Back To Top
3 yıl sonra ‘Mankurt darbesi’

3 yıl sonra ‘Mankurt darbesi’

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 09:12
- A +

Dün “mankurt darbesi” teşebbüsünün üçüncü yıl dönümü idi… 

15 Temmuz 2016’da milletçe büyük bir varta atlattık. Millet devletine sahip çıktı, “bu topraklarda hür irademizle varolmaya devam edeceğiz!” dedi, darbecilerin eli böğründe kaldı.

Bu darbeyi başından itibaren “Mankurt darbesi” olarak nitelendirdik. “Mankurtlaşma” kavramı büyük Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un zihin dünyamıza armağanı. Bizim gibi toplumlar “mankurtlaşma” kavramını iyi bilmek mecburiyetinde. 

Köleleştirilerek kendi halkına karşı kullanılmak istenen kişinin kazınmış başına ıslak deve derisi sarılır ve böylece elleri kolları bağlı olarak kızgın güneşe bırakılır… Deve derisi kurudukça kafatasını sıkar ve beyni küçültür. Böyle bir kişi sadece sahibinin emirlerini yerine getiren bir köle hâline gelir. Ne ana, ne baba, ne kardeş ve de vatan, millet tanır. Sadece ve sadece kendisine verilen emirleri dinler, buyruklara itaat eder. Muhakeme yapamaz, doğruyu yanlışı tefrik edemez.

Mankurtlaşma burada fizikî temelli bir hâdise olarak anlatılıyor. Modern dönemlerde kimsenin kafasına deve derisi sarılıp kızgın güneşin altına bırakılmıyor. Maaşallah fiziğimizde bir değişiklik yok, kalıbımız kıyafetimiz yerli yerinde. Mankurtlaştırılmak için ille de kafasına ıslak deve derisi sarılmak gerekmez. Fizikî mankurtlaştırma bir efsane olabilir, manevisi ise her an yaşanabilecek bir gerçekliktir.

Türkiye gibi ülkelerde çeşitli şekillerde mankurtlaştırma uygulamalarının devreye sokulduğunu söyleyebiliriz. Bu milletin zihnine ciddi müdahaleler olduğunu yakın tarihimizi doğru okuyanlar kolaylıkla kavrayabilir. Saptırılmış zihinler/mankurtlaşma gerçeği, Türkiye’de darbeye yatkın zümrelerin varlığı ile tescil edilmiştir.

1960 darbesinden İtibaren bütün darbelerin böyle bir zeminden beslendiğini söyleyebiliriz.

Çocuk yaşta 27 Mayıs 1960 darbesini alkışlayanları gördük. Rakip partinin tabelalarını indirip üzerinde hora tepenlere şahit olduk. Darbecilerin safında olmayan milletin ana kitlesi “gerici” ve “kuyruk” olarak nitelendirildi. Elbette 12 Mart’ın ve 12 Eylül’ün de destekçileri vardı. Asıl önemlisi, 28 Şubat örtük darbesine gösterilen utanç verici destektir.

Herkesin gözü önünde seçilmiş partilerin kurduğu hükümet baskı kullanılarak yönetimden uzaklaştırıldı. Bunun için çeşitli mankurtlaştırma cihazları kullanıldı ki, en başta iletişim araçları gelir.

Eğitim sistemi de bu mankurtlaştırma ameliyelerine hizmet etti.

15 Temmuz darbecilerini heveslendiren zemin işte bu zemindir.

“Yurtta Sulh Konseyi”…Tam da bu zemine uygun bir adlandırmadır. Bu konsey adına okunan bildiri, yine bu zihnin kodları kullanılarak yazılmış bir bildiridir.

Her şeye rağmen milletin büyük çoğunluğu darbeye karşı tavrını fiilen göstermiş ve darbeden medet umanların heveslerini kursağında bırakmıştır.

Üç yılı geride bıraktık. Milletin zihnini kayıt altına alacak her türlü faaliyete, uygulamalara karşı uyanık olmalıdır. Mankurtlaşma zeminleri kurutulmalı, yenilerinin oluşmasına izin verilmemelidir.

Olumsuzluklardan da olumlu sonuçlar çıkabilir. Bu topraklarda her ne olursa olsun itaatle değil, hür irademizle var olabileceğimizi göstermesi 15 Temmuz’un en önemli sonucudur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 16:34
Cumhuriyet mankurtlaşmanın önüne geçmek için yuvalarını kapatmış, insanlar Allah ile aldatılmasın diye Kur'anı dilimize tercüme ettirmiştir. Hurafelere karşı, dini çıkarı için kullananlar karşı mücadele etmiştir. Ve adam kalkıp bunlara dini bu ülkeden kaldırdı diyor. Senin dinini yaşamana kim engel. Dünyada dine en çok para harcayan ülkeyiz be.
Bir Not: 16 Temmuz 2019 14:55
Esas mankurtlasma cumhuriyetin degerlerini "alkolizm ve ciplaklik"a indirgemek degil mi?
KaRaR oKURU 16 Temmuz 2019 19:46
0
Cuk diye oturmuş, yazarı okuyanlar anlamıştır...
Mehmet bey yazınız güzel. Ama bütün mankurtlaştıranlara gitsin. Maddi, nanevi, siyasi, dini. Kabul mü?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 13:36
Badelenmek için şeyhinin kapısında sıra olanlar da mankurt sayılır mı. Ya da ceplerini doldurmak için partinin kapısında bekleşenler. Dava için her eylemi mubah görenler.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 13:03
Cübbeli Ahmed’in ‘Halid’i kolundanım diyen cennete gider’, Uşşaki Şeyhi’nin ‘Elimi öpen cennete gider’, Alpaslan Kuytul’un ‘Peygamberimizi meydanda gören bacılar var.’ Adıyaman Menzil ekibinin ‘Şeyhimizin gözlerine bakan içkiyi bırakıyor’ gibi sözleri, hep aynı zehirli bahçelerin farklı meyveleridir"
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 23:00
0
Bilmeden atıp sıkılama! Manevi vechesine vakıf olmadığın işler hakkında tarizde bulunma!
karar okuru 16 Temmuz 2019 12:53
Dün Havalimanında sela verilirken istanbul halkının seçtiği bir başkana yuh çeken ahlakını ve vicdanını yitiren zavallı azgın mankurtlardan bahsediyorsunuz herhalde.Ya hiçbir şeye saygınız yoksa selaya saygınız olsun be müslümancıklar.Sizi hilal ablanız güzel yetiştirmiş.İyi mankurtlaştırmış.Siz kime yuh çekeceğinizide öğrenememişsiniz.Keşke Haziran seçimlerinden birkaç önce aponun mektubunu okutanlara,Kardeşi katil teröristi tv lere çıkaranlara benim gibi yuh çekebilse idiniz.Yazık sizlere ya.acınacak haldesiniz.
karar okuru 16 Temmuz 2019 11:59
Sn yazar bu dediğiniz darbeler nato darbeleridir.Peki şunu neden sorgulamadınız peki.Madem bu nato ülkemizde bu kadar darbe yaptırdı neden hala nato dayız.Olaylara hep yurtiçi dar gözle baktığınız için böyle sığ yazılar yazabiliyorsunuz.Fetö kim diye zamanında sorguladınızmı hiç.28 Şubata Fetö destek verdimi peki.Tabiiki evet.Fetö kim.Tabiiki Nato gladyosu.Erbakan hoca Fettullahı severmiydi.Tabiiki hayır.Peki AKP 17 25 e kadar fetöyü arka bahçe olarak gördümü.Tabiiki evet.Bu sizce iyi bir yorum oldumu.Tabiiki evet.Mankurt mu dediniz.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 16:23
0
Yorum eksik. Erdoğan arkadaki dikenli bahçede zehirli yılanların da barındığını evin içini sarınca gördü. Şimdi o yılanların bir kısmı kaçarken bir kısmı komşu bahçeye çöreklendi. Dikenli otlarda halen kuruyup bitmedi, muhtemel tohum saçmaya devam ediyorlar.
karar okuru 16 Temmuz 2019 16:56
0
Komşu bahçeyede çöreklendi,diğer tarikatlarada,cemaatlerede çöreklendi.Ben heryerde olduklarına inanıyorum.Çünkü dediğim gibi adamlar resmen nato gladyosu.Birde AKP kendi içindekileri hiçbir siyasi kaygıya kapılmadan korkmadan temizleyebilse çok iyi olurda.Sonu nereye gider bilemem.
Numan 16 Temmuz 2019 11:40
Sayın Doğan, Tam bir durum tespiti yapmışsınız, sosyolojik bir değerlendirme elinize sağlık. bir yazı da mağdurlar için bekliyoruz.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:42
En büyük mankurtlaşma din üstünden yapılır. Adama devenin sidiğini bile içtirir.
Karar Okuru 16 Temmuz 2019 08:54
Tek taraflı, yanlış ve takıntılı yaklaşımlar ile medeni dünyada yer alamayız. Tek dişi kalmış medeni dünyaya ulaşmak için ölümüne göç etmeye çalışanlar, denizlerde boğulanlar büyük ölçüde doğunun geri kalmış islam ülkelerinden. Hayal ve duygularla coşup, gerçeklerle tarümar olmaktan bir şey öğrenilmiyorsa kötü. Bu darbe girişimini yapanlara en büyük fırsatları veren, onları tüm uyarılara karşı koruyup kollayan, Türkçe olimpiyatları gibi faaliyetlerine katılmış kişilerin bu gün hararetle darbeyi eleştirenler sanmasınlarki gerçeği gizliyorlar. O mahallenin hepsi cemaat ile sıkı fıkı idi.
ATA 16 Temmuz 2019 08:39
Trollerinizin mankurttan ne farkı var?
V. Döğüş 16 Temmuz 2019 07:42
1960 darbe muhtırasını Alparslan Türkeş okumuştu! 12 Mart muhtıracıları Adalet Partisinden milletvekili yapıldı! 12 Eylül darbesini herkes alkışladı ( arşivlere bakınız)! 28 Şubatı da hararetle savunanlar vardı! Hepsi farklı siyasi görüşteydiler! Çok da demokrasi kaygıları olmadı! Bu ülkede demokrasinin herkesin ortak paydası olmasını sağlamak gerekir. Demokrasi, iktidardan indirilenin sığınacağı sadece bir sözcük değildir! Yönetenler de yazanlar da demokrasiye gerçekten inanmalıdır. Darbe yıldönümlerinde kullanmak yetmez!
Karar Okuru 16 Temmuz 2019 01:10
Kalleş darbenin dini duyguları istismar eden bir ABD projesi cemaat tarafından yapılmaya çalışıldığını hatırlatalım. Geçenlerde vefat eden Şevket bey de Fettullah Gülen ile komünizmle mücadele zeminimde ABD tarafından organize edilen faaliyetlere katılmıştı. Bugün siyasette olan o görüş gurubu hep bu zeminde geliştirildi. Afganistan da da din 1970-80 dönminde ABD tarafından kullanıldı. Emperyalizme hep hizmet etmiş bir anlayışın güya anti-emperyalist şovu hayli ilginçtir.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:50
Eyvallah mehmet hocam saygıyla
İbrahim DİRİ 16 Temmuz 2019 00:04
Sen şu soruya cevab ver NURCULAR 15 temmuzda başarılı olsalardı hangi REJİMİ kuracaklardı,bu şakirtlerden Abdulhamit,osmanlıca,iskilipli atıf,harf devrimi,cumhuriyet,said nursi,laiklik,şeriat konularının hangisinde farklı düşünüyorsun.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:20
6
Soru on numara.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 10:40
3
İbrahim soyadın diri Ama kafan gitmiş senin. Darbeyi Fethullahcilar denedi. Nurcu degil bunlar. Defalarca gülen de söyledi. Tabi siz Kemalist kafalarda biraz anlama kıtlığı var
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 23:55
Günümüzde mankurtlaşmayı en iyi yapan yapılar tarikat ve cemaatlerdir. Şeyhinin asla yanılmadığına, peygamberimizle, meleklerle görüştüğüne, kendilerini Sırat'tan geçireceğine inandırılan bu yapılar ülkenin her yerini sarmış durumda. Cumhuriyet bunu engellemek için uğraşmıştır ama yazarımız bunu da eleştiriyor. Hem mankurt ocaklarına kızıyor hem engelleyene kızıyor.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 10:42
3
Cumhuriyet İslam'ı türkiyeden silmek üzere kurdu/kurduruldu . Neden karşıyız acaba. Müslüman olduğumuz için olabilir mi
karar okuru 16 Temmuz 2019 18:03
1
Pes doğrusu hakikaten şimdi daha iyi anladım mankurtlaşmanın bu kadar ileri safhasını.Demek cumhuriyet İslamı türkiyeden silmek üzere kuruldu he.Heeeeeeeeeeeeeee sevgili mankurtum benim.Bilgi Cumhuriyet Türkiyesinde 85 bin cami var.Bayağı silmişler hakikaten islamı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN