Back To Top
Uzay profesörü olmuş ama…

Uzay profesörü olmuş ama…

 - Son Güncelleme: 22.11.2018 Perşembe 00:03
- A +

"Roket teorisi ve uzay aracı mekaniğini kavramak hiç kolay değildi. Fakat müthiş bir inatla çalışmalarına devam etti. Geceleri kendini kitaplara ve notlara gömüyordu. Bütün zamanını buna harcamasının seçilmesinde büyük payı vardı.”

Bu sözler 1961 yılında ‘uzaya ilk çıkan insan’ Yuri Gagarin’e ait. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizin Dekanı olan Prof. Dr. Mehmet Karalı için Yuri Gagarin’in bir erkek olduğunu ve centilmence, medenice sarf ettiği bu sözleri de kendisinden sonra ‘uzaya çıkan ilk kadın’ unvanına sahip olacak olan 26 yaşındaki ‘Martı’ kod adlı Valentina Tereshkova için söylediğini hassaten aktarmak isterim.

Sovyet Uzay Araştırma Merkezi’nin, 1961’de Yuri Gagarin uçuşu başarı ile gerçekleşince “Bundan sonra ne yapabiliriz” diye düşünmeye koyulurlar. Amerika ile yarış halinde olan Sovyet Uzay Programı’nın baş roket mühendisi olan Sergey Korolyov’ın ortaya attığı “Bundan sonraki ilk hedefimiz uzaya bir kadın göndermek olmalı” fikri hemen kabul görür, zira bu fikir Amerika ile girdikleri uzay yarışında öne geçme imkanını sağlayacaktır.

Ve 120’den fazla paraşüt deneme uçuşlarını, jet uçakları ile yapılan yüzlerce uçuş denemelerini, ağırlıksız ortamlarda yapılan eğitim çalışmalarını, yüzlerce test aşamasını başarıyla tamamlayan Tereshkova 16 Haziran 1963 tarihinde Vostok 6 isimli uzay mekiği ile uçuşunu gerçekleştirerek uzaya çıkan ilk kadın pilot oldu.

Kremlin Sarayı Tereshkova onuruna düzenlediği davette onu ‘Sovyetler Birliği’nin kahramanı’ ilan etti ve Tereshkova Altın Yıldız madalyasıyla onurlandırıldı. Nikita Kruşçev davette yaptığı konuşmada “Burjuva her zaman kadının zayıf olduğunu iddia eder. Burada gördüğünüz bu kadın burjuvanın zayıf dediği bir Sovyet kadını. Bu kadının Amerika’nın astronotlarına gösterdiği şeye bir bakın.”

Valentina’nın kadın kozmonot programı kapatılıncaya kadar uzay mekiği mühendisi olarak Sovyet Uzay Programı’nda çalıştığını, 1966’da en yüksek yasama organı olan Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti’ne seçildiğini ve bu görevi 1974’e kadar sürdürdüğünü, 74-91 yılları arasında Bakanlar Kurulu’nda görev yaptığını söyleyelim.

***

Bakın, ‘elin’ Rusya’sının Uzay Araştırma Merkezi’nde bilim adamları taa 1960’lı yıllarda nelere kafa yormuş... Bakın ‘elin’ uzay mühendisi Sergey Korolyov “Bundan sonraki hedefimiz uzaya bir kadın göndermek olmalı” fikriyle nasıl dünya tarihine geçmiş.

Bir de bizim ülkemizin hem de şaka gibi “Uzay Bilimleri Fakültesi”nin koskoca dekanının, bilim adamının, zaten dünya tarihine geçecek bir bilim icadı yapması gibi bir beklentimiz yok da, ülkemizin tarihine nasıl geçtiğine bakın.

İlan ediyormuş, duyduk duymadık kimse kalmasınmış, yaklaşan yerel seçimlerde kadınlara oy vermeyecekmiş... Kadınların yeri eviymiş... İyi ev hanımı olmak öyle Bakan, Başkan olmaktan daha elzemmiş...

Bunu da gördük Türkiye!

Koskoca dekan, koskoca adı üstünde bilim adamı çıktı ve sağır sultana dahi duyuracak çığırtkanlıkla bağnazlığını ilan etti. 

Şaka gibi gerçekten bağnazlığını ilan ediverdi. Nedir bağnazlık. Kimdir bağnaz bakalım kısaca tarifine: Olaylara dar bir çerçeveden bakar, uçlara yaşar, yeniliklere yeni düşüncelere kapalıdır. Değişimleri, gelişimleri takip etmez. Doğru olduğunu bilse de yanlış düşünce de inat eder. Farklı fikirlere yaşama izni vermez, farklılıkları boğmaya çalışılır. Bağnazlık aklın rafa kaldırıldığı düşünmenin sorgulamanın olmadığı bir akıl tutulması halidir. Bir fikre aşırı derecede bağlanma ondan başka bir düşünceyi kabul etmeme durumu.

Bağnaz bir zihniyete sahip birisine, ne tarihten verilecek örnekler kar eder, ne de anlatılacak kıssalardan payına düşen hisseyi alır.

Bağnazlığını, kazanılmış cehaletini, karanlık dehlizlere bıraktığı aklını, iradesini bir kenara bırakıyorum.

Belki de bu dekanımızın yaptığı şey iktidara yaranmak için, ben buradayım selamı çakmaktı.

Ancak amacı buysa kaş yapayım derken olanca beceriksizliği ile kaş göz bırakmadığını söyleyebiliriz.

İktidara selam vereyim derken tosladığı duvarda kafayı da gözü de parçaladı.

Kafayı gözü parçaladı, düşünün fakültenin bulunduğu Meram’ın mevcut Belediye Başkanı AK Partili Fatma Toru yüzde 71 oy oranı ile seçimleri kazanmış.

AK Parti’nin kadınlara verdiği önem ortada. Cumhurbaşkanı Erdoğan kadınların aktif siyasette yer alabilmeleri için harcadığı çaba ortada.

Sayın Emine Erdoğan’ın “Kadınların olmadığı bir siyaset siyaset, yönetim anlayışı eksiktir” sözleri ortada.

Hal böyle iken.

Şu da olmuş olabilir...

Aslında sayın dekanımızın kadından kastı, o vermem dediği “Meral Akşener” ve yerel seçimlerde göstereceği adaylar olmalı. Kadınlara oy vermeyeceğim derken siyaseten bunu söylemeye bu mesajı vermeye çalıştı. Fakat eline yüzüne bulaştırdı.

Ne diyelim yaranmaya çalışırken böylesi bir beceriksizlik tarihte görülmüş değildi. Bunu da gördük deriz. Yok böyle değil ise...

 

18-11/22/elif-cakir-1542885761.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Kasım 2018 09:51
Yazar hanım görünen o ki açıklama çok zorunuza gitmiş. Ev hanımlığını özendiren, islami bir yaşayışın hakim olması adına söylenen ve dinen tamamı doğru olan sözler sizi kızdırmış. Feminist duygularınız sizi çıldırtsa da kadınlar kocalarına itaat etmek zorundadır. Feministlere şirin görünmek adına islami esaslar değiştirilemez. Kuranda bir çok yerde ve hadislerde kadınların en hayırlılarının kocalarına itaat edenler olduğu yazıyor. Kadının piyasalaşması, meta haline gelmesi, erkekle iktidar mücadelesine girmesi aileyi çürütür.Ev hanım
Efsane 23 Kasım 2018 19:42
Tereshkova gibi bir kadın bizde yok. Kendinden ornek versen sana yazarlık yapmayı bırak annelik bile yaptırmazlar sana rusyada hic is vermezler. Yalanı yanlışı çarpıtarak haber yapanı atarlar
Cevdett 23 Kasım 2018 13:56
Benim de yıllardır destek verdiğim iktidarımız maalesef liyakatsiz yöneticiler yüzünden kadını asli görevi olan ''annelik'' mecrasından iş alemine aktararak aile birliği ve bütünlüğünü bozmuştur. Erkeklerin iş alanları da kadınlarca doldurulduğundan artan erkek işsizliği nedeniyle toplumun dibine dinamit koyulmaktadır. Anne baba işte, çocuk bakıcı ya da kreşte olduğundan duygu yoksunu bencil bir gençlik ortaya çıktı maalesef.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 23:23
İlk defa bir yazınızı okudum ve sadece buna dayanarak söylüyorum. Yaptığınız "bağnaz" tarifi tamamen sizi anlatıyor. Dahası siz bilmediği halde bildiğini zannedenlerdensiniz. Tavsiye size fayda vermez ama yinede söylemiş olalım. Dünya görüşünüzü gözden geçirmeniz size zarar vermeyecektir.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 20:04
Son yıllarda , özellikle son 10 yılda bu tür kafa yapısına sahip zevatın çoğunluğu, liyakatsiz bir şekilde , bir yerlere gelince, güç sarhoşluğu içerisinde, kendini artık erişilmez görmeye başladı. Problemin başı burda
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 19:38
Hocanın söylemini doğru bulmuyorum ama, söylediği kasdıbdan saptırılmış ve linç edilmiştir. Böyle makamlarda oturanlar ulu orta yoruma açık gele alanı dışında ahkam kesmemeli. Ancak, Elif hanım sizin kime yaranmak istediğinizi anlayanadım?. Nevzat Tarhan" ın bu komudaki yazılarını okumanızı öberirim.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 18:45
Cübbeli'nin cemaatinde, bu kadar çok KARAR okuyucusu olacağını sanmazdım. Sizi Ahmet aaaya şikayet etmeli. :))
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 18:08
Kadinlar soz konusu olunca, islamcilar kirmizi gormuse donuyorlar. Bravo Elif hanim. Siz haklariniza sahip cikmazsaniz haklarinizi koruyamazsiniz.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 17:19
Neden yazarınız yolunu tutup sayın dekana hakaret eden ya da eleştirenlerin yorumlarını yayınlayıp, yazarınızı eleştirenlerin yorumlarını yayınlamıyorsunuz? Bundan sonra okumam, kimseye de okunmasını tavsiye etmem...
engineer 22 Kasım 2018 16:52
“"Yöneticileriniz hayırlılarınız; zenginleriniz cömertleriniz olduğu, işleriniz de aranızda danışarak görüldüğü sürece, yerin üstü sizin için yerin altından daha hayırlıdır. Yöneticileriniz şerlileriniz; zenginleriniz cimrileriniz olduğu, işleriniz de kadınlara kaldığı zaman, yerin altı sizin için yerin üstünden daha hayırlıdır." (Tirmizi, Fiten 78)
Aile Avukati 22 Kasım 2018 16:50
Açıklamada bağnazlık ve birilerine yaranma yok. Hocanın dediklerini de doğru anlamıyorsunuz. Kadınlar evinden çıkmayıp ev hanımı olsun denilmiyor hiç bir yerde. Ancak bu "kadinlar her yerde en aktif bulunsun" yaklaşımı ve anneliği ve ev hanımlığını dışlayan siyasette de bir yanlışlık var artık. Ben çalışan ve kariyerinde başarılı bir annenin çocuğuyum. Yalnız büyüdüğüm için belki erken olgunlaştım ancak 30 yaşımda bile içimde hala bir eksiklik hissi var. Günümüzde ise durum çok daha kötü, geleceğimizi karanlık görüyorum. Umarım bu yan
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 16:42
Erdoğan, Türkiye uçacak, derken, bu uzay profesörüne güvenmiş herhalde. Çakılışımızdan belli. :))
Mustafa 22 Kasım 2018 15:56
Rus ismini İngiliz imlâsıyla yazmak nasıl bir kafanın göstergesi?
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 15:39
islam, şehirli kadından korkan köylü erkeklerin dini midir?
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 17:53
5
Latin alfebesi dışında alfebe kullanan ülkeler pasaportlarına adlarını bir de latin alfebesi ile yazıyorlar. Bu ne ise o kişinin adı diğer dillerde de bu şekilde yazılmalı. Netice: Valentina Tereshkova doğru. Valentina Tereşkova ise yanlış.
KARAR OKURU veli 22 Kasım 2018 15:37
Bilim adamları yaptıkları ilmi çalışmalarla anılmalı..Bu ilmi çalışmaları onları ön plana çıkarmalı,onlar konuşulmalı ve onlar tartışılmalı..bir vatandaş olarak ben sayın dekanın bu ülkeye bulunduğu makamda ne gibi başarılar ve ilerlemeler kaydetti onu bilmek ve onunla iftihar etmek isterim..sayın yazar da bunu demek istiyor, bunu anlamadan olayı kadın-erkek meselesine sıkıştırmak kolaycılıktır, bağcıyı dövmektir..
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 15:27
Binali Yildirim soylemisti bu insanlarin toplumda karsiligi yok diye.Galiba varmis yorumculara bakarsak.Neyse hersey zaman meselesi sabretmek lazim.AKP liler size soyluyor adamcagiz kadin adaylara oy vermeyin diye.Veya Cumhurbaskanimiza soyluyor kadin aday cikartmayin diye.Gulermisin aglarmisin.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 15:17
hastaneye gidince kadın doktor ve kadın hemşire isteyen bağnazlar kadın evde otursun diyorlar.. günümüzde islam " kadını eve hapset, kadını kapalı giydir..onun dışında istersen her haltı ye" anlayışına indirgenmiş...
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 16:18
31
Kızlar sadece ihtiyaç kadar okumalıdır. Sadece, kadınlara doktorluk ve hemşirelik yapacak kadar, erkeklere değil. Kadının yeri, namahrem erkeklerle fingirdeşmek veya sohbet etmek değil evidir.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 18:14
8
Al sana bir psikolojik bir vaka daha.Bir psikologda arkadasa lutfen
KARAR OKURU 23 Kasım 2018 10:35
6
16.18 haklısın sana hizmet etsin.
KARAR OKURU 23 Kasım 2018 10:37
9
16.18 hasta erkeğe bakmasın değil mi? Beynin erkeğin veya kadının neresinde? Tabi ki cinsellik düşünürsen bu görüşe sahip olursun. İnsan gözüyle bakma sakın.
KARAR OKURU 23 Kasım 2018 10:39
8
Kadın kız çocukları üzerinde yorum yapma hakkı erkekleremi düşmüş. Önce insan olmayı öğrenin.
....... 22 Kasım 2018 15:05
Bu çağda kadınlar evde otursun çalışmasın demek Türkiye' yi geri bırakacaktır her alanda , toplumlar ve sosyoloji değişir, bunu kabul etmek lazım, nehri geriye akıtamazsınız, kadınlardan çok iyide yönetici çıkmıştır tarih de pek çok örnek mevcut, mesela İngilizler imparatorluk kurmuş ise 1. Elizabeth sayesindedir. İstesek de istemesek de kadınlar çalışacaklar her alanda , ben bir erkek olarak kadınları destekliyorum.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 14:52
Sayın dekan kaş yapayım derken göz çıkarmış gibi.. Bu gibi bilim insanlarımızı kendi sahalarında görmek isteriz. Keşke herkes kendi uzmanlık dalında konuşsa, icraat yapsa.. İstifası da acele oldu . Acaba ettirildi mi?
KARAR OKURU 27 Kasım 2018 19:16
0
Böyle bir yorum yapan dekanın "kendi sahasında" hangi "icraat ve başarısı" olabilir ki?
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 14:50
elestiri sahislara ve olaylara halbuki dusurtce muhafazakar ideolojiyi elestirmek lazim, ne nahina ne mihina bu yazi!
Fikrini açıkladı diye bağnazlık destanı yazmaya ne gerek var. Bence bu yazıda tersinden bağnazlık var. Uzaya giden rus kadının çocukları 89dan itibaren Türkiye' de ve dünyada vücutlarını satarak karın doyurdular..yıllarca da devam etti.İyi anne iyi eş ezelden beri ilim spor kadını olmaktan daha değerli ve anlamlı.Toplumumuz atomize olurken, nicelik/ gösteriş/ israf/ enaniyet kıskacında kıvranan müslüman kadın ülkeyi mi uçuracak? Ağacı sapı kendinden olanla keserler.çiviyi çiviye söktürürle.Boşuna denmedi, Anadolu milletler mezarlığıdır diye...
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 15:13
11
Psikolojik bir vaka.Acil psikologa.
iyildiz 22 Kasım 2018 14:25
"Meram’ın mevcut Belediye Başkanı AK Partili Fatma Toru yüzde 71 oy oranı ile seçimleri kazanmış"... Garanti yerden herkes kazanır, sıkıysa garanti olmayan yerden aday olup kazansın bakalım... Adamın dediğini tam olarak analiz etmeden feministlik yapmak da size pek yakışmış...
Elif Hanım, bu cevap üslubunu, size yakıştıramadım. Yorumcuların çoğu da aynı düşüncede. Bir kere, onun ki de bir görüş. Dekan ne karar verici, ne yasa koyucu. Zurnanın son deliği bile değil. Yani cevap vermeye gerek yoktu. Görevinden de istifa etti. Böyle durumlarda, ata sözlerine uymakta fayda var.
Salih 22 Kasım 2018 14:23
Bu dekan havacılık ve uzay alanında ne gibi bir çalışma, icat veya araştırma yapmış ve bu dünya ilim meclisinde kabul görmüş ki hem Prof üstelik dekan olmuş? Çok merak ediyorum.. İlmen yapamadığını böyle yaparak mı telafi etmeye çalışıyor?
Hüseyin Kurt 22 Kasım 2018 14:22
Ne oldu hamfendi işinize gelmedi herhalde. Beğenin veya beğenmeyin; hoca bu gün içinde bulunduğumuz aile kaosuna kendince bir fikir sunmuş. Var mı sizin bu problem ile ilgili bir görüşünüz.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 15:45
11
Fikir de fikir hani. Kadınları tık eve, çamaşır yıkayıp yemek pişirsinler toplum süt liman olsun.
Fevzi Erkal 22 Kasım 2018 14:20
Elif hanım,makalenizi ilk defa başlığı dikkatimi çektiği için okudum .Bağnazlığı iyi tarif etmişiniz,fakat yine birilerine yaranayım diye güzel yazınızı MERAL AKŞENERE bağlayarak ,kendinizin BAĞNAZ olduğunuzu ilan etmişiniz .
Araştırmacı 22 Kasım 2018 14:14
Hiç bir anne iş ortamında en başarılı kadından daha değersiz değildir.Diyaney İşl.Bşk.Yrd.sı TRT'de ''cami görevlilerine emir verdim'' ifadesini kullanıyor.Bu ifadeyi erkek yöneticilerden duymadım.İş insanı olan kadınlar erkekleşiyor (naşizelik) ve günahtır. Anne şefkati almayanlar merhametten uzaktır.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 15:57
5
Sonradan görmüşün bir oğlu olmuş tutmuş.....nı koparmış.zamanla pişecektir.Yine de kadınlara yönelik kadın görevlilere ihtiyaç var.Ama bu görevler annelikle kıyaslanamaz.İhtiyaç sahibi kadınları istisna tutarsak pek çok kadın paramı? ?çocuğunmu?=parayı tercih eder duruma gelmiş.
Yüksel dinçer 22 Kasım 2018 14:14
nedeni belli dindar olmanın koşullarında biridir kadına emir vermek ikinci sınıf muamelesi yapmak. tabi kadının'da payı az değil biat etme alışkanlığını bırakıp birey olduklarını ve erkekle aynı değerde ulduklarını bilmeleri gerekir.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 14:02
adam hangi tarikattan acaba? buraya doluşmuşlar.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 17:48
6
Vallahi ben de bu yorumlar ne böyle diyordum. Farkettirdiğiniz için teşekkürler
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 14:01
Dekan ın suçlanması yanlış Geleneksel dindarlık böyle Düşünür
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 13:45
Kursun gecirmez yelek,Gazli firin,Araba silecegi,Bilgisayar,Bulasik Makinesi,Sutyen,Yuvarlak Testere,Billssysymbol Yazici,Cuzzam,Radyoaktivite(X isinlari) bilin bakalim bunlari kim icat etmis bagnazlar.Uzayli prof unuz keske bir arastiysaydi.Bir suru daha ornek varda yer yetmez.Bence bu icatlari bagnazlarda kullaniyorda islerine bunlari kadinlar icat etti demek gelmiyor.İste elif hn bagnazlik tarifine uyan yorumcular lafim size.En azindan bir tesekkur edin bari.Ayiptir.
Z.İ. 22 Kasım 2018 13:34
adam fikrini söylemiş; hem de kimseye saldırmadan. Elif hanım bağnaz tarifi vermiş. Ama bağnazca olayı değerlendirmiş.Kabul edelim; kadın hakları, hayvan hakları, çocuk hakları vs manipülatif örneklerle gündeme geliyor. Gerçekte ise kapitalist sistemin at arabalarını çekeceklere ihtiyaç olduğudur. Gerisi laf. Kadın diyerek 'kadını' dolayısıyla erkek ve çocuğu mahvettiler.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 13:32
Kadinlar evinden cikmamali, is hayatina atilan kadinlar erkeklere posta koymamali, cocuk dogurmali, erkekler kendini bi halt sanmali
T.durak 22 Kasım 2018 13:32
Hz. Peygamber’in, kadınlardan biat alması ve bunun Kuran-ı Kerim’de açıkça zikredilmesi (Mümtehine, 60/13) İslam’a göre kadın iradesinin bağımsızlığını göstermektedir. İslam’a göre, bir insan olarak erkeğe tanınan temel insan hakları kadına da tanınmıştır. Buna göre hayat hakkı, mülkiyet ve tasarruf hakkı, kanun önünde eşitlik ve adaletle muamele görme hakkı, mesken dokunulmazlığı, şeref ve onurun korunması, inanç ve düşünce hürriyeti, evlenme ve aile kurma hakkı, özel hayatın gizliliği ve dokunulmazlığı, geçim teminatı gibi temel
T.durak'a kırmızı oy kullanan zevata soruyorum : MÜMTEHİNE 12'den (13 değil 12) siz ne anlıyorsunuz ? Arkadaş Kuran'ın şahitliği ile Peygamberin biat uygulamasını (Bu belki de dünya tarihinde kadınlara tanınmış ilk "SEÇME HAKKI"dır.) ve biatın hukuksal pozisyonunu (=Kadın iradesinin bağımsızlığı) yazmış; yanlış olan ne ?
Yüksel dinçer 22 Kasım 2018 16:07
0
sayın Durak siz avrupa insanhakları bildirisini kur'an ile karıştırdınız yada hiç kur'an okumadınız
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 20:06
6
Orada Kadınlar biat ederken islama giriyor. İslama göre, tabiki kadın da olsa zorla islama gireceksin denemez. İradesi sorulur ve onayı alınır. Burada ise Kadın kocasına itaat etmek zorundadır. Kuranda "Erricalü kavvamune alenisai" ifadesi mevcuttur. Yani erkekler kadınlara hakimdir der. Kadının görevi kocasına itaat etmektir. İtaat etmeme hakkı yok. İslamı tanımdan, yarım yamalak bilgilerle ahkam kesiyorsunuz.
okur 22 Kasım 2018 13:12
Bu gibilerin tek derdi yaranmak ve menfaat temini. Söyledikleri konularda samimiyetlerine de inanılmaz. En önemlisi AKP nin en büyük problemi de bunlar.
Kasim Özdemir 22 Kasım 2018 12:50
Ben hakikati kendi ufkumdan yazayım. Bu çağ herkesi aynı teknede yoğuruyor. Dekan gibiler henüz kıvama gelmeseler de teknenin içindeler...
Bilâl GÜN 22 Kasım 2018 12:42
SİZİN, FARKLI FİKİRLERE ÜST DÜZEY HOŞGÖRÜNÜZ VAR; BUGÜNKÜ YAZINIZ BUNUN ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEĞİ(!) BU KENDİNİ LÂYÜSEL ZANNEDEN GAZETECİ TAVRINIZ NE KADAR İTİCİ VE EGOSANTRİK...
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 12:21
İktidarın bu konudaki politikası belli iken zıddına bir beyanatta bulunmak kelleyi koltuğa almaktır zaten, yaranma amacı nasıl olsun ki. Siz de dekanı aşağılamak yerine seviyeli bir şekilde argüman ortaya koymaya çalışın. Ya da aşağıdaki yorumlarda görüldüğü üzere dekan gibi düşünen pek çok insanı görmezden gelip toplumunuza iyice yabancılaşin. Böylesi daha konforlu herhalde
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 12:05
Dünyadaki en kutsal mesleği anneliği çocuk bakıcılığı adı altında aşağılayanların kadın olması ne garip. Ahlakı düzgün bir çocuk yetiştiren anneyi, hakiki bir anneyi uzay yolculuğu yapan bir kadına tercih ederim. Etrafınızdaki çocuklara bakın merhametsiz çıkarcı... anne şefkatinden yoksun serada yetişmiş sebze gibi. Sanki insanın tek amacı teknolojiye hizmet etmek, böyle medeniyet anlayışı yerin dibine batsın. Adolf hitler ta 70 yıl önce füze atıyordu sağa sola. Aynı zamanda çoluk çocuğu canlı canlı yakıyordu. İnsanlığın olmadığı yer
hüseyin 22 Kasım 2018 16:45
7
Teknolojiyi çok küçümsemeyin, bakın günlük yaşantımıza, siz bile adım başı kullanıyorsunuz, Araba cep telefonu, bigisayar vs. kaldı ki, savunma için teknoloji aletler olmasa olmaz kardeşim.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 11:55
Dekan yerden göğe kadar haklıdır. Sayın Dekanım, Türk Milleti sizinledir. Sizin Parti kurmanızı itiyoruz. %50 Oy alırsınız. Emin olun Aileleri darmadağın eden Ak Parti bunun hesabını sandıkta verecektir. Ak Parti feminizme teslim olmuştur. Dava diye bir şey kalmamıştır. Rasulullah: "İşlerini bir kadına bırakan topluluk asla felah bulamaz." Sayın Dekan'ın Devlet başkanı olmasını istiyoruz. Sayın Dekanıma sonsuz saygı ve hürmetler.
T.durak 22 Kasım 2018 13:25
7
Rasulullah: "İşlerini bir kadına bırakan topluluk asla felah bulamaz." nerden uyduruyorsun bunu.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 20:07
5
7:37, Rasulullah, deyip, üst üste iki nokta koyduktan sonra, yazılacak şeyin, gerçekten onun sözü olup olmadığından kesin emin olmak lazım. Yoksa onun adı kullanılarak YALAN söylenmiş olur ki, sen bunu yapmışsın.
KARAR OKURU-NC 22 Kasım 2018 11:39
Meral Akşener ve yerel seçimlerde göstereceği kadın adaylara oy vermemek bir tercihtir. Peki, kadın olmak, tek başına oy vermeme tercihi olabilir mi? Elbette olabilir. Ama tıpkı Diyanet İşleri Başkanı gibi kamu vazifesi ifa etmemelidir. Bu görüş, kamu vazifesi ile yan yana geldiğinde yetkisini kendi görüşü çerçevesinde kadınlar aleyhinde kullanma ihtimali ile yaşanamaz. Çünkü kadın ve erkek üzerinden ayrışmayan kamu yararı-ortak yararkavramı ile bağdaşmaz. Şahsın kendisinden ziyade hangi sosyo-kültürel, ne tür inanç telakkisi ile o görüşleri savun
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 11:37
Aşağıda kadının nasıl evde oturması gerektiği hakkında yorum yapan mümin kardeşlerim islamiyeti ilk kabul eden kişi olan hz hatice'nin başarılı bir tüccar (bu günün tanımıyla işkadını) olduğunu biliyorlar değil mi?
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 12:25
12
Hatice annemizin çalışma ortamından ve aile ve çocuklarının nasıl yetiştirdiğiniz den haberin yok Git öğren sonra konuş
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 12:26
15
Hz. Hatice evlenmesiyle beraber ticareti bırakmış bütün işleri Hz. peygambere bırakmıştır. 5 Çocuk yapmıştır. Kadının yeri evidir. Namahremler arasında gezmek veya çalışmak değil.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 13:39
9
orda mıydın?
Karar okuyucusu 22 Kasım 2018 15:26
9
Hz.hatice kervanin peşinden gitmiyordu .bu işle hiç alakası yok.
M.T. 22 Kasım 2018 11:01
ne biçim ülkedeyiz? hani düşünce özgürlüğü vardı? bu ülkede doğruları konuşanlar derdest ediliyor. adam ailenin bitirildiğine vurgu yapıyor. bunlar kadınları aşağılıyor anlıyorlar. çalışma hayatından dolayı evlinip boşanan çift sayısını açıklasanıza? kadının ekonomik özgürlüğü olduğu için kocasına posta koyduğunu yazsanıza? çocuğunu daha 40 günlük iken bakıcıya teslim ettiğini yazsanıza. çocukları kreşlerde büyüttüğünüzü yazsanıza. yazamazsınız çünkü acı gerçekler bunlar.
numan 22 Kasım 2018 13:16
5
peygamber a.s. hz Hatice ile 25 yaşında evlenmiştir, evlendikten sonra daha peygamber olmadan idarenin tamamını peygamberimz as ye vermiştir. Hz. Hatice annemizde bir kadın gibi evinde oturmuş Peygamber as a zevcelik yapmıştır
KARAR OKURU 23 Kasım 2018 20:27
6
O zaman öyle diye bugün de böylemi olmalı. Ne kafa yaaa...
muhakkak 22 Kasım 2018 11:01
Reisin ve hanimefendinin kadinlar hakkindaki gorusleri ortadaymis. Valla sizing gazeteniz hakkindaki goruslerini de tahmin etmek zor degil... boyle gitmez elif hanim hem nalina hem mihina...
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 10:47
Sayın yazar, siz nasıl bir entel yazarsınız ki insanları düşüncelerini açıkladığı için bağnazlıkla suçluyor ve de verdiğiniz örnekle S.B ne kadar ileri olduğunu söylüyor. Bizim Prof. Bilgi üretmediğinden bahsediyorsunuz. Sizde: "Sayın Emine Erdoğan’ın “Kadınların olmadığı bir siyaset siyaset, yönetim anlayışı eksiktir” sözleri ortada." derken Sayın Emine Erdoğan söyleyince "farz"mı olur. Bu kadar sığ bir görüş.
Okur 22 Kasım 2018 10:45
Körün fili tarifi gibi diyeceğim ama yok. yazan belli yazdığı belli. Hükümetin kadın ve anneye yönelik politikasına açık bir eleştiri var. Bu hükümete yaranmak selam çakmak olarak yorumlanıyor. Köşe yazarları kelimeleri ve gerçeği çarpıtmak için mi emek sarf ederler. Üzüldüm
okur 22 Kasım 2018 10:43
yobaz ve bağnaz bi de prof
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 10:26
Çok müslüman Ku-klux-klan for women, Elif Çakır'ı kınar!:Ne demmek bizim temsilcimiz yüce hocaya bağnaz demek?!Haddine mi kadın!Zenciler, Beyazların kendilerine belirlediği hayat tarzının dışına çıktılar da ne oldu??Toplum bozuldu, kaos çıktı, suç oranı yükseldi,Beyazların refahı azaldı!! Arabistanda kadınlara araba serbest oldu da ne oldu?Başları göğe mi erdi??! Git otur evinde, müslüman kocanın ağzına bak, üremeye devam et, bağnaz seni!!
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 10:23
Bu dekanı araştırın. Feto bağlantısı çıkabilir:) Hey ALLAHIM memleketin geldiği yere bak. Dekan... Senin işin ne neyle uğraşıyorsun. Ama siyasetten uzak duramıyorsun. Çünkü sen oraya siyaseten geldin. Yoksa ne dekan olurdun ne de başka bir şey.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 13:05
5
İşinize gelmeyen bir laf duyduğunuz da nasıl bir vicdan var ki karşı tarafı hemen vatan hainliği ile suçluyorsunuz
Oguz 22 Kasım 2018 10:21
Adam fikrini beyan ediyor, sadece düsüncesini, amam hemen görevden almalar. Sonra sizin gibiler cikip adamcagizi yerin dibine batiriyor. Bu nedir ya? Nasil kunusacagimizi artik önceden birinemi sormamiz lazim? Tam bi rezalet. Atatürk, Erdogan, kadin, devlet, politika konusma yazma. Dilimizi ve parmaklarimizi keselim o zaman. Bütün hepinize yuh! Akil kalmadimi sizde???
Tomas 22 Kasım 2018 11:49
8
her yöne işler fikir özgürlüğü. fikrin saygı ile karşılanacak, cevap verilmeyecek, yerin dibine batırılmayacak demek değildir. fikrinden dolayı ceza alamazsın demektir. sonuçta bir ceza verilmiyor. görevden alınması da kamu görevi yapması ile ilgili bir şey. kamu görevi yapanlar toplumun bir kesimine karşı ayrımcılık uygularlarsa görevden alınırlar (gerçi her zaman uygulanmıyor, haklısın.)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN