Back To Top
Nazlı Ilıcak'ın hüzünlü film şeridi

Nazlı Ilıcak'ın hüzünlü film şeridi

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 09:06
- A +

Nazlı Ilıcak’ın T24’te yayınlanması için kaleme aldığı  “Kulaklarımda annemin sesi bana fısıldıyor: Mini mini kızım. Gülerek ona cevap veriyorum: Mini mini annem. Oysa İstanbul’da Emniyet’in nezarethanesindeyim. Annemi çoktan kaybettim” sözleriyle başlayan mektup yazısını yüreğim burkularak okudum.

Hele Nazlı Hanım’ın “film şeridi zihnimde geriye doğru sarıyor” diyerek anlattıklarını okurken kitaplardan okuduğum, büyüklerimden dinlediğim 27 Mayıs Darbe dönemine gittim. 16 yaşındaki Ilıcak’ı canlandırmaya çalıştım zihnimde… Yaşadıklarını anlamaya… Evlerinin önünü saran polisleri, askerleri ve o an neler hissettiğini, bugün 75 yaşına geldiği halde o gün babasının götürüldüğü gün yüreğine düşen belli ki bugün hala aynı tazelikte hissettiği  “o hasret” duygusunun ne olduğunu anlamaya çalıştım.

Sonra Nazlı Hanım’ın yazdıklarıyla çocukluğumun 12 Eylül’üne Ankara Mamak’a döndüm. Bir gece ansızın kamyona yerleştirilen eşyalarımızla Mamak’tan göç edişimizi hatırladım. 

Nazlı Hanım’ın zihinde geriye doğru sardırdığı film şeridi 28 Şubat dönemine geldiğinde, “28 Şubat günleri zihnimde canlanıyor. Tayyip Erdoğan, TCK 312’den mahkum oldu. Siyaset yapamayacak. Pınarhisar Cezaevine girecek. Eyvah!! ‘Başörtülü milletvekili olmaz’ diye TBMM’de Merve’yi protesto ettiler. Eyvah!! Başörtülü kızlar üniversiteye alınmıyor. Eyvah ki ne eyvah! Fazilet Partisi kapatılınca, sadece Bekir Sobası, Merve Kavakçı ve ben ‘laiklik karşıtı odak’ olduğumuz gerekçesi ile siyaset yasağına uğradık. Milli Görüş geleneğinden onlarca insan arasından, ben, ‘laiklik karşıtı odak’ ilan edilmiştim” sözlerini okurken o zifiri karanlık, bir karabasan gibi üzerimize çöken, yarına dair umutların tükendiği o kabus günleri yeniden yaşadığımı hissettim.

Sonra o kabus günlerde Nazlı Ilıcak’ın korkusuzca, yüreklice yazdığı her biri demokrasi, hukuk, adalet manifestosu niteliğindeki yazılarını hatırladım. Türkiye’yi telafisi imkansız bir döneme sokan, başörtüsüyle okumak isteyen kızların linç edildiği, dindar muhafazakar kesimin karşı karşıya olduğu hukuksuzluğa karşı çıkmanın el yaktığı o günlerde elden ele dolaşan “Okudunuz mu Nazlı Ilıcak ne yazmış” denilen yazılar.

Hakkını teslim etmek gerekir ki, Ilıcak, 28 Şubat döneminde hukuksuzluğa uğrayan, özgürlükleri kısıtlanan muhafazakar dindar kesime ‘demokrasi, adalet, hukuk, temel hak ve özgürlükler’ bağlamında cesurca, mertçe destek verdi. Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağının kalkmasının akabinde, AK Parti’nin partileşmesi sürecinde Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarını liberal demokratlarla bir araya getirmek, kaynaştırmak için evini açtığı bilinen bir gerçek. 

Hakkını teslim etmek gerekir ki, hukuksuzluğa uğrayan muhafazakar dindar kesimi sadece yazılarıyla desteklemedi 1999 yılında Fazilet Partisi’nden milletvekili oldu. Siyasete çok ihtiyaç duyduğundan, milletvekili olmanın Nazlı Ilıcak’a artı değer kazandıracağından öyle yaptı demek büyük haksızlık olur.

Nazlı Ilıcak “zihnim film şeridini geriye doğru sarıyor” diyerek kendi hayat hikayesiyle birlikte hepimize yaptırdığı zaman yolculuğundan sonra soruyor: Ben neden tutuklandım? Benim darbeyle ne ilgim var?

Hayatı boyunca darbelere karşı çıkmış, hukuku savunmuş, cesurca temel hak ve özgürlüklerin yanında durmuş, 12 Mart’tan 12 Eylül’e ve 28 Şubat’a kadar tavrının ne olduğu ortada olan birisi darbeci olabilir mi?

Yanlış yazılar yazmış olabilir. Yanlış yerde durmuş olabilir. FETÖ’nün kanlı bir terör örgütü olduğunu bilememiş olabilir. Kaldı ki 15 Temmuz’a kadar bunların kanlı bir terör örgütü olduğunu kim biliyordu ki?

Yargı kararlarında da zaten bunun terör örgütü olduğu, 15 Temmuz hain darbe girişimine dayandırılıyor.

***

Nazlı Ilıcak’la köşelerimizden ağır polemiklerimiz oldu. Bana karşı oldukça sert söylemleri oldu. Hak etmediğim ithamlarda bulundu. 17 -25 Aralık’ta siyaseten durduğu yer yanlıştı. Hatalıydı. O dönem durduğu, konumlandığı yerin savunulacak bir yanı yok.

Ancak şunu biliyorum ki, siyasi görüş, fikir ayrılıkları ayrı bir şey, adalet ayrı bir şey.

Biliyorsunuz Nazlı Ilıcak’ın davasında yerel mahkeme ‘ağırlaştırılmış müebbed hapis cezası’ vermiş İstinaf Mahkemesi de bu kararı onaylamıştı. Sonra Yargıtay Başsavcısı bir ‘tebliğname’ yazarak bu kararın yanlış olduğunu, terör örgütüne yardım suçundan karar verilmesi gerektiğini bildirmişti. Yargıtay Başsavcılığı hazırladığı tebliğnamede şöyle demişti:

 “Örgüte yardım eden, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen, örgütün üyesi, yöneticisi veya kurucusu olanlar arasında hiçbir ayrım yapmaksızın her eylemin amaç suç olan TCK’nın 302 ve 309. Maddelerinde düzenlenen suçlardan cezalandırılması gerekeceği gibi bir sonuca ulaşmak mümkün değildir.”

Yani Yargıtay, Nazlı Ilıcak olsa olsa örgüte bilerek yardım etmişlerdir ve bu suçtan yargılanması gerekir demişti.

Ve nitekim Yargıtay 16. Ceza Dairesi Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan hakkında verilmiş ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu ve “terör örgütüne üye olmadan, terör örgütü olduğunu bilerek yardım” etme suçundan cezalandırılması gerektiğine karar verdi.

Nazlı Ilıcak gerçekten de FETÖ’nün gizli bir terör örgütü olduğunu bilerek yardım mı etmiştir?

16. Daire diyor ki “FETÖ’nün silahlı kuvvetlere sızan mensuplarınca silahlı bir kalkışma, darbe gerçekleştirme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olarak görüldüğü bir dönemde” Nazlı Ilıcak FETÖ’yü meşru bir muhalefet hareketiymiş gibi göstererek ona meşruiyet kazandıran yazılar kaleme almak suretiyle ‘terör örgütüne yardım’ etmiştir.

Bu nasıl oluyor peki?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MİT’in, TSK’nın bile fark etmediği hatta hatırlayacaksınız dönemin Başbakanı Binali Yıldırım “hiç beklemediğimiz, ummadığımız bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık” (25 Temmuz 2016) demişti. Hal böyle iken Nazlı Ilıcak ve diğer gazeteciler ‘kuvvetle muhtemel’ bir darbe girişimini biliyor olabilirler mi?

Kaldı ki Nazlı Ilıcak’ın dosyasında böyle bir delil de yok.

Yargıtay Başsavcılığı’nın Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan hakkında hazırlamış olduğu ‘tebliğname’den sonra Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararını merakla bekliyordum.

15 Ocak’ta kaleme aldığım ‘Nullum crimen, nulla poena sine lege...’ başlıklı yazımı “hukukun üstünlüğü ilkesi hakim gelsin, temenni edelim ki adalet tecelli etsin” diye bitirmiştim.

Elbette ki, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Nazlı Ilıcak hakkında vermiş olduğu karar, Ilıcak’a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapsinden iyidir. Ama ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından iyidir. Gerçekte Ilıcak kararı böyle mi olmalıydı?

Son söz. Nazlı Ilıcak’ın yazısında beni asıl derinden yaralayan ise “Bağrımda fırtınalar kopuyor. Dalından kopmuş bir yaprağın sonbahar hüznünü yaşıyorum. Vefasızlığa ağlıyorum” sözleri oldu. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 25 Eylül 2019 20:07
Adalet,adalet,adalet...Nazlı Ilıcak ile ilgili böyle bir yazı ile ona Hakkı'nı vermiş olmuyoruzki..bu yazı ile o ve onun gibilerin mağduriyetini giderici ve kamu vicdanını rahatlatıcı adımlar atılmasını umud edelim...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 21:58
Yerel mahkeme ile Yargıtay arasında bukadar fark olmasına sasiyorum bunun sebebi nedir.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 21:04
hele hele, 1990 lı yılların sonunda eliyle meclise getirdiği Merve KAVAKÇI nın suskunluğu? yıllardır hiç konuşmaması, ne kadar ironi? ki bütün kavakçı ailesi devlette en üst düzeyde görevlerde. nereden nereye. İslamcıların bu kadar vijdansız olması tam bir hayal kırıklığı
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:51
0
Milli Görüsü cökertenler..
Recep Çetiner 24 Eylül 2019 20:41
Aklınıza Ziya Öz denen hainle kartopu oynarkenki görüntülerini getirin, üzülmezsiniz! Bir de neydi? Yeşillendi erik dalları mıydı?
DENİZ 24 Eylül 2019 20:41
17- 25 Aralık milattır... "Yine yeşillendi dındık dalları".. "Söyle söyle, sene neler oldu yaaar"...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 20:24
Bu ülkede yaşıyoruz. Milli görüşçüler geçmişte Fetö'ye hain derlerdi. Sonra ne oldu da birden sarmaş dolaş oldular. Liboşlarla da aynı kucaklaşma,şimdi onlarla da arayı açtılar. Sonra siyasi kürtçülere her türlü taviz verildi,KPSS sınavları başta olmak üzere bütün hukuksuzkluklarına göz yumuldu,şimdi kanlı bıçaklı oldular. Kurgu basit,fazla zeki olmak gerekmez. Hedefe varana iktidarı güçlendirmek için her şey mubah.
karar okuru 25 Eylül 2019 08:58
0
milli görüşçüler hiç bir zaman fetöcülerle ve bugünde fetöyle yatıp kalkmaktan fetöcüleşmişlerle sarmaş dolaş olmadı.eğer milli görüşçülerden kastınız 17 yıldır ülkeyi yöneten akp yöneticileriyse onlar milli görüşçü olmadıklarını"biz gömleği çıkardık"ifadesiyle herkese ilan ettiler.umarım hatırlıyorsunuzdur.
Takip cinin yazısı son derece isabetli ve doğru “islamcı,, diye kendini tanımlayanlar. Ahdevefa duygusu, Kadirşinaslık,gibi kavramlarla olan imtahanı kaybettiler daha düne kadar salya sümük devlet kapılarında sürünen bizlere liberal anlayış sahibi kalemlerin Verdikleri cansiparane desteklere karşın bu gün bizim onlara karşı olan tavrımıza bakın !!! Allah c.c bunun hesabını bizden mutlaka soracak .
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 19:36
Nazlı Ilıcak biraz lüzumsuzluğunun cezasını çekiyor.17/25 den sonra çenesini çekip düşünebilirdi.İhaneti görmedi.Yine de vefasızlık ne kötü bir şey.İnsanoğlu ne kadar nankör olabiliyor.Merve Kavakçıdan herkesin kaçtığı yıllarda kol kanat geren bir kadın.Şimdi Kavakçı dünya nimetlerine gark olmuş durumda.Başörtüsünü savunan 75 yaşındaki bu kadın da hücrede ölümü bekliyor.Kadere bak.Gel de akıl çözsün bu işi.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 17:35
Siz ne güzel,ne vicdanlı insansınız.Hukuku içselleştiren,adalet için çırpınan güzel kadın,ömrün uzun olsun,tuttuğun kolay gelsin. Sizi okuyunca zihnimde müslüman Türk kadını canlanıyor. Cenabı Allah sizi hane halkınıza,Türk milletine bağışlasın kardeşin.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:36
Nazlı Ilıcak hiç bir zaman demokrat olmamıştır , ailesiyle birlikte daima güçten , iktidardan yana olmuştur. Ilıcak ailesinin hikayesi bu ülkenin son 60 yılını doğru bir bakış açısıyla izlediğinizde ortaya çıkar. Fakat son dönemde ,Fetöyü çok güçlü gördüğünden , onun tarafında durmuş ,anlıyacağınız çekirge bir daha sıçrayamamıştır.Fakat ben yinede herkes için adalet diyorum , Nazlı ılıcak 2007 ergenekon ile başlayan davaların yüce savunucusu olsa bile...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 14:33
Dünün mazlumları bugünün zalimleri oldular.
Devrimci 24 Eylül 2019 13:49
Geçmişte dizilerdeki bir gün Nazlı ılıcak Üzüleceksin Kahkahalar ile gülerdim..Ama bugün üzülüyorum. Ah şu sevdalara sarılgan yanım Boynunu eğip de kırılgan yanım Ah benim rüya deyişlerimde Benimle üşüyüp ağlayan yanım Ah ben yanım Ah ben yanım Devrimci olmak bu galiba
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:51
“Fetö nün bir terör örgütü olduğunu 15 Temmuz a kadar kim biliyordu ki“ şeklindeki cümlenize katılmıyorum.Bunu Kamer Genç defalarca meclis kürsüsünden haykırdı.Ama adamı az kalsın linç edeceklerdi.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 22:50
0
o zamanin fötö yalakalari, simdi en azili FETÖ düsmani olduklari icin olmasin
Çerkez Ethem 24 Eylül 2019 12:41
Platformlarda gel gel diye ağlıyan sızlıyan hiç bir politikacı ve onlarla yürüyen elit'e,hiçbirşey olmamıştır. Onlara basit bir sorgulama bile yapılmamıştır ama tonla insanı çoluk çoçuğuyla sistemin kolpa Adaleti sorgulamıştır, ceza vermiştir! feto sahtekarından en çok yararlananlar, kimseden kabul olunmuyan savunmayla"biz bilemedikki" diye kendileri temize çıkarlar ve bizlere hala sabah akşam adaleti anlatırlar ve hayatlarına güzelce devam ederler ama olan herzaman normal halka olur! Kolpa sistem herzaman güç kimdeyse onlar için işler, herzamanda böyle, değişmez!
Hüseyin Şenel 24 Eylül 2019 12:30
İnsansız Adalet olmaz/ Adaletsiz İnsan olur mu?/ Olur, olmaz olur mu?/ Ama olmaz olsun… Ö.Asaf…
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:24
Nazlı Ilıcak'ın 15 Temmuz'dan hemen önceki söylemleri darbeden habersiz gibi durmuyor. Bir zamanlar darbe maduru olmak darbe karşıtı olmak anlamına gelmez. Fetöyü seöilmiş iktidara karşı banko galip gördü. Neticesine katlanacak. Darbe gecesi ve sonrası Fetöcü tavrı devam etti.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:59
Sonra birdenbire fetöyle tanıştı. Örgüt lehine, aklayıcı yazıları çıktı. Örgütün mahrem sufleleri eşliğinde kitaplar yazdı. Zekariya öz ile kartopu nostaljisi yapan demokrat yazarımız 15 temmuzdan önce fındık dallarını yeşillendirdi.Toplumun kısa bir süre sonra kurtulacağını müjdeledi. Erdoğan fobik yazarımızda arkasından uzun uzun ağladı. Bütün hikaye böyle aslında
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:44
1
Zekeriya Oz o gunlerde hukumetin kahramanlarindan biri degil miydi?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:35
hala ama hala onca delile rağmen fetöcülere baş papaza inanmaya devam eden yavru mankurtlar var nerdemi ahan da aşağılarda dolanıyorlar bu gerizekalılar baş papazımız ve avanesi bir şey yaptıysa doğrudur ve biz bu doğrular sayesinde cennete gidecez diye düşünen ahmaklar ve yakından bir bakın hepsi sıradan insanlar. ahmaklık asla geçmez ve bulaşıcıdır uzak durmak lazım.
karar okuru 24 Eylül 2019 11:27
Nasrettin Hoca ağaçtan düşünce doktora git demişler.Hoca,hayır ağaçtan düşen birini getirin demiş.Nazlı Hanımın davasına aynı birikimde,aynı yaşta biri bakması mümkünmüdür.Bazen yaş önemlidir.Davul bile dengi dengine göre çalmalı demişler.
Nizam 24 Eylül 2019 11:04
Zaman her şeyin ilacı derler, umarım en kısa zamanda kim doğru yerde, kim yanlış yerde en saf haliyle ortaya çıkar... Gerçek terör destekçisi kimmiş görürüz...
musto 24 Eylül 2019 10:47
Siyasal İslamcılar, muhafazakar camiadan destek bulamıyor cami çıkışlarında simgeleri olan türban protestoları ses getirmiyor oyları % 10 üzerine çıkmıyordu:Muhafazakar camianın kalesi Tercuman gazetesi ve ona bağlı gazetelerde 12 eylül dönemine bir bilen adıyla Demirel'in görüşlerini yazan ve gazeteyi batma noktasına getiren Nazlı Ilıcak Don Kişotluk için biçilen kaftandı rolünü severek kabul etti ve rolü gereği Merve hanımı Meclise takdim etti.Rolüne alışmıştı yeterki görsel medyada hergün konuşsun yargı eliyle yapılan linçlerin savunucusu olsun ona göre onlarda bizim gibi alalede insanlar.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:44
Fetöcülerin hepsi masum zaten. Utanmasanız kabahat darbeyi engelleyen milletin diyeceksiniz...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:31
Milat olarak 15 temmuz tarihi alınmadıkça çok canlar yanmaya devam edecek. 17-25 aralık milat olamaz. Hatırlayın 17-25 den sonra kılıçdaroğlu bu tapeler ağrı dağı kadar gerçek, bahçeli 17-25 aralığı yolsuzluk ve rüşvetle mücadele haftası ilan edelim dememişmiydi. Demekki 17-25 aralık kimine göre rüşvet ve yolsuzluk operasyonuydu,kimine göre hükümeti yıkma operasyonuydu. lütfen ziynimizle o tarihlere gidelim ve insanları ona göre yargılayalım.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:41
2
17-25 aralık var olan pislikleri ortaya dökerek hükümeti yıkma operasyonuydu. Hesap edemedikleri şey toplumun önemli bir kısmının da az-çok o pisliğe bulaşmış olmasıydı, dolayısı ile bunlar üzerinde umdukları tesiri yaratmadı. Bir taraftan bu genel düşük ahlak seviyesi hayırlı sonuçlar doğurdu diyebiliriz yani. Allahın hikmeti işte.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:39
8
10.31, 15Temmuz darbe girişimini gördükten sonra 17-25 Aralık için hala yolsuzluk, molsuzluk diyen varsa onun ya aklı, ya vicdanı sıkıntılıdır...
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 11:27
0
13:39 Aslında yazılan yorum da senin söylediğini söylüyor.. 17-25 aralığın hükümeti yıkma opersyonu olduğunu bu milletin geneli 15 temmuzdan sonra anladı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:21
Sayin yazar yeniden yesillendi findik dallari diyede yazmismi darbeden birgun once oyle diyordu.. Sizde birakin artik boyle magdur edebiyati yapmayi adeleti savunacam derken sucluyu kayiriyorsunuz..
Takipci 24 Eylül 2019 09:50
Nazli hanim gecmiste saygi duyulacak seyler yapmis, fakat onemli bir hatasi var; Islamcilari taniyamamis, simdi onun cezasini çekiyor.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:49
7
Fetöcülerin hiç biri İslamcıları tanıyamamış... Onun için şapa oturdular... Kırk yıllık ihanet şebekleri bir gecede yok oldu...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:46
Elif hanım.samanyolunda hükümete karşı masa kurdular. Bu engellendiğinde bırak kendine gelmeyi,bu atışmalara canerzincan diye TV de devam etti.feto ile ilgili hiç pişmanlığını duymadım. Burada eksik olan bulundukları yere bir masanın kurulup canlı yayın yapılması.propagandaya devam etmeleri.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:59
3
Hükümete karşı masa kurmak suçmu?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:36
4
Hükümete karşı darbecilerle birlikte olmak suçtur. Hükümete karşı Uğur Dündar'dan daha sert değillerdi. Anlayıp da anlamaış numarası yapmak kadar müptezellik yoktur.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:34
Muhalif olacağım diye hak hakikat yolundan ayrılmayın. Ortada aleni bir durum var Nazlı Ilıcağın fetöyle beraberken yapıp ettikleri söyledikleri şimdi kadını biraz geçmiş güzellemesi biraz arabesk durumlarla gözümüzde temizlemeye kalkmayın.darbeden sonra ayıkmış olabilir o yüzden hakkı müebbet değildir ama masumum ayağına yatacağına tüm bildiklerini milletle devletle paylaşmalıdır.hatasıyla sevabıyla kim ne derse desin Tayyip Erdoğan ın en büyük icraatlerindendir Fetö yü bitirmek kimsenin yapamayacağını yapmıştır.yoksa bunlar Kuranda yeri olmayan takiyyeci bir nesil yetiştiriyorlardı
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:27
5
Evet okur, Anayasa okuyun. Halkın seçtiği hükümete karşı masa kurmak suçtur. Bu suçu işleyen zamanında mücadelesine gıpta ile baktığım Nazlı Ilıcak da olsa bu böyledir. Nazlı hanım bazan izlediğim o açık oturum programlarında zevkten dört köşe konuşuyordu. Maalesef bu böyle oldu. Cezası ağır mı hafif mi ceza hukuku yönünden değerlediremem ama bunlar yaşandı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:29
Tam üzüleceğim aklıma balyoz, ergenekon, hapiste ölenler, intihar edenler, Kuddusiler, Türkanlar, dağılan yok olan hayatlar geliyor. Zerre acımam. Allah acısın.
Hermes 24 Eylül 2019 11:04
1
İşte diyorum ya hep: Nazlı hanımdan fetö metöden dolayı değil, M.kavakcı olayı ve başka sebeplerle öç alınıyor diye. 09.29 bunu teyit ediyor.
evin 24 Eylül 2019 07:48
"fetönün siyasi ayağında" sadece nazlı ılıcak ve ahmet altan varmış demek ki... ne olur hocaefendi geri dön diye yalvaran akpli siyasetçiler nerede peki?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 19:20
0
onlarda kandirildik dediler bizleri kandırdılar allahım da kandirilacak yokkk acıklı bir hepimizi bekliyor
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 07:26
Peki, hayat hikayesinde birilerinden emir alarak yaptığı, uydurma delilleri bile bile yüzü bile kızarmadan canla başla emir aldıklarının tetikçiliğini yaparak kararttığı, yok ettiği onca hayattan da bahsetmiş mi?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 05:52
Akıl şaşarsa ayaklar da şaşar ;bir bakarsınız hoşlanmadığınız yerdesinizdir. Elbet de orantısız ceza olmamalı ama Nazlı Hanımın hiç mi suçu yok? Fetöcülere göre hepsi masum zaten.. Nazlı Hanıma orantısız ceza istendiğini düşünebilirsiniz, bunda belki haklı da olabilirsiniz ama hiç mi suçu yok? Bu alçak yapıyı inatla ve son dakikaya kadar inatla desteklemek niyeydi? Nazlı Hanım fetullah sümüklüsüne karşı platonik aşk yaşamayacak kadar zevk sahibi olduğuna göre bunun sebebi neydi?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 05:29
Duygusala bağlayınca masum mu oluyorsun. Nazlı Ilıcak bir dalda kırk ceviz görmeden bir taş atmazdı. Fetö için bir ceviz görmeden kırk taş attı. Neden acep?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:25
2
Aynen 05.29 imza
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 02:25
Tabii ki Nazli Hanim'in teror orgutune bilerek destek vermedigi acik secik ortada. Hayati boyunca da darbelere karsi oldugunu da biliyoruz. Muebbet hapis cezasi vermek cok buyuk vicdansizlik. 75 yasinda, seker hastasi, demokrasiden, insan haklarindan, hukuk devletinden yana bir gazetecinin 3 yildir tek kisilik bir hucrede yasamasi kabul edilebilecek birsey degil. Allah gostermesin kotu birsey olursa bunun hesabini ne iktidar verebilir ne de savcilar ve yargiclar. Bu haksizliga ses cikarmayan Merve Hanima da yaziklar olsun.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 01:32
Nazlı hanımın yazısını okumuştum. Gördüm ki onu en çok yaralayan vefasızlık. 28 Şubat mağduru, başörtülü biri olarak o günleri gayet iyi hatırlıyorum. Mecliste, sokakta gazeteciler başlarına üşüştüklerinde Kavakçı'nın yanında hep o vardı. Erkek siyasetçileri bir kenara bırakıyorum ama başörtüsü mücadelemizin simgelerinden olan bir kadının suskunluğu kendi mahallemle bütün gönül bağımı koparttı. Nazlı hanımın dua listesinden 'el -Muksit' i tesbih edeceğim, susanlar ve susmayanlar için.
Hermes 24 Eylül 2019 11:00
0
Aynen katılıyorum. Eşinin başörtülü olmasından dolayı çok haksızlığa uğramış birisi olarak, rahmetli B.Ecevitin "çıkarın bu hanımı buradan, burası devlete kafa tutma yeri değildir" diye haykırdığı ve "erkeklerin tırstığı" bir yerde, hep M.Kavakcıın yanında bir panter gibi onu savunması aklıma gelir. Knımca aslında bundan dolayı "öç" alınıyor Nazlı hanımdan. Şimdi aynı şeyler olsa, muhtemelen aynı duruşu sergilerdi, AKP'nin İslamı siyasi olarak kirletme çabalarına rağmen(İslam temizdir, kirlenmez).
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 01:10
''FETÖ’nün silahlı kuvvetlere sızan mensuplarınca silahlı bir kalkışma, darbe gerçekleştirme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olarak görüldüğü bir dönemde...” Bu ifadeyi kullanan 16. Daire'ye 'madem kuvvetli bir ihtimal vardı, ilgili merciiler neden gerekli önlemleri almadılar?' diye sorsak...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:43
7
Almasalar bu gün seni Fetö yönetirdi.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:56
Elif hanım yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Bu konuda malesef vicdanlar biraz korkudan mı olsa gerek geç dile geldi. Ben bir mühendisim. Bankada hesabım var diye mahkemeden örgüte bilerek isteyerek başlayan cümleden 2 yıl 1 ay ceza aldım. Mit bile son dk terör örgütü olduğunu anladığı bir örgütü ben nerden bilebilirim. Böyle bir adalet olabilir mi.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:34
11
Kanser hastası 80’lik Türkan Saylan sabah ezanında evinden alınırken vicdanın ne diyordu merak ettim.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:38
9
23.56, Malum bankaya para yatıran herkes ceza almadı.
Karar okuru 24 Eylül 2019 08:47
8
"Kurunun yaninda ya$ da yanar" misali, maalesef bu FETO seytanlari yuzunden binlerce masum insanin hayati karardi --- sosyo-ekonomik ve politik guc sahipleri haric ! Cumhurbaskanimiza hala guveniyorum ve devletin insayitifine tamamen hukm edince insallah bu adaletsizliklere son verir. Bu arada bu mazlum muhendis kardesimiz, ve onun gibi haksizliga ugrayan tum kardeslerime Hz Eyyub sabri diliyorum, ve bir an once hurriyetlerine kavusmasi icin dua ediyorum
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 15:41
0
TÜRKAN SAYLAN I BEN BİLMEM. ŞAYET HAKSIZLIK YAPILDI İSE KİM İŞLEM YAPTI İSE ELBETTEKİ CEZASI NEYSE ÇEKECEK. AMA ŞUAN DA BAHSETTİĞİM ÇOK FARKLI BİRŞEY . YORUMDAN ÖTE BİRSEY. BEYİN OKUMA BİLE BU KADAR OLAMAZ. SAVCI DİREK ÖRGÜTE YARDIM AMAÇLI HESABIN VAR DİYOR. OLMADIĞINI İSPATLA. BENDE İSPATLAMAK ZORUNDA DEĞİLİM. BENİM HESAOLARIMDA SUÇ TEŞKİL EDECEK BİR İŞLEM VARSA HAKLISINIZ. AMA NİYET KONUSUNDA ŞÜPHE DUYAN SİZSENİZ SİZ İSPATLAYIN DEDİM. BANA ÇIKABİLİRSİN DEDİ....CEZA 2 YIL 1 AY ...BEN HANGİ BANKDAN İŞLEM YAPACAĞIMI NEDEN DEVLETE SORAYIM. DEVLETİN VARSA BANKA İLE SORUNU İŞLEMİ YAPAR..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN