Back To Top
Ah Saffet ah!

Ah Saffet ah!

 - Son Güncelleme: 22.02.2019 Cuma 09:35
- A +

Aç kalırız da yedirmeyiz...

Dünyaya meydan okuyoruz...

Batı bizi kıskanıyor...

Şer güçler saldırıyor...

Vs vs vs

***

Hem kıskanılan ülkeyiz, hem de her saldırıda yıkılan ülkeyiz. Hem güçlü ülkeyiz, hem de beka sorunu bitmeyen ülkeyiz.

Siyaset böyle bir şey.

Her tarafın betonlaşmasına izin veririz; sonra da betondan şikayet ederiz. Depremde toplanma alanlarını imara açarız, sonra da depremde toplanacak alan kalmadı deriz.

Kısaca siyasette söylemler ile eylemler çok farklı olabiliyor.

Kim hangisine inanmak istiyorsa herkese bir söz var.

Ama bir başka gerçek ise şu: Durum hiç iyi değil...

15 Şubat günkü Çarklar durdu işsizlik rekorda başlıklı yazımda şu noktalara değinmiştim: “1981-1991 arası işsizlik oranı %9,1’di. Aynı işsizlik oranı 1991-2001 arasında da yaşandı. 2001 krizi sonrası en yüksek işsizlik 2002 yılında %10,8 ile yaşandı. O yıl 2 milyon 768 bin işsiz vardı. Her 100 yetişkinden 5,1’i işsizdi.”

Yazının çıktığı gün (15 Şubat) 2018/Kasım ayı işsizlik verileri açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı 3 milyon 907 bin kişiye ulaştı.

Artık 15+ yaş üstü her 100 yetişkin kişiden 6,4 kişi işsiz.

Pardon, işsizdi...

Dün itibari ile işsiz sayısından 1 kişi eksildi. Hem de çok ama çok acı bir şekilde.

Tekirdağ’da yaşayan Saffet G. arkasında bir not bırakarak intihar etti. Notta şöyle diyordu, “Bana mezar taşı yaptırmayın. Sadece bir mezar taşı olsun. Ben hakkımı size helal ediyorum. Siz de bana hakkınızı helal edin. Biliyorum, sizi çok üzdüm. İşsizlikten bunaldım.”

***

15 Şubat tarihli yazımda ‘bakmayın siz TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun umutlu açıklamalarına; bakmayın Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’ın ışığı görmesine’ demiştim.

Dün işsizlikten bunalan 1 insanın ışığı söndü.

06 Şubat günü Herkes Sorumlu! başlıklı yazıyı şu şekilde bitirmiştim: “Bugün bile 4 milyona dayanan işsizlik çok ciddi bir sosyal problemdir. Yarın bu sayı 5 milyona geldiğinde ne yapacağız? Sosyal sorunları, intiharları, boşanmaları, aile içi geçimsizlikten doğan cinayetleri vs vs nasıl çözeceğiz?”

Evet, hepimiz sorumluyuz bu tablodan.

Hepimiz giden 1 candan da sorumluyuz.

En ücra köşedekiler de sorumlu.

Gerçeklere gözlerini kapatanlarda.

***

Rahmetli Ahmet Kaya seslendirdiği parçasında şöyle diyordu:

“Bu ne beter çizgidir bu

Bu ne çıldırtan denge

Yaprak döker bir yanımız

Bir yanımız bahar bahçe...”

07 Şubat tarihli İtibar!başlıklı yazımda yine rahmetli Adnan Kahveci’den bir alıntı yapmıştım: “Devlet adamları fakir ölmelidir ki, idare ettikleri milletler zengin ve mesut olsunlar.”

Yazının devamında ise “İtibarı koltuk, gösteriş, şatafat olarak görmüyor Adnan Kahveci; itibarı kişilikle kazanılacak bir değer olarak topluma sunuyor. Bugün az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke liderlerinin veya yöneticilerinin en önemli varlıkları kamusal malları hoyratça kullanmalarıdır. Belki de gerçek itibar asıl devlet malından tasarruf yapılarak kazanılıyormuş.”

***

Evet, karşılaştığımız tablo çok ciddi. Yıllarca Avrupa ülkelerinin büyük kısmını yolladığı para ile bir bahar havası yaşadık. Üretmeyi, çalışmayı teşvik edemedik. 

Ankara’da şişman bir bütçe var. Sürekli para topluyor.

“Ankara zayıflamazsa toplum refaha eremez...”

Bunu defalarca söylüyorum. 

Bugün özel sektörü zararına çalışmaya zorluyoruz. Ama aynı zamanda kasada ne varsa dağıtıyoruz. AK Parti ilk 5-10 yılında ne başarı elde etti ise bugün tersi yoldan gidiyoruz.

Bu yolun sonu 90’lı yıllara çıkıyor. Hatta çıktık bile.

Acılarımız artıyor.

Aç kalırız, direniriz diye gücü olanlar olabilir. Ama ya gücü olmayanlar ne yapacak. Dün Saffet gitti. Yarın ne olacağını bilen var mı? Karar sizin...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
K 26 Şubat 2019 12:09
Yuzde 10 issizlik olup nasil her 100 kisiden 5 i işsiz oluyor
karar okuru 24 Şubat 2019 13:37
saffet e Allah rahmet etsin çok üzüldüm bizi yönetenler ne yapıyor koltuk beka sı peşindeler tok açın halinden anlamıyor umurlarında değil
Artık tarih tekerrür etmesin....millete hizmetkar olmaya geldik deyip kendilerini milletin efendisi görmeye başlıyorlar.. Başa gelenler bir süre sonra makama ve paraya kendini kaptırıp bozuk düzene uyum sağlıyor.Bizler halk olarak buna dur demeliyiz.Maalesef hiçbir partinin alternatifi yok. Şahsen dinini yaşamaya çalışan bir vatandaş olarak dinci bir partide olmamalı diyorum Herkesin kendine göre yorumladığı bir din anlayışı ile devlet yönetilmez.Sadece herkese eşit, adaletli , işin ehline verildiği bir işleyiş ve başa gelenlerin kendilerini (dost akraba dahi
Turgay 23 Şubat 2019 10:12
Geldiğimiz durum şu. Bir yazar kasa bir iktidarı düşürdü. Şimdi ise islamcı olduğunu iddia edenlerin saltanatları hüküm sürerken intihar edenler, kendilerini yakanlar, çöpten yiyecek toplayanlar 3 lira ucuz diye kuyruklarda saatlerce bekleyenler ve sarayda kilosu 5000 tl'lik beyaz çay içip değil tadına bakmak adını bilmediğimiz yiyecekleri tıkınanlar. Ve o kuyrukta bekleyenlerin bu saltanatı yaşayanlara koşulsuz itaati. Adam komünist ama doğru söylemiş (CHE) "Özgürlüğün en büyük düşmanı, halinden memnun olan kölelerdir."
Menderes YILDIRIM 22 Şubat 2019 23:27
İbrahim Bey; Şuan Halen KARAR GAZETESİ İnternet sayfasında HABERLERİ Okuyorum. BDDK Kredi Kartlarında + Tüketici ve Taşıt Kredi Taksit Sayısını Arttırıyormuş. ALLAH' ım Sen Nelere KADİRSİN. daha Dün, TAKSİT SAYISININ Artmasının Ekonomimize Ne Kadar ZARAR VERDİĞİ için Taksit Sayısını Daralttık DEDİLER. Şimdi ÇARESİZLİK ten Taksit Sayısını Yeniden ARTTIRIYORLAR. İbrahim Bey; Hükümetin Bu ZİGZAG Kararları BENDE 1 NİSAN Dan Sonra EKONOMİ de ÇOKKKKKKK BÜYÜKKKKKK Sıkıntının Olacağının Haberi Diye DÜŞÜNMEYE BAŞLATIYOR. Saygılarımla
Gökhan 22 Şubat 2019 23:14
Haksızlık ediyorsunuz İbrahim bey adamlar (bana göre paralarını dışarıya kaçırıyorlar) Amerika'da 2.5 milyon dolara arsa aldılar.Deprem olursa oraya gideceğiz. :)
Menderes YILDIRIM 22 Şubat 2019 22:39
İbrahim Bey; Bir Yazınız da "TOPLUM YARARINA ÇALIŞMAYI" Yazar mısınız? Toplum Yararına Çalışanlar Sonuçta Benim İNSANIM, Benim, Onun, Şunun Kardeşi. İTİRAZIM Şu, Türkiye' deki İŞÇİLERDEN Kesilen İŞSİZLİK FONU Parasından KARŞILANIYOR. Sorum Şu? Toplum Yararına Çalışanların İşe Girmesi, Sadece İŞÇİLERİN SORUNU mu ki, Sadece İşçilerden Kesilen Para ile KARŞILANIYOR. İşçilerden Kesilen İŞSİZLİK FONU Parası AMACI + KURULMA DIŞINA Çıktı, AKP nin Siyasi Beceriksizliği ile İŞSİZ KALANLARI ve AKP nin SEÇİM YATIRIMI Olur Haline GETİRİLD
Menderes YILDIRIM 22 Şubat 2019 22:30
İbrahim Bey; İlk Yaptığım Yorumumda, Bir SURİYE' li için ÜLKEMİZİ YÖNETENLERİN Ne Kadar BONKÖR Olduğu 729,17 TL Kişi Başı Harcadığı Yaptığım HESAPLA Ortada. Saffet' e ve Saffet Gibilere Gelince Neden BONKÖR Olmuyorlar. Saffet, Okudu, Askerliğini Yaparak Vatan NÖBETİNİ Yaptı, O Arada SAVAŞ Çıksa Vatanı için ÖLMEK' ye TERDDÜT Etmeyecekti. SURİYE' liler, Ülkeleri Savaş Yaşayınca KAÇTILAR, Benim SAFFET' lerim Suriye Topraklarını KORUMAYA GİTTİ, CANLARINDAN OLDU, EKONOMİK OLARAK Paralarından (35 Milyardan) Oldular, Ama MEZARTAŞI OLMADAN.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 23:07
3
Yaptigin hesap yanlis.
ÖTÜKENLİKURT 22 Şubat 2019 22:27
Ülkemizdeki yazarların çoğu yarın torunlarının yüzüne bakarken kıpkırmızı olacaklar! Uçuruma gidişi neden yazmadın dede dediğinde torunu yutkunacak, kekeleyecek ve kahrolacak! Fakat bazı sizin gibi bazı yazarlar, bu yazdıklarınızı gösterip BAK TORUNUM, SEBEPSİZ TUTUKLAMLARIN KOL GEZDİĞİ, İDDİANAMELERİN ŞÜPHELİ KİŞİ TUTUKLANDIKTAN 3 SENE SONRA YAZILDIĞI DÖNEMDE DEDEN BUNLARI YAZDI diyeceksiniz! Yazınızı face de paylaşıyor, sizi tekrar tebrik ediyorum...
Honore de Abraham 22 Şubat 2019 19:35
İbo fransada olsa 2 gunde bir "ah pierre ah" yazısı yazardı.cunku fransada tarim devi ekonomi devi fransada 2 gunde 1 ciftci intihar ediyor..
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 23:44
1
Hadi Fransızlar varoluşcu da intihar ediyor, sen necisin ki böyle bir konuyla dalga geçebiliyorsun? İnsan mısın sen?
Gerçekler acıdır ve bedellidir.Sen gerçekleri yaz İbrahimbey.Bir tane gerçek bir harman yalanı yakar.Gösterge eskiden beri belli;Ankara semizleşiyorsa vatandaş züğürtleşir.
Menderes YILDIRIM 22 Şubat 2019 17:27
Boğazda Yapılan Bir KÖPRÜ = 3 Milyar $ + Dünyanın Yükseklik Bakımından 3. Barajı Deriner Barajı = 1,4 Milyar $ + 2 (İKİ) Adet Şehir Hastanesi ORT. 1,5 Milyar $ + Bu Örnekleri ARTTIRABİLİRİZ. SURİYELİLERE Harcanan 35 Milyar DOLAR Kendi İNSANIMIZA Harcansaydı, SAFFET ve Saffet Gibiler YAŞAYACAKTI. Sadece, SURİYELİ Vatandaşlar Yerine TÜRKİYE CUMHURİYETİ Vatandaşlarını da SURİYELİLERİN YARISI KADAR (Tamamı Kadar Demiyorum), SEVDİĞİMİZ de Saffetler YAŞAYACAK. ALLAH Rahmet Eylesin, Ruhu ŞAD Olsun. Saygılarımla
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 20:25
1
Menderes saffetin yasadigi belediyenin genclerin istihdam sorunlarina sosyal sorunlarina ruhsal sorunlarina sorumlulugu gorevi ve cozumu nedir ? Tam yapmismidir?
Menderes YILDIRIM 22 Şubat 2019 21:30
1
Menderes saffetin yasadigi belediyenin genclerin istihdam sorunlarina sosyal sorunlarina ruhsal sorunlarina sorumlulugu gorevi ve cozumu nedir ? Tam yapmismidir? DEMİŞSİNİZ. Sorunuza SORU ile CEVAP Vereyim. 1) İstihdam Sorununu Çözmek HÜKÜMETLERİN İşi mi? - BELEDİYELERİN mi? 2) Türkiye' de HÜKÜMETLERİN 1. Görevi SURİYE' lileri mi DÜŞÜNMEK? Yoksa Türkiye' deki SAFFET lerimi DÜŞÜNMEK? 3) SURİYE' lilere 35 Milyar Dolar' ı AKTARMASALARDI, SAFFET' e İŞ Olur muydu? 4) ÖLÜMÜNE Tüm YANLIŞINA Rağmen AKP li Olmayı BIRAKIN. ALLAH için KARAR VERİN.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 23:12
0
Soruma soruyla cevap verme menderes.yazdigim diger cevabi yayinlamadi karar yayinlasa cevabi gorurdun :)
Menderes YILDIRIM 22 Şubat 2019 17:05
İbrahim Bey; Biraz RAKAMA Boğacağım ÖZÜR DİLERİM. Tayyip Beyin SON AÇIKLADIĞI RAKAM Suriyelilere 35 Milyar $ (DOLAR) Harcanmış. Kendi İfadeleri, Benim, Sizin Değil. Yaptığım Hesaplama ile Suriyeliler 35 Milyar $ / 4 Milyon Kişi = 5 Yılda Kişi Başı 8.750 $ Yardım Yapılmış = Suriyelilere 5 Yılda Yapılan Yardım (60 Ay) = Kişi Başı 145,83 $ Yapar. Yapılan Kişi Başı $ (DOLAR) Yardımını TL ye Çevirirsek =729.17 TL Yapıyor. İbrahim Bey ve İŞTE SAFFETİN MEZAR TAŞININ PARASI. ALLAH Rahmet EYLESİN. RUHUSAD Olsun. Saygılarımla
musto 22 Şubat 2019 14:16
Sn yazar iktidarın elinden gelen budur daha dün ilave 20.000 öğretmen 18.000 jandarma 8.000 bekci alacaklar yavaş yavaş şirketleri ,atölyeleri ,kapatacak ucundan, ucundan devlete,yerleşeceğiz. kredili aldığımız evleride bankalar, kanalıyla belediye'ye teslim ettik'mi al sana lojman, ve oluruz sosyal devlet.
Zor tercih! 22 Şubat 2019 15:44
38
Yazara göre Türkiye batıyor.Bu kadar elaman alan kurum batık olabilir mi?1930 ların Türkiyesi yok.Sadece sokaklarda park edilmiş araba sayılarına bakın bu bile cevap olarak size yeter.Sadece bankalarda 150 milyar dolarlık vatandaşın Döviz hesabı var.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 16:33
3
sokakta arabalarmış gir sor bakalım galerilere pazarlara arabasını satan kaç kişi var alan kaç kişi var. bende onlardan biriyim satılmıyor araba ne yapalım kesip jiletmi yapalım arabayı. ayrıca araba ne zamandan beri lüks oldu.
musto 22 Şubat 2019 16:49
0
Şişirilmiş balon fiatlarla,millete ev aldırdınız balon söndü millet bankalarla,başbaşa kaldı neden bu kadar teşvik ettiniz inşaatı soğan,patates de olduğu gibi vatandaşı kandırıyorsun bin liralık daireyi on bin liraya satıyorsun hesabını sormadın.
Zor tercih! 22 Şubat 2019 18:48
35
Bak musto oğlum 120 bin liraya ev aldı. Bunu tamamen banka kredisi ile aldı toplam maliyeti 150 bin lira borcunuda kapattı şimdik evi 400 bin lira.Aldığı kira ile evinin kirasını karşılıyor.Bu gerçek balon sensin!
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 20:14
8
16 33 satilmiyorda trafikteki arac sayisi nasil artiyor
musto 22 Şubat 2019 21:35
0
18.48 Şu anda ataşehirde,kartalda,yüzlerce inşaat,durmuş çivi çakılmıyor alıcı yok sen istediğin kadar fiatı,şişir geçen sene Tokinin yaptırdığı Tual, adalar projesinde 850.000 tl sattığı daireyi,600.000 tl satamıyor projeyi teslim edemiyor gecikti millet isyanda.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 13:00
Bu duzen kesinlikle degismeli.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 16:34
0
öyle bir hale getirdiler ki iktidar gitse bile kolay kolay düzelmez. sistemi ekonomiyi eğitimi yargıyı insanları herşeyi mahvettiler
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 16:41
0
hakkaten kırk yıllık dostumuzla akrabalarımızla konuşamaz olduk. kavga etmeyelim diye birbirimiz görmüyoruz. bu ne kepazelik yaa. abuk subuk haberlerinizle proramlarınızla beynini yıkadınız milletin. herkes herkesten nefret eder hale geldi. öyle atesit falanda değil haa beş vakit namazlı adamlar hepsi. aynı kıbleye dönüyoruz bu kadar kopukluk olurmu?
dost 22 Şubat 2019 12:21
yazılarınızı her zaman takip ediyorum Afyon da esnafı desteklemek için kosgeb kredi dağıtıyor. bir esnaf yakınım zor durumda, kosgeb krediyi verirken ev tapusu ve bir memur kefil istiyor, kredi çıkıyor tekrara yeni bir tapu ve memur kefil istiyor, vereceği kredi 50 milyar, kredi işe yarayacak mı hayır, bir kaç ay daha teker dönecek ondan sonra iflas, dükkanda 400 milyarlık mal var ama satış yok, her gün içerden yiyorlar. durum felaket, bir kaç aya iflas kaçınılmaz
Hasan Fevzi 22 Şubat 2019 10:52
Tanır onu her doğan..... Kibir ve kepazelik, popülizm tavan yapmış, insanların aklına değil duygularına hitap eden kazanıyor. Aklı kullanmak emek istiyor gayret istiyor, bizde duygusal bir toplumuz acı ama gerçek maalesef....
hahahha 22 Şubat 2019 10:41
kemalin çöpten yemek topluyorlar millet aç dediği kadının 4 katlı evi var ve ben sokak hayvanları için topluyorum demiş, dava açacak :) varsayalımki iftira değildi AB de ABD de bir ton insan var çöpten yiyecek arayan. BBC de izledim.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 10:25
bizi kıskanan almanya, 2018 yılında dünyada en fazla dış ticaret fazlası veren ülke.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 21:14
4
Begenmediniz katar naapmis
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 22:14
0
Tamı tamına 295 milyar dolar sadece 2018 yılında ticaret fazlası verdi. Biz fazlasından vazgeçtik, yeter ki açık vermeyelim!
Dolar hala 5.30 larda vergi indirimi yok kopru gecisleri ayniniken migros sanal markette nasil patates o kadar düşverdi..yoksa maliyetler BAHANE miydi..devlet fahis karla satan hal leri yayinladı.
karar ÇİZERİ 22 Şubat 2019 10:14
yazar kara kara yorumlar yaparken reel kesim güven endeksinin arttığını gördük şubatta.
ERKAN DOĞAN 22 Şubat 2019 10:10
Sayın Kahveci Bugün gazetelerde bir haber var.Bir üniversiteye Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji ismi verilmiş. Erdal İnönü Parkı, Turgut Özal Kaplıcaları gibi isimlerde mevcut. Alparslan Türkeş ya asker yada siyasi yönü ile ilgili bir bölümde anılsa anlarım. Ya da diğerleri park ve İnönü, Özal ve kaplıca gibi.Bu kafalardan bu memlekete hizmet beklemek Papa'nın Müslüman olmasını beklemek ile aynı. İşsizliğe sıra gelir mi. Bu insanların yönettiği bir ülke vatandaşı olmaktan utanıyorum.Lütfen yorumları sansürlemeyin.
ati 22 Şubat 2019 09:55
ekonomi alanındaki tespitlerinize katılıyorum, bir kaç konu dışında. ama, SAFFET'i niye bu yazıya konu ettiniz? intihar bir hastalık halidir. intihar edenler aslında o toplumsal konuyu intiharlarına mazeret ederler. bu bilimsel tespittir.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 12:55
0
Galiba siz, işsiz kalmanın nasıl bir ruh hali olduğunu bilmiyorsunuz. Gençseniz aileniz, çevreniz baskı yapar, aile içinde bile olsanız o yemek boğazınızda kalır. Evliyseniz çoluk çocuğunuzu nasıl geçindireceğiniz , çaresizliğiniz kabus gibi çöker üstünüze. Beden sağlığınızı ve ruh sağlığınızı kaybedersiniz. Eminim şu anda bu ruh halinde yüzlerce insan vardır aramızda.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 14:08
18
7 yaşımdan beri aklınıza gelmeyecek işlerde çalışarak üniversite kazanıp, öğrenciliği sırasında da çalışmış birisine söylediniz bu sözü... ama hiç işsiz kalmadım. şimdi işimden bir şekilde uzaklaşsam (hekim'im bu arada) çevremde yapabileceğim onlarca iş olduğunu izliyorum. sorunumuz ya elimizdeki diploma alanında ''yetkin'' olmamamız, ya da iş beğenmememiz. (işsizlerin en az yarısı için doğru bu söylediğim.)
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 16:08
3
14:08'e göre Saffet iş beğenmemiş ve kibrinin kurbanı olmuş.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 16:40
0
adam da diyorki milleti o hale getirdiniz. çaresiz bıraktınız.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 09:50
Siz yazmaktan bizde yorum yapmaktan usandık artık, değişen bir şey yok. Bizlerin sonuda saffet gibi olmaz inşallah, O’na ve ailesine bu acıyı yaşatanlar eminin şu an kuş sütünün eksik olduğu masalardadırlar.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 09:17
Ben de bu ikilemi yaşıyorum. Sevdiklerimi her gün mü üzeyim yoksa sadece son bir kez mi?
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 11:35
0
Lütfen böyle düşünmeyin. İkinci durumda da inanın her gün, misliyle üzülecekler. Umudunuzu yitirmeyin, ne olur.
Mahmut Emre Topsakal 22 Şubat 2019 08:55
Allah'ım rahmet eylesin, Allah'ım memlekete dirlik ve düzen versin.Kaleminize sağlık.Yazik yazık milletime ...
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 08:47
Beceriksiz adamların yapacağı tek şey başarısızlıklarına bahane uydurmaktır. Şimdi yapılan da bu. İşin acı olan tarafı bazı okuyucuların da bu durumu normal göstermeye çalışması. Başaramadınız, yanlış yoldan gittiniz, beton ekonomisi uyguladınız. Bunlar da sonucu.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 08:42
Hani bizim dünya liderimiz yok muydu? Almanya bizi kıskan mıyormuydu? Dış güçler, üst akıl vs nasıl bizi etkiledi. Devlet israfçı, problem burada. Hatta devlet demeyelim de daha genişletip kamu diyelim.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 06:21
Allah kimseyi çaresizlikle, yoklukla sınamasın. Ne bugün Saffet kimsenin umurunda olacak ne de yarın Ayşeler Hasanlar. En acı olansa hala birilerinin toz pembe hayaller içinde olması. Allah herkese yardım etsin...
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 06:04
saffet kesin fetöcüdür. hükümeti karalamak için kendini asmıştır
sabır! 22 Şubat 2019 03:30
Muhalif yazar kardeş,Türkiye yarın sabah batacakmış gibi yazılar yazıyorsun.Suyu bulandırmaktan hoşlanıyorsun!Devleti nasıl besleyeceğiz diyorsun! devletsiz yaşam hayalimi kuruyorsun!Yahu bir tane çözüm önerin varsa onuda yaz! SP yi adres gösterme!
Mehmet 22 Şubat 2019 08:44
1
Kardeşim sen yazıyı okumuyorsun ben bundan eminim sen İbrahim beyin yazılarının altına yorum yapmak için geliyorsun bu anlaşıldı adam sorunları söylüyor bunun tersi ise çözümleridir ki bunu da belirtiyor zaten sen bence yazıyı bir daha oku yada git haber7 oku!!!
Bir adimiz var! 22 Şubat 2019 01:57
Saygideger ibrahim Kahveci bey; Öncelikle yazilarinizdan istifade ettigimi, tesekkürlerimi ifade etmek isti,orum. Ve Rahmetli Adnan Kahvecinin yazi ve ropörtajlarina ulasabilecegim bir adres, bu konuda yol-yöntem, yardiminizi önerinizi rica ediyorum.
Karar Okuru 22 Şubat 2019 01:39
Çok acı bir uyarı ama bu tarz bir anlayışın ortadoğuda hatta doğuda çok görülen baskıcı hoyrat baas rejimleri ve yoksulluk döngüsüne girdik maalesef. Bu anlayışın buraya geleceği geçmişteki Osmanlının yaşadığı yıkımlara bakıldığında, o kadar belli idi ki.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 01:09
Balığa sormuşlar derya ne diye sudan çıkınca anlamış Derya'nın ne olduğunu sanki yalnız bunalım Türkiye'de dünyada işsizlik. Poraplem bizim gibi Avrupa'da hem iş siz hem yoksul hem yabancı hem vatan hasreti hem merhametten hem insanlıktan uzak ülkelere gonderecenki. Ozaman anlarsınız ülkenin kıymetini çalışmak isteyen birinin ıssız kalacağına inanmıyorum ama kafana göre iş ararsan çalışan bile issiz
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 08:27
3
poraplemle ne demek istediniz anlayamadım? Eğer problem demek istediyseniz lütfen önce kendinizi olgunlaştırıp sonra fikirlere karşı çıkın zira emeklemeden koşmaya çalışıyor gibi gözüküyorsunuz
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 01:08
Ah Saffet ah! Niye hakkını helal edersin ki. Etme, biz bunu hakketmiyoruz, payı olanlardan davacı ol.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 09:44
17
ben bir hekimim. hekim olarak çalışabileceğim bir iş bulamasam 'bulabileceğim' her işte çalışabilirim. evet işsizlik rakamlarımız yüksek görünüyor. evet eğitim alınan her branşın mezunlarına yetecek iş imkanı yok. ancak şundan da eminim: eğitimi sırasında, o iş alanında 'yetkinleşen' herkes iş bulabiliyor. bu fikre katılınmayacak, biliyorum ama, bundan eminim.
karar okuru 22 Şubat 2019 15:03
2
Hekim arkadaş bu yazdıklarınızla insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.Tabiiki intihar çok üzücü ve çözüm değilde intihara neden olan sebepleride tartışmayacakmıyız. Hekimsiniz ve dönercide çalışıyorsunuz.Doğrumu bu peki. Hani eğitim ve insan kaynağı iş dengesi demezlermi adama. 1000 kişilik bir işe neden 35000 kişi müracaat ediyor sizce.Yoksa Saffet mi suçlu sizce.Ayıp.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 00:59
Fransada gibi avrupanin ekonomi devinde 2 gunde 1 ciftci intihar ediyor.kaynak euronews.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 16:49
0
he tamam o zaman ya. fransada ediyorsa tamam. hollandayı örnek verseydin olmazdı bak. ama fransaysa okey.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 19:13
1
sen bu yalan veri işini tuikten mi öğrendin yoksa ailenden mi?
hekim1 24 Şubat 2019 15:03
0
hekim arkadaşın büyük ihtimalle dişiyle tırnağıyla gün boyu çalışıp kazanan meslektaşlarından farklı bir çalışma alanı var.idarecilerin sabit maaşları 15- 20 binlere çıktı.günde 100 hastayla ömrü tükenen hekimlerin ortalaması 8-10 binlerde.dünya kadar dava şikayet kavganın ortasında. ya da bu hekim arkadaş bir ameliyatı 50 bin tleye yapan şanslı hekimlerden.ya da indüklenmiş bir akademisyen 5 yerden maaş alıyor. bu ülkedeki 150 bin hekimin en az 140 bini bu çalışma düzeni ve gelir durumundan nefret ettiğine eminim.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 01:00
Hocam hala şu 0,84 den 0,89 a tarla fiyatinin nasil %75 artiyor oldugunu aciklamadiniz.hesap makineniz mi bozuktu ??? Ayrica kopru fiyati sebze meyveyi artiriyorsa istanbulun avrupa ve asya yakasinda niye fiyat farki yok ??? Her sebepten intihar her ulkede her an olur. Reha muhtar kopruden her aksam yayin yapiyordu..gecende atanamayan ogretmen intihar etti dediler sonra baktik ki daha 3.sinifta ve henuz ogretmen olmamis.nasil atanacak.
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 08:14
4
Alakaya maydanoz. Yazar ülkemizin geldiği durumdan bahsediyor, sen ne anlatıyorsun, Türkiye de yaşamadığın belli.
çelişki 22 Şubat 2019 08:22
3
hayat size güllük gülüstanlık birader. adam senin gibilere koymuş noktayı sen halen anlamamazlıktan gel Hem kıskanılan ülkeyiz, hem de her saldırıda yıkılan ülkeyiz. Hem güçlü ülkeyiz, hem de beka sorunu bitmeyen ülkeyiz. ne yaman çelişki bee
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 00:34
Sayın Kahveci yazılarınızda olması gereken üslup ve tonlarda herşeyi apaçık söylüyorsunuz , uyarılarınızı yapıyorsunuz fakat unuttuğunuz veya göremediğiniz birşey var o da bu iktidara bişey anlatmak , söylemek sadece akıntıya karşı kürek çekmektir yani kendileri hariç hiç kimseyi dikkate almıyorlar
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 00:25
Allah affetsin geride kalanlara sabır versin.Keşke intihar etmesydi
KARAR OKURU 22 Şubat 2019 00:13
.... 'AK Parti ilk 5-10 yılında ne başarı elde etti.......' ... Bu makaledeki tek hata! Başarı-maşarı yoktu, dincilik/mezhepçilik kanallarına akın vardı. Vardığımız yer şimdi şikayet ettiğimiz yer. Hadi, rast gele, kolay gele.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN