Back To Top
Seçimle gelen seçimle gitmeli

Seçimle gelen seçimle gitmeli

- A +

Hiç tartışmasız 16 Nisan referandumun ortaya koyduğu bir gerçek 2019 seçimlerinin AK Parti için de kolay olmayacağı. Öyle görünüyor ki, terazinin kefesinde olanca ağırlığı ile 15 yılın seçim şampiyonu olan Erdoğan bile olsa sonuç değişmeyecek!

Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin başına geçtiği günden bu yana ısrarla “2019 seçimleri zor geçecek, işin şakası yok” diyor. AK Parti iktidarları döneminde hiç karşılaşmadığımız şekilde, Erdoğan bir yandan kamuoyu önünde teşkilatlarına yönelik ağır eleştirilerde bulunmaya devam ediyor bir yandan da teşkilatlardan istifalar geliyor.

Bir partinin yönetimi, teşkilatlarında istediği şekilde ve istediği zamanda görev değişikliğine gidebilir. Başarısız bulduğu veya herhangi bir sebeple artık çalışmak istemediği bir yöneticisini görevden alabilir ve neden böyle bir değişikliğe gittiği hususunda da kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmak zorunda değildir. Ancak belediyelerde durum böyle değildir. Parti yönetimi, seçimle gelmiş bir belediye başkanını ne “metal yorgunu” sebebiyle ne de başka bir sebeple bu şekilde görevden alamaz.

Hatta o belediye başkanı Melih Gökçek bile olsa “istifaya” zorlanamaz ve bu şekliyle görevden alma olmaz. Her ne kadar belediye başkanları, partileri tarafından aday gösterilmişse de, halkın seçtiği oylarla göreve gelmişlerdir. Tam da bu yüzden partilerin genel seçimlerde aldıkları oylar ile yerel seçimlerde aldıkları oylar arasında fark vardır.

Zira seçmen yerel seçimlerde beğenmediği, hizmet etmeyeceğini düşündüğü belediye başkan adaylarına oy vermez. Meseleyi daha net anlayabilmek adına partilerin yerel seçimlerde ve genel seçimlerde aldıkları oy oranlarını karşılaştırınız.

AK Parti’nin siyaset tarihine, belediye başkanlarını bu şekilde istifa ettiren bir parti olarak geçmesi büyük talihsizliktir. Çünkü belediye başkanlarının görevden alınmalarında yürüyecek hukuki süreç bellidir. Eğer AK Parti belediye başkanlarını istifa ettirerek tabanına bir “değişim” mesajı veriyorsa ve bu istifaların oylarını artıracağını düşünüyorsa vahim bir hata içinde demektir.

AK Parti’ye 2019 seçimlerini kazandıracak bu hamleler değildir. Bilakis belediye başkanlarının istifaya zorlanması, Melih Gökçek’i bile birçok kesime daha sevimli gösterirken, AK Parti’nin demokrasi ve sandığa olan saygısını tartışılır hale getirir.

Belediye Başkanlarını istifaya zorlayan  CHP olsaydı, biz bugün neyi tartışıyor olurduk?

Ben bu yazıyı yazarken Bülent Turan “kimse makamlara yapışıp kalmamalı” diyordu. Mesele makamlara yapışmak değil, mesele makamlara getiren irade ve istifaya zorlayan irade. Mesele demokratik mi değil mi?

17-10/24/12121212.jpg

HATANIN TELAFİSİ İÇİN NE YAPILACAK?

Yeniden partisinin başına geçtiğinden günden bu yana ‘teşkilatlarına’ yönelik ağır eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç gün önce katıldığı Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde bu kez oldukça önemli, oldukça ciddi bir özeleştiride bulundu. Dedi ki:

“Bazı şehirler vardır, iyi yazılmış bir kitap gibidir; okumaya, anlamaya, onu yaşamaya doyamazsınız. İstanbul’un her sokağında saklı bir tarih, asırlık bir tecrübe vardır. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik. Biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum. Adeta kibrit kutularının ölçülerini aşacak şekilde benzer taş yığınlarının olduğu, estetikten, incelikten ve köklü medeniyet değerlerinden yoksun ve tek düze bir mimarı anlayışının giderek yaygınlık kazandığını görmekten üzüntü duyuyorum.” (21 Ekim 2017)

Peki, şöyle söyleyip de defteri kapatalım mı:

A) Cumhurbaşkanı Erdoğan zaten kendisine yönelik bir özeleştiri yaptı, kendi payına düşen şekliyle hatasını kabul etti. Mesele kapanmıştır.

B) Hayır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en azından İstanbul’a dair bundan sonrası için ne düşündüğünü, hatanın telafisi için bundan sonra ne yapacağını da paylaşması gerekiyor.

Bence B şıkkı.

İstanbul telafisi mümkün olmayacak bir garabette beton yığınına dönüşmüş durumda. 1990’lı yıllarda İstanbul’a yakışmayan gecekondulaşmayı ve kaçak yapılaşma sorununu tartışıyorduk. Bugün İstanbul’un siluetini bozan, tarihi dokusuna zarar veren gökdelenleri ve hiçbir estetik kıymeti olmayan, biçimsiz, şekilsiz binaları tartışıyoruz.

Erdoğan’ın yeni evlenen çiftlere “4 çocuk” tavsiyesi güzel, peki çocukların oynayacağı sokaklar konusunda neler düşünülüyor? Mesela, bundan sonraki belediye başkanı şunu mu yapacak? Çocukların AVM’ler yerine çimenlerinin üstünde özgürce koşabileceği, oynayabileceği alanlar mı yapacak?

Merak ediyorum, 24 yıllık İstanbul yönetiminde ve 15 yıllık AK Parti hükümeti döneminde neden bir Gülhane Parkı yapamamıştır? 20 yıl öncesinde İstanbul’da kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı 5.2 metrekare iken bugün kişi başına düşen yeşil alan miktarı 500 cm! Ali Sami Yen stadyum alanı bu ihtiyacı giderebilir, kişi başına yeşil alanı artıracak bir proje için tercih edilemez miydi?

Bugün İstanbul’un neredeyse şiddetli yağan yağmurda sele teslim olmasına yol açan yanlış kentleşme politikaları için neler yapılacak mesela? Sonuçta İstanbul’un afetlere açık hale gelmesinin sebeplerini tartışmalıyız.

Sonuçta zararın neresinden dönülürse kardır. Eğer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu özeleştirisi sadece söylemde kalmayacaksa kıymetlidir.

Türkiye’nin demokrasi, hukuk, özgürlükler sorunu kadar önemli meselelerinden biri de kentleşme sorunudur. Sadece İstanbul’un sorunu değil. Zira düzenli ve planlı bir kentleşme şehirde yaşayanların yaşam standartlarını yükselttiği gibi temel ihtiyaçlarını karşılamalarında da kolaylık sağlar.

Bir şehrin gelişmişliği görgüsüzce, plansızca yüksek binalarla, gökdelenlerle olmaz. Şehirlerin ruhlarını öldürmemek lazım. Kıymetli olan, kentlerinin mirasını koruyarak, şehirlerin medeniyet birikimlerini muhafaza ederek, yaşanabilir şehirler inşa edebilmektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 15:40
Elif Hanım hangi iradeyi tartışıyorsunuz. Belediye Başkanlarını tercih eden irade daha iyisi için bu tercihini yeniliyor. Burada bir terslik varsa ilk tercihte vardır. Melih Gökçek'i aday yapan irade ne ise görevden alan irade de o. Mesela Melih Gökçek istifa edip CHP'ye geçmiş olsa, bu tercih halkın iradesi mi olacaktı. Demokrasi, 21. asrın ilk çeyreğinde çarşafa dolaştı. Bunun üzerinde kafa yorun biraz. Beyninizdeki demokratik tabuları yıkın. Bu tabuları yıkamayanların sonu, seküler yobazlıktır...
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 15:32
Birkaç yıl önceydi galiba, Kolombiya'da devlet başkanı çöpleri iki gün toplamadı diye başkentin belediye başkanını görevden almıştı. Belediye başkanı mahkemeye gitmişti. Mahkeme de, "hukuki süreci işletmeden seçilmiş başkanı görevden alamazsınız, görevine iade edeceksiniz" dedi ve mesele kapandı. Başkan bir ay sonra görevine döndü. Şimdi soralım: Türkiye nireee, Kolombiya nire?
Tatar 24 Ekim 2017 14:13
her daim halktan yana olmak gerekir, halk abi halk, 15 Temmuzda, PKK, terör her olayda eli öpülmesi gereken insanlar halkın içindedir, halk diyorum, halk halk halk, başka bir şey demiyorum, siyasetçiler için, hepiniz oradaydınız bee!.. hepiniz...
Karar Okuru 24 Ekim 2017 14:50
3
Fanatik tatar yine ortaya karışık ' operasyon yorumlarını ' yapıştırmışsın.
delinin biri 24 Ekim 2017 14:08
konyayada bir el atsanız ya bu düz ovada merkez llçe belediyeleri kaç kat imar verdi kime verdi dikey yapılaşma ve kimliksiz şehiri kim oluşturdu hani bir araştırsanız vallahi ben yapmadım .
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 22:10
1
Konyaya dokunmaz cunku Konyanın ki tam sadık ne yapsa mubah hele Meram ne çirkin yapilasma
Tatar 24 Ekim 2017 14:03
Siyasetin doğası budur. Evet, tam da siyaset adamının yapacağı bir iş. Çıkarlar söz konusu olunca, dün ve her daim, "milletin kararına saygı duymak gerek, karar milletindir," gibi sözler söylenir. Ama başka çıkarlar söz konusu olunca, bu defa, daha önce söylenenler askıya alınıp milletin kararı hiçe sayılabilir, hem de "umumun yararına, devletin bekası adına" yapıldığı söylenerek halk, uyutulur. İşler böyle yürür siyasette efendim. Bunun meşru olduğunu düşünmüyorum. Sadece, herhangi bir siyasetçinin peşinden koşmayı, ideolojik holiganlık yapmayı, bir partinin bayrağını sallamayı, insanları ötekileştirmeyi, siyaset uğruna başkalarını kırmayı sevmedim, sevmiyorum. Gençlik bu holiganlığı, taraftarlığı bırakıp, hiç kimsenin maşası olmayıp, kendi bireyselliğini öne çıkaran işlerle uğraştığı gün, bir şeyler değişecek demektir. Yine söylüyorum, hiçbir partinin holiganı olmayın, oy atın, vatandaşlık göreviniz ne ise onu yapın, ama biraz mesafe, araya biraz mesafe, gelişmeleri uzaktan izleyin, takip edin. Ama en çok çalışın, okuyun, araştırın. Bunları kendime de söylüyorum. Neden söylüyorum, çünkü hiçbir parti temiz değil, siyaset, holiganlık yapacak kadar temiz bir alan değil çünkü. İşte görüyoruz, her şey ortada. Mesafe, lütfen biraz mesafe.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 15:17
0
Farklı siyasi görüşlerden birkaç kişi bir sofrada biraraya gelip işten güçten ya da henüz ziyaret edilmiş bir şehrin güzelliğinden/çirkinliğinden, çocuklardan, hastalıktan veya yemekten bahisle sohbet ettiğimizde öylesine güzel anlaşıyoruz ki... Ama siyasetten konu açılmaya görsün, hemen ağzımızın tadı kaçıyor, birbirimizin gönlünü kırıyoruz ve sonunda lanet olsun siyasetçiye de, siyasete de diyoruz.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 16:31
0
Bu yoruma olumsuz tik koyan arkadaş yorumu neyini beğenmedin üstteki yorumu yazan ben değilim sadece fikirlerini beğendim
Takipci 24 Ekim 2017 12:39
Islam ogretisinde 'Seddadi Binalar' hos gorulmez, Fecr6-10 ayetleri buna delil olarak gosterilir. Fakat ne hikmetse, T. Ozal'dan gunumuze butun islamci yonetimler Seddadi Bina furyasina kapilmislardir. Istanbul'un bozulmasina ise en buyuk katkiyi AK Parti yapmistir, bu konuda Mekke'yi Las Vegas'a ceviren Suudilerle yarismislardir...
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 12:15
Elif Hn,seçimle gelen seçimle gider diyorsunuz lakin unuttuğunuz bir nokta var,bizler vekiller olsun belediye başkanları olsun farketmiyor,hepsini cumhurbaşkanımız aday yaptığı için seçtik,oylarımız başkan ve vekillerin şahsında tayyip erdogan içindi,hizmetlerinden zaten memnun değildik en azından ankara için söylüyorum,geç kalınmış bir karardı.Sibel KARAMAN
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 12:46
1
Bu sizin için geçerli olabilir ama birçok insanda chp li veya mhp li olup kadir topbaşa iyi başkan olduğu için oy verdi
Tatar 24 Ekim 2017 14:11
3
bizler deyip genellmeyin, kendinizi haklı çıkarmay çalışmayın bu bir, ikincisi, cumhurbaşkanımız aday yaptığı için seçtik gibi bir cümleyi nasıl cahilliğinizin farkında olmadan utanmadan söylüyorsunuz ona şaşıyorum, aklınıza kendiniz hakaret ediyorsunuz
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 15:28
2
Valla bu muhafazakar/dindar kesimden bazı insanlara hayret ediyorum bazen. İşlerine gelince öyle güzel kıvırıyorlar ki. Ahlak, vicdan, adalet ne varsa peşlerinden koşuyor adeta bunların. Yahu kim aday göstermiş olursa olsun, o başkanlar sandıktan çıkmadı mı? Milyonlarca insanın oyuna saygınız yok mu sizin? Erdoğan demedi mi "sandıkla gelen sandıkla gider" diye? Bunun nesini kıvırıyorsunuz?
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 16:39
1
Burada asıl mesele şu demokrasiyi sandık sonuçlarına hapsetmiş ve hukuk denildiğinde sandık demiş, eşitlik dendiğinde sandık, demiş, özgürlük dendiğinde sandık demiş bir iradenin şimdi sandık sonuçlarını hiçe sayarak başkanları görevden alması ve sizin gibilerinde bu tarz "u" dönüşlerinde bile hiç sıkılmadan, utanmadan doğru yapıldığını savunabilmeniz.
Ramazan ARSLAN 24 Ekim 2017 12:10
Elif hanım dün yazdıklarının aksine , bugün farklı şeyler yazıyorsa, biz hakaret etmeyiz. Ama yarın, bugün yazdıklarının zıddı şeyler yazar mı acaba diye endişeli bakarız. İnanarak mı yazıyor ,yoksa intikam duygusuyla mı yazıyor diye düşünürüz. Bunu sadece Elif hanım için değil, diğer yazarlar için de yaparız. Ancak: Siyasi iktidarlar, dün yaptıklarını bugün eleştiriyorlarsa orada durup düşünmek lazım. Zira,eleştiriyi muhalefet yapmıyor, iktidarın kendisi yapıyor. Yani düne kadar yaptıklarımız yanlıştı diyor. Bir yönüyle tövbe ediyorlar. Evet dinimizde tövbe etmek vardır. Ama aynı hataları yapmak için, defterde yer kalmadı , yeni defter alalım diye tövbe edilmez. O hataları yaptığına pişman olur insan ve ortaya çıkan zararları telafi etmek için gayret eder. Görüyoruz ki bugün, Sadece geride kalan yanlışlar için özür dilenmekte, ama o zararların telafisi yolunda adımlar atılmamaktadır. Dolayısıyla özür dilemek de tövbe etmek de bir anlam ifade etmiyor.
Abdullah hasan 24 Ekim 2017 11:13
Bundan sonra belediye başkanlığı oy pusulası 2 kademeli olmalı. Misal ankarada oy pusulası: Partiyi tercih ediyormusun 2. kademe; Partinin adayını tercih ediyormusun. Yani kişi partinin çıkardığı adayı halk kişiyi isteyerekmi seçiyor yoksa seçmek zorundamı kalıyor bu ayırt edilmiş olur. Böyle görevden almalar da ona göre belirlenir. Belediye başkanının oyu partininkiyle aynı veya daha fazlaysa kimse onu diğer seçime kadar görevden alamaz Hukuk yolları hariç.
SN. ÇAKIR; YAZINIZA SADECE GÖZ ATTIM LAKİN BAŞLIĞINA TAKILDIM. SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER DİYORUZ YA! AKPARTİ GENEL BAŞKANI DA SEÇİMLE GELMEDİ Mİ? GENEL BAŞKAN KİM RECEP TAYYİP ERDOĞAN. PARTİ DE KİMİN SÖZÜ GEÇERLİ BAŞKANIN VE KURULLARININ.. O BELEDİYE BAŞKANLARINI KİM ADAY GÖSTERDİ, GENEL BAŞKAN VE KURULLARI.. ŞİMDİ CAN ALICI SORU; GENEL BAŞKANIN KURULLARIN ADAY GÖSTERDİĞİ VE SEÇTİRDİĞİ KİŞİLERİN İSTİFA ETMESİNİ ANCAK KİM İSTEYEBİLİR? MİLLET KİME NE İÇİN OY VERDİĞİNİ BİLİYOR SİZ ZAHMET BUYURMAYIN.. SEÇİMLE GELMİŞ BİR GENEL BAŞKAN VE BU GENEL BAŞKAN SEÇİLMESİ İÇİN BELEDİYE BAŞKANI ADAYI GÖSTERİLMİŞ VE SEÇİLMİŞ BİR BAŞKAN.. BU BAŞKAN KİME TABİ PARTİSİNE, ÇÜNKÜ PARTİ İSTEMİŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMUŞ.. PARTİ ADAYINA MİLLETTEN OY İSTEMİŞ, MİLLET OY VERMİŞ VE BAŞKAN SEÇMİŞ.. GENEL BAŞKAN VE KURULLAR İSTİFA ET DERSE İSTİFA ETMEK ZORUNDADIR. DEMOKRASİ TAM DA BUDUR İŞTE.. HA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETMEME HAKKI VARDIR. O ZAMANDA PARTİ'DEN İSTİFA ETMEK ZORUNDADIR.. GÖREVİNE BAĞIMSIZ OLUR/BAŞKA PARTİYE GEÇEREK DEVAM EDEİLİR, AKPARTİ DE BUNDAN SONRA ONA KARIŞMAZ.. BU OLAY CHP DE OLSA EMİNİM BU YAZIYI YAZMAZDINIZ. O DA AKPARTİYE YARAR DİYE..CHP' Yİ SEVDİĞİNİZDEN DEĞİL HA.. SANKİ PARTİ GENEL BAŞKANI VE KURULLARI SEÇİMLE GELMEMİŞ, SEÇİMLE GELMİŞ KURULLARINDA SEÇME HAKKI VARDIR. AKPARTİ GENEL BAŞKANI VE KURULLARI DA BU YOLU SEÇMİŞLERDİR. HOŞUMUZA GİTSİN/GİTMESİN BİZE SADECE SAYGI DUYMAK DÜŞER. VESSELAM..
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 22:02
0
Belediye seçimlerinde adayın vasıflarına göre oy verenlerin iradesi ne oluyor bu durumda. Yazınızdan biz aday olarak kukla koysak bile bir kişinin iradesi yeterli oy verenlerin seçimleri hiç önemli değil dediğinizi anladım. çok demokratik bulduğunuz bu karara saygı duyamıyorum. O zaman belediye Başkanı seçimlerine de hiç gerek yok bence.
selim 24 Ekim 2017 10:39
kişilerin konuştuklarını boş verip yaptıklarına odaklanıp bu çerçevede olayları analiz ederseniz doğru sonuçlara çok daha çabuk ulaşırsınız.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 08:50
yani ak partiden önce daha iyi mi diyorsunuz allah size akıl fikir versin allahtan korkun
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 14:27
2
daha iyiydik demiyoruz, diyoruz ki AKP'nin daha iyi yapma imkanları vardı, millet olarak da sonsuz kredi açtık ama onlar bu fırsatı hoyratça kullandı.
evin 24 Ekim 2017 08:44
yazınızın istanbul ile ilgili kısmını gerçekten hayretle okudum, hala da şaşkınlığım geçmedi...daha birkaç sene önce gezi parkına avm yapılmak istendiği zaman hangi taraftaydınız hatırladınız mı? biz unutmadık, ama sizin bizim unuttuğumuzu sanmanıza ne demeli bilmiyorum...çok ciddi bir özeleştiri ve arınmaya ihtiyacınız var, kendi iç huzurunuz için bunu yapmalısınız...
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 12:34
8
Gezi parkına AVM yapılmayacaktı. Topçu kışlası yapılacaktı. Orası daha önceden de topçu kışlasıydı zaten. Şu Kemalistlerin kendi uydurdukları yalana yine kendileri inanıp, yine bu yalan üzerinden birbirlerini gaza getirmeleri sizce de komik değil mi? Sonra gezi zekalı deyince kızıyorsunuz. Evet belki yazarın çok ciddi bir özeleştiriye ihtiyacı var ancak sizin de çok ciddi bir eğitime, kritik düşünce disiplinine ihtiyacınız var...
evin 24 Ekim 2017 13:09
1
topçu kışlası görünümlü avm yapılacaktı, insanları saf yerine koymayı bırakın...ayrıca eskiden sultanahmet meydanında bizans hipodromu vardı diye sultanahmet meydanına hipodromu tekrar mı yapalım?
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 14:53
6
Topçu kışlası görünümlü AVM'mi? Eğer ciddi ciddi bunu düşünüyorsanız gerçekten komik... Yok eğer sarkastik takılıyorsanız hiç komik değil. Topçu kışlası görünümlü AVM'ye doğan görünümlü şahinleriyle arap görünümlü türkler mi gelecekti? Sultanahmet'e de hipodrom görünümlü AVM yapalım. Neyse... Biraz da ciddi olalım; evin, sizce Kemalist güruhları nasıl eğitebiliriz?
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 15:03
0
Sn. KO 12:34, ince ince trolluğa kaymak güzel de... Tarih diye birşey var: tarihe 31 Mart Vakası diye geçen bir olay var. Bunun askeri ayağı var. Bastırılmış isyan var. Sonuçları var. Bırak Kemalist veya gezi ...... laflarını da 15 Temmuz'un sonuçlarına ve buraya nasıl gelindiğine, buna nasıl tepkiler verildiğine bak koçum. Zekanı göster. Göster ki, görelim. Eğitimine, düşünce (burada fiil kökünden) disiplinine hayran bırak okuyucunu. Yapamazsan tüy ol.
Karar Okuru 24 Ekim 2017 18:02
3
15:03 tarih bilgileri için teşekkürler de ne alaka?Karar okuruna yaptığın yorumla alakası ne?Topçu kışlası yapılması sizi niye rahatsız ediyor anlamadım.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 20:11
0
Sn. KO 18:02, işte olay tam da bu: kışla, isyan ve darağaçları. Sayısı da yürek yakan cinsten. (Dahasına 31 Mart Vakası kitabından vakıf olunabilir.). Benim rahatsızlığımın lafı bile olmaz da çok yakın tarihimizin çarpıtılması sizi rahatsız edebilmeli (KO 15:03).
nuray 24 Ekim 2017 07:42
Peki.
Kaan Gulum 24 Ekim 2017 07:18
Kendisine verilen ceki coktan defalarca bozdurup bozdurup harcadi sayin c.bsknimiz.Sonucta ortaya cikan biri var cok oy almak baska iyi devlet yonetmek baska.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 07:02
Hepiniz oradaydiniz.
evin 24 Ekim 2017 07:00
istanbulun beton yığınına dönüştüğünü yeni mi fark ettiniz? koskoca 15 yıl boyunca sen nerede yaşıyordun elif hanım? 1 kere bile eleştirdin mi? gezi parkına avm yapılmak istendiğinde neredeydin?
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 12:18
1
99 depreminden sonra deprem toplanma bölgeleri olarak seçilen yeşil alanlar teker teker yeşil alanlıktan çıkartılarak hepsine rezidans ve avm yapıldı. eğer yanlış bilmiyorsam bunların büyük bir kısmının imar planı değişikliği de belediyler tarafından değil çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yapıldı. yani belediyelerin değil hükümetin kontrol ve koordinasyonunda yapıldı. şimdi sanki bu işlerin sorumluluğu belediyelere yıkılacakmış gibi bir his var içimde.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 13:08
10
evin sen ağaçtan bir evde oturuyorsun sanırım yok ama ağaçta kesmezsin sen, o zaman çadır desem şehrin ortasında olmaz hem plastik çevre kirletir eee nerde yaşıyorsun sen ya.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 06:58
Gerçekleri yaz başarılarılarının devamını dilerim
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 06:15
SAYIN YAZAR belki dikkatinizi çekmemiştır, TAYYİP bey bu konuşmaları her sene yapıyor. Ben üç senedir İstanbul ve kentleşme konusunda tayip beyin konuşmalarına şahit oluyorum hep ayni şeyi söylüyor. Ama alınan radikal bir karar hala yok,hükümetin bir planına yok Davutoğlu beyin ÜMRAN ŞEHİR PLANI vardı bunların hiç birşeyi yok.
cevat karakalem 24 Ekim 2017 05:32
Sorun asil belediyelerde degil ki. Ama simdiki iktidarin tek anladigi sey yol, kopru, kanalizasyon gibi seyler. Kisacasi dusunce yapilari ve donanimlari :belediyecilik" odakli. Ama "devlet yonetmek" cok farkli ve cok daha derin kapasite ve birikim gerektiren bir sey. Asil sorun burada. Ve asil metal yorgunlugu en tepede.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 10:04
5
Eğer devlet iyi yönetilmesiydi bu kadar belaya rağmen ayakta duramazdı.dünyada hiç bir ülke lideri bu kadar belayla baş edemez.şu kör düşmanlığı bırakın artık.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 14:09
1
belediyeciliği iyi yapsalar bari, bu yıl yaptıklarını ertesi yıl söküp tekrardan yapıyorlar. neden acaba?
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 02:23
İsminizin hakkını veriyorsunuz Elif hanım, söz konusu şahıs Gökçek bile olsa.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 02:06
Eleştirmek şimdi mi aklına geldi!daha düne kadar bangır bangır savunuyordun!
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 01:59
Neymiş bu demokrasi kardeşim... Milletin ağzında ciklete döndü...
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 01:42
Bu fetoculerin soru calmasindan iktidarın haberi yok muydu. Bence vardı. Bu kpss sorularini basan şirket meteksan firması. Borç batağında kredilerini ödeyemiyor. Pekala kim kurtarıyor bu meteksani bankasya. O zaman kilictaroglu bağırıyordu sorular çalınmış diye. O gün kulaklarını tikayip o haksızlığa hırsızlığa göz yumanlar garibanlarin hakkını yiyenler ahirette hesap vermiyecekmi. Kim yaparsa yapsın göz yumanda ortaktır. Islam buna izin vermez. Dinimizi alet edip hertürlü naneyi yiyenleri ahirette çetin bir hesap bekliyor.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 01:42
Hatanın telafisi 'Rabbim ve milletim affetsin'dir... ama sizin için değil, yeterince seçilmişler için.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 01:37
Seçimle gelen seçimle gitmeli, velev ki Gökçek ya da Erdoğan olsun.
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 01:36
İstifa dedikoduları başladığından beri sözkonusu belediye başkanlarından sadra şifa en küçük bir demokratik söylem, savunma işitemedik. Dolayısıyla bu insanlar pek de savunulmayı hakketmiyorlar. Yine de tarihe not düşmek babında ilkesel olarak doğru tarafta saf tutmak zorundayız, seçimle gelen seçimle gitmeli.
M can 24 Ekim 2017 01:17
Bugüne kadar yazdığınız en isabetli yazı. İmzamı atarım . Ama İstanbul'u bu hale getiren bir partinin artik İstanbul'a faydası olacağını sanmıyorum
KARAR OKURU 24 Ekim 2017 10:10
6
Ne hale getirmiş acaba.Çöpçüler kralı filmini izle öyle konuş.belki unutmuşsundur dünyada çöp patlayıpta insanın öldüğü tek şehir olarak tarihe geçmişti.iski olayını da unutma
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN