Back To Top
Binlerce kez teşekkürler Jacinda Ardern...

Binlerce kez teşekkürler Jacinda Ardern...

 - Son Güncelleme: 22.03.2019 Cuma 09:18
- A +

Bu satırlar size ulaşmayacak biliyorum, ancak, yine de başka bir ülkede yaşayan sıradan bir hemcinsiniz olarak, sizinle gurur duyduğumu söylemek istiyorum.

Eminim ki, dünyanın dört bir yanında sizinle gurur duyan, size minnettar olan sadece Müslüman kadınlar da değildir.

***

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in, insanı dehşete düşüren katliam sonrasında, anında ortaya koyduğu bilgece tavırlar, yaptığı sağduyulu konuşmalar, Müslümanlarla kurduğu empati, dünyaya umutla bakılabileceğini, zira dünyanın Donald Trump’tan, Viktor Orban’dan, Jair Bolsonaro’dan ibaret olmadığını gösterdi.

Klasik kitaplarda bir hükümdarda bulunması gereken, “bilge olmalı, fazilet sahibi olmalı, dürüst olmalı, yumuşak huylu ve alçak gönüllü olmalı, merhametli ve şefkatli olmalı, mağrur ve kibirli olmamalı” gibi özelliklerin sadece kitaplarda yazılı olmadığının kanıtı oldu, 38 yaşındaki Sayın Ardern.

Devlet kurumunda sevgi, irfan, vicdan ve merhamet olduğunu bütün dünyaya gösterdi.

***

Yeni Zelanda dünyanın en huzurlu ülkelerinin başında geliyor. Uluslararası Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (Institute Of Economics Peace) yıllık Küresel Barış Endeksi’ne (Global Peace Index) göre, “dünyadaki yaşanabilecek en huzurlu ve en güvenli ülkeler” listesinde  Yeni Zelanda 2008 yılından bu yana 163 ülke arasında listenin ya birinci sırasında yer alıyor ya da ilk üç sıranın içerisinde...

“Uluslararası Ekonomi ve Barış Enstitüsü” endeks için “emniyet, toplumsal güvenlik, uluslararası ve iç çatışmalar, temel insani ihtiyaçlar, refah (sürdürebilir ekosistem, bilgiye ve internete ulaşım, sağlık, ulaşım ve iletişim özgürlüğü) , hoşgörü ve fırsatlar (bireysel hak ve özgürlükler, eğitime katılım, dini, etnik hoşgörü)” gibi kriterleri baz alıyor.

Türkiye’nin yayınlanan endeksteki sırasını merak ettiniz değil mi? Ülkemiz 2018 Küresel Barış Endeksi’nde maalesef listenin sonlarında yer alıyor. 163 ülke arasında Türkiye 149’uncu sırada.

28 yaşındaki terörist işte ‘dünyanın en huzurlu’ ve ‘dünyanın en güvenli’ ülkesinde katliam yaptı. İki camiye saldırdı, 50 masum Müslümanı katletti ve bir o kadar masum insanı da yaraladı.

Jacinda Ardern, katliamın ardından ortaya koyduğu merhametli liderlik ile bütün dünyanın saygısını kazandı. Ne hamaset yaptı ne de popülizme sarıldı.

Ülkesinde Müslüman göçmenleri hedef alan İslam karşıtı saldırı karşısında saniye düşünmeden, adını koydu: “Bu terör saldırıdır” dedi.

Akabinde yaptığı açıklama ile  “Yeni Zelanda bizim evimiz, onlar biziz” diyerek  ülkesinde yaşayan diğer Müslüman göçmenlerin kendilerini güvende hissetmelerini sağladı.

Müslümanlar ilk kez Yeni Zelanda’da saldırıya uğramadılar elbette.

ABD’nin 11 Eylül saldırılarının ardından dünya genelinde “teröre karşı” başlattığı savaşın en önemli tahribatı İslam dini ve Müslüman imajının terörizmle özdeşleştirilmesi oldu. Sadece Amerika’da yaşayanlar değil, dünyanın dört bir yanında Müslümanlar, ortaya çıkan İslamofobi ile nefret objesine dönüştü.

Etkileri hala en can yakıcı şekilde devam ediyor. 11 Eylül saldırılarının ardından Avrupa’da ve Amerikada oluşan İslamofobi son yıllarda neredeyse tavan yapmış durumda.

Avrupa ülkelerinde aşırı sağcı hareketlerin, ülkelerinde var olan İslami kuruluşları hedef aldığı bir gerçek. Müslümanlara yapılan saldırılar her geçen gün artıyor.

Sadece 2017’de Almanya’da 908, Polonya’da 664, Hollanda’da 364, Avusturya’da 256, Fransa’da 121, Danimarka’da 56 İslamofobik saldırılar gerçekleşmiş. (Yeni Şafak, , ‘Irkçılık İslamofobi olarak hortladı’, 11 Ekim 2018)

Çok değil, daha birkaç yıl önce Amerika’da yaşayan, Deah Shaddy Barakat eşi Yusor Muhammet ve baldızı Razan Muhammed isimli 3 genç Müslüman oldukları gerekçesiyle uğradıkları saldırıda hayatlarını kaybetti. (2015, Chapel Hill)

Söylemek istediğim husus şu: Bugüne kadar gerçekleşen saldırıların hiçbirinde, ülkelerin liderlerinde Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in tavrına şahit olmadık.

Ardern, ülkesinde yaşayan Müslüman topluluklar nezdinde bütün Müslüman topluluklarla empati kurdu aslında.

Ülkesinden Müslümanları kovacağını söyleyen, ülkesinin kapısını Müslümanlara kapatacağını ilan eden, ülkesinde Müslümanlara ait ibadet yerlerinin kapatılmasını sağlayan “liderlerin” aksine, o 38 yaşında ülkesinden “Biz 200’den fazla etnik kimliği içeren, 160 dilin konuşulduğu onurlu bir ulusuz” diyerek bütün dünyaya meydan okudu.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla göz yaşı döktü.

Bununla kalmadı, çıktı “Bir daha böylesi terör olaylarının yaşanmaması için, bu saldırıda kullanılan yarı otomatik her türlü silah bu ülkede yasak olacak. Kanunlarımızda ki eksiklikleri gidereceğiz” dedi.

Ve dün, saldırının altıncı gününde Yeni Zelanda, silah yasasının değiştiğini duyurdu.

O ülkesi, tarihin en kanlı terör saldırısına uğradığında gösterdiği liderlik vasfıyla öne çıktı.

Katliamın birinci gününde “O teröristin adını anmayacağım, siz de anmayın” diyerek bütün dünyaya çağrıda bulundu.

O ülkesini, böylesi bir katliamın ardından, ülkesini büyük bir krizden birleştirici ve kuşatıcı bir söylemle düzlüğe çıkartırken bütün dünyaya “başka türlü bir liderliğin” mümkün olduğunu gösterdi.

38 yaşındaki genç bir kadın, bir yandan merhametle ülkesinin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da, dünya liderlerine “ülkesindeki katliam” üzerinden hamaset yapılmaması ve kutuplaştırıcı söylemlerinden kaçınılması ikazlarında bulunuyor.

Hele terör saldırısı sonrası arayan ve “Yeni Zelanda’ya nasıl yardım yapabiliriz” diye soran ABD Başkanı Trump’a verdiği cevap çoktan tarihe geçti bile. Ne demişti Trump’a:
“Tüm Müslüman topluluklar için sempati ve sevgi duyun.”

Yeniden, binlerce, milyonlarca kez teşekkürler Jacinda Ardern...

Irkçılığın bütün dünyada bir cinnet olarak yayıldığı, Avrupa ülkelerinde etnik milliyetçiliğin ve yabancı düşmanlığının arttığı ve böylesi bir dönemde...

Merhamete, ama en çok merhamete susadığımız bu çağda, bir devlet liderine yakışır bir şekilde davrandığınız için...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Alikemal 25 Mart 2019 05:25
Yeni Zelanda basbakanin müslümanlara bakisi ve bizim hiristiyanlara ve rahip brunsona bakisimiz.Islam ülkeleri ve müsülümanlar utansin bence.
KARAR OKURU 24 Mart 2019 22:31
17 yılda yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" demiş.. Ne yaptı? Kardeşini büyükelçi yaptı Kardeşini meclis üyesi yaptı Kardeşine ihale verdi Kardeşini müsteşar yaptı Kardeşini BTK başkanı yaptı Kardeşini Telekom Bşk.yrd. yaptı..
Cuma günü İngiltere'de Yeni Zelanda'ya destek için ingiliz hükümeti izniyle İngiltere meydanlarında ezan okundu Şimdi size söylüyorum Türkiye'de kiliselerde Çan çalınıyor mu? çalınmıyor Haydi diyelim ki bir kilisede Çan çalsın o kilisenin başına gelmedik kalmaz Radikal dinci teröristler o kiliseyi mahvederler ve hatta bombalarlar iyi biliyorum Çünkü bunların zihniyeti bu he men şöyle derler siyasal İslamcı Dinciler Müslüman Mahallesi'nde salyangoz sattırmayız. ama İngiltere'nin göbeğinde Ezan okunuyor Yeni Zelanda başbakanı başörtü takıp kurban ya
KARAR OKURU 24 Mart 2019 01:56
0
Birader nerede yaşıyorsun anlamadım. Mardin'de hiçbir zaman kilise çanları susmadı/susturulmadı. Hemde camiyle yan yana yaşamaya devam ediyor. Lübnan'lı bir hiristiyan olan Emin Maluf "Lübnan'da bir hiristiyan olarak doğup büyüdüğünü burdaki hoşgörüyü çok güzel anlatıyor.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 21:21
5 milyonluk kucuk bir ulkenin 38 yasindaki kadin basbakani, 82 milyonluk kocaman bir ulkenin Cumhurbaskani'na insanlik dersi verdi.
KARAR OKURU 23 Mart 2019 01:36
17
bravo aynen
İbrahim Erdoğan 22 Mart 2019 19:56
Darısı bizim devlet liderlerinin başına!..
amerikali 22 Mart 2019 18:19
Jacinda ve Yeni Zelandalilar kazandi, Erdogan kaybetti (KK zaten umutsuz vakia).
karar okuru 22 Mart 2019 17:24
Elif , bu bahsettiğin başbakan hanımefendi hristiyan değilmi. Yani bizim aklı evvellerin ahlaksızca dilerine pelesenk ettiği gavur değilmi. Bakın kadın açıkça ben önce Allahın yarattığı bir insanım dedi tüm dünyaya.Bakın tekrar ediyorum dini,dili,ırkı ve rengi ne olursa olsun Allahın yarattığı insanız. Önceliğimiz neymiş o zaman söyleyin bakalım.Ahlaklı , vicdanlı , doğru insan olmalıymışız değilmi. Yoksa zavallı diyeceğim yüreği kinle dolmuş Dinci , Milliyetçi Faşist olmak kolay. Hangisi insan sizce.Utanın.
Anafartalar 22 Mart 2019 15:43
Ardern gibi iyiniyetli kişilerin insiyatifinde değil uluslararası politika maalesef.Condellezza Rice ve Margaret Thatcher gibi şahinlerin elinde.Demir leydi lakablı İngiliz kadın Başbakan Margaret Thatcher 1990ların başında Sovyetler yıkılınca 'bize düşman gerek yeni düşmanımız İslam' demişti.Aynısını o dönem NATO G.Sekreteri olan Willy Claes'da söylemiş ardından Natoda düşman kırmızı yerine yeşille gösterilmeye başlandı.Son 30 yılda İslamafobinin yükselmesi tesadüf değil belli bir proje.Trump bile Deaşı Obama ve Hillary kurdu diye 2016da Twit att
İbrahim Erdoğan 22 Mart 2019 19:59
13
Trump dediyse doğrudur!. Öyle midir?.
Mehmet 22 Mart 2019 14:30
Bize sünnet dersi verdi.Iste müslümanlar bu ülkelere adalet ve ekonomi için gidiyorlar.Biz işe müslüman olmayı düşünen zellendalilari dinden uzaklastiririz
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 22 Mart 2019 23:07
30
George Washington Ü.hocalarındanS.S.Rehman ve H.Askari(Her ikisi de Müslüman)tarafından 2010 yılında yayınlanmış ''İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?'' 208 ülkenin İslami prensiplere ne kadar sadık olduğunu ekonomi,hukuk,yönetim,insanhakları,siysas ihaklar ve uluslararası ilişkiler bazında değerlendirmişler.Kur'aan ve Hadis önceliklikılavuzları olmuş. SONUÇ:1)YENİ ZELENDA 2)LÜKSEMBURG 3)İRLANDA 38)MALEZYA 83)TUNUS 103)TÜRKİYE 131)SUUDİ ARABİSTAN163) İRAN
E.K 22 Mart 2019 14:04
Yeni Safak yerine keske daha guvenilir bir kaynak kullansaydiniz...Her gun insanlarin dini duygularini siyasi malzeme haline getiren siyasetciler, basta Sn Erdogan, keske hosgorude ornek olabilseler..
KARAR OKURU 22 Mart 2019 14:03
“bilge olmalı, fazilet sahibi olmalı, dürüst olmalı, yumuşak huylu ve alçak gönüllü olmalı, merhametli ve şefkatli olmalı, mağrur ve kibirli olmamalı” ....BİZE NASIL DA UYDU DEĞİL Mİ...!
jesus in love 22 Mart 2019 13:18
bugün ingilterede meydanda ezan okundu venezualla olayı için ingiltere hükümetinin izniyle şimdi istanbulda hıristiyan bir kaç vatandaş ayasofya meydanında ayin yapsaydı büyük ihtimal akp li ve mhp liler osmanlıcı güruh tarafından misyonerler diye linç edilecekler ve hatta brunson gibi tutuklanacaklardı bu sebeple ben islamcıların tahamülsüz ve yoz kişilk taşıdıgına inanıyorum..
jesus in love 22 Mart 2019 20:59
2
yeni zellanda yerine yanlışlıkla venezualla yazdım düğzeltir ve özür dilerim..
sinem 22 Mart 2019 12:54
Islam duşmanı trump israilin her emrini yapmaya devam ediyo.suriye ve ıraktaki teröre liderlik yapıyo. amerikan üslerini kapatmanın zamanı gelmedimi??.ABD hala Turkiyenin ortagı ve muttefikimi?? bizlerde musluman kardeşlerimize,onların ozgurluk mucadelelerine destek olarak ornegin gazzedeki filistinli kardeşlerin,afganistan islam emirliginin (taliban) temsilciliklerini, irtibat bürolarını ne zaman faaliyete açacagız.onlara destek gorevimiz degilmi??. yoksa ABD-israil- suud şeytan üçgeninin tuzak ve hilelerini sadece oturdugumuz yerden seyredip sonrada utanmadan musl
musto 22 Mart 2019 11:26
Deliyi akıllansın diye dağ dağ gezdirirler ben gezdiysem sizde benle dağ dağ gezdinizya der.
Karar okuru 22 Mart 2019 11:13
Böyle bir davranış umutları arttırdı. Ama Hollanda da olan olay arada kaynadı. Belki sansasyon yapıp abartmamak için. Neyse kadın başbakan herkese ders verdi. Bizde de kışkırtmacılıktan uzak durmak gerek. Ne de olsa olmamış olayları gördüm diyebilen bir ahlak da var.
zeynel 22 Mart 2019 11:16
Kim ne derse desin benim kahramanım....JACİNDA ALDERN ne yürek varmış kadında. Alın size bir NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ADAYI...teklif edileceğiden hiç şüpheniz olmasın olmasın...önce ben öneriyorum. dostlarıma ELİF ÇAKIR.. KARAR da yazıyor ..tabiki diğer saygı değer yazarlarınıda.
Bir hristiyan liderden sonra bir deMüslüman liderdendinleyelim .''Dedeleriniz geldiler,burada olduğumuzu gördüler,kimiayakta ,kimi tabutta geridöndüler.Aynı niyetle gelecekseniz sizleri de bekleriz.Sizleri de dedeleriniz gibi dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan şüpheniz olmasın,Yeni Zelenda devleti gereğiniyapmazsa biz gereğini yaparız.'' Tabii bu ülyimatom üzerine Yeni Zelenda başbakanı :''(cuma günü) TVNZ ve RNZ aracılığıyla ezanı ulusal olarak yayınlayacağız'' dedi ve akabinde silah kullanımıile ilgili yasayı değiştirdi.' Bu da meydanlarda ssöylenebil
Okur 22 Mart 2019 13:43
26
Adamların gitti ama 600 yıllık Osmanlıyıda tarihe gömdüler. Şu aklımızı toplayalım kimse bizden korkmaz korksa biz bir ABD bir Rusya ya göz kırpmayız.
Dilek ÇELİK 22 Mart 2019 09:04
Kaç gündür, o dehşet verici olay kadar, Ardern'in tavrını da düşünüp duruyorum. Yüreklere su serpti.. Minnettarım.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 15:19
30
Dilek hanım tasmalı bir grup yorumunuzu kırmızılamış.aslında o kırmızı suratlarının rengi aynaya baksalar görecekler ama aynaya bakacak suratları yok ki.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 08:47
Ben ise böyle insanlığın, adil hukukun, barışın, öteki değil hep birlikte bir olmanın, merhametli herkesi kucaklayan devletin, kaliteli eğitimin, fikir ve inanç özgürlüğünün, kısacası insanca yaşamanın mümkün olduğu ülkeleri izlerken üzülüyorum; öyle bir ülkede dünyaya gelmediğim için.. Keşke imkanım olabilseydi, gidip orada yaşayabilseydim.. Bilmem Türkiye'de yaşamak zorunda kalmayı günahlarımızın bir kısmına kefaret sayar mı Yüce Allah? Belki bu teselli olurdu biraz..
KARAR OKURU 22 Mart 2019 08:40
Donald Trump, Viktor Orban, Jair Bolsonaro tamam da sayın yazar, sanki bir ismi unuttunuz gibi geldi bana
BURSALI KARARLI 22 Mart 2019 11:25
32
unutmadı ama söyleyemiyor,şimdilik bukadarıyla idare edin
KARAR OKURU 22 Mart 2019 08:31
Hz Ömer'in " Ey müslüman ; öyle bir hayat yaşaki seni öldürmeye gelen sende dirilsin " sözünü tarihin tozlu sayfalarından alarak kendisine ilke edinen onu sadece sözleriyle değil yüreğindeki engin tevazuyla ortaya koyan yüce gönüllü insanlara selam olsun. Kaleminize yüreğinize emeğinize sağlık... Dualarimizla
KARAR OKURU ahs 22 Mart 2019 07:53
Sayın yazar, size de binlerce teşekkürler, en az Jacinda Ardern kadar cesur olduğunuz ve doğruları haykırmaya devam ettiğiniz için. Hayırlı cumalar
KARAR OKURU 22 Mart 2019 07:23
Faşist partiler dünyayı ateşe atıyor, Faşizan ve ırkçı partiler yasaklanmalı, bu söylemleri kullanmak suç sayılmalıdır. Türkiye'de ve dünyada.
evin 22 Mart 2019 05:59
darısı başımıza inşallah...
KARAR OKURU 22 Mart 2019 09:59
21
Aamin.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 02:20
Türkiye’nin yayınlanan endeksteki sırasını merak ettiniz değil mi? Ülkemiz 2018 Küresel Barış Endeksi’nde maalesef listenin sonlarında yer alıyor. 163 ülke arasında Türkiye 149’uncu sırada. akp bir 5 yıl daha ikdidarda kalırsa bu sıralamanın sonundaki yerimiz garanti..
KARAR OKURU 22 Mart 2019 10:03
26
Reisin (ne reisi ise) keyfi gıcır. Sorun değil yani.
eski islamcı 22 Mart 2019 02:14
Yeni Zelanda başbakanı saldırıdan sonra camiye gidiyor kurbanların yakınlarıyla kucaklaşıyor onları teselli ediyo.r dünyanın herhangi bir yerindeki siyasal İslamcı teröristler ise durmadan nefret dili ile Avrupalı ve batılı insanlara saldırıyorlar Haçlı deyip onların mabetlerini yakıyorlar bombalıyorlar daha birkaç ay önce nijer ya da kiliseleri yakan Boko Haram Örgütü 200 tane Hristiyanı kilisede içerisinde diri diri yakarak katletti Biz biliyoruz ki siyasal dincilerde asla Merhamet yok ellerine fırsat geçsin bütün dünyayı kana bularlar Çünkü onla
anti komünist 22 Mart 2019 02:07
tüm dünyada bu Amerikan karşılığını komünistler ve Sovyetler Birliği çıkardığı Soğuk savaş döneminde 1968'den ve daha öncesinden başlayarak komünistler durmadan Amerika'ya ve Amerikan halkına karşı kim beslediler biz biliyoruz ki komünizm Stalin Mao ile beraber dünyanın başına bela olmuş bir ideolojidir Amerika ise özgürlüklerin Hürriyet'in adaletin ve insan haklarının olduğu bir ülkede Bu sebeple komünizm çökmüş ve bitmiş bir ideolojidir Amerika ise hala dünyayı yöneten süper bir güçtür komünistlerin bütün kuyruk acısı da bu yüzden işt
KARAR OKURU 22 Mart 2019 02:04
Sayın Elif Çakır burada yanılıyorsunuz trump'ın Müslümanları sevmediğini söylüyorsunuz burada yanılıyorsunuz bakın Amerika'da milyonlarca müslüman yaşıyor ve kıllarına dahi dokunulmuyor en iyi şartlarda yaşıyorlar çoğu Amerikan vatandaşı çifte vatandaş Amerika'da Müslümanların da diğer uluslar gibi hakları var bu sebeple Sayın Trump hiçbir zaman ülkesinde yaşayan müslümanlara ve İslam görüşte insanlara asla zulmetmedi ve etmiyor Amerika özgürlüklerin Amerika demokrasinin beşiği
Krr 22 Mart 2019 10:11
5
02.04 ve 02.07 belli ki aynı kalem. ABD nin Türkiye misyoneri sanki. Amerika ve Trump reklamı yapıyor. Gerek yok birader biz kimin ne olduğunu pek iyi biliriz. Sen git California sahillerinde kumda oyna...
KARAR OKURU 22 Mart 2019 21:05
0
Evet Trump kendi ülkesindeki müslümanlara dokunmuyor. Çünkü onlar Amerika için ćalışıyor. Trump kendi ülkesinin dışındaki müslümanlara neden aynı hoşgörüyü kullanmıyor. Milyonlarca müslümanın kanı onun elinde ve onların kanını emiyor
KARAR OKURU 22 Mart 2019 01:26
Elif hanım, siz Jacinda ile gurur duyun, biz bu acı olaydanda oy ve safları sıklaştırmak amacıyla nefret tohumları atmaktan çekinmeyen politikacılarımızdan gurur duyuyoruz. O teröristin adını anmayacağım, siz de anmayın” diyen Jacinda politikadan ne anlar, biz burada bu vahşeti TV den çoluk çocuk görür demeden naklen veriyoruz. Bu arada da dedelerinin mezarlarını ziyaret için Çanakkaleye gelmeyi planlayan Turistleride uyarıyoruz.
KARAR OKURU 22 Mart 2019 00:52
Elif Hanım, yazılarınızı her zaman ilgiyle ve keyifle okuyorum. Çok teşekkürler. Lakin bu yazınızda bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Yeni Zelanda Başbakanı çok harika bir liderlik sergiledi. Tüm dünyaya bu alçak saldırı üzerinden popülist hareketler yapmayın, acımıza ve mücadelemize saygı duyun dedi. Ama biz ne yaptık, meydanlarda bu teröristi adeta sergiledik, reklam ettik, herkese film izlettirir gibi izlettik. Bunu da yerel seçim propagandası olarak yaptık. Bu talihsiz durumuda bu güzel yazınının bir yerlerine koyabilirdiniz. O zaman bu yazıyla verm
KARAR OKURU 22 Mart 2019 00:16
Hakikaten, Sayın İzlanda Başbakanı Hanımefendi yi ben de izledim ve içtenliğine inandım.
Karar Okuru 22 Mart 2019 12:45
21
Jacinda Ardern Yeni Zelanda'nin basbakanidir ve cok basarilidir, insanligi butun diger ozelliklerinin de onundedir. Insallah bize de onun gibi yoneticiler nasip olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN