Back To Top
CHP neden yüzde 25 bandını aşamıyor...

CHP neden yüzde 25 bandını aşamıyor...

- A +

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Hürriyet’ten İpek Özbey’e verdiği röportajda diyor ki:

“Kimse bize ‘Siz, yüzde 25’i aşmak için birşey yapmıyorsunuz’ diyemez. Aşmak için mücadele ediyoruz. Taşeron işçisinin, emeklinin, işsizlerin, çiftçinin sorununu biz dile getirdik. Orman köylüsü ki, Türkiye’nin en yoksul kesimidir ve en düşük oyu onlardan alırız, sorunlarını biz dile getirdik. Fındık işçileri ve çay işçilerinin sorunlarını biz dile getirdik. OHAL’e bağlı KHK’ların yarattığı mağduriyetlere ayrım yapmadan sahip çıktık. Nuriye ve Semih’e kadar nerede mağdur varsa, hak arayıcı varsa yanlarında olmaya çalıştık.”

***

El hak doğrudur.

Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçisinin, emeklinin, işsizlerin, çiftçilerin sorununu dile getiriyor. Hiç atlamıyor.

Hatta bir süredir daha fazlasını yapıyor. AYM kapılarına giden bir CHP yok.

Laiklik, irtica diyerek tabanını sokaklara döken bir CHP de yok.

Demokrasi, özgürlük, adalet diyen bir CHP var.

Bir süredir, toplumsal dinamiklerin nabzını tutmaya çalışan, halk kitlelerinin ihtiyaç ve taleplerine bakarak siyaset yapmaya çalışan bir CHP görüntüsü var.

Ben bunu önemsiyorum. Zira, Türkiye’de bir toplumsal barış sağlanacak ise, ülkenin demokrasi rayına oturması açısından CHP’nin önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Türkiye’de gerçek anlamda bir normalleşme yaşanacaksa bunun önemli tarafı CHP olacaktır.

Bundan dolayı da Kemal Kılıçdaroğlu’nun “adalet yürüyüşünü” önemsedim.

AYM’ye koşan bir CHP’dense “adalet” diye yollara düşen bir CHP’yi tercih ederim. Çünkü bu Türkiye’nin de faydasınadır.

Adalet hepimize lazım.

Türkiye’nin ciddi anlamda bir adalet, hukuk sorunu olduğu doğrudur. O kadar ki, ülkemizdeki yerel mahkemelerin Anayasa Mahkemesi kararlarına uymadıkları, açıkça Anayasa’yı ihlal ettikleri bir süreçle karşı karşıyayız.

Türkiye’nin geleceği ve şimdisi açısından FETÖ davasının ciddiyeti ortada. Ancak yargının FETÖ davasının en önemli suç unsuru olan ByLock hakkında ciddi bir araştırma sağlama yapmadığı da ortada. Mor Beyin araştırmasının ortaya koyduğu vahim sonuçlara kimin ne itirazı olabilir.

Büyükada operasyonu kapsamında tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Avukat Taner Kılıç, “Ben telefonuma ByLock kurmadım, kullanmadım, hayatımda hiç görmedim” dediği halde içeride. Emniyetin aylarca vermesi gereken raporu sümen altı etmesi, verilen tahliye kararının gece yarısı savcı itirazıyla durdurulması gibi hukuki skandallar gün gibi ortada.

İçinden geçtiğimiz zorlu süreçte, Türkiye’nin hukuk devleti imajına zarar verme pahasına, tutuksuz yargılanmaları mümkün olan Ali Bulaç, Nazlı Ilıcak, Şahin Alpay, Murat Sabuncu, Mehmet Altan gibi gazetecilerin inatla tutuklu yargılanıyor olmalarının izahı mümkün mü?

Enis Berberoğlu davasının hakimininin bir gecede değiştirilmesi nasıl açıklanabilir.

Kaldı ki, yerel mahkemelerin AYM kararına uymayarak Türkiye’yi nasıl zora soktukları, AİHM’den peş peşe beraat kararları çıktığında görülecek.

18-02/13/2017040505073419_537sqt112to6evn85gjnco8nu31.jpg

***

Peki sonuç?

Yapılan “Seçim olsa kime oy verirsiniz” anketlerinde CHP’nin oy oranının değişmediği görülüyor.

Kılıçdaroğlu, CHP oylarının bir türlü yüzde 25 bandını aşamıyor olmasının sebebini anlatırken sorunun üzerine parmağını basmış gibi görünüyor. Şöyle diyor Kılıçdaroğlu:

“En önemli nedeni, demokrasiden uzaklaşan Türkiye siyasetinin etnik kimlik, yaşam tarzı ve inanç gibi üç alana hapsedilmesi. Siyasetin ekonomi, eğitim, dış politika ve diğer alanlarda ne söylediği kimseyi ilgilendirmiyor. Bu üç alana hapsedilen siyaset demokrasiyi de köreltiyor.”

Etnik kimlik, yaşam tarzı, inanç gibi, Türkiye siyasetinin hapsedildiği üç alanı özgürleştirdiği anda CHP yüzde 25 bandını aşmış olur.

• Taşeronun, işçinin, emeklinin mağduriyetini dile getirmek yetmez, taşeronun, işçinin, emeklinin başka konularda güven duyacağı bir parti haline gelmesi lazım.

• Bu nasıl olacak? Sınıf, ideoloji kimliğini geride bıraktığı, bütün Türkiye’yi yaşam tarzlarıyla, inançlarıyla kucaklayabilecek kitle partisi olduğu konusunda güven sağlaması lazım.

• 28 Şubat’ta sabitlendiği pozisyonundan çıktığını, bütün bu kötücül günlerin geride kaldığını göstermeleri gerekiyor.

• AK Parti döneminde toplumu rahatlatan temel hak ve özgürlüklerden geriye dönüş olmayacağı garantisini vermesi, sadece garanti vermesi de yetmez, bu güveni sağlaması gerekiyor.

Mesela, sorunları dile getirilen taşeronu, işçisi, emeklisi, bir yandan da kendi değerlerine hakaret eden, Canan Kaftancıoğlu’nun CHP il başkanlığına getirildiğini gördüğünde ne düşünür?

Özür dilemek güven sağlar mı? CHP neden bunu hayati önemde görerek değişikliğe gidemedi mesela?

Türkiye milli bir mücadele verirken, devletinin El Kaide ile birlikte hareket ettiğini söyleyen CHP Dış Politikadan sorumlu başkan yardımcısını gören bir adalet mağduru, CHP’ye güven duyar mı?

Kitle partisi olmak, oylarını artırmak isteyen bir partinin tercihi Öztürk Yılmaz mı olmalı? Yok mu başka isim?

Siz bütün bunlara “bizim partide demokrasi var, herkes seçimle geliyor” falan diyebilirsiniz, o zaman da işte yüzde 25 bandına sabitlenir kalırsınız.

Bir de soru şu:

CHP içerisinde demokrasiyi isteyen, toplumu kucaklamak isteyen, sağduyu sahibi siyasetçilerin olduğu ortada, ancak bunların sayısı az olduğu gibi, asıl CHP tabanı bu değişimi, dönüşümü istiyor mu sorusunun cevabı yok.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karşıyakalı 13 Şubat 2018 22:59
yazar çok üzüntülü bu 25 bandını aşamamaktan.mazallah hasta falan olursa pek üzülmeyiz.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 22:09
Toplumsal birlik ve.beraberlik sadece İSLAM DINI'ni DÜŞÜNCE'de, SÖYLEM'de ve EYYLEM'de Y A Ş A M A K'la MÜMKÜNDÜR. chp.kurulduğundan bu güne kadar parti teşkilatının çoğu İSLAM düşmanıdır. Ama seçmen tabanı böyle değildir. Son 2 yıldır chp nin ne olduğunu ve nerede durduğunu herkes çok iyi görmektedir.
Hikaye okumayın 13 Şubat 2018 21:42
Bana satılmış medya ver istediğin partiye en az yüzde 40 aldırırım...
ERKAN DOĞAN 13 Şubat 2018 17:56
Şu muhafazakarları anlamak cok zor.Iktidar kendileri ama CHP niye 25 aliyor diye dertleniyorlar.Solcular iyi kötü sovyetler sonrasi degisime girdi. Ama sağcılar eski guzel gunlere donus ile dunyanin tum realitesini değiştirebileceği saniyor.Hamasetin dibine vurup aleme nizam verirken belediyelerden gecindigini unutuyor. Asil üzülmeniz gereken bence bu durum olmalı.A101 veya BIM market onunde ucuz mal almak CHP secmeni degil AKP secmeni bekliyor.
Temur Erdem 13 Şubat 2018 17:07
Türkiye'de siyaset etnik kimlik, yaşam tarzı ve inanç gibi üç alana hapsedildiği için % 25'i aşamıyoruz diyor, siz de diyorsunuz ki Canan Kaftancıoğlu gibileri kovun. Yani CHP de o alanın içine kendini hapsetsin. Artık tıkanmayı görün. Türkiye'nin ihtiyacı sağ muhafazakar dar milliyetçi siyasi görüşe yenilerini eklemek değil, tam tersi, farklı şeyleri söyleyenlere alışmak. Halkımız milyon yıldır aynı şeyleri duyduğu için ilk başta şok geçirebilir ama hayatta kalmak için artık içinde tutulduğumuz bu akvaryumdan bir şekilde çıkıp denizin tuz
engineer 13 Şubat 2018 16:02
yobaz yobazdır, ister chp ye oy versin ister akp ye, ister dinci olsun ister dinsiz farketmez yobaz yobazdır, akp ye oy verenlerin tamamının yobaz olduğunu ima eden yobazın katısıdır, önde gidenidir, yobazlığın bağnazlığın lüzumu yok, chp ye oy verenlerin büyük bir bölümü dinine imanına bağlıdır, akp ye oy verenlerin ne kadarı dinci ne kadarı seküler görüşlüdür nereden bilebiliriz?
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 14:39
CHP'yi eleştireyim derken sinsi ve müzmin muhalif eleştirini yapmışsın yine. Bravo yani. Ya da yazıklar olsun
MUSTAFA 13 Şubat 2018 14:05
NE DİYORSUN SEN ELİF ÇAKIR YAZDIKLARINA SEN NE KADAR İNANIYORSUN .
downunder 13 Şubat 2018 13:52
haklisiniz yobazlar CHP sizden oy alamaz:))
karar okuru 13 Şubat 2018 13:48
Beğenmediğiniz ve beğenmediği halkı yönetmeye yani kendince gütmeye talip. Ve halk bunu görüyor. Alternatif ancak kendini halktan görüp içeriden uzun soluklu iyileştirme yapmaya çalışanlardan çıkacak. Çevremizi, sosyokültürel bagajımızı taşıyarak yapmaları gerekiyor üstelik bu işleri. Bunun için ise gerçekten idealist ve gerçekten öte dünya korkusu olan adamlar lazım. Arşimedin dediği gibi getirin bu adamları alsın halkımızdan oyu ve bir değişim getirsin. O yoksa mevcuda razı olalım, yoksa elimizdekinden de oluruz. Son 20 yıllık siyasi tarihi oku
Karar Okuru 13 Şubat 2018 13:12
Kitle partisi olmak, oylarını artırmak isteyen bir partinin tercihi Öztürk Yılmaz mı olmalı? Yok mu başka isim? Sn yazar kitle partisi olmak Zafer Çağlayanla Muammer Güler Egemen Bağış ile olunuyorsa bırakın CHP kitle partisi olmasın. Ve hatta bu ülkede kimse kitle partisi olmasın. Şimdi yine bana gezi yalanlarınızı hatırlatacaksınız olmayacak. Bunun için sürekli Allah a tövbe ediyorsunuzdur değilmi.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 12:43
CHP ne yaparsa yapsın bunu halka duyuramaz. Çünkü, medya kanalıyla ulaşma şansı yok. Karar dışında muhafazakar kesimin okuduğu ve izlediği tüm yayınlar muhalefete kapalı. O zaman da oy oranının değişme şansı yok bence. Hatta İyi Parti'ye oy kaptırıp daha düşük oranlara bile inebilir.
İsmail dursun /izmir 13 Şubat 2018 11:15
Mevzu aslında çok basit. CHP neden kendisine oy vermemiz gerektiğini anlatmıyor, devamlı ak parti kini gösteriyor bana oy verin diyor. Ayrıca son kurucu parti ayakları ile millete yaptığı zulümlerden dolayı özür dilemesi gerekiyor. Borçlu birinin nasıl mirasçıları reddi miras yapıyorsa CHP de reddi miras yapmalıdır. İnönü ile mahmut esat bozkurtla hasan ali yücelle bu milletten oy alamazzzzzz.....
engineer 13 Şubat 2018 11:09
sayın yazarın tarif ettiği parti Türk siyasi hayatında zaten var adı da AKP belirttiğiniz şartlara söylemlere uyan partiye Merkez Sağ Partisi deniyor ve Demokrat Parti(DP) çizgisini takip ediyor, bir milim şaşmıyor, DP, AP, A(NA)P A(K)P aynı çizgi, CHP değişirse A(CH)P olur. A harfi ABD nin A'sı oluyor.
objektif dindar 13 Şubat 2018 10:58
1) CHP laik ve dini ikinci planda tutuyor. 2) eğitimleri dürüst olursak ülke sevyesinin üstünde bu yüzden çok çocuk yapmiyorlar 1 yada iki çocuk yapiyorlar. okuyan kadin 30 yasinda evleniyor 3) ee bu ulkede kirsal kesim ve varoslar çok cocuk yapiyor ve bu cocuklarin %70 A'B'C'D cemaatinin suzgecinden geciyor bu insanlarda muhafazakar partilere yakin duruyor 5)Gun gelecek ulke nufusu 100 milyon olacak CHP nin yaşlı seçmeni oldugunde chp nin oyu %15 olacak EKOLOJIK DENGE bu
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 09:03
Cevap çok basit değil mi? CHP din temelli argümanlarla siyaset yapmıyor. Vatandaş ise muhafazakr söylemlerle kandırılmak isteniyor. Ülkenin yaklaşık 90 yıllık tarihinin en az 60 yılında muhafakazar iktidarlar yönetimdeydi ancak kötü bir şey söylenmek istenilse hemen herkes CHP'ye çamur atma meyilinde. Son örnek FETÖ. Utanmaslar onu da milletin başına CHP bela etti diyecekler. Halk dürüst olmadıkça siyaset de dürüst olmayacak ve dini muhazakar argümanları kullanan siyasiler hep kazanacak , dini söylem kullanmayan CHP hep %25de kalacak ve geçen sürede halk sad
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 07:56
Elif hn CHP bu ulkede ağzıyla kuş tutsa her kesimi memnun edecek politikalar izlese bile ciddi bir oy artışı yaşayamaz. Bizim toplum böyle bir toplum. Bütün bu yaşananlardan sonra 25 lerde kalıyorsa bu yapısal bir sorunu gösteriyor.
ALİ OSMAN 13 Şubat 2018 14:45
3
CHP dini argümanlar kullanmıyormuş ! Kemalizm dininin argümanlarını abüziddin mi kullanıyor ? Evet aynen öyle, FETÖ yü de milletin başına CHP musallat etti... Dindar subaylar albaylıktan yukarı terfi edemiyordu. Fetö de bunu kullanarak orduya sızdı.Yani bütün söyledikleriniz ezberden ibaret...
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 05:45
Şu aşamada CHP'nin ne vadettiğinin hiç bir önemi yok benim için. Adalet ve kalkınma vadiyle gelenlerin yaptığı ortadayken, bu sefer iddiasız olanları denemek istiyorum. Kendini dev aynasında görenlerin memleketi getirdikleri nokta malum, biraz da mütevazi olanları deneyelim. Bir parça huzura hasret kaldı ülke.
cevat karakalem 13 Şubat 2018 04:54
Yeni secilen bir takim yoneticilerin pek de akillica tercihler olmadigi ortada ama ana sorun bu degil bence.CHP hicbir konuda gercek anlamda heyecan yaratamiyor.Sadece sorunlar konusunda dogrulari soylemek yetmiyor.Onemli olan toplumun yuregine hitap edebilmek.Populizm olarak adlandirip elestirbiliriz bu tip bir yaklasimi ama sonucta gunumuzde politikanin cok onemli bir parametresi.Ayrica ne yaparsa yapsin %30'u gecemez bence,toplumumuzun genel olarak muhafazakar egilimi dusunulurse.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 08:57
1
Yalan söyleyerek heyecan pompalarsa olacak yani...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN