Back To Top
Ülkemiz hukuk devleti mi...

Ülkemiz hukuk devleti mi...

 - Son Güncelleme: 16.05.2018 Çarşamba 16:09
- A +

Anayasamızda ülkemizin devlet özelliğini “hukuk devleti” olarak tanımlamış olması, ülkemizi hukuk devleti yapar mı?

Çok basit iki soru soralım:

-Hukuk devletinde mahkemeler  “terörist”, “ajan” suçlamasıyla tutukladığı insanları, sonra siyasi gelişmelere göre serbest bırakılabilir mi?

-Peki, hukuk devleti ilkesinin geçerli olduğu bir ülkenin mahkemeleri dün “ağırlaştırılmış müebbetle” yargıladığı insanların bugün tahliyesine karar verebilir mi?

Hukuk devletinde bunlar yaşanmaz diyorsunuz değil mi?

Yaşanmaz. Çünkü, hukuk devletiyle yönetilen ülkelerin mahkemelerinde hakimler adalete, hukuka aykırı kararlar vermezler.

Peki, çok basit bir soru daha...

Ülkemiz gerçek anlamda bir hukuk devleti devleti olmuş olsaydı, Adnan Menderes idam edilir miydi?

Ülkemizde 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat darbeleri ile bir utanç tablosu oluşur muydu?

Devlet kurumları vesayet kurumlarına dönüşür, yargı güç odakları tarafından ele geçirilen bir yapıya dönüşür müydü?

Ülkemiz hukuk devleti olmuş olsaydı, bu ülkede “başörtüsü” “katsayı” sorunu yaşanır mıydı?
Gördünüz mü?

Adaletin tecelli etmesi için de, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması için de, bir ülkede demokrasinin var olabilmesi için de önce “hukuk” un var olması gerekiyor.

Hatırlayın, AB Bakanı Ömer Çelik, 16 Temmuz’un akabinde katıldığı bir televizyon programında, Kanada’da kendisine yöneltilen “Tercih etmek zorunda kalsaydınız öncelikli olarak tercihiniz ne olurdu, demokrasi mi, hukuk mu” sorusunu hiç düşünmeden “hukuk” diye yanıtladığını anlatmıştır. (Kasım 2016)

Çünkü, bir ülkenin gelişmişliğin, medeniliğinin ölçüsünü, yolları, köprüleri, sahip olduğu modern kurum binaları vermez, bir ülkenin gelişmişliğinin ve medeniliğinin ölçüsünü o ülkede hukuk devleti ilkesiyle yönetiliyor olması verir.

Peki, bir ülkede hukuk devletinin güvencesini kim sağlayacak?
Elbette Ali Fuat Başgil’in dediği gibi bir ülkede hukuk devletinin güvencesi ve denetleyici olan doğrudan doğruya hakimler ve savcılardır. 

Demek ki, bugün yargıçların vermiş olduğu yanlış kararlar hem yargıya olan güveni azaltırken Türkiye’nin hukuk devleti tanımına da zarar veriyor. Çünkü, verdikleri yanlış kararlar aynı zamanda, mahkemelerin bağımsız olmadığı, dolayısıyla ülkemizde kuvvetler ayrılığı ilkesinin sadece sözde olduğu, dahası yargının siyasallaştığı görüşünü hakim kılıyor.

Ve Türkiye’nin hukuk devleti tanımına zarar veriyor. 

Halkın yargıya olan güvenini zedelemesine, hukuk devletinde böyle şeyler yaşanmaz sorgulamasına ve adalet talebinin yükselmesine sebep olan bir dava örneği verelim...

Dün, İbrahim Okur’un yargıdaki bütün sorunların müsebbibi olduğunu söyleyen, dahası yargıya güven olmadığını, yargıçların hukuka göre karar vermediğinden şikayetlenen, bugün ise yargıda önemli yerlerde olan, hakim savcılara soralım...

Eski HSYK Başkanı İbrahim Okur’un gerçekte terörist olup olmadığını neden ortaya çıkartmıyorsunuz?

İbrahim Okur neden 22 aydır içeride tutuklu

Biliyorsunuz, eski HSYK Başkanı İbrahim Okur, FETÖ’nün kritik adamlarından olduğu gerekçesiyle 15 Temmuz darbesinden hemen sonra gözaltında alındı. Sonra tutukluğuna karar verildi.

Yargıda FETÖ yapılanmasını sağladığı iddiasıyla 22 aydır tutuklu bekletilen İbrahim Okur hakkında mahkemeler hiçbir işlem başlatmıyor...

Neden böyle diye bir yazı kaleme almıştım.

İbrahim Okur’dan bir mektup geldi...

İbrahim Okur diyor ki:

-Aleyhime tek delil olmadan tutuklandım, delillerim savcılıkta toplanmıyor. Tam bir kısır döngü içerisindeyiz. Hakim yeni delil yok diyor, kurumlar delilleri bana vermiyor, savcılık delillerimi toplamıyor. Sonraki ay yine aynı gerekçeyle, tahliye taleplerini inceleyen hakim, lehime yeni bir durum çıkmadığı gerekçesiyle tahliye talebimi reddediyor.

-Mahkeme delillerimi toplayın diyorum, toplamıyorlar. O zaman tutuklama bir tedbirdir bırakın tutuksuz devam etsin süreç diyorum, bırakmıyorlar.

-Tarafsız ve adil bir yargılama yapıldığında suçsuz olduğumun ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu hain örgüte hiçbir şekilde üye olmadım. Emir alıp talimat vermedim. ByLock kullanmadım. Bank Asya’ya para yatırmadım. Hukuksuz uygulamalarına engel olmaya çalıştım. 2012’den itibaren bu yapıya karşı ciddi bir  mücadele yürüttüm.

-7 Şubat MİT Krizinde, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin durumu bildirdiği andan itibaren bu krizin aşılması için çaba sarfettim. İstanbul ve Ankara  başsavcı ve başsavcı vekilleri ile görüşüp, yasa değişikliği gerçekleşene kadar Müsteşara süre verilmesini sağladım.

-Ergenekon ve Balyoz davalarında, bu yapının yargıçları için soruşturma izni vermeyen HSKY 3. Dairenin soruşturma izni vermeyen kararlarının kaldırılması için oy verdim. Bu yapının savcı ve hakimlerine  olan Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Cihan Kansız, Ömer Diken, Sedat Sami Haşıloğlu gibi pekçok isim için istikrarlı bir şekilde 2012, 2013, 2014 yıllarında soruşturma izni verilmesi için oy kullandım. 

-Ahmet Şık ve Nedim Şener’in yargılandıkları dosyada tahliye sağlanabilmesi için örgütün önerdiği Mehmet Karababa’yı değil, geçmişte mahkeme başkanlığı ve CMK tecrübesi olan Mehmet Ekinci’yi mahkeme başkanlığına atayarak iki gazetecinin tahliyesine vesile oldum.

-17 Aralık dosyasında Zekeriya Öz’ün hukuk dışı adımlar atmasını engellemek için Turan Çolakkadı’yı arayıp emniyete çift imzasız evraklara işlem yapmamaları talimatını verdirdim.

- 25 Aralık dosyasında başsavcıyı atlatıp hukuk dışı işlemler yapan Muammer Akkaş’ın bu dosyadan alınmasını sağladım. Muammer Akkaş’ın adliye önünde bildiri dağıttığını görünce Turan Çolakkadı’Yı arayıp basın açıklaması yapmasını ve olayın iç yüzünü kamuoyu ile paylaşmasını temin ettim.

-7 Ocak’ta Zekeriya Öz ve 16 Ocak’ta Fikret Seçen ve örgütün diğer önemli isimlerini İstanbul dışına atanmalarını sağladım.

-Kamuoyunun iyi bildiği davalardan olan Kurtoğlu Davası, Fethullah Gülen’in kumpas kurdurduğu İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Kurtoğlu’na verilen haksız ve hukuksuz cezanını kaldırılması için Yargıtay Başsavcısı ve 14. Ceza Dairesi başkanlarıyla görüşerek davanın bozulmasını sağladım.

Sadece bunlara bile bakıldığı zaman bugün de İbrahim Okur’a büyük bir haksızlık yapıldığını, Okur’un büyük bir hukuksuzlukla, adaletsizlikle karşı karşıya olduğu ortaya çıkıyor.

“Adil ve tarafsız” bir şekilde yargılandığım zaman  suçsuz olduğum ortaya çıkacak diyor İbrahim Okur.

Yegana görevi, gerçeklerin ortaya çıkmasını ve adaletin tecelli etmesini sağlayacak olan hakimler neden Okur’un mahkeme karşısına çıkmasını sağlamıyor.

İbrahim Okur’la benzer durumda olanlar tutuksuz yargılanırken 22 aydır neden tutuklu olarak bekletiliyor?

Diyelim ki İbrahim Okur gerçekten suçsuz, masum olduğu ortaya çıktı, toplum Okur’u suçsuz bir şekilde 22 ay içeride bekleten mahkemelerin adaletle hükmettiğine inanır mı?

Hakim ve savcıların hukuka göre karar verdiğini düşünür mü?
Sabah akşam Adalet Bakanı çıksa bu ülkenin hukuk devleti olduğunu, yargının bağımsız olduğunu söylese, inandırıcı olur mu?

Yine söylüyorum, FETÖ davası bu ülkenin bekasını ilgilendiren bir davadır. Bu davada tali yollara sapılmamalı, kişisel hesaplar görülmemeli, konjonktürel hesaplara girişilmemelidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:45
Hukuk devleti olamaz çünkü bizim millete tv lerle internetle gazeteyle siyasi politik vs... İle üçkağıtçılık dürüst olmama makam hırsı yarış kazanma kazanda var istediğin yere her türlü yol mübah hırsızlık öğretiliyor Al ne olacak.... yap elinin kiri.... Aman bi kereden ne olur... Soruyorum işsizsin kadrolu iş torpille geldi gider misin en az %99 umuz evet diyecek soruyorum bi hastanede ptt de veya kuyruk olan yerde yakın dostumuz var ve sizin işlemleri en sondan en başa alsa yok dermiyiz sesinizi duyar gibiyim % 99 umuz yok demez... İşte bizim hakim savcımı
Faruk PAK 17 Mayıs 2018 09:39
Kanımca FETÖ denen bu habis ur hala adaleti, mahkemeleri etkileyip kararlar aldırabiliyor... Yoksa İbrahim OKUR gibi FETÖ mensuplarıyla bu kadar (hemde OHALden önce) mücadele eden birini bile içeride tutabiliyor....
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 17:46
0
Yazıyı lütfen isimlere takılmadan değerlendirin. Konu hukuk ve adalet, 22 aydırADİL yargılanma talebinde bulunan delilleri sunun diyen bir mağdur var. Ve benzer binlerce mağdur ve yakınları. Siz içeridekilerle doşarıdakileri, yapılan algı sonucu karıştırmaya devam ediyor olabilirimisiniz. Tutukluya, tutuklatan mahkemeyi etkiliyorsun diye bir mantık, bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Yazıyı bir de at gözlüklerinizi çıkarıp vicdan gözlüğünüzü takarak, konuya odaklanarak okusanız. Belki hastalık geçicidir. Saygılar...
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 18:49
0
Haklısınız, Tarihin gerçekleri ortaya çıkarması gibi vazgeçilmez bir alışkanlığı var. İnşallah daha fazla gecikmeden adalet yerini bulur.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 01:44
''çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alacağız'' muharrem ince dün foxda böyle dedi.olması gereken bu
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 22:03
ülkemiz enver paşanın dediği gibi 'yok kanun yap kanun' devletidir. baksanıza yasalar torba torba çıkıyor. yok kanun yap kanun...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 21:31
Barış Atay ı düşüncesinden dolayı içeri alan hukuk devletiyiz. Allah bunları ıslah etsin.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 00:40
0
barış atay'ın tutuklanması tabi ki yanlış.ama o twiti ben de çok sert,tehditvari buldum.ben de muhalifim.ama beni de irrite etti.intikam değil adalet lazım.barış atay gibileri kibirli görüyorum.daha yumuşak bir dil kullanmalılar.nefretle hiçbir şey çözemeyiz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 08:49
2
Artık insanların canına tak etti. Söylem dili gerçekler doğru mu o zaman rahatsızlık ne?
musto 16 Mayıs 2018 19:12
bizim mahkeme kararlarında yüce türk milleti adına karar verilir ama bazı hakimlerimiz kendilerini devlet memuru zannederler.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:49
2
Yüce Türk milleti adına karar verir insanlar için değil zaten bu kafayla adalet olmaz
engineer 16 Mayıs 2018 18:00
hukuk daima vardır, ya hukukun üstünlüğü ya da üstünlerin hukuku , mörfinin altın kuralı nedir: altını olan kuralı koyar, kırallık rejimi de iyidir, yalnız bir şartla; kral ben olursam.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 17:13
Bu ülkenin iflah olması için farklı görüşten insanların birleşmesi gerekiyor.. Millet ittifakı bu açıdan çok önemli hiç bir şey yapmasa bile toplumdaki ayrışmayı ortadan kaldırsınlar yeter..
HUKUK DEVLETİ İLE YÖNETİLEN ÜLKELERDE SİYSAL KAYIRMACILIK SİYASETTEN ZENGİN YARATMA OLURMU SEBEPSİZ ZENGİNLEŞMENİN HESABI SORULMAZ MI!? DEVEYE SORMUŞLAR NEREN EĞİRİ DEMİŞ NEREM DÜZ Kİ, BU ÜLKEDE VATANDAŞI AYDINLATIP HUKUKUN İŞLEMESİNE YARDIMCI OLACAK SİZLER GİBİ YAZAR ÇİZERLER ÇIKARLARININ KÖLESİ OLDUKÇA BU ÜLKE "ÜN YÜZÜ GÖREMEZ"
Hersoy 16 Mayıs 2018 14:58
Yasıada mahkemesi yargıcı "sizi buraya getiren güç böyle istiyor" mealinde bir cevabı vardı merhum Menderes'e; şu anki adalet sistemide o zamanla aynı... Muktedirin istediği yönde çekiyor terazi...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:57
Bu ulkede insanlarda hak, hukuk, adalet, kul hakki gibi soyut kavramlar gelismedi, yol, kopru, insaat gibi somut kavramlar gelisti. Bugun suclu dediklerimizi 10 sene sonra sucsuz deriz. Maneviyat maneviyat diye bagiran insanlarin bu soyut kavramlara bu kadar kayitsiz kalmalarini anlamak guc.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:27
Dolarsa dolar dolmazsa dolmaz 4,5tl olmuş. Şimdi Türkiye’deki tuvaletlere 1 ya da 1,25 tl’ye gidebileceğiz ama Avrupa’da gidemeyiz çünkü Euro da 5,3 tl galiba. Saygılar.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 15:41
0
:)))Bu durumda seyahatlerinizden önce muhakkak bu meseleyi halledin, pilot ihtiyaç molası veremez.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:13
gene ibrahim okurun savunma hakkı var, 250 şehitin yok sorgusuz sualsiz katledildi fetöcü hainler tarafından , geride bir sürü gözü yaşlı akraba kaldı. az sabretsin sayın okur yada anlatsın abilerini ablalarını, allahın bildiğini kuldan saklamasın.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:28
1
Yolsuzluklar ne olacak?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2018 11:56
0
Herkes kendine adalet istiyor dur bi adalette ben de kendime isteyeyim 28 şubat mağdurları (akp dönemi 16 yıl ve hala tutuklular) hiç aklınıza geldimi 15 temmuz şehidimiz çok bunların ama bu müslüman 28 şubat mağdurlarını hiç hükümetimize bildirdiniz mi ergenekoncu ları balyozcuları 28 şubatı yapan binlerce caniyi salan bu hükümet sesi çıkmıyor diye bu mazlumları neden çıkarmıyor Salih Mirzabeyoğlu rahmet etti umarım haberiniz vardır Allah hükümete zeval vermesin ama çok kötü unuttular Allah o mazlumların yusufilerin hakkını bırakmazz...
ibrahim 16 Mayıs 2018 14:10
elif hanım zannediyorsunuz ki hayat sadece yukarılarda var. siz gazetecilerin tanıdıkları ve tanıttıkları sadece hayat yaşıyor. bak biz bu ülkenin yüzde 99'unu oluşturuyoruz ve sizin bu anlattıklarınızın tamamı ile yıllaaaar boyu karşılaştık, karşılaşmaya devam edeceğiz. daha öncede yazdım hapse at adam c başkanlığına aday oluyo, cezaevinden çıksın diye vekil yapılıyo, bu ülkenin ordu komutanları vurdukları örgüt elemanı ile aynı yargılanıyo ve sonra yetmiyo kızı da angaraya babasının oturduğu kırmızı meşin vekil adayı oluyo. ne oluyosa
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:30
0
Evet Van’da karakol bastıran milletvekili oldu bu memlekette valilere ilişmeyin diyen İçişleri Bakanları, “Ne istediler de vermedik” diyen başbakanlar oldu ama yine de onlar değil biz hainiz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:05
Allah razı olsun.Allah sayınız arttırsın muhterem bayan.Yorum yoluyla duygularım ancak bu kadar oluyor.Bu yazılarınızdan sonra çok uzun felsefi sohbet dalmak isterim sizinle..Bütüncül Müslüman ahlakına dair.Ahlak nedir diye bir gün sorun bu iktidara ve partili Müslüman,bunu İbrahimi inanç sistemine iman etmiş biri olarak söylüyorum.Ve ondan sonra Filistin meselesine karşı atılan sloganları hatırlatın bu iki yüzlü sosyolojik dindara.Sonra neden kendi mahallen bok götürüyorken İsrailin pisliğini gündeme getiriyorsun de:o kadar çok soru var ki...Hadi sonund
Ahmet AL 16 Mayıs 2018 13:11
Elif Hanım; "devletin dini adalettir" sözünü bir arkadaşımdan duydum. Gerçekten öyle.. Selamlar.
saadet 16 Mayıs 2018 14:25
1
HZ. ALİ nin bir suale verdiği cevaptır... hayırlı ramazanlar...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 12:53
En yakın örneklerden biri de Büyükada'da tutuklananlar. Adamlara bu ülkenin en tepesindeki yöneticileri ve yalaka medyası tarafından ajan, vatan haini damgası vuruldu. Ne oldu sonra? Hepsi evlerine döndü. Hukuk devletlerinde henüz yargılanması bitmemiş insanlara ajan, vatan haini falan denemez, insanların hayatlarıyla oynanamaz. Bu insanların da çoluğu çocuğu, ailesi işi gücü var. Nasıl tamir edeceksiniz bu iftiraları? Hukuk bir yana, devlet ciddiyeti diye bir şey olsa gerek.
Bir dost 16 Mayıs 2018 12:24
Hukukun herşey olduğunu birileri muktedirlere anlatsın anayasa mahkemesi kararları nasıl uygulanmaz
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 13:36
0
Hukuk tarihinin yüz karasıdır o olay. Normlar hiyerarşisi bir kenara atılarak hukuk devletine FETÖ'den bile daha fazla zarar verilmiştir. Ne güzel söylemişti bir hukuk profesörü iktidara yönelik olarak: Sen devletin tepesinde Anayasaya uymuyorsan, vatandaşın uymasını bekleyemezsin.
karar okuru 16 Mayıs 2018 12:06
Hiç kimseye hiç bir şey söyleyecek durumda değiliz!Halkımız bunu istiyor!O bir çocuk gibi şekeri ver elindeki altını al!Biz buna müstehakız.Allah onun için bize bunu reva görüyor...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 13:38
0
Her toplum hak ettiği şekilde yönetilir derler ama biz neyi hak edip etmediğimizin bile bilincinde değiliz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 11:14
Herkes kendi putuna İbrahim.
KARARLI KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 11:10
Elif Hanım; tesbitleriniz çok güzel. İki eklemede bulunmak istiyorum. Hukuk devletinde hakimler Genelkurmaydan birifing almazlar.(28 Şubat sürecinde bunu da gördü Türkiye. Yüksek Hakimlerin alayı birifinge katıldı hemde neşe içinde koşa koşa. Katılmayan tek hakim vardı. O karakterli hakimimizi tebrik ediyor. İsmini ben de hatırlamıyorum. Bu rol model insanların adlarını vatandaşların özellikle hukuk fakültesi öğrencilerinin ezbere bilmesinde büyük fayda var.)
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 13:50
0
Kısmen doğru. Belki şöyle desek daha iyi olur: yargıçlar hiç bir kurum veya kişiden talimat almazlar. Şu çay toplama hadisesi, siyasetçilerin önünde yargıçların cübbelerinin olmayan düğmelerini ilikleme çabaları falan hiç hoş görüntüler değildi. Bunlar oluyor, çünkü hakimlik teminatı lafta kalıyor ve çünkü "istenmeyen" yargıçlar bir günde Van'a sürülebiliyorlar.
Tahsin 16 Mayıs 2018 14:13
0
Peki o hakim brifing gitmedi diye işinden atıldı mı,sürgün tayini yedi mi, uyarma yada kınama cezası aldı mı, tenzil-i rütbe yapıldı mı, şunu bunu ilan edildi mi 28 Şubat'ta?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 11:09
Bizim gibi ülkelerde Hukuk;büyük sineklerin delip gecebildiği,küçük sineklerin takılıp kaldığı örümcek ağıdır şeklinde tanımlanıyor.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 10:50
Sayın yazar 26.12.2013 HSYK bildirisini hatırlatırım...!
KARAR OKURU 18 Mayıs 2018 03:53
0
O bildiriye kimler imza attı peki? Olumlu görüş bildiren üyelerden ikisi Danıştay üyesi, biri YSK üyesi, biri Yargıtay üyesi olarak Halen görev yapmakta.
Turgut 16 Mayıs 2018 10:24
Elif hanım, bu yazdıklarınızdan zaten cevabın ne olduğu aşikar...
16 yılın sonunda biraz geç açılmadınızmı Sayın Elif Hnm? Perşembenin gelişi belli değilmiydi ? Yinede sizi doğruların yanında olabilme cesaretinizden dolayı tebrik ediyor yazılarınızı ısrarla takip ediyorum ve artık iyilerin yavaş yavaş sesini çıkartmasından gurur duyuyorum.
Yüksel dinçer 16 Mayıs 2018 09:38
Bu ülkede hiç bir zaman hukuk olmadı gidişata bakılırsa olmayacak’da
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 10:45
0
evet hukuk olması için halkın bunu gerçekten talep etmesi gerekir.
Araştırmacı 16 Mayıs 2018 09:31
Hukuk devleti ilkesinin geçerli olduğu bir ülkenin mahkemeleri dün “ağırlaştırılmış müebbetle” yargıladığı insanların bugün tahliyesine karar verebilir mi?Üniversite öğrencisi aldığı bursun Fetöcü çıkması ve bursu da bankasya üzerinden aldı iddiasıyla 18 aydır hapiste tutulur mu?Üstelik 16 yıl bankasya yöneticisi 2 ay önce Tmsf'ye atanırsa ne hukuk devleti ne devlette idare aranır.
Ahmet Adsız 16 Mayıs 2018 09:10
Allah rızası için yazılmış samimi ve somut tespitler içeren bu tarafsız yazıya bile yorum yaparken insanlar (kendim) acaba başıma bir şey gelir mi diye düşünüyorsa ve adını bile yanlış yazma gereği duyuyorsa o ülkedeki hukukun durumunu varın sizin düşünün......
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 05:22
Haksızlık hukuksuzluk ve adaletsizliğe sessiz kalanların sonu maalesef çok kötü.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 03:46
Demokrasi adalet zaten yok bari hukuk olsaydı malesef o da yok
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 02:57
Siyasi iradeler “hukuku ele geçiren devleti ele geçirir” anlayışı içinde “hukukun egemenliğini yok edip, egemenlerin hukukunu kurma” çabası içinde olduğu sürece, hukuk devletinden ve adaletten söz edilemez. Adalet, hukuk önünde herkes eşittirimi, bitaraf olan bertaraf olurumu ilke edinerek hukukun üstünlüğü sağlanır. İkinciyi tercih eden devletlerde örneğini verdiğiniz gibi binlerce mağduriyetin ve mağdur yakınlarının oluşması kaçınılmazdır. İnşallah devlet yöneticilerimiz bir an önce adaleti tesis ederek ilelebet gerçekten bağımsız ve huku
Çerkez Ethem 16 Mayıs 2018 02:40
t.c. kuruldugundan beri guguk devleti olmuştur ve aynı şekilde devam ediyoz ! Rejim herzaman elit/siyasetçiler için çalışmıştır, onlar haricinde, savaşlar hariç ! (çünkü kendileri savaşmíycakları için ve hayatları çok önemli olduklarından!) Bizlerin hiçbirzaman değeri olmamıştır ! buda t.c. nin değişmiyen sabitlerinden birkaçı ! 1) Kim Baştaysa o haklıdır. 2) Kim baştaysa herzaman o doğruyu bilir. 3) Kim Başa gelirse malı götürcek, ailesi, çevresi multi milyoner olcak ! Bu değişmiyen sabitleri anlayınca niye böyleyiz anlıyoz ve hiç hayal kır
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 12:53
14
t.c. değil T.C. olmalı
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:57
Elif hn ALLAHtan kork ikna odaları hukuki miydi merve kavakçi milletin meclisinden atılması hukuki miydi 367 rezilligi hukuki miydi 28 şubat hukuki miydi istiklal mah hukuki miydi milli eğitim bakanlığı imzalı kitap dan şiir okuyan reisi cezaevine atmak hukuk imiydi dininden dilinden kıyafetinden dolayı zulma uğratılan hukuki miydi chp nin senelerce müslümanlara yaptığı neydi ALLAH dan kork bu ümmet erdogan la nefes aldı ne istiyorsunuz biz mazlumlardan bir lokma ekmeğim var var oda senin olsun erdoganimizdan elinizi çekin sizleri ALLAHa şikayet ediyoruz ALLAH bu mill
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 03:30
2
Beyefendi haklı olabilirsiniz ancak hukuksuzluğu ve adaletsizliği, hukuksuzlukla yok edebilirmisiniz . Sayın Erdoğan’ın yola çıktığı anlayış ve kriterlerle bu uygulamalar örtüşüyormu. Ümmetin selameti için önce sizce de Hz. Ömer’in adaleti gerekli değilmidir. İntikam ve hesap sorma ihtirası, keser döner sap döner, bir gün hesap döner döngüsünden sıyrılsın artık bu ümmet ya da millet. O zaman sizce de daha müreffeh olmazmıyız.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 03:43
1
Siz hangi yazıyı okudunuz beyfendi?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 03:44
0
Allah acil şifalar versin.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 09:12
0
ümmet nefes almadı, sadece yanlı olanlar nefes aldı, muhalefet ol gör bakalım nefesi
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 09:55
1
Evet saydıkların hukuki değil. Peki mülakatta 5 puan fazla almak için okul bahçesinde kapananlar, hdp milletvekillerini düşürmeler, bir twit için tutuklananlar, ihl ve ilahiyat fakültesinde mezun olanlar KPSS sen 50 puanla aranırken 90 puanlar atanamayan branşlar, sokakta otobüste açık gıydıgi icin yumruklanan insanlara yapılanlar hukuki mi?
Karar Okuru 16 Mayıs 2018 10:08
0
Hukuk evrenseldir. Senin hukukun benim hukukum diye bir şey olamaz. Her gelen kendi kafasına göre hukuku yorumlarsa bu durumdan kurtulamayız.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:33
1
Merve Kavakçı’ya destek olan 70 yaşını geçmiş Nazlı Ilıcak nerede?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 01:52
Açık ve net söyleyeyim Bylock kullananlar bu örgüte mensup. Kimse kusura bakmasın kardeşim. Milletin hakkını hukukunu gasp edenler. Masum numarası yapmasın.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 03:34
1
Tamam, sen açık ve net söylediysen tamamdır. Geçen yıl başlarında İzmir'de Bylock nedeniyle meslekten ihraç edilmiş çok genç bir doktor (yanılmıyorsam 28 yaşında idi) daha önceden çalıştığı hastanede intihar etti. Ölümünden 1 yıl sonra aklandı. Bazı listelere ve candaş medyadan her duyduğunuza bu kadar inanmayın.
mehmet balcı 16 Mayıs 2018 01:06
doğrusunu söylemek gerekirse öncedende yoktu. haa akp suyunu çıkardı o ayrı ama bugüne kadar iktidar kimse onun borusu öttü hep. sağdan gelen sağdan vurdu soldan gelen soldan vurdu. olan millete oldu ama millet bunu haketmedimi asıl soru bu? sağdakilere vurulunca soldakiler mutlu oluyor. soldakilere vurulunca sağdakiler. aynısının larciverti aslında. kimse adalet peşinde değil. karşıdaki yaparsa suç kendi yaparsa değil. benim borum ötsün benim hukukum olsun benim oy verdiğim zulüm de etse iktidar olsun. ben ben diye diye hep beraber yok olucaz bu kafayla. halbuki
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 03:42
0
Durum aynen anlattığınız gibi. Benim AKP'ye kızgın olmamın sebebi de bu, bu kısır döngüyü bitirebilirlerdi, tercihlerini adaletten yana kullanabilirlerdi. Ama onlar yanlış öğretmenler seçtiler. Biz toplum olarak bunlara layığız.
Gerçekler 16 Mayıs 2018 04:05
0
Doğruya en yakın yorumu yapmışın.Eski hamam eski tas...Kendi iktidarımızı menfaatimizi savunan bir toplumuz.Mazlumda Allah diyor zalimde Allah diyor.Hakimde Allah diyor Mahkumda Allah diyor.Sonuçta fark kalmadı.sadece güç dengeleri el değiştiriyor.Olan garibanlara oluyor.Her dönemin gerçek garipleri var ya.......
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 14:01
0
Gerçekten hukuk devletini ve adaleti tesis etmek isteyen iktidar (hangisi olursa olsun) gerekli düzenlemeleri yapar ve hakimlik teminatını gerçekten uygulamaya koyardı. O düzenlemeleri yapmıyorlar çünkü hakimleri sürme yetkisini ellerinde bir koz olarak bulunduruyorlar. Bu sayededir ki Demirel "verdiysem ben verdim" diyebilmiş, bugünkü Cumhurbaşkanı da Anayasaya aykırı olarak meydanlarda partisi için 400 milletvekili isteyebilmiştir.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:22
Benimde bir sorum var.Devlet daha doğrusu siyasi erk bir gecede binlerce vatandaşını terörist ilan ederim ? Siyasi erk kendini hukukun yerine koyarak adalete teslim etmediği vatandaşlarını neden terörist ilan eder ? Hukuk nerde
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:00
Fetö meselesinde kriterler baştan yanlış set edildi. Şimdi binlerce mağdur var, mağdurların mağdur olan evlatları yakınları var. Bu çaptaki bir adaletsizliğin yaşandığı ülkeden ne hayır gelir. Biz de kendimizi İslam aleminin lideri umudu sanmaya devam edelim...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 08:02
0
Zenginler hep haklı, çok gözönünde olan 1-2si dışında diğerlerine birşey olmuyor.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2018 23:28
Gücü eline geçiren hukuk diyor. İslam coğrafyasın da hukuk yönetimin gölge sinde hep şekillenmiştir.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:37
36
Kafana İslam dünyası kadar taş düşsün. PKK ya ev sahipliği yapan Batı da mı hukuk var, Fetöyü örgütleyen, teröristlere silah gönderen ABD de mi hukuk var?..
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 08:03
3
ABD’de ve BATI’da en azından olabileceğinin en fazlasıyla hukuk var.
?! 16 Mayıs 2018 15:23
0
Bir gün mecbur kalırsan sen de hukuk yok dediğin batıya kaçmak için botlara binersin. Suudi Arabistan'a gitmezsin herhalde.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2018 23:10
anayasamıza göre seçimlerden önce; ulaştırma, içişleri ve adalet bakanlarının istifa etmesi ve bu makamlara tarafsız bakanların atanması ve seçimlere tarafsız bakanlarla gidilmesi gerekirken, seçimlere göz göre göre anayasaya aykırı olarak partili bakanlarla gidiyoruz. siz daha hangi hukuk devletinden bahsediyorsunuz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:28
3
Adamların zahiri kurtarmak gibi bir derdi bile yok::(((Bahsettiğiniz bakanlar istifa etse, yerine gelenler daha mı farklı olacak. Bakınız bağımsız olması gereken Merkez Bankası...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2018 00:48
3
Cumhurbaşkanı'nın bir partinin genel başkanı olduğu bir ülkede hangi tarafsızlıktan bahsediyorsunuz...Artık tarafsızlık demek kaybeden tarafta olmak demek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN