Back To Top
Denetleyen de denetlenen de aynı kişi

Denetleyen de denetlenen de aynı kişi

 - Son Güncelleme: 13.09.2019 Cuma 11:12
- A +

Yüksek makamlarda göreve gelenlerin birkaç ayrı yerden maaşlar almış olmasını nasıl bulursunuz?  

Ahlaki bakımdan kulağa çok da hoş gelmiyor.  

Birkaç aydır gün geçmiyor ki yüksek bürokraside görev alan falanca kişilerin kaç çifter maaş aldıklarına dair muhatapları tarafından da tekzip edilmeyen haberler yer almasın.   

En sonuncusunu evvelsi gün iki ay önce RTÜK üyeliğine seçilen Faruk Bildirici açıkladı. Sayın Bildirici’nin açıkladığı isim politik yozlaşmanın ayyuka çıktığı son günlerde ‘yüksek bürokraside çifte maaş’ sorununa yeni bir boyut getirdi. Bildirici’nin yaptığı açıklama ile RTÜK gibi “bağımsız bir düzenleme ve denetleme” kurumunun başkanlık makamında olan kişinin o makamda birleşmemesi gereken 2-3 görevi yüklendiğini öğrendik.  

Faruk Bildirici kavramın tam anlamıyla “medya ombudsmanı”ydı. Hakkını teslim edelim ki TBMM’de yaptığı basın açıklaması yeni görevini de tam bir etik titizlikle yürüttüğünün göstergesidir.  

Bildirici yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:   

“RTÜK’e başladıktan sonra da her zaman yaptığım gibi yasalar ve etik kurallar çerçevesinde oranın nasıl yürütüldüğünü inceledim. 

Ve maalesef bu iki ay içerisinde orada yönetimle alakalı bazı sorunlar gördüm.  

Bugün size anlatacağım öykü aslında son dönemlerde maalesef duymaya alışık olduğumuz ‘bürokratların çifte maaş’ alma öyküsü değil.  

Biraz daha farklı bir öykü.”  

Gerçekten de Bildirici’nin anlattığı hadise hayret etme duygusunu kaybedenleri yeniden hayret ettirecek boyutta…  

Sayın Bildirici’nin TBMM’de yaptığı basın açıklamasını maalesef iktidara yakın medya kamuoyuna duyurmadı, görmezden geldi.  

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in 30 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Basın İlan Denetim Kurulu temsilciğine atandığını hatırlatan Bildirici, Ticaret Sicili Gazetesi’nde Şahin’in başka kişilerle birlikte TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyeliğine de atandığını belirterek şöyle diyor: 

“Bunu saptadım. İlginçtir TÜRKSAT’ın kendi resmî web sitesinde yönetim kurulu listesi yok. Yönetim Kurulu listesinin TÜRKSAT’ın web sayfasında ilan edilmemesi de dikkat çekicidir. 

Burada hem etik hem de yasa ihlali var. Etik ihlali var, çünkü anayasa ve yasalara göre Radyo Televizyon Üst Kurulu bağımsız tarafsız ve özerk bir kuruluştur.”  

Şahin’in aynı zamanda Basın İlan Kurulu’nda da ‘hükümet grubunda’ üye olduğunu belirten Bildirici şöyle devam ediyor: 

“RTÜK gibi tarafsız bir kurumun başkanı olacaksınız bir tarafta tarafsız olacaksınız öbür tarafta gidip hükümeti temsil edeceksiniz.  

Basın İlan Kurumuyla RTÜK aynı alanlarda görev yapan iki kurum. Neden aynı alanlar? Medya gruplarının basılı organlarına Basın İlan Kurumu bakıyor onlar denetliyorlar, Radyolarını, internetlerini ve televizyonlarını ise RTÜK denetliyor. Bir çıkar çatışması var orada.” 

Dikkat ederseniz sadece birkaç kurumdan maaş almak sorunu değil, aralarında çıkar çatışması olan kurumların yönetiminde görev almak gibi ciddi bir etik sorun da var.  

Hem etik hem de yasa ihlali karşıyayız. Bakın 6112 sayılı RTÜK Yasasının 38. Maddesinin 2. Fıkrası şöyle diyor:  

“Üst Kurul Üyeleri resmi veya özel nitelikte hiçbir görev alamaz, özel veya kamu medya hizmet sağlayıcılarının görev ve yetki alanına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz ve bu konularda hiçbir maddi menfaat sağlayamaz, siyasi partiye üye olamaz. Bu maddede belirtilen esaslara aykırı davranan Üst Kurul Üyeleri görevlerinden çekilmiş sayılırlar. Bu husus Üst Kurul tarafından resen veya yapılacak müracaatın değerlendirilmesi sonucunda karara bağlanır.”  

Gördünüz mü, yasa oldukça açık. TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu RTÜK’ün görev alanındaki kuruluşlar olduğunu söyleyen Bildirici bu kurullar arasındaki çıkar çatışmasını şu sözlerle anlatıyor: 

“TÜRKSAT’a bakalım. Radyo ve televizyonların uyduya çıkması için uydu lisansını veren kuruluş kim? RTÜK, uyduda yayını sağlayan kuruluş kim? TÜRKSAT. TÜRKSAT aynı zamanda kablo altyapı platform işletmecisi. Bu platformları kim denetliyor? Denetlemesi gereken kuruluş RTÜK. Ve hatta hizmet bedellerini ödemesi belirleyen onaylayan kuruluş da RTÜK?” 

Bildirici RTÜK Genel Kurulu’nda bu sorunu dile getirerek sormuş. RTÜK Başkanı bu kuruluşlarda görev yaptığını kabul etmiş ancak hukuka aykırı bir durum olmadığını söylemiş ve Bildirici’nin sözlerini toplantı tutanağına geçirtmemiş.  

Sadece etik ihlali değil yasa ihlali söz konusu. Ve yasa açık. Yasa böylesi durumlarda “Üst Kurul üyeliğinin kendiliğinden” düşeceğini belirtiyor. 

Bildirici ile birlikte basın açıklaması yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e “bu durumda harekete geçecek bir kurul yok mu” diye sordum. Şunları söyledi: 

“Kabine üyeleri, cumhurbaşkanı yardımcıları ve milletvekillerinin uyması gereken etik kurallara ilişkin geçtiğimiz günlerde bir kanun teklifi vermiştik. Bürokratların ve kamu görevlilerinin uyması gereken etik mevzuat zaten mevcuttur. Ancak mevzuata ne kadar uyulduğu da ortadadır. Bu konuya ilişkin olarak eski Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın başkanlığındaki Etik Kurul’un benzer durumlar ve iddialar üzerine harekete geçmesi gerekir.”  

TBMM’de kamu görevlileri ile ilgili olarak bu tür etik ve yasa ihlali durumunda harekete geçecek bir kurul var: Kamu Görevlileri Etik Kurulu. Bu kurulun başkanı Köksal Toptan.  

Ancak sorun şu ki, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan 36 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 28 Haziran 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine atanmış durumda.  

Yani hem Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi hem de yine kamu görevlilerini denetleyecek olan tarafsız bir düzenleme ve denetleme kurulunun başkanı.  

Bir kez daha şunu söyleyeceğim. Bizim kanunlarımızda, mevzuatlarımızda, yasalarımızda, ilgili düzenlemelerimizde eksiklik yok. Gördüğünüz gibi kamu görevlilerini denetleyecek bir etik kurulumuz var. Kamu görevlilerinin uyması gereken ilkeler belirtilmiş. Bu ilkelere aykırı davranıldığında neler olacağı yasalarda yazılı.  

Ancak bütün bu yasalara, kanunlara ve etik ilkelere rağmen de bu sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz.  

Uyulmayan, uygulanmayan, saygı duyulmayan kanunlarımız var. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 18:59
Elif hanım hukukun olmadığı yerde yorum yazmışsın boşuna çünkü takan yok Okuyan yok
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 08:58
Sn. Elif Çakır, ülkemizde çok uzun yıllardır denetleme ve denetlenme sıkıntısı vardır. Bu konu her zaman adaletsiz,hileli, yetersiz olmuştur. Bu kalitesiz ve sağlıksız hizmete ve üretime yol açmış artık kimliğimize yapışmıştır. Çok güzel bir yazı olmuş. Allah razı olsun...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 23:07
Yasaya aykırı ha? Yasa mı kaldı,hukuk mu kaldı Allah aşkına. TRT'de 169 kişiyi kadro yetersizliği nedeniyle başka kurumlara gönderdiler. Mağdurlardan biri iptal davası açıyor, mahkemeden Yürütmeyi durdurma talebi olarak ret geliyor. Tüm kurumlar çökmüş durumda.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:44
0
"Tum kurumlar cokmus durumda" ozetlemis..
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 19:28
Bu adam kendiliğinden bu görevlerde oturmuyor herhalde, biri onu görevlendiriyor, yasaymış, etikmiş hiç bir şey takmAdana. Sizler, bizler boşuna yoruluyor, sinirlerimizi yıpratıyoruz. Zaten giderek toplum da duyarsızlaşıyor. Hangi dilde, devletin malı deniz, yemeyen domuz, diye bir atasözü var acaba bizden başka?
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 18:57
iktidari denetleyen bir merci var mi bu ulkede?
KARAR YOLCUSU 13 Eylül 2019 15:25
ETİK SORUN DEĞİL AHLAKSIZLIK SORUNU. GERCİ BAZILARI İÇİN NE ETİK KELİMESİ NEDE AHLAK KELİMESİ HİÇ BİR ŞEY İFADE ETMİYOR... AR DAMARI KURUMUŞŞŞŞŞ.
Okur 13 Eylül 2019 15:16
Çift maaşlar yetmez bu AKP’lilere çünkü adamların göbekleri şişmiş haram yiye yiye ve bunlara ne olur 5’er maaş bağlayında milletin meralarına daha fazla saldırmasınlar. AKP’nin 3 Y dediği bu işte Yiyin Yiyin ve Yiyinnn
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 13:57
öyle bir yazı yazmışsınız ki aktroller bile yazacak bir şey bulamamışlar, sus pus olmuşlar.
Parti genel başkanı olarak milletvekillerini atayan, AYNI KİŞİ; partisinin belediye başkanlarını atayan, rakip partilerin seçilmiş belediye başkanları yerine de kendi adamını kayyum yapan, AYNI KİŞİ; bilumum bakanları, yardımcılarını ve -tanımı kendisine ait olmak üzere- üst düzey bürokratları atayan, AYNI KİŞİ; HSK’yı tek başına oluşturan, yargıyı ayağına getirten AYNI KİŞİ; BAŞKOMUTAN aynı kişi; bağımsız Merkez Bankası başkanını kovan, AYNI KİŞİ; devletin seçilmiş tek yöneticisi ve ülkenin dokunulmaz tek siyasisi, AYNI KİŞİ.
musto 13 Eylül 2019 10:45
Kıratın yanında duran ya huyunda yada suyundan kaparmış.Akp yaptıklarına alıştık olağan hale getirdiler bal tutan parmağını yalar misali bir kaç maaşada razı olduk. Ya iktidar alternatifi olan Chp ne demeli hani senin devleti yönetecek kadroların İstanbul belediyesinde bir yerde genel müdür bir yerde yönetim kurulu başkanı ayıp yahu.
KARAR KURUMSAL 13 Eylül 2019 10:33
Değerli KARAR.COM okurları... KARAR TV yayın hayatına başladı. Yayınlarımızı youtube.com/karartv adresinden izleyebilir KARARTV'yi takip edebilirsiniz. Türkiye'nin en güçlü yazar kadrosunun gündemi yorumladığı canlı yayınlarını izleyebilir, canlı sohbet penceresinden yorum yapabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli. Görüş ve önerilerinizi bu mesajın altına bekliyoruz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 09:50
tesekkürler..
Okuyucu 13 Eylül 2019 09:42
CB'nin kaç yerden idari geliri vardır?. Aynı anda kaç yerde görevi vardır ve varsa bu görevlerden (yönetim kurulları, fonlar vs) gelir elde etmekte midir, ediyorsa ne kadar dır ? CB itiraz etmediği sürece, alttakilerin çok farklı yerlerde görev alıp ücretini de almasının önüne geçemezsiniz.
Hasan Fevzi 13 Eylül 2019 09:22
Baştaki kanun nizam tanımıyor kendi kanununu kendine göre KHK ile uyguluyor yazık çok yazık
Salih 13 Eylül 2019 09:12
İşlerin böyle yürüdüğü bir memlekette 500 tane yargı reformu paketi açıklasanız ne olur? Kim inanır? Buyurun, Cumhuriyet gazetesi davasında, Altan,ılıcak davasında Yargıtay'ın verdiği karar ortada iken ilk derece ve istinaf mahkemesi hakimlerinin verdiği kararlardan kim hesap soracak? Öyle ya makas açılır da bu kadar mı olur? Asıl reform ehliyetli ve liyakat sahibi insanların o makama gelmesidir, yoksa işin yoksa reform paketi açıklar durursun...
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 08:28
Zerre hakkım varsa haram zıkkım olsun. Bu ahlâksızlığın dibe vurmuş hali yazıklar olsun. Allah(cc) din diye diye maddi bırak manevi değerleride tarumar ettiniz. Sizi RABBİME(terbiye ediciye) havale ediyorum. Siz yüksek bürokrat değil alçak terbiyesizsiniz.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 07:26
Yasayı kim takar sirazeden çıkmış her şeyi menfaat üzerine kurmuş bir yapı ahtapot gibi eğer birileri eleştiri yapar bunların ipliğini pazara çıkartmaya çalışırsa vay haline vatan haini mi olmaz fetocu mü veya pkklimi olmaz olmadı şapkadan ajan çıkar hadi yasaları hiçe sayıyorsunuz bari şu aç gözlü olmayı bırakın da başkanlığı veya üyeliğin birisini bırakın da sizin gibi yandaş biri daha istifade etsin yoksa kara toprak herkesi bir gün doyuracak
hep karar da okur 13 Eylül 2019 07:12
kızım sen şimdi bunları niye yazıyorsun..derdin yönetenleri eleştirmek anladıkta...ama BİZDE ADET BÖYLEDİR GELEN OYNATIR...adamlar atadan dededen ne gördüyse onu yapıyorlar...hem de sahsın ismide ne kadar müslüman EBUBEKİR..ha.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:27
Tuz kokmuş artık hiç bir şeye şaşırmıyorum . Sonumuz böyle giderse hiç parlak değil
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:21
Ben vatandaş olarak varsa böylelerine hakkımı haram ediyorum. Yanlarına kar kalacaklarını sanıyorlarsa çok aldanıyorlar. Bu dünyada olmasa bile Ahirette mutlaka hesaplaşacağız.
VATANDAŞ 13 Eylül 2019 00:49
Yani kisacasi muz cumhuriyeti
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 06:05
9
Hayır öyle değil kardeş. Yüce ,necip,emsalsiz TÜRK CUMHURIYETİ.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 00:20
''Bizim kanunlarımızda, mevzuatlarımızda, yasalarımızda, ilgili düzenlemelerimizde eksiklik yok. ...Uyulmayan, uygulanmayan, saygı duyulmayan kanunlarımız var. '' İşte bu nedenle yargı reformuymuş, strateji belgesiymiş falan hepsi fasafiso. Güya AB'ye iş yapıyoruz görüntüsü verecekler. Hepsi yalan. Umarım ayarını bozduğunuz kantar sizi de tartar.
KARAR OKURU 13 Eylül 2019 00:15
“Ateşin icadından önce ölüp cehenneme giden mağara adamının hayreti içindeyim”. ― Murat Menteş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN