Back To Top
Zarrab davasında Türkiye özgüvenli bir noktada olabilirdi

Zarrab davasında Türkiye özgüvenli bir noktada olabilirdi

- A +

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu geçen gün İzmir’de katıldığı bir toplantıda Zarrab Davası’na dair gösterilmesi gereken yaklaşımı ve alınması gereken tavrı şöyle açıklıyordu:

• Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi ülkeyle nasıl bir ilişki kuracağına Ankara karar verir. Dolayısıyla hukuken BM üyesi olarak  Türkiye’nin uyması gereken Birleşmiş Milletlerin ambargo kararıdır. Ötesi bizi bağlamaz.

• İran bizim komşumuzdur. İran ile ilişkilerimiz ABD’nin tarihinden daha eskidir ve bu ilişkiye kimse müdahale edemez.

• 17 -25 Aralık hiç kuşkusuz ki bir darbe teşebbüsüdür. Bugün o mahkemede sunulan belgelerin 17-25 Aralık’la irtibatı dolayısıyla, bizim açımızdan bir hükmü yoktur. Ancak bir diğer önemli husus ise izzetle birlikte adaletin korunması hususudur. Devletimizin izzeti ve itibarı anlamında yapılan her komplonun karşısında dururken, adaleti ve ahlakı da mutlak anlamda hakim kılmak zorundayız. Adaleti kaybederseniz devleti yaşatamazsınız.

• Rıza Sarraf başta olmak üzere, kim kendi çıkarını düşünmüşse, kemi kendi servetini artırmayı planlamışsa, kim rüşvet almışsa, kim haksız kazanç peşinde olmuşsa onlardan da bunun hesabı sorulmalıdır.

El hak doğru. Meseleye böyle bakılsaydı AK Parti hükümeti bugün “17-25 kalkışmasında kullanılan belgeler” savunmasının çok daha ötesinde yani daha özgüvenli bir noktada olabilir, eli çok daha güçlü olurdu.

Reza Zarrab bugün Türkiye’yi utandıran ‘itiraflarını’ ya da ‘iftiralarını’ yapacak pozisyonda olmazdı. Olamazdı.

Evet, bu pekala mümkündü.

AK Parti hem Türkiye’yi FETÖ belasından kurtarmış olur, hem de yolsuzluklarla mücadele konusunda “iddiaları ortaya atan FETÖ dahi olsa” müsamaha göstermediğini kanıtlamış olurdu. Yolsuzlukla, yoksullukla mücadele iddiasıyla iktidara gelen AK Parti’ye yakışan da bu olurdu.

Ki 17 25 Aralık kalkışmasının akabinde AK Parti adeta ‘meydan okurcasına’ zaten bu tavrı göstermiş duracağı yerin çizgisini kalın kalın çizmişti. 

“Biz ilkelerle hareket eden partiyiz, iktidarız. Hukukla hareket edeceğiz, etmeye devam edeceğiz. Devlet kurumlarının hiçbirini topyekun töhmet altında bırakmayız. İçimizde varsa çürükleri temizleriz ya da temizlenmesi için gerekeni yaparız. Partimiz içinde gerekli arınmayı biz yapacağız. AK Parti yolsuzluklara, rüşvete göz yummaz, müsamaha göstermez. Zira bizim varlık sebebimiz yolsuzluklarla mücadeledir. Böyle bir şey varsa bunun üzerine mutlaka gideceğiz.” (25 Aralık 2013, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı)

Eğer bu gerçekleşmiş olsaydı bugün, Türkiye, uluslararası arenada itibarını sarmaya yönelik böylesi bir operasyonla karşı karşıya kalmamış olurdu.

Bugün sadece ABD’nin İran’a koyduğu ambargonun delinmesi tartışılırdı ki. ABD’nin Türkiye’ye hukuken söyleyebileceği hiçbir şey yok.

AK Parti bu krizden elini ve kendisini güçlendirmiş bir şekilde çıkabilirdi.

Ama zararın neresinden dönülse kârdır. Her şeye rağmen ümitsizliğe ve çaresizlik duygusuna teslim olmaya gerek yok... Strateji ve taktik revizyonuyla bu hala mümkün.

17-12/05/1738098_940x531.jpg

DAVUTOĞLU 4 BAKANIN YÜCE DİVAN'A GİTMESİNE ENGEL Mİ OLDU?

Ahmet Davutoğlu Zarrab olayına dair “kim servetini artırmayı planlamışsa, kim rüşvet almışsa, kim haksız kazanç peşinde olmuşsa... Onlardan da hesap sorulmalıdır. Hesap verme makamı New York değil Ankara’dır. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleridir.”  dedi ya...

Birileri hemen “Onlar senin başbakanlığın döneminde aklandılar” demeye başladılar.

Haklı oldukları bir husus var. Gerçekten de haklarında rüşvet iddiası olan 4 Bakan Davutoğlu’nun Başbakan olduğu dönemde Yüce Divan’a gitmenin eşiğinden döndüler. Bir anlamda aklandılar!

Ama bir gerçek daha var: Artık kimler tarafından finanse edildikleri, kimler tarafından organize edildikleri bilinen yalı çetesinin kaleme aldığı o kepaze bildirideki “Davutoğlu’nun başbakanlıktan indirilmeyi hak etme sebeplerinden” biri de bu konuydu.

Yalı çetesine göre Davutoğlu Başbakanlığı hak etmiyordu. İndirilmeliydi. Çünkü...

Şeffaflık Yasası’nı çıkartmak istiyordu.

Çünkü... 4 Bakan’ın Yüce Divan’a gönderilmesini istiyordu. Yargılansınlar ve aklansınlar istiyordu.

Çünkü... Meclis’te Yüce Divan’a gönderme oylaması yapılırken tepki gösterip yurt dışına gitmişti.

Çünkü... Rüşvet iddiası olanlar yargılansınlar aklansınlar derken hainlik yapıyordu.

17-12/05/ahmet-davutoglu.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 21:21
Boşuna yırtınmayın. Rüşvet alanların hamisi o kadar güçlü ki, yargılatmaz.
003 05 Aralık 2017 20:56
yav arkadas rusvetciler,turkiyeyi zarara ugratanlar neden yargilanmiyor bu ulkede,mualefetin iyi,durust ve lider birini baskan olarak cikarmasi gerek,su andaki liderlerle olmaz,biz tayyip beyden memnun degiliz ama alternetifimiz yok,oburleri guven vermiyor,sag sol farketmez ulkesini sevenlerin birlesmesi gerekir,bizim ortak noktamiz bu olsun
dün madalya verilmeye çalışılan ve ülkenin kurtarıcısı gibi gösterilen insan bü gün casus ilan edile biliyormuş pekala biz önümüze gelene vatandaşlığı neden vermişiz.kendi ülke vatandaşımız olan halk bank müdürü için,başına çuvan geçirilen askerimiz için nota vermezken zarrabın mahiyeti ve önemi neymiş yoksa birileri ötmesindenmi korkmuş.
CIKCIKOĞLU 05 Aralık 2017 15:56
Yahu bu millet hâlâ kış uykusunda...Neymiş Davudoğlu elinde imkân varken niye engellememiş. AK parti de dün de kimsede yetki yoktu bugünde...Tek seçici ve karar sahibi Sep piyontek. Yani Reis...Davudoğlu neden görevden alındı?%49,5 oy alan bir başbakan nasıl alınır? Yemedi ve yiyene de engel olmaya çalıştı. Bu penguvencilerin işine gelmedi. Bu ulkede feto den bir alişkanlık vardı. Hem yiyecen hem yedirecen... Adamın bakanları bile GİK de aleyhine oy kullandı. Yani Reis oku kime yoneltti ise hepsi okunu o yone atiyor. Hakeza sıkıyorsa mevcit başbakan Reisin görüşünün aleyhine bir şey söylesin. Söyleyemez... Oyleyse Turkiyede olup biten iyi işlerin de kötü işlerinde bi tek sorumlusu vardır. Reis...Gerisi lâfı güzaf....
Salih 05 Aralık 2017 16:21
0
Çok doğru
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 15:14
Ak Parti'ye MHP ve BBP ilaç olması mümkün değil. Davutoğlu'na bugünkü gibi aynı şekilde Ak parti teslim edildiğinde oy oranı %35-36'lardaydı. Davutoğlu'nun başa geçmesi ile önce Ak Parti'de erime durduruldu, sonra yükselişe geçildi ve 7 haziranda %41 oy almıştı. Ardından 1 Kasımda 49.5 oy aldı. Davutoğlu başbakanlıktan indirilmeden önce yapılan anketlerde Ak Parti oy oranı %53-54 olarak görünüyordu. Davutoğlu'nun sürekli Ak Partiyi yukarı çekmesi başbakanlıktan indirilmesine sebep oldu. Karşılığını referandumda iki parti zorla %51 alabildi. Şimdi yapılan anketlerde Ak Parti'nin 35'lerde olduğu görülüyor. Böyle devam ederse %30'u geçmesi mümkün değil. Biran önce Partinin başına yeniden geçmeli ve önce erimeyi durdurmalı sonra yükselişe geçmelidir. Davutoğlu başa geçerse Ak Parti'nin %60 oy almaması için bir sebep yoktur.
pislik içinde bulunan pelikan deresi acil kurutulmalı içindeki leş yalayıcı pelikanlar aleme ibret için o kadar rezil bi duruma düşürülmelidirki bidaha kimse fitne ateşi yakamasın hele o hilal kaplan ah ah 17/25 aralıkta yeminle kullandığı cümle şuydu ben tayyibin hamasetinden çok hoca nın ferasetine güveniyorum dedi sonra bi baktık kadın profösyonel Reisci Ahmet hoca falan bildiğin fetöcü muamelesi ya neyse sayın cumhurbaşkanım bu pisliklerden kendinizi ve memleketi kurtarmadığınız sürece fitne ve pislik yaymaya devam edecekler Allah şahiddir biz senide abdullah gülü de ahmet hocayıda Allah için sevdik yapma onların çıkar ve pisliklerine bizi de kurban etme
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 13:19
Bu davanın en zehirli tarafı ise FETÖ’cü din pazarlamacılarının, Zarrab üzerinden himmet dilenciliği yapmalarıdır. Çünkü onlar açısından Türkiye aleyhinde olan, olması muhtemel her tür faaliyet, zihinlere zehir şırınga etmek için bulunmaz bir fırsattır. Haberleri dikkatle izlediğinizde, mahkemenin etrafındaki deliklerin her birinden zihni Pensilvanya papazına ipotekli FETÖ’cü kurtçukların çıktığını görebilirsiniz.... mehmet ocaktan
İlkeli 05 Aralık 2017 11:29
İktidar kadar bile tutarlı değilsiniz. 17/25 aralık darbe girişimi deyip sonra rüşvet alan veya veren varsa cezasını çekmeli diyorsunuz. Bu bir tezat değil mi ? Bir olgu gerçek değilse o zaman rüşvet alan veya veren olmamıştır. Gerçek ise o zaman buna darbe denmez, dense dense güç mücadelesinde herkesin eteğindeki taşları dökmesi denir.
Abdullah hasan 05 Aralık 2017 11:19
Vakti gelir anlarız da geç olmaz İnşallah. Elmanın kurdu içerde olduğun da dışarıdaki ilaçlama (her türlü pansumani icraatler) fayda etmiyor ve dahası kurt daha da güçlenip çok kötü şekilde ansızın hayatımıza giriyor. İran asıllı 25 yaşın da birçok istihbarat kuruluşuyla çalışmış olabilecek ( basın da çıkan haberler) bir kişinin üst makamlarla ilişkisi memleketimizde sorgulanması risk görülürken şuan taaaa ABD de ötüyor olması benim onuruma dokunuyor. Kalite isteyen bir vatandaş olarak Memleketim de olan olayları ben kendi memleketimin kurumların dan( adli ) duymak isterdim.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 11:17
Davutoğlu’nun kastettiği kişiler banka müdürüyle ilgili bakanlar..Filmi biraz geriye saralım..2015 yılının ocak ayına gelelim.. Meclis’te dört bakan yargılansın mı yargılanmasın mı oylaması yapıldı..İddialar doğru mu değil mi, rüşvet almışlar mı almamışlar mı ortaya çıksın denildi..Bakanların yargılanması iktidar partisinin oylarıyla reddedildi..O tarihte AKP Meclis Grubu’nun Başkanı kimdi?Davutoğlu..O tarihte AKP Genel Başkanı kimdi?Davutoğlu..O tarihte Başbakan kimdi?Davutoğlu..***Davutoğlu’nun o tarihte; ‘Rıza Sarraf başta olmak üzere kim rüşvet almışsa kim haksız kazanç sağlamışsa onlardan hesap sorulmalıdır’ diye bir demeci oldu mu?Hayır..Başbakan ve AKP Genel Başkanı olarak hesap sorulması yönünde ağırlığını koydu mu?Hayır..***Kendisi oylamaya katılmadı, vekâlet verdi..  Kabul mü verdi, ret mi?Tabii ret oyu verdi..Bakanlar Davutoğlu’nun oyuyla aklandı, aynı Davutoğlu üç yıl sonra çıkmış, ‘Hesap sorulmalıdır’ diyor..Aman Allah’ım!***Dinleyenlerden bir kişi de çıkıp, Sayın Davutoğlu, ‘Yetkin vardı, gücün vardı, niye hesap sorulmasının yolunu açmadın?’  demedi mi?‘O gün ağzını açmadın, bugün konuşmaya hakkın yok’ diye tepki göstermedi mi?
Mehmet 05 Aralık 2017 11:05
Sayın çakır o dönem yüce divanı isteyenlerin niye istediklerini anlamamak taki israrinizi anlamak mümkün değil.
VATANDAS 05 Aralık 2017 09:49
Tepki gösterip yurt dışına mı gitmeliydi yoksa "duruş"undan zerre miktarı taviz vermeden Ak parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak adı geçen dört bakanın Yüce Divan'a sevkedilmesi için safece kendisinin değil tüm Ak grubunun da evet demesi için mücadele mi etmesi gerekirdi?Vekalet verdiği kişinin oyunun rengi neydi?
Ahmak Vatandaş 05 Aralık 2017 09:09
Bu kadar pisliğin içinden bile bir mağduriyet çıkarma çabası içinde olan bir siyasal partiye oy verdiğim için nedamet duyuyorum Elif Hanım..Benim gibi düşünen bir çok insana rastladığımı da ayrıca belirtmek isterim..
evin 05 Aralık 2017 09:08
yazılarınız ahmet davutoğlu basın bülteni gibi...ahmet davutoğlu madem bu kadar süperdi kuzu kuzu istifa etmeseydi...basra harap olduktan sonra ağlamanın faydası yok...
ferhat usta 05 Aralık 2017 08:46
Davutoğlu nun siyasi hayatını ne bitirdi bilemem şüphe yoktur tarih bunları bir kenara not almıştır.Ancak inandığım hatta ömrümün sonuna kadar savunacağım tek gerçek Türkiye de kamu hesap verebilir ve şeffaf olmak zorundadır.Bu çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirasdır.Seçip başıma getirdiğim insanlar bana hesap vermelidir.Aynı zamanda vatandaşta ahlaklı namuslu olmalı devleti soymanın amme malına halel getirmenin büyük bir ahlaksızlık olduğunu kabul edip gereği gibi yaşamalıdır.Vergi çalarak devleti dolandırarak hayatını idame ettirenler asıl vatan hainleridir.İmar rantlarıyla halkın hakkını gasbedenler makam arabalarıyla çoluk çocuk gezenler ünvanına güvenip vatandaşına eziyet edenler aldığı maaşın helal olup olmadığını sorgulamayanlar en önemlisi Allah tan korkmayanlarla bu memleketde ne föte biter ne cetö biter
Selim 05 Aralık 2017 07:28
Neden olamadı acaba!
cevat karakalem 05 Aralık 2017 05:39
Davutoglu gene dogru olarak yapilmasi gerekenleri acikca ve anlasilir sekilde ifade etmis. Umarim kendisini gene ust duzeylerde gorebiliriz.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 04:43
Hain FETÖ Örgütü 17-25 Aralık Deillerini Hukuka uygun toplamadığından, Zanlıların yargılanmasını engelledi. ABD Uşaklığıyla soruşturmayı gerektiği şekilde yapmadı , geciktirdi, gerekli delilleri toplayamadı. Bakanlar Yüce Divana gitselerdi bile, KORAY AYDIN gibi delil yetersizliği ile kurtulacaklardı.
KARAR OKURU A,er 05 Aralık 2017 04:38
yuzde 49,5 oy alıp başbakan olduğunda 4 bakanın yüce divan yargılamasında kaçarak ona oy verenleri hayal kırıklığına ugratmistir şimdi çıkmış hırsızlık yapan rüşvet yiyen yargılanması gerekir demek seçmenin aklıyla dalga geçmektir o zaman devlet adamlığini yapsaydı şimdi abd.de yargılama reziligini yasamazdik
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 04:26
Bir başbakan yurt dışına çıkarak mı tepkisini belli ediyor? Allah bilir çıkarken de kapıyı çarpmıştır.
Has Parti 05 Aralık 2017 03:37
Elif Hanım adam için dört nota verildi daha bundan fazla özgüven savaş ilanıydı, hükümetin hakkını yiyorsunuz bence.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 04:19
0
seviyorum senin yorumlarını.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 18:44
2
Has parti li ve kankalari yavru mankurtlar hız kesmeden iftiralarına devam ediyor. Milletin gözünde en büyük hırsız sizsiniz şaşkınlar sizi.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 03:03
SAYIN YAZAR NE GÜZEL YAZMIŞ. Hukuk büromda,FETÖ SANIKLARINDAN BAZILARI İLE SAMİMİ YÜZLEŞİRKEN HEP BİR AĞIZDAN SAYIN DAVUTOĞLUNA SALDIRDIKLARINI HAYRETLE İZLEDİM.neden RTE.değilde DAVUTOĞLU DEDİM.AYNEN ŞU CEVABI VERDİLER...ONUN ADİL DAVRANIŞI,BİLGİ BİRİKİMİ DÜRÜST OLUŞU BİZİM için TEHDİT OLUYOR.BİZİ BÖLMESİNDEN ENDİŞE EDİYORUZ DİYE SAMİMİ İKRARLARINI İZLEDİM...... Adil ve dürüst olunca ellerindeki silah gidiyordu .ONUN İÇİN HEPSİ YALI TROLLERİ çeteler,pensivanya,dürüstlüğe savaş açtılar..HEPSİ İÇIN TEHDİT DAVUTOĞLU.
Ali Adıyaman 05 Aralık 2017 02:40
17-25 olaylarında fetönün rolü olması akp nin ve bakanlarının rüşvetçi oldukları gerçeğini ortadan kaldırmaz
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 13:53
5
ali adıyaman adlı cesur solcu , abd ve kankaların ypg, güvenlik sağlarken işid geçiş yapıyor ne iş? diye soranlara cevap ver önce. ama solcular işin içinde abd olunca hemen kuyruklarını sıkıştırıp kaçıyorlar. papucumun çakma solcuları.
Salih 05 Aralık 2017 01:24
Davutoğlu zarrab konusunda hata yapmadı hatayı yapan RTE muhtemelen konunun kendisine de değeceğini tahmin etmişt. Bunlari yüce divana gonderdiginde mahkeme safhasını tümüyle kontrol altına alması mümkün değildi. Bu konuda kendisini de içine alan suclamalar olabilirdi. Erdoğan bayraktarin açıklamaları bu yönde idi bundan dolayı bu riske girmedi. Ama abd nin bu zarrab i kullanarak siyasi iktidarı yıpratma sonucunu seçim sonucu gösterir. İki ihtimal de olabilir.
KARAR OKURU 05 Aralık 2017 00:52
Domino taslarinin devrilmesine az kaldi lakin bedel odemek kaygisindan keskin bir elestiri ortaya koyamiyorsunuz.sahsen bana deger katan bir yazi degil yalnizca domino taslarinin devrilme parametrelerini olcen veriler iceriyor. Hak adalet esitlik artik bu donemin en buyuk ihtiyaci
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN