Back To Top
İnce: Hedefim gönülleri birleştirmek

İnce: Hedefim gönülleri birleştirmek

- A +

Önceki gün Muharrem İnce’nin İzmir mitingini izledim.   

Adnan Menderes Havaalanına indiğimizde, İnce’yi karşılamaya gelen ekip “Miting meydanının olağanüstü kalabalık olduğunu” söyleyince İnce dahil seçim aracındaki herkes şaşırdı ve heyecanlandı. Bunun üzerine ben “Neden bu kadar heyecanlısınız anlamadım, doğal değil mi, sonuçta burası sizin kaleniz” dedim.

Cevap “Kalemiz ama biz neredeyse 20 yıldır kalemiz olan İzmir’de bile böylesi bir kalabalık görmedik” oldu.

18-06/22/basliksiz-2-1529700463.jpg

Olağanüstü bir kalabalık vardı. Yarım saatte meydana ulaşabildik. Ben miting alanı sandım, değilmiş. Sahnenin arkasıymış. Miting meydanında kalabalığın sonu görünmüyordu. 

İnce, sokakların dilini biliyor. Esprili. Halka dokunuyor. Çok heyecanlı. Bu seçimde olmazsa sonraki seçimde, ama bu ülkenin kaderinde ben varım diyen bir özgüvene sahip.

İzmir’e İnce ile birlikte gittik. Uçakta kısa bir röportaj yaptım. Ben sordum Muharrem İnce cevapladı.

Kavga etmeyen bir Cumhurbaşkanı olacağım: Toplumun hiçbir kesimiyle kavga etmeyen bir Cumhurbaşkanı olacağım. Benim Cumhurbaşkanlığımda, toplumun farklı kesimlerini “şunlar marjinal”, “bunlar radikal”, “bunlar bizden değil” gibi dışlamayacağım. Toplumun bütün kesimlerini kucaklayan bir Cumhurbaşkanı olacağım. Hiç kimse devletin tarafından dışlanmış, devletin ötekisi hissine kapılmayacak. Bakın bunu başarmak zor değil. Biz hep birlikte bunu başarabiliriz.

Dilimin sürçtüğünü herkes biliyor: Her hafta Cuma’ya gidiyorum demek yerine her gün Cuma’ya gidiyorum demişim. Ne var bunda? Bunun bir dil sürçmesi olduğu bilinmiyor mu? E ona bakılırsa Erdoğan da Eskişehir mitinginde “Çocuklarıma helal lokma yedirmedim” dedi. Üzerinde mi tepinelim “Bakın çocuklarına helal lokma yedirmedim” diyor diye. Dili sürçtü Erdoğan’ın. Olur böyle şeyler. Program yoğunluğunun, dolayısıyla da yoğunluğun vermiş olduğu yorgunluktan kaynaklanan bir durum. Bir dil sürçmesinin malzeme yapılması çok ayıp.

Erdoğan’la aramızdaki tek fark: Cumhurbaşkanı Erdoğan namaz kılan, ibadetlerini yapan birisi. Ben ise beş vakit namaz kılmıyorum. Cuma namazlarına gidiyorum. Görüntü böyle. Ben yine de size Erdoğan ve benim aramdaki en belirgin farkın ne olduğunu söyleyeyim mi? Tek kelime ile, ben kötü birisi değilim. Kimseye kötülük yapamam. Bu ülkede bilerek kimseye ama kimseye kötülüğüm dokunmaz.

Bekir Bozdağ’a “Sen nasıl bir Müslümansın” diyeceğim: Bozdağ benim Cuma namazına gitmemi, konuşmalarımı, namaz kılıyor olmamı, umre ziyaretimi samimi olmadığını söyleyen demeçler veriyor. Seçim sonuçları ne olursa olsun seçimlerden sonra Bekir Bozdağ’ın yanına gideceğim, bu hakkı kendisinde nasıl bulduğunu soracağım ve yüzüne şunu söyleyeceğim “Sen nasıl bir Müslümansın? Allah’ın tahsildarlığına mı soyundun. Allah sana böyle bir hak mı verdi? Elinde samimiyet metresi mi var?”

Söyleyeceğim çünkü, asıl bunu söyleyen birisinin Müslümanlığını tartışmamız lazım. Bu söylemler dinin özünde yok. Bir Müslüman böyle bir şey söylemeye hakkının olmadığını bilir.

Ayrıca Müslümanlığa bizlerin giremeyeceği bir kamusal alan mı oluşturdular. Nedir yani bu. Böyle bir şey olabilir mi?

Annem  çok üzülüyor: Bu tür şeylere en çok anam üzülüyor. Anamın üzülmesi de beni üzüyor. Yoksa benim üzüldüğüm, umursadığım yok.

Gönüllerimiz bölündü: Dış politikada bile uzlaşamaz hale geldik. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı hatırlıyorum ben. Bütün millet davulun aynı tarafındaydı. Şu anda öyle bir şey yok. Bakın, dış politikada dahi uzlaşamıyorsak, gönüller bölünmüş demektir. Gönüllerin bölündüğü bir ülkeden refah çıkmaz. Bu toplumdan refah çıkabilmesi için önce birbirimizi anlayacağız ve gönülleri birleştireceğiz.

Devletteki din hizmeti biz Sünnilerin tekelinde: Kürtlerle barışmamız lazım. Başörtülülerle, muhafazakarlarla, Alevilerle barışmamız lazım. Ama asıl Alevilerle muhafazakarların barışması lazım.  Bakın, barışık bir toplum olmamamızın, ülkemizde toplumsal uzlaşmanın olmamasının acısını hep birlikte yaşadık.

Alevilere çok haksızlık yapılıyor. Alevilerden vergi alıyoruz, askere gönderiyoruz, şehit oluyorlar. Ama devletteki din hizmeti biz Sünnilerin tekelinde.

Biz devletin vergilerinden kendi mezhebimiz için pay alıyoruz, ama onlar alamıyor. Bu adil değil, hakkaniyetli değil, vicdani hiç değil. Ben doğru bulmuyorum.

Ben Cemevi’nde nasıl ibadet yapılır bilmem ama camide nasıl ibadet yapılır bilirim. Benim inancımda, kültürümde, geleneğimde cami var. Ama ben camiye gidiyorum diye Cemevlerini dışlamam doğru değil.

Herkes için adaletin olduğu bir Türkiye olacak: Herkes için adalet isteyeceğiz. Başörtülü için de, başörtüsüz için de, inanan için de, inanmayan için de, Kürtler içinde, Türkler için de, Aleviler için de Sünniler için de, AK Partililer için de, CHP’liler için de....

Adaleti tek taraflı istemeyeceğiz. Herkes için adaletin olduğu bir Türkiye olacak.

Asla güç bende demeyeceğim: Toplumun yarısının oyunu aldım o halde ne istersem yaparım demeyeceğim. Eğitimden örnek vereyim. Mesela eğitimdeki sorunu çözeceğim değil mi, kafama göre değil, uzmanlar ne diyor ona bakacağım. Toplumun ihtiyaçlarını, taleplerini dikkate alan bir Cumhurbaşkanı olacağım.

İhtiyaçtan fazla imam hatip liseleri açılmayacak ama ihtiyaç olduğunda bu kadar fazla açmayalım demeyeceğiz. Eğitimde kaliteyi artıracağız. Kimse zorunlu din eğitimi almayacak. Muhafazakar aileler ne kadar ihtiyaç hissediyorsa, ihtiyaç duyduğundan az din dersi eğitimi almayacak. Kelam, akaid, fıkıh, siyer ne dersi istiyorsa alabileceği bir sistem oluşturacağım.

Yargı bağımsız olacak: Yargıyı bağımsız hale getireceğiz. Dün bir yere bağlıydı bugün başka bir yere yarın İnce’ye bağlı olmamalı. Bu şekilde adaleti tesis edemeyiz. Yargının en utanç verici durumu şuydu. Birkaç sene önceydi sanırım, şöyle haberler okuyorduk, efendim sekiz sosyal demokrat, beş milliyetçi, dindar yargıç var.. Olur mu böyle şey? Ne kadar ideolojik hale gelmiş değil mi?  Böyle hakim olur mu? Olmaz. İşte bu yüzden öncelikli olarak yargıyı bağımsız hale getirmemiz lazım ki, hukuk devleti olabilelim.

Seksen bir milyonun makbul olduğu bir ülke: Geçmişe baktığınız zaman gelen her iktidar kendi makbullerini oluşturmuş. ANAP gelmiş kendi makbullerini oluşturmuş, CHP kendi makbullerini oluşturmuş. AK Parti iktidara geldi o da farklı davranmadı kendi makbullerini oluşturdu. Ben şimdi diyorum ki, yeter artık. Artık o iktidarın bu iktidarın makbulleri olmasın, artık seksen bir milyon bu ülkenin makbulleri olalım.

Ekonomi yönetimini özerk hale getireceğim: Halk Bankası, Ziraat Bankası, Kalkınma Bankası ve Eximbank bütün bu bankaları sektörel anlamda yeniden yapılandıracağım. Ziraat Bankası medya patronlarına kredi vermeyecek, yüzde seksen köylüye kredi veren bir banka olacak. Halk Bankası başka işlerle uğraşmayacak gidecek kobilere, esnafa kredi verecek. Eximbank, Kalkınma Bankası girişimcilere destek sağlayacak. Kurumlar kendi görevlerini yapacaklar. Kurallara uyacaklar. Kurallar işleyecek.

Ekonomi kurumlarını özerkleştireceğiz ki, yapılması gereken ne ise onu özgürce yapabilsinler. Polisiye tedbirlerle enflasyon düşmez, enflasyon düşsün dediğinizde enflasyon düşmez, faizler düşmez. Ancak güven vererek bunu başarabilirsiniz. Hukuk devletini sağladığınızda bunu başarabilirsiniz. Piyasalara güven vereceğiz, yatırımcıya güven sağlayacağız çünkü kurumların üzerindeki baskılar olmayacak. Geliri gideri dengeleyeceğiz bir kere.

En çok güldüğüm espri: Cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra sosyal medyada pek çok espri yapıldı. Bunlardan en çok güldüğüm, beğendiğim “CHP yıllarca Messi’yi yedek tutup Sabri’yi oynatmış” esprisi oldu.

 Hitabet dersi almadım: En çok sorulan soru hitabet ve beden dilini kullanma konusunda ders alıp almadığıma ilişkin. Hayır, hiçbir ders almadım. Belki bu konuda beni cesaretlendiren, özgüvenli olmamı sağlayan sınıf öğretmenim olmuştur.

28 Şubat’ta başörtülü öğrencimi korudum

Muharrem İnce’ye ısrarla, dönüp dolaşıp başörtüsü konusunu sordum. Zira İnce’nin geçmişte başörtüsü yasağını savunduğuna dair bir video kaydı var. Bu video üzerinden de sordum. Cevabı ısrarla “Benim başörtüsü yasağını savunuyor olmam mümkün değil” oldu.

Ben nasıl başörtüsü düşmanı olabilirim: Yok öyle bir şey. Başörtüsü yasağını savunan bir konuşmam yok. Başörtüsüne mesafeli de durmadım hiç. Beni ilgilendirmedi hiç.

Ben dün ne isem bugünde aynı Muharrem İnce’yim. Bakın, benim babamın bir gelininin başı açık, bir gelinin ise başı kapalı. Benim kız kardeşim sizler gibi örtülü, gördünüz. Annem örtülü. Akrabalarımda başörtülü kadınlar var. Türkiye bu işte. Ben nasıl başörtüsü yasağını savunurum.

E bakın ben, 28 Şubat döneminde başörtüsü yasağının en yoğun olduğu dönemde dershanemde, bana yapılan baskılara rağmen başörtülü bir kızımızın dershanede eğitim almasını sağladım. Dershaneciliğim çok gündemde biliyorsunuz. Ama bu bilinmez, konuşulmaz mesela.

Bir gün başörtülü bir kızımız geldi bana “Ben başörtülüyüm, sizin dershanenize kayıt yaptırabilir miyim” dedi. Tabi ki dedim. Liseyi bitirmiş. Dersheneye kaydını yaptık derslere başladı. Bir gün bir subay geldi “Burada okuyan bir türbanlı varmış doğru mu?” dedi. Evet bir başörtülü öğrencimiz var” dedim. “Mevzuatlara aykırı türban takması, onu dershaneden çıkartmanız gerekiyor” dedi.

Ben de “liseyi bitirmiş birisinin mevzuatlara nasıl uyma zorunluluğu varmış” dedim. Tartıştık. Bir hayli baskı yapıldı devamı günlerde.

Ben o baskılara rağmen o öğrencimizin dershaneye gelmesini sağladım. İncinmesin diye bir gün bile o baskıları hissettirmedim.

İslam dininde resetlenme yok: Bakın, AK Partili dört kadın milletvekili başörtüsü ile Meclis’e geldiklerinde (2013) CHP’nin iki konuşmacısı vardı. Konuşmacıların birisi bendim diğeri de Şafak Pavey.  O konuşmalarıma bakın bakalım başörtüsü hakkında ne söylemişim. Şahane bir konuşmaydı. Yalnız o gün  başörtüsü ile Meclis’e gelen, AK Partili bir milletvekili “Artık resetlendim” dedi. Yani diyor ki, “Ben başımı örttüm ve artık bütün geçmiş günahlarım resetlendi.”  Ben de dedim ki “Yok öyle bir şey. Başını örttün ve geçmişini resetledin. İslam dininde resetlenme yoktur. Sen Allah’a yalvarırsın, tövbe edersin ancak öyle sıfırlandım garantin olmaz. Sen sadece yalvarırsın. Affedip affetmemek Allah’ın takdirine kalmış?

Dün de hataydı bugün de: Dün Kenan Evren dinin nasıl olacağını, nasıl yaşanacağını dayatıyordu, bugün de bunlar dinin nasıl olacağını dayatıyorlar. İşte bakın benim namaz kılmamdan rahatsız oluyorlar, samimi değil diyorlar. Normalde sevinmeleri gerekirken üzülüyorlar. Kenan Evren dün dini devlete uydurmaya çalışıyordu bunlar da kendilerine göre uydurmaya çalışıyorlar. Dini kendilerine uygun bir şekilde tasarlamaya çalışıyorlar.

İkisi de yanlış. İkisi de hatalı yaklaşım. Bunu söylüyorum yanlış mıyım?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
... 16 Temmuz 2018 16:11
Elif Hanım neden yazmıyorsunuz? Adaleti, eşitliği ve hukuku savunan, yandaş olmadan haktan yana tavır almaya niyetli çok az yazar var. Yazılarınızı bekliyoruz.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2018 13:19
Büyüklüğün bedeli sorumluluktur
KARAR OKURU 01 Temmuz 2018 11:18
İnce, meydanlarda ısrarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pensilvanya'dan icazet aldığını iddia etti ve şöyle dedi: "Sana bir soru; herkese FETÖ'cü dedin, sen 2001'de partiyi kurarken icazet almak için Pensilvanya'ya gittin mi gitmedin mi? Kiminle gittiğini biliyorum ona zarar gelmemesi için söylemiyorum. Cumhurbaşkanı seçildiğinde icazet almak için gittiğini, günü, saati ile birlikte açıklayacağım." Şimdi seçim bitti. İnce, kamuoyuna verdiği o sözün gereğini yapmalı ve o ismi açıklamalı.
KARAR OKURU 30 Haziran 2018 16:39
Parti yönetiminin de dahil olduğu bu yalan ve manipülasyon operasyonu CHP seçmenini depresyona sürükledi. Yıllardır Kılıçdaroğlu hangi partiyi işaret ettiyse o partiye oy veren CHP'lilerin yüzü yine gülmedi. "Biatçı, makarnacı, kömürcü" en son da "Sen önce dişini fırçalamayı öğren" diyerek aşağıladıkları AK Parti seçmeni ise hiçbir dönemde oyuna ipotek konulmasını kabul etmedi. Her seçim kendine göre partisine ince bir ayar vermesini de bildi ama "güçlü Türkiye" mücadelesinde Erdoğan'ı yalnız bırakmadı. Şimdi Allah aşkına kimler biat
KARAR OKURU 30 Haziran 2018 16:34
"Hakan Bayrakçı canlı yayında "Ben biliyordum aslında ama farklı bir şey deseydim beni çarmıha gererlerdi, nasıl bir baskı altında olduğumu size anlatamam" diyerek bir anlamda parasıyla CHP'yi kandırdığını itiraf etti. Bayrakçı'nın dediğine göre CHP'liler arayıp "Sana güveniyoruz" diyormuş. Bir anketçi, seçmen tercihini, ne sandığa gitmeden önce ne de oylar sayıldıktan sonra değiştiremeyeceğine göre ya CHP söz konusu firmadan kamuoyunu yanıltmasını ya da kendilerini kandırmasını istemiş.Etraflarında gerçeği yalnızca gerçeği söyleyecek dür
KARAR OKURU 30 Haziran 2018 00:05
Elif hanim daha once bilge baskaninizin ve secim sonuclari hakkinda yorumlarinizin nerede olduguna dair soru sormustum. Ancak malum sahsin tehditleri nedeniyle yazi yazmaya bir sure ara verebileceginizi sosyal medyayida kullanmak istemeyeceginizi anlayabiliyorum. Goruslerinize zerre kadar katilmasamda size ve diger yazar arkadaslariniza karsi yapilan bu zorbaligi kabul etmek mumkun degil. Hayat gercekten cok ilginc hicbir sekilde sizin tarafinizda olamayacagimi saniyordum. Demek ki hayat siyah ve beyaz degilmis. Gercekten gecmis olsun.
KARAR OKURU 30 Haziran 2018 00:47
4
Kardeşim elif hanım açıklama yaptı. Yazılara ara vermesinin çalıcıyla alakası yok. Karıştırmayın
KARAR OKURU 30 Haziran 2018 14:56
2
00:47 Elif Hanim'in kardesi misiniz?
cemal 02 Temmuz 2018 13:54
3
Son olaylar için üzülmemek elde değil, bu son olayda zaten nasıl bir hukuk devleti olduğumuzu kanıtlıyor, yıllardır destek olunan,aynı görüşü benimseyen yakın çevrenizden,iyiyken sizi tebrik eden, fakat biraz olsun eleştirince sizi tanımayan, tehdit yanlıştır bile diyemeyen insanlar eminimki çok üzüyor insanı..Aynı görüşten olmamamızın bir anlamı yok, çünkü sizde insansınız ben de hepimiz insanız.Size ve tüm gazetecilerimize yapılan bu haksızlığı tüm içtenliğimle kınıyorum,kabul edilemez...
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 23:02
Sevgili Elif hanım;inanılmaz úzgúnúm,Etyen bey ve siz olmadan bu siteye bir daha asla girmeyeceğim.Allah'a emanet olun.sizi çok seviyorum.
Temel 29 Haziran 2018 14:48
Erdoğan hepunuzi atti kafula...
VANLI 29 Haziran 2018 00:56
Ben çok şaşırıyorum chp yi ve Kemal Kılıçdaroğlu nu başarısız bulan lara bence aslında onu bu koltuğa kaset operasyonu ile oturanların ondan istediği şeyi başardı adam oda hdp yi meclise sokmak O koltuğa niçin oturtuldu sanıyorsunuz
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 21:11
Herkesi kuçaklayacağım diyen ince ilk basın toplantısında trt yi salondan çıkardı.İşte sol bundan kaybediyor.Sözlerine güvenilmiyor.Ha siz solcumusunuz sayın yazar?
M.Duman 29 Haziran 2018 08:48
9
Yaklaşımınız yanlıştır.sayın ince samimi duygularını ifade etmiştir.Adil bir seçim olmadığını tüm vicdan sahibi biliyordur.Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değildir.Ötekileştirme dili terkedelim.ülkenin geleceği sevgi dilindedir.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 16:39
10
Ne açıdan adil bir seçim olmadı Allah aşkına bi söyle ne yaptı ak parti seçimin adil olmaması için medya dan bahsedeceksen hiç bahsetme fox cnntürk Bloomberg ve ntv de nasıl haberler yapıldığını herkes biliyor nasıl kriz tellallığı yapıldığını
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 12:14
"7 Haziran'da HDP'nin Meclis'e girmesini herkes istiyordu, yasal bir parti sonuçta" diye cevap verdiler. PKK'nın silah bırakmayı ve Türkiye dışına çekilmeyi taahhüt ettiği 7 Haziran öncesiyle hemen akabinde 2 polisi uykusunda şehit ederek başlattığı terör faaliyetleri ve buna HDP'nin yardım ve yataklık ettiği gerçeğini görmezden gelen bu yaklaşım CHP'nin resmi görüşü haline geldi. Anlaşılan o ki Kemal Kılıçdaroğlu CHP'si, PKK'yı meşrulaştırma işine memur edildi. Kandil'deki teröristlerin yardım istediği, PKK'nın kurumsal olarak teşekkür ettiği
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 10:58
3
Yav siz 11 Nisan 2018 de Londrada Pkk lılar ile ne görüştünüz ? Jonathan Powell da görüşmede vardı. Chp görüştüğünde yandaş medya terörist dedi. Peki bu durumda siz görüştüğünüzde ne oluyorsunuz? Yoksa haberiniz yok mu?
Andromeda 01 Temmuz 2018 23:11
3
10:58 Siz derken hükümeti kastediyorsun sanırım.Allah aşkına açıkla,ne görüştüler?Bilmiyorum.Aydınlat beni.Ama hariçten gazel okuma.Belgesiyle olsun.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2018 09:54
2
Andromeda buralarda yazmayı biliyorsan internete girip okuyabilirsin. Yandaş aynı tarihte cumhurbaşkanının londrada kraliyet ailesini ziyareti yandaş yazdı. Efkan Ala Mehti Eker Taner Yıldız ın görüşmelerini yazmadı. Araştır bul.
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 12:13
Başından beri "karşıt ittifakın" asıl amacı HDP'yi Meclis'e sokmaktı. Bunun için azami gayret sarfettiler. Bugün hiç yüzü kızarmadan inkar etse de Muharrem İnce defalarca Selahattin Demirtaş için özgürlük talep etti. HDP'liler "Mustafa Kemal'in askerlerinin" TV kanallarında Öcalan'a özgürlük istedi, Terörle Mücadele Yasasını değiştireceklerini söyledi.
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 12:12
PKK'nın AK Parti'li Kürtleri elektrik direklerine bağlayarak katlettiği günlerde "HDP'yi demokratik şekilde Meclis'e taşıyanlara teşekkür ederiz" diyerek CHP'ye minnettarlığını ifade etmesi ve mevcut CHP yönetiminin bundan hiç rahatsız olmaması 2010'dan bu yana CHP'nin tarlalarının sadece FETÖ'ye değil PKK'ya mera yapıldığını göstermektedir.
Gazeteci taraf olursa seçmen de holigan olur. Her Allah'ın günü muhalefete övgüler dizip iktidar seçmenini aşağılayan köşeciler haliyle doğal hedeftir zafer kazanan iktidar seçmenince. Aslında seçmenin kişisel kinini aklının önüne geçirmiş kalibresiz yazarlara değer verdiği falan yok. Sadece zafer kapağı hatırlatması dertleri.
karar okuru 26 Haziran 2018 16:39
karar okurları ne kadar boş ilerle uğraşanlar var aranızda
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 22:53
1
evet siyasetle bu kadar uğraşmak gereksiz.ama napalım...bizim ülkemizde siyasetle içli dışlıyız maalesef
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 10:06
İyi ki karar var. İyi ki varsınız elif hanım.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 09:40
İyi ki varsınız. İyi ki karar var. İnşallah da olmaya devam eder. Çünkü karar olmazsa 100 yıllık islami gelenek gazetesiz kalır.
VANLI 26 Haziran 2018 00:54
İki yorum yazdım yayınlamadınız umarım bunu yayınlarınınız .Sizin bilge başkanınız Temel beyin ve eşinin oy kullandığı sandıktan saadete sadece iki oy çıktı birde o sandıkta saadetin sandık görevlisi vardı sizce hangisi saadete oy vermedi Temel bey mi, eşimi yoksa saadet partisi sandık görevlisini tahmin edin elif hanım
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 10:36
1
Hahaha zugurt aga nin dedigi gibi; o bir oy seninse benim oyum nerde? :)))
tahtabacak miço 25 Haziran 2018 18:21
kaptan elif seyrü sefer defteri- 22 haziran: ince göründüüüüüü! tayfalar, iskele alabandaaa!.. 25 haziran: yerliler geliyooorrr! palamarları toplayınnn!..yelkenler foraaa!..
tahtabacak miço 27 Haziran 2018 12:27
11
vıyyy..kaptanın ne kadar da kalabalık serdengeçti tayfası varmış..5 kamalıya karşı 10 palalı.
Sağduyu 25 Haziran 2018 17:31
İnce'ye şunları da sormalıydınız; 1- 2005 yılında Yalova'da bir Din Kültürü öğretmeninin öğrencilerini camiye götürmüş olmasından rahatsız olarak bu konuyla ilgili açıklama yapması için Milli Eğitim Bakanı'na niçin soru önergesi verdiğini, 2- Ak Parti ve MHP'nin üniversitelerde başörtüsü serbestliği için çıkardığı yasanın iptali için anayasa mahkemesine yapılan başvuruda imzası olup olmadığını, 3- 2009 yılında yaptığı bir konuşmada; TRT çalışanı bir kameramanın başörtülü olmasından dolayı niçin rahatsızlık duyduğunu if
Sağduyu 25 Haziran 2018 16:12
İnce'ye şunu da sormalıydınız; -Üniversitelerde başörtüsü serbestliği geldiğinde İnce'nin iktidar partisine hitaben; bunun ortaokullarda, liselerde, devlet memurluklarında olmayacağını niçin söylemiyorsunuz diyerek serbestliğin sadece üniversitelerle sınırlı kalmasını istediğini.
MUSTAFA MERT 25 Haziran 2018 16:07
DURUST DAVRANIN DURUST SAHTEKARLIK YAPMADAN RİYAKARLIK YAPMADAN EMİR ERİ GİBİ DAVRANMADAN
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 12:10
Elif hanim bilge baskaniniz nerede secim sonrasi yorumlariniz nerede twitter de yoksunuz. Sosyal medya cok onemliymis. Bakalim bu yorum yayinlanacak mi
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 17:19
18
O kadar parlatmaya 1000 de 9, bile bile lades, ya tutarsa.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 20:11
23
Evet kardesim tüm bu sebeklikleri yapmak, portakalin ovgulerini almak, eksi sozlukte gundem olmak, sosyal medyada tt olmak, youtube da tiklanma rekorlari kirmak sadece ve sadece 1000de 9 almak icinmis. Ancak Elif hanimin anlamadigi şu Anadolu insani sadece ve sadece '' yaziklar olsun '' dedi.
Karar Okuru 25 Haziran 2018 11:39
Bugün 25 Haziran 2018 Pazartesi.... Seçim sonrası değerlendirme yazısı yazmak lazım değilmi? Sahi Elif ÇAKIR neden köşe yazısı yazmamış :)))
Karar Okuru 25 Haziran 2018 10:38
Yazının en ilginç yeri “CHP yıllarca Messi’yi yedek tutup Sabri’yi oynatmış” kısmı.... Bu günden tezi yok İNCE, KILIÇDAROĞLU'ndan yeter artık ben oynamak istiyorum der...
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 01:52
Sefer bizim zafer Allahindir....
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 01:10
akp yüzde 42,erdoğan yüzde 52 oy aldı.16 senedir tüm seçimleri kaybeden muhalefet ne yapmayı düşünüyor?vaatler de işe yaramıyor.kılıçdaroğlu chp'yi dönüştürdü.fakat artık gitmesi gerek.adam akıllı,dürüst.fakat heyecan yok.hitabet yok.başaramadı.8 seçim kaybetti.koltuğunu ince'ye bırakmalı ve çekilmeli artık.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 01:09
Ya Elif hanim sozumu tutacan degil mi magazin yazacan mi merakla bekliyorum magazin yazilarini ama lutfen siyasete girme.... Tavsiyemdir...
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 22:07
Simdiye kadar yazdigin yazilarin neticesi olarak sen bundan sonra magazin yaz tavsiyemdir siyasi yazi yazma cunku cok mahcup oluyorsun... Bekledigin dip dalgasi vurgun yedi soylemistik 0.75 diye .. Tamam ben de yanildim ama 0.15 lik yanildim .. Senin bilge baskanin %0,75 dedik %0,9 aldi ama ne dip dalgası... Dalgalar vurun diye bir sarki vardi sen belki hatirlarsin..... Cidden siyasi yazi yazma sana tavsiyem illa yazacam diyorsan magazin yaz ÖZKOK gibi....
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 22:01
2r haziran saat 21:58. Sabah okumamistim yazini Inceye ovgulerinidizmissin yani sozumu dinlemissin tebrik ederim.. Mor da bir renk.. Ama daha ilerisi toplum muh. ve algi operasyonu ve kin nefret mahseri vicdani etkilemiyor.. Hamdolsun vatandaslarimiz cahil değil önce dunyayi ve ulkemimizi iyi okuyor....
Uzatmadan.. 24 Haziran 2018 12:46
Güzel Hanım kızım, başörtünle gayet güzel gazetecilik yapmaya çalışıyorsun. Fakat, 16 yıl önce sen bu kıyafetinle bu gazeteciliği bırak yapmayı, hayal bile edemezdin. CHP adayı mı takıyye yapıyor, yoksa.. Vallahi kararsızım; zaten "karar sizin"!
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 12:57
9
eee ne yapsın ömür boyu akp nin yanlışlarına göz mü yumsun?başörtüsü özgürlüğü önemli ama diğer özgürlükler önemsiz mi?
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 13:54
9
Başörtüsü takacak diye memlekette olan haksızlıklara göz yummalısın mı demek istiyorsunuz?
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 16:26
10
Ne haksızlığı. Ortada bir haksızlık varsa 15 Temmuzun katillerinin hala cezaevlerinde bu milletin ekmeğini yemeye devam etmeleridir. Hiçbir millet bu ihaneti yapanları affetmezdi. Hak olan idam idi. Varsa bir haksızlık işte budur. Ama şükür ki ahiret var Cehennem var.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 20:41
4
16.26 iyi o zaman bu sorunun muhatabı buradaki insanlar değil.git devleti yönetenlere söyle.oldu mu..15 temmuz'da kim gerçekten suçluysa yargılansın.idam tartışılan bir konu.bu konunun uzmanlarını dinlemek gerekir.
turgenyevski 24 Haziran 2018 00:30
Bir baba ogluyla birinden borc istemeye gitmisler.Adamin para vermeye niyeti yokmus.Baba yalvar yakar israrli.Cocugun zoruna gitmis.Ne israr ediyorsun baba, hadi gidelim demis. Baba; dur oglum parayı bir alalim. Sonrasinda sen o zaman gör adam nasil yalvartilir demis.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 23:48
Aleviler konusu hariç hiçbir görüşünde samimi değil. Bir görevli polise ve bir vatandaşa ana avrat, hem de sinkaflı söven birisi mi kucaklayıcı olacak? Ya taciz skandalı? Adaletli olacakmış. Unutmadık Moğultay'ın kadrolaşmasını, unutmadık bu hakim ve savcıların, kendilerine brifing veren paşaları dakikalarca ayakta alkışlamalarını. O zaman ben yoktum demesin sakın. Parti önemli. hele başörtüsü için söyledikleri. Nasıl inanalım, aptal mıyız? AYM'ye başörtüsü için müracaatlarını, 411 eli unuttuysanız biz unutmadık.
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 08:45
11
Ağzınıza sağlık.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 23:37
28 ŞUBAT MİMARLARINAVE UYĞULAYICILARINA MERVE KAVAKÇININ YURTAŞLIKTAN ÇIKARAN İMZAYI ATANLARA OY YOK
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 22:47
elif hanım okuduğunuzu biliyorum ama tekrar okumanız dileğiyle size esra elönü nün yazısını tavsiye ediyorum..lütfen tekrar tekrar okuyunuz..
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 21:18
Bir kemalist arkadasim Erdogan icin "siyasetcinin ne dedigine degil ne yaptigina bakacaksin" demisti..Simdi bu tavsiyeyi Ince uzerinde deneyecegim. Kendisine agziyla kus tutsa da asla guvenim yok. Mevcut kosullari lehine kullanmayi becerebilen tipik bir siyasetciden otesi degil. Pek kapasiteli biri de degil. FAKAT baskan olur, guzel soylemlerini eyleme dokerse asla vermem dedigim CHP li birine oy vermis olurum hiz tereddutsuz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 21:12
Elif Hanım benim sözlerime de ihtiyacınız yok biliyorum. Nasıl inanıyorsanız öyle devam edin. Burada ki eleştiriler sizi etkilemesin. Bu ülkeye birlik beraberlik lazım. Normallesmenin gerekiyor. Şimdi iktidar yanlıları güçlü oldukları için gücü kaybetme korkusundan böyle saldırganlar. Yarın muhalefete düşerlerse biz nerde yanlış yaptık diyerek anlayacaklardır. Onca nasihat edildi anlamadılar. Musibet gerekli.
KARAR OKURU 24 Haziran 2018 08:49
33
Evet halbuki Erdoğan öncesi ne kadar normaldik değil mi? insanlar kiilk kıyafetine dolayı, gittiği okuldan dolayı hak mahrumiyeti yaşanıyordu. Mesela inkar ve asimilasyon, ö halla yoktu. Daha sayarim da gerek yok. Arif olan Anlar.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 20:26
TRT çalışanı bere takıyor diye soruşturma açtıran İnce değil miydi?
İnsiyator. ... 23 Haziran 2018 19:55
Iktidar degisirse KUDURMUŞ kapitalist sermayeciler uslu olacak :))..terör evcil ev kedisi olacak, fetoslar vb yer altından çıkıp Hakka, Hakikata hizmet edecek mangirsiz. Kendimi bildim bileli hep aynı hikaye, masal dinlemişimdir. Kendimin çaresini yine kendim uretmisimdir. .mevcut iktidarin Hakkını teslim ederim Hastane, Eğitim, Sosyal Yardımlar vb KİM NE DERSE desin teşekkür ederim. Hatası var mı var. Baris Açılım hikayesi ,Suriye'ye karismayacaktik, İnşaat vb geri dönüşümsüz yerine fabrika, teknolojik üretim yapılmali.vs.
MERVE SUNA 23 Haziran 2018 18:47
Eeeey Elif Çakır nereden nereye. Sen İncenin reklamını yapacak duruma kadar düştün ha. O adamın vede temsil ettiği zihniyeti bilmiyen birisi olsan hadi tamam. 28 şubatı biliyorsun daha mecliste başörtüsüne engellemelerini ana yasa mahkemesine başvurmalarını herşeyi bileceksin yinede inceyi öve öve bitiremeyeceksin ha.Senin gibi ideali olmayan düşük beklentilere saplanıp kalanlar zaten Müslümanlara asıl zarararı senin gibiler verdi ve hale veriyorsunuz. yazık yazık.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 17:20
27
dilinize saglik. merve hnm
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 18:32
Editör freni boşa almış. Millet rahatlasın diye;)
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 17:39
Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte geçmiş yıllarda başörtüsünü serbest bırakan kanunun iptali için Anayasa mahkemesine müracaat eden, seçim zamanı herkes istediği gibi giyinebilir diyen, İftiranın daniskasını yaparım diyen, Başörtüsü konusunda düşüncesi belli iken, seçim zamanı kızkardeşinin ve annesinin başörtülü olmalarını seçim malzemesi yapan, İNCE hangi gönülleri birleştirecek bilemiyoruz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 18:46
7
MHP tarafından başörtüsünün serbest bırakılması için verilen yasa teklifi AKP tarafından reddedilmiştir. Onuda bir araştır istersen
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 19:59
6
Kemal Kılıçtaroğlu CHP'nin başına geçtikten sonra dini veya özgürlükler alanında yapılan pozitif anlamdaki değişikliklerin hiçbirine karşı çıkmamıştır. Örnek kamu görevlilerine başörtüsünün serbest bırakılması. CHP Baykal döneminde izlediği statükocu çizgiden son yıllarda gerçek bir sosyal demokrat partiye dönüşmüş özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya başlamıştır. Tabanında buna karşı olan gir güruh hala mevcut olmakla birlikte. Baykal ile Erdoğan'ın arasından su sızmadığını da unutmamak gerekir.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 17:24
Hakkari'de ezan okunurken susan ve bekleyen, Uğur Dündar ın programında ezan okunurken susmayıp konuşmaya devam eden, Milli Savunma üniversitesi rektörü fetöcü diyen, yalanı ortaya çıkınca dekanı fetöcü diyen, onun da yalan olduğu çıkınca bunları telefona bağlamayın diyen, Amerika Güleni vermezse İncirlik i kapatırım, askerleri Noel tatilini Amerika da geçirir deyip, sonra İncirlik i kapatmam diyen, Sayın İnce hangi gönülleri birleştirecek.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 17:51
49
Normal KK da dindar görünmek icin cenaze namazlarina gidiyor. Incede önce anasi babasi ve kiz kardesi üzerinden dindarligini ispatlamaya baskadi o olmuyuncada iste abdestsiz yere basmam falan uydurmaya basladi. E tabi amacina ulasmak icin herkese bey diyecek. Ulastimi bas tekmeyi. Palavra ve yalan bol, her gün 100 rekat kilsa bos. Ha oldugu gibi görünse lafim yok. Dar gelen elbiseyi ilada giyecem diye ugrasiyor, elbisenin sökülmedik yani kalmadi ama o farkinda degil. Yarin gecede cigirtkan olup secimde hile var diye bagirir.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 19:41
7
Erdoğan'ın dün söyleyip bugün inkar ettiklerini yazayım dedim 600 karakter değil 5000 karakter yetmeyeceği için vazgeçtim. Sadece Mavi Marmara konusunda ben başta olduğum sürece İsraille anlaşmaz olmaz, otorite bensem izin verdim deyip İsraille anlaştıktan sonra devrin başbakanından mı izin aldınız gitmeseydiniz demesi İncenin söylediklerini ona katlar beşe böler, daha bir de dini güncelleme var ki sormayın... Oyumuz özü sözü bir Karamollaoğluna
Uyumlu vatandas 23 Haziran 2018 17:00
Bu oyun boyle kurulmustur, milletin careyi kendisinde birbirinde gormemesi icin darbogaz bilincli bir sekilde olusturulur ve care diye onune konan kuklaların pesinden kosması istenir, oysa her biri ayrı bir tuzaktır, yoktur birbirlerinden farkları, sonuc olarak asıl oyun kurucu hespimizi sogusler. Aslında demokrasi olmayan bu oyun hepimize demokrasi olarak yutturulur. Milletin iradesi hic bir zaman yonetime yansımaz, Dolayısı ile yonetim cumhuriyet bile degildir. Sistem kolelik sonrası ecirliktir. Gercek cumhuriyet islamiyetle olur. O da peygamber metodu ile kurulur.
KARAR OKURUbilal 23 Haziran 2018 16:54
Demokrasi bal gibi findir su anda iki din var biri oara biride bahsetiginiz guclu ilahlar dini demokirasi safsatasidir . Suriyede nerede demokrasi pakistanda libyada sudanda somalide yemende irakta birakin demokrasi ayaklarini bu din bu gayri muslumlerin muzlumanlara zulum etmek icin cikardiklari bir dindir guzek insan din de bir yonetim seklidir hem bu dunya hem ahiret icin biraz oku arastik basma kalip seyler soylemeyin demokrasinin altinda dunyayi uonrtiyorlar moon tarikati oxfom masonlar vs biraz.dunyaya icerden degil disaridan bakin
İnsiyator. ... 23 Haziran 2018 16:47
Çok ilginç bu GAZteciler. .:)))....kimseyle kavga etmiyecekmis :))..biliyoruz başörtüsüne bu çok kolay ve çok basit olan tesettüre bakış acılarını. Laiklik maskesi ile zulumlerini. Kavga olmayacakmış feto ve pkk kusura bakma diyecekler sanki dagdan inecek yasli psikopatlar, pensilvanyadaki yaşlı psikolik vaka ellerini kaldırıp hata ettim affedin deyip teslim olacak. Uyanın rüyadan bu olmaz. Yapmazlar. Yaptirmazlar..siyaset ve politika çok atar, tutarlı iştir :))..GAZla çalışır. :)))
Timur 23 Haziran 2018 16:28
Gercek bir vatansever olan Devlet Bey Türkiyenin durumunu irdeledi ve anladi Erdoganda karar kildi. Devlet beyin vatanseverliginden katiyen süphem yok.
Concerned citizen 23 Haziran 2018 16:53
8
Derin devlet ci ( dolayısı ile milletci degil demek) demek istedin sanırım dostum, Butun vatan millet sakarya soylemlerinin asıl maksadı sloganı atanın pesine takılmaktır. Yoksa hic bir zaman vatan millet olmamıstır. Oyle olsaydı vatan ve millet bu durumda olmazdi. Bu sloganlarla milleti pesine takmayı dusunenlere dikkat.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 17:19
6
ula daha bi sene önce küfür ediyordunuz adama. 17 25 duvar saati ne oldu
Timur 23 Haziran 2018 17:43
46
Citizen öyle olsaydin Devlet bey 7 haziran secimlerinde basbakandi. En azindan vatanseverlik konusunda bir cizgisi var. Keske herkes onun kadar olabilse.
Timur 23 Haziran 2018 16:26
Ne mutlu Müslimanim diyen: Bütün Müslümanlar kardestir. Secim zamani Müslüman olanlar bizden degildir. Müslümanlik bir davadir ömür boyu sürer. Vatanseverlik bir davadir ömür boyu sürer. Müslüman yöneticisininde müslüman olmasini ister, secim müslümani degil.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 23:24
2
Tekkeye murit mi ariyorsun?Reis biz islamci degiliz diyor, gizli bir amaciniz mi var?
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 00:48
0
evet orta doğuya bakınca çok belli oluyor.
Timur 23 Haziran 2018 16:19
BAAS in basa gecmesini istiyen CHP ye, Nuseyrilerin basa gecmesini isteyen CHP ye. PKK nin sehir gerillasi olmasini isteyen CHP ye. Demirtasin borusunun öttügü bir Türkiye isteyen CHP ye. AB nin kuklasi Amerikanin kölesi olmak isteyen CHP ye. Terörizmin kol gezdigi bir ülke isteyen CHP ye. Gelismenin durmasini isteyen CHP ye. Ecevit dönemini özleyenler CHP ye.
Marem üslüplü 23 Haziran 2018 16:18
Muharrem beyin yarın ki programı; sabah 11’de oy kullanıp basına loşa bir poz ve demeç verecek sonra Maltepe camiinde Cuma namazını eda ettikten sonra genel merkeze geçip sandıklar açılıncaya kadar zikir çekecek
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN