Bazı komik oy verme gerekçeleri

Yarın yeniden sandığa gidilecek. Etrafta eş-dost arkadaşlar vs ile insanların oy verme gerekçelerini dinliyoruz. Sosyal medyadan, iletişim ağlarından gruplarda yazılanlara bakıyoruz.

Çok ama çok ilginç gerekçeler dolaşıyor ortalıkta.

İlk başta en komik gerekçe: Yönetimdekiler İslami değerlerimize sahip ve bunları korumamızı sağlarlar.

Buna tek kelime ile cevap vereyim: Bugün memleketimizde İslam’a bundan daha büyük zarar veren, milyonlarca deistin yetişmesine neden olan, İslam’ın temel değerlerini ‘dava’ veya ‘iktidar’ uğruna görmezden gelen kimler olabilir? Bu şekilde düşünen kim var ise en yakın bir alime gidip sormasını öneririm.

Hatırlar mısınız? “Alnı secdeye gidenden zarar gelmez” kim kimin için demişti? Ne ilginç değil mi?

***

Bir başka gerekçe:

“Aç kalır vatanımızı satmayız, vatanımızı böldürmeyiz. Hele hele HDP ile görüşen Kılıçdaroğlu ne gibi bir gizli anlaşma ile terörle işbirliği yaparak ülkeyi tehlikeye atıyor.”

Bir başka sakat ötesi deli zırvası daha.

Bu ülkeyi bölmeye ve/veya teröre destek vermeye Ülkenin kurucu partisi mi onay verecek? Hatta şunu net söyleyeyim ki “Çok fazla desteklediğim çözüm sürecinde en büyük engellerden biri de katı Kemalist düşünce idi.” Bu neye benziyor biliyor musunuz: Yıllarca FETÖ ile operasyonlar çekilen ülkede bir de bakmışsınız ki işbirliği halinde olanlar herkesi FETÖ’cü ilan ediyor.

O kadar ilginç ki, FETÖ ile beraberken seçim kazanıyorlar, FETÖ düşmanlığından da seçim kazanıyorlar.

Allah cc akıl fikir versin.

Ama şu teröre tekrar gelelim: Çözüm sürecinde eleştirdiğim bir konuya değinmem gerekiyor: Süreç yasal TC partisi HDP ile yürütülmek yerine direk örgüt ile temasla yürütüldü.

Ve şimdi tekrar gelelim hassas dengeye. RT Erdoğan neden ve niçin “Edirne’deki İmralı’dakine hesap verecek” demişti.

Öcalan ve örgüt ile bir çok temas yolu olan belli ve iki olayı hatırlayalım: Osman Öcalan TRT’ye yayına çıkartıldı, yerel seçimde İmralı’daki terörist başından mektup okutuldu? Bunları CHP ve Kılıçdaroğlu’mu yaptı? Başkan Kılıçdaroğlu’muydu?

Hatta bunu şu şekilde formüle edebiliriz: Kim kiminle diyalogda:

İktidar= İmralı+Kandil

Muhalefet= HDP+Demirtaş

Demişti ya Erdoğan “Edirne’deki (S. Demirtaş) İmralı’dakine (Öcalan) hesap verecek”

Üstte verdiğimiz formülü bir düşünün bakalım terör teoriniz ne kadar doğruymuş?

Not: Terörle mücadele silahla sonuna kadar yapılır ama aynı zamanda terörün kaynağı olan sorun çözülür. Aksi halde terör bitmez... Ve ikinci nota: Bölgede HDP’ye oy veren 6 milyon seçmen ve o halkı ne yapacağız?

***

Gelelim tencere neden iktidar götürmüyor meselesine.

Burada ana argüman şu: Erdoğan ne yapar ne eder krizi önler. Yaparsa Erdoğan yapar...

Bu konuda kısmen haklılık payları var. Şöyle ki bugün kasada zırnık döviz yok. Buna rağmen döviz bir gecede fırlamıyor.

Bu konuda şunu soralım: Putin ve S. Arabistan ile BAE bize bu seçim döneminde müthiş döviz yolladılar.

Acaba ne karşılığında?

Ama bunun da sonuna geldik.

Dövizin fırlamamasında başka nedenler de var: Mesela bugün bankalardan döviz işlemleri ne kolaylıkla yapılabiliyor? Ya seçimden sonra... Acaba 80 öncesi dövizin yasak olduğu Türkiye’yi hatırlayanlarınız var mı? Veya şöyle soralım: 80 öncesi Türkiye’ye ne kadar uzağız?

Eğer piyasalara karşı güvenini kaybetmiş mevcut yönetim devam ederse yaşanacak büyük ekonomik krizi iyice düşünmek gerekir. Bunun olacağı nerede ise kesin... Bütün büyük iktisatçılar bunu dile getiriyor. Muhtemel en az 3-4 milyon işini kaybedecek yeni işsizler demektir. Şimdiden hazır olalım mı diyeyim?

Şu anda zemberek koptu kopacak. Bunu bir bakıma Cumhurbaşkanı Erdoğan’da dile getirdi. “Körfez ülkelerinin yolladığı parayla şimdilik refahladığımızı açıkladı.. Ya sonra??

***

Aslında bu seçimler adeta yalan rüzgarı gibi geçiyor. Cumhurbaşkanı bile meydanlarda-ekranlarda dublaj video gösterebiliyorsa gerisini siz düşünün.

Gerçek dışı bilgiler ve algılar ile realiteyi kaybetmiş şekilde bir seçime gidiyoruz. Buradan çok makul bir sonuç çıkacağı ihtimali oldukça düşük.

Ama ülkemiz gitti gidiyor. Asıl yapısal yıkım ile uzun yıllar sürecek çöküş sürecini önlememiz gerekiyor.
Bizler Arjantin ve Venezuela olmamalıyız. Bunun için yol yakından ülkemizi kurtarmak durumundayız.

Vatanını seven sandığa gitsin.... Başka yol yok.

YORUMLAR (86)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
86 Yorum