Back To Top
IMF’in borcunu kapatan hükümetten....

IMF’in borcunu kapatan hükümetten....

- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu toplantısında “AK Parti döneminde IMF’in kapatılan borcu” mevzusunu bir kez daha gündeme getirerek şöyle söyledi:

“IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar. Arkadaşlara dedim ki, verin. Sonra IMF baktı ki biz onlara borç verebilecek durumdayız, ciddiyiz, bu parayı almaktan vazgeçti.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IMF’in Türkiye’den borç istediğini bir süredir katıldığı AK Parti İl Kongrelerinde benzer ifadelerle gündeme getiriyor:

“IMF bizden borç istedi, ben de verin dedim, ancak IMF bizim borç verebileceğimizi görünce vazgeçti.” (Rize, 18.11.2017)

“IMF’ye artık borcumuz yok. Onlar bizden istedi. 5 milyar dolar verecekti, ‘Türklerden para aldılar diye rezil oluruz’ düşüncesi ile vazgeçtiler.” (7 Nisan 2018)

Bir parantez açalım:

Doğrusunu söylemek gerekirse, IMF’in tuhaf bir gurur anlayışı varmış!

Parantezi kapatalım.

Biliyorsunuz, ‘coşan bir ekonomimiz” olduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de  sürekli ısrarla  “Artık IMF’e borç veren bir ülkeyiz” diyor...

“IMF’e borç veren bir ülkeyiz” demek ne demektir?

IMF’e borç veriyoruz, katkı sağlıyoruz demektir değil mi?

Ve fakat, Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor ki “Borç verecektik, istediler, ama baktılar ki, ciddiyiz, gurur meselesi yaptılar vazgeçtiler.”

Hangisi?

Doğrusu şu...

Türkiye AK Parti iktidarı döneminde 2013 yılında IMF’e olan borcunu kapattı.

IMF’in resmi sitesinde, Türkiye IMF’e kalıcı sermaye katkı payı sunan ülkeler arasında yer alıyor, ne de borç veren ülkeler arasında yer alıyor.

Yani Türkiye IMF’e borç veren bir ülke değil.

Fakat, 2013 yılında “Küresel bir krizle sıkıntıya düşülüp IMF’in kapısı çalınınca, IMF kaynak sıkıntısına düştü ve yeni bir borçlanma anlaşması yapma kararı aldı. Bu çerçevede G20 ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelere başvurdu. Türkiye de başvurulan ülkelerden birisiydi. Türkiye IMF’e 5 milyar USD tutarında borç verebileceğini belirtti.” (Mahfi Eğilmez, Türkiye, IMF’e Borç Verdi mi, 29 Kasım, 2017)

IMF, 2013 yılında görüştüğü ülkeler arasında yer alan Güney Kıbrıs’tan ve Meksika’dan borç almış ancak Türkiye ile sadece görüşmüş ve borç verip veremeyeceğini sormuş.

Peki, bu durumda doğru söylem nedir?

Eğer, 5 yıl sonra, bugün, IMF üzerinden bir seçim propagandası yürüyecek ise, “Borç vermeyi taahhüt ettik”, “IMF istediği zaman IMF’e borç verebilecek sevideyiz” denilebilir.

Ama o kadar...

Gelelim madalyonun diğer yüzüne...

AK Parti bugün, günümüzün ‘adalet’, ‘yargı bağımsızlığı’, ‘demokrasi’, ‘özgürlükler’, ‘ekonomi sorunları’ gibi sorunlara dair ne düşündüğünü ve 16 yıllık iktidar partisi olarak, kendi iktidarları döneminde bu sorunların neden çözülemediğinin sebeplerini anlatmak, yine kendi iktidarları döneminde oluşan bu sorunları nasıl çözmeyi planladıklarını paylaşmak yerine, neden sürekli geçmiş dönemde yaptıkları icraatları, başarılarını anlatıyorlar?

AK Parti, 2004’te gerçekleşen yerel seçimlerde sandıktan zaferle çıktıysa, bu 2002’den 2004’da kadar gösterdikleri başarı sayesiyle oldu. AK Parti’ye kazandıran reformist kimliği idi, Türkiye’nin kronikleşmiş sorunları konusunda gösterdiği kararlı tavırdı, AK Parti’nin aile fotoğrafında yer alan toplum tarafından sevilen, güven duyulan kadroları sebebiyleydi.

AK Parti 24 Haziran seçimleri öncesinde girdiği bütün seçimlerde yeni bir şeyler söyledi. Türkiye için yapacaklarım var dedi.

Eski Türkiye ve yeni Türkiye mukayeseleri yapıyordu. Çünkü AK Parti iktidarları bugüne kadar eski iktidarlarla mukayese ediliyordu.

Bugün öyle mi?

AK Parti sadece geçmişte ne yaptığını anlatan bir parti durumunda.

Tamam da, AK Parti zaten geçmişte yaptığı hizmetlerin mükafatını sandıktan aldı.

Ayrıca...

16 yılın sonunda AK Parti, bir yandan “IMF bizden borç istedi” diye övünürken, diğer yandan da “Tüm vatandaşlarıma çağrıda bulunuyorum, evinizde yastık altında tuttuğunuz dövizlerinizi, paralarınızı, altınlarınızı bankalara, katılım şirketlerine ve diğer yatırım mecralarına yatırarak lütfen sisteme sokun ülkemizin büyümesine katkıda bulunun” çağrısı yapıyor.

Bu büyük bir çelişki değil mi?

AK Parti 2002’de yönetime geldiğinde, ekonomik anlamda darboğazda olan bir ülkeyi devralmıştı, öyle bir ülkeyi reformlarıyla, politikalarıyla kalkındırdı, Türkiye’yi ekonomisi iyi ülkeler masasına oturtmayı başardı. Neden, çünkü AK Parti kadroları liyakatli ve ehliyetli isimlerden oluşuyordu. AK Parti’nin o kadroları, öyle zor bir dönemde dahi böyle bir çağrıda bulunmamışlardı.

Bugün, vatandaşın yastığının altına çağrı yapan bir AK Parti hükümeti...

Boşuna demiyorum ben, AK Parti kurucu kadrolarına kavuşmadığı, reformist ve ilkeli dönemlerine dönmediği müddetçe sorunu çözemeyecek diye...

“Metal yorgunluk” teşkilatlarda değil, AK Parti’nin Genel Merkezi’nde diye boşuna demiyordum. İlk defa bir seçimde, AK Parti geçmiş başarısı üzerinden oy istiyor, Türkiye’nin sorunlarına milleti heyecanlandıracak dair köklü bir çözüm önerisi, yeni bir başarı hikayesi yok.

“Cumhurbaşkanı seçilemezse Meclis feshedilir hususu deli saçması bir konudur”

Başlıktaki sözler Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’a ait.

Dün kaleme aldığım “Cumhur İttifakı kazanamazsa seçim tekrar mı edilecek” başlıklı yazımda, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un ABD Bloomberg’e verdiği mülakatta “Muhalefet Meclis’te üstünlük sağlaması halinde seçimler yenilenir” dediği iddiasına Mehmet Uçum’un, sosyal medya hesabından ‘böyle bir açıklamam yok’ sözlerine yer vermiştim.

Dün Mehmet Uçum bir açıklama gönderdi. Diyor ki:

Böyle bir tartışma açmak bırakın hukuku, temel siyasi bilgiden yoksunluğu işaret eder. O nedenle sonucu itibariyle bu tür laflara itibar edilmesin demeniz son derece yerindedir.

Yeni sistemde CB’nin Meclis’i fesih yetkisi olduğu tespiti oldukça yanlıştır. Yeni sistemde ister Cumhurbaşkanı ister Meclis seçim yapılmasına karar verirse her ikisi de seçime gider. Yeni sistemdeki yetki, seçimlerin birlikte yenilenmesi yetkisidir.

Fransa’da Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisi vardır başka ülkelerde de. Ama bizim yeni sistemimizde fesih yetkisi yoktur.

Mehmet Uçum ayrıca Bloomberg’e verdiği röportajı da gönderdi.

Bloomberg’te Uçum’un sözlerine şöyle yer verilmiş. 

“Erdoğan Mayıs ayında Bloomberg’e verdiği röportajda 7 Haziran 2015 seçimlerini işaret ederek ‘sistemi çalıştırmayacak herhangi bir gelişmeye fırsat vermeyiz’ demişti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’a göre böyle bir senaryoda sistemin sunduğu imkanlar ilk planda uzlaşmadır, dedi. Uçum, “Ya uzlaşma arayışına girilir, ya da seçime gidilir. Demokratik siyasette B planı uzlaşma, C planı seçimdir, halk farklı siyasi mecralardan tercih yaparsa bunun anlamı nedir? Bu bir işbirliği çağrısıdır. Eğer halkın isteğini  siyasi aktörler yanlış anlarsa, yeni halkın önüne çıktıklarında, halk bu kez tercihini farklılaştırır. Meclis çoğunluğunu verdiğine çoğunluğu vermeyebilir. Cumhurbaşkanı seçtiğini de tekrar seçmeyebilir. Yani sistem sonuçta halk iradesiyle şekillenir.”

Hamiş:

Mehmet Uçum dün mesaj attı. Diyor ki “Yazınızda benden de söz ederek bu konuya girmeniz, sanki ben böyle bir açıklama yapmışım da sonra da böyle bir beyanım yok demişim gibi bir algı oluşturmuş. Bu hoş değil.”

Uçum’un kendisine de söyledim, buradan da yazayım. Ben yazının öyle bir algı oluşturduğunu düşünmüyorum. Ancak yine de Uçum’un böyle anlamasına üzüldüm.

Amacım, artık vatandaşın dahi neredeyse inanma noktasına geldiği bir tartışmaya açıklık kazandırmaktı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Şehzade 15 Haziran 2018 15:10
Yazılarınız doğru yöne evriliyor bu gidişi değiştirmeyin
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 04:09
Açıyorum size okadar
KARAR OKURU 12 Haziran 2018 13:00
4
bence bunlara acıma acınacak hale düşersin
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:03
Yaa neden bahsediyorsunuz elif hanim..2015 te.secilmis basbakan şutingen oldu,hepimiz şahit olduk..basbakanda olur boyle seyler dedi ve kabullendi..neyi kabullendi basarisizligini...kabullendigine.gore basarisizmis..dolayisiyla bizim sistemde o yok bu yoku gecin.sayet 24 haziranda cb secimi alir lakin meclisi alamassa hosgeldin erken.secim..o zamanki argumanida soyliyeyim.denecekki meclis cogunlugu yok bizi calistirmiyorlar..mecburuz erken secime.kimse gıkını cikaramayacak. 2015 kasim secimleri atmosferine gececegiz cag atlayacagiz.
Naz Ferniba 10 Haziran 2018 02:22
Yazınızın bir çok noktasına katılmıyorum ama yargıyla olan bölümü tamamen katılmıyorum.Hepimizin gözü önünde oldu devleti ele geçiren bir terör örgütü yargıyı da malesef ele geçirmiş.Nedim Şener in deyimiyle Ak parti devlete sızarak bu hain örgütten devleti kurtarma çabası içerisindedir.Karar yazarlarının hepsini esefle kınıyorum bu kadar karamsar ve umutsuz olmak müslümana yakışmaz.Elbette bazı sıkıntılar var ama bunlar çözülmeyecek problemler değildir.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 23:20
Soru su, dolarin artmasi yada faizin artmasi arasinda tercih yapmak mecburiyeti neden kaynaklaniyor? Sonucta ikiside ayni kapiya cikiyor. Ya faiz ödersin fakirlesirsin ya da paran deger kaybeder fakirlesirsin. Tabi zamanlama önemli süreci daha az hasarla atlatmak icin ama asil sorun her halükarda ortada. Üreten degil tüketen toplum hemde tefecinin parasi ile.
karşıyakalı 09 Haziran 2018 22:56
erdoğana çakmak artık solculardan,hainlerden çok BEN MÜSLÜMANIM diyenlerden gelmesi baya acıtıcı.geçmişi görmeden bu günü,dünü eleştirmek bence pek müslümanlığa sığmaz.MÜSLÜMAN HER ZAMAN DOĞRULARI SÖYLEYENDİR.geçmişide göz önünde bulundurarak bir muhasebe yapandır.geçmişteki acıları unutturup bu günün bazı hatalarını dev gibi göstermek pek MÜSLÜMANLIĞA sığmıyor.tabiri caizse geçmişin çuvaldızını görme.ama bu günün iğnesini devleştir.yazık.
engineer 10 Haziran 2018 11:47
0
"MÜSLÜMAN HER ZAMAN DOĞRULARI SÖYLEYENDİR." yüzde yüza katılmamak mümkünmü? acıtıcı soru şu: daima doğruları söyleyen siyasetçi yada politikacı olurmu? adı üstünde politika yani çok tikli yani ağzı gözü bir oynayan, bugün ak dediğine yarın kara diyen,dün dündür bugün bugündür diyen daima doğruları söyleyebilirmi?
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 19:53
Ülkenin Ankara ve Bodrumda sarayamı ihtiyacı vardı. İnşaat inşaat inşaat her yer beton oldu. Üretim ne var. Et tahıl tohum ithal inanılır gibi değil.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 19:50
Seçim yaklaşmasına yakın savaş söylemleri arttı. Anlayana.
FENERLİ 09 Haziran 2018 18:30
Keşke İMF den borç alsaydık.Şu anda malesef tefeci olan kuruluşlardan borç almak için uğraşıyoruz hemde çok yüksek faizle.Faizler Nisan ayında 1 puan yükseltilseydi(Merkez Bankasına baskı olmasaydı) dolar şuan 4 liranın üzerinde olmazdı faizlerde 17 seyilerine gelmezdi.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 18:40
2
IMF'den borç alsalardı hiç kuşkusuz geri ödemesi daha hesaplı olurdu, ammma o zaman o dağıttıkları ulufeleri dağıtamazlardı, bütün mesele bu! Oy kaybetmemek için daha çok paramız kaybediliyor, para bizim oy onların ya;-))
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 19:23
0
Dogru, imf'de daha dusuk faizle borc alinirdi, New York taki tefecilere gore. Birde IMF nin parasinin hesabida verilirdi. Peskes cekilmesi biraz daha zor olurdu.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 17:51
Sayin Mehmet Simsek, son hafta dolara karsi en cok deger kazanan para TL diyor. Millet halen nankorluk yapiyor.
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 16:04
2
Ahahaha. Oksijen israfısınız. Ulan biraz AHABER izlemeyi bırakın be. Kitap okuyun, ilim öğrenin.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 16:36
Yolun sonuna gelindi.Sorun çözen Akparti den,kronik sorunlar yaratan Akparti ye evrildi.Genel başkanının da dediği gibi neredeeen nereye.Ufukta,yeni bir başarı hikayesinden çok, bir çöküş hikayesi gözüküyor.
KARARLI 09 Haziran 2018 14:23
AK P. yeni şeyler vadetmiyor diyor sayın yazar hanım,tam tersi bence.Hem yeni hem de orjinal şeyler vadediyor.Diyor ki:"Millet kıraathaneleri kuracağız,orada halkımız kitabını okuyup,bedava kekini yiyecek".Ohh beleş kek.Ben de her ne kadar kahve(kıraathane )kültürüm olmasa da,kitap okumayı sevdiğimden oralara gidip,kitabımı okuyup,bedava keki yiyeceğim.Her ne kadar keki sevmesem de sonuçta beleş.Ne demiş atalarımız:"Bedava sirke,baldan tatlıdır".Herkese afiyet on olsun.Ne oldu,yoksa oruçlu oruçlu canınızı mı çekti,sabredin az kaldı.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 20:23
0
Ekmek bulamayan kek yesin
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 14:18
Abd.batı Türkiyeye karşı her türlü psikolojik üstünlük için her şeyi yapıyor. Türkiyede batıya karşı bu arcümanı kullanmasının ne zararı var
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 13:58
0
Kimin kime ihtiyacacı var sizce? Gençlik batıya gidiyor neden? Ortadoğu ülkelerine giden yok.
Efsane 09 Haziran 2018 13:32
İmf ye borcun var mi? YOK. Borc verirmisiniz deyince VERİRİZ DEDİK Mİ? DEDİK. Onlar istemedi. Peki bunlara ne denecek. Tersini soyleyenin turkiye düşmanlığı olmuyor mu. İki kere yatacak yeri yok. Bunun tersini savunanlarin. Onlarada zaten yunan kucak acmis bekliyor. Aglaya zirlaya gidebilirler.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 18:53
0
Paran varmı da veriyosun! Hem kimin parasını kime veriyon! Sayıştay'ın raporlarının incelenmesini engelle sonra kalk milletin vergilerini veririm ederim. Kendi paranı ver varsa. Milletin parasını değil..
KARAR OKURU 10 Haziran 2018 12:53
0
Efsane dediğine sen inanmıyorsun ki:)
Ali Hakan 09 Haziran 2018 13:26
Sayın yazar,yazınız uzun olmuş izninizle ben kısaltıyorum.Cumhuriyet tarihi boyunca bu ülke 19 defa İMF'e muhtaç olmuş...sebep kendi dinamikleri ile borçunu çeviremez duruma düşmesi...60 yılda ortalma her üç yılda imf'ye muhtaçlık durumu...küçük bir soru ile bitiriyorum,son 16 yılda kaç defa imf'nin ülkemizi ziyaret etmesi gerekiyordu?
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 17:07
1
Dunyadaki krizden sonra ulkelerin borclanma sekli, hizi ve yolu degisti. Dunyadaki olasi krizi onlemek icin para suruldu piyasalara. Hukumet borclanmada baska bir yol secti. Kendi degil ozel sektor uzerinden borclanma. Ama bankalarin araci olduğu bu sisteme devlet garanti verdi. 430 milyar borctan bahsediyoruz. Ayrica 60 milyar ozellestirme geliri heba oldu. Umarim anlarsiniz. Saygilar.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 13:19
Millet ittifakı seçilsinde görelim artık şu adil, üreten, demokrat Türkiyeyi. :) Cumhurbaşkanı Muharrem, yardımcısı Kılıçdaroğlu, içişleri bakanı Akşener, ekonomi bakanı Karamollaoğlu.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 13:08
+BİR HAMİŞ;Kandil mi? HDP mi? Çözüm sürecine ve demokrasiye ihanet edenler kimler? Kimler ihanet ettik itirafında bulunacak?Misal “Bundan böyle her yer Kobane’dir” çağrısı yapan Selahattin Demirtaş ‘Evet, biz ihanet ettik” dese olur mu?Ya ‘Kobane düşerse çözüm süreci biter’ tehdidi savuran Kandil açıklama yapsa? Bütün bu olup bitenlerin sorumlusu HDP’nin şuursuzluğundan ve Kandil’in barış sürecine zaten başından bu yana karşı çıkmasından kaynaklanıyor diyebilir miyiz?Açıkça söylemeliyim ki, evet, ben 6-7 Ekim öncesine kadar aynen b
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 19:51
1
Sorunu kim çözerse oyum ona Savaş edeceğiz derse oy moy yok.
Karar Okuru 09 Haziran 2018 11:52
İktidar artık S. Demirel'in; "Dün dündür, bu gün bugündür." sözünü mü uyguluyor? Nihat Zeybek'ci mi doğru söylüyor yoksa Cumhurbaşkanı mı?
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 17:38
0
Ağzınına ve yüreğine sağlık kardeşim. bu azıtmış ve tozutmuşlara güzel bir cevap vermişsin.
sadi 09 Haziran 2018 11:35
Gundeme islami yaklasim; Cok acik ve net demokrasi ve diger tum izmler(komunizm.kapitalizm,vs...)kanunlari insanlarin yaptigi yeryuzu kaynakli beseri sistemlerdir,yonetim bicimleridir yani bir nevi dindir. Ama Islam; gokyuzu kaynaklidir, islama gore tek kanun koyucudur Allahtir.Kuran-i kerimde insanlarin kayitsiz sartsiz uymasi gereken emirler mevcuttur ve kesinlikle tartismaya kapalidir.muslumanlar asla faizin hukum surdugu,zina,fuhus ve escinselligin serbest ve yaygin oldugu her turlu adaletsizligin mevcut oldugu bir sistemi ,demokrasi dinini MESRU goremez,kabul edemez,hizmet edemez.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 11:29
Milletten altınını bozdurmasını iste (çünkü işler iyi gitmiyor), sonra da IMF'ye borç veriyoruz diye hava at! Dostlar alışverişte görsün işte. Millete 3.5'ten Dolar bozdurttular, Dolar 4.5 bugün. Kim zararda? Millet! Sen zararda mısın? Sanmam. Senin hangi sözüne güvensin ki şimdi bu millet?
türkoglu 09 Haziran 2018 11:19
elif hanım dost acı söyler gerçekleri söyler malesef ülke ekonomisi komada yogun bakımda tabi bu16 yıllık ekonomik planın sonucu şimdi iktidar günü kurtarma muhalefet pay kapma derdinde türkiye kimsenin umrunda degil sıcak para beton faiz ekonomisinin sonuna gelindi 25 haziranda kim gelirse gelsin acı recete var yoksa dışardan gelecek para bel baglamak krizi uzatır çözümü sayın davutlu akape si ile chp nin kriz için ulasal birlik hükümeti uzlaşısı idi ama bazı güçler sayın davutoglunu tasfiye edip bu süreci engellediler onun için şimdi kimse bu ekono
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 10:59
Vatandaşı olmazsak aslında oldukça eğlenceli bir ülkede yasayoruz.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 10:44
Reis başkan olana kadar seçimin yenileneceğini kuvvetli kanaat etmemteyim.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 10:09
Mumlar artık ilk akşamdan sönüyor Elif Hanım..
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 09:41
Dun bır arkadasımız nıye CHP’ye oy vermezsınız demişti? Cem Yılmaz’ın Ali Baba ve 7 Cuceler fılmındekı Tayanc karakterı CHP’li oluyor. O karakter bır fıkır verebılır sıze. Tayyıp Erdogan CHP’den bahsederken gecmısı ornek verıyor bu meydan dılı. Bızım ıcın Reısın verdıgı orneklere gerek yok bız gunluk hayatımızda CHP’lının olumsuz tavırlarına muhatap oluyoruz zaten. Iste Fılmde bu ornek var zaten. Bunu meydanda anlatamazsın tabıı.
Nerden nereye 09 Haziran 2018 09:35
2002 yılında heyecan vardı.En azından liyakat ahlak dürüstlük yolunda başlangıç vardı.Azimle yollar yapıldı tokiler yapıldı.Eski türkiyenin yasaklarıyla mücadele vardı.Birlik beraberlik vardı...Halk sevdi Allah da yürü ya kulum dedi.Lakin Şimdi 15 Temmuzdaki başarıda Allahın yardımı bile unutuldu.Dürüstlük yapacak olan her kimse canına okuyorlar.Ahlak rafa kalktı.Ortada slogan kaldı.Devlet kademelerindeki yöneticiler korkunç şekilde bozuk.tepeden düşme,torpilci, paracı,hak yiyen, adaletsiz vs vs.....(fabrika hatası istisnalar çıkabilir). Buyurun ef
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 09:07
Boğazına kadar borçlu bir ülke nasıl imf ye borç versin. Söyle olabilir başka yerden borç alır borcu borç verir ancak
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 08:39
Peki 2001 de sadece dar boğazdanmı geçiyorduk.....hatırlatatım 22 banka battı dev şirketler battı 9 ülkeye borç mektubu gönderildi küçük bir ilimiz büyüklüğündeki Lüksemburk tan 750 milyon dolar borç istendi 500 milyon dolar hibe gönderdiler (REZİLLİĞİN DANİSKASI) imf den 1 milyar dolarcık için başımıza bakan atadılar .....daha birsürü işler yaz yaz bitmez....LÜTFEN DÜRÜST OLUN
atilla. 09 Haziran 2018 09:26
3
yukarıdaki yazıda ''dürüst olun'' çağrısını yapmanızı gerektirecek nasıl bir suçlama bulmuştunuz? yazılan her şey net ve gerçek. biz de bu ülkede yaşıyoruz!
Okur 09 Haziran 2018 10:05
2
Demek ki 16 yılda bir şey değişmemiş şimdide borç için İngiltere'ye gidiyoruz.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 11:23
3
Lüksemburg'tan borç alan Özal idi ve borç miktarı 1 milyon Dolardı. Bazı utanmazlar bunu Ecevit'e yüklerler ama olayı anlatan bizzat Özal'ın Bakanı Pakdemirli'dir.
külyutmaz 09 Haziran 2018 11:42
4
Yalanı yayma da "dava" nın bir gereği mi ? Hangi 1 milyardan bahsediyorsun.40 milyardan fazla.O krizden Ak Parti sayesinde değil Kemal Derviş ve IMF sayesinde çıktık.2007'ye kadar ekonomi politikalarına Ak Parti elini bile süremedi.Ak Parti bütün il binalarının önüne Kemal Derviş'in heykelini dikse yine hakkını ödeyemez.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 06:19
Dusunun ki bir parti 16 yil basta olsun. 16 yil boyunca ekonomik plan yapmasin. 2002 yilinda Kemal Dervis araciligiyla tamamen IMF planinin harfiyen uygulasin. Ilk yillarda basarili olmasinin sebebi grupta liyakat sahibi disiplinli insanlar vardi. Lidere hayir diyebiliyorlardi. Ama simdi, lider Aya yol yapiyor, cevresindekilerde bas salliyor.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 04:38
İsabetli ve doğru bir analiz. Tebrikler Elif Çakır..
Fani 09 Haziran 2018 04:33
16 yildir yenilde yenil, yenilde yenil, Lutfen takoz olma RTE nin onunden cekil...
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 09:33
3
siz de bişey kazandınız herhalde...
Okur 09 Haziran 2018 10:08
2
Önünden çekilelim kıraathaneler açılsın. Zaten başka derdimiz kalmamıştı.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 15:45
1
Zaten önünde kimse yok her yere beton döktü rantiyecilerle doldurdu memleketi. Sayesinde kimse ev alamıyor son yıllarda
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 03:52
İMF bizden borç istemiş, biz verelim demişiz, sonra da İMF almamış. Tayyip de öyle diyor, sen de öyle diyorsun. Elif Çakır lafı bu lafın nesini eveleyip geveliyorsun.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 07:24
5
Okuduğunu anlamamışsın veya anlamak istemiyorsun...İstersen bir kaç defa oku..Elif hanımın söylediği ile iktidar çevrelerinin söylediği aynı şey mi...IMF ye borç verecek durumdaysak yastık altındakilere niye göz dikiliyor...Pes doğrusu. Tahminimce uzaya dört şeritli yola inanacak gruptansın ...
Turgay 09 Haziran 2018 08:23
4
O sözler 2013'de söylenmiş şimdi 2018'deyiz ve kapı kapı dolaşıp döviz arıyoruz yetmiyor faizi de arttırdıkça arttırıyoruz.
engineer 09 Haziran 2018 11:29
1
bir hanıma karşı kullandığınız kelimelere dikkat etmemişsiniz, üslubunuz evde de böylemidir?
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 18:54
2
Türkiye IMF ye yalvarmadı, borç verelim diye, onlar istedi, verelim dedik, sonra almadılar. Hikaye bu. Zerre kadar aklı olan anlar. Yastık altı paranın ekonomiye kazandırılmasını kim istemez. Bunun İMF ile ne alakası var. Türkiye'nin hiç borcu olmasa da yastık altında para iyi şey değil.
Salih 09 Haziran 2018 03:14
Ben bu dediklerimi yapacak bur tane siyasetçi var o da temel k. Onunda seçilme şansı yok.
Karar Okuru 09 Haziran 2018 10:03
3
Saadet muhalefetin parcasidir. Toplumsal barisin ve demokrasinin insasi icin meclisde gorevini yapacaktir. Temel Bey'e basarilar ve tesekkurler.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 10:32
2
Sen 1 oy ver. Yüzde 90 seçilir. Herkesin bir oy hakkı var.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 12:13
20
Hehe. Hastaneyi sifahane yapacak, hizli tren projesini durdurmak suretiyle, sehre gocu engelleyecek. Projesi, proje dudurmak olacak. Tam adamini bulmusunuz.
Salih 09 Haziran 2018 03:14
Mevcut durumdan çıkış için bağımsız ekonomi yönetimi konusunda finans sektörünü ikna etmemiz gerek. Ab ve abd araplar, bunlar ile iyi geçinmek gerek. Kayıt dışı suriyeliler ve feto yu ya kayıt altına almak gerek yada suriyelileri ülkelerine göndermek gerek. Sağlık sektöründe dışa bağımlılıktan kurtulmak gerek. Tarım ve hayvancılık tan başlayarak üretime yönelik hamleler yapılmalı. Toplu taşıma teşvik edilerek bireysel petrol ürünleri ile ulaşım caydirilmali. Lüks ve gereksiz tüketime caydirici vergi konulmalı.
Salih 09 Haziran 2018 03:08
İmf ye borç veren ülkeden günümüzde 450 milyar $ net açıkla %8 $ faizi ve kuşa vade borclanabilme imkanı üzerine 175 milyar dolar yıl içinde ödenmesi gereken borç. Merkezin elinde de 30 milyar $ satılabilir döviz. Bunun neresinden bakarsanız bakın sonu hüsran. 40 milyar $ cari açık ustune 40 milyar dolara yakın faiz ile krizden çıkmak için çok hızlı caydırıcı ve popülist olmayan hamleler yapmamız elzemdir. Yoksa bir kaç yıla kalmaz yunanistan dan beter oluruz.
Salih 09 Haziran 2018 03:03
Ak parti siyasete girdiğinde, chp hariç hiç bir muhalefet kalmamış ve iyi bur ekiple ülkeye iz bırakan hizmetlerde bulunmuştur bunda bir çok vatandaşımız hemfikirdir. Sonraları tek adama giden yolda gerek bakan gerek bürokratlarda liyakat yerine partizan ve sadakat seçimi ile yanlış yola sapilmistir. Fed in kriz sebebiyle piyasaya yağmur gibi sürdüğü para ak partinin en buyuk ikinci şans idir ne yazıkki üretime donüşmemiştir. Şimdi ise heba edilen özelleştirme ve lüks tüketime harcanan para ve sıcak para sebebiyle çaresiz ce finans sektörünün insiyatifine
Haci vak vak 09 Haziran 2018 02:55
Deniz bitti anlatacak masal kalmadi . ah biz var ya biz neler yapmistik neler diye masala basliyorlar artik. Gene de bu masala inanacak cok insan var . ama dusunen kafa kanmaz artik . ulkenin hali ortada .
Efsane 09 Haziran 2018 02:53
Hakikaten erdoğan düşmanlarının dolayısıyla türkiye düşmanlarının yatacak yeri yok. Sende yer bulamayacaksın. Feto sever oku sever sınıfına kayıt olabilirsiniz. Açık olun ya. Ne tarafta isen tarafını herkes bilsin. Kıvırmayın yaa
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 05:24
4
Bu kadar sig yorum yazacaksaniz hic yazmayin daha iyi. Erdogan'i sevmeyen Turkiye dusmaniymis. Yani bu ulkede vatandaslarin %50si Turkiye dusmani mi oluyor? Bir de ustune "Sende yer bulamayacaksin" diye sokak kabadayisi gibi tehdit savurarak citayi iyice dusurmussunuz.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 05:25
4
erdoğan düşmanı değil muhalifiz!bu iktidar da başka iktidarlar da gelip geçicidir.millet isterse değiştirir.padişahlık değil demokrasi var bu ülkede!sen muhalif olan herkesi fetöcü diye itham ederken hiç utanmıyor musun?
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 06:07
4
Herkes kendi tarafinda, sen kimin tarafindasin? Herkesin tarafi T A M A M.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 02:35
3 ZARF HİKAYESİ.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 01:30
Madalyonun öteki yüzünü çok güzel ifade etmişsiniz. Türkiye'nin asıl meselesi adalet, özgürlükler, demokrasi, insan hakları. Mesele IMF'ye karşı kuyruğumuzun dik olması değil ki. Yine yanlış anlamışlar.
Has Parti 09 Haziran 2018 01:19
Akparti kendine çalışıyor son beş yıldır, artıkları yada memleket idare etmeye çalışıyor.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 01:17
O zaman Elif Hanım sizde en büyük suçlulardan birisiniz.Sizin yazılarınız da herşeyin mükemmel olduğu yönündeydi.( geçmiş yıllarda göklere çıkarttığınız ak partiye övgülerinizi yazarsak buradan imf'ye yol olur.)İnandığımız yazarlardan biri olduğunuz için bizde herşeyin iyi olduğunu düşündük.(ama berbatmış) Şimdi de yerin dibine sokuyorsunuz ve yine inanmamızı bekliyorsunuz.Gelecekte, acaba diyorum aranız düzelirse bu günleri övecek yazılar yazmayacağınız ne malum.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 06:10
0
Fikir adamlarinin prensip sahibi ve evrensel hak ve hurriyetlere inanmalari toplumada faydalidir.
Adil bakmak 09 Haziran 2018 20:39
0
Doğru işler varken Doğru denir.(ilk yıllar 2002)yanlış işler torpil adaletsizlik hak yeme haram yeme liyakatsız atamalar gurur kibir vb. Yapılınca da tenkit edilir.(özeleştiri)Toptan yanındayım ya da toptan karşısındayım anlayışı fanatik partizanlıktır.Bunu Cumhuriyet gazetesi Akit gazetesi Ortadoğu gazetesi zaten yapıyor.Bunların yazarları kendi partilerini eleştirebilirmi?Mümkünmü.
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 01:03
Maalesef dogru yonetimden uzaklasirsaniz bol bol konusur ve konulari farkli yere cekersiniz. Bugun gibi. Fark ettiniz mi herkes konusuyor, ne icin. Baskin cikmak amac. Sonuc, surekli anlamsiz hatta acayip laflar. Bu arada yazida gecen ilk donem ozlemi benim icin de gecerli. O donem hep aklimda guzel bir ani olarak kalacak.
Tam 15 yıl Ak partiye oy verdik. Ama bu seçimlerde oylarımız Saadet partisine. Oyların bölünmemesi için herkesi Saadete bekleriz. Saygılar.
Vefa 09 Haziran 2018 11:03
3
Eski verdiklerimiz unutulur da -vay münafıklar.-şer cepesi-dinden çıkanlar -hainler ......vb vb.. diye saldırmasınlar yoksa!...
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 13:13
6
"Hızlı tren sağlığa zararlıdır pardon ekonomiye"İmza bu ülkenin cumhurbaşkanı adayı ve üstelik mühendis....
KARAR OKURU 09 Haziran 2018 16:50
0
13:13 hiç hesap yatın mı, ankara sivas hızlı trenin maliyeti ne kadar, isletme maliyeti ne olacak, o tren yolu kendini kaç yılda amorti edecek. kendini amorti etmesinden vazgeçtim, zarar etmeden çalışabilecek mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN