Back To Top
“Trump’ın dedesi dahi bu ülkeye gelmek istemezdi”

“Trump’ın dedesi dahi bu ülkeye gelmek istemezdi”

 - Son Güncelleme: 10.11.2018 Cumartesi 01:04
- A +

Cumhuriyetçilerin sekiz yıllık aradan sonra Temsilciler Meclisi’ndeki üstünlüklerini Demokratlara kaptırmalarıyla sonuçlanan ara seçimler, gerçekten de Trump’ın söylediği gibi “muazzam bir başarı” sayılır mı?

Madalyonun bir yüzüne göre elbette “muazzam bir başarı” sayılır.

Trump’ın göreve başladığı 20 Ocak 2017 tarihinden bugüne yaptıkları ortada. Daha Beyaz Saray’a adımını atar atmaz siyahilere, Müslümanlara, mültecilere, sonrasında bütün dünyaya açtığı savaşın, müttefik ülkelere yaptığı tehditlerin, hukuk tanımazlığının, saldırgan üslubunun, ülkesine zarar veren skandal açıklamalarının, antidemokratik uygulamalarının sandığa yansıyan dramatik bir bedeli olmadı.

Bilakis Trump girdiği ara seçimlerden partisinin Senato’daki sandalye sayısını artırarak çıktı.

Fakat ABD’de gerçekleşen ara seçimlerde başka “muazzam” bir şey oldu.

Trump’ı “muazzam bir şekilde mutsuz” edecek bir şey oldu.

Trump’ın sevmediği, Trump’ı çıldırtacak bütün özellikleri taşıyan iki isim Temsilciler Meclisi’ne girdi.

Siyahi...

Müslüman...

Mülteci...

Demokrat...

Dahası, Trump’ın karakter sahibi güçlü kadınlardan da nefret ettiğini sayarsak, aynı zamanda kadın olan iki isim: Michigan eyaletinden seçimlere giren Filistin asıllı Rashida ve Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne giren Somali’li İlhan Omar.

“Seçime, seçilmem tarihi bir olay olur diye girmedim. Adaletsizlikler için, Müslüman kimliklerini ve buraya ait olup olmadıklarını sorgulayan oğullarım için girdim. Amacım; inancımla Kongrede caka satmak değil, Müslüman ülkelerin vatandaşlarını etkileyen tartışmalı seyahat yasağı gibi antidemokratik politikalarla mücadele edeceğim” diyen Rashida Tlaib’e...

Ve “Bu zafer, o mülteci kampındaki 8 yaşındaki çocuğun. Bu zafer, rüyalarının sınırı olduğu söylenen her insan için. Temsiliyetçi demokrasinin ne olduğunu gösterebilmek için ABD Kongresinde olacağım. Dedem bana bir haksızlık görürsen, onunla savaş. Yeise ve karamsarlığa teslim olma, dedi” diyen İlhan Omar’a bakınca.

Öyle görünüyor ki...

İki kadın da ABD Kongresi’nin vitrini olmayacak, mağduriyet siyaseti, hamaset, popülizm yapmayacak, geleceğe umutla bakabilmek için, yanlışı düzeltmek için kollarını sıvayıp çalışacaklar, yani önlerine bakacaklar.

İki hemcinsimi de buradan saygıyla selamlamak isterim.

***

36 yaşında ve üç çocuk annesi olan İlhan Omar’ın başarılı ve bir o kadar da kayda değer bir hikayesi var.

İlhan Omar, sekiz yaşındayken Somali’deki iç savaştan dolayı dört yıl Kenya’daki mülteci kampında kalmış. ABD’ye geldiğinde henüz 12 yaşında olan Omar, İngilizce’de sadece iki kelime biliyormuş: “Hello” ve “Shut up”.

İngilizce’yi üç yılda televizyon izleyerek öğrenmiş.

Annesini küçük yaşta kaybeden Omar’ı büyükbabası büyükannesi ve babası yetiştirmiş.

Seçim kampanyası döneminde ABD basınına verdiği röportajlarda Omar’a sıklıkla “Politikaya girmek için ilham kaynağınız nedir, kimdir” sorusu yöneltilmiş. Her seferinde  “Büyükbabam” cevabı veren Omar, “14 yaşındayken dedeme tercümanlık yapardım ve dedemin katıldığı politik toplantılara onunla birlikte giderdim” diye devam ediyor.

On sekiz yaşında ABD vatandaşı olan İlhan Omar, toplumdaki eşitsizliğin, adaletsizliğin farkına çocuk yaşında varmış. Şöyle anlatıyor:

“Somali’de doğduğum ev büyük bir pazarın yanındaydı. Evimizin önünde dilenciler ya da yiyecek arayanlar olurdu. Büyükbabam ve büyükannem daima onları bizimle yemek yemeğe davet eder, giderlerken evden yiyecekler verirdi. Paylaşma duygusunu çocukluğumda kazandım. Toplumsal eşitsizliğin farkında olarak büyüdüm. Somali’de klan yapıları var. Annemin ailesi etnik olarak Somali’li değil, annemle “öteki” olmanın ne anlama geldiği hakkında sık sık konuşurduk.”

“İnsanların kendilerini özgürce ifade edememelerinin ne anlama geldiğini biliyordum. Babam ve Büyükbabam için ABD’ye gelmek, demokrasi altında yaşamak, özgürlüklere sahip olmak demekti. Bu ideallerin gerçek olması için, ülkemizin sahiplenilmesi gereken mirasının böyle olmasını sağlamak istiyorum.”

“Şimdi benim gibi Müslüman olmanın anlamını ve bugün Batı toplumlarında var olabilmenin anlamını konuşan insanlar var. Sanırım bu konuşmalar, ülkedeki Müslüman inancına sahip gençlerin kendilerini nasıl gördüklerini ve ortaya çıkacak sorunlara karşı direnmek için nasıl bir özsaygıyı geliştireceklerini de etkileyecektir.”

“Donald Trump’ın Amerikası yabancı düşmanı, İslamofik, ırkçı. Bu ailelerimizin geleceğimizi düşlediği bir Amerika değil. Bu, Donald Trump’ın büyükbabasının dahi gelmeyi, yaşamayı düşlediği bir Amerika değil. Ve bu bizim kurucu babalarımızın düşündüğü Amerika hiç değil.”

“Parti başkanımızı benimle bir gün geçirmesi için davet ettim. Göçmenlerin ne olduğunu, neyi önemsediğimizi görmesini istedim. Göçmen olmakla alakalı yanlış bir anlaşılma var. Gerçek şu ki, bizler de sadece herkes gibiyiz. Aynı hayallere ve isteklere sahibiz. Onlar için herkesin çalıştığı kadar sıkı çalışıyoruz. Başkanımızın bizi diğer Amerikalıları gördükleri gibi görmelerini istedim.”

***

2012 yılında, Kari Dziadzic’in seçim kampanyasının müdürlüğü ile adım attığı politika yolunda bugün 20 yıldır yaşadığı Minesota’dan ABD Kongresi’ne ‘yasa koyucu’ olarak girmiş durumda.

Omar, hele de Trump’in yönettiği ABD’de normal bir politikacı muamelesi görmemiş. Pekçok İslamofik saldırıyla karşı karşıya kalmış.

İlhan Omar, politika yarışına girdiği andan itibaren kadın olmanın “ayrıcalığını” yaşayarak her türlü bel altı saldırılarla karşı karşıya gelmiş.

Minnesota’da seçim yarışını kazanacağına kesin gözüyle bakıldığı andan itibaren, evliliği sorgulanmış. Evlilik sahtekarlığı yaptığı haberleri dolaşıma sokulmuş.

Omar’ın itibarına yönelik yapılan gayriahlaki saldırılara bakınca, 2016 yılında, Washington’da bir taksi şoförü tarafından tacize uğraması, taksicinin kendisini IŞID’li olmakla itham etmesi ve başörtüsünü çıkartmakla tehdit etmesi Omar’ın yaşadığı en hafif saldırı gibi duruyor.

Öyle görünüyor ki, İlhan Omar’a dair daha çok konuşacağız.

Benim ise yazının sonuna bıraktığım bir şey var.

İlhan Omar sosyal medya hesabından, kendisine sorulan bir soruyu ve kendisinin verdiği cevabı paylaşmış.

Omar kendisine sorulan “Hayalinizde ne olmak vardı?” diye sorusuna şu cevabı vermiş:
“Spice Girl”.

Ne kadar doğal, ne kadar samimi değil mi?

Ama o şimdi bir “Yasa Koyucu”. Omar, Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın antidemokratik politikalarıyla mücadele edecek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Adalet 12 Kasım 2018 15:47
Hoşgeldiniz...
KARAR OKURU 12 Kasım 2018 07:22
Sonuna kadar KARAR’ın yanındayız. Hakkın hakikatin sesi.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 22:08
Vay vay
KARARLI KARAR OKURU 10 Kasım 2018 21:29
Elif Hanım tekrar hoşgeldiniz. KARAR muhafazakar sağ dürüst seçmenin KARAR’LI gazetesi. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Bu arada istirahatli olan diğer yazarlarımızın da bir an evvel iş başı yapması temennisiyle... Allah’a emanet olunuz.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 20:06
Hoş geldiniz elif hanım
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 14:22
Ser cava
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 14:12
Hoş geldiniz
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 12:30
Hoş geldiniz. Ne iyi ettiniz
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 12:19
hos geldiniz. darisi etyem in basina
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 11:38
KARAR yönetimini kınıyorum.Bu kadar uzun süreli "uzaklaştırma"cezası mi olur. Hoş geldiniz.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 11:29
Elif hanım hoşgeldiniz...
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 11:02
Müthiş bir yazı olmuş. Zevkle okudum. Hoşgeldiniz "Elif Hanım Kardeşim". İnsafın ve adalet talebinin daha gür çıkacağına inanıyorum. Dualarımdasınız. ALLAH ayağınıza taş değdirmesin.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 10:52
Elif Hanım, ne kadar sevindim anlatamam. ALLAH sizden razı olsun. Sizin de yazmanızla umudum arttı. INŞALLAH her şey güzel olacak. Bu ülkeye hak, hukuk, adalet ve merhamet tekrar gelecek. Rabbim sizlerin gönüllerini feraset ve cesaretle doldursun.
Ekrem 10 Kasım 2018 10:03
Ahmet Taşgetiren hocamızı gazetemizde görünce çok sevinmiş inşallah Elif Çakır ve Etyen Mahçupyan'da tez zamanda dönerler diye Rabbime niyazda bulunmuştum, çok şükür sizi gördük, Sn.Mahcupyan'ıda bekliyoruz .Bu dönemde memleketimizin sizlere her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, vicdanların sesi olmanızı,adaletin, hakkın, hukukun, hakikatin savunucuları olmanızı ve bu yolda memleketimize yeni ufuklar açmanızı bekliyorum.Allah yardımcınız olsun.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 09:19
Uzun bir aradan sonra hoş geldin..Allah yardımcın olsun..
Musa 10 Kasım 2018 09:18
Yeniden hoş geldiniz..Umarım sadece hak,adalet ve insaf çerçevesinde yazı ve yorumlarınıza devam edersiniz..
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 09:11
Elif Hanim, hukuk devleti olmak icin zor bir mucadele vermek gerekiyor. Oncelikle vicdanimizi yaralayan hapisteki gazeteciler sorunu surekli yazilmali, konusulmali. Bir Suud gazeteci katledildi - vahim bir olaydi ve gunlerce yazildi, yaziliyor. Kasikci hakkinda yazilan her bir kose yazisini okurken aklima hep bizim gazeteciler geliyor. 5 yil sonra, hepiniz ordaydiniz, dut yemis bulbuller gibiydiniz diyenlere verecek hicbir cevabimiz olmayacak.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 05:15
Ben hala Cihangir islamda kaldım Trump tan banane. Hepimiz Cihangir islamız... Je sui Cihangir islam
Sinan 10 Kasım 2018 03:01
Aaaaa sizi tekrar burada görmek ne kadar güzel, yavaya hoş geldiniz, hayırlı uğurlu olsun. Gazete yönetimine de teşekkür ederiz.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 02:13
Her ne kadar ABD'nin başındaki şahıs ırkçı olsa da, ülkesinde antidemokratik politikalarla mücadele edecek kişiler ve ortam var.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 02:10
Hoşgeldiniz. Lütfen Mahçupyan da dönsün artık.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 01:53
Trump dikta rejimi kurmaya hevesli bir ruh hastasi. Kendi partisinden de destek aliyor cunku bizde oldugu gibi Amerika'da da siyasetciler koltuk derdinde ve kendi siyasi cikarlari icin ulkelerine ve dunyaya zarar vermekten cekinmiyorlar.Ama Trump'in isi giderek zorlasacak bundan sonra. Adamin yaptigi kanunsuz islerin haddi hesabi yok cunku. Ben yargi, mahkeme, hukuk falan tanimam diyerek o koltukta ilelebet oturamaz.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 01:04
Elif hanım hosgeldiniz safalar getirdiniz.
Kasim Özdemir 10 Kasım 2018 00:28
Elif hanım kararı okurken aklıma geliyordunuz. Hoş geldiniz. Adil olmada kararlı olunuz inşaallah.
KARAR OKURU 10 Kasım 2018 00:22
Sizi tekrar görmek çok güzel..
Hattat 10 Kasım 2018 00:11
Hoş geldiniz Elif Hanım.Sizi buralarda tekrar görmekten mutluluk duyduk.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN