Back To Top
Sandıktan çıkan mesaj AK Parti’ye ne diyor?

Sandıktan çıkan mesaj AK Parti’ye ne diyor?

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 08:59
- A +

İstanbul seçimlerini tekrarlatan Cumhur İttifakı’nın Pazar akşamı sandıktan büyük bir hezimetle, Millet İttifakı’nın ise büyük bir zaferle çıkması sürpriz miydi? Kesinlikle hayır.

31 Mart’ta 14 bin olan oy farkı 806 bine çıktı. Ve Ekrem İmamoğlu ikinci kez galip, Binali Yıldırım ise ikinci kez mağlup oldu.

Oysa 31 Mart seçimleri AK Parti açısından hem güven verici hem de uyarıcı bir mesaj taşıyordu. AK Parti sandıktan çıkan mesajı alıp “Milli irade böyle tecelli etmiştir. Rakibimizi kutlarız” diyebilirdi. Ama muhafazakâr seçmenlerin ellerinin CHP’ye hiç gitmeyeceği inancıyla seçmenle bilek güreşine girmeyi tercih etti.

YSK’nın 7’ye 4 olarak verdiği hukuki hiçbir temele dayanmayan İstanbul seçimlerini iptal kararının siyasi anlamı tam olarak buydu. 

AK Parti İstanbul seçimlerinin “gerektiği kadar” yenilenmesi çabasına girerken, 2002 Kasım’ında başlayan öyküsünde ilk kırılmayı yaşadığı 7 Haziran ve gidilen erken seçim ile oy kaybını telafi ettiği 1 Kasım 2015 seçimlerini örnek aldı kendisine.

Ancak 1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti halkın gözünde haklı bir gerekçeye sahipti: Milli iradenin isteğini yerine getirmek için çaba sarf eden bir AK Parti vardı. Hükümet ortaklığı için yaptığı görüşmeler muhatapları tarafından kabul görmüyordu. Hükümet kurulamıyordu. AK Parti’nin ortaya koyduğu fotoğraf buydu! Göz göre göre ülke siyasi bir istikrarsızlığa sürükleniyordu ve bir yanda ülke içinde her geçen gün artış gösteren terör eylemleri, diğer yanda ise sınırlarımızda devam eden çatışmalar vardı.

Ülke neredeyse 1990’lı yıllara döndü dönecekti.

1 Kasım’da erken seçime gidildi. AK Parti seçim sürecinde bütün propagandasını “verdiğiniz mesajı, dersi aldık, gereğini yapacağız ama şimdi bize oy verin” söylemi üzerine kurdu. Cumhurbaşkanı sahalardan çekildi. Seçim yarışı siyasi partiler arasında geçti. Seçmen de ülkenin sürükleneceği kaosu, siyasi istikrarsızlığı görerek dahası AK Parti’nin de sandıktan çıkan mesajı aldığına ve gereğini yapacağına inanarak elini AK Parti’nin kulağından çekti. Ve 1 Kasım’da AK Parti dokuz puanlık kaybını telafi etti ve yeniden tek parti iktidarı kuruldu. 

Ancak İstanbul’da 14 bin oy farkını telafi edeceğine inanarak seçim iptal ettiren AK Parti, 31 Mart İstanbul seçimlerini  7 Haziran genel seçimleriyle mukayese yaparak büyük bir analiz hatası yaptı. Çünkü ne koşullar aynıydı ne iki durum birbirine denkti ne de AK Parti tabanın nezdinde 2015 yılındaki avantajlı, itibarlı hale sahipti. Basiret duygusunu yitirdiği için bunların hiçbirini öngöremedi.

AK Parti’nin 31 Mart İstanbul seçimlerini yeniletme çabasına girerken yapacağı doğru mukayese 28 Mart 2009 yerel seçimlerinde Urfa seçmenlerinin verdiği reaksiyon olmalıydı.

Hatırlamakta fayda var. 2004 yılında AK Parti’den belediye başkanı seçilen ve yaptığı hizmetlerle Urfa halkının büyük çoğunluğunun sevgisini kazanan Eşref Fakıbaba AK Parti’li bazı bakanlarla arası pek iyi olmadığı için aday gösterilmedi. Fakıbaba da Saadet Partisinin desteğiyle bağımsız aday oldu. AK Parti, Fakıbaba’yı küçümseyerek Urfa’da “ceketimizi koysak kazanırız” diye meydan okudu. AK Parti’nin kalesi olan Urfa da bu kibirli söyleme beklenmeyecek bir tepki gösterdi. AK Partili seçmenler tıpkı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde olduğu gibi 2009 seçimlerinde Urfa’da Belediye Başkanlığı’nda Eşref Fakıbaba’ya, il genel meclisi için ise kendi partilerine oy kullandı.

2009 yılında Urfa seçmeninin sandık tavrı ile  31 Mart seçimlerindeki AK Partili seçmenlerin tavrı ne kadar benziyor değil mi?

Aşırı özgüvenin yol açtığı siyasi basiretsizlik AK Parti’ye yenilettiği İstanbul seçimlerinin kampanyasında da çok ciddi siyasi ve hesap hataları yapmasına sebep oldu.

Bunlardan en risklisi ise YSK Başkanı Sadi Güven ve muhalefet şerhi yazan diğer üç YSK üyesinin özetle  “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik 39 İlçede geçersiz oylar yeniden sayıldığından iptal nedeni olarak görülmemiştir” demelerine rağmen Binali Yıldırım’ın “neden seçime gidiyoruz” sorusuna verdiği oldukça lakayt ve bir o kadar da riskli olan “Çok basit: Çünkü çaldılar” cevabıydı.

Aşırı özgüvenin oluşturduğu siyasi basiretsizlik diyorum, zira öyle olmasaydı ortak aklın hâkim olduğu AK Parti “çok basit: çünkü çaldılar” söyleminin seçmenle kafa bulmak, tecelli eden milli iradeyi beğenmemek, milleti ciddiye almamak olduğunu bilirdi ve böylesi ciddiyetsiz bir söylemden, kendi ayağına sıkmak ihtimali olan böylesi tehlikeli bir propagandadan şiddetle kaçınırdı.

Nitekim kaleme aldığım 16 Mayıs tarihli yazımda şunları yazmış ve sormuştum:

“AK Parti için kritik soru şudur: Kendi seçmen kitlesine ‘sadece büyükşehir kısmında oylarımız çalınmış’ iddiasını kabul ettirebilecek mi? Tuhaftır ki AK Parti, savunma hattında olduğu bu seçim sürecinde kamuoyunun önüne meselenin ‘çok basit’ olmadığını anlatacak argümanlarla çıkmak yerine meseleyi sulandırmaya müsait ‘Çok basit: Çünkü çaldılar’ gibi söylemlerle çıkıyor. Peki, 23 Haziran’daki seçimde ya Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım kazanamazsa ‘Çok basit: Çünkü çaldılar’ söylemi nasıl karşılık bulur?”

Nasıl karşılık buldu? 23 Haziran’da kurulan sandıklardan çıkan sonuç “Çok basit: Çünkü çaldılar” diyen Cumhur İttifakı’na verilen “Çok basit: Çünkü çalınmamıştı” niteliğinde bir cevap değil mi?

Öyle...

AK Parti’nin şimdi şapkasını önüne alıp ciddi ciddi seçmenin sandıkta verdiği mesajı okuması, anlaması ve gereğini yapması gerekiyor.

AK Parti 17 yıllık iktidarında ilk kez sandıkta kolunu kanadını bırakırcasına neden seçim kaybetti?

Ekrem İmamoğlu’nun aldığı oy elli bin değil, yüz bin değil, yüz elli bin değil, iki yüz bin değil, 806 binin üzerinde oy aldı. Bu durum AK Parti’den ciddi bir oy geçişinin olduğunu gösterir.

AK Parti’nin seçimlerin neden böyle sonuçlandığı sorusunu cevaplaması gerekiyor.

AK Parti, 23 Haziran’da ilçe seçimleri de yenilenmiş olsaydı 11 ilçeyi CHP’ye kaptırmaya yol açan yanlışının ne olduğunu bu kez yaptığı “metal yorgunluğu” doğru tespitinin cevabını yanlış yerlerde aramamalıdır. Bu başarısızlığın ağır faturasını ne parti teşkilatlarına kesmek doğru ne de başka bir yere...

Binali Yıldırım tecrübeli bir isim olabilir, Türkiye’nin dört bir yanına uzanan hizmetlerin altında imzası olabilir... AK Parti’nin bütün kalkınma projelerinde onun imzası olabilir. Bütün Türkiye’nin tanıdığı marka bir isim olabilir... Ancak yanlış adaydı.

Fakat AK Parti ortak aklın hakim olduğu, Türkiye’nin sorunlarını çözebilecek liyakat ve ehliyet sahibi kadrolardan oluşan eski AK Parti olsaydı Binali Yıldırım’ın yanlış aday olmasını AK Partili seçmenler tolere edebilirdi.

AK Parti artık ülkenin sorunlarına çözüm üretebilecek bir parti görüntüsü vermiyor. Uzunca süredir umut vermek yerine korku ve endişe faktörlerine dayalı bir söylem kullanıyor.

Yeni Türkiye’ye dair ortaya koyduğu medya düzeninden siyaset düzenine eski Türkiye’nin kodlarını hatırlatıyor. Statükoya karşı mücadele eden AK Parti görüntüsü yerini statükoyu temsil eden AK Parti görüntüsüne devretmiş gibi algılanıyor.

Daha da önemlisi kendisine oy vermiş seçmenin değişebileceğini düşünemiyor.

Daha da önemlisi dün partisi kapatılmakla tehdit edilen ve dünün egemen güçleri tarafından mağdur edilen AK Parti bugün Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı seçimleri istediği gibi iptal ettirebilen bir güce sahip.

AK Parti dün vicdanları temsil ederken bugün vatandaşların vicdanlarının yaralanmasına ve adalet duygusunun hırpalanmasına neden olacak adımlar atan bir parti haline geldi. Velhasıl, 31 Mart seçimlerinin iptali seçmenin bütün bu sorunları ve iktidar partisinin başlangıçtaki konumundan uzaklaşıp vardığı yeni yeri sorgulamasına sebep ve vesile oldu. Yani ne olduysa bunu bizzat AK Parti kendi elleriyle yaptı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 28 Haziran 2019 13:52
23 Haziran öncesi tüm AKP'li seçmende Binali Yıldırım'in ÇALDILAR diye 31 Haziran hezimetini ört bas etme taktiğine inandirilmis bir azim içinde seçime girme hazırlığı içinde olduklarını gördük. Nasıl bir çalıntı olmuş olduğunu sorduğumuzda klasik bir şekilde " işte çaldılar canım şeklinde cevaplar veriliyordu. Biz parti olarak nerelerde yanlış yaptık diye düşünme yerine İmamoğlu na yakistirdiklari Pontus yakistirmalarini tekrarlamayi etkili gördüler. Sonra bir de Akp içindeki Reise karşı gelme korkusu Büyük olduğundan Bahçeli'nin konuşmalarının önünü kesemediler. Seçimi kazanamayacaklarini an
Karar Okuru 26 Haziran 2019 23:01
Ak partinin Türkiye için tamamen çok yanlış bir tercih olduğunu anlamak için biraz daha zamanımız var galiba. Eğitimin bitmesi, liyakatsız insanların en yüksek yerlerde yer alması. Açılım diye PKK ile dans sonra HDP ye terörist, seçim korkusu ile yine Apo ile dans, ne istedilerde vermedik diyerek verdiğiniz fırsatlar ile darbe yapan FETÖ ve bunun eninde sonunda gelecek ağır faturası gelince anlayacağız
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:41
Kullanilacak adam kalmadiki Binali var el altinda yoksa iyi kotu diye olaya bakan yok. Reisci misin degil misin o onemli. 10 tane reisci var don baba donelim diyen. Butun islere onlar bakiyor. Biri bi sene icisleri bkani oluyor diger tur enerji bakani , gidiyor isler. Damat a zaten bakanlik dayanmiyor. kis sabahlarini gece yapti birakti, simdi sira ekonomi de . Onuda tutacak birakacak. Yani adam gibi adam reisle calismiyor artik, olurum reise demekten baska is bilmeyen adamlar kaldi memleket idaresinde.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 19:29
"Kendini bana tam anlatamadın" diyor muş.Öyle açıklandı çünkü. Oyleyse Akp bundan sonra kendini tam anlatacak ve tekrar milletle güçlü bağ kurulacak sonsuza kadar tüm seçimler kazanılacak ????
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:39
Sosyal belediyecilik denilen şey ortadan kaldırılırsa hem yolsuzluk olmaz hem de belediyeler asli görevleriyle iştigal ederler.
Efedamat 26 Haziran 2019 18:31
Çok basit çaldılar ifadesi seçmen nezdinde çalmanın çok basit birşey olduğunu ve yolsuzluk hırsızlık gibi değildir fetvayı hümayünunu çağrıştırmış olabilirmi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:19
Herşeye amenna, yanlız bir nokta es geçiliyor. Başta K.Kılıçdaroğlu, durmadan "diktatör" edebiyatı yapan zevatın biraz olsun utanıp yüzü kızaracak mı ? Öyle ya, açık ve özgür seçimler yapan ve seçimi kaybeden diktatör nerede görülmüştür ? Bundan sonra diktatörlük edebiyatı yapanların ağzına biber sürülecek, biline !
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 17:58
Evet Ak parti belli bir duraksamaya girdi, ama 17 yıldır iktidarda olan bir partinin performansı ölçülürken hem bu 17 yıl ve hemde 2013 ten beri içte ve dışta dört koldan saldırı altında olmasını ve ekonomik yönden yıpratılmasını hiç kaale almamak ne kadar adil ? Yiğidi öldür, hakkını yeme !
BURSALI KARAR'LI 26 Haziran 2019 22:46
1
TÜM DEVLET GÜCÜNÜ KULLANMASINI DA UNUTMAYIN
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 17:39
Devlet tüm halkı kucaklamadı. 81 milyonun farklı dinlerde olduğunu görmezden geldi. Halkın refahıyla ilgilenmedi. Yol yaptı insanların cebini boşalttı. Hangi parayla bu yoldan geçeceğini unuttu. Birde tv de sürekli hakaret bıktırdı. İyi dil bütünleştirici dil kullanılmadı. Halk yeter bıktık dedi. Bir de ekonomiyi damada vererek en büyük hatayı yaptı. Terörist fetocu dedikçe inandırıcı olmadı.
karar okuru 26 Haziran 2019 17:24
Öncesinde de bazı sorunlar vardı ama Ak Partinin başkanlık referandumundan sonra raydan çıktığını görmüyor mu devletlü büyüklerimiz? Başkanlık sisteminin sorunlarını yaşıyor ve tartışıyoruz. 50 yıl uğraşsak bile buradan demokratik, hukukun üstünlüğünü sağlamış, liyakate önem veren bir sistem çıkaramayız. çünkü Cumhurbaşkanlığı sisteminin bizatihi mantalitesi tek adamlık ve tek elcilik üzerine kurulu. Bu yeni macera iki yılda devletin kurumlarını tarumar etti. Yanlışta ısrar edilirse ortada Ak parti kalmaz ama korkarım devlet de kalmaz. Yanlıştan dönmek erdemdir. Acilen başkanlık sistemi yanlış
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:21
Binali Yıldırım yanlış seçimdi size katılıyorum. Ancak, Binali bey kendisine bu teklif geldiğinde, neden teşekkür edip, ben meclis başkanlığı gibi yüksek bir mevkideyim, bakanlık gibi önemli görevlerde de bulundum, beni mazur görün, diyemedi? Neden Hiç kimse akp de Erdoğanın isteğine Hayır deme cesareti gösteremiyor? Bu anlayış değişmediği sürece parti özeleştiri yapamaz çünkü eleştirilerin hedefi Erdoğana gidecektir ve onun eleştiriye tahammülü yok.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 16:08
Örnek: "14 öğretmeni halı sahada gözaltına aldıran savcı Diyarbakır merkeze atandı. Savcı K. ifadesinde, 'önce biz oynayalım' ricasında bulunduk. Ancak arkamı döndüğümde içlerinden biri 'savcı kim oluyor..' diyerek hakaret etti, hakaret edeni tespit edemeyince 155'i arayıp polis çağırdığını belirtti.. " ...inandırıcı mı bu savunma! Bir öğretmene, "öğretmen de kim oluyor" dese biri aynı işlem, gözaltı yapılıyor mu? Bu egosu nirvanada hakim savcılar ve AK Partililerle ADALET sağlanmaz..savcı cezalandırılmalı veya görev yeri değiştirilmeliydi ki buna benzer uygulama yapamasınlar bir daha..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:32
Millettin içinde bir vatandaş olarak şunu belirtiyim. Muhafazakar da, liberal de medyanın tek elde olması nedeniyle işim vehametini daha tam olarak kavrayamadı. Özellikle muhafazakar ve mütedeyyin insanımız geçmişin yanlışlarını şuur altında tuttuğundan, bugünkü vahim durumu medyanın karartması nedeniyle tam kavrayamıyor. Geçenlerde Murat Muratoğlu diye bir köşe yazarından okudum. 7 yıllık Necdet Sezer döneminde 197 milyon lira harcama yapılmış, geçen şubat ayında 28 günde örtülü ödenekten 197 milyon lira harcanmış. Nereye gidiyoruz?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:07
AKP yi tebrik ederim yılların statükocu partisi CHP'yi halkın partisi yaptılar. Kendileri statükocu parti oldular. Akp ve Tayyip Erdoğan kutsallaştırıldı. Aynı CHP ve Mustafa Kemal örneğine benziyor. "Görüşler ve fikirler ölmez, putlar ölür"önermesi ne kadar doğruymuş.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:03
1
Aynen öyle
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:01
"kendimizi halka anlatamadık " :( Yahu, hala anlamamışsınız anlaşılan.. Siz kendinizi gayet güzel anlattınız da, HALKI ANLAMADINIZ!! 17 sene önce hani; referans olma, hamili kart yakinimdir, torpil işleri bitecek, hemşericilik sona erecekti.. her işte liyakat ehli insanlar görev alacak, ADALET sağlanacaktı..Temizlik işçisi için bile torpil lazım şuan.. Bu işler için öyle bir sistem kur ki, herkes desin "Ak Parti yaptıysa, doğru yapmış, işi ehline vermiştir, kayırmacılık yapmamıştır.. Hepsi laf-ı güzafmış.. Sadece büyü bir hayal kırıklığısın Ak Parti :(
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 19:38
0
Helal olsun.Yorumunuz tam onikiden.
Kahraman 26 Haziran 2019 14:56
Artik AKP millete umut vermiyor cunku son yillarda artik cok yalan konusuyorlar. Secmen olarak guvenimiz kalmadi artik yeni bir kurtarici aramak zorundayiz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 19:16
7
Elinde şampanyası ile dolaşan adama, sakallı ve dindar adam sormuş " Türkiyedeki en büyük parti hangisidir diye " Şarapçı ama bilge olan adam ; " Tabi ki AK Partidir. demiş. Sakallı ve dindar adam ; Ama nasıl olur biz onları hep beraber yenmedik mi istanbul başta olmak üzere bir çok büyükşehri beraberce kaybettirmedik mi bu nasıl olur demiş. Şarapçı : Siz içten biz dıştan yıkmaya çalıştık ama yine % 52 oy aldılar.Tek başına binali % 45 oy aldı demiş.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 23:13
1
Son seçimde yolsuzluk yaparak sadece başkanlık değil meclis içinde oylama yapılmış olsa idi 50 yi bulamazdılar. 6 mayısta ceketi çıkarıp meydan okuyan İmamoğlu son yılları en ağır mağlubiyetini tattırdı Ak partiye de, 1. Adamına da 2. Adamınada, destekçisi partiye de. Yiğidi öldür hakkını yeme
Hüseyin Şenel 26 Haziran 2019 14:53
Bir kelimenize itirazım var.. Bence,sandıktan çıkanı kelime anlamanı içinde “yapıp yapmama keyfiyetinin” de bulunduğu “mesaj” ile adlandıramayız..Sandıktan “emir” çıkar.. Çıkanı uygulamayana da,şimdilik bilinen 70 yıl boyunca da hesabı sorulur.Tabi ki tercih yetki sahibinindir..
Karar Okuyucusu 26 Haziran 2019 23:40
1
Beyefendi o söz Keçecizade Fuat beye ait. Birileri yalan yanlış bişey anlatmış, hiç olmazsa doğrusunu öğren. Ak Parti'yi dışardan kimse yıkmadı, yalan, dolan, talan bir noktaya kadar devam eder. yarım asırdık bu milleti kan kusturan, canından malından eden Bebek katilinin ayağına ulak gönderdiler, devletin resmi yayın organlarından bildirisi servis edildi, kardeşi anayasal kurum TRT'ye çıkarıldı. Bunları görmüyorsunuz, duymuyorsunuz, bilmiyorsunuz öyle mi! Siz bilmeyin, milleti Allah'la kandırmaya devam edin, ama Allah her şeyi bilendir.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 14:04
Sandiktan cikan mesaj akp'yi ve baskanlik sistemini onaylamiyoruz diyor. Insanlar ac.
Süheyl CALISKANOGLU 26 Haziran 2019 13:58
Milletce secimlerden biktik usandik.Yarin referandum yapilsa "Tek Adam'sistemi mi veya "Parlamenter sistem mi'secimi neticesi aynen Istanbu'daki neticeyi getirecektir.Vatandas tatilini,isini gücünü birakir,yollara düser,vatandas görüyor,memleket elden gidiyor..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:47
Sonun başlangıcı diyebiliriz.Kimse kimseyi kandırmasın bu tepki cumhurbaşkanına verilen ciddi bir tepkidir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:37
Akepe fabrika ayarlarına dönemez çünkü öyle bir ayar yok,
küskün yolcu 26 Haziran 2019 13:34
Beraat ve takipsizlik alanlar görevine dönsün artık Adalet istiyoruz.
E.K 26 Haziran 2019 13:33
Sn yazarin tesbiti dogru..Akp dun halkin vicdanini temsil ederken bu gun vicdanlari rahatsiz eden bir tutum icerisinde...Secimdeki taktiksel hatalar, kibir ve yalan sonlarinin baslangici olan secimi kaybettirdi..Bu lider kadrosu ve vizyon ile Akp 'nin ulkeye faydali olabilecegi tartisilir...Demokratik degerleri icsellestirememiz kafalardan demokrasi ve adalet beklemenin yanlisligini anladik..Ancak 17 yillimiza mal oldu....Sn Erdogan'in nobran ve jakoben tutumu Akp'ye handikap olmaya basladi....
Ahmet Faruk 26 Haziran 2019 13:25
İmamoğlunun açıkladığı mal varlığı ilede ilgili bir yazınız olacakmı?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:46
0
Basta malum sahis ve maglup sehremini adayi olmak üzere AKP"liler mal varliklarini aciklarlarsa, Imamoglu"nunkiyle karsilastirilip, yazilabilir. Ne dersiniz Ahmet Bey; aciklayabilirler mi malvarliklarini?
fadıl 26 Haziran 2019 13:18
Başkanlık sistemi başta akp olmak üzere kimseye yaramadı tek jeneratör sistemi. Beslemiyor sigortalar atıyor bu sistemi kuvvetleri ayırarak düzenleyebiliriz
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 19:34
0
İmamoğlu aday olurken bir yüzük göstermedi, İlçe Belediye başkanı iken verdiği mal beyanı neredeyse aynı.. Şirketi olan ve yıllarca Mütehatlik yapmış birisi için gayet doğal.. Önemli olan bu beyan ettiklerinin içinde kul hakkının olmamasıdır.
00.14 ve 06.14' de yorum yapan okurlara %100 katıldığımı belirttikten sonra,küçük bir katkıda bulunmak istiyorum.O da şu."Her zaman kedi ciğer yemez (veya bal yenez)"derler.Yani;her zaman aynı şey olmaz.Üstelik o günkü durumla,bu günkü durum hiç kıyas kabul etmez.Yalnız iktidar;acaba olur mu,tutar mı,'ya tutarsa'anlayışından hareketle böyle bir yola tevessül etti,halkı aptal ve akılsız,kendilerini uyanık ve akıllı hatta zeki zannetti,ama çok fena aldandılar,milleti ise(çoğunluğu)aldatamadılar.Ava giderken avlandılar. Böyle giderlerse,bu sonucu iyi okuyamazlarsa,çok yakın zamanda da silinir...
Muhalif 26 Haziran 2019 12:37
Halk akp ye artık yeter diyor.Akp halka kendisine alternatif olarak sadece CHP var diyor.Siz CHP ye oy vermezsiniz veremezsiniz diyor.Sonuç Hep Öcü diye lanse ettiğiniz parti yi seçecek kadar berdirdikleri halk Akp ye günlerini gösterdi.Umarım halkı artık ayrıştırmak yerine birleştirirler.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 19:58
1
Bu saatten sonra birleştirmeyi başaramazlar.inandırıcı olamazlar ve kibirleri izin vermez .
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:34
Elif hanım eksik analiz yapmışsınız. Akpartiye üye olan Binlerce #EYT lilerin azarlanması, işsiz kalmış binlerce kişinin suriyelileri suçlaması gibi nedenlere dokunsaydınız.
DEDE 26 Haziran 2019 12:11
*1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti halkın gözünde haklı bir gerekçeye sahipti: Milli iradenin isteğini yerine getirmek için çaba sarf eden bir AK Parti vardı. Hükümet ortaklığı için yaptığı görüşmeler muhatapları tarafından kabul görmüyordu.*bu cümleye elif hanım inanıyor mu gerekten.durum hiçte öyle değildi.Erdoğan bile isteye işi sürüncemede bıraktı ve çıkmaza soktu.sonra da bir savaş ortamı oluşturuldu ve seçime gidildi.aslında o zaman bile haksızdı. ama neyse millet yeniden seçti. korkuttular toplumu.ama her zaman olmuyor işte yine öyle yapacaklarını sandılar
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:07
Eh kısmen doğru yazmissiniz elif hanim
de 26 Haziran 2019 12:07
Akp başkanı ve cumhurbaşkanı dün konuşmasında " kendimizi halka anlatamadık " dedi oysa mesele tam tersi halkı anlayamadık demeliydi
karar okuru 26 Haziran 2019 11:51
Adam hala göremiyor.İmamoğluna oy veren her zaman kendi cenahında gördüğü insanlara fırıldak ve sinsi demeyi kendine hak gören bir yandaş yazar daha okudum şimdi.Peki sen Saaddet Partisinden ayrılıp Erbakan hocanın milli görüş gömleğini çıkardılar dediği insanları hangi kefede görüyorsun arkadaş.Bu ne aymazlıktır bu nasıl saygısızlıktır.O zamanlar bir parti ihtiyacı oluşmuştur bu insanlar yeni bir parti kurmuşlardır.Hakaret etmene ne gerek var.Şimdide kurarlar yarında kurarlar karşılığı halktadır.Yok sinsi yok fırıldak ayıptır ya.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:42
Bu akp hakikaten garip. Hala halk yanlış yaptı diyorlar.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:45
14
Halk yanlis yapmadi diyebilir misiniz? Simdiden herkes pisman siz de pismansiniz. Inaniyorum simdi secim olsa Ak Parti adayina oy verirdiniz aklin yolu birdir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 17:36
3
Yo ben İmamoğlu’na oy verdim hiç pişman değilim. Tam aksine bence ak parti çok bile oy aldı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:27
Değişen hiçbir şey yok. En ufak bir ders alma yok. Hala halka ayar verme derdindeler. Seçilen başkanların yetkilerini alıyor yetkisiz bırakmaya çalışıyorlar. Bunlar arsızlıkta, yolsuzlukta, adaletsizlikte sınır tanımıyorlar....Bu şekilde devam ederse yazık.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:43
8
Halk vekalet vermis. Belediye baskanlarinin yetkisini duzenleme hakki var. Demokrasiye inanmiyor musunuz?
Okur 27 Haziran 2019 09:15
0
13:43 Halk yürütme yetkisi verdiğine, yargılama yetkisi de vermiyor! Ortaçağ´da yaşamıyoruz. Nitekim mahkeme “yasal bir düzenleme genelge ile ortadan kaldırılamaz” demiş. Şimdi İstinaf Mahkemesi´nden kararı onaması bekleniyor.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 26 Haziran 2019 11:21
Sandıktan çıkan mesaj Aa Partiye ne diyor? Titanik (Haşa! Allah bile batıramaz diyorlardı) olma daha ilk seferinde batarsın, Challenger (meydan okuyucu) olma daha ilk seferinde patlarsın diyor, kısacası haddini bil diyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 18:06
3
Ìlk sefer mi ? 17 yıl yani Atatürk'ün bile rekorunu kırmış adamlara nefretinizden, ne yazdığınızı bile bilmiyorsunuz.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 26 Haziran 2019 22:26
1
18.06 Güzel takiyye yaptılar, foyaları yeni ortaya çıktı. "Allah, ihmal etmez; imhal (mühlet verme) eder."
Süheyl CALISKANOGLU 26 Haziran 2019 11:08
07:18:Daha uzun bir yorum yazacaktim,sonra vazgectim, anlayamiyacagini düsündüm!.Öcalan Kardesler olmadi,simdi Ordu Valisi son kurtarici mi olacak (!)
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:42
6
Kimin kazanmasini istiyorsunuz dis mihraklarin mi?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:48
5
Yanlis yapan halka dogruyu gosterecek tek merci Ordu Valisidir
KARARLI KARAR OKURU 26 Haziran 2019 11:05
AK Parti dün vicdanları temsil ederken bugün vatandaşların vicdanlarının yaralanmasına ve adalet duygusunun hırpalanmasına neden olacak adımlar atan korkulan ve çekinilen bir A Ka Pe haline geldi.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 10:57
Ak partinin kulaklarini yikatmasi lazim. Duyamiyorlar halkin ne soyledigini. Bir tek kendi seslerini dinlemeyi seviyorlar.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 26 Haziran 2019 10:57
Binali Yıldırım’ın “neden seçime gidiyoruz” sorusuna verdiği oldukça lakayt ve bir o kadar da riskli olan “Çok basit: Çünkü çaldılar” cevabı gibi, tanzim satış kuyruklarına “bunlar yokluk değil, varlık kuyruğudur.” Sözü de alaycı bir yaklaşımdı.
Talip AYDIN 26 Haziran 2019 10:16
- İBB’de varolan bir işleyiş var bu işleyişi bozmak istemiyoruz işler gayet güzel bir şekilde devam ediyor. İyi bir sistem kurulmuş. Düşündüğümüzden daha iyi bir durumda İBB. Eğer hata yaparsak halk bize kızar. Sabırlı olmamız lazım. Hatta bu sistemi İzmir’e taşımak lazım. - Onun için işleyişi değil işleyişi yönetenleri değiştireceğiz var olan bu düzeni kendimize yazacağız. İBB konusunda yaptığımız eleştirileri azaltacağız çünkü iş yapma durumları projeler bizim düşündüğümüzün çok üstünde onun yerine basın üzerinden maddi tartışmalar çıkaracağız.
Talip AYDIN 26 Haziran 2019 10:15
- AKP’lilerin işten çıkarılması tepkilere neden olabilir bunun için profesyonel iletişim desteği alacağız işten çıkarmaların tamamında toplumun tepkisinin azaltılacağı haberleri ve belgeleri servis edeceğiz. - Medyayı güçlendirme kararı aldık. Alternatif yabancı kaynaklı Türkiye’deki medyayı da destekleyeceğiz. AKP’liler İstanbul’da tasfiye edilirken çok farklı konularda ülke gündemi meşgul edilecek.
......... 26 Haziran 2019 20:56
1
Herhalde halüsinasyon dönemi başladı... yukarda yazılanlar başka neyle açıklanabilir ki....
KARARLI KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:10
“31 Mart’ta 14 bin olan oy farkı 806 bine çıktı. Ve Ekrem İmamoğlu ikinci kez galip, Binali Yıldırım ise ikinci kez mağlup oldu.” Binali Yıldırım İzmir gibi sonucu başından belli bir ile BBB adayı gösterildi ve tabiki yenildi. İstanbul BBB adayı gösterildi. 31 Mart seçimini kaybetti fakat mevzi kazanmak için kazandım açıklaması yaptırıldı. 23 Haziran’da tekrar yenildi. Ne çektin ve ne çektirdiler beee Binali. Bak benden sana eski dost tavsiyesi Ankara BBB adayı göstermek isterlerse sakın kabul etme!!!
Maraşlı 26 Haziran 2019 10:02
Çok doğru bir yerden başlamışsınız. Binali Yıldırım doğru bir aday değildi. 31 Mart öncesi başkan olmak istemiyorum, çok da umrumda değil diye bas bas bağırdı. Onu başkanlık için ikna etmek 1 aylarını aldı. İstenmeden yenen aş karın ağrıttı. Daha sonra ise Ak Partinin söylemleri, seçimi bir beka haline getirme arayışı. Yaklaşık son 4-5 seçim nedense hep beka meselesi. Bu söylem demek ki kurtarmıyor. Kısaca Chp kazanmadı ama Akp kaybetti.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:55
Elif algilarla yonetiliyordu bu ulke bunu ne zaman goreceksin.HalaAk partiden medet umuyorsun.Sonra Cunku Caldilar Lafini Binali ve Tayyip bey insanlarin gozunun bebeginin icine baka baka gulerek soylediler.Bu tamamen algi icin yapilan birseydi.Yani kendi secmen kitlesine dogru olmayan bir seyi mubah gorduler ve onlar adinada dogru olmayani yaptilar.Ben gercekten o yuzde 45 icin uzuluyorum.Allah icin uzuluyorum.Bu Karaman hocadan ogrenilmis bir taktik ve muslumanlar icin felaket olan bir taktikti.Bunu gorun artik.Ayiptir yaziktir.
İstanbul Seçmeni 26 Haziran 2019 09:48
Vatandaş Damadı istemiyor. Onlar diyor Dayatma. Peki Damadın Bakan olması için kim dayatıyor. Mecbur mu.
KARAR OKURUfransa 26 Haziran 2019 09:46
Slm tebrik ederim harika yorum ve analizleriniz icin aynn katiliyorum akp ye oy vern biri olarak daha nicelerini cantada keklik gorduler koru korune israr yok yanlisi godugun yerde hersey aleni ortadayken seneryo tiyatro diynler zannettiler secmenini yok oyle yagma hurmetler
engineer 26 Haziran 2019 09:49
evet çaldılar, seçimleri yenileterek,Milletin ve Memleketin üç ayını çaldılar,Milletin bahtını çaldılar, seçimlerin maliyeti 500milyon lirayı milletin hazinesinden israf ederek çaldılar, tıpkı ötedenberi çaldıkları gibi yine çaldılar fakat bu sefer Milletin zamanını bahtını ve ekonominin istikrarını çaldılar, en kötüsü Milletin imanını çaldılar, dünyalarını değilse bile ahiretlerini kaybettiler.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:39
Muhalefet için topal ördek diyorlardı, malesef bunu uygulamaya soktular. Bugünkü haberde İst.ve Ank. Belediye bşk.larının yetkisi belediye meclisine aktarıldığı vardı. Anlaşılan o ki, gücü elinde bulunduranlar seçim sonucundan memnun değil. Gerginlik, öfke, kin, intikam, hazımsızlık bundan böyle daha da artacağa benziyor. Memleke, insanımıza, çok yazık oluyor. Bu ihtiras niye?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:15
Tutarsa bak işte ben başardım. Ben olmazsam siz hiçsiniz.. Tutmazsa metal yorgunluk teşkilat zaafı, falan filan... Yine bensız hiçsiniz yani.. Şef yanılmaz.. Sadece yanıltılır..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:11
Akparti hala halkı anlamaya çalışmak yerine kendini neden halka anlatamadığını analiz etmeye çalışıyor. Yine kibir, yine kendini beğenmişlik. Ben haklıyım, ben yanılmam, onlar (o bidon kafalılar) beni anlamıyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:53
..... 'Fakat AK Parti ortak aklın hakim olduğu, Türkiye’nin sorunlarını çözebilecek liyakat ve ehliyet sahibi kadrolardan oluşan eski AK Parti olsaydı .....'.... tıraşın bu kadarı da baş ağrıtıyor, devamlı aynı edebiyat ta. 2001 in ekonomik yükünü çeken 'milletime' bu kazık dincilerden gelmemeliydi: ekonominin sıfırı tüketmiş hali.Yol bittiiii!.. Geçmiş olsun(!).
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:15
İki seksen yere uzanınca nerede hata yaptık toplantıları düzenlenir, her kafadan bir ses çıkar, herkes kendine göre bir yorum getirir. Kimi başkalarını suçlarken vicdan sahibi olanlar canım bizim de ufak tefek hatalarımız olmuştur der. Başkana toz kondurulmaz, o yanlışlardan muaftır. Törenle birkaç kelle uçurulur. Yeni ve güçlü bir başlangıç yapılması kararlaştırılır. Dışarıya tamam mesajı aldık denir. Duvardaki çatlaklar alçıyla sıvanır. Çaylar kahveler içilir, herkes dağılır.
Musto 26 Haziran 2019 07:47
Hep bana Rab bana ulkenin iliğini kuruttun elde avuçta ne var ne yok sattın yerine kazıklı yollar köprüler yaptın utanacağın yerde matah bir şey yapmış gibi kazığı hergun gözümüze soktun.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:18
Ordu Valisi Istanbul'a tayin edilerek halkin yaptigi yanlis telafi edilmelidir. Boylece belediye uzerinde devley kontrolu saglanir. Ayrica belediye baskani yetkileri azaltilmali. Dis gucler sevindirilmemelidir.
KARAR 'da Kararlı 26 Haziran 2019 12:50
2
Yaşasın demokrasi yani.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 13:00
1
Eğer dış güçlerin elini belediye başkanları güçlendiriyorduysa iyi oldu bu seçim çoğu değişti.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:07
1
:))) ))) firıncıya söyleyelim ekmek bile vermesin İmamoğluna.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:08
Neden Suriyeliler secimde yer almadi. Bu haksizlik degil mi? Istanbul'un en fazla cilesini onlar cekiyor. Bu nedenle secim adaletsizdir. Suriyeliler olsa secimde Akparti kazanirdi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 06:47
Damadın olduğu yerde mağlubiyet kaçınılmazdır.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 06:14
'Hükümet ortaklığı için yaptığı görüşmeler muhatapları tarafından kabul görmüyordu. Hükümet kurulamıyordu'.. Aklımız başımız ve hafızamız yerindedir sayın Çakır. Erdoğan koalisyon kurulmasını sabote etmiştir. Bak biz her şeyi yaptık olmadı denmek için Davutoğlu tarafından 40 güne yakın CHP ile havanda su dövme görüşmeleri yapılmıştır. Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kuramaması nedeniyle ikinci olan partiye hükümeti kurma görevi vermesi beklenirken, bunu yapmayarak ülkeyi MHP'nin de desteği ile seçime götürmüştür. Yani en başından Erdoğan koalisyon istememiştir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:03
3
Bahçeli'nin onunla görüşmem, bununla konuşmam tavrını da unutma. Sistemi o kilitledi. Şehirlerde ardı ardına patlayan bombalar da işin tuzu biberi oldu. İstihbarat sanki yıllık izine çıkmıştı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:04
2
Evet aynen arkadaşın dediği gibi Erdoğan, hükümeti kurması için 2. Olan partiye bu görevi vermemişti. Bu yapılan demokrasi gelenegimize, teamüllere ve hukuka uygun değildi. Türk halkı o zaman tehlikenin farkına varamadi. Gelinen süreçte hak, hukuk adalet kavramları büyük yara aldı. (Örnek: Generalden daha fazla ceza alan askeri öğrenciler) Yargı bağımsızlığı herkesin malumu, kuvvetler ayrılığı keza. Kurumların bağımsız karar verme yetisi de yok oldu.(örnek: üniversiteler, merkez bankası, bakanlıklar ....)
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:12
0
ağzınıza ve hafızanıza sağlık
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:09
5
2.partiye hükümeti kurmak için mazbata verseydi zaman kaybı olacaktı aşikar dı.Hatırlarsınız süleyman demirel de Necmettin Erbakanın istifasıyla mazbatayı Tansu çillere vermesi gerekiyordu ama vermemişti yasalara uygundu.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:14
4
Yalnız orada 3 muhalefet partisinin de hem seçimden önce hem de seçimin hemen arkasından sanki kendileri hükümet kurabileceklermiş gibi asla AKP ile koalisyon yapmayacağız demelerini unutmayın.
Canlılar doğar büyür ve ölürler Roma Bizans Osmanlı gibi Küllerinden yeniden dogan simurg masaldir masal kalır
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 03:12
Hirsizlar cok olunca halkta yeniye yoneliyor bikkinlik var akpde
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 02:35
Akparti dimyata pirinç e giderken evdeki bulgurdan oldu güya itiraz etti hâlbuki YSK yı baskılayıp seçimi iptal ettirip sacın üstünden bazlama kaparcasına belediye başkanlığını halledecekti ama öyle olmadı saca eli yapıştı kolu yandı ceketi tutuştu ordan pantolon a sıçradı eğer itfaiye zamanında gelmese bütün azalarını kaybedecekti bundan böyle kızgın saca kolay kolay el uzatamazlar her halde
karar 26 Haziran 2019 01:19
1 kasım seçimlerinden sonra 7 haziran 2015 te tekrar seçime gidilmesi adeta örtülü bir darbe gibiydi.zorlama anlaşmazlıklar oluşturulmuş,olumluya doğru hamleler yaparken olumsuzluğa odaklanmıştı.bu durum 1.tbmm niden sonra 2. sinin oluşturulmasında olduğu gibi çeşitli yönden benzerlikler taşıyor.ama sonuçta akp nin isteği gerçekleşti.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:17
Kendi eliyle mi kendi kibriyle mi? Kibirlenme insanoğlu senden büyük Allah(cc) var. Düsturu maalesef unutuldu. Ders çıkarmak mı,bu kibirle zor görünüyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:11
25
Halkin kendisi kibirli. Kibirli olmasa yillarca kendisine hizmet etmis Akpartiyi tercih ederdi. Halk yanlis yapmistir. Simdiden pismanliklar basladi. Kendi dusen aglamaz
Şahin 26 Haziran 2019 11:10
1
@07:11: Şuan AKP'den hariç hiç kimse pişman değil
Okur 27 Haziran 2019 09:33
0
07:11 Onca vergiyi alıp, kamu işletmelerini satıp toplanan paralarla, milletin parasıyla, “hizmet” etmeyip de ne yapacaktı? Halk dünya kadar maaşı neden veriyor onlara? Lütuf mu görevlerini yapmaları ki onlara şükran olalım. Ancak görevlerini iyi yaparlarsa, beğenip oyumuzu da veririz, maaşlarını da. Ama görevlerinden memnun kalmazsak, “şükran borcu” diye onca yetki verilip üstüne de maaş ödenir mi...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:13
Metal yorğunu sadece teikilatlarında arayanlar acaba aynaya bakıp ben nerede hata yaptım diyormu? zannetmiyorum ortak akıl yerine tek akıl iş yapıyor yanlış yaparsa teşkilat doğru olursa ben yaptım diyor..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:08
Seçim sonrası seçmenin demek istediklerini anlamak ve çok iyi analiz etmek lazım. Toplumun umuda, Sevgi diline, Birlikte yaşama isteğine, Eşitliğe, Hakkaniyete, Gücün ve güçlünun haklı sayıldığı değil, yalnızda olsa kimsesiz de olsa haklının yaninda durmaya ihtiyacı var. Bu ilkesel değerler hep galip gelecektir.
''Bozduğun kantar bir gelir seni de tartar.''2015'te hükümet ortaklığı için yapılan görüşmeler sadece zamana oynamak için kurgulanmıştı.7 Haziran'da Erdoğan 1 Kasım'da Davutoğlu oylanmıştı.Hatta Başkanlık sistem diyebiliriz.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:09
0
Çok komik istikşafi görüşmeler yapılmıştı hatırlıyorum sonra kaos. haliyle vatandaş o toz duman ortamdan bi çıkış yolu aradı tek yol vardı. 1 Kasım onun sonucuydu. o gün bugündür bidaha kendimize gelemedik ama 23 haziran seçimleri şunu gösterdi başka yollar var pekala o yoldan yurunebilir
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:22
Muhafazakar camianın kadınları daha güçlü, daha cesur ve daha değişime açık. Benim çarşaflı annem ikidir CHP'ye oy veriyor. 'Reis iyi çevresi kötü' formatında yazan onlarca erkek yazara karşın Elif hanım sorunun adresini daha cesurca gösterebiliyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 07:16
17
Akparti kaybedince dis gucler sevindi. O zaman Akparti harici herkes yanlis yolda diyebiliriz. Akparti kaybedince milli gucumuz azaldi.
İsmail 26 Haziran 2019 00:25
ak parti nepotizm yaptıkça,liyakati gözetmedikçe,şeffaf olmadıkça,istişareyi ve denetimi yürürlüğe koymadıkça erimeye devam edecek,ta ki iktidardan düşene kadar uyarıları dikkate almayacak.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:14
1 Kasım seçimleriyle ilgili olarak asıl konu hükumetin kurulamaması değildi. Davudoğlu, CHP ile koalisyon seçeneğine sıcak bakıyordu anladığımız kadarıyla (o günkü danışmanı Mahçupyan'ın yazılarından öyle anlaşılıyordu) ama birileri hep tek olmak istiyordu, hiç paylaşmak istemiyordu. Eğer o gün CHP ile koalisyon olsaydı, Türkiye bugün bu halde olmazdı, AB ile ipler kopma noktasına gelmezdi, Rusya'nın bu kadar güdümüne girmezdik. Ama kadere bak, şimdi MHP'ye mecbur oldular.
mehmet 26 Haziran 2019 17:30
2
yani CHP ülkeyi kurtarırdı diyorsun
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:06
İmamoğlu galip de, mağlup olan sadece Yıldırım değil.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN