Back To Top
Esad yaptıklarının bedelini ödemeyecek

Esad yaptıklarının bedelini ödemeyecek

 - Son Güncelleme: 12.04.2018 Perşembe 01:04
- A +

ABD Başkanı Trump, Beşar Esad’ın abluka altında tuttuğu, dahası Astana anlaşmalarına göre çatışmasızlık bölgelerinden sayılan Doğu Guta’da kimyasal silah kullanarak katliam yapmasına tepki göstermiş!

Ve “Esad’ın büyük bedel ödeyeceğini” söylemiş!

Esad büyük bedel ödeyecekmiş! 24 saat içinde ya da 48 saat içerisinde ABD Başkanı Esad’a büyük bedel ödetme kararını verecekmiş!

“Miş –mış” diyorum çünkü, Trump’ın bu açıklamalarının Esad nezdinde dahi bir kıymeti harbiyesi yok, el ele vermişler, dünyadaki bütün vicdanlarla dalga geçiyorlar. Saf olmanın, vicdanınızı rahatlatmak için dahi olsa ‘belki bu sefer’ umudu beslemenin, anlamı yok arkadaş, Esad bırakın bedelin büyüğünü ödemeyi, yaptıklarından dolayı serçe parmağı dahi zarar görmeyecek...

Doğu Guta’da, kundakta bebekler dahil 400 sivilin katledilmesinin üzerinden kaç gün geçti? BM Genel Sekreteri Antonio Gutierres, Doğu Guta’da yaşayanlar için “yeryüzünde cehennemi yaşıyorlar” diyeli kaç gün oldu?

İleri evrede kanser hastalarının varlığını öğreneli, çok sayıda bebek ve çocuğun açlık ve ilaçsızlık yüzünden hayatını kaybettiğini duyalı, 127 çocuğun hayati tehlikesi olduğunu, Haq, tüberkiloz, tifo gibi hastalıklarının görülmeye başlandığını 600 çocuğun tehlike altında  olduğunu işiteli kaç gün oldu?

Peki, Rusya’nın, BMGK’ya, Esad rejiminin Doğu Guta’da  yaptığı katliamı görüşmek için toplanma çağrısı yapalı kaç hafta oldu?

Birleşmiş Milletler, Doğu Guta’da ateşkes kararı almasının üzerinden kaç hafta geçti?

Kırk gün...

Kırk günün sonunda yine Doğu Guta... Yine Esad... Yine katliam...

Katil Esad daha kırk gün önce Doğu Guta’da vahşice katlettiği, 400 sivilin bedelini ödedi mi ki, dün yaptığı katliamın bedelini ödesin. Esad, Suriye’de dün mü katliam yapmaya başladı. Daha dün mü kimyasal silahlar kullanmaya başladı?

Esad, yedi yıldır katliam yapıyor, yedi yıldır kimyasal silahlar kullanıyor. Yedi yıldır bebekleri öldürüyor.

Esad, yedi yıldır, dünyanın doğusundan batısına, küresel aktörlerin salladığı “hesabını verecek” parmakları, diplomatik kınama heyheylenmeleri eşliğinde bebekleri, anneleri, yaşlıları, çocukları öldürüyor.

“Kimyasal ya da biyolojik silah kullanılması bizim kırmızı çizgimizdir.” (Obama, 21 Ağustos 2012)

“Esad rejiminin kimyasal silah kullanması cini şişeden çıkartır.” (21 Mart 2013)

“Suriye’de Esad yönetiminin sarin gazı dahil olmak üzere kimyasal silah kullandığını belirledik. Başkan Obama kimyasal silahların kırmızı çizgimiz olduğunu, oyunun kurallarını değiştireceğini açıklamıştı. Gerçekten de değiştirdi. Müdahaleye yönelik elimizde pekçok seçenek bulunuyor.” (14 Mayıs 2013, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Rhodes)

“Kimyasal silahların yer değiştirmesi ya da kullanılması bizim için kırmızı çizgidir. Kimyasal ya da biyolojik silah kullanımı müdahale konusunda fikrimi, hesaplarımı değiştirir.” (Obama, 22 Ağustos 2013)

“ABD Savunma Bakanı: Başkan Obama emir vermesi halinde ABD ordusu olarak askeri müdahaleye hazırız” (24 Ağustos 2013)

“Suriye’de 21. Yüzyılın en büyük kimyasal silah saldırısı gerçekleşti. Bunların hepsini bütün dünya açıkça gördü. Hastaneler ölülerle doluydu. Yüzlerce çocuk kendi hükümetleri tarafından öldürüldü. Dünya bu saldırıya karşı durmalıdır. Şuna karar verdim ki ABD, Suriye hedeflerine karşı operasyon başlatmalıdır. Bu saldırıların tekrarlanmaması için adımlar atmalıyız.” (31 Ağustos 2013)

“Suriye’ye müdahale konusunda Kongreden askeri yetki talebinde bulunacağım.” (1 Eylül 2013)

“Beyaz Saray’da Cumartesi günü açıklama yapan Obama, Esad’ın Şam çevresindeki mahallelere yönelik düzenlediği iddia edilen kimyasal saldırının ABD’nin elini güçlendirdiği söyledi.” (31 Ekim 2013)

“21 Ağustos tarihinde yüzlerce sivilin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırı sonrası ABD Suriye’ye müdahaleye hazırlanıyor. Suriye’ye düzenlenecek ‘sınırlı’ askeri operasyon için Kongre’den onay isteyecek olan ABD lideri Obama, en erken 9 Eylül tarihinde harekete geçebilecek.” (4 Eylül 2013)

“İngiltere Başbakanı Cameron: Obama Suriye konusunda net bir kırmızı çizgi  ilan etti. Bu ilandan sonra ABD askeri harekattan vazgeçmemesi gerekiyor. Vazgeçmesi durumunda Esad rejimi kimyasal silahlarla başka saldırılar gerçekleştirmeye devam edecektir.” (4 Eylül 2013)

“Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD’nin Esad’ın kimyasal silah kullandığına dair  kanıtlarını BMGK’ya sunmasını istedi.” (4 Eylül 2013)

***

Gelelim bizim ülkemize.

Esad sadece bir tetikçi. Esad’ın akıttığı kanı durdurması isteniyorsa eğer, Esad’a değil Rusya’ya söylenecek ne söyleniyorsa.

Rusya’ya İran’a bir şey söylenebiliyor mu?

Kanı durdur, bedelini ağır ödersin diye İran’a söylenecek.

İran’a bir şey söylenebiliyor mu?

Rusya’ya İran’a söylenemeyen sözün Fransa’ya, Almanya’ya söylenmesinin nasıl bir faydası olabilir.

Asıl Esad’ın eline asıl silahları tutuşturanlara, yedi yıldır kimyasal silah gönderenlere  söylenecek ne söylenmesi gerekiyorsa.

Esad’a “bedelini ağır ödeyeceksin” demenin bir maliyeti yok, karşılığı yok, yaptırımı yok. 

Rusya ve Türkiye’nin arası bu kadar iyi iken, bu diplomatik iyi ilişkilerin, güçlü dostlukların Suriye’de akan kanın durdurulmasına neden bir yansımasının olmadığını düşünmemiz gerekiyor.

Çünkü, zulüm ile abâd olunan bir dünya düzeninde yaşıyoruz.  Katliam, işkence, hukuksuzluk, adaletsizlik yapanların yanına kar kaldığı dönemlerden geçiyoruz.

TBMM Başkanı: Şükürler olsun ki piyangodan çıkmış bir siyasetçi değilim

3 Nisan tarihinde kaleme almış olduğum “Meclis Başkanımız piyangodan çıkmadı” başlıklı yazıma tam bir hafta sonra TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’dan bir açıklama geldi.

TBMM antetli, TBMM Başkanı imzalı resmi bir açıklama.

Defalarca  okudum. Ne yazacağımı, nasıl karşılık vereceğimi bilemedim. Sayın Kahraman’ın bizzat kaleme almış olduğu açıklamayı okurken, keşke İsmail Kahraman’a ‘haksızlık yapmış olsaydım da mahcup olsaydım’ diye düşündüğümü itiraf ediyorum. Keşke sonuç farklı olsaydı.

18-04/10/ekran-resmi-2018-04-10-232723.png

TBMM Başkanı Sayın Kahraman’ın açıklamasında kullandığı “kavanozu dışından yalamak” gibi “nazik!” ifadelerini okuyunca, durumun vahameti karşısında öylece kalakaldım.

Anlamlandıramadığım asıl husus ise, AK Parti’ye, bizim camiamızın siyasetçilerine, ahlaki erdemleri, bizi biz yapan ilkelerimizi hatırlatan, yozlaşmaya karşı uyaran, adaletsizlikler konusunda hatırlatmalar yapan, dindar siyasetçilere hakkaniyeti hatırlatan, davet eden, ve adalet, hukuk, yozlaşma dediğim için AK Parti’nin en güçlü döneminde bunun bedelini ödeyen ben nasıl oluyor da ‘camiamıza yabancılaşma özlemi’ taşıyan tarafta oluyorum.

Anlayamadım.

İsmail Kahraman’ın üslubuyla, hitabıyla, açıklamasını olduğu gibi siz okurlarıma sunuyorum. Takdir sizin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Nisan 2018 13:20
Elif Çakır, Türkiye; İran ve Rusya ile ilişkilerini derhal kesmeli mi diyorsun. Yoksa ne diyorsun?...
engineer 14 Nisan 2018 09:23
amerika şimdilik Şam'a 112 tomahawk füzesi atmış, acaba boş arazilerimi attı yoksa doluyamı?
KARAR OKURU 14 Nisan 2018 09:10
Surekli gerginlik hadsizlik biktim artik siyaset siyasetçiden. Maalesef biz dindarlar siyasette ve dini alanda hassasiyetimizi kaybettik. Kendi ayagimiza sikmakta pek maharetliyiz.
Ömer 12 Nisan 2018 23:40
Elif hanim kaleminize kuvvet Iyiki varsiniz Dünyanin hic bir yerinde kimseye yalvarmiyorlar illede siyaset meslegini secin diye Madem seciyorsun o zaman elestiriye acik Olmak gerekir degilmi.?...
KARAR OKURU 12 Nisan 2018 15:38
İsmail Kahraman'ın üslubu kötü eyvallah. Ya sizinki. "Laiklik yeni anayasada yer almamalı" sözü sizce düşünce özgürlüğü değil midir? Yoksa ne dediğini bilmemek midir? Anayasasında laiklik maddesi bulunmayan ülkelerin hiçbiri ne dediğini bilmeyen türden midir? Çamlıca Camii'ne Sayın C.Başkanının isminin verilmesini istemesi çok mu tuhaf, akıl dışı, yadırganacak bir arzu? Bu yazınızda sadece üsluba takılmışsınız. Ya içeriği? Bahsettiğiniz haberde paylaşılan fotoğraflarda kadın oyuncular sahnede, Devlet Tiyatroları da haberi yalanladı. Buna ni
Hakan dilmen 12 Nisan 2018 12:46
1- Elif Hanim zannimca biraz beyaz bereliler hakkinda arastirma yapmaniz gerekiyor bu kadar kesin kimyasal silahlar konusunda kesin fikir beyan etmeden once. Malum sonra kandirildik demekte pek hos olmuyor !! 2- Camiamiza yabancilasma ile soylenmek istenen ,camiamizin kurali olan hatalari yanlislari gormezden geleceksin kuralini cigniyor olmaniza yapilan tasvir malum sahisca. Ha hence buna uzulmeyin, sevinin derim size. Hatalari gormezden gelerek bu hale getirdiler ulkeyi cunku.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 19:23
Koskoca Turkiye'nin Millet Meclisi Baskani'nin kullandigi usluba bak. Balik bastan kokar.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 16:15
Az bile söylemiş.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 18:48
0
Allah size akıl fikir versin. İlahi adalete inanıyoruz.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 19:15
1
ne kadar ayıp.
KARAR OKURU 12 Nisan 2018 10:37
0
Bütün akıl fikir sizde olduğu için(!) bize pek bir şey kalmadı.
KARAR OKURU 12 Nisan 2018 17:09
0
Cahil dostun olacağına tahsilli düşmanın olsun. Bu söz boş değil.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 12:57
Vay be! Bu yazı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin başkanına mı ait? Neyse , cevabımızı bu zata seçimler geldiğinde sandıkta vereceğiz Allah'ın izniyle.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 12:52
Bu toplumun bolunmuslugunden, bir kesimin surekli diger kesimi elestirmesinden diger kesimin de her durumda kendini savunmasindan biktik artik, soylenenin hicbir onemi yok, kim soyluyor ona bakiliyor, beyne ve rasyoneliteye ihtiyac yok bu toplumda
kabatas 11 Nisan 2018 12:14
sizin kiymetinizi bilemiyorlar elif hanim! siz bu ulke icin bir kiymetsiniz!
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 14:22
8
:)
Çerkez Ethem 11 Nisan 2018 11:50
Bizler, elit/siyasetçiler gibi halkın malını bol bol BAL gibi yiyemiyoz, kavanoza sadece dışardan bakıyoz. Onlar gibi, onların bütün camialarından elimizden geldiği kadar, büyük bir arzuyla, olabildiğince, YABANCILAŞMAK özlemi taşıyoz. Keşke onlardan bütünüyle berii olabilsek ! Hergün onların propagandalarını, kolpalarını dinlemek zorunda kalmasak. Keşke onlar, camialarıyla kendilerinin kavgalarında, savaşlarında ilk önde olsalarda, gençlerimiz yerine, zaten yeterince yaşamış, bütün elit/siyasetçilerden kurtulsak, huzurumuz geri gelse !
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 11:46
Elif hanim, sizin ve M.Ocaktan'in bu günkü yazılarını okuyunca bu yazıların mevcut konjonktürun bir geregi olarak tek merkezden size zorla yazdırıldıgi gibi bir hisse kapıldım. Sanki iki yazida da okuyanlarin bilinçaltına esad kimyasal kullandi algısının yerlestirilmek istendigi kanaati uyandi bende. Bilmem yanılıyor muyum ...
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 11:33
Hiç hak etmediğiniz bir karşılık ..Lakin partili kafa size Hak etmisiniz der.Çünkü FITRAT larını bozdular bir kısmında FITRAT BOZUKTU ...vesselam
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 09:59
Farklı görüşte kim varsa kim görüşünü açıklarsa onu engellemek amaçlı. Tam demokrasi. Menfaat birlikteliği.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 09:58
Maaşlı trol ekibi var. Etrafta olup biteni takip edip sonrasında da yazıya döküyorlar.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 09:56
Yazıyı kesinlikle o yazmadı.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 14:16
0
Okuyup, "Hah, tamam, olmuş" diyip altına imzayı atam kim o zaman?
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 16:31
0
Resmi dairelerde işlemler ne şekilde yapılıyor bi haber olduğun belli.
Timur 11 Nisan 2018 09:23
Hak etmissin.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 12:56
1
Timur keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Bu sözden ne anlıyorsun?
engineer 11 Nisan 2018 09:19
akreple uğraşırsanız sokar, çaresiz bırakırsanız kendini sokar, nitekim akrep,kimyasal silahla kendini,yani kendi halkını zehirliyor, akrebe lanet olsun, akrebi zorlayıp zehrini akıtmasına sebep olanlara lanet olsun, suriyeyi iç savaşa sürüklemiş olanlara lanet olsun, Şam'da namaz kılarım diyerek emperyalistlerin emellerine hizmet edenlere lanet olsun, halen masada olup bir koyup üç almaya uğraşanlara lanet olsun,suriyede kürt devleti kurulmasına neden olanlar lanet olsun.
Enginar 11 Nisan 2018 10:42
0
Ahhh Suriyedeki Kürt devleti ahh. Herkesin derdi sensin ama diyemiyor kimse açıktan.
KARAR OKURU 15 Nisan 2018 13:36
0
Conilerin kucağındaki, lejyoner teröristlerden mi bahsediyorsun?
Yüksel dinçer 11 Nisan 2018 08:48
Elif hanım bulunduğunuz mahallenin genel durumunu yeni yeni fark etmeniz iyi ama biraz geç kalmış halinize ve size yapılan baskıya üzüldüm ama bu mahalle hep böyleydi
HACI MURAT 11 Nisan 2018 08:16
Şu cümle 'Bal Kavanozunu Dışından Yalamak' başlıklı bir yazıdan alınmıştır:"İslam'ın irfanına, tasavvufa laf edenler, balı bilmez. Bal kavanozunu dışından yalayıp tadını beğenmeyenlere pek benzerler Çekirge!" Burada bir teşbih var.Teşbihte kelimeler gerçek anlamlarına alınmaz.Alacak olursak "Arslan gibi adam"dediğimiz kişiye hayvan demiş oluruz.İ.Kahraman size,beni hiç tanımıyorsunuz demiş oluyor,o kadar.Kullandığı kelimelerin nezaketle alakası yok.Kahraman sempatik,nüktedan,birikimli,yetkin bir meclis başkanı.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 12:19
3
Sizin işiniz de zor be Hacı Murat kardeşim. Ne olduğu apaçık görünen, demir gibi sözleri eğip bükmeye çalışmak için kim bilir ne kadar büyük çaba sarf ediyorsundur...
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 06:25
Hanımefendi; bir yandan Suriye’de esad’ın kimyasal silah kullanımını, destek verenleri ve silah yardımı yapanları kınıyorsun öbür yandan kendi ülkene 300 yıllık düşman olan, koca bi imparatorluğunun dağılmasında rol oynayan ve yakın zaman kadar topraklarında gözü olan bir devlete, tek bir tuşla Türkiye’nin 1/3 yerle bir edecek nükleer silahı Akkuyu’a yerleştir diye cevaz veren bir iktidara bizim camianın adamı gözüyle bakıyorsun. Harbi brrraaaavvooooo...
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 12:54
2
nükleer santraller atom bombası gibi patlamaz, patlatılamaz. çıkan ısıyı kontrol edemezsen aynı kalorifer kazanı gibi patlar.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 13:39
1
Nükleer enerji santralından bu kadar korkmak her insanoğluna kolay kolay nasip olmaz. 50 senedir yeri bilinen ve yapımı beklenen bir santraldan bihaber olmak ta işin bonusu. Bu tiplere vatandaş demek te ayrı bir iş, yani yamukluk mu yamukluk. U 235 - U 238 dönüşümünü bilememek, komiklik ustalarının gayretine benziyor, her seyirciyi katıla katıla güldürüyor. Dağıtım ağlarına dengeli yük bindirmenin gereğini de bilim emrediyor, iktidar değil; takmazsan takma! Ama, şart yenisi, yeni santrallar.
Çerkez Ethem 11 Nisan 2018 03:37
..."Çünkü, zulüm ile abâd olunan bir dünya düzeninde yaşıyoruz. Katliam, işkence, hukuksuzluk, adaletsizlik yapanların yanına kar kaldığı dönemlerden geçiyoruz"...Haklısınız. esada rusya ve amerikanın çıkarlarına ters düşünceye kadar hiçbisey olmaz ! tbmm başkanıda kendini tam kanıtlamış, sizide haklı çıkarmıs ! Bu " dindar nesil" yetiştircek kolpacı lotto/toto başkandan bukadarı beklenilirdi ! Beklentileri aşmadığı ve kendi kalitesini gösterdiği için Tebrikler.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 01:50
'camiamıza yabancılaşmak özlemi' ne demek acaba? Bende devreler yandı asdfghhjkkllşş
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 01:45
Rusya ile Türkiye'nin arası gerçekten iyi mi, yoksa Rusya Türkiye'yi kullanıyor mu? Bir domates meselesi vardı, n'oldu? Bir sonraki 'aldatıldık, affet beni halkım' açıklaması ne zaman gelecek?
Birol 11 Nisan 2018 00:19
Şaşırdık mı?:Tabiki hayır.Her insan kendine yakışanı yapar,çünkü kalite asla tesadüf değildir.
cevat karakalem 11 Nisan 2018 00:00
Esad, Iran, Rusya, hepsi eli kanli katil ve gaddarin onde gideni. Kendi cikarlari icin yapmayacaklari yok. Evet Esad hicbir zaman yaptiklarinin bedelini odemeyecek, cunku hicbir ceza yaptiklarinin bedelinin kusuratini bile karsilamaz.
KARAR OKURU 11 Nisan 2018 15:51
1
Sn. yağcı "cevat karakalem'', Afganistan, Irak, Libya, Mısır vs. de bulunan yabancılar ne cins? Benzerliğin var mı?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN