslümanların çağı yakalayacağını iddia ediyorlar... Bu yazarlara alkış tutarak yorum yapan okurların ekseriyeti ise İslam'ın bir ihtiyaç olduğuna inanmıyorlar. Dolayısıyla Müslümanlığı önemseyen ama Batı medeniyetini şart koşan yazarların ulaşmak istediği okuyucular, İslam'a ihtiyaç duymayan okuyucular mıdır?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 18:07
1
Kendine gel arkadaş. Burası İslamcı tek gazete. Birkaç meselede fikir tartışmasına da tahammül edelim. Kurtulalım bu sabit fikirlerden.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 22:25
2
Hocam islam Bati ülkelerinde yasanirken bizim gibi ülkelerde neden yasanmaz. Müslümani Bol ve islamin yasanmadigi bir toplumuz :) Keske bir avrupayi görüp ve avrupalilar tanisabilseniz. Saygilar
KARAR OKURU mahmut şen 30 Eylül 2019 14:21
2
İslamın, ahkâm kesmekten öte bir yaşam şekli olduğuna inanıyoruz, siz müneccim'misiniz de öyle yakıştıramalar yapmışsınız...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 19:44
0
Evet ben öyleyim kesinlikle ihtiyaç duymuyorum...
Meraklı Genç 29 Eylül 2019 16:44
dünyanın herhangi bir ülkesindeki insan, bizim ülkemizdeki bir genç, dudak büktü, “bu mu?” dedi, yüreği burkuldu, üzüldü, yıkıldı… hangi konu kastediliyor?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 16:03
Hz. Ebu Bekir¸ halife seçildikten sonra ailesinin geçimini ticaret yaparak karşılamaktaydı. Sahabiler¸ buna razı olamadılar ve onu hazineden geçimi kadar maaş alması gerektiği noktasında zor da olsa ikna ettiler. Vefat edeceğini anlayınca Hz. Ebu Bekir, yakınlarını yanına çağırdı ve zaruri ihtiyacından arta kalan bu paraların hazineye iadesini talep etti. Ölüm döşeğinde şunları vasiyet etti: “Bunların hepsi falan yerdeki duvarda saklı. Onları alın ve Ömer e iade edin" Biz de itibardan tasarruf olur mu olmaz mi tartismaya devam edelim. Saygilar.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 19:57
0
Peygamber sav efendimiz vefat ettiğinde Hz. Ebubekir cenazeyi bırakıp Beni Sakife denilen yerde halife seçilmek için uğraşıyordu. Buda tarihi bir gerçektir.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 15:29
'Müslüman kimliği' ile iktidarın yaptığı bunca hatalar ,hukuksuzluklar tabiri caizse genç nesilleri dinden çıkardı. Iktidara yakın medya bu sorunun cevabını cok iyi biliyor. Ne büyük bir vebale girdiklerini de biliyorlar. Ama günahlarını itiraf edemiyorlar. Galiba bu mesele huzur-u mahşere kalacak malesef
Karar okuru 29 Eylül 2019 13:52
İyiliği,ahlakı,dürüstlüğü,kaliteli olmanın yollarını anlatmak anne ve babalara kalmış.Anlatabilir,konuşabilir ve örnek bir yaşam sunabilirse ne güzeldir.Diğerlerinde ses var,görüntü yok.Bazılarında da hiç bir şey yok.Bazılarında da gür ses ve görüntü var.Ama kim se duymuyor.Dinlemiyor.Ya tüneldeyiz yada aşırı sis,yada parazit var.
Karar Okuru 29 Eylül 2019 13:04
İslamın ne olduğu, Kuranın bir müslüman için yaşadığı hayatta ne anlama geldiği, Peygamberin Kuranın rehberliğinde yaşadığı hayatın bizim için ne ifade ettiği gibi konularda her müslüman evladının okuyup, öğrenip hayatına uygulayabileceği güncel bir rehberlik yok; ne alimlerin (ilahiyat fakülteleri hocalarının, diyanetin ve diğer “bilmişlerin”) ortaklaşa meydana getirdikleri bir kitap veya kitaplar var ne de herkesin örnek alabileceği şahıslar var. Onlarca islam anlayışı, sayısız farklı “örnek” var. Müslüman ne yapsın?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:07
Ahmet Şık ben bir ateistim diyor. Fetöcü biri bu adamı iftira ile hapse attırdı. Atanda Recep beyin savcı ve hakimi. Yiğit adam açıkca ÇETE DÜZENİ dedi. Siz kalkmış müslümandan bahsediyorsunuz. ORTADA KUYU VAR YANDAN GEÇ MODUNDA yazılar. Şamil Tayyar ifşa etti. Reisin avukatları borsada iş bağlıyormuş.Ver para kurtul. Koca ülke battı. Gençler gelecekten umutsuz. Bundan büyük felaket olurmu.Birde kalkmış Milete 3 ÇOCUK yapın diye sipariş veriyor. Hele yardımcısı Fuat, depremde ne kadar düzenlilermiş. La gardaşım millet kaçacak, trafik kitlendi. Araba mahsur kaldılar. Ya daha büyük felaket olsa
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:00
Bütün okullar IHL olsa bu ayristirma olduğu muddetce bekkenen Asımın Nesli gelmeyecektir.Lisans mezunları işşiz.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:00
Ahmet Bey, su davanin ne oldugunu ben de bilmiyorum, rica etsem acik bir sekilde anlatabilir misiniz? Ögrensek artik nedir bu "dava" !..
Merak edenler için, Dava... 29 Eylül 2019 17:41
4
13.00, Son zamanlar da moda oldu. Çoğu da güya dalga geçmek için soruyor: Bu dava dedir? vs. diye... Dava bir makale ile zor anlatılır... Merak edenler, Necip Fazıl'ın "İdeolocya Örgüsü"nü alıp okusun... İslamcılar'ın davasını çok güzel ifade eden bir kitap... Ayrıca Kur'an'ın mealini ya da Martin Lings'in Hz. "Muhammed'in Hayatı" kitabını okuyanlar da "İslam Dava"sının ne olduğunu öğrenirler...
Karar okuru 29 Eylül 2019 20:21
0
İktidarın "Dava" dediği şey; Necip Fazıl'ın "İdeolocya Örgüsü", Martin Lings'in Hz. "Muhammed'in Hayatı" nda anlattığı yol mudur? Eğer öyleyse gençler buna neden inanmamaktadır?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 22:30
1
Kendiside bilmiyordur :)
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 00:04
1
20.21, Dava İslam Davasıdır... Birleri beğense de, beğenmese de dava budur. Gençlik hakikati öğrenip anlamak yerine, insanlara bakıp anlamaya çalışıyor. Bu yüzden de anlayamıyor...
karar okuru 29 Eylül 2019 12:49
Saraya herkes girer çıkabilir ama kimisi Musa kimisi Yusuf kimisi ... ......dir. Girenler değil çıkanlar önemlidir;Çıkışta kimisi Hazreti Musa yada Hazreti Yusuf olur kimisi de Firavun olur o gün ve bugün olduğu gibi şu var ki ANCAK MÜSLÜMAN OLANLAR MUSALARI VE YUSUFLARI SEVER FİRAVUNLARI DEĞİL.Bu da bir kabul edilmesi kaçınılmaz bir müslümanlık ölçüsüdür.Zira Allah zalim olup zulmedenleri asla sevmez ve mü'min kimse de Allahın sevdiğini sever sevmediğini sevemez.Biline.
Muhtefi. . 29 Eylül 2019 12:47
Hepimiz herşeyi çok iyi biliyoruz. Fakat isimize gelmiyor..ama,fakat,lakin Maskeleri takip kendimizi kandırıyoruz..:))).....Aynada biz bile,bize inanmıyoruz. ...Gemisi kurtaran kaptan takılıp kıyıda, köşede Ekmek kemirip ve Tuvalette son bulan.o yolculukta,,,,DÜRÜSTLÜK, SAMİMİYET TÜRKÜLERI söylüyoruz. .:)))..iyiz biz böyle.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:14
Gerçek İslam Kuran'da. İslam, Kuran'a ne kadar yakın? Kul kelamını İslam diye yutturmuşlar.
KARAR Okuru İLHAMİ 29 Eylül 2019 11:40
RABBİMİZ BİR, KIBLEMİZ BİR, PEYGAMBERİMİZ BİR, DİNİMİZ BİR, YANİ:İ'LAU KELİMETİLLAHİ HİYEL' ULYA... ÖYLEYSE TEFRİKA NE İÇİN NİFAKSIZ CEMEAT OLALIM... MÜSLÜMAN HANGİ MEZHEBDE, HANGİ MEŞREPDE, HANGİ IRKDA OLURSA OLSUN:İSLAM DİNİNİ HAKİM KILMAK İÇİN OLDUĞU GİBİ SAFA GELMELİ.... VE BİR TEK CAN OLMALIDIR. MİLLİ BÜTÜNLÜK.... İsmail Çetin (CEMEAT adlı eserinin arka kapağında ki yazı) ALLAH RAHMET EYLESİN. AMİN..
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 17:28
1
Benim bildiğim ; İslamda cemaat birilerinin eteğine yapışmak değil. Herkes camilerde cem olmalı. Cilik culuk tefrikalarını bırakmalı. Değilse bu bölünmüşlüğün bedeli görüldüğü üzere çok ağır.
KARAR Okuru İLHAMİ 29 Eylül 2019 11:24
İSLAMDA FIKIH İLMİ KISA TANIMI İLE LEHDE VE ALEYHDE OLANI BİLMEKDİR. FIKIH İLMİNİ BİLEN CENNETLE MÜJDELENMİŞTİR. FIKIH İLMİ KURAN'ANA VE SÜNNETE DAYANIR. 3.ASRA KADAR YAŞAYAN ULEMA HAKKINDA ŞEHADET VARDIR. ŞU ANDA Kİ GERÇEK ALİMLER BİZE O ZAMANKİ GÖRÜŞLERİ NAKLETMEKTEDİRLER. ÜSTAD NECİP FAZIL'IN DOĞRU YOLUN SAPIK KOLLARI ADLI ESERİ BU YÖNDE YAZILMIŞ BİR ESERDİR. DÜNYADA İLK MEALİ YAZAN 1800 LÜ YILLARDA BİR PAPAZDIR. YAŞADIĞIMIZ OLAYLARI MUTEBER FIKIH KİTAPLARINDA GEÇEN HÜKÜMLERİN SÜZGECİNDEN GE ÇİREREK DEĞERLENDİRİRSEK ŞEYTANIN VE ASKERLERİNİN OYUNCAĞI OLMAYIZ.
musto 29 Eylül 2019 11:16
Çocukluğumuz kışları köy odalarında Hz Ali, Köroğlu,Battal Gazinin cenk hikayelerini dinlemekle geçerdi.Hz Ali eve geldi Fatıma anamız üzgün,çocuklar, aç, yiyecek, bir lokma bir şey yok.Zülfikar'ı kuşandı atına atladı sabaha kadar Haybere, cenk etti kan revan içinde ganimetle eve döndü.Ganimetin bir kısmı çocuklara diğeri'de fakir fukaraya dağıtıldı.Bunlarla büyüdük kimimiz Ali ,Hamza, köroğlu olma hayaliyle bir kısımda Darul harp olan devleti,yıkma hayaliyle ortak noktamız çalışmadan çabalamadan ganimete el koymak.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 11:17
Hâlâ siyasal islama özlem nutukları . Siz 90 lara dönüp bir 30 sene daha bu travmayı yaşayabilirsiniz. Biz geldiği nokta yüzünden hala utanmaya devam edelim.
KARAR okuru 1 29 Eylül 2019 11:11
Hangi birine cevap yazacaksın herkes içinde sakladığı öfkeyi inançla karşılaştırıyor. Kimse aklını kullanıpta bu bize ne diyor diye bir nefis muhskemesi yapmıyor devamlı bir batı karşılaştırması bir eziklik Allah bizden kulluk istiyor buradan bakarsanız konu daha iyi anlaşılır. Selamlar
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 11:04
Allah aşkına, anne babalar :“Ne yaptık da bu sonuç ortaya çıktı?” sorusunu kendilerine tevcih ediyorlar mı? Yoksa , sürekli kendileri dışında bir şer odağı mı arıyorlar? İyi de nereye kadar? Ne zaman kendimizi hesaba çekme noktasına geleceğiz?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 10:35
Şeytanın en sevdiği din görevlileri saray fakihlerdir. İslam tarihinde, her zalim idareci sırtını bir fakihe dayadı. Bizde fetvasız kelle de alınmaz, rüşvet de. Caizdir fetvası alınmadan, yalan da söylenmez, iftira da atılmaz. Hani padişahın biri, fakihten aldığı fetvaları bir sandığa doldurup, bunu benimle beraber mezarıma koyun, demiş ya. İşte o adam, fakihin fetvaları ile yaptığı zulümlerin içine sinmediğini, Allah’ın huzurunda kendini savunamayacağını anlatmaya çalışmış aslında. İkisinin de canı cehenneme!
KARAR OKURUatoş 29 Eylül 2019 10:30
Yani sayın hocam; Cahilin ilmi arttıkca,sapmasıda artarmış.
Karar Okuru 29 Eylül 2019 10:11
Birşeyin dışı görüntüsü ne ise içi büyük ölçüde de odur. İslam olan ülkelere bakınca, ki artık pek de bakmaya değer bulan yok, ilk intiba cehalet, hamaset, kıskançlık ve yağmacılık gibi tipik gelişmemiş insan nitelikleri. Gerisi boş hayal dünyası. Tarikat, cemaat gibi din ya da din dışı oluşumların çoğu dünya ile dengesini kuramamış olanların girdiği boş umut yörüngeleridir
Erkan Doğan 29 Eylül 2019 10:05
Sayın Yazar İslam bu hava civa iktidarı sayesinde konjektör dini oldu. İş bağlamak için kapı açmak için paraya ulaşmak için kameraların önünde kamu önünde ğöge açılmış sahte avuç içleri oldu.Adeta bir yeni din var ortada ismi Allah yalakalığı.Yeni kapıdaki namaz resimlerine bakın anlarsınız.
Muharrem D. 29 Eylül 2019 10:03
Yaşanan İslam ve Kuran-ı Kerim arasında çok derin farklılıklar var. Kul kelamı, Allah'ın kelamının önüne geçebilir mi? Sevgili Peygamberimizin vefatından 200 yıl sonra yaşayan bir hadisçi (Sahih-i Buhari) 16 yıl gezmiş, yaklaşık 600 bin hadis dinlemiş, bunlardan uygun gördüğü 7397 hadisi kaleme almış (tekrar edilenleri çıkarınca geriye 2602 hadis kalıyor.) İslamın 5 şartı var deyip 5 ritüele indirgeyen hadis de Buhari'nin. 200 yıl önceki, yani 8 kuşak önceki deden şöyle söyledi deseler ne kadar inanırsınız? Kul kelamı mı güvenilir, Allah kelamı olan Kuran mı?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 09:59
İslam Cenab-ı Allah'ın koruması altındadır.Kimse zarar veremez.İslami görünürlükte olup ta buna da Müslümanları kandırarak inandıran büyük toplulukları etkileyen insanların Müslümanlara zararları var.Bir hoca yolsuzluğun hırsızlık olmadığını söylüyorsa, diyanet faiz yiyor ve hacıların helal kazançlarını kirletiyorsa, fakir fukarayı faiz bataklığına kredilerle itiyorsa yeni yetişen gençleri Müslümanlara güvenmeye nasıl ikna edersin sayın yazar. Yazılarınız hep kenardan dolanıyor. Gerçekleri söyleyemiyorsunuz. Müslümana en büyük parayı tabulaştıranlar veriyor.Para gelsin gerisi tufan....
Gözlemci tavsiyesi 29 Eylül 2019 09:55
Ahmet Taşgetiren'in yazısının giriş kısmı beni etkiledi. Sanırım yer probleminden yazıya aniden son vermiş sanki. Bu konularda yazdıklarını detaylandırarak kitaplaştırmasını tavsiye ediyorum. Gazete köşelerinde unutulmamalı.
Adem fani 29 Eylül 2019 09:32
Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır.bir grup oluşturup islama hizmet edelim denir sonra güç ele geçince bozulma başlar.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 09:29
Evet gönül müslümanlığı yani sahabe müslümanlığı görüntü müslümanlığına dönmüş ve insanlar müslümanlardan nefret eder duruma gelmiştir birde siyasal islamcılık sosuyla karışınca insanımız dinden ve camiden soğumaya başlamıştır müslümanlığı yeryüzünde eşsiz bir din yapan HAK HUKUK ADALET avrupa da aranır Hale gelmiş ve #ey Allahın kulları adil olun #fermanı sanki avrupalıya inmiş müslümanlar zulüm ve yaptıklarıyla ünlenir hale gelmiş sonuç ortada hiçbir avrupa ve batı ülkesinde kargaşa ve savaş yok bütün İslam ülkeleri birbiriyle savaş ve katliam yapar hale gelmiş.yani mehdi ve kıyamet ....
Kartal Vakur 29 Eylül 2019 09:14
Bu ülkeye yüz yıl daha ilim ve ahlak gelmez, haram kazanılan parayla yetiştirilen nesilden ne bekliyordunuz ki
Takipci 29 Eylül 2019 08:50
Degerli Hocam, nedir bu Islami Degerler? Bir yazinizda izah edermisiniz. Mevcut ortamda deger falan gorunmuyor, dolayisiyla kafalar karisik. Aslinda ortada gorunen bir deger var ama, o da Islami degil, Maddi...
Okur ve Sorar 29 Eylül 2019 08:39
"Dışardan bakanların “İslam buysa…” diye başladığı cümleler, mevcut görünülürlükten yola çıkıp negatif yargıya yönelişin ilk basamaklarıdır." Çocuklarımız sormakta "İslam bu mudur?" diyerek ve kararını vermekte : "İslam buysa benden uzak dursun..." Evimizin dışında İslam adına bambaşka bir dünya oluşmakta, farkında mısınız? Bu dünyada çocuklarımız gördüklerini, duyduklarını kendi süzgeçlerinden geçirerek değerlendirip yetişmekte. İslam adına gördükleri, duydukları hiç iç açıcı değil. Kaybediyoruz nesillerimizi. Kaybedilmiş nesillerin oluşması mı istenmekte etrafta olup biteni oluşturanlarca?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 08:18
Hani dava deniliyor onun kutsal olduğundan bahsediliyor ya ama ne dava ne kutsallık değil mi hep menfaat hep ötekileştirme hep adam kayırma hep hakaret acaba diyorum hangi kutsal dava ile bunlar örtüşüyor bu dava mutevazilik bu dava kadirşinaslik saygı sevgi ve hürmet değil mi bir hırs uğruna bütün bu değerleri alaşağı etmenin anlamı ne buyrun şimdi sizin davaniz bu ise almayim diyene ne diyebiliriz veya deizme ateizme kayan giden gençlerimize nasıl ahlaktan erdemden faziletten bahsedebiliriz neyi savunuyor neyi yapıyoruz neresi İslam i neresi insani neresi ahlakı bizim örneğimiz kim
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 10:12
0
Bu dava söylemleri hep halkın fakir kesimlerine yapılır. Bir gün de bir dava söyleminde bulunanlar _"Ey siyasetçiler, bürokratlar, zenginler, ticaretle uğraşanlar hak yemeyin maaşınız dışında hazineden garip gurebanın hakkını almayın demezler. Zorla camide cenazede ön safa geçmelerine ses çıkarmazlar. Ey Allahım iki yüzlüler yüzünden bizleri helak etme.
KARAR okuru 1 29 Eylül 2019 11:02
4
Kutsal davalar kişilerin davranışlarına göre mi olacak yoksa Allah nasıl istemişse öylemi olacak İslamı içine sindirememişsen kusuru kişilerde değil kendinde ara be kardeşim. Selamlar.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:03
2
08.18, Yazdıklarından şunu anlıyorum. İslam'dan sadece AKP'liler sorumludur. . AKP'li olmayanlar namussuz olabilir...
KARAR OKURUYUM 29 Eylül 2019 08:15
Devlet, servet ve şehvet ağır imtihanlardır. Marifet bu ağır imtihanlardan geçmektir. Kolay sorularla çalışan ve çalışmayan öğrenciyi ayıramayız.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 08:44
0
Mükemmel tespit.
Faik Güleçyüz 30 Eylül 2019 03:17
0
"Devlet,servet ve şehvet ağır imtihanlardır." Çok doğru. Üçü de insanı baştan çıkarır.Şeytan aramaya gerek yok.Selâm ve sevgilerimle.
HARUN 29 Eylül 2019 07:53
Beraat ve takipsizlik alıp göreve başlatılmadığımızdan iktdara ve müslüman geçinen tabana buz gibi bakıyoruz. ne onlarla aynı safta namaz kılmak nede bizi AİHM in adalet ve merhametine muhtaç ettikleri için tüm iktidara ve tüm müslüman geçinenlere kırgınız. dinden soğuttular bizi. sadece siz ve sizin gibi birkaç türkiyeden yüreği büyük yazar hariç
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:28
4
7.53, Söylediklerin propaganda.. Masum olan böyle konuşmaz...
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:44
3
"dinden soğuttular bizi" fazla olmuş dostum. hem baştakiler ile alttakiler aynı değil. ve meşhur laf var: papaza kızıp oruç bozulmaz. sen de bilirsin gerçi... serinkanlı olmak; zarar olacaksa da bu dünya ile sınırlı tutmak herşeyden önemli.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 20:05
1
Demekki daha önceleri nefsine hizmetle iştigal ediyormuşsun.
Ahmet abi bazen öyle yazılar yazıyorsunuzki, inanın benim hissedip ama bir türlü ifade edemediğim duygu ve düşüncelerime tercüman oluyorsunuz.İyiki varsınız.Rabbim sıhhat ve selametle uzun ömür versin.
Faik Güleçyüz 29 Eylül 2019 06:58
Vicdanı temiz dindarlarla,vicdanı temiz solcuların;insanlığın dertleri ve çözümlerinde;anlaşamıyacakları hiçbir şey yoktur. Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 06:26
Müslumanım diyenlerin yaşayışlarına ve yaptiklari zulümler bakınca boşver oğlum müslümanlıgı müslümanlik buysa diyorum . Sosyal demokratlık daha iyi. Yada toplumda şu sözü çok duydum eğer bu zulmu yapanlar müslüman sa müslümanlik buysa ben müslüman degilim diyenleri. Insanlari dinden soguttular. Özellikle mağdur ettikleri ailelerin çocuklarinda bu daha belirgin. Artık soumlular kimlerdeyse.Toplumda insanlar arasina oyle bir kin ve nefret ektilerki bukin ve nefret kıyamete kadar gider Tebrikler akp bu toplumu bölmeyi ve parçalamayi başardi. kendini destekleyen insanlari terorust ilan etti.
Abuzer 29 Eylül 2019 06:01
Hocam emin olun artık kabak tadı vermeye başladı,yazılanlar. Katılmadığımız görüşleri var.Ama Alpaslan Kuytul hoca diye birini sırf Recep beyi eleştirdi diye nitelikli dolandırcı diye suçluyor. İçerde tutuyor Recep beyin hakimleri. Adam yanmayan kefen, nalın-ı şerif, şifalı risale satmadı ki, H. Karaman gibi mütaahitlere iş verme karşılığı bizim dernek ve vakıflara zorunlu bağışa cevaz fetvası da vermedi.4 tane bakan gibi para alıp bize kumpas kurdular demedi.Allah,ahiret imanı olan bu haksızlığı nasıl yapar!Siz Müslüman görüntüsünden bahsediyorsunuz. Aha size görüntü.Kim bunlar!
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 07:56
0
Vallahi icimden gecenleri yazmissiniz. Yeni yeni gormeye basladik, goruntu o kadar bozulmus ki, artik kanal degistirme zamani geldi.
Muhtefi. . 29 Eylül 2019 12:54
2
06:01..Öyle değil. Öyle değil, sen biraz Temel İslami Bilimler ezberle sonra Ortaya Atla Siyaset, Politika vb dinleme At, tut herşeye. YOK ÖYLE BİR DÜNYA. .:))..Sadece Psikolojik Bilimler kaç çeşit. Çocuk, Genç, İşyeri vb ya psikiyatrik hastaliklar daha Teshisler, Tedaviler. Farmakolojisi var, var da var. Tarım, Mimari, Finans, Muhendislik,Tarih vd neler, neler Sen BUNLARI GEÇECEKSİN KÜÇÜCÜK BEYNİNLE sallayıp duracaksın. Yok ya..örneğin Toplum psikolojisinden İlimsiz, Deneyimsiz Akademisyenlerden bağımsız HÜKÜM VEREMEZSİN. Bunu %90 dan fazlasi yapiyor. YAN-LIŞ -TİR.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 15:23
1
Islamda birseyler karsiliginda bir seyler hep verilir. Cennette hep bakire kalan 72 hurri bile veriliyor. Sarap gibi ickilerde.
Abuzer 29 Eylül 2019 19:56
0
Muhtefi mahlası ile yazan kardeşim. Temel İslami İlimler ne imiş.Bunaları ne diye ezberleyecekmişim ki. Ben ezber değil ANLAMANIN gerektiğine inanıyorum! Psikoloji alanları çokmuş bana ne. Ben yaşanan gerçeğe bakarım.Olan ile olması gerken, ahlak, hukuk, adalet,vicdan,bilim, ilim gerçeklerine ve sebep olduğu sonuçlar için, insanlar, çevre için yararlı ise doğru diye sahip çıkarım, değilse hikaye, cedel, polemik, mugalata ile kafalanmaya gelmem.. Çok şükür Kitap, sünnet, hadis,olay,İslamın maksadı, adalet nedir biraz da olsa anlarım,bilirim.. Ezber işi yaş. Anlamak, idrak, kavramak, analiz ede
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 05:54
1400 yildir gercek islam o degil, bu degil, su degil, berisi degil diye diye sadece kendi hayatlarinizi hibe etmediniz, cocuklarinizin, torunlarinizin da hayatlarini hibe attiniz. Yetmedi mi?
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:31
6
1400 yıl değil, sadece gerçek İslam'ın dipçik zoruyla yasaklanmasından sonra böyle konuşuluyor... Sen de o dipçiğin ürünüsün...
Deli Emin 29 Eylül 2019 05:32
Allah Resülü ne merhametli insanmış. Aslında bizleri uyarmış, kimin Müslüman, mümin kişi olduğu konusunda!SAKAL, BIYIK, CÜBBE, DİLDE İMAN, LAF,GÖSTERİŞ AMELİ değil! "MÜSLÜMAN, diğer müslüman kardeşin EL VE DİLinden emin, güven duyduğu kişi, MÜMİN ise tüm İNSANLARIN, MAL VE CAN konusunda emin gördiği kişidir." buyurmuş. Ne kadar basit, anlaşılır, somut ölçüler. İman ikrarı üzerine konulacak olanlar. Kaçımız Recep bey, Cübbeli ve diğer Müslüman kelam ve kalem sahibi kişilere CAN ve MALIMIZI ile, EL ve DİLİNDEN zarar konusunda EMİNİZ.! Bu kadar basit!Şeytanda namaz ve dille kandıramaz mı!
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:40
0
Şeytan aptal deği, ateist olarak çıkmaz insanın karşısına. Tabi ki mümin kılığında kandıracak bizi.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 05:00
Görünür olmasi için öncelikle olmasi gerekir. Yüzde 99 üzerinden düşünürsen hayal kırıklığına uğrarsin. Ha bu arada islam dairesinde olmayanlar dünyada tarif edilmiş bir inanç dairesi içinde de yer almıyorlar. Çünkü her inanç sisteminde tarif edilmiş bir ahlak anlayışı vardır. Ahlak anlayışı olmayan bir toplumu tarif etmek de zor. Etiket kurtarıyor.
… Annelerinin babalarının samimiyetine inanıyor olmasalar daha başka yıkılacaklar. “Dava” diye bir şeyi konuşamıyor babalar artık evlatlarıyla...(A.Taşgetiren) Sarsıcı gerçek.. Çok acı ve düşündürücü... Ama ümitsizliğe de düşemeyiz.. Çare ,yazının son cümlesinde olduğu gibi, kendimize yeniden Kuran ve sünnet ışığında yön vermekte ve topyekün tevbede. “Ey iman edenler Allah’a topyekün tevbe edin” Nur süresi
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:12
0
Aman aman, sakın sünnetten vazgeçmeyin, nasıl olsa içine ne doldurursan doldur, yanına ne uydurursan uydur; alıyor.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 21:04
1
13.12, Hem sünnetin ne olduğunu bilmiyorsun, hem bunun farkında değilsin.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:17
0
Helal be sana KO 21:04, bildiğini bile bilmiyorsun da ahkam kesiyorsun; çokta farkındaymışsın gibi laf ebeliği yapıyorsun, işte tam da burası: salla doldur, uydur doldur, iftira at yedir, uyut... Uyuyabilirsin, dahası yok.
Allah (CC) razı olsun hocam.Tek kelimeyle mükemmel bir yazı.Kendimize bir kere daha bakmanın neler kazandıracğınını idrak etmemiz umudu ve duasıyla.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 00:17
"Nerede olursaniz olun O sizinle beraberdir"...Sayin yazar O sizinle beraberse neden korkuyorsunuz? Neden gercekleri yazmiyorsunuz, ya da asil sucluyu suclamadan yandaslarini sucluyorsunuz? Neden haksiz yere zindanlara atilan meslektaslarizi savunmuyorsunuz?
Davut 29 Eylül 2019 07:18
2
Yürek yok yürek, kardeş. Tr.golgesinden korkan yarı aydıncıkların ülkesi.Hepi topu memlekette 3-5 tane cesur adam var.Gerisi çöp. ..
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 23:56
yahu 21. yy.dayız.müselmanlar hala eskinin masallarını anlatıyor.gerçekle asla yüzleşemiyorlar.batı uygarlığının bulunduğu ülkelere gidenler ağzı açık gelip neler anlatıyor neler.masal anlatan müslümanlar batının teknolojisini her alanda kullanıyor rahatca hiç masal anlatmadan.trafikten günlük hayatın her safhasına batıya gidenler nasal gibi anlatıyor.demokrasi adalet insan hakları..ooooooooooo
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 23:52
Şöyle görünürlük, böyle görünürlük yoktur kardeşim; müslüman, olduğu gibi görünür,.Dürüst olur, asla yalan konuşmaz. Fetöcüler alınır ama gerçek bu...
bana masal anlatma 28 Eylül 2019 23:48
i,slam adına yazılan söylenen her ama her şey batının kendi içindeki ahlakı ve düzeninin binde biri etmiyor.ben gerçeği istiyorum.menkıbe ve eskinin masallarını değil.ya siz..masallara devam mı diyorsunuz
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 09:24
0
Halkı yoksul ve cahil bırakılmış bir ülkede masal anlatmak en kazançlı iştir, tıpkı bu ülkede olduğu gibi ...
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:14
0
İmanlar zayıflamakta imanı zayıflayan her türlü kötülüğü yapar.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:36
2
23.48, Bu düşünce senin sığlığın...
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:22
5
Git o sevdiğin iki yüzlü batıda yaşa
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 17:53
0
yazdıkların doğru değil doğrusu bu de.trafikten apartman hayatından yere çöp atmaktan kitap okuma oranından adaletden yolsuzluğa ne yapıldığından v.s v.s örnekler ver.teknolojik buluşları anlat.beni yanlışla.bugünden bahset ama.1000 yıl önce şöyleydi deme ki onların çoğu da abartılı..sonra beni rezil et ve sığsın de.28 şubatcılar da irana s.arabistana derlerdi.ülkücüler moskova.aranızda hiç fark yok.ben sana hiç bişi demiyorum.hiç ama hiç...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN