Back To Top
Dolar: Almalı mı satmalı mı?

Dolar: Almalı mı satmalı mı?

 - Son Güncelleme: 05.12.2016 Pazartesi 12:37
- A +

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi hafta içi Ankara Sanayi Odası (ASO) Kasım ayı toplantısında konuştu. Zeybekçi “Merkez Bankası olarak kur artışlarında döviz satarak oyuna girdiğinizde spekülasyon amaçlı dalga boylarını hem çıkarken hem inerken kullananların istediğini yapmış olursunuz. Yaptıkları spekülatif harekete Merkez Bankası olarak girdiğinizde 100 milyarlık rezervinizle oyuna dahil oluyorsunuz. Siz oyuna dahil olduğunuzda birileri derhal oyununuzu 2-3 milyar dolarlık alımlarla oynamaya başlarlar. Sonra da yüzde 5-5,5 aralığındaki faiz artırımıyla maçı bitirmek zorunda kalırsınız. İstenilen de odur zaten” dedi.

***

Yakın zamanda siyasilerin konuşmalarında Merkez Bankası döviz rezervi yer alırdı. 2002 yılında 20 milyar dolar altında olan döviz rezervinin bugünlerde 125 milyar dolara çıktığı söylenerek “Korkmayın, kasamız ağzına kadar döviz dolu. Hatta bu rezerv bile az, daha çok olmalı” diye övünülürdü.

Bugün o konuşmaları hatırlayan var mı?

***

Diğer yandan son günlerde vatandaşların bankalarda bulunan 170 milyar dolarlık döviz hesapları dikkate alınarak, döviz bozdurulması tavsiye ediliyor. Bir bakıma dövizi olup, bozdurmayanların vatan sevgisi sorgulanıyor.

Geçen yıl 24 Kasım’da düşürülen Rus uçağının arkasından 08 Aralıkta “Düşen Rus Uçağı ile Kırılan Dayanışma Zinciri...” başlığında şöyle bir yazı kaleme almıştım: “Milli konularda yazı yazmak oldukça zordur. Hele hele milli birliğin sağlanması gereken bir ortamda farklı bir düşünce beyanı çok daha ağır bir yük üstlenmek demektir. Aslında düşen uçak bir kuşak üzerindeki ittifakı parçaladı. Renkli sermaye devrimlerinin güzergahında başarılamayan bir zincir kırıldı. Kırılan zincirin anlamını elbet hem Türkiye hem de Rusya çok sonra anlayacak”

Nitekim Türkiye aradan 1 yıl geçmeden düşürülen Rus uçağının bize ne kadar maliyet oluşturduğunu anladık ve Putin ile barıştık. Oysa o günlerde “1 uçak daha olsa da düşürsek” diyenler hep meydanlardaydı.

***

Merkez Bankası 18-25 Kasım haftası finansal verilerine göre, döviz rezervi 101 milyar 278 milyon dolardan 99 milyar 035 milyon dolara geriledi.

Peki, Türk Halkı ne yaptı? Bankalardaki yabancı para mevduatları 171 milyar 831 milyon dolardan 507 milyon dolar artışla 172 milyar 338 milyon dolara yükseldi.  Fakat detaya baktığımızda bir farklılığı belirtmemiz gerekiyor:  Yurtiçinde yerleşiklerin döviz varlıkları 984 milyon dolar artış göstermiş. Ve de bu artışın 653 milyon doları tüzel kişilerin alımından gelmiş. Şirketler dolar almış. Yurtdışı yerleşikler ise 229 milyon dolar ve yurtdışı bankalar 202 milyon dolar olarak toplamda 431 milyon dolar satmışlar. Yerli dolar almış-yabancı satmış...

***

Şimdi gelelim asıl meseleye. Dolar almalı mı; yoksa satmalı mıyız? Ekonomi Bakanı’nın söylemine göre 100 milyar dolarlık Merkez Bankası bile spekülatörlere yem olabiliyorsa, vatandaş ne yapacak? Acaba, Türk Halkına dolar sat tavsiyesinde bulunulurken yem olma durumu hesaba katılıyor mu? Acaba Halkın gücü Merkez Bankasının gücünden daha mı yüksek? Halkın piyasa bilgisi Merkez Bankasının piyasa bilgisinden daha mı iyi? 

29 Nisan 2016: Bankalardaki yabancı para mevduatları tam 192 milyar 942 milyon dolardı.

11 Kasım 2016: Bankalardaki yabancı para mevduatları tam 170 milyar 432 milyon dolara gerilemişti.

Yani Türk Halkı, büyük kısmı 15 Temmuz sonrası olmak üzere tam 22 milyar 511 milyon dolar dövizini satmış. Ama ucuza...

Bu döviz satışından dolayı ise şu an 10,5 milyar Lira zarar etmiş durumdalar.

Şimdi bu zarara kim, ne diyecek?

350 yıllık İktisat bilmini yıktığımız şu günlerde, piyasaları da kendimizin yıktığını anlamaya çalışıp, maliyeti Türk Halkına yükleme riskini hesaplamalıyız derim.  Zarar 10,5 milyar lirayı geçti... unutmayalım.

İyi ki dolarım yok.

***

Asıl sorun daha büyük: Likidite

Bugün herkes doların yükselişi veya düşüşünü konuşuyor. Oysa defalarca yazdım... Asıl sorun daha büyük.

Bugün piyasada çok ciddi bir likidite sorunu yaşanıyor. Çok büyük firmalar bile ödeme vadelerini uzatıyor. Bir çok işyerinde maaşlar ödenmemeye başlandı.  Para dönmüyor yani... Halk deyimi ile “piyasada para kalmadı”

Keşke sorun sadece dolar kadar basit olsaydı. Keşke çözümlerde faiz ve dolar satmak kadar basit olsaydı. Keşke...

***

Naci Ağbal: Lütfen süre verin

Vergi yapılandırmada ilk taksit ödeme süresi, bildirimlerin geç gelmesi nedeniyle çok kısa süre oldu. Sayın Bakanım bence ilk taksit ödemesinde süre uzatımını yeniden düşünseniz. En azından bu ayın ortasına kadar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Aralık 2016 20:50
Artan sağlık harcamaları ile ilgilide araştırma yapıp, reel rakamlarla bir yazı yazar mısınız? Ülkemiz en geniş kapsamlı aşılama programı olan ülkelerden biri dünya genelinde. Aşı takvimimiz genişledi ama her yıl sağlık harcamaları artıyor. Acil başvurularında hasta ek para ödemiyor ve acile gelenlerin %99'u acil olmayan hastalar. Doktor sen acil değilsin sana yeşil alan muayane kodu gireceğim dese acilde kavga kıyamet kopuyor. En basit grip sağlık ocağında hallolabilecekken, bir hasta en ufak bir üst solunum yolu enfeksiyonu için 3-4 doktor geziyor. Her doktor ayrı reçete yazıyor. Hasta antibiyotik reçete edilene kadar rajatlamıyor. Bunun bir yerden önlenmesi lazım. Hem işgücü, hem para kaybı, büyük israf
Abdullah hasan 05 Aralık 2016 16:30
“Milli konularda yazı yazmak oldukça zordur. Hele hele milli birliğin sağlanması gereken bir ortamda farklı bir düşünce beyanı çok daha ağır bir yük üstlenmek demektir.'' Fikir (aykırı) beyan edenlere kişi veya kurumların fikir sahibinin vatan sevgisi sorgulaması o kişilerin ne kadar fikir sahibi olduğunu gösteriyor kanaatimce, kişide fikir yoksa ne yapacak, çamur atacak tabi, elin de başka ne varki. Fikirlere Saygı konusunda da karnemiz zayıf maalesef.
4 mevsim 05 Aralık 2016 14:54
Çok güzel bir konu hakkında bahsettiğin için helal olsun.Her konuyu ya bizdensin ya hain gibi yorumlar çok kötü.Kimin hain kimin vatansever olduğunu siyasi çıkarları için kullanan insanlar bu ülkeye çok büyük kötü luk yapıyorlar. Insanlar doğruları konuşmaktan korkuyor...Dün Rusya'nın uçağı düşünce aslan kesilen ler daha sonra bunun bu ülkeye ne kadar zarar verdiği ni anladilar. Tarım turizm darbe aldı. Tekstil darbe aldı. Milyonlar etkilendi...Atalarımız boşa dememiş. ..HIRSLA KALKAN ZARARLA OTURUR diye.Akilli olmak lazım. Duygusal olmanın zamanı değil.
Bilge Kagan 05 Aralık 2016 13:50
piyasada para dönmemesinin sebebi herkesin kredi borcu var. ele geçen para çarşı pazara uğramadan taksit ödemesine gidiyor. gerekli gereksiz herşeyi ithal ediyoruz. bürokratik engeller ve yüksek vergilerden dolayı ülkemizde üretim yapmak maalesef cazip değil. parası olanda arsaya gayrimenkule yatırıyor 100 bin tl aldığın arsa 1 sene sonra 200 bin tl algı yok vergi yok bu şartlarda kim üretimle uğraşıpda başını ağrıtacak.
bıktık artık her hareketin vatan severlik-hainlik olarak yaftalanmasından
KARAR OKURU 05 Aralık 2016 11:56
Bir randevu alın sayın Cumhurbaşkanımiza bizzat anlatım önerilerinizi. Köşede yazıyorsunuz ama sanırım büyüklerimiz okumuyor
KARAR OKURU 05 Aralık 2016 11:42
Cumhurbaskani' nin dolari altin yada TLye cevirin kampanyasi ekonomik degil siyasi bir kampanya. Dolarin yukselisinin arkasindaki asil gercek ekonominin dengelerinin bozuk ve rekabet gucunun zayifliyor olmasi. Ekonomideki yapisal sorunlar cozulmeden dolarin yukselisi durdurulamaz. Cunhurbaskani' nin dolar bozdurun kampanyasi ise sorunun temelinde ekonomideki kotu yonetimin degil dis guclerin olduguna halki inandirmak isteyen siyasi bir kampanya. Sorumlu bir davranis degil, ne pahasina olursa olsun iktidarda kalma anlayisi dogru degil. Bunun faturasini agir oder Turkiye...
çocukken 5dönüm bagımız vardı hayvanın dışkısı gübre olur kayısı meyve olur çekirdegi satılır.üzüm pekmez olur su çıktıktan sonra kalan posa sirke olur.bagdan çıkan çubuk budama artıkları yakacak olurdu inekten süt et ürünleri çıkar eşekler güç ihtiyacımızı karşılardı.yünü kullanırdık deriler kullanılır bir tek israf olmazdı.tamam şimdi böyle olmaz ama bu katma degerli ürünler(budama artıkları alkole çevrilebiliyor)ziyan edilmemeli.bir tesis gördüm inek dışkısından hem elektrik üretiyor hem gübre hemde çevre kirliliginden kurtuluyor.
israf haramdır 05 Aralık 2016 11:12
bio dizel bioalkol bio gaz üreterek petrol ihtiyacıda azalır.hiç bir degişiklik yapılmadan benzinliaraçlara /10bio alkol katılabilir.elma 20kuruş diye agaç söktüler bu elmalardan bio alkol üretsek hem çifçi hem ülke kazanır.et 40lira sen çıkan gübreyi bio gazı kullansan yemi yerli üründen yapsan elmanın küspesi yapılsa gerikalanı alkol yapılsa hiç bir nimet israf edilmese ülke rahatlıkla minimum dövüzle yaşar.tavuk gübresi tesisleri hem kirliligi önledi hem elektrik üretiyor hemde gübreye giden dövüzü azattı.para etmeyen ürünler alkole çevrilebilir.
arkadaşım 5000dolarını sattı.yalnız 40bin dolarlık yabancı bir araba alacak.dolar satmak iyi ama öbür taraftan yerli malı kullanmalıki dolar ihtiyacı azalsın.merkez rezervleri 7aylık ithalat ihtiyacı karşılıyormuş.peki zaruri ihtiyacımız petrol ve dogalgazdan başka ne.her şeyi ülkemizde üretiyoruz.niye çinden şemsiye alıyoruz.tüm dünya parasını develüe etmek için kur savaşı yaparken biz niye degerlendirmek istiyoruz.degerli para bol ithalat tüketim ve işsizlik getirir.sadece iç tüketimle işsizlik azalmaz.
turgut karadağ 05 Aralık 2016 08:18
keşke herkes senin gibi doğruları yazsa ibrahim bey.
aaa 05 Aralık 2016 07:47
super bir yazi. mustakbel cumhur-baskanimiz her buldugu yerde satin diyor. dolar dusmuyor habire cikiyor. bu kez teget gecmeyecek tam ortadan vuracak. cunku 2008 de dunya krizdeydi. bize az vurdu o zamanki tedbirlerle. ancak sonra ekonomi havada donen teker gibi. ustelik simdi dunya 2008 deki gibi bir krizde degil. cunku trampin sari sacindan en cok etkilenen biziz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN