Back To Top
Hadi inşallah…

Hadi inşallah…

 - Son Güncelleme: 07.08.2019 Çarşamba 09:24
- A +

Gelişmekte olan ülkelerdeki siyasal ve toplumsal yozlaşmanın en temel unsurlarından birisi “Nepotizm”dir. Yani kamu kurumlarında eş-dost-akraba-yeğen kayırmacılığı.

Neden böyledir?

Çünkü gelişmekte olan ülkelerde aşiretlerin, cemaatlerin, tarikatların, derneklerin ve  örgütlerin siyaset kurumlarının üzerinde ciddi anlamda etkileri ve yaptırım güçleri vardır.

“Nepotizm” sorununu AK Parti iktidarları döneminde ilk kez gündeme başbakanlığı sırasında Sayın Ahmet Davutoğlu getirmişti.

Sayın Davutoğlu başbakanlığa geldiği ilk günden itibaren akraba, eş-dost, hemşeri ve partizanlık konusunda uyarılarda bulundu. Başbakanlığının ikinci ayında katıldığı Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda partisinin siyasetçilerine ve belediye başkanlarına “Nepotizm yapanı affetmem” dedi. (26 Eylül 2014)

Devlet kademelerinde yapılacak atamalardaki tek ölçünün “liyakat ve ehliyet” olacağını söyledi.

“Atamalarımızda tek ölçü olacak, liyakat, liyakat, liyakat.” (23 Kasım 2014)

Uyarılarını söylemde de bırakmadı. Yolsuzlukla, kayırmacılıkla, rant çıkarcılığı, haksız kazanç ile mücadele için Ali Babacan’la birlikte GRECO (Yolsuzlukla Mücadale eden Devletler Topluluğu) ilkeleriyle uyumlu “Kamu Yönetiminde Şeffaflık” paketini hazırladı, süratle hayata geçirileceğini söyledi. “Şeffaflık Yasa Tasarısı” Meclis’e de getirildi ancak Meclis’te kaldı.

Davutoğlu’nun açıkladığı şeffaflık paketine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıcak bakmadığı ve “Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız” dediği şeklindeki iddialar o dönem medyaya yansıdı.

Davutoğlu son günlerde de “Nepotizm” uyarılarını sürdürüyor, “yozlaşma ve nepotizmi konuşmalıyız” çağrılarında bulunuyor.

Peki “Nepotizm” bu dönemin sorunu mu?

Hayır…

Nitekim “Nepotizm uzun çağlardan beri var. İnsanlığın en büyük sorunlarından biri” açıklamasında bulunan Sayın Binali Yıldırım’ın sözlerine katılmamak mümkün değil.

Evet, “Nepotizm” bütün dünyada bir sorun. Ancak bütün dünya ülkeleri “Nepotizm sorunu insanlığın sorunu” demiyor sorunun çözümüne yönelik kurallar ve yasalar çıkartıyor, mücadele ediyor. 

Siyasi tarihimize bakıldığında “Nepotizm” ile mücadele edebilmesi en mümkün parti AK Parti idi. Çünkü 2002’de “3Y  yolsuzluk-yoksulluk-yasaklar ile mücadele” taahhüdüyle gelmişti.

Maalesef bu konuda bir adım atılmadı.

***

Nepotizm, dört yıl aradan sonra 31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediye başkanlarını kamuoyu önünde “eş dost akraba atamaları ve kıyak maaş” konusunda uyarması ve açıklamış olduğu “7 İlke” ile yeniden gündemimize girdi.

Gündemimize girdi… Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu CHP’li belediye başkanlarına “Babamın oğlu olsa işe almayın” deyince iktidar medyasının gözleri CHP’li belediyelere çevrildi.

Günlerdir iktidara yakın medyada “Seçim öncesi liyakat diyordu, CHP’deki akraba torpili”, “Babamın oğlu olsa işe almayın demişti, CHP’li belediyelerdeki akrabalar” başlıklı haberler çıkıyor.

İktidar medyasında yer alan “CHP’li belediyelerde kayırmacılık” haberlerini soran Sözcü Gazetesinden Deniz Zeyrek’e CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanıtı şöyle olmuş:

“Bizim başkanların bu tutumlarını haber yapmalarından çok memnunuz. Kamu adına denetim yapıyorlar. CHP’li belediyelerden verilen örneklerin hiçbiri etik değil, hepsi düzeltilir. Bundan sonra bu tür uygulamalar olmayacak.” (31 Temmuz 2019)

Nitekim oğlunu belediye bünyesinde işe alan Torbalı Belediye Başkanı’nın oğlu görevini bırakmak zorunda kaldı.

Bunların ülkemizde alışkın olmadığımız güzel ve takdir edilmesi gereken tavırlar olduğunu söyleyebilirim.

CHP “Nepotizm” tartışmalarının ardından harekete geçti ve kayırmacılık sorununun çözümüne için olarak takdir edilecek bir adım attı.

“Nepotizm” sorunun çözümü konusunda akrabaların belediye şirketleri ile istisnai kadrolara atanmasının önüne geçmesini öngören iki kanun teklifi hazırladı ve TMBB Başkanlığına sundu.

Kanun teklifinde imzası olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’i aradım ve hazırladıkları kanun teklifiyle neyi amaçladıklarını sordum. Sayın Özel hazırladıkları kanun teklifleri hakkında şunları söyledi:

“İki tane kanun teklifimiz var. Bir tanesi son günlerdeki güncel tartışmaya neşter atan bir kanun teklifi. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz zaten tedbirimizi almıştık, ortaya çıkan münferit vakalara zamanında müdahale etmiştik, genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu konuda hassas olduğunu ve belediye başkanlarına hata istemediğini Afyonkarahisar’daki kampımızda söylemişti. Biz önlemlerimizi alsak da AK Parti ve MHP’den bu konuda bir adım gelmiyor. Bu soruna kalıcı bir çözüm getirebilmek, siyasi parti ayrımı olmaksızın, belediye başkanlarının bu konularda adım atamamasını sağlamak adına bir kanun teklifi hazırladık. Kanun teklifimiz, belediye başkanlarının yakınlarını ve akrabalarını belediyelere atayamamalarını ve belediye başkanlarının, haklı olarak ikinci maaş eleştirilerine neden olan huzur hakkı ya da başka bir adla, belediyelerin iştiraklerinden ve şirketlerinden ücret almamalarını öngörüyor.

Özel, CHP’nin ikinci kanun teklifi hakkında şunları söyledi: 

İkinci bir kanun teklifimiz ise Siyasi Ahlaksızlıkla Mücadele ve Siyasi Etik Kanunu teklifi. GRECO’nun tavsiye kararları ve AB kriterleri göz önüne alınarak hazırladığımız bu kanun teklifimiz, AB yolundaki önemli bir engeli de ortadan kaldıracak olmasıyla tüm siyasi partilerin katkı koyması gerektiğini düşündüğümüz teklifimiz, milletvekilleri, bakanlar, cumhurbaşkanı yardımcıları ve cumhurbaşkanının görevleri devam ettiği sürece, devlet ve diğer kamu tüzelkişilerinin katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda, devletten yardım sağlayan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikaların yönetim kurullarında görev alamayacaklarını, ücret karşılığı iş takipçiliği yapamayacaklarını, serbest mesleklerini icra edemeyeceklerini düzenliyor. Ayrıca, net asgari ücretin beşte birinden fazla olan hediyelerin teslim edilmesini içeriyor. Bu iki konuda da AK Parti’nin ve MHP’nin manidar sessizliği gözlerimizden kaçmıyor.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel’in imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan “Siyasi Ahlaksızlıkla Mücadele ve Siysai Etik Kanunu Teklifine” umarım Meclis’teki bütün partiler destek verirler de TBMM’den geçer ve kanunlaşır.

“Nepotizm” sorunu Sayın Binali Yıldırım’ın söylediği gibi “Şu partiden, bu partiden bağımsız olarak ele alınması” gereken bir meseledir. Siyaset üstü davranılır ve kanun teklifine destek verilir. 

Nitekim Sayın Davutoğlu sosyal medya hesabından “Yapılması gereken, parti ayrımı yapılmaksızın liyakat temelli bir anlayışla siyasi etik ve şeffaflık yasasını en kısa zamanda çıkartmaktır” açıklaması yaptı.

Sonuçta siyasal ve toplumsal yozlaşmanın en büyük ve en önemli sebeplerinden birisi olan “kayırmacılık” sorunu çözecek olan siyaset kurumlarıdır. Nepotizm bitmeden temiz toplumun oluşması mümkün değil. Temiz toplumun olabilmesi için siyasetçilerin, yöneticilerin temiz olması gerekiyor. Siyasal yozlaşmanın kaldırabilmesi için en başta siyasal irade ve o isteğin olması gerekiyor.

Nepotizm sorununun önemi ve eş dost kayırmacılığının ülkemize verdiği tahribatlar üzerine devam edeceğim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
murtaza 08 Ağustos 2019 07:37
AKP nin varlik nedeni nepotizm. Yani, CHP nin etik teklifi bir yere gidemez. Bu teklifin kabulu AKP nin sonu olur.
İbrahim Erdoğan 07 Ağustos 2019 23:01
Sayın Çakır, "Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız" anlayışının iktidarın dizginlerini elinde tuttuğu bir dönemde "siyasi etik" amaçlayan bir yasanın yasalaşacağına ihtimal verebiliyor musunuz!.. Bu durumda, Sayın Kılıçdaroğlu'nun "siyasi etik" adına açıkladığı 7 ilkeyi partisinin iktidar olduğu belediyelerde uygulatılmasını sağlayıp, kamu oyu önünde samimiyetini göstermekten başka bir yol kalmayacaktır... Samimiyse, CHP bu ilkelerini hayata geçirip, geridekilere de milletin önünde: "Biz yaptık, siz bu etik uygulamanın neresindesiniz?" deme hakkını elde etmiş olacaktır.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 22:51
Elif hanim lütfen bu konuyu işlemeye devam edin biz temiz bir toplum temiz bir yönetime lâyık degilmiyiz ? Biz ne zamana kadar gudulmeye aldatilmaya devam edeceğiz?
KARARSIZ 07 Ağustos 2019 21:23
Sayın Ahmed Davudoğlu başbakan olduktan sonra acaba yakın çevresinden kaç kişi milletvekili oldu, kaç iyi tanıdığı önemli görevlere geldi sayalım mı ? Şu anda benim aklıma en az on isim geliverdi.
Karar Okuru 07 Ağustos 2019 21:22
Bütün bunların temelinde düşük kaliteli, menfaatini kendi sağlamaktan aciz, o neden ile kul olup, doyurulmayı bekleyen sosyal topluluklar vardır.
Mustafa ALSANCAK 07 Ağustos 2019 19:22
3) Yarın sabah saat 9 da bu kapının önüne gelirsen seni görüştürebiliriz. Adamcağız sabah olmasını gözüne uyku girmeden TIR’da sabırsızlıkla beklemiş.Ona söylendiği gibi tam saat 9 da kapının önünde beklemeye başlıyor. Nihayet gümrük memuru hadi gel seni müdürün yanına götüreyim diyor. Adamcağız sevinç içinde gümrük memurunu takip ediyor kapıyı çalıp içeri girince masada çok güzel bebek gibi bir kız görüyor. Buyrun diyor, ben müdür beyle konuşmak istiyordum diyor. Müdür benim mesele nedir? Efendim memurlarınız para veremediğim için beni iki gündür alıkoymaktalar.Lütfen emir verin.
Mustafa ALSANCAK 07 Ağustos 2019 19:01
2) Allah rahmet eylesin bir tanıdık başına gelen bir olayı anlatmıştı: Antalya’dan İran’a meyve yüklü Tır ile yola çıkıp hudut kapımıza gelince bir an önce işlemlerin yapılıp İran tarafına geçmesi gerektiği için bekliyor, bekliyor yine bütün beklediği halde gümrükçüler bir türlü işlemlere başlamamışlar.Şu kadar miktar parayı saymazsan işte böyle beklersin diyorlar. Ertesi gün oluyor yine adamın işini bitirmiyorlar. Adam yalvarıyor malın bir anönce teslim edilmesi gerekiyor ne olur bırakın gideyim diyor. Birden aklına bir çözüm geliyor. Lütfen beni müdür beyle görüştürün diye rica ediyor.
Mustafa ALSANCAK 07 Ağustos 2019 18:40
1) Bizim gibi az gelişmiş ülkelerin en büyük problemleri arasında neredeyse hastalık haline gelmiş olan bir yerde iş bulabilmek için illaki mevki sahibi birisini tanımak ve onun olacağı aracılıkla işe girmeyi garantilemek oluyor. Bundan başka torpil dışında müdür veya şeflere zarf içinde para bırakarak işini gördürmeleri yolu her zaman açıktır diye bilinir. Bir de yetki sahiplerinin kendi eş, dost ve akrabalarını iyi maaşlı işlere yerleştirme açıkgözlüklerini de unutmamalı.Bilhassa belediyelerdeki eşlerini kendilerine sekreter olarak atayan belediye başkanları işi biliyor.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:34
Sadece nepotizim mi acaba? Vatandaş beni kayı deyip milletvekilinin, belediye başkanının, müsteşarın, genel müdürün kapısından ayrılmıyor. Bugün herkesin istediği beni kayır. Oğluma, kızıma, gelinime, torunuma bir iş ver diyor insanlar. Bunun sebebi işsizlik değil işi beğenmeme, yükselme arzusu. Kamu iş yerleri kalitesiz çalışanlarla doluyor.
Murat K. 07 Ağustos 2019 14:26
Merve Kavakçı ABD ye siyaset bilimi eğitimi için gidiyor 4 yıl boyunca İBB nin Metro A.Ş şirketinden maaş alıyor. Sonra mecburi hizmetini Metro AŞ de yapması gerektiğinde yapmadığı gibi parayı da iade etmiyor. Bu haber yapılınca köpürmüş. Acaba SİYASET BİLİMİNDE EĞİTİM alan metro a.ş. de ne tür bir hizmet yapacak merak ettim. Hadi metronun sinyalizasyonu olsa, vatman eğitimi olsa, metro tüneli kazma eğitimi olsa anlarım siyaset bilimi ne alaka? Halkın parasıyla yurtdışına git eğitim gör sonrada dalga geçer gibi açıklamalarda bulun. Hakkımızı helal etmiyoruz
çok önemli değil 07 Ağustos 2019 21:09
3
Murat K. Ya senin dediğin gibi değilse bu vatandaş sana hakkını helal eder mi acaba? Bir kere Merve KAVAKÇI değil o kişi. Bu haberi yapan gazete yazdı yazdı yazdı sonunda da iddia ediliyor dedi. Sanırsınız ki sadece siz hak alacaksınız öbür dünyada.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 23:14
0
Haklısın isimleri karıştırmışım doğrusu Ravza kavakçı olacak. Ancak habein yalan tarafı çift maaş aldığı iddiasıdır. Kendi Twitter hesabından açıklama yapmış. Doktora için burs aldığı ve siyaset bilimi için ABD ye gittiği inkar edilmemiş. Metro AŞ de Çalışan siyaset bilimi alanında neden doktora yapar? Ben buna kızdım
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 12:29
Hz Ömer halife seçilir oğlu Abdullah a sevgili oğlum babam halife diye sakın bu makamın sahibi bana iltimas geçer diye düşünme ve sakın halifelik makamının önünden geçmeki halk tarafından yanlış anlaşılmasın yani ne bin dört yüz yıl evvel bugüne ışık tutarmi ? Bu kuralı koyan bir İslam halifesi hem de oğluna diyor şimdikiler oğullarına aleni peşkeş çekiyor örneği Hz Ömer den veriyor ama yaptığını görmüyor
Garip 07 Ağustos 2019 12:07
Bütün bu hastalıklı yöntemlerin ilacı adil,şeffaf sınavlardır.Sınavı yapınca liyakat sırası oluşur.Adaletli bir uygulama ile çekilişle atamanı yaparsın.Güven oluşturursun.Açıkları kapatırsın.Özel düzenlemeleri kaldırırsın.Ülkelerin güzel uygulamarından faydalanırsın.Tarihte geçmiş uygulamalardan faydalanırsın.Adil insanlar yerinde yerini alısın.Yüz yılgeçsede uygulamaların referans olur. olsun.
Türk oğlu ! 07 Ağustos 2019 10:30
Kaflar değişmediği müddetçe, kanunla Nepotizm tamamen bitmez. Senin dinin işi ehline verin derken, Hz. Osman ne yaptı, akrabalarını doldurdu, ülke iç savaşa girdi. Sonra gelenler ders aldımı, yok. Onlar da kendi akrabalarını doldurdu. Yani kısaca emir Allah'tan da olsa içinden gelmedikten ve dünyevi ceza olmadıktan sonra uymuyor insanlar. O yüzden, çocuktan eğitecek ve örnek olacaksın. Yapanı da cezalandıracaksın ki, yok edemiyorsan da olabildiğince azaltasın.
bir okuyucunuz 07 Ağustos 2019 10:23
elif hanım-yakınları ve yandaşları zengin etmeyi yasaklarsanız ak partide siyaset yapacak kimse bulamazsınız efendim..))))))
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:04
1
Bu dediğiniz Türkiyede yapılamaz.Bir kere şunu kabul edin tüm siyasi partiler iktidara geldiğinde oradan nemalanmak isterler.Bu kanun çıkarsa siyasiler şöyle yapacaktır;sen benim oğlumu al bende senin kızını.Boylece kanun kolayca by-pass edilir. Şu anda bu sistem üniversitelerde yapılıyor.Onun için bu kanun kabul edilse bile güdük kalır.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 10:11
Ak parti ve MHP oyları ile reddelirse bu yasa teklifleri sakın şaşırıp hayal kırıklığı yaşamayın....Eğer karşı durmazlarsa şaşırabilirsiniz....
biz bize benzeriz 07 Ağustos 2019 10:04
siyasi ahlaksızlıkla mücadele ve siyasi etik kanunu. şu kepazeliğe bakın allahaşkına ya.. ne mutlu bize ki, % 99 Müslüman olan bir memleketteyiz. ya tam tersi olaydı, mesela din tanımayan Japonya gibi olsaydık ne olurdu vaziyet, hani şu bir uçak biletini devlete aldıran bakanların harakiri yaptığı ülke. çocuğu okula torpille yerleştir, kendini işe torpille koy, tartıyı eksik tart vergiyi eksik ver, üst katı kaçak çık, mazot yerine 10 nm. yağ koy insanları içinde yak,yanmaz kefen pazarla, sonrada siyasi etik. boşverin bunları
Kemal Nakıs 07 Ağustos 2019 09:52
Mesele zihniyet meselesi... Şark ahlakı(!)... Diğer ülkelerde de yok değil ama özellikle Batı toplumlarında nepotizme karşı bir hassasiyet olduğunu düşünüyorum. Bakın eski başkanlardan Schörederin kardeşi kalanizasyonda çalışıyordu. Koltuk için abisinin kapısını aşındırmadı.
Mustafa Cumhur Küçük 07 Ağustos 2019 09:39
Torbalı Belediye başkanı oğlunu genel müdür yardımcısı yaptı, Kemal Kılıçdaroğlu bunu düzeltti. Takdire şayan son zamanlardan görülmeyen bir olay diyorsunuz. Üniversite son sınıfta okuyan oğlunu Kurumun başına Genel Müdür Yardımcısı yapıyor." Başkan; oğlum benim kazanmam için çok çalıştı, hak etti, güvenecek başka kimsem yok diyor. Kamuoyunda ayyuka çıkınca Sn. Kemal Kılıçdaroğlu düzeltti oluyor. Ne yapmışlar düzeltmişler. Bu düşüncede bir adama Belediyeyi teslim ederseniz oğlunu işten çıkarır gider bir milyon üç yüzbin TL, BMW alır, oğlunun beş yılda alacağı ücreti araç alımından çıkarır.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 09:15
Kayırmacılığı yapan CHP belediyeleri. Kabahatli yine AKP. Ayıptır yahu.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 08:36
Binali Bey çok şakacı, sağolsun güldürüyor bizleri. :)
Atmosferdeki oksijen azot ve diğer eser elementlerin oranlari dünyanın heryerinde aynıdır yüzde 21 yüzde 78 vs Zeka seviyeleri de her millet için yüzde 5 süper yüzde 90 vasat ve yüzde 5 geri olarak adil dağıtılan bir melekedir Gelişmiş ülkenin başarılı olmasının yegâne temeli yönetici seçerken eş dost akraba partili hemşehri demeyip ortalamanın üstünde zekâya sahip kişileri bulmaktır
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 04:09
"Uzun çağlar"? Diyenin çocukları işletme dehası, keşke bizimle de paylaşsanlar muazzam ticari başarılarının sırlarını....
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 03:25
Sürekli fabrika ayarlarına döneceğiz,düzeleceğiz diyorlar.Zerre adım atmıyorlar.Torpile devam...Allah zulümden garipleri-çaresizleri korusun.
musto 07 Ağustos 2019 01:07
Kızım sana söylüyorum ama gelinim sen anla gelin bir türlü söyleneni üstüne almıyor.İki gün yazıldı çizildi hizaya getirildi. Ama bir kısım varki mübarekler Çandarlı ailesi gibi ülkeyi biz kurduk bizim aileden başkası bilmez ve yönetemez onlara güvenilmez ülke, kurda, kuşa yem, olur.
Has Parti 07 Ağustos 2019 01:02
Çok merak ediyorum isim vererek yazacak mısınız, ucu nereye giderse gitsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN