Back To Top
‘Önümüzdeki seçimlerde zorlu bir imtihan bizi bekliyor’

‘Önümüzdeki seçimlerde zorlu bir imtihan bizi bekliyor’

- A +

Başlıktaki söz kime ait diye sorsam, eminim saniye beklemeden “Cumhurbaşkanı Erdoğan” cevabını verirsiniz değil mi?
Öyle. 

E, çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan daha AK Parti Genel Başkanlığı şapkasını giydiği ilk gün, kendisine “hoş geldin” diyen partisine ilk sözü “2019 seçimleri herhangi bir seçim olmayacak” dediğine, dahası ziyaret ettiği bütün il teşkilatlarında yaptığı konuşmalarda üstüne basa basa “2019 seçimlerinde bu kez işimiz kolay değil” ikazında bulunduğuna şahit oldunuz. Şahit olduk. 

Ki, seçmen karşısına 16 yıllık “muktedir” bir iktidar partisi olarak çıkacak olan AK Parti için bu seçimin zorlu bir imtihan olacağı sürpriz falan değildi.

2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte AK Parti, ülkede ki “hukuk”, “adalet”, “yargı bağımsızlığı”, “demokrasi” gibi alanlarda ve “yeni anayasa” konusundaki olumsuzluklarla ilgili olarak seçmen nezdindeki bahane gerekçelerini de yitirmiş oldu. 

16 yıllık iktidar. Dile kolay. Göz açıp kapanıncaya kadar gelip geçti.
Nitekim 24 Haziran’da seçmen AK Parti’yi sandıkta muktedir bir parti olarak oylayacak. 

AK Parti, iktidara geldiği 2002 yılından 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadarki süreçte, kendisiyle yarışan, kendisinden önceki iktidarlar dönemi ile mukayese edilen bir partiydi. 
Seçmen karşısına “hukuk devletini tesis edeceğiz” vaadi ile çıkıyordu ve AK Partili AK Partisiz hukuk devleti olamamanın acısını yaşamış olan, adaletsizliğe uğramış olan, yargı bağımsızlığının ülkeye yaşattığı acılara şahit olmuş olan herkesin yarınlara umutla bakmasını sağlıyordu. 

AK Parti’nin 2014’e kadarki bütün seçimlerde seçmen karşısına “yeni anayasa” vaadi ile çıkmasının bir anlamı vardı ve yine 2014 seçimlerine kadarki bütün seçimlerde seçmen AK Parti’ye “E, bir önceki seçimlerde de yeni anayasa vaadinde bulundun, hani nerede” sorusunu yöneltmiyordu ve sitem etmiyordu. 

2014 seçimlerine kadar AK Parti hükümetinin yeni bir anayasa yapamamasının haklı sebepleri vardı ve seçmen de AK Parti’nin elinin kolunun bağlı olduğunun farkındaydı. 

Her seçimde “ülke demokrasi rayına otursun” diye, “yargı bağımsız olsun” diye, “yeni Anayasa yapılabilsin” diye, devlet karşısında bütün vatandaşlar eşit olabilsin, Ankara statükodan arınsın, devlet vatandaş karşısında küçülsün diye AK Parti’ye oy verdi. 
Peki şimdi?

AK Parti, Meclis’te yeni bir anayasa imkanına sahip iken, devleti tam anlamıyla kurumsallaştıracak bir anayasa yapmadı, bugün hala Türkiye’nin tam anlamıyla yeni bir anayasaya ihtiyacı bulunuyor. 
AK Parti bugün “yargı bağımsızlığı” dediğinde, seçmen “16 yıldır neden yapmadın?” diyor.

16 yıllık iktidarın sonunda bugün, eğitimden sağlık sorunlarına, temel hak ve özgürlükler alanındaki sorunlardan adalet sorunlarına kadar AK Parti seçmene Türkiye’nin hangi sorun başlığını açsa, “tamam da neden yapmadın” diyor. AK Parti “seçimlerden sonra” dediğinde seçmen neden şimdiye kadar gerçekleştirmedin elinde fırsat vardı sorusunu yöneltiyor.

Dahası bugün, bu seçimlerde AK Parti için asıl zor olan, seçmen AK Parti dün ne demişti, bugün ne diyor diye bakıyor, AK Partinin kendi tabanı dahi partileri dün nasıl bir fotoğraf veriyordu bugün nasıl bir fotoğraf verdiğine bakıyor. 

Velhasıl, AK Parti eleştirdiği “Eski Türkiye’nin” yerine kuşatıcı, kucaklayıcı yeni bir paradigma koyamadı. Yeni bir anlayış inşa edemedi. 

Dört kişinin hayatını hem de vahşi bir şekilde kaybettiği Suruç Katliamından bahisle tek bir örnek verelim. 

Suruç’ta 4 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hayatını kaybetmesine rağmen, sadece AK Parti milletvekilinin ağabeyinin katil zanlısının tutuklandığı haberlerinin yer alması yargıya güven sağlar mı sağlamaz mı? 
E, bu durumda, mesela 16 yıllık iktidarın sonunda bir de hükümetin çıkıp “Bir ülkede halk bunalmış ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse” diye şikayet cümleleri kurması tuhaf kaçmıyor mu?

Eski Türkiye medyası ile AK Parti dönemi medyası arasında nasıl bir fark var?

37 ülke arasında yapılan “medyada dezenformasyon ve yanıltıcı haber” anketinde Türkiye’nin birinci sırada yer almasına yani Türkiye’nin itibarının bu şekilde zedelenmesine katkıda bulunan medya isimlerini nasıl sayalım?

Eski Türkiye’nin egemen iktidarları, iktidarda kalkmak için “biz gidersek...” diye başlayan cümlelerle korku siyaseti yapıyorlardı. Peki, bugün ne yapılıyor?
Şunu söyleyeyim size, Türkiye hukuk devleti olmadığı müddetçe bu siyasetçilere rant sağlayan bu korku siyaseti hiçbir zaman bitmeyecek.

Türkiye hukuk devleti olduğunda, yargı bağımsız olduğunda, kuvvetler ayrılığı ilkesi bu ülkede geçerli olduğunda siyasetçiler seçmen karşına “biz gidersek” korku siyaseti ile çıkamayacaklar. Nasıl bir Türkiye vaat ettiklerini anlatacaklar. 

24 Haziran seçimlerinde sandığa bu kez “muktedir” olarak giden ve seçmenin bu kez AK Parti’yi eski Türkiye ile mukayese ederek değil, AK Parti’nin “kendi dönem politikaları” ile mukayese ederek vereceği karar sınavında AK Parti’ye teveccüh ne olacak bakalım?

Evet, oldukça zorlu bir sınavın eşiğinde AK Parti...

Yıl 1988... Kahvehaneden Kıraathaneye

Eski TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek dün aradı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadi olarak açıkladığı ve 24  Haziran seçimlerine damgasını vuran “Millet Kıraathaneleri” projesinin yeni bir proje olmadığını söyledi.

Ne yalan söyleyeyim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “Millet Kıraathaneleri” projesine yeterince şaşırdığımı sanıyordum ki, Sayın Çiçek’in “kıraathane projesi yeni değil” deyince...

Büyük bir şaşkınlık içerisinde “Nasıl yani” deyiverdim.

Sayın Çiçek “Projede sorun yok, aslında güzel bir proje. Sonuçta, bizim gibi okuma oranları düşük bir ülke için iyi, gerekli ve faydalı bir proje. Sorun şu ki, 24 Haziran’da sandıklar genel seçimler için kurulacak, yerel yönetimler için değil”  dedi ve kıraathane projesinin 1988 yılında, kendisinin devlet bakanlığı döneminde, bir devlet projesi olarak uyguladıklarını ve bu proje ile kamuoyunun beğenisini ve desteğini aldıklarını söyledi.

Proje o kadar beğeni almış ki, dönemin Kahveciler Federasyonu Başkanı Ali Paşa Aksu çıkıp devlete teşekkür açıklaması yapmış. Ve 7 bin 15 kahvehanede kitap okuma köşeleri oluşturduklarına yönelik bir basın açıklaması yapmış.

Sayın Çiçek’in devlet bakanlığı döneminde bir devlet projesi olarak gerçekleştirdiği “Kahvehaneden Kıraathaneye” projesini, İbrahim İnal “Kitap Tiryakiliği” kitabında anlatıyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 18:54
Allah Tayyip’e zoru kolay etti...
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 01:15
yolsuzluk yapanları adalete teslim etmedi görevden alarak yerine başkalarını atadı, yolsuzluk yaptıkları için soruşturmaları istenen bakanlar mecliste değil adalet önünde aklanmalıydı,bakara makara diyen bir bakanı da akladıktan sonra benim gözümde bitti.
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 16:20
Hanımefendi siz oyunuzu hangi ittifaka vereceksiniz. Merak ettim de...
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 23:11
Ilkesi bir sahsi kltuga oturtmak olan hatta bu ugurda tüm ilkelerini ayaklar altina alacak kadar vizyonu daralmis bir siyasi parti batmaya mahkumdur. Bu secimi kazanabilirde kaybedebilirde önemli degil.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 20:15
Hergün her saat, akın akın kitleler Saadet Partisine geçiyor. Saadet, nerden oy alıyor? 1-Ak Parti'den, 2-MHP'den, 3-BBP'den, 4-HÜDA PAR'dan, 5-HAK-PAR'dan 6-HDP'den, oy alıyor. İşte sadece MHP'den aldığı, Bahçeli'nin memleketi Adana'nın Yüreğir ilçesinden 200 kişi Milli Görüş Saadet'e geçti.
Raci 20 Haziran 2018 18:24
Akp tayib erdogana bagli erdogan oldugu surece, bir sekil dogru yanlis isi götürür, yinede bu secim biraz cetin gececek, secimin kaderini belirleyecek 3 Parti Var iyi Parti, mhp den nekadar oy alacak Cok muhum, saadet partisi akp den nekadar oy koparacak muhum, birde hdp akp den alacagi baya bir kürt secmen Var, Arti Chp den de alacaga benziyor, akp nin yanlis politikalari kürt secmeni hdp ye yonlendiriyor, Yani kürtler hakli, sirf kürtler degil butun millet sasirmis durumda, ilkesiz olan tek Parti akp, digerleri 3 asagi 5 yukari Belli, akp bir dindar, bir Demokrat bir milliyetci,
musto 20 Haziran 2018 16:19
Bizim KAYSERİ'DE bazı insanlara şemşamer mezhepli derler GÜNEŞ ne, tarftan doğarsa otarafa dönerler MERVE ve RAVZA KAVAK'CI kardeşlerin babaları AKİT gazetesinde FETÖY'Ü getirip tövbe ettiriyor ERZURUM'A İSLAM ENSTÜTÜ kuruyor islam alimi yetiştirip ülkeye hizmet ettiriyor OKİ MÜBAREK NENE HATUN'LARI yetiştiren ERZURUM' da bir ses çıkmıyor sen FETÖYÜ VE CEMALETTİN KAPLANI bize layıkmı görüyorsun diyemiyor...
Karar okuru 20 Haziran 2018 15:57
Zorlu sınav dan geçmenin yolu sahtekarlıktan geçiyor şaşırdıkmı hayır iki kere oy kullanıyor devam mesajları veriyor bir de çektiği fotoğrafı fütursuz bir şekilde yayınlıyor o derece rahatlar yani fotoğraflar yayınlanınca YSK da mecbur kaldı işlem yapılacak dedi daha neler göreceğiz ve duyacağız .
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:04
1
Bütün yurtdışı oyları tekrar gözden geçirilmeli. Yurtdışındaki seçim sandıklarının açık olduğu süreçte yurtdışında oy kullanıp ta Türkiyeye giriş çıkış yapmış veya sınır kapılarında oy kullanmış herkesin yurtdışındaki konsolosluklarda da oy kullanıp kullanmadıkları bir an önce soruşturup sonuç kamuoyuna şeffaflıkla açıklanmalı.
KARARLI 20 Haziran 2018 14:15
Ahmet rumuzlu bir arkadaşın ayet'li yorumunu,okurun biri beğenmemiş.Ya da farkında olmadan parmağı dokunmuş.Ayeti de mi doğru bulmadın?Müslümansan hemen tevbe et,hem de "Nasuh"tevbesi.Uyarayım dedim,Allah rızası için.mı
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 22:42
0
Sanami kaldı, Allah yarattığı dini koruyamayacak ta sen mı koruyacaksın Şirksever ,defol buradan
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 13:38
suriyeli konusu çok önemli sayın vatandaşlar!şimdi değil esas ilerde bugünkü kürt sorunu gibi,suriyeli sorunu yaşanacağını düşünüyorum.her yerdeler.çok fazla suriyeli her yere dağılmış.ülkemizin demografik yapısı bozuldu.bu insanlara kesinlikle vatandaşlık verilmemelidir.ülkelerine gönderilmelerinin yolları aranmalıdır.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:02
9
Kürt sorunu cumhuriyetin faşist uygulamaları yüzünden çıktı. Bi Suriyeli sorunu varsa o da sizin nefretiniz.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 13:20
Her yerde Saadet dip dalgası esiyor. 24 haziran tahminlerim: Ak Parti:40, CHP:24, Saadet:%10, HDP:%9.5, İyi Parti:%9, MHP:%7, DİĞER:%0.5
Karar Okuru 20 Haziran 2018 17:27
10
Seçim sonuçları tahmini: AKP 40, MHP 5.5 CHP 27, IYI 13, HDP 10, SP 4.5
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:03
13
Saadet 0.67'den 10'a fırlamayı başarırsa gelsin iktidarı da alsın zaten.
Tarafsız 20 Haziran 2018 21:56
5
Saadetciler iyice abartmış.%10 ne demek.mümkünmü (Keşke alsa isterim).Acı gerçekler var.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 22:58
8
Yok yanlis saymissin Saadet Partisi %27.3 dariliriz ha... Siz yine % den hen sonraki iki haneti okumasaniz iyi olur.....
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 00:38
7
Hayel kurmak seninde hakkın ama bugünlerinde değerini bil dört gün daha bu seçim tahmini hayeli ile mutlu ol saadeti yüzde ona da çıkardın sahi sen hangi alemlerdesin Ama Allah senden razı olsun morelim öyle bozuk tuki bu halde beni güldürdün ya ne diyeyim.Dört günlük hayel süren kaldı sonra cumhur ittifakı yüzde55 tamamı aynı elden yönetilen kukla ittifakı yüzde 45 gerçek bu kardeş şimdiden alış sonra çok zor gelir
vefa 20 Haziran 2018 12:35
buda bir hastalık herhalde kendilerine belli pozisyonlarda yer bulamayanların görüş ve düşüncesi gibi geliyor bana... ya sizce
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 09:16
1
AKP:38 CHP:24 HDP:15 İYİ:14 SP:6 MHP:3
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 12:25
Yani buluna buluna vaad olarak millete sunulan millet kiraathanesi de yeni bir proje degil demek. Sadece oncekinden farkli olarak kek mek katılarak revize edilmiş.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:57
"37 ülke arasında yapılan “medyada dezenformasyon ve yanıltıcı haber” anketinde Türkiye’nin birinci sırada yer almasına yani Türkiye’nin itibarının bu şekilde zedelenmesine katkıda bulunan medya isimlerini nasıl sayalım" yazdığınız bu yazının muhataplarından biride siz siniz madam yazar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:57
toplumu kutuplaştırma,kardeşleri birbirine düşman etme...bunlar çok tehlikeli...önemli olan insanlık.en sevdiğim insanların çoğu akp'ye oy veren insanlar...ama ben akp'yi sevmiyorum mesela.siyasileri sevmiyorum.barıştan,insanlıktan yana olmalıyız.siyasiler kendini kurtarır.olan halka olur.biz halk olarak asla oyuna gelmemeliyiz.oyum Allahın izniyle saadet'e...
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:46
''çoluk çocuğumuzun rızkından keserek yaptırdığımız bayrakları söken, emek emek yaptığımız seçim çalışmalarımızı yalanla dolanla yok etmeye çalışanlar şunu iyi bilsin ki sonunda helalzadeler kazanacak.yoksul kitlelerden aldığınız oylarla kurduğunuz düzenek haramdır haram'' avukat ali aktaş.
MİM 20 Haziran 2018 11:43
Ha gayret, İnce sizi aya çıkaracak....vurun bakalım Reise, bu ülkede hiçbir icraat yapmamış gibi...
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 15:52
4
yav neyin kafasını yaşıyorsun sen? 16 sene be adam. 16 sene sonunda fakir adam iyice fakirleşmedi, öldü la öldüüüüü. almanyadan, belçikadan falan mı yazıyorsun bu yazıyı? bu kadar mı körsünüz yoksa, gerçek bir kör bile senden, sizden daha farkında türkiyenin
Ayıntablı 20 Haziran 2018 16:52
12
Haklısın ama bir şizofrenden hak beklediğinin farkında mısın dostum? Bak, eloğlu ne diyo... Almayandan mı yazıyon, belçikadan mı? Oraları çok daha iyi sanıyor. Kemalizm gibi totaliter, baskıcı bir rejim 80 sene hem hakaret etti, hem de baskı oluşturdu bu ülkede, bu tiplerin yüzünden... Ne dersen nafile!
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:08
10
15:52 Asgari ücretlinin alım gücünü 2002-2018 yılları arasında bir karşılaştır. Fakir edebiyatı yapma. Her ailede iki araba, asgari ücretlinin çocuğunun dahi elinde binlerce liralık telefonlar, neyimiz eksik? Türkiyede fakirlik yok lüx açlığı var. Allah doyursun.
Mahsuni 20 Haziran 2018 22:39
0
bir dogru bir milyon yanlis seni hakli cikarmaz , yapilan hangi icraat var ise emin ol halkin faydalanagi icraatlar degil , akp nin etrafindaki para babalarina yapilan icraatlardir...mesela kopruler mesela marmaray mesela 3.havaali ... koprulerden gecsende gecmesende para oduyorsun hakkaride koyde yasayan hayatinda araba yuzu gormemis gariban o koprulere para oduyor...... hakmi reva mi dostum ..
musto 20 Haziran 2018 11:31
Bundan yıllar önce küçük kardeşim iftar yemeğinde neşe içinde oh birazda müslümanlar yönetecek kardeşim acele etme karamanın koyunu sonra çıkar oyunu dedik bize iki yıl küstü FETÖNÜN askere yaptığı diğer olaylar vs küçük kardeşi etkilemiş tiwittir falan kardeşi karakol savcılık iki klasör dosya utanmadan fetö yaftası ulan bizim aile KOZLUK SASON arası vadide 40 yıl PKK sokmamış TÜRK BARRAĞI yanında 3hilal bayrağı dalgalandırmak için onlarca şehit vermiş ve halen vermeye devam eden aileyiz körü körüne desleklersen olacağı budur..
YÖRÜK BEYİ 20 Haziran 2018 10:38
Cumhurbaşkanı CHPadayı İNCE'ye camide çekilmiş fotoğrafın var mı diye soruyor, İNCE'de Cumhurbaşkanına Üniversite çekilmiş fotoğrafın va rmı diye soruyor.Her ikiside fotoğraflarını ellerine alıp açık oturmda TV karşısında vatandaşlara göstersinler.
Türkmen Beyi 20 Haziran 2018 12:14
22
Üniversite, kek, pasta, cami, namaz... bu muhabbetlerle yine RTE kazanır kimse kimseyi kandırmasın. Neyse ki RTE'nin yanında Türkmen Bey'i var.
MİM 20 Haziran 2018 12:33
19
SENİN KAFA YAPINLA BENİM Kİ UYUŞMAZ. ASKERLİĞİNİ KISA DÖNEM YAPAN BİR YİĞİT VATAN EVLADI VE TÜRKİYEYİ İDARE EDİYOR. SEN DİPLOMA DİYORSUN. AL SANA DİPLOMA NE YAPACAKSIN?
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 12:39
1
Yörük beyi senin camide namaz kılarken çekilmiş fotoğrafın var mı. Burada yorum yapan arkadaşlardan hangisinin camide namaz kılarken resmi vardır. Ama herkesin okul fotoğrafi vardır.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 09:08
0
Cami fotograf çekip paylaşma yerimidir
Ahmet 20 Haziran 2018 10:32
Allah Doğruluktan ayırmasın adil şahitler olunuz her zaman yüreğinize sağlık
Ahmet 20 Haziran 2018 10:12
Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutunuz; kendiniz, anne babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa, Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Haklarında şahitlik ettikleriniz zengin olsunlar, fakir olsunlar, Allah onlara sizden daha yakındır. İğreti arzularınıza uyup adaletten sapmayınız. Eğer şahitlik ederken dilinizi eğip bükerseniz ya da doğruyu söylemezseniz, muhakkak ki Allah yaptıklarınızı bilir. Nisâ suresi 135. ayet
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:39
0
haksızlık yapan ''baban'' bile olsa ''haksızsın'' demek...işte müslümanlık budur.Allah'tan başkasına tapanlar hüsrana uğrayacaklar.
faruk 20 Haziran 2018 12:50
0
Biri beğenmemiş oysa bu ayet adaleti eniyi anlatan ,özetleyen en iyi söz olarak harward üniversitesinde duvarlara asılarak sergilenmiş üzerine söz bulunanamış neresini beğenmedin
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:01
Sorosda Türkiyeyi durdurun deyo
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:00
Sag goruslu biri olarak chp ye bile sempati duymaya basladim yeter artik vallahi sıkıldik sogan olmuş 6.5 lira patatesin bi farki yok bu fakir fukarayi dusunen yok herkes kendi menfaati pesinde Allah ıslah etsin sizi
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 19:47
11
Acaba sırf sen ve senin gibiler secim öncesi böyle söyleyebilsin diye ahlâksız stokcular is başında olmasın......
KARAR OKURU 21 Haziran 2018 08:48
1
Kardes valla kusura bakma ama kimse stokculari dusunmuyor herkes aksam eve ne goturecem esim cocugum ne yiyecek derdinde bu yasanan surec kime zarar verdi olaya genel bak hadi stokculari gec yakita ne dicen dolara ne dicen?
BOZKURT 20 Haziran 2018 09:35
Bu seçim ALLAH (c.c) kul gayrında hür olanlarla; güce, makama, şöhrete tapanların seçimi olacaktır." Dr. Abdullah Sevim'in bu sözüne imzamı atarım
Bu seçimin bıçak sırtı olduğunu düşünenler referandumla kıyas yapıyor. Ama referandum bence tüm resmi vermeyecektir. Zira o bir evet-hayır oylaması idi. Bu ise insanların hayatlarına dokunan, gerçekten önemli bir karar. Bu nedenle insanlar ne kadar kızsa da son tahlilde kendilerini kimin daha iyi yöneteceğine bakacak ve hiç bir yönetme tecrübesi olmayan adayları eleyecektir.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:11
4
2002'de Erdoğanı bu millet başa getirdiğinde onun yönetme tecrübesi mi vardı? 2003 -2007 arası Erdoğan mı şimdiki Erdoğan mı iyi? Hiç bir lidere bu kadar uzun süre iktidar verilmemeli. Verilirse hem o parti hem de ülke kaybeder. Kim gelirse gelsin başa mevcut iktidardan çok daha iyi yönetir.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:06
36
Kimse babasının hayrına bir kişiye oy vermez. Erdoğan'ın yaşanamaz hale gelen İstanbul'u İBB Belediye Başkanı olduktan kısa bir sürede nasıl yaşanabilir hale getirdiğini, hizmetlerin geldiği seviyeyi gören insanlar O'na oy verdiler. İstanbul bu hizmetleri görüyorken devlete baktığımızda, insanların inançlarını dışlayan, başörtülü genç kızların öğrenim haklarını gasp eden, ekonomisini batırmış bir yönetim anlayışını görüyorduk. Erdoğan'la birlikte ülkemizin 16 yılda geldiği durumu görünce, milletin Erdoğan'ı tercih konusunda ne kadar
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 11:41
1
11.06 yazdıklarında haklısın.ama bir insan belli bir dönemde iyi diye şimdiki yapılan yanlışları görmemeli miyiz?ayrıca artık geçmiş geçmişte kaldı.ileriye bakmalıyız.çocuklarımıza nasıl bir ülke bırakmak istiyoruz?esas konu bu.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:11
7
2002'de Erdoğan İstanbul'u kurtaran adamdı. Tecrübeyse tecrübe. Çıraklara mı vericez bu memleketi.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 20:22
1
Mithat Paşa da iyi bir valiydi. Ama sadrazam olunca Abdülhamit istememesine rağmen memleketi 93 harbine sokup Tuna vilayetini, Kıbrıs'ı ve Kars'ı elden çıkarttı. Ayrıca nefes alacak, adım atacak yer kalmamış, gökdelenlerle dolmuş İstanbul'u hangi iktidar bu hale getirdi, bilen varsa bana da söylesin.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 09:15
Bu terör örgütleri şu anda 24 Haziran seçimlerine bel bağlamış durumdalar. Bunu da açık açık ifade etmekten çekinmiyorlar. Ne diyor Fuat Avni kod adıyla geçmişte uzun süre fitne fesat üreten bir FETÖ'cü: "Erdoğan yönetimi böyle devam ettiği sürece KHK mağdurları mağdur olarak kalmaya devam edecekler. Onlar için herhangi bir ümit ışığı görmüyorum. Ancak Erdoğan yönetimi devrildiğinde başvurularının hepsinin dikkate alınacağını ve o başvuruların neticesinde hukuki ortamlarda istediklerini elde edebileceklerini düşünenlerdenim"
Günahtır 20 Haziran 2018 09:35
1
Ya bırakın bu hainleri. Onlar diyo diye siz masumların hakkını savunmayacak mısınız? 200 binden fazla kişi sorusturma geciriyor. 50-60 bin kisi mahkumiyet almis. Bunlardan kaçı darbeye iştirak etmiş. Bankaya para yatirani, ogretmeni, sohbete gideni içeri attiniz. Onu birak KHK ile hic alakasi olmayan insanlari ekmeginden ettiniz. Sizinde aynisi basiniza gelsin ister misiniz?
Mahsuni 20 Haziran 2018 10:22
2
akp ye muhalif kim varsa terore bel bagliyor diyor arkadasim, sizde beyaz torosculara bel baglayin is bitsin....
vatandaş 20 Haziran 2018 12:31
7
Ak parti fetö işlemlerinde biraz ince çalışsa ve mağduriyet algısını seçim öncesi giderse idi Fetö taraftarları mağduriyet söylemini tutturamayacaktı. Maalesef mağduriyet propagandası toplumda karşılık buluyor gibi.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 08:57
Dünün zencileri bugün köle ticareti yapıyor.
Diyarbakırlı 20 Haziran 2018 08:35
Bu yazınıza kadar sizi ilgiyle okuyan ve eleştirilerinize katılan biriydim. Ancak bugünkü yazınız doğruluk payları çok olan fakat sebebinden kopuk birçok gerekçeyi dile getirmişsiniz doğrusu bu da Ak Partiye olan öfkenizden kaynaklandığı ve adaleti es geçtiğini kanaatini uyandırdı.Evet, 16 yıllık bir iktidar dönemi var ama hatalarıyla beraber bu hükümete kemalist,laik asker ve fetöcü vesayetin neler yaptığını görmeden direkt eleştirmeniz yani gunahıyla sevabıyla detaylı bir yazı yazmış olsaydı emin olun suruç yazınıza kadar sizi tebrik ettiğimiz
evin 20 Haziran 2018 08:10
siyasal islam ahlaki olarak çöktü. yıllarca o kadar çok yalan söylediler ki tüm inandırıcılıkları bitti. bu seçimi kazanmaları ya da kaybetmeleri bir şey değiştirmez. ellerine 100 yılda ilk kez geçen fırsatı mahvettiler...
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 07:04
Ak parti 24 haziran da kaybedeceği kesin 5-6 büyük ili gezin esnaf olsun taksi şoförü bide liderlerin meydan mitingler rine bakın hiç anketci olmaya gerek yok asgari ücretli 1.600 TL alan ile 850 TL alan emekliler ve AVM ler den dolayı esnaf müthiş öfkeli sen istediğin kadar yol yaptım köprü yaptım havaalanı yaptım de halk umrunda değil cebindeki paraya bakıyor bide 16 yıllik bıkkınlık var
HACI MURAT 20 Haziran 2018 07:00
Elif hanım şöyle diyor:"AK Parti, Meclis’te yeni bir anayasa imkanına sahip iken, devleti tam anlamıyla kurumsallaştıracak bir anayasa yapmadı..." Bu satırları okuyan kişi Ak Part'nin yeni bir Anayasa yapma imkanına sahip olduğu halde yapmadığını zanneder.Halbuki Ak Parti bu imkana hiç bir zaman sahip olmadı. Yeni Anayasa için 367 vekilin oyu gerekir.Ak Parti hiç bir seçimde 367 vekil çıkaramadı.Muhalefetle 60 madde üzerinde anlaştı.Muhalefet sözünde durmadı,anlaştıkları maddelerin yasalaşmasına bile yanaşmadı
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:00
3
ülkenin yönetim şeklini değiştirmeye muktedir ama anayasayı değiştirmeye değil çok güldüm bravo gerçekten hayran kaldım
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:06
2
Getirseydi referanduma o anlaşılan 60 maddeyi.
HACI MURAT 20 Haziran 2018 12:25
15
@10.00 Gülmende bence bir sakınca yok,gül.Ama gülünç duruma düşersin,cehaletini ele vermiş olursun.Anayasayı referandumsuz değiştirmek için 367 milletvekilinin oyu gerekir. Referandumla değiştirmek için 330 vekilin oyu gerekir.Son referandumda ancak MHP'nin oyu ile 330 aşılabildi ve referandum da kıl payı farkla kazanılabildi.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 14:41
2
AK partinin başka öncelikleri vardı desen anlarım ama 367 vekil üzerinden açıklamaya çalışmanız çok komik.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 06:28
Şu "16yıldır iktidar" olayını da gerçek bir gazeteci şuuruyla (Bir Ertuğrul Özkök bilinciyle) dile getirmeniz çok anlamlı olmuş. O kadar darbe ve suikast planlanları, cumhurbaşkanı seçtirmemek için 367 kararları, ucundan dönmüş parti kapatma davaları, Ergenekon davasını fırsata dönüştürmüş ve hala temizlenemeyen bir örgüt eliyle devleti teslim alma girişimleri ve bütün bunlara direnen, kaçmadan mücadele eden bir insana ve devlete karşı bu devletin silahları ile gerçekleşen işgal girişimine karşın hala "16 yıllık iktidar" cümlesi gerçekten ç
Salih Göncü 20 Haziran 2018 13:24
0
E o zaman 16 yıldır hala bunlar sebebiyle birşey yapamadıysa bundan sonra da yapamaz, yetsin artık. 13 yaşında ergen gibi, "ben aslında süperim de örtmen bana taktı" Geçiniz efendim. Devlet yönetmek kolay iş değildir. Beceremiyorsunuz. Beceriksizliğe her zaman bahane bulunur.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 01:54
Herkes boyunun ölçüsünü alacak az kaldı. Chp’e bile sempatiyle bakmama sebep olan trollerin be yeni ak partililerin yüzünün kızaracağını düşünmesem de kibrin yerini tevazuya bırakacağı bir sonuç olur inşallah.
Salih 20 Haziran 2018 01:54
Bir yanda soruyorum kendime, bu ülkeye gelmiş son 50 yılın en güçlü siyasi figürü böyle ittifak yada koalisyonuna muhtaç kalıyorsa sonrası nasıl olur. Bu ülkede kemiksiz % 25 sol kökenli kesim var %35 muhafazakar, %20 kürt % 20 de miliyetci kesim var. Gelecekte kürtler in oyunu alamayan başkan olamaz.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 10:11
1
Doğru. Yalnız atladığınız bir durum sayısı en fazla azalmakta olan kesimin muhafazakarlar olduğu. Bugünkü nefret politikasının ceremesini onlar çekecek
Salih 20 Haziran 2018 01:49
Ben muhalif bir aday olsam bugünkü propagandaya uygun olarak camiden çıkmam. Mitinge bile camiden canlı yayınla baglanirim. Sürekli namaz kıldığımi, Kuranı Kerim okuduğumu gösteririm. Mitinge bağlantı sirasinda namaz kilarim selam veririm öyle konuşmaya başlarım. Bunun adına da siyaset deriz yerseniz.
Salih 20 Haziran 2018 01:44
Bizim gibi %90 i müslüman bir ülkede halkın yarısını terörist ilan edebilme cesaretini gösteriyorsa. Muhalif bir adaya senin camide resmin varmı diye soruyor ise. Bunu dinleyen siyasi parti mensupları hiç mi sorgulamıyor. Hangimiz camiye gidip resim çektiriyoruz facebook ta paylaşıyoruz. Kusura bakmayın ben bu soruyu soranın imanı dahil herseyinden şüphe ederim. Demekki okuduğu Kuran-i Kerim , kıldığı namaz hepsi gösteris yada siyasi menfaatmis derim.
Yüksel dinçer 20 Haziran 2018 05:45
3
Salih bey bu ülkede dini kullanmadan iktidara gelme şansı yoktur bunu biz istiyoruz siyasiler'de kullanıyor bende bunu yeni farkına varanlara şüpheyle bakıyorum.
cihan Beyoğlu 20 Haziran 2018 10:47
0
Dini figürlerle zenginleştirilen yani din kavramlarla siyaset yapanlar da çok iyi bilirler ki başka satacakları değer kalmadığını görünce 30 yıl önce şöyleydi, 50 yıl önce onlar size şunu reva görmüştü derken aslında haksız da değiller neden derseniz müşteri en kolay biçimde manevi yada milli duygulara hitap sanatı siyasetin de en maliyetsiz yürütülmesi faslını oluşturur,mesele o kişinin bir ülkede ezici çoğunluğun İslama ve Müslümanlığa inanmasının önemi fazla yer almaz onun için seçimi kazanmak esas olan, dini siyasete fazla bulaştırma İ
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 18:01
1
Çok doğru. Sanki ülkeye yönetici değil de "Reis Ağa Camii"'ne imam arıyoruz. Kaldı ki bir insanın camide fotoğrafını çektirip sağa sola dağıtması nedir ya, bilen varsa söylesin... Reis'i bıraksanız, "sen hiç ölü yıkadın mı?, sen hiç toplu namaz kıldırdın mı?"'ya kadar götürecek işi. Patates olmuş 6.5 TL; adam ne ile uğraşıyor....
Sonuç ne olursa olsun mümkünse CB olacak kişi az konuşsun hele ki ekonomi hakkında yorum dahi yapmasın. Bir de artık bitsin bu düşmanlaştırma siyaseti. Yazık oluyor bu ülkeye.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 23:18
4
CB neye karışsın lütuf ederseniz?
Nermin Öztürk 20 Haziran 2018 00:50
Elif Hanım, yazılarınızdaki adil yaklaşıma hayranım. Yeni Türkiye'de mumla aradığımız gazetecilerdensiniz. Çünkü gerçeği dile getirmekten korkmuyorsunuz. Eskiden okuduğum pek çok gazeteyi yanlı tavırlarından dolayı artık okuyamıyorum. Okurken midem bulanıyor çünkü... Adalet duygunuz hiç eksilmesin e mi?..
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:38
Hepimizin gözünün önünde olanı gerçekçi bir şekilde yazıya döktüğünüz için teşekkürler. Milletçe kararımızı vermek için 24 Haziranı sükunetle sabırla bekliyoruz. Bu seçim kararımız Saadet partisinden yana. Hayırlısı olur İnşallah.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:31
Suruç olayıyla akp kazanırsa nasıl bir gelecek olacağı belli.
KARAR OKURU 20 Haziran 2018 00:07
16 yıldan sonra bile çevremdeki AKP seçmenleri kendilerini mağdur gösterecek sebepler bulabiliyorlar. En basitinden Suruç'ta yaşanan olay. Belki hakikatin ne olduğunu tam olarak bilemeyeceğiz ama candaş medyanın haberi veriş şekli de gerçeğin epey yamultulduğunun göstergesi.
KARAR OKURU 19 Haziran 2018 23:54
Yıllardır yapmadığını 24 haziran sonrasımı yapacakmış...! akp ye vaatleri için oy vermiş seçmen ( bende dahil ) ne diyor biliyormusunuz. ANLADIMKİ HAYAT YOKMUŞ BÜLBÜLLERİNDE SESİNDE, FELEK İLE ZAR ATTIM USANDIM GELESİNE.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN