Back To Top
İşler daha da kötüye gitmeden…

İşler daha da kötüye gitmeden…

 - Son Güncelleme: 06.08.2019 Salı 08:56
- A +

Hükümet yetkililerinin ekonomiye yönelik yaptığı olumlu açıklamaların aksine ekonomik krizin etkileri her geçen gün daha da derinleşiyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s “Merkez Bankası’nın şeffaflığı ve bağımsızlığına gölge düşüyor” diyerek Türkiye ekonomisinin notunu düşürdü. (15 Haziran 2019)

Dünyanın saygın kuruluşlarından olan Fitch Ratings, Türkiye’nin not görünümünü verdiği ‘BB-‘ notu ile “yatırım yapılabilir” seviyenin iki kademe altına düşürdü.  (13 Temmuz)

Yine saygın bir uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Standart and Poors, Türkiye’nin kredi notunu ‘B+’, görünümünü ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli ve bölgesel güvenlik riskleri var diyerek  ‘Durağan’ olarak teyit etti. (5 Ağustos)

Uluslararası kuruluşların Türkiye ekonomisinin notunu düşürmelerini ülkemizi kıskanan “dış güçlerin” bir operasyonu olduğunu söyleyip geçebilirdik…

Eğer gerçekten de ülkemizde ekonomik anlamda işler yolunda gitmiş olsaydı…

***

Ağustos ayındayız. 2019 yılını yarıladık. Vatandaşın geçim şartları bakımından her yeni ayın bir öncekini arattığını rahatlıkla söylemek mümkün. Bunu söylemek için iktisatçı olmak da gerekmiyor.

Doların, Euro’nun bir saat sonra ne olacağı belli değil. Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Rahmetli Güngör Uras’ın ifadesiyle pazardaki marketteki fiyatlar “Ayşe Teyzenin” cüzdanını yakıyor. Açıklanan bütün ekonomik reform paketlerine rağmen enflasyon düşmüyor. Son bir yılda bir milyonun üzerinde kişi işsiz kaldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği mart ayında 640 nisan ayında ise 726 şirketin kapandığını açıkladı.

Elbette ki hükümet yetkilileri durumun vahametini bildikleri halde  “ekonomik kriz yok” açıklamaları yapmaya da “işlerin yolunda gittiğini” söylemeye de devam edecekler.

Ancak olması gereken bu açıklamaları yaparlarken bir yandan da var olan sorunun çözümüne yönelik adımları atmalarıdır.

Yani böylesi dönemlerde hamaseti popülizmi ve etrafındaki “işler iyi gidiyor” şakşakçıları bir kenara bırakarak iktisatçıları dinlemeleri gerekir.

Maalesef şimdiye kadar kulak verilmedi. Sonuçta iki yıldır “geliyorum” diyen bir ekonomik kriz vardı ülkemizin kapısında. Eğer iki yıldır ekonomik kriz ve alınması gereken önlem uyarılarında bulunan iktisatçılara kulak verilseydi, ekonomik krizin etkileri bu kadar ağır olmazdı. 2008 ekonomik krizinde olduğu gibi daha hafif hasarlarla atlatılabilirdi. 

Şayet ülkenin saygın ekonomistlerine, iktisatçılarına kulak verilmiş olsaydı.

2017 yılından bu yana her fırsatta ekonomik kriz uyarısında bulunan isimlerden birisi de dünyada en çok alında yapılan 10 ekonomist arasında gösterilen  MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) İktisat Profesörü Daron Acemoğlu.

İki yıldır “ekonomik kriz” uyarısında bulunan Sayın Acemoğlu Haziran ayında verdiği mülakatta “En kötü kısım daha başlamadı” dedi.

Soruyorsunuz değil mi  “daha kötü kısım” nasıl olacak diye?

Soru şu:

Sayın Acemoğlu iki yıl önce  “ekonomik krizin” geleceğini nasıl tahmin etti?

Saygın bir hukuk adamı olan mesleki büyüğüm Taha Akyol bütün bu soruları dünyaca ünlü iktisat bilgini Daron Acemoğlu’na sordu. Dünkü Karar Gazetesinde mülakatın birinci bölümünü mutlaka okumuşsunuzdur. Ancak ben yine de Sayın Acemoğlu’nun altını çizdiğim şu tespitlerini paylaşmak istiyorum.

“Türkiye 2002 -2006 arasında nispeten kaliteli bir büyüme sağladı. Yolsuzluk ve kötü yönetim engellendi. Verimlilik artışı ve sermaye akışı sağlandı. Ancak 2006’dan sonra işler tersine döndü., verimlilik artışımız olmadı. Sermaye geldi ama ekonomik verimsizlik ve risk birikmeye başladı..  Türkiye ekonomisi için endişe verici olan şey de budur.”

“Bu sürecin iki nedeni var, birincisi politikacıların sorunlarla yüzleşmesini engelleyen seçim hesapları ve daha cazip gelen kısa vadeli çözümler ve hükümete bu sorunları söyleyebilecek bağımsız, cesur bürokrat ve teknokratların eksikliği…”

Refahın kökleri kurumlardadır. Ekonomiyi nasıl örgütlediğimizi onlar belirler. Dışlayıcı kurumlar dar bir grubun kontrolündedir, yolsuzluğa bulaşmışlardır, politikacıların aşırı gücü altındadırlar, mülkiyet haklarını korumakta zayıftırlar. Bu durumda iş dünyası belirsizlikten korkar ve yatırımdan kaçar. Kapsayıcı kurumlar, tekelleri kıran, yolsuzlukları engelleyen toplumda geniş çapta fırsatlar sunan kurumlardır. Bunlar dar seçkinlere değil, iktidarla arası iyi olanlara değil herkese fayda sağlayan dolayısıyla verimlilik artışını ve büyümesini sağlayan kurumlardır.”

Verimliği artırmak daha iyi üretkenlik elde etmek istiyorsanız, daha iyi bir teknolojiye ihtiyacınız var. Daha iyi teknoloji elde etmenin etkili bir yolu da yabancı yatırımları, özellikle de ortak girişimleri ülkeye çekebilmek. Bu gerçekleşmedi.

Daha iyi verimlilik elde etmek istiyorsanız, yatırımı yapacak doğru şirketlere de ihtiyacınız var. Yolsuzluk ve belirsizlik, özellikle politikacıların desteğine sahip olmayanların yapabileceği yatırımlara engel oluşturuyor. Biz bu açıdan da başarısız olduk.”

Meselenin matematiği, denklemi değişmiyor. Ekonominin gelişmesi için yabancı yatırımcıya ihtiyaç var. Yabancı yatırımcının ülkeye gelebilmesi için ülkede belirsizliğin olmaması gerekiyor. Ülkede belirsizliği bitirecek olan en önemli ilke o ülkede adaletin olması. Adaletin olması hukukun üstünlüğü ilkesinin işliyor olması ile mümkün. Hukukun üstünlüğü ilkesini işletecek olan yargı bağımsızlığı.

Ve devlet kurumlarının kapsayıcı olması. Dışlayıcı olmaması.

Devlet kurumlarını kapsayıcı olması ne demek?

Tek bir örnek verip yazıyı sonlandıracağım. Çünkü tek bir örnek pek çok devlet kurumundaki durumu anlatacak nitelikte.

Mesela, bir devlet bankası şartlarını, koşullarını yerine getiren bütün müşterilerine eşit şartlarda davranacak. İmtiyazlı müşterileri, hükümet tarafından bir telefonla işleri hallolan kişileri olmayacak. Bankanın bütün imkanları imtiyazlı olanların hizmetine değil bütün vatandaşlara açık olacak. Bu nasıl mümkün olur kurumlar politikacıların sahip olduğu aşırı gücün etkisi altına alınmadığı zaman…

Böyle olması yolsuzluğu bitirir. Yolsuzluğun olmadığı bir ülkede yozlaşma olmaz.

Son olarak Acemoğlu’nun Ulusların Düşüşü kitabındaki şu sözlerine bakalım:

“Siyasal kurumlar toplumda gücün kimin elinde olduğunu ve bu gücün ne amaçla kullanılabileceğini belirler. Güç dağılımı yeterince eşit değilse ve sınırlandırılmamışsa siyasal kurumlar mutlakıyetçidir, tıpkı tarih boyunca dünyanın dört bir yanında hüküm süren mutlak monarşiler gibi. Buna karşılık, gücü toplumun geniş kesimlerine dağıtan ve ona sınırlama getiren siyasal kurumlar çoğulcudur. Siyasal güç tek bir kişinin ya da dar bir grubun eline geçeğine geniş tabanlı bir koalisyonun elinde kalır.” (Sh.80)

Acemoğlu mülakatının bugün yayınlanan ikinci bölümünü de dikkatle okumanızı isterim. Ben okuyacağım. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 22:45
hanimefendi keske bu elestirilerinizi hukumetle barisik oldugunuz zamanda yapabilse idiniz.
karar okuru 06 Ağustos 2019 19:49
Hepsinin ilacı adil ,acil hukuk ve adalet ile güven sağlamaktan geçer.Doğada beslenen hayvan türleri kendilerini güvende hissettikleri zaman otlağa çıkar. Piyasa,ekonomi, parada böyledir.Sarı ,inek,beyaz,siyah..öküz hikayesini herkes bilir.Bir bir kayboluyorken nasıl olsun
yusuf akkuş 06 Ağustos 2019 17:50
ELİF HANIM ULUSLAR ARASI KURULUŞLARA GÖRE HAREKET ETSEN ZATEN BİTİRECEKLER KAFAYA KOYMUŞLAR ŞİMDİ BİR YOLUNU BULUP KAFAYI BİZ ATMALIYIZ ATTIKDA BUNU GÖRUN ARTIK GERÇİ GÖRMEK GİBİ BİR DUŞUNCENIZ YOKDA YİNEDE SOYLEYEYİM NE KADAR DEĞERSEN O KADAR DEĞER VERİRLER ARTIK GUÇLU OLMAK GİBİ BİR ZORUNLĞUMUZ VAR
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 17:44
Yolsuzlukta vazgeçme nasihatları verenlere şaşırıyorum.Bu yoldan ölmek var dönmek yok.Anlayın artık. İktidarda kalmanın başka yolu yok.Dua edin de süreç uzamadan fazla can yanmadan hesap verecek hale gelsinler.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 17:17
sorunun ahlaki olduğunu düşünüyorum tabii ki eğitim bu 2 si düzelirse herşey düzelir. ama gel gör ki kokuşmuş muş luk bütün boyutlarda sadece siyasi demek yetersiz kalıyor. ...eğitim, adalet ve ahlak bu temel faktör acilen çok acilen düzeltilmeli. ...
Murat124 06 Ağustos 2019 16:52
Aman erken seçim olmasın. İktidar partileri hesabı son kuruşuna kadar ödemeden masadan kalmak için erken seçim isteyebilir. Yok öyle yağma, 4 yıl bekleyeceğiz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:24
Bir sene evvel yedi lira olan yarım kilo beyaz peynir bugün on dört lira marka yazmıyorum pekala bu enflasyonu hesaplayan zevat halkın enflasyonu ile hükümetin enflasyonu arasında yüzde 85 fark var saraydan çıkıp cebinize yüz lira koyarak halkın ne demek istediğini anlarsınız sırça köşklerde oturanlar garibanin halinden anlamaz bir an önce halkın içine girin tavsiye ederim
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:12
2013 ten beri birileri kriz çığırtkanlığı yapıyor.Nasıl bir kriz ise ?sizler de algıya devam.Hep bir ağızdan aynı şeyleri söylemeniz o işin doğru olduğunu göstermez ama o işin meydana gelmesini tetikleyebilirsiniz. Ha gayret! Bakıyorumda sınavlarda kopya çekerek biryerlere gelenler yolsuzluk ve rüşvet kelimelerini dillerinden düşürmüyorlar.Şikayet edin çözüm yok mu bir üstüne şikayet edin akrabanız olsa bile.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 19:10
9
Haklısın kardeşim bunların amacı ülke, millet, iş,aş değil.Algi yaratmak.Tekrar Suriyeliler , ODTÜ ve kaz dağları çevre ayaklarına bir gezi çıkartmak.Ama halk uyandi.Artik böyle bir kalkışma olursa polise bile gerek kalmayabilir.Suriyeye yapılacak olan müdahaleyi engellemek için içte sorun çıkarmak ve Türkiye'nin elini zayıflatmak.Feto ve onlara bilmeden kukla olan mankurtlara geçit vermiyecegiz.
Elif Hanım. Emin olun ''Yolsuzluk'' sitemin en büyük sorunu. Size şöyle söyliyeyim. Tarı ve Orman Bakanlığında özelliklede İlçe Orman işletme müdürlüklerinde öylesine yolsuzluk varki. Eskiden de vardı ama en azından saklama ihtiyacı duyarlardı. Ama şimdi resmen tarifesi var. Hayretler içerisinde çaresizce izliyoruz ancak. Çiftçi'nin ve Orman köylüsünün en büyük derdi bu. Yazık oluyor bu ülkeye. Savcılığa idenlere VALİ egel çıkıyor. Br avuç utanmazın yüzünden koskoca devlet kurumu oradaki namuslu çalışanlar HIRSIZ damgası yiyiyor. Çok yazık. Emin olu Çanakkalede altın mağdeninde olanda bu..
kemalettin polat 06 Ağustos 2019 13:34
06/07/2019 tarihli alman ekonomıst gazetesinin açıklamalarınından da bahsetseydin inandırıcı olurdu ekonomi yazı yazmakla düzelmiyor akıl vermeklede.hükümet çözmek için canla başla çalışıyor ancak bu kadar oluyor.ekmek,su ,süt bedava dağıtacaklar dağıtsında ekonomık sıkıntıdan kurtulup karnımız doyardı.
Mustafa Cumhur Küçük 06 Ağustos 2019 13:31
2006 dan sonra ekonomi kötüye gitti işler yozlaştı, yolsuzluk arttıda sayın hocam siz 2006dan sonra 2014 tarihine kadar bu konuda bir yazınız uyarınız oldumu. Yada Taha beyin, yada bu profösör kardeşimizin. Bu uyarılar her ne hikmetse 2014 den sonra yapılmaya başlandı. Bu tarihten sonra mı 2006 verilerine ulaşılabildi de uyarılar başladı. Şöyle düşünüyorum da 2014 den sonra değişen şeyler var elbette. Onları da benim kadar herkes fazlası ile biliyor. Bu değişiklik mi rahatsız ediyor bu ekonomik uyarılarda bulunan arkadaşları.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:10
2
Yazının amacı belli.vardığı yer tek adamlık.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 13:06
Bütün bunların bir tek sebebi var. Kibir. Her şeyi en iyi kendisinin bildiğini düşünen insan o ülkeyi de kendisini de batırır. Batış dönemi başladı.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 12:22
İnanılmaz israf var , işler zor düzelir
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:54
Ne yazık ki işler kötü olmadan bu adamlar başımızdan gitmeyecek. İslam coğrafyasının haine bakın.Psikopatlar yönetiyor. Ya benimsin ya kara toprağın modundalar.TÜİK,MEDYA dalkavukları ile milleti yönetiyor, devlet değil. Faiz, Döviz, Borsa göstergeleri ile oynatarak ekonomi hokkabazlığı yapıyor. Ancak gerçek şu;millet iş ve aşsız. Temel ihtiyaçlarından dahi fedakarlık yapıyor. Tüketim düştü,ticaret, üretim yok. Bütçeye vergi geliri girmiyor! Memur işçi, emeklinin maaş ve işçinin kidem tazminatını gasp etme derdindeler.Başkasının ürettiğine çöken bir yönetim anlayışı var.
mustafa 06 Ağustos 2019 11:43
biz bitti demeden bitmez.
karar okuru 06 Ağustos 2019 16:52
1
halk bitti dedi mi biter istanbul ankara
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:40
Doran Acemoğlu'nun, siyasi, ekonomik, bürokratik, hukuki temel tezi şu, herkese eşit hukuk, adil, eşit, özgür fikir ve ekonomik rekabet.. İşçi ve işveren arasında adalet. Kapsayıcı ekonomik ve siyasi kurumlar şart. Ben sizin recep babanızın ben ne dersem o olur düzen ve düzülen sistemiyle olmaz. Öyle sıkıcı, klasik akademisyen dili ile değil, yaşanan, gözlemlenebilir, somut hayatın içinden veriler ile anlatıyor. Ancak despot,kayırmacı,yaltak ve yanaşma karekreli tiplerin örgütü devlete, hukuk, ekonomiye hükmederse SÜRÜNGENLER VE SÖMÜRGENLER DÜZENİ kaderiniz olur diyir.
musto 06 Ağustos 2019 11:35
Damadı çıktı ekonomi düzeldi dolar düşüyor ardından yağmur gibi zamlar tufan dönüştü babada çıktı açılış adı altında birazda bay kemali hedef göstererek tufanın etkisini azalmak derdinde aslında cennet yaşıyormuşuz ama bay kemal gibiler vatandaşımızın aklını çeliyor. masallar masallar.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:34
Ne yapılsa boş… Ne adalet var, ne de hukuk!.. Ne de böyle bir gayret ve teşebbüs var. Hasılı; olmayınca 'meselenin matematiği, denklemi değişmeyecek.’ Bakar mısınız; Dün kişi/lere mesaj odaklı bir ziyaret gerçekleşiyor. Rahatlamamış ve tereddütleri giderilmemiş olacak ki, bugün bir önemli bir gazetede ki kalemşor’una tefsirini yaptırıp, aba altından sopayı gösteriyor: “… yeni parti kuracaklara mesaj verdi.” Diyor, “… yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi" diyor. Bu hadise başka Ülkelerde olsa yer-gök ayağa kalkardı. Ama bizde hem halkın hem de aydı
İSMAİL DEMİR 06 Ağustos 2019 11:16
Ne yapılsa boş… Ne adalet var, ne de hukuk!.. Ne de böyle bir gayret ve teşebbüs var. Hasılı; olmayınca 'meselenin matematiği, denklemi değişmeyecek.’ Bakar mısınız; Dün kişi/lere mesaj odaklı bir ziyaret gerçekleşiyor. Rahatlamamış olacak ki, kalemşor’üne tefsirini yaptırıp, aba altından sopayı gösteriyor: “ … yeni parti kuracaklara mesaj verdi.” Diyor, “… yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi" diyor. Bu hadise başka Ülkelerde olsa yer/gök ayağa kalkar.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:12
Elif hanım bu dünyaya imtihan için geldik. Sabırlı olup Rabbimizden yardım dilemeliyiz. Ülkemizi idare edenler için dua etmeliyiz ve ümmeti Muhammed için.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:04
Bunları Bunları ümmeti bölmek içi n yaşıyorlardı. Fetonun ekmeğine yağ sürmek içinde yazıyor olabilirler . Bekamiz çok iyi gidiyor. Bekamiza zarar vermek için de olabilir. Davamız da engel olmak olabilir. Belki 3 hava limanini çok kiskabdiklari icindir. Reis dünyanın en zengin lideri onu cekemiyorda olabilirler. Ama Akp yi suçlayamayız. Onlar bütün basarilarin sebebi olabilirler ancak, hata var ise disaridandir.
İSMAİL DEMİR 06 Ağustos 2019 10:58
Ne yapılsa boş. ne adalet var, ne de hukuk!.. Ne de böyle bir gayret ve teşebbüs var. Hasılı; olmayınca 'meselenin matematiği, denklemi değişmiyor.' Abdulkadir Selvi'nin bu günkü yazısına bakar mısınız; "Erdoğan'ın Pelikancılara olan ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi" diyor. Hukukla yönetilen Ülkelerde Pelikancılar 'Hükümet Devirme' suçundan yargılanacaklar. Ama bizim Cumhurbaşkanımız onları ziyaret ediyor. Yetmedi kalemşörüne tefsirini yapıp, aba altından sopayı gösteriyor.
kararsız 06 Ağustos 2019 09:47
En az saygın dediğiniz kuruluşlar kadar kafanıza taş düşer bir gün.O zaman eleştirinin arkasına sığınan adı karar kendi kararsız bir sitenin açıktan söyleyemediği gizli sahiplerinin kalemi olmaya devam edin majesteleri.
ahmet can 06 Ağustos 2019 09:28
niyetinizi gayet açık bişekilde ortaya çıkıyo. kime çalışıyorsunuz onuda bi çözebilsek olay biter.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:25
Erdoğan, vicdanının sesini dinlese, milletin karşısına çıkıp, beceremedim, ben kendimi tanımıyormuşum, devlet yönetimi benim boyumu fersah fersah aşıyormuş, istifa ediyorum, sandığı önünüze koyuyorum, dese, akraba-i taallukattan önce derin Devlet, olmaaaaaaaz, der. Yakayı kaptırmış bi’ kere.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:22
Kaz dağları gidiyor ve milliyetçi dindar kesim den ses çıkmıyor..böyle dindarlık mi olur böyle milliyetçilik mi olur.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 13:06
2
Kuzey Suriye'yi boşaltıp 5 milyonu bize sürdüler. Yerlerine de Pkk devleti kuruyorlar. Milliyetçi dindar kesim buna bile ses çıkartmıyor, Kaz dağları için mi çıkartacak. Onların sayelerinde daha Büyük İsrail kurulacak.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 14:30
0
Urfa Akçakale'de, Suriye sınırı ilçenin içinden geçen bir tel örgüdür. Öte tarafa (Tel-Abyad’a) bizimkiler, Suriye Akçakale'si derler. İki taraf da Araptır. Aynı aşiretlerin parçalarıdır; çoğunluğu akrabadır. Şimdi, Tel Abyad'da PYD bayrağı dalgalanıyor. Arapları Türkiye'ye nakledip, Kürtlere peşkeş çekilen yerlere tipik bir örnek. Suriye politikasından dolayı, BOP eş başkanına İsrailliler günde on kez, ömrüne bereket, diye dua etseler, yine de teşekkürlerini tam olarak ifade edemezler.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 23:30
0
O firmaya iznin 2001 yılında verildiği de teyid edildi.
Halkimiz müsterih olsun,bunlarin hepsi manipülasyon,kriz-miriz yok, Dis Güclerin yalanlari hepsi bunlar.Türk Tipi Baskanlik Sistemiyle, sahlandi ucuyor Türkiye görmüyormusunuz(?)Vatandaslarimizdan hilafsiz itaat ve dört sene daha sabir göstermelerini bekliyoruz.Hic bir sey olmadiysa bile mutlaka bir seyler oldu Ekonomide(!)Biraz cuvalladi,ne varsa satariz,aklimiza ne gelirse gece-gündüz zam yapariz,durumu idare ederiz,siz yeter ki surda kaldi daha 4 sene daha Hilafsiz itaat ve biraz daha sabir,kemerlerleri daha cok gerin,ucusa basliyoruz(!)..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 05:07
İstisnasız tüm devlet kurumlarında eğer doğru kişiyi tanıyorsanız işinizi bir telefonla halledebilirsiniz. Bu yanlış, ben bunu yapamam diyen memurun anında işini bitiriyorlar (istifaya zorlama, pasif göreve atama, hakettiği halde terfisini engelleme vb. yollarla). Bir rektör usulsüz ihaleyi imzalamayan memurları hepinizi FETÖcü der işten atarım tehdidiyle istediğini almıştı. Böyle böyle iyiler çekiliyor ortalık çakallara kalıyor.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 02:44
Tavsiye niteliğinden uzak daha eleştirel yazılar bekliyorum. Karar yazarlarının isim vermeden yazmaları gizli bir sansür algısı oluşturuyor. Sonuçta ekonomide,siyâsette sorumlu olanlar var. Başarılarını yazarken isim veriyorsunuz. ...başaramadı bıraksın diyebilmelisiniz. Annenin çocuğuna nasihat diliyle yazmak... İyi niyetinizdendir. Ancak gazetecilik halk için risk alabilenlerin işidir. Saygılarımla...
Süheyl CALISKANOGLU 06 Ağustos 2019 11:13
2
Halki korkuttular,sindirdiler, "korku imparatorlugu'olduk,millet ne düsündügünü söylemekten,yazmaktan korkuyor,bu böyle gitmemeli.. Ben yorumlarimin altina adimi yazmaya devam edecegim..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 01:26
Elif hanım bu görüşler sadece hükümetin iktisad kurallarına göre hareket etmesiyle değil muvafık muhalif herkesin iş çevrelerinin ve yabancıların da iktsadi kurallara uymasıtla mümkün. Burada iktisadi kurallara göre hareket eden bence sadece hükümet diğerleri bırakın iktidarı kuralları düşmanca hareket ediyor siz sadece hükümeti görüyorsanız nasıl olacak. Türkiyede olan budur. O acemoğulkarının söyledikleri başka yerlerde doğru çıkıyor ama iş Türkiye ye gelince bilimi değil ön yargıları konuşturunca birilerinin doları elinde kalıyor. Muhaşefete kulak vermek kaybettiriyor. 2008 de böyle olmuştu
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 07:22
5
Birsey bilmeden, ogrenmek de istemeden ekonomi hakkinda yorum yazan bir vatandas daha. Hukumet iktisadi kurallara gore hareket ediyormus, "digerleri" dusmanca hareket ediyormus. Yani butun dunya bize dusman... Global ekonominin nasil islediginden bihaber.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 00:11
Bu yazıyı Erdoğan okusa sizi ihanetle suçlar geçer. Neden mi? Yüreği, gözü, ruhu gerçeklere kapalı çünkü.
hurşit GÜNDOĞAN 06 Ağustos 2019 09:33
13
Bu yazıyı elbette Erdoğan da okumuştur, Türkiyedeki faiz lobisi ve Ana muhalefeti Tüm Dünyaya "Türkiye güvensiz bir ülke yatırım yapmayın hatta türist bile göndermeyin ki üretim olmasın,dış para gelmesin ekonomi bozulsun da Tayyip Erdoğan dan kurtulalım.işte şimdide yerelde belediyeleri kazandık merkezde de biz chp,hdp ve Fetö nün İP i ) hükümet olalım diye hareket ettiklerinden yani içte ve dışta birlikte hareket ettiklerinden yazılı ve sözlü hiç bir kural işlemiyor.işletilemiyor ak parti giderse diye başlayan cümleler bürokraside şimdilerde revaşta üstelik kripta fetöcüler hala yönetimin he
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 10:58
10
ABD,İsrail,Fetó,PKK,AB, disardaň,hdp,CHP,ip,sapik cemaat,liboslar,lgbt, ve içerdeki mankurt akpliler yikamadizbir reisi. Askolsun reise helal olsun.Yanlislari oldu ama devrede kulak.feto ve Suriye politikası dışında onlarında farketti ve düzeltiyor.Bu arada Elif hanımı takip ediyorum ne zaman hükümet aleyhinde bir şey oluyorsa o konu hakkında yazı yazıyor bununda sanki iyiliginiz için yapıyormuş gibi yapıyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN