Back To Top
İttifak’ta ‘üst kimlik’ ayrılığı mı?

İttifak’ta ‘üst kimlik’ ayrılığı mı?

- A +

Hayır, şu aşamada kesin bir ‘ayrılık’tan söz etmek abartılı olur.

Tarafların ‘ne sakala ne bıyığa minnet’ eden eyvallahsız çıkışlarına bakıp ortaklığı bozdukları söylenemez.

Aşırı yorumla heyecana kapılmak için erken.

Önce Bahçeli sonra da Erdoğan, Cumhur İttifakı’nı geçici olarak tatil etti.

Sadece yerel seçimler için ‘herkes kendi yoluna’ gideceğine, iki lider de bu kaydı düştüğüne göre...

Boz bulanık değil tablo.

Geri dönmemek üzere ayrılmadı yollar. Kopuş yok.

Tekrar toplanmak üzere dağıldılar, yerel seçim için mola aldılar.

Dolayısıyla ittifak bitirilmedi, taktik bir teneffüse sokuldu, bu bir.

Fakat görüş ayrılıkları af önerisiyle sınırlı kalmadığına, vatandaşlık ve millet tanımındaki temel anlaşmazlıkları su yüzüne çıktığına göre...

Taktik teneffüsten kasıt ‘danışıklı dövüş’ olamaz.

AK Parti de MHP de ‘Andımız’ tartışmasında asli pozisyonlarına rücu etti. Baskıladıkları giderilemez çelişkileri, uzlaşmaz siyasi farklılıkları yani eski ‘kara kedi’leri girdi aralarına, bu da iki.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türklüğü alt kimliklerden bir etnik kimliğin adı olarak gördüğü kadim söylemine geri döndü.

Hani Erdoğan’ın milliyetçiliği ayaklarının altına aldığı, vatandaşlık bağını ve millet aidiyetini yine Türkiyelilik üst kimliğiyle tanımladığı söylem...

MHP’nin, hani Türklüğün milleti oluşturan etnik kimliklerden birine indirgenmesini kabul edilemez bulduğu, üst kimliğin adı olarak savunduğu çatışma...

Yerel seçim kampanyalarının ana teması da belli oldu böylece.

Türkiyelilik mi, Türklük mü; din ve ümmet kardeşliği mi, kan bağı mı milletin çimentosu? Hangisi kucaklayıcı ve birleştirici, hangisi dışlayıcı ve ayrıştırıcı?

Bu soruları işleyerek oy isteyecek İttifak ortakları, anlaşıldı.

Mart seçimlerinde, taban tabana zıt cevaplarla seçmenin karşısına çıkacaklar.

Anayasa’nın “Türk Devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türktür” diyen 66. maddesi yerinde kaldıkça, o ibareye kimse dokunmadıkça İttifak ruhuna halel gelmeyecek.

Geçici bir ayrılık, geçici bir çatlak...

Köprüler atılmadığına, gemiler yakılmadığına, bir araya gelme zemini dağıtılmadığına göre...

Bir süre ters düşüp biri milliyetçi, diğeri muhafazakar tabanından alabilecekleri maksimum oyları topladıktan sonra tekrar buluşacaklar.

Küskünlerini ve dargınlarını toparladıktan sonra, kaldığı yerden devam etmek üzere İttifak’a ara veriyorlar.

Peki...

İttifak hatırına kaçırılan, gözden çıkarılan ya da feda edilebilir görülen kesimler ne diyecek? Aralarındaki yakınlaşmada kendilerine yer bulamayıp uzaklaşan oylar, hemen geri dönecek mi?

En büyük muamma bu. Yakınlaşırken kaybettiklerini, birbirlerinden doğan boşluğu doldurmak, açıklarını kapatmak için geri kazanabilecekler mi?

Yine de büyük konuşmamak gerek.

Ayrılıklarının inandırıcılığına, sahici görünüp görünmemesine bakar ikna güçleri.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kamil saygı 24 Ekim 2018 12:21
Suni bir birliktelikti, Her Parti Kendi Mecrasına Döndü.Akp nin TÜRK Kelimesini Tahammülsüzlüğü Net oldu, Oyum MHP ye artık.
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 21:11
1
Fark etmez ha MHP ha AKP ikisinin olduğu yerde Fetö ve PKK olamaz...
KARAR OKURU 25 Ekim 2018 01:06
0
KO 21:11, onaltı yıldır nerede yatıyordun, bre mübarek? Bizi geç aydınlattığın için. Heeeeyyyyooooo!
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 12:18
Türk milli kimliğinin rafa kaldırılması etnik ve mezhep kimliklerinin uzlaşmaz biçimde açığa çıkmasıdır..onlarıda din kardeşliği ile birarada tutamazsınız kardeşim...
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 20:17
1
Türk bir etnisite ismi. Milli kimliği Türk kelimesi üzerinde kurmaya çalışıyor devlet 100 yıldır. Sonuç ne? Oldu mu? Ne zamana olur?
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 21:12
0
Andımız Türk milli kimliğini mahvedenlerin eseridir.
kararlı okur 24 Ekim 2018 11:02
akp mhp yi kapıdan kovsa bacadan kesin girer.asla ortaklığı bozmaz ,bozamaz.
Kürtler asla ana dilinde eğitim yapamayacaklar, diyen, Erdoğan'ın etnik kimlik siyaseti yapmadığına, Beki nasıl inanmış; olacak şey değil. Erdoğan’ın “tek millet” tanımı şu : “Bin yıldır beraber yaşamış, beraber bedel ödemiş aziz milletimizin tüm fertleriyle, hiçbir ayırım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf, eşit vatandaşlarıdır.”. Birinci sınıfsın, eşitsin, ama, vergi verdiğin devletin(in) okulunda ana dilinde eğitim hakkın yok.
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 08:34
Tarihin kaç yılında,tek İslam Devleti vardı; ümmet kaç yıl,tek bayrak altındaydı? Türkiye’deki iki büyük halk,hangi bin yıl,birlikte yaşadı?Osmanlı Fırat’ın ötesine ne zaman ve hangi tavizlerle egemen oldu?Din ne zaman birleştirir söyleyeyim mi,GANİMET varsa o zaman.Allah köleliği niye kaldırmadı sanıyorsunuz?Kaldırsaydı“müşteri”bulamazdı da ondan.Ha bu demek değildir ki, din birleştirmez ama,“millet”birleştirir.Türkçüler, kendini Türk hisseden Türk’tür, diyor.Peki bir Kürt’ten kendini Türk hissetmesini istemek ırkçılık değilse,
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 08:06
Bugün çok Türkiyelisin . Kimlik olarak bunu seçtim. Bir türlü milli kimligimi bulamadim. Fransalı vatandasiyim ama ne mutlu demokratik kongoluyum diyene. Bunlar şaka bir de gerçeği söyleyeyim milli kimliğin olmadan uniter devletin ordun olmaz hele bu coğrafyada fena ağlatırlar seni. Hayal dünyanız atimizi karartıyor.
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 18:52
2
Türk yerine Türkiyeli deyince milli kimlik olmuyor mu? Ayrıca üniter devlet, ordu mordu farketmiyor, ağlatmak isteyince ağlatıyorlar zaten seni. Güç ve bağımsızlık üniterlikle orduyla falan olmuyor. Tasarımla, bilimle, dünya markasıyla, küresel ticaretle oluyor.
KARAR OKURU 24 Ekim 2018 21:57
2
Olmuyor güzel kardeşim. Türk'ü neden bu coğrafyada yaşayan vatandaşların tamamamı için milli bir kimlik olarak kabul edemiyorsunuz.Diline karışana yuh olsun. Ancak milli kimlik olmaz ise biz de bu coğrafyada olamayız. Sorunumuz zaten bir türlü milli kimlik oluşturamamakta. Delikanlı gibi de kardeşim ben bağımsız ayrı bir devlet istiyorum diye, niye kıvranıyorsun. Yok Türkiyeli olsun, yok şebinkarahisarlı olsun, böyle bir sosyolojik karşılık yok.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN