Back To Top
Meclis Başkanı piyangodan çıkmadı

Meclis Başkanı piyangodan çıkmadı

- A +

İsmail Kahraman Meclis Başkanı olduğundan bu yana...

“Laiklik yeni Anayasa’da olmamalıdır” dedi, yazmadım.

Ne dediğini bilmiyor dedim.

Bir kadın siyasetçi olan Meral Akşener ile ilgili olarak çıktı “Meral Kılıçdaroğlu” gibi yakışıksız laflar etti, yazmadım.

Çünkü utandım.

Üsküdar’da gittiği bir Kitap Fuarı açılışında, Meclis Başkanı’nın tarafsızlığına, ciddiyetine, olgunluğuna yakışmayacak şekilde, çocukça sevindirik bir hal içerisinde çıktı, “Çamlıca’daki Caminin adı Recep Tayyip Erdoğan Camii olsun. Kendisinin kabul edeceğini zannetmiyorum ama zorlayalım kendisini. Oyunuza sığınıyorum, kabul edenler ve kabul etmeyenler? Saf demokrasi budur, oylama böyle yapılır” dedi.

Bildiğimiz İsmail Kahraman dedim, bir şey yazmadım.

Meclis Başkanlığı döneminden aklımda kalanlar bunlar.

Velhasıl demek istediğim tam olarak şudur:

Sayın Kahraman’ın makamına, konumuna, yaşına uygun düşmeyen “tuhaf açıklamaları”, tavırları beni hiç şaşırtmadı, şaşırtmıyor.

Ancak herkeste bir şaşırma, herkeste bir hayrete düşme...

Yine böyle oldu.

Baktım yine herkeste bir “Duydun mu İsmail Kahraman ne yapmış?” şaşkınlığı, herkeste bir “Duydun mu İsmail Kahraman ne cevap vermiş” hayreti...

Niye hayret ediyorsunuz, ben anlamıyorum.

***

Son olay malumunuz...

TBMM “Çanakkale Şehitlerini Anma” gecesi düzenliyor. Devlet Tiyatroları bu gece için bir gösteri hazırlıyor.

Hop. Gösteriye bir saat kala, kadın oyunculara sahneye çıkmayacakları söyleniyor. Haliyle kadın oyuncular “sebep” soruyorlar. “Sebebin” Meclis Başkanı olduğu açıklanıyor. Sahneye çıkamayacakları “ancak sahne kenarında, merdivenlerde” durabilecekleri söyleniyor.

Neresinden tutsanız elde kalan, parça parça dökülen bir rezalet. Fakat, asıl utanç verici olan adı üstünde, büyük harflerle yazılı Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin Başkanının “Kadınlar oyuncular sahneye çıkartılmadı” iddiasına verdiği ilk cevap. Şöyle demiş:

“Zavallılar, inşallah düzelirler.”

Sayın Kahraman oldukça merhametli elbette, tepki gösteren zavallıların durumuna “acıyormuş”.

Neden?

Efendim, Sayın Kahraman, “Oldukça muhteşem bir faaliyet yapmış. Çanakkale’nin manasını bilmeyenler, tarih duygusuna sahip olmayanlar, bu muhteşem faaliyetten bahsetmiyormuş. Zaten ortada sahne yokmuş. Tiyatro eseri de yokmuş. Yer yokmuş.”

Velhasıl kamuoyu şaşkın.

Ben de diyorum ki. Şaşırmayın.

Bakınız. İsmail Kahraman dediğimiz zatı muhterem, bilinmedik bir kişilik değil. Sonradan değişmiş falan değil.

Hatırlayınız. Yıl 1996. Dönemin Kültür Bakanı İsmail Kahraman. Taksim’e cami tartışmaları gündemde. Kültür Bakanı olarak çıktı “Taksim’de çok sayıda kilise var ancak bir cami yok. İnşallah Taksim bu ayıptan kurtulacaktır.”

Türkiye’nin en önemli sanat tarihçisi olan Sayın Prof. Semavi Eyice o sırada Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı. Sayın Eyice’ye soruldu ve kendisinin söylediği özetle şuydu: “Cami yapılacaksa mimarisinin tarihi dokuya uygun olmasına dikkat edilmeli.”

Vay sen misin bunu söyleyen!

Sayın Eyice görevden alındı. Yetmezmiş gibi İsmail Kahraman bir de kameralar karşısına geçip konuştu. “Alnı secde-i rahmana değmemiş, Hristiyanların piyonu olan birisi. Ben de onu kolundan tuttum, kapının önüne koydum” dedi. İşte o gün İsmail Kahraman’dan utanmıştım. O gün bugündür beni utandırmaya devam ediyor.

 

Ama yine de “özür” dilemişler

Konu yine Türkiye Büyük Millet Meclisi ve bizi temsil etmeleri için “uygun” görüp, seçip gönderdiğimiz milletvekillerimiz.

Dün Çocuk Vakfı’ndan satır aralarında “milletvekillerimizin” marifetlerini, nezaketlerini, misafirperverliklerini, düşüncelere olan saygılarını anlatan bir “kamuoyuna zorunlu” açıklama metni geldi.

Aman Allahım!

Neler yaşanmış neler?

9 Nisan 2016 tarihinde TBMM Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu konu ile ilgili düşüncelerini öğrenmek, fikirlerini almak için Çocuk Vakfı Kurucusu Mustafa Ruhi Şirin’i davet ediyor.

Mustafa Ruhi Şirin başlıyor çocuk sorunları, aile sorunları üzerine konuşmaya.

Sözü Şirin’e verelim: “Konuşmaya başladığım ilk dakikalardan itibaren, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Sait Yüce konuşmama üç kez müdahale etti, hakaretlerde bulundu. Sonra elindeki mikrofonu üzerime fırlattı ve üzerime yürüdü.

Bunun üzerine Parti Yönetimine, Yüce hakkında, işlem yapılması için müracaatta bulundum.

Esef verici davranışla ilgili ses, görüntü kayıtlarını Komisyon Başkanı Ayşe Keşir ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’dan talep ettik. Komisyon Başkanı ile bugüne kadar irtibat kuramadık. Sayın Meclis Başkanı da, üzerinden zaman geçtikten sonra, bizim talebimize ‘komisyonun farklı zamanlarda yaptığı çalışmaların görüntü ve ses kayıtlarını içeren bir CD’ gönderdi. Bu arada Ceza Davranışı zamanaşımı süresi aşılmış oldu.

Partinin yöneticilerine yazılı başvuru olmasına rağmen, medyada bu tatsız hadise yer almasına rağmen, parti yönetimi hiçbir uyarıda bulunmadı ve işlem yapmadı. Komisyon Başkanı Ayşe Keşir ve İsmail Kahraman’a derin üzüntülerimizi bildiriyoruz.

Manevi tazminat davasının zamanaşımının süresinin dolmasına 11 gün kala, 28 Mart 2018 tarihinde Sait Yüce arayarak özür diledi.

Özür dilediği için Sait Yüce hakkında davadan vazgeçiyoruz.”

***

Mustafa Ruhi Şirin, ne kadar zarif değil mi? Yaşadığı onca hoyratlığı affetmesi için bir özür yetmiş.

Ne dersiniz, vatandaş ne kadar zarifse, hatırşinas ise, seçtiklerimizin bazıları da bir o kadar hoyrat. Giderek daha da hoyratlaşmıyorlar mı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Fikret ESEN 04 Nisan 2018 14:36
Yürekten tebriklerimi sunuyorum. Yazılarınız gerçekten mükemmel. Yüreğinize kaleminize sağlık. Devamını dilerim. Sağolun.
İsmail 04 Nisan 2018 00:21
Yaşı geçmiş bunamaya namzet siyasileri Milletvekili adayı gösterilmemesi gerekir.TBMM genç dinamik ne yatığını ne söylediğini bilen genç nesiller lazım.
demir 03 Nisan 2018 23:03
kardesim sizde cesur olun ..bunlari elestirp duruyorsunuz,sizi finanse eden siyasi korkaklar saklanip durmasin..ciksinlar bir parti kursunlar sizde onlara akil verin kurtarin memnleketi..
HACI MURAT 03 Nisan 2018 22:09
İsmail Kahraman'ın adını yıllardır duyarım.Fakat geçen yıla kadar bir konuşmasını dinlediğimi hatırlamıyorum. Geçen yıl bir salonda dinleme imkanım oldu.Kendisi çok birikimli,konuşması zevkle dinlenen ve aynı zamanda çok sempatik bir insan.Alllah uzun ömürler versin.
Ayse 03 Nisan 2018 21:13
Elif Hanim cani gönülden tebrik ediyorum,ne de güzel yazmissiniz,helal olsun..Allah yüreginize ve kaleminize güc versin.Ben henüz olanlari yüksek sesle elestirme cesaretini gösteremiyorum,kendimi sorumlu hissetmeme ragmen.Sizleri görünce hem yüregime su serpiliyor,hem takdir ediyorum,hem de cesaret topluyorum. inaniyorum ki bugünlerde yapilan haksizliklara sessiz kalan müslümanlar korkunc vebal altindalar.Güc ve iktidarla gelen "sorumluluklar" veya aman karsi tarafa koz vermemeli telkinleri sessiz kalmanin vebalini hafifletemez.Allah sizden razi olsun dogrulari korkmadan yazabil
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 16:38
bende hepinizden utaniyorum.unutmayin sizinde hic bir zaman affedilmiyecek davranislariniz var, ve bunlar beyninize kodlanmis bir vaziyette.iyisimi ait oldugunuz yeri temizlemekten vazgecin, asliniza donun.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 18:06
1
yanlışın adı yanlıştır.yanlışa sizin gibi doğru mu diyelim?
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 19:19
0
Bu yorumu değerlendirenler ona hak ettiği notu vermişler.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 19:20
0
Bir insani asillina davet emek de ne ola... Mesela isid' in birilerini aslina davet etmeye benzemesin... Her asle davet biribirini yemekle sonuclanir. En iyisi herkesin asli kendine ve Allah'in taktirinedir...
tepekoylu 03 Nisan 2018 16:01
mesele sadece ısmaıl kahraman degıl.. mesele sıyasette kalıte..kalıte o kadar dustukı.. tek dertlerı varlıklarını devam ettırebılmek.. işin en dayanılmaz tarafı ise varlıklarına karar veren güç..bir konuda kendılerını azarladığında hemen degışip sabahında yenı bır karakter olarak var olabılme mucadelelerıne dört elle tekrar sarılmaları.. tabii kalanlar için söylüyorum..yoksa dısardan bakanlara bıle baygınlık veren bu hale dayanamayıp gıdenlerde az değil..sıyasetın habıtatında iklim bu olunca çamlıca camiindede isim dedıgınız gıbı oluyo
okuyucu 03 Nisan 2018 15:20
Bravo!
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 15:06
Ak Parti bugünlere gelene kadar çok büyük savaşlar verdi. Sanırım bu yıpranma erozyona evrilmiş. Partinin her yanından yozlaşmışlık akıyor. Muhalefetsizliğin bozkırlarında kafalarına göre at koşturacaklar, bizde sadece bakacağız öylece boşuna analiz kasmaya eleştiri yapmaya hacet yok.
Bir okur 03 Nisan 2018 15:05
meclis başkanı piyangodan çıkmadı yazınız, tek kelimeyle, muhteşem. zaten yazıda belirttiğiniz sözleri sebebiyle başkanlığı sürdürüyor,, cami için Sn. Semai EYİCE hocanın sözünü söyleseydi koltuktan çoktan inmişti. Onu seçenler kimse başkanımız da o, lütfen yazmaya devam edin.
Bir Okur 03 Nisan 2018 14:10
Bu yazılarınızın içeriğini öz eleştiri olarak görüyor ve bir okuyucu ,bir vatandaş olarak ülkemin geleceği hakkındaki endişelerim bir nebze olsun azalıyor.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 14:08
bu ülkenin hem müslüman olduğunu idia edip hemde şarkı söylemekten futbol oyuncusu olmaya kadar hiçbirşeyden geri kalmayan örtülü kadınları bir karar versinler artık müslümanlarmı feministlermi ılımanlarmı yada her ne iseler. bu çorbalıktan bıktık artık.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 14:31
4
Biz de toplum mühendislerinden bıktık. Size ne örtülü kadınların ne yapacağından veya ne olacağından. Sonuna kadar destekliyorum, hiçbir şeyden geri kalmasınlar.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 17:35
3
MÜSLÜMAN OLMAK NASIL BİR ŞEY ANLAMADIM. ŞARKI, TÜRKÜ, SPOR, EĞLENMEK, HAYATTAN ZEVK ALMAK YASAK MI
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 19:22
0
Kadınların neyi yapıp neyi yapmayacağına ancak kendileri karar verir.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 19:32
2
Sen muslumanligi yanlis anlamissin. Basini, yuzunu ortup kocasina yemek yapip evinde oturan, ayaklarini yikayan taze bitti. Artik basi kapali ama cocuguna matematik ogreten, sahalarda futbol oynayan, sadece dunyada degil, Marsta da neler oldugunu merak eden basortululer... Unutnayin o basortululer carsafa sokulmadan once Peygamberleri ile kol kola secdeye duruyorkardi...
Oguz 03 Nisan 2018 13:11
PROF. Biri gecenlerde aciklama yapti 17 tane genc kiz geldi baslari kapali ama ateistiz dediler.
Karar Gazetesi Okuyucusu 03 Nisan 2018 15:33
3
Müslüman geçinen kulağı kesiklerin ekranları ve gazeteleri dolduran hezeyanlarını görünce ve bunlara ses çıkarmayan bir İslamcı iktidarı tanıyınca, ateist olmayıp da ne yapsınlar? Çünkü ateistler hiç olmazsa dürüst ve cesur insanlardır.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 12:47
Acaba neden? Hoyratlasiyorlar.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 12:02
Sayın yazar size katılamayacağım İsmail Kahraman tüm zamanların en iyi TBMM Başkanıdır.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 13:57
7
seriatci, hilafetci bir kisi icin dogru bir yorum.
kabatas 03 Nisan 2018 12:02
belki de herkesin tevbe etmesi gereken seyler vardir?
OOZDEN 03 Nisan 2018 11:05
"Sayın Kahraman’ın makamına, konumuna, yaşına uygun düşmeyen “tuhaf açıklamaları”, tavırları beni hiç şaşırtmadı, şaşırtmıyor." Sayın yazar; sizin kılığınıza, kıyafetinize uymayan yazılar bizi çok şaşırtıyor.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 12:18
6
ne kadar ilgisiz bir cevap olmuş ...en azından "bizi" ifadenizde,siz kaç kişi siniz demek lazım size oysa ,Hanım efendi "beni"diyor ..aradaki farkı anlamak,okuduğunu anlamak ile istediğini anlamak kadar farklı.Birde neye itiraz ettiğinizi belli etseydiniz, ...edep yahu ...
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 08:25
Ben yillarca iktidar partisine, egitimde, adalette, ayrimcilikta guzel seyler olacak diye oy verdim. Beklentimin tam tersi olunca simdi en cok elestiren durumundayim, Elif hn da da ayni psikolojiyi seziyorum. Beklenti halen devam ederken tolore efilen seyler, beklenti bosa cikinca batmaya basliyor.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 08:21
Siz niye utanıyorsunuz ki Elif hn. Böyle fesli kadir 2 tarzı bize layık görenler utansın. Yobazlık da bir hastalık neticede tedavisi kadının erkeğe haddini bildirmesiyle başlıyor.
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 07:22
Bu zatın zihinsel arka planı, kültürel kodları hangi zemine oturmuş ki bu kadar hoyrat, nobran, yalancı, Üstten bakışçı, Jakoben olabiliyor?
engineer 03 Nisan 2018 14:08
1
çocuklar duymasın dizisindeki lezzetlerin efendisi gibi yazmışsın.
Dogrucu Davut 03 Nisan 2018 07:05
Ben de diyorum ki. Şaşırmayın.! Nasılsanız oyle yonelitirsiniz. Herkes gemisini kurtaran kaptan vaziyeti almis. Lakin gemi batınca anlıcaklar durumun vahametini ..Bu gazeteyi okuyanlar ve yazarlar sizler Allah in varligina inaniyorsunuz degil mi? Cevabiniz evet ise ADALET sifatina da inanmaniz sart. Peki memlekette adalet var mi ??
cevat karakalem 03 Nisan 2018 07:03
Diger olaylardaki elestirilere katiliyorum ama "laiklik" gercekten de anayasada olmamali.anayasa denilen sey sadece devletin ana isleyis prensibini ve vatandas tanimini ve sorumlulugunu yapmali.Iki madde: Turkiye Cumhuriyeti yasama,yurutme,yarginin bagimsiz calistigi demokratik bir devlettir.2)Vatandaslik hakkina sahip herkes istisnasiz butun kanunlardan esit istifade eder ve butun yukumlulukleri yerine getirir.Gerisi anayasa ile degil kanunlar ile belirlenir ve zaman icinde sartlara,toplumun istek ve evrilmesine gore degisir.Mesela baskentin,bayragin anayasada belirtilmesi mantiksiz seyler.
Salih 03 Nisan 2018 03:14
Bizim dinimiz Islam her cuma hutbesinde Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. Nahl süresi. Bizim uyguladığımız yaşadığımız la alakası yok. Bizde adalet varmı yok. Bütün kanallar mecburi ak parti il kongrelerini canlı verirken diğerlerine de söz hakkı verirmi yok. Devletin başı hergün parti kongrelerinde milli olan operasyonu ağzında siyasi sakız yaparmi. Bir tarafta vatan için bayrak için şehit olan canlarimiz geride yetimler
Fatih Kömürcüoğlu 03 Nisan 2018 10:49
2
1 tane kanal İyi Parti'nin kongresini canlı vermeye cesaret edemedi. Gidişat kötü.
Has Parti 03 Nisan 2018 02:20
Sayın cumhurbaşkanı onlar için şöyle söyledi; "Lümpen, mahalle kabadayılarından farkları yok. Bunlar zihniyet itibariyle modern bedevilerdir" ...
Metin Erbay 03 Nisan 2018 03:18
0
Kardes yorumundaki niyeti anlamadim, Cumhurbakimizi mi olaylarin ortasindan cekip korumaya aliyorsun? Yoksa modern bedeviler denilen "bunlar" kim? Malum, Vekilleride Meclis Baskanini da kendisi secti, sonuncusunu iki defa ustelik..
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 02:06
Güzel ablam TV'de konuşma tonlarından bile herkesin ne olduğu gayet anlaşılıyor. Önüne mikrofon konulanlar gerçekten bir şey anlatmak istiyorlarsa niye bağırma ihtiyacı hissederler?
KARAR OKURU 03 Nisan 2018 01:55
AKP'nin hiçbir mensubu beni şaşırtmıyor, Babacan dışında. Ne uğruna bu kadar suskun, ne uğruna hala o partinin bir mensubu...Diğerleri zaten kendilerine yakışan şekilde her daim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN