Back To Top
Hayırdır inşallah!

Hayırdır inşallah!

 - Son Güncelleme: 04.10.2019 Cuma 09:30
- A +

AK Parti’nin kurucularından ve uzun yıllar AK Parti hükümetlerinde bakanlık yapan Faruk Çelik gibi siyaset kurdu bir ismin; birinci yılını henüz dolduran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ilgili, üstüne üstlük bir de sisteme dair revizyon tartışmaları devam ederken, durduk yerde, düşünmeden taşınmadan, arkasını önünü hesaplamadan “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” gibi öylesine bir öneride bulunacağını düşünmüyorsunuz herhalde?

Sayın Çelik öyle “aklına gelen orijinal bir öneriyi” sadece fikir özgürlüğü kapsamında kamuoyuyla paylaşacak, bunun siyasi yansımalarını düşünmeyecek tecrübesiz bir politikacı değildir.

Ama soru şu: Sayın Çelik’in atalarımızın söylemiyle ‘bayram değil seyran değil’ yani 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine daha dört yıl varken, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” önerisini gündeme getirmesi ne alaka?

Tamam kabul edelim ki “tamamen kişisel görüşlerini” paylaştı!

Yine de “zamanlaması manidar” değil mi?

Sayın Çelik gibi “30 yıldır çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde, bir siyasetçinin bulunması gereken tüm kademelerde” bulunmuş tecrübeli bir isim partisini, liderini zora sokacak bir öneriyi “tamamen kişisel görüşlerim” diye açıklayabilir mi?

Ben de kendisine herhangi bir art niyetimin olmadığını ama “arkasında ve önünde bir şeyler aradığımı” samimiyetle belirtmek istiyorum.

Şu sebeple:

Hatırlayacaksınız. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, hükümet sistemi değişikliğini öngören anayasa değişikliğinin 16 Nisan 2017’de referandumdan geçmesinin ardından gündemine  50+1 çıtasının zorluğunu almıştı. Partisinin teşkilatlarında yaptığı her konuşmada “2019 seçimlerinin çantada keklik olmayacağını” dile getirmişti. 

Artık yüzde 49,9 bile alsanız başarılı olamıyorsunuz. Netice ve zafer için mutlaka yüzde 50+1 oy almamız gerekiyor. Bu seçimlerden gerekli dersleri çıkarmazsak 2019’da işimiz gerçekten çok zor.” (9 Ağustos 2017)

Seçimde başarı çıtamız asgari yüzde 50 artı 1 oy elde etmektir. 2019 seçimleri zorlu geçecek. Bu tablo da AK Parti olarak ve bireysel olarak kendimizi yenilememiz, geleceğe hazırlamamızın önemini gösteriyor.” (13 Eylül 2017)

Hatta o dönem Abdülkadir Selvi önemli bir Ankara kulisini paylaştı köşesinden. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarına “Nereden çıktı bu yüzde 50 artı 1! İlk turda en fazla oyu alan seçilseydi” dediğini aktardı. (16 Kasım 2017)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hükümet sistemi değişikliğini öngören Anayasa değişikliğinin referandumdan geçmesiyle birlikte 50 artı 1 çıtasının getirdiği zorluğu gördüğü ortada.

Gördü çünkü 16 Nisan Referandumunun sonuçları ortada: AK Parti ve MHP’nin oyları toplandığında sandıktan yüzde 61 çıkması gerekiyordu. Matematiksel olarak böyleydi. Ki her iki parti de kendi seçmenini konsolide etmek için yapılması gerekenden ve söylenmesi gerekenden fazlasını söyledi. Ama sandıktan çıkan sonuç bıçak sırtı oldu. Kabul edelim ki hukuken meşru ve geçerli ancak siyaseten tartışmalı bir sonuçtu bu.

Hakeza 18 yıllık iktidar tecrübesi ve üstelik MHP ile yapılan ittifak ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ülkeye kazandıracağı masalsı bütün vaatlere rağmen sandıktan 24 Haziran 2018’de AK Parti için büyük bir galibiyet çıkmadı.

Bu durumda 2023 seçimlerinin AK Parti için hiç olmadığı kadar zorlu geçeceği de ortada.

Çünkü…

Ortada somut bir gerçek var. O da şu: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi birinci yılında.

Ve yeni hükümet sistemi daha birinci yılında tıkandı, kireçlendi, arıza alarmları veriyor.  Ki sistemin arıza alarmı verdiğini AK Partili yetkililerde kabul ediyor.

Sistemin revize edilmesiyle ilgili ilk açıklamayı yapan isim AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’ydı. Şöyle demişti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin bir çalışma yapılıyor. O bize daha nesnel bir fikir verecektir. Biz bunu bir siyasi mesele olarak görmeyiz. Sistemi rehabilite etmek aklın gereğidir.” (29 Haziran)

Hatta AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı açıklamada sistem revize edilirken muhalefet partilerinin de görüşlerinin alınacağını söylemişti:

Tıkanıklık görülen yerlerin, eksiklik görülen yerlerin üzerine gidilecek. Bir yılın gözden geçirilmesi ile ilgili Fuat Oktay’ın başkanlığında bir çalışma yapılıyor. Cumhurbaşkanımız sistemin revizyonu için muhalefet liderleriyle de görüşebilir.” (10 Temmuz)

Yeni sistem TBMM’yi daha güçlü hale getirecek denildi: AK Partili milletvekilleri Meclis’in yeni sistemde güçsüzleştiğini, milletvekillerini “Züğürt Ağa” haline getirdiğini söylüyorlar.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde  Meclis’in daha hızlı kararlar alacağı vaat edilmişti. Deniz Zeyrek köşesinde yeni sistemin yürürlüğe girmesinden beri “TBMM’de 2 bin 79 kanun verilmiş. Ancak, küsuratından bile az sayıda, sadece 29 kanun ile 13 uluslararası anlaşma TBMM’den geçmiş” diye yazdı. (2 Ekim 2019)

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ekonominin havalara uçacağı vaat edilmişti: Zamlanan faturalar havalarda uçuyor.

Kuvvetler ayrılığı ilkesinin hakim olacağı ve yargının bağımsız olacağı ve yargı sorunlarının yaşanmayacağı vaat edilmişti:  Yargıya güven yerlerde sürünüyor. FETÖ davalarında ve KHK süreçlerinde oluşan mağduriyetler nedeniyle Türkiye’nin uluslararası arenada hukuk devleti algısı hiç olmadığı kadar hasar görüyor.

Halka vaat edilen demokratik bir hükümet sistemiydi. Kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığını çok güçlü kılan bir sistem olacağı dillendirilmişti. Bunlar demokratik bir hukuk devletinde olması ve yapılması gereken ilkelerdi.

Bütün bunlar ortada iken ve sistemin “tıkandığı, kireçlendiği, arıza sinyalleri verdiği” yerlerin rehabilitasyonu gerçekleştirilmeden Sayın Çelik çıktı ve kişisel görüşüm diyerek “yüzde 40” önerisini gündeme getirdi.

Bir müddet AK Parti’den bu öneriye ilişkin bir açıklama gelmedi. Bir müddet.  Sonra AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik çıktı ve Sayın Faruk Çelik’in açıklamalarının şahsi olduğunu açıkladı. Sanki bir damar arandı ve sanki o damar bulunamayınca geri adım atıldı.

Hadi diyelim ki çıta yüzde 40’a çekilsin. Dün gazetemizin yayın yönetmeni İbrahim Kiras’ın sorduğu gibi “Çıta yüzde 40’a inse ne olacak?” (3 Ekim 2019)

Çıtanın yüzde 40’a inmesi AK Parti’ye nasıl bir fayda sağlayabilir?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 10:54
Şimdi 1 sene geçmiş yeni sistemi böyle güzel güzel elestiriyorsunuzda 70 senelik eski sistemin aksaklıklarını kac yazınızda kac sayfada eleştirecekseniz merak ediyorum
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:44
0
Aynen kardesim agzi olan konusuyor
Tengri 04 Ekim 2019 16:30
Elif Hanım. Kanal değiştireceğim izninizle. Ankara Belediyesi, korumak için AOÇ arazisi kiraladı 3 yıllığına. İstanbul Belediyesi, korumak için Sirkeci ve Haydarpaşa garlarına talip. Bu tarihsel mirasları bozmasınlar, para için başka hale çevirmesinler diye. Kim muhafazakar bu durumda?
reis21 04 Ekim 2019 15:34
Hergün yeni bir Siyasi yalani duymaktan,yasadigimiz gerceklerin kasten carpiltildigini,bilmekten ve aklimizla dalga gecildigini görmekten biktik usandik,nefret etmeye basladik bilesiniz beyler..
Süheyl CALISKANOGLU 04 Ekim 2019 22:24
0
reis21:Benim Akif Beki'nin bugünkü köse yazisinda ,11,08 yorumu sen noktasi ve virgülüne kadar almis,yazmissin,ne luzumu var,kendi yorumunu yazmaya özen göstermelisin,baskasinin yorumunu kendinin gibi göstermek sahtecilik olur,reis 21,anlastik mi (!)
iyildiz 04 Ekim 2019 14:19
Bu adamın tek derdi, kendini gündeme getirip, hemşerilerine(!) yeni kadrolar almak...
Efedamat 04 Ekim 2019 14:14
Yazık ettiniz bu ülkeye inançlara gençliğe ekonomiye çevreye velhasıl ülkenin bütün değerlerine. Adalet merhamet vicdan saygı sevgi yardımlaşma hukuk artık lugattaki birer kelimeden ibaret. Sadece reis bey niye repertuardan kaldırılmış ve avcılarda yıkılan minarenin faturasını 3 aylık belediye başkanına fatura eden zihniyet. Hani başkanlık sistemi bütün sorunlarımızı çözecekti. Sorun çözmek bir yana hiç bir soruna çözüm olmadı. Filistinli bir kız çocuğu vardı müslüman dünyasına seslenen ve sözleri şöyle bitiyordu arun aleyküm. Bende Türkçesi ile sesleniyorum. Utanın sadece biraz utanın
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:47
0
Seni gidi chp zihniyeti kendini nasilda eleverdin minare masalini magduriyet yaratmak icin senin yoldaslarin uydurdu
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 14:00
Söyleyene degil saraydan söyletene ait bir cümle 40+1.
seher 04 Ekim 2019 13:37
bu ulkede bu kadar parti var,mesela kominist partisi var ve bir sehri yonetiyor.ama bir mahalleyi bile yoneten bir islam partisi yok. bu kadar musluman geçinen insan var ama şeriat-islam partisi kurmak kimsenin aklına gelmiyor herhalde!!.musluman oldugunu iddia edenler koministler kadar açık ve net hareket edemiyor,takiye yapıyor,laik demokratik rejime hizmet ediyor.80 bin lgbt li yuruyo ama 80 kisi seriat icin yuruyemiyo.ondan sonrada cennet hayal ediliyo,cok tuhaf bi durum.ummet olmus halifesine kavusmus cumalara ulasmak dilegi ile.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 15:06
3
Sen afganistana veyahut sudiarabistana gitsene Belki hayalin orada gercek olur
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 18:15
1
Seher Hanım, iyi sıhhatlerde olsunlar.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:54
2
13.37, Anayasaya göre Türkiye'de İslam partisi kurulamaz. Ayrıca yasalarda LGBT'lerin yürümesi serbesttir. Ama şeriat talebiyle yürüyüş yapmak yasaktır. Yazınıza yorum yapan özgürlükçüler iş Şeriata gelince yasakçı oluveriyorlar.
E.K 04 Ekim 2019 13:02
Kimse memlekete ne faydasi var, olur diye tartismiyor..Herkes makaminin koruma pesinde..Akp gidici oldugunu sezmeye basladi...Cikis yolu ariyor..Akp gidince balli butun mevkiler, avantalarda beraberinde gidecek. Faruk Celik'in Ziraat Bankasi yonetim kurulundaki mevkii dahil...Milleti dusunen yok..Yetkililerden depreme hazirlikla ilgili soz yok...Varsa yoksa pespaye siyaset. Oy...Artik gina geldi..Gitsinler...Bir de gelenleri gorelim...Yeni vizyon yeni kana ihtiyac var...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 12:07
Cevap belli:%50 çok zor. Muhalefet salakça bunu kabul edebilir. Böyle kalırsa 2. turda İmamoğlu başkan. Bundan korkuluyor.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:42
akp'de kimsenin kişisel görüşü olamaz bunu hala öğrenemediler mi.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:45
1
Sen o kafayi kime kiraladin acaba
bahtiyar 04 Ekim 2019 10:34
68 yaşında fabrikadan emekli ilkokul mezunu bir insanım çocuklarıma ve oy hakkı olan torunlarıma refarandumda yalvardım yavrularım etmeyin eyleyemin burası Türkiye bukadar güç tek kişiye verilmez görüntüde yetkili çok olsada ondan icazet almadan hiç bişey yapamazlar diye anlatırken lafı ağzımda bıraktılar baba bırak ya sizin zamanınızda başbakan astılar sesiniz çıkmadı dede bi susya türkiye 2023 de dünyanın engüçlü devleti olacak felan filan kendim için deil onlar için karşı çıktım ama bu ucube sistem türkiyeyi çok yoracak çok
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:27
Öküzün altında buzağı aramayın. Faruk Çelik, aklı şeytanlıklara ermeyen saf bir insandır. Öylesine söylemiş işte.
abdullah 04 Ekim 2019 09:57
Hay ağzına sağlık kardeşim
Karar Okuru 04 Ekim 2019 09:47
Sizler kendi ikbali dışında hiç bir şey tanımayacağı belli olan bir zihniyetin peşine takıldınız. Oysa orta doğuda bir asırdır süren ve coğrafyanın karekterini de yansıtan aşiret düzeyinde, bağnaz ve cahil yığınların içendeki iktidar kavgalarını görebilmiş olsaydınız peşine düştüğünüz bu anlayışın özünü kavrayabilirdiniz. Din sadece maskedir.
musto 04 Ekim 2019 09:22
Halka hizmet Hakka hizmet kandırmacası ile yola çıkanlanların yolları daraldı kısaldı menfaatlar,çıkarlar, yalanlar, kindarlıklar üzerine kurulan ortaklıklar birbirlerini yedi tüketti arada ülkenin kısıtlı kaynakları'da buharlaştı.Bundan sonrası topal ördek, olan yapının sevabıyla günahıyla hesabını vermesi.
Bugün Cuma,RTE gösteris olsun diye Cuma Namazina gidecek,RTE'ye 48 tane siyah Mercedes marka araba konvoyu refakat edecek,bu israfin "Aga Babasi'degil de nedir?Bu namaz sevap mi,haram mi? Cami önünde "live'bir nutuk atmak ta,bu gösterise dahil oluyor süphesiz..Konu:40+1,50+1vs..vs..olur!..
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 12:28
1
camı önlerindeki yurttaşlar bu kadar arabanın ne işi var demiyor bunlar bizim sırtımızdan çıkıyor demiyor
Muhammer 04 Ekim 2019 16:35
2
Evde namazını kılmak Mevlam katında makbul mü acaba?
Süheyl CALISKANOGLU 04 Ekim 2019 18:47
1
Onlarin derdi namaz kilmak degil,"Show'Türkce'si "göz boyamak'gösteris olsun diye,48 siyah Mercedes konvoyu,Almanya Basbakani Angela Merkel ise veya Kiliseye giderken sadece (1)araba refakat ediyor..Almanlar öz güvenli,tutumlu insanlar,aradaki fark.Devletinin harcama yapmasina firsat vermezler,bizde ye yiyebildigin kadar!..
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:54
1
Bizim millet iyice tevekkellesti cuma namazini evdemi kilacakti adam cumhurbaskani korumalari tabiki olacak yok parasi onlardan cikiyormus araclarin Millet kendini iyice bisey sanmaya basladi!! Polisle tartisinca benim vergilerimle maas aliyorsun diyen tek akilli milletiz biz sinirsiz ozgurluk var bizde agza gelen soylenir
Karar okuru 04 Ekim 2019 09:13
Cumhurbaskanligi sistemi gelince ucusa gececektik. Dogru gectik ama dipe dogru
Erzincanli 04 Ekim 2019 09:13
Elif hanim « saskin ordek k... ustu yuzermis « deyimini bilirsiniz.Iste tamda bu durum.Korku ve panik hali.Artik geleceklerini nasil garanti altina alacaklarînin caresini ariyorlar.Beni asil korkutan bu caresizlik durumûnun bizi surukleyecegi mecralar. Saygilar.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 08:41
Güldürmeyin Faruk Çelik. Bu ülkenin çok sesli olmadığını herkes biliyor. Aklımızla dalga geçme. Aslında daha kestirme yol var,bir zamanlar Türkmenistan'ın yaptığı gibi T.Erdoğan ömür boyu devlet başkanı (yandaş medya hep başkan diyor) dersiniz,daha kestirme olur.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 08:28
Ak parti devri kapanıyor.Halk Ak partinin artık gitmesini istiyor.Bundan dolayı yüzde kaç olursa olsun boş.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:55
0
Sen umudunu diri tut babacim belki birgun kapanir
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:58
1
senden başkaları halk değil mi? Ne egoist adamsın sen...
evin 04 Ekim 2019 08:25
yeni mhp genel başkanı akpye yancı olmayacak galiba...
adem sayduman 04 Ekim 2019 07:48
Maalesef yolun sonu göründü.Bundan sonra hangi hamleleri yapsalar da akp, anapvari bir parti olma yolunda hızla ilerlemektedir.Reisin kendi bir tarafa rantçılar akp yi çatlatmış ve duvara toslatmışlardır. Artık milletimizin yeni umudu YENİDEN REFAH PARTSİ olacaktır. Takipte kalın. Saygılar
KARAR OKURU Hakkı Sever 04 Ekim 2019 14:42
1
Adem bey samimi olduğunuza inanıyorum ama göründüğü kadar,Yeniden Refah Ak partinin koltuk değneği olarak iktidardan destekli
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:51
Iktidarda kalmak icin itinayla hersey yapilir ama hersey .... mesele iktidarda kalmaksa gerisi teferruattir ....
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:57
0
Iktidara gelmek icin itinayla hersey yapilir ama hersey .... mesele iktidara gelmekse gerisi teferruattir pkksiymis onemli degil heval onlar yoldas candaslar
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:06
"Ak parti" degil, AKP. Dogru termiloji ele yandaaliktan kurtulunur ver gercek gazeteci olunur. "Aylan Bebek" degil 'Alan Bebek' te oldugu gibi.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 12:39
1
aylan bebek in bu hale gelme bu yola gelme yolunun taşlarını kendisi dizmemiş gibi aylan bebeğin resmini sallıyor ey yüce mevlam sana havale varsın birsin herşeyi gören bilensin kara karıncayı gece görensin tez günde amin
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 06:50
Ne oldu hızlı kararlar verip ekonomiyi uçurmak ve ülkeyi şaha kaldırmak gibi o söylemleri ağzına alan yok gerçekten üzüntü verici değil mi ne idik ne hale geldik hiç bir zaman hesap vermeyen şeffaf olmayan devletler ne millete güven verir ne de yabancı sermayeyi ülkesine çeker çünkü sermaye su gibi akiskandir böyle yaptığınız müddetçe üzerinde kayar durursunuz ve hirsinizi elektrik petrol çay ve gaz zamları ile tatmin etmeye çalışırsınız harcadığınız bir liranın hesabını vermediginiz müddetçe de o hayal edilen devlet anlayışından çok uzak kalırsınız
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 04:20
Birisi boyle bir teklif getirdi. Benim bundan haberim yok. Zaten bu muhalefetin bilecegi is...diyerek sapkanin icinden bir tavsan cikardi, kendisi de sasirmis gibi yapti. Elbette ki muhalefet bunu istemez ama biz hele konuyu acalim, 40 + 1e millet biraz alissin, zamani gelince golumuzu atariz. Olmayacak birsey degil nasilsa...ama bu istanbul belediye secimlerinden sonra halk arasinda devletin tepesinde ne olup bittigini dikkatle izleyenlerin sayisinda artis var. Bir ali cengiz oyunu, hop bir ali cengiz oyunu daha derken, 4 sene sonra 40 + 1de kurtarmaz.
semiramis 04 Ekim 2019 03:21
Milletvekilleri "meclis güçsüzleşti" diyorlarmış. Kendileri "Züğürt Ağa" haline gelmişler. Ben de sorayım hadi: Siz ne zaman güçlü oldunuz ki? Parti başkanının onayıyla milletvekili seçilen kişi için ha şu sistem olmuş ha bu sistem, farkı ne? Yasa teklifi sundunuz, ekipler oluşturup kulis yaptınız da sistem size dur mu dedi? Hayır! Sizi zahiren halk seçti ama gerçekte parti başkanınız seçti. Bu yüzden halkına sesine değil, başkanın sesine kulak veriyorsunuz. Bari sızlanmayın, emir üzerine kaldırın ellerinizi, alın maaşınızı, paşa paşa oturun!
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 02:02
Şahsi görüşüymüş, peh peh peh! Benim bildiğim AKP'de tek bir şahıs var. Acaba Çelik 'şahsın görüşü' mü demek istedi?
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:35
İbret olsun diye 40+1 formülünü getirsek, yarın öbür gün anketlerde 40ın altına düşseler, gelin bunu 30+1 e indirelim derler. Hiç utanma kalmadı bunlarda. Korktuğunuzla/koltuğunuzla imtihan edilmeniz dileğiyle.
musa 04 Ekim 2019 01:33
yüzde 50+1 anlamı neydi? Toplumsal matabakat. ne oldu da şimdi toplumu yüzde 40'a alıştırmak, kamuoyu oluşturmak isteniyor.bence, vallahi işler planlandığı gibi gitmiyor..demek ki yol köprü havaalanı yapmak yeterli olmuyor. /O kırılan, küsen ve sırtını dönenler var ya sanırım bundan sonra dönüp o tarafa hiç bakmayacaklar.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:26
Siyaset kurdu denince benim aklıma meyvelerde oluşup mide bulandıran kurt geliyor nedense...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 01:12
Ittifakin sagladigi gibi gecici bir fayda saglayabilir, artik bu seviyede isler.. bu arada net hatirliyorum, koalisyonlarin olmadigi bir sistem diye sunulmustu, koalisyonsuz tek gun geciremedik, bu da baska bir aldanma noktasi benim icin.. Allaha havale ettim hepsini..
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 13:30
0
Aldanacak bir şey yoktu be hocam, bu sistemin ne olduğu ve sonuçlarının ne olacağı daha baştan belliydi. Biraz kafanızı kullanmanız yeterliydi aldanmamak için. Ben sizin gibiler yüzünden perişan olan ülkeme üzülüyorum, kırıp döktüklerinizi de maalesef yine bizler ve bizim gibilerin neslinden olanlar, temizleyecekler, yanar yanar ona yanarım.
Kara göründü.Bu olay sadece sayın Çelik'in şahsi görüşü olduğunu zannetmiyorum.Muhalefe bir pas attılar ama tabii ki istedikleri cevabı alamadılar.
Karar Okuru 04 Ekim 2019 00:50
Akp'nin her zamanki sinsi yaklasimi supriz degil. Goremedikleri nokta su; insanlarimiz ac ve ekonomi bitik. Sistem ve yuzde ne olursa olsun secmen bir daha akp'ye iktidarda gorev vermeyecek. Istanbul secimleri bunu gosterdi.
Has Parti 04 Ekim 2019 00:41
Akparti'de 'kişisel görüşüm' diye yapılan açıklamalara neden kimse inanmıyor, kişiliği olan herkesin Akparti'den gitmesi bunun sebebi olabilir mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN