Back To Top
Ağlamaklı bayramlar!

Ağlamaklı bayramlar!

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 09:49
- A +

Bugün bayram, en neşeli tavrımızı takınıp bayram yazısı yazmalı…

Fakat Abdürrahim Karakoç’un “Bayram” şiiri musallat oluyor:

“Adam ‘Bayram’ dedi, tam ağlamaklı…”

Ağlamaklı bir bayram yaşıyoruz. Bazen ağlanacak halimize gülüyoruz, bazen de gülünecek halimize ağlıyoruz. Ama her halükârda ağlıyoruz.

Vaktiyle anamızı-babamızı ağlatanlar, bu iktidar devrinde nasıl oluyorsa, aynı minval üzere işlerine devam ediyorlar!

17 Yıldır Türkiye maarif alanında eme yarar bir gelişme kaydedemedi. Evet, okul-bina sayısı arttı, sınıflar çoğaldı, devlet ders kitaplarını bedava dağıtıyor, bilmem ne kadar öğretmen tayin edildi… say say bitmez!

Fizikî gelişme dörtnala…

Madde planında göze görünen bu… Peki “öz” ne âlemde? “Esas” ne durumda?

Bir “maarif reformu” yapabildik mi? Tevfik İleri’den ne kadar ileriye geçebildik, Vehbi Dinçerler’in (Allah ömürler versin), ne kadar gerisine düştük?

O bahislere girmekten ne kadar kaçınsak da gelip tepemize dikiliyor. Bu ülkenin geleceği sözkonusu. Çocuklarımızı teslim ettiğimiz devasa bir “aygıt” var ve bu aygıtı işletme emanetini alanlar milletin geleceğini yine ideolojik saplantılara kurban etmek yolunda yürüyor.

1930’ların kafası nasıl oluyor da 2019’da Millî Eğitim’in tepesini işgal ediyor? Burası TED Bakanlığı mı? TED Kolejlerinde istediğiniz gibi at koşturabilirsiniz, sınırlı bir kitleyi ilgilendirir. Fakat bütün ülkeyi TED’i yönetir gibi yönetemezsiniz!

Mevcut bakanın ilân ettiği programı savunacak bir iktidar partisi mensubu arıyorum: “Tarihsiz bir lise öğretimi, felsefesiz bir orta öğretimi en mükemmelidir, inkılâp tarihi bize yeter” diyecek bir babayiğit arıyorum, sadece siyasetçi değil, sendikacı da olabilir!

Neden? Şapur şupur alınlarından öpeceğim!

Dedi ki: Yok! Yok!

Ey seçilmişler, ey sendika reisleri bizi ikna edin. “Tarih de ne oluyor” deyin, “felsefe serbest düşünmenin yolunu açar, bu da bizi bozar” deyin. Başka söyleyeceğiniz parlak sözler de vardır belki; henüz ağzınızdan çıkmadığı için bilemiyoruz.

İkna oluruz, kabulleniriz, takdir yazıları kaleme alırız. Tebriklerimizi alenen ilân ederiz.

Yanlışta ısrarın nereye kadar yolu vardır?

Türkiye gibi seçimli ülkelerde seçime kadar!

Halkımız, seçim hakkını bugüne kadar en iyi şekilde kullandı; hep on ikiden vurdu. Bundan sonra da kullanacağından hiç şüphem yok.

Bunu nasıl başarıyor?

Yanlış yapılıyor, itirazlar sonuç vermiyor. Tekrar tekrar konu ilgilileri iletiliyor. Kulak asan olmuyor, yanlışa “doğru” denilmeye devam ediliyor. Eleştiriler yok hükmünde görülüyor.

Bu yanlışlar, yanlışa karşı itirazlara kulak tıkamalar çoğala çoğala sandığa kadar gidiyor.

Sandık başında seçmen son sözü söylüyor: Yanlışa yanlış diyor!

Belediye seçimlerinde İstanbul’da ve Ankara’da olan budur!

Eğer bu bakanın programı uygulanacaksa ve bu bakanın defolu kadrosu Millî Eğitim’i idare edecekse, CHP iktidarda demektir. CHP’yi destekleyen basının nasıl eteklerinin zil çaldığını göremeyenler için yarın çok geç olacak.

Hatalı icraat, yanlış tayin Cumhurbaşkanı’ndan dönmezse, cumhurdan döner!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 10:45
Eğitimin bu hale gelmesinin ilk müsebbibi 28 şubatı yapan cahil sürüsüdür. 8 yıllık zorunlu eğitim garabeti niteliksiz eğitimin, niceliksiz kişilerin önünü açmıştır. Öncelikle herkes okumalı anlayışından kurtulmalıyız, lise mezunu cahillerin yerine ilkokul mezunu okuma yazma bilen elektrikçi sucu vs. lazım bize. Adını yazamayan, kerat cetvelini bilmeyen binlerce öğrenci lise mezunuyum diye dolaşıyor. Bu lise mezunu olmuş odunlar iş beğenip çalışmıyor. Bırakın tarihi felsefeyi, okumayı isteyenler okusun diğerlerini sınıflara tıkmanın alemi yok.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 21:37
Bayağı bir ce-ha-pe li Karar Okuru varmış. Beyler ve de Bayanlar, Sayın Yazarın bahsettiği şey o zihniyetin eğitimde hala iktidar olduğu. Öyle olunca da maarif olmuyor işte. Hadi bu yorumuda iştahla kırmızılayın bakalım.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 20:10
Sana kalsa Osmanlıca mecburi ders olmalı ki maarif deyince ne dediğini anlasın yeni nesiller. Bundan önceki bakanlar çok iyi işler mi yaptıki yeni bakana taktın.
Karar Okuru 12 Ağustos 2019 17:47
Yorumlardan anlaşılan millet çağdışı anlayışları artık pek umursamıyor. Doğulu zihniyet kendi yetersizliğinden kaynaklanan sorunlarını çözemediği gibi birde suçlu arıyor.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 14:45
Bütün kalbimle sizi kınıyorum. Yani AKP yanlış yapınca bu CHP zihniyetinin ürünü haline mi geliyor. Bak sen. Dogru=AKP yanlış=CHP mi. Maarif işlerini iyi yapabilenleri içeri tıktınız, işsiz güçsüz bıraktınız. Beceriksizliginiz ortaya çıkıverdi. Hem de her konuda. Nedenini de söyleyeyim. Çünkü bu işler yürek, samimiyet, digergamlik, almadan vermek, yorulmadan çalışmak ister. Var mı sizin çevrenizde. Yok değil mi.Olamaz da zaten...
eğtm 12 Ağustos 2019 14:26
öyle, aynen öyle. STK , sindirilmiş toplum kuruluşları...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 12:35
"felsefe serbest düşünmenin yolunu açar, bu da bizi bozar" deyin diyor. Bunu söyleyen de hayatını serbest düşünceyi engellemeye adamış bir siyasal İslamcı. Vah benim güzel ülkem.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 12:29
İcraat yanlış, tamam. Peki hangi icraatı yanlış eğitim bakanının? CHP'nin fikirlerinin iktidar olmasından kasıt ne? Cevapsız sorular. Her zamanki gibi müzmin İslamcı yakınmaları. Sayın yazarı 20 yıl önce dinleyebilseydik bütün millî eğitim sorununu İmam Hatip'lerin önünün kesilmesine bağlardı. İmam Hatip'ler engellenmese uçardık vb. Şimdiyse Anadolu liseleri, fen liseleri, meslek liseleri bitmiş, bitirilmiş durumda. Ayakta kalanlar imam hatipler. Yazardan duyduğumuz ne? İktidar olamadık. Nerede İslamcılı, orada sorun var.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 15:25
3
Bakanın hangi icraatı yanlış diyorsun . en basitinden milli ruha sahip öğrenci yetiştirecek müfredat var mı bir düşün bakalım. Müslüman yanlış olan her şeye yakınacak tabii . Çünkü Müslüman dertlenendir...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 11:54
Ne agladın be hocam. Daha hiç bir konuda bir önerini duymuş değiliz. Habire eleştiri , içi boş eleştiri hem. Chp iktidardaymış. Son söz de bu. Her başarı sizin her elinize yüzünüze bulaştırdığını , arap saçına çevirdiğiniz, sorun Chp nin. Bahanelerle geçirdiniz hayatınızı , boşa geçmiş bir hayat. Son gününüzde de kininiz daim olsun. Hiç kalıcı birşey yapamamanın yükünüde, yıkarsınız bir başkasına, ben yapamadım değil bana yaptırmadılar dersiniz.
khk lı 12 Ağustos 2019 10:34
Bilmem bu kaçıncı bayramım okulumdan öğrencilerimden uzak. Ne zaman çare bulunacak. Kimse duymuyor mu sesimizi. Ağzımızın tadı yok keyfimiz yok. Biz bu durumdayken sebep olanlar nasıl bayram yapıyor hayret.
Demircan 12 Ağustos 2019 10:00
Ya ortaçağ eğitimi veriliyor sen daha gerisini istiyorsun. Utandım gerçekten. Felsefe yok. Matematik seçmeli. Sünni din bilgisi zorunlu. Alevi ye de hıristiyana da aynı din dersinden soruyorsun. Söylediklerinde haklı olabilirsin ama ne olur CHP yı katma. CHP bilimden yana olmuştur
Karar Okuru 12 Ağustos 2019 08:53
Son düzenlemeler zülfü yare dokunmuş anlaşılan. Son yapılan eğitim ölçmelerinde yerledeyiz. Ne kadar gelişmemiş zihniyet varsa eğitime dadandı. Şimdi imkan sahibi olanlar gençleri eğitim sisteminin etkisi en az olan maalesef genelde de özel okullara yönlendiriyor. Bunlar ise yazarın hazzetmediği türden, üstelikte yabancı dilde eğitim veriyor. Başarılı oluyor mu? Kayırmacılık yüzünden haketmediği bir kaç maaş alan zevat dışında bu çocuklar iş hayatında yüksek gelirli iş buluyor. Çoğu büyük ya da yabancı firmaların Türkiye ayağında önemli pozisyonlarında çalışırken dışarı götürülüyor. Gerisi laf
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:43
Dogru yazmissiniz da konunun CHP ile ilgisi yok. Cocuklarimizi imam hatibe zorlamak CHP marifeti degil. Tektipci zihniyet sadece 1930larda aramayin. Su anda da mevcut. Tarih bilgisi ve bilinci , felsefe dersleri her branş grubunda zorunlu olmalidir. Türkçe matematik gibi hayatidir.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 07:42
Ben bu ülkede 35 yıl öğretmenlik yaptım. Eğitimin bu kadar dibe vurduğunu görmedim. Siz de eğitim konusunda yeterınce objektif değilsiniz. Hep olaya siyasi bakıldı. Siz de öyle bakıyorsunuz. Bir CHP korkusu var siz de. Milli sıfatını taşıyan bir bakanlığı yıllardır getirdikleri yer ortada. Siyasî gözlükleri çıkarın artık. Olay partilerüstü hale geldi. Bırakın dindar ve kindar nesil yetıştirmeyi. Aklı, vicdanı, bilgisi, ahlâkı, olan dürüst insanlar yetiştirelim.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 06:16
Bu arada hani Lozan'da madenlerimizi 100 yıl çıkarmamayı kabul etmiştik ya, sayın yazar. Bak 17 yılda 149.000 maden ruhsatı vermişiz. Memleketin madenlerini, Kaz Dağları'nda olduğu gibi, yağmalatıyoruz resmen. Ülkeye ihanet ediliyor. %90'dan fazlası şirketlere, geri kalan devlete. Bu cumhuriyeti kuranlar var ya. Onların yüzünden değil mi? On iki adayı da onlar vermişti.
miralay 12 Ağustos 2019 06:16
İnkılâb Tarihi (tabi ki gerçek olanı) Kemalistlere, lâikçilere değil, biz dinine bağlı olmaya çalışan ortalama vatandaşa gerek. Diğerleri kendi yalan tarihlerini yazmış, ona inanıp yaşamışlar zaten. Felsefe derseniz onun da alâsını dindarlar (İmam Gazali, İbn Rüşt, Farabi, İbn Sina, vd) yazmışlar, yani müsbet felsefe de bize ait. Matematikse herkese lâzım.. Gelgelelim bunları hakkıyla tatbik edecek hükûmet şart, fakat şimdiye dek nafile bekledik, bekliyoruz..
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 12:22
2
İbn Rüşt'ün, Farabi'nin, İbn Sina'nın ne dediğinden habersiz olduğun ne kadar belli :) Bunlar keşke size ait olsaydı olabilseydi ama maalesef değil.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 05:50
CHPyi suclamaya devam ama AKPyi de gorduk. Bu zihniyetle bu ulke bir arpa yol gidemez.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 04:19
Bu gün çok da beğenmediğiniz çorbanın tuzunu atanlardansınız. Rahmetli Topçu da emin ışık da samimi müslümanlardı. Hani nerede o nesil müslüman, var mı? Ha, beğenmediğiniz otuzlu yıllar Türkiyesi Topçu’yu, Işığı yetiştirmiş. Daha çok bakan gelir gider bu ülkede, ilim ile dini aynı kapda eritmekten vazgeçilmedikçe. İlmin de, dinin de özgürleşmesi gerekmekte.
aslında ne oluyor, 12 Ağustos 2019 00:52
d. abimiz iktidarda kimin olduğunu sorguluyor. hangi fikirlerin muktedirliğine evrildiğini , Derin Derin ilerlediğini görememiş halde yazıyor. bu seviyedeki bir edipin bilememesi imkansız, bize öyle geliyor.. kafası biraz karışık gibi, insanız olabilir. parti zihniyeti sunarken noksan yazıyor, mevzubahis Devlet olunca çok ortak payda birleşebiliyor. bozkurt heykelleri bahçede güzel duruyor, kırmızı beyaz çiçekler ahenk içinde görünüyor, tanrı dağı gibi...köroğlunun 6. kuşak torunu kul Ahmet 23. yılda rahmetle anılıyor...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 00:33
Eğitimde 17 yılda istediğiniz bütün her şeyi yaptınız. Fen ve Anadolu Liseleri'ni öldürüp her yeri İmam Hatip yaptınız. Bütün müfredatı dinselleştirdiniz. Sonuç felaket oldu. Şimdi suçlu arıyorsunuz. Kimi bulalım kimi bulalım dediniz. Ekibini bile oluşturmasına izin verilmeyen şimdiki bakanı buldunuz. Suçlu o. Biraz da 30'ları sosladı mı tamam değil mi sayın yazar?
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 00:28
Bu bakan ve ekibi geleli 1 yıl bile olmadı. Önceki 16 yılı senin göklere çıkardığın ekip yönetti. Onların başarısızlığını toplayıp bir yıllık bakana yıktın ya. El insaf diyorum. Üstelik bu bakan da muktedir değil, yalnız başına. Talim Terbiyenin başındakini bile yeni değiştirebilir. Başarısız oldukça gidip otuzlara çatıyorsun. Keşke o otuzlarda eğitimin kalitesini bir araştırsan.
mizan 12 Ağustos 2019 06:07
2
deveyi d. şşağından yediyorsun. Yazar bütün suçu sadece tek bakana değil, 17 senedir iktidarda olan, bununla beraber MEB reformu yapamamış olan hükümete yüklüyor.
N.Öztürk 12 Ağustos 2019 00:16
Sayın Yazar, tamam inkılap tarihine allerjinizi anlıyoruz. Ama, felsefeyi kimin kurban ettiğini, daha doğrusu felsefe derslerinden kimin korktuğunu bilmezden gelmeniz anlaşılır gibi değil, okuyucu ile dalga mı geçiyorsunuz ?
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 00:10
17 senedir iktidarsanız, hala CHP zihniyetini suçluyorsunuz. Her köşeye anadolu iman hatip liselerini de CHP açtın di mi? İman Hatip iman hatip dediniz buyrun işte. Hala eğitimden şikayetcisin. Ali babacan TED den yetişme. Unutma
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 00:11
Şu eğitim meselesine siz lütfen karışmayın.
İbrahim DİRİ 12 Ağustos 2019 00:08
Tarih anlatılmalı ama hangi tarih! mütahitlik,teknik direktörlük nasıl milli mesleğimizse tarih herkesin uzmanlık alanı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN