Back To Top
Barış Pınarı savaş değil terörle mücadeledir

Barış Pınarı savaş değil terörle mücadeledir

 - Son Güncelleme: 15.10.2019 Salı 09:09
- A +

9 Ekim’de başlayan Barış Pınarı Harekatı bugün altıncı gününde. Siz bu satırları okuduğunuzda ise yedinci gününde olacak. On sekiz canımızı şehit verdik. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin yakınlarına kutlu bir ölüm olsa da yine de kendilerine dayanma gücü sağlayacak sabırlar diliyorum.

Dualarımız canlarını ortaya koyarak sahada terör örgütleriyle kahramanca çarpışan Mehmetçiklerimizle beraber. Ve yine dualarımız en kısa sürede tamamlanması ve Mehmetçiklerimizin sağ salim bir şekilde evlerine ocaklarına ulaşmaları içindir.

Barış Pınarı Harekatı askeri ölçülerle çok iyi başladı ve başarıyla da devam ediyor. Operasyonun beşinci gününde Tel Abyad’ın ve Rasulayn’ın kontrol altına alınmış olması, askeri bakımdan vurulacak hedeflerin çok iyi tespit edildiğini gösteriyor.

Türkiye, Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında olduğu gibi Barış Pınarı’nda da diplomatik bakımdan, operasyonun derinliği ve kapsamıyla ilgili olarak bütün ülkeleri bilgilendirdi. Türkiye yaptığı bütün açıklamalarda, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmaya çalışıldığına ve sadece PKK, PYD ve YPG’nin hedef alındığına dair vurgular yapıyor.

Ancak Türkiye’nin bütün bu açıklamalarına rağmen, Zeytindalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarına çeşitli şekillerde destek olan, en azından tepki göstermeyen ABD ve Avrupa ülkeleri bu defa neden bu kadar sert tepki gösteriyor?

Hatırlamakta fayda var. Zeytin Dalı operasyonuyla alakalı olarak ABD Savunma Bakanlığı “Amerika Birleşik Devletleri’nin terör örgütleri listesindeki PKK konusunda Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz” açıklaması yapmış, ABD Başkanı Trump Türkiye’yi ihtiyatlı olması, Türk ve Amerikan güçleri arasında çatışma riskine yol açabilecek eylemler konusunda ‘dikkat’ uyarısında bulunmuştu sadece. (Ocak, 2018)

Trump, Türkiye’nin ekonomisini batırmakla, mahvetmekle, göçertmekle tehdit eden açıklamalar yapmamıştı. Türkiye’nin başında “beklemede kalın” sopası sallandırmaya çalışmamıştı.

Şunu açıkça söylemeliyim ki, Türkiye’nin Trump’ın bu sinir uçlarıyla oynayan akıl almaz tehdit açıklamalarına aynı üslupla cevap vermemesi takdire şayandır. Olması gerekende budur. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yaptığı “Türkiye tehditlerle hareket etmez” açıklaması oldukça yerindedir.

Diplomatik dilden asla dönülmemelidir.

Gelelim ABD ve Avrupa ülkelerinin Barış Pınarı harekatına bu kadar sert tepki göstermelerinin sebeplerine:

Galiba şunlar: Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatları Rusya’nın Suriye’deki nüfuz bölgesine yapılmıştı. Barış Harekatı ise  Suriye’de ABD korumasındaki bölgede yapılıyor. Diğer bir önemli bir unsur ise Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatıyla kontrol altına almak istediği alan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nın toplam alanından üç kat daha geniştir. Türkiye Barış Pınarı harekatıyla Suriye’deki etkinliğini daha da büyütecektir.

Bir diğer önemli faktör ise ABD ve Avrupa PYD ve YPG’yi  IŞİD’le mücadelede müttefik olarak görmeleri ve İranlı milislere karşı bir denge olarak düşünmeleridir. Bu yüzden, PKK’nın uzantısı olduğunu bildikleri halde PYD ve YPG’yi terör örgütü olarak görmüyorlar.

Trump’ın gel gitlerinin ve Türkiye’ye yaptığı akıl almaz tehditlerinin ve Avrupa ülkelerinin gösterdiği tepkilerinin altında yatan bütün mesele de bu aslında.

Türkiye’ye yönelik yaptıkları kara propagandanın sebebi de bu…

Türkiye terörle mücadele kapsamında yürüttüğü Barış Pınarı harekatında askeri bakımdan başarı gösterirken batı medyasında ülkemize yönelik olarak  yapılan kara propagandaların önüne de geçmesi lazım. Mehmetçiklerimiz sahada canları pahasına kahramanca çarpışırken kamu diplomasisi de Mehmetçiklerimizin onuruna yakışır bir şekilde çalışması gerekiyor.

Kamu diplomasisinin çalışmasına en güzel örnek, İngiliz Channel 4 News kanalına konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından olan Prof. Dr. Gülnür Taybet’in açıklamalarıdır. Türkiye’nin IŞİD’li militanları serbest bıraktığını söyleyen moderatöre Gaybet’in sakinlikle ve özgüvenle verdiği şu cevap muhteşemdi. Müsaadenizle tamamını almak istiyorum:

DAEŞ militanlarını serbest bırakıyormuşuz sözü bu büyük bir yalandır. DAEŞ teröründen en çok zarar gören ülke biziz. DAEŞ terörünü Kuzey Irak’tan koalisyondaki ülkeler arasında tek başına en fazla temizleyen ülke biziz. Kuzey Suriye’de 2.000 m2’lik bir alanı DAEŞ’ten biz arındırdık. DAEŞ saldırılarına , koalisyondaki ülkelerin hepsinden daha çok maruz kaldık. DAEŞ militanlarını gönderdiniz şeklindeki bir yalanı ciddi ciddi dile getirmeniz büyük bir haksızlık. Bu yaptığınız gerçekten çok ayıp. Türkiye’de DAEŞ terörü yüzünden ölen insanlara biraz saygınız olsun. Suriye’de DAEŞ’e karşı savaşırken hayatını kaybeden askerlerimize biraz saygınız olsun. Orada zaten terör var. Bölgedeki boşluklardan faydalanıyorlar. Hem ABD’nin hem de AB’nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’nın eş örgütü olan YPG, her gün sivil vatandaşlarımıza saldırılar düzenlemektedir. Biz sınırlarımızda oluşan ciddi güvenlik tehdidini ortadan kaldırmak için müttefiklerimizle birlikte hareket etmeye niyetliydik. Ancak bütün çabalarımız işe yaramadı. Sorunu tek başımıza çözmek zorunda kaldık. Biz terör örgütleriyle mücadele ediyoruz Kürtlerle değil. YPG ve DAEŞ’ten kaçan 300.000 Kürt’ün şu anda Türkiye’de olduğundan haberiniz var mı? Biz onlara sahip çıktığımız için buraya geliyorlar. Hangi Avrupa ülkesi 300.000 Suriyeli Kürt mülteciyi ülkesine aldı?”

İşte budur.

Bir yanda askeri operasyonlar devam ederken diğer yanda kamu diplomasisi ülkemize yönelik dezenformasyon haberlerin önüne geçilmesi için çalışmalıdır.

Ülkemiz PYD gibi YPG gibi IŞİD gibi terör örgütlerini elbette yenebilir. Hatta Suriye ordusunun da Türkiye karşısında bir önemi yoktur. Fakat terörle mücadele ederken ülkemizi haklı iken haksız durum algısı oluşturacak, itibarını zedeleyecek kara propagandaların önüne de geçmelidir.

Türkiye’nin bu operasyonda eleştirilecek hiçbir yanı yok mu? Elbette var. Geç kaldığı için eleştirebilir. YPG ve PYD ABD ve Avrupa’nın müttefiki Türkiye değil de kendisinin olduğu propagandasını Batı kamuoyunda tutturabilmesinin önüne geçemediği için eleştirebilir.

Sonuçta Türkiye Batı’dan bu kadar uzaklaşmamış olsaydı bugün bu kadar kara propagandaya maruz kalmazdı.

Bir de elbette ki şu soru: ABD bugün Fransa’ya, İngiltere’ye Almanya’ya “ekonominizi göçertirim” tehdidinde bulunabiliyor mu?

Bulunsa bile Almanya da, Fransa da bunun bir karşılığı olur muydu?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ümit 15 Ekim 2019 21:26
Bu hareket Türkiye'ye guvenlikmi yoksa parcalanmami getirecek zaman gösterecek. Bunu gorebilen çok aydın var ama korkmadan diyebilecek aydın kalmadığı için halk yaşayarak öğrenecek.ataturkun kurduğu aydınlık ve umut vadeden ülkeyi diplomasiz mafyavarileri tarih kara harflerle yazacak.elf hanım hiç okumadan yazmak dokunmuyor mu siz yüksek aydınlara. Yoksa yazarlık bu ülkede sadece köşe kapmaca oyunumu
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:45
Milliyetci hamaset. Elif Hanim da bu tuzaga dusmus. Milliyetcilik hele savas zamanlarinda getirisi olan birsey. Ama savas varken barisi savunmak herkesin yapabilecegi birsey degil. Mangal gibi yurek lazim bu ulkede savas varken barisi savunmak icin. Bu Elif Hanimi asar.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 18:29
Bu Harekata başlarken Amerikan tutumu aşağı yukarı belliydi. Peki Rusya, Esat ve İran'ın sessiz kalacağı mı düşünüldü. Maalesef hiç de öyle olmadı ve Rusya ve Esat hem de sert bir biçimde ses vermeye başladılar. Bugün Türkiyenin Esat la görüşmeler yaptığı haberleri de çıkmaya başladı. Bu durumda harekat devam edebilecek mi? Benzer bir sürü soru yanıt bekliyor. Bugünkü konjonktürde, ben yaptım oldu, demekle olmuyor galiba...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 17:43
Hani ne oldu? Kobani ve Menbiç Türk askeri kontrol edecekti. Sonuç fiyasko. ABD ve Rusya ve Suriye ve PKK nın dediği oluyor. Boşuna kürek salladık. Gerisin geri dön ve büyük hüzün.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 16:48
Moderatorun sözleri gorevi geregi, cunku boyle soylentiler/propagandalar var. Gelismis demokrasilerde gazeteciler ve moderatorler iktidarlarin begenecegi sorulari degil, tam tersine iktidari elestirecek sekilde sorular sorarlar, seytanin avukatligini yapar gibi. Bu size gercek durumun sizin acinizdan nasil oldugunu aciklama ve dinleyicileri/okurlari ikna etme firsati verir. Tartisma budur. Turkiye' deki gibi efendilerin hosuna gidecek sorular sorulmaz, efendileri sarsacak sorular sorulur ciddi bir tartismada...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 17:15
0
EK: tabii bir de yalan dolanla 'alternatif gerceklik' yaratarak cevap vermeye calisirsaniz yalaninizi derhal yuzunuze vururlar, bakan, basbakan, reis falan dinlemeden. Dogrusu da budur. Ancak boylelikle vatandaslar gercegin ne oldugunu ogrenirler...
okur 15 Ekim 2019 12:50
avrupaya haçlı ittifakı dersen bizi yalnız bırakırlar
semiramis 15 Ekim 2019 11:51
Bünyesinde Türkler gibi halis Kürtlerin de bulunduğu ordumuz, Kürtlerle değil, yabancı istihbarat örgütlerinin kuklası olmuş Marksist-Leninist bir terör örgütüyle savaşıyor. 'Kürtlerle savaşılıyor' yaygarası koparanlar bu örgütün uzantılarıdır ya da meselenin aslını bilmeyen cühela güruhudur.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 17:37
0
Her nedense hep bu bahane söylenir. Tabi Kürt’lere karşıdır denilmez fakat dünyanın öbür ucunda da bir Kürt devleti kurulursa savaş sebebidir diyen yöneticiler oldu
bir okur 15 Ekim 2019 11:42
Yazarın atladığı bir nokta var. Tamam Türkiye'nin güvenliği her şeyin üzerindedir. Güneyimizde terör örgütü ile bağlantılı bir oluşum var. Ancak bu oluşumun meydana gelmesinde orada otorite boşluğunun oluşmasında kimlerin vebali var. Güneyimizde 2011 öncesi durumu arar haldeyiz. Askerimizin mücadelesi takdire şayandır. Ama buradan birisi kendine destan hikayesi çıkarmaya çalışmasın. Çünkü şu anda geçmişte yaptığı hatalarının bedelini milletçe bizler ödüyoruz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 11:30
Bu savaşın başarı olmayacağını zaman yine gösterecek. Tek başarı Kürt’lere eşit haklar temelinde bir ilişki kurmaktır. Bugün PKK ypg olur yarın başka birşey çıkar.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:05
1
ABD, PKK'ya Kürtlerin hakları için TIR'lar dolusu silah veriyor? Öyle mi?
musto 15 Ekim 2019 11:09
50 yıldır İpek (Uyuşturucu) yolunda yapılan bu kavgalar bitmedi bitmeyecek Deaş,Pkk bir halkanın parçaları Asyadan gelen uyuşturucunun dünya pazarlarına ulaşması için iki örgütün birlikte çalıştığını Avrupa dağıtımını pkk yaptığını dünya biliyor. Avrupa,PKK ülke kursun devlet olursa Avrupa sokalarından çekilir ne pkk devlet kurar nede avrupadaki mafya yapılanmasından çekilir: Dağıtım merkezi olarak Suriyede bir uydu devlet kurmayı denediler Akdeniz çıkışı kapatılınca ondan da vaz geçmiş oldular. Ortakları olan Deaşıda alıp çekildiler.Bakalım gelecek için neler planlanıyor yakında göreceğiz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 10:38
SAYIN YAZAR bazen sizlere şaşırıyorum SAVAŞ NEDİR.? KARL WON KLAUSEVİTZ'e göre düşmana irademizi kabul ettirmek amacı ile yapılan bir kuvvet kullanma eylemidir.yine harbin topyekün lük ve süreklilik vasfı vardır durağan değildir. Ancak üstad: güç ile hedefler arasında ilginç bir ilişki kurar GÜCÜN KÜÇÜKSE HEDEFLERDE KÜÇÜK OLMALI DER.Şimdilik gücümüz sınırın otuz kilometre içine yetiyor Esas güç 70.000. YPG militanını silahtan arındırmak senin iradene tabi olmasını sağlamaktır
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:40
Akp yaptığı her türlü haksızlığı terörle mücadele adıyla sayın yazarlara yutturmakta baya başarılı. Şimdi bir çok belediye başkanı göz altına alındı gerekçe terörle mücadele tabi. Yarın CHP iyi parti ve Saadet partisinin kapısına bu terörle mücadele bahanesiyle gelirse iş işten geçmiş olacak
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:47
AKP yine yanlış yapıyor, yakın bir zamanda bunu göreceğiz. Olan Mehmetlere oluyor. ABD, Avrupa ne derse desin, pek önemli değil. Akıl bu savaşın yanlışlığını açıkça gösteriyor. Yaşayıp göreceğiz.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:37
Sizin gibi değerli yazarlar topluluğu böyle günlerde lazım ablacım. Kalemlerinizi birazda batıya doğru sallayın imajımızı siz ve Sizin gibi yazarlar kurtarır. Devletimin milletimin bayrağımın yanındayım diye şöyle dünyaya haykırın.
evin 15 Ekim 2019 07:33
birleşmiş milletler dün itibarıyla tam 150 bin sivilin yerlerinden edildiğini belirtti. bu sayı daha da artabilirmiş...keşke gazzedeki siviller için gösterdiğiniz aşırı hassasiyetin en azından birazını gösterebilseniz...
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:07
2
Siviller yerlerini niçin değiştirmiş ki?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 07:25
”Kuzey Suriye’de 2.000 m2’lik bir alanı DAEŞ’ten biz arındırdık.” 2 dönüm mü? Benim küçük tarla bile daha büyük. Bıraksaydınız 2 dönümü ben kendim temizlerdim.
semiramis 15 Ekim 2019 12:37
6
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan'da açıkladı: Bugün itibariyle 1000 kilometre kare.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 06:16
Amalı, mamalı konuşma zamanı bitti... Barış Pınarı harakatı, sınırlarımızda güveni tesis ederken, içimizde de vatanperverliğin turnosol kağıdıdır.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:45
2
Bu safsata bayatladi artik. Savasin faydali birsey olduguna inananlar savasi destekler, zararli birsey olduguna inananlar desteklemez, elestirir. DUSUNCE VE iFADE OZGURLUGU EN TEMEL iNSAN HAKKIDIR. Vatanperver olmak icin seninle hemfikir olmak zorunda degil hickimse. Kuzey Kore Cumhuriyeti degil bura.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 19:56
0
8.45, Savaşamayan barışı koruyamaz. Köpeğin bol olduğu yerde değneksiz dolaşmak hayvanseverlik değil, enayiliktir.
Has Parti 15 Ekim 2019 05:23
Em çok Numan Kurtulmuş'a üzülüyorum adam 'Savaşa giriyoruz' dedi, sonra yok oldu ortadan. Her zaman böyle oluyor, önemli bir şey söylediğini zannedip pot kırıp ortadan kayboluyor. Has Parti genel başkanı iken, Akparti'yi bir tek kendisinin devireceğini söylerdi, tek başına yapamasa da galiba içerden çok destek verecekmiş gibi görünüyor. En büyük başkan bizim başkan.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 02:41
Basi kapali asenalarimiz da varmis. Cok sukur!
Şahin 15 Ekim 2019 02:39
Türkiye tehditle hareket etmiyor mu? Erdoğan daha birka gün önce "Bu operasyona işgal demeyin, yoksa kapıları acarız" demedi mi? Bu bir tehdit değil mi?
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 09:48
11
Evet o beyan tehdit. İstersen siz bu tehditi bir değerlendirin. Sinirlarımizi da içeren topraklar da van ilimiz dahil Erivan'a kadar olan bölgede Büyük Israil kurma amacındalar.isterseniz Vadedilmiş Toprakların ne olduğunu öğrenmeniz. Komik ve hayal ürününü der gibisiniz duyuyorum. Ama 70 yıl öncede kudüsede böyle deniyordu.buna göre tedbir almak gerekir.iş bayağı ciddi ve tehlikeli bir olmalıyız kürt türk solcu sagcı dinci dinsiz vs.yoksa iş vahim bak arap bile alçaldı hristiyanla bir uyumamalıyız. Kürtler dikkat edin kanmayın yahudi barzanilere onlar asılları belli ..nesilleri belli am
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 23:53
0
9:48...Irkcilik hastaligina yakalanmissin. Doktora git diyecegim ama bu hastaligin ilaci, tedavisi yoktur. insanin beyin hucrelerini yok eder, duygusuzlastirir, ufkunu daraltir. Allah acil sifalar versin.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 02:05
Harekatlar olmaz harekat zaten coguldur.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 00:47
Elif Hanim, lutfen kelimelerle oynamayin. Suriyeli Kurtler ozerk bir yonetim istiyor. Anketler gore de Suriyeli Kurtler'in %85i YPGyi destekliyor. Bu bir savastir. Suriye'de Kurtler'in ozerk bir yonetimi olmasin diye yapilan bir savas. Devletin verdigi bilgilere gore "500 terorist etkisiz hale getirildi" yani birkac gunde 500 kisi olduruldu.100 bin Kurt evlerini terk edip multeci oldu birkac gunde. Bu daha baslangic. Kimbilir kac insan olecek, kac yuzbin insan evini barkini kaybedip multeci olacak. Peki, bu savas Turkiye'ye ne kazandiracak. ne kaybettirecek? Kurt sorununu cozecek mi? Dusunun.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 08:19
3
Elif hanim Tam adam olacak derken siciline layik yazmis yine Elif hanimin görmesine bile gerek hisleri kuvetli
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 20:21
0
Bu ulkede Ataturkcusu de, islamcisi da, sagcisi, solcusu, muhafazakari, liberali hatta komunisti bile cok kuvvetli milliyetci reflekse sahip. Egitim sistemimizden kaynaklanan bir sorun. Cocuk yastan milliyetcilikle vatanseverligin ayni sey olduguna inandiriyorlar insanlari. Halbuki milliyetciligin temeli Irkciliga dayanir. Vatanseverlikse sadece memleket sevgisi demektir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN