Back To Top
Peki, Evanjelistler bunu neden daha önce yapamadılar

Peki, Evanjelistler bunu neden daha önce yapamadılar

- A +

ABD Başkanı Trump, Kudüs kararını bütün dünyaya meydan okurcasına ilan ederken bu adımın “gecikmeli bir karar” olduğunu söyleyerek, Kudüs dosyasının kendisinden önceki başkanların da masasında olduğunu ancak onların sözlerini tutmadığı imasında bulundu. Şöyle dedi:

“20 yıldan uzun süredir tüm başkanlar bu yasanın (1995 tarihli Kudüs Yasası) gereğini yapmayı ertelediler.”
(6 Aralık 2017)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın bu skandal kararının arkasında Evanjelistlerin olduğunu, bu hususu ise bizzat Başkanın kendisinden dinlediğini söyledi.

“Alınan karar tam anlamıyla bir provokasyondur ve bu öyle bir provokasyon ki, bu provokasyonun arkasında Evanjelistler var. Bunu bizzat zaten sayın Başkan’dan dinlemiş birisiyim. Süreci biliyorum.” (İnovasyon ve Girişimcilik Töreni, 10 Aralık)

Trump ise bunun gecikmeli bir karar olduğunu söyledi, yani kendisinden önceki başkanların konuyu sümenaltı ettiklerini, seleflerinin sözlerini tutmadıklarını söyledi.

Diyelim ki...

Donald Trump, seçim kampanyasında “Ben başkan seçildiğimde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağım” dememiş olsun.

Ya da...

Öyle demiş olsun. Zira, siyasetçiler seçim kampanyasında, oy getirecek her şeyi vaat olarak sunarlar, sonra koltuklarına gidince de o vaatler havaya uçar gider.

Trump’ın “Kudüs vaadi” de öyle olsun.

Ve bu facia kararın arkasında ABD’deki Evanjelist lobisi olsun...Sonuçta, bu Evanjelistler uzaydan inmediler, bir yıl içerisinde lobi haline gelmediler.

Beyaz Saray’da 20 yıldır bekleyen, masa üzerinde olan bir karardan, bir dosyadan bahsediyoruz, değil mi?

Bill Clinton’a söz geçiremeyen, elinde ateş dökecek benzin arayan, bu konuda en elverişli Başkan Bush’a bile söz geçiremeyen Evanjelistler nasıl oldu da Trump’a bu kararı verdirebildiler?

Ne oldu?

Beyaz Saray bu karar için 20 yıldır “uygun koşullar” için beklemeydi.

Bakınız 5 yıl önce Beyaz Saray’da başkanlık koltuğunda oturan Obama değil de Trump olsaydı...

Öyle çıkıp da bütün dünyanın gözüne baka baka, “talimat verdim, büyükelçiliğimizi Kudüs’e taşıyoruz, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın vakti gelmiştir” falan diyemezdi. Bundan daha elverişli bir ortam olamazdı.

17-12/11/1-1513025145.jpg

ÇÜNKÜ... İSLAM ALEMİ KENDİ DERDİNE DÜŞMÜŞ 

20 yıl önce Filistin, yine de var olan İslam dünyasının en büyük sorunuydu. İslam ülkeleri hiçbir fikirde bir araya gelemeseler dahi Filistin denildiğinde ciddi bir tepki oluşuyordu. Bugün Filistin, en önemli sıralamalarda listenin neredeyse sonlarında!

* Mısır’da durum belli, Suriye’de iç savaş var, Suudi Arabistan’ın umurunda değil,  velhasıl bugün en az dört büyük İslam ülkesinde iç savaş var. Çoğu İslam ülkesinin bel kemiği kırılmış durumda.

* Suudi Arabistan ve İran’ı oturtun bakalım aynı masaya oturabilirler mi?

* Bir İslam İşbirliği Teşkilatı var, en az Filistin sorunuyla yaşıt tarihi. Filistin meselesine dair çözdüğü 5 madde söylensin. Ya da İslam ülkelerini biraya getirme konusunda ne yapmış bugüne kadar? Dünyanın neresinde ne etkisi varmış!

* İslam ülkeleri denildiğinde akla, iç savaş geliyor, mezhep çatışmaları geliyor, Müslümanların biribirini boğazlamaları geliyor, terör geliyor, hukuksuzluk geliyor, adaletsizlik geliyor, eğitimsizlik geliyor, yoksulluk geliyor. Soruyorum “Filistin İslam dünyasının kırmızı çizgisi” sözüne kendimiz inanıyor muyuz? Tartışmamız gereken soru: İslam dünyası var mı?

* İslam dünyasından bir ülke olsun ki, bilimde teknolojide bir başarı sağlamış olsun. Dünya ülkeleri üzerinde bir güç oluştursun. Sözü dinlensin. Kendisine emredilen Kuran ahlakında dahi sınıfta kalan bir İslam alemi var.

* Bir D -8 kurulmuştu. Rahmetli Erbakan tarafından. İslam ülkelerinin var olan sorunlarını çözmek, ekonomik olarak güçlendirmek, küresel aktörler arasında söz sahibi olmalarını sağlayacak, eğer işlevsel hale getirilseydi bugün bu sorunlar yaşanır mıydı? Kudüs 20 yıldır bekleyen Beyaz Saray’da bekleyen bir karar mı olurdu. Yoksa şimdiye kadar çöpe mi gitmiş olurdu?

17-12/11/2.jpg

ŞU KARİKATÜRE BAKIN

“Kudüs, bugün nasıl resmen İsrail’in başkenti ilan ediliyor”u, bundan daha iyi anlatan, ortaya koyan, özetleyen olmazdı. Olamazdı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru 12 Aralık 2017 17:08
Evangelist hikayeleri yaşımız yettiği kadar yıllarca okuduk ve dostlarımıza anlattık. Hikayenin arkasında Hristiyan dünyayı ilgilendiren bir sürü hayali , realiteden uzak insan vardır. hikayeyi değilde bu insanları hafife almak doğru değil bence. Ben sn yazara katılmıyorum. Bunlarda bizdeki fetö ye benzer yönlerde fikirler var bunu hafife almayın derim. Kudüs olayı bunlamı ilgilidir bilemem amma sizinde dediğiniz gibi önce iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Çünki her zaman Müslüman dünyanın doğrusu ve realitesi bu olacaktır.
Abdullah hasan 12 Aralık 2017 16:12
Yorumlara bakılırsa çoğu kişi yazınızın imasini anlamamıs, yazar diyorki trumpun hiyarligi biz Müslümanların zayıflığından, yorumcular diyorki .... Demekki almamız gereken çok yol var daha.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 12:19
abd ve israil kuklası hain fetöcü mankurtlar, güya kudüs duyarlılığı sergileyecez diye hainlik yapmayı bırakın, herkes biliyor ki abd ve israil çıkarları sizin için her şeyin üstündedir, niye derseniz çünkü baş papazınız size öyle emrediyor. yarın türkiye önemli derse türkiye, öbür gün uganda derse uganda, sonra ingiltere derse ingiltere... yani siz yoksunuz aslında hepiniz baş papazın birer yansımasısınız.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 08:30
D8’in hedefine ulaşabilmesi çok zordu çünki hepsi de batıya şu veya bu şekilde bağımlıydılar. Ekonomi, bilim, eğitim, sanayii teknolojisi, üretim, tarım, öz kaynaklar, hepsinde bağımlılık devam etmiyor mu hala? Bu bağımlılığı dostluğu ispat etmenin bir nişanesi olarak seçmedi mi geçmiş iktidarlar. Ha deyince de 200 yılda oluşan teknolojik seviye farkı kapanmıyor hatta daha da açılıyor. İçteki dağınıklık ve ufak hesaplara dayalı gruplaşmalar sürdükçe de gerekli birliği sağlamak zor. Önce birlik şart ki ses anlaşılır şekilde duyulsun.
evin 12 Aralık 2017 07:36
bence bütün suç gezicilerde. islam alemi geziciler ve cehape zihniyeti yüzünden bu halde...
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 10:05
10
CHP zihniyeti İslam alemini başsız bıraktı. Bu suç mudur, değil midir artık sen karar ver.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 12:53
8
Doğru bir tespit.Gezici kafası yeni bir şey değil çünkü.Geziciler her zaman vardı.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 14:03
12
evin bir gezi zekalı olarak kendini fazla ciddiye alıyorsun. ortalığı yağmaladınız da ne oldu, taksime cami yapılıyor, akm yıkılıp yenisi yapılıyor, 3. havalimanı yapılıyor , ak parti iktidar ve görünen o ki gene olacak... sakın biz nerede hata yapıyoruz diye düşünmeyin yormayın kendinizi, sağa sola çamur atıp, fetöcü hainlerin argümanlarıyla konuşmaya devam edin.
cevat karakalem 12 Aralık 2017 05:16
Trump'in ne yaptigini bilmeyen, olaylari anlamayan, deli dolu kisilik sahibi ve cevresi tarafindan manipule edilebilen biri oldugu unutulmamali. Burada asil amac bir "Baris Plani" oncesinde eldeki kartlari dagitmak gibi duruyor.
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 01:22
Trump bir ifade daha kullanmış: 'aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklemek'. Tahmin edin, kime referanslı bu söz?
KARAR OKURU 12 Aralık 2017 00:43
D-8'e demediğini bırakmayanlar...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN