Back To Top
Kim inanır programa!

Kim inanır programa!

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 10:41
- A +

En büyük programımız 2023 hedefleriydi.

10 yıla yakın topluma meydanlarda bu hedefleri yedirdik. Hayali büyük hedefler karşısında bugün bırakın 2023 hedeflerini, 2008’in bile gerisine düştüğümüzü görüyoruz. Hatta reel dolar kuruna göre 2005’in bile gerisindeyiz.

Kısaca ekonomide ülkeyi aldığımız yere geri getirdik.

Krizde aldık ve krize getirdik.

17 yılda gittiğimiz yol sadece 2 yıl oldu. Çünkü 2023 değil, 2005’e geri döndük.

Daha geçen yıl bu zamanlardı (20 Eylül). 2018 yılının ilk yarı büyüme rakamları gelmişti. Şu an bu büyüme yüzde 6,49 ama o zaman revize edilmemiş hali yüzde 6,18’di.

Yani geçen yıl “Yeni Ekonomi Programı YEP” açıklandığında 2018 yılının ilk yarısının verileri tamamlanmış, 3. çeyreğin öncü verileri gelmiş ve kala kala son çeyrek vardı. Ve dediler ki, 2018 yılını yüzde 3,8 büyüme oranı ile kapatacağız.

***

O gün şunları yazmıştım:

“Büyüme bu yılın (2018) ikinci yarısında sadece ve sadece yüzde 1,78 olacak. Bunu YEP doğrudan söylemiyor elbette. Diyor ki, 2018 yılı büyüme oranı yüzde 3,8 olacak. Bu ne anlama geliyor? Yılın ilk yarısında büyüme oranımız yüzde 6,18 (Yapılan revizelerle bu oran şimdi 6,49’a yükseltildi). Eğer yılın tamamında yüzde 3,8 büyüme oranı olacak ise, kalan yarı yılda ancak ve ancak yüzde 1,78 büyüme oranı elde edebileceğiz.

Büyüme düşecek ise, istihdam ne olacak? İşte orada da sayın Bakanın dediği gibi: Kısa süreli azıcık artış olacak.

Nitekim 2019 yılında da büyüme yüzde 2,3’e düşecek ve işsizlik oranı da yüzde 12,1’e yükselecek. Yani 2019 yılı ortalamasında ülkemizde toplam işsiz sayısı da yaklaşık olarak 4 milyon kişiye çıkacak. Ya da 12 milyondan fazla kişi işsizlik sorunu ile yokluk yaşayacak.

YEP başka ne diyor?

A- 2019 yılında büyük kısmı giderlerden olmak üzere 75,9 milyar TL kamu tasarrufu olacak. En büyük tasarruf 30,9 milyar lira ile kamu yatırımlarından vazgeçilerek sağlanacak.

B- Lüks tüketime yeni vergi geliyor.

***

Bu ara bölüm geçen yıl yazdığım mesele.

Ama burası bakın çok önemli? O günlerde kamu yatırımlarını gözden geçirip israf yatırımları durdurmak lazım diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu adeta linç edilmiş ve “Türkiye’nin büyümesini istemeyen adam” ilan edilmişti.

Oysa bir kaç ay sonra Bakan Berat Bey YEP ile kamu yatırımlarını gerçekten de durduruyordu.

(Özel sektöre Hazine garantileri verilerek yaptırılan çok ama çok yüksek ücretli yatırımlar ise son sürat devam ettirildi. Bakın yılda sadece iki dini bayramda yoğun kullanılan Çanakkale Köprüsü’nün ayakları da çıkmış oldu.) 

***

YEP 2018 yılına ilk yarıda yüzde 6,18 (revize edilmemiş hali) büyümeye rağmen yüzde 3,8 büyüme hedefi koymuştu. Oysa 2018 yılını ilk yarıdaki 6,18 büyümeye rağmen yüzde 2,8 büyüme ile kapattık. Bunun anlamı şuydu: 2018 yılının ikinci yarısında yüzde 1,78 büyüme hedeflemiş olan YEP’in hedefi tutmamış ve ikinci yarıda ülkemiz ekonomisi yüzde -0,29 küçülme yaşamış oldu.

Hedef = büyüme

Gerçek = küçülme oldu.

Daha yılın son üç ayında açıklanan programı bile tutturamamıştık.

2019 yılı için 2,3 büyüme hedefi koyduk ama onca çelişkili GSYH hesabına rağmen yılın ilk yarısını yüzde -1,92 küçülme ile kapattık bile. Bu ne demek biliyor musunuz? Geçen yıl YEP ile 2019 yılı için konulan 2,3 büyümenin sağlanması için yılın 2. yarısında tam yüzde 6,13 büyüme sağlamamız gerekiyor.

Oysa bütün öncü göstergeler ekonomide yeniden durgunluğun yaşandığını, seçim nedeniyle açılan musluklarda kapanmaya başlayınca kuyunun dibinde debelendiğimizi gösteriyor.

Baz etkisi ile yılın ikinci yarısında olsa olsa azıcık bir nüfus artışı büyümesi elde edebileceğiz, o kadar.

Yüzde 12,1 olacak denilen işsizlik oranı, yılın ortasında mevsim etkilerinden arındırılmış veriler eşliğinde söylüyorum yüzde 14,0’a demir atmış durumda. İşsiz sayısı da 4 milyon değil, onca sayılamayan işsize rağmen 4,5 milyona çoktan kilitlenmiş oldu bile.

***

Yani diyeceğim o ki, yeni bir 3 yıllık program açıklanacak ama acaba açıklanan programa kim inanacak?

Daha geçen yılı bile tutturamayan ve yazdıklarının nerede ise tamamı 2018 yılında bile çöpe giden program yenilenince nasıl bir inandırıcılık sağlayacak? Milletin her TL buluşunda dövize yatırdığı bir ortamda yeni YEP’i alkışlayacak TÜSİAD üyelerini de kapıda görebilecek miyiz?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 23:31
Alıntı-Bu ülkede 50 binlik arabayı, vergilerle 150 bine vatandaşa itele! Sonra o arabanın deposundaki her litre benzinden, 5 TL vergi al! Daha sonra o arabayı kullanan kişiye,3 TL lik sigarayı 20 TL ye sat ! Ve o arabanın içinde, o sigarayı içen adama 153 TL ceza kes..!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 21:31
Damat peryodik şovunu icra etti. Bir takım rakamlar, vaatler, en çok da temenniler... Ama programı okumayı unuttu !!!!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:55
Paket üstüne paket aciklayan Ekonomi Bakani"na orada soran gazeteci olmamis galiba, (Gerci devletlularina soru sormak izne tabi de) ben buradan sorayim; Bu yil sonuna kadar söz verdiginiz 2,5 milyon is alanindan kacini gerceklestirdiniz?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:35
Değerli arkadaşlar merhaba toplumsal çöküşün içindeyiz herşeyi siyasete atıyoruz politikacılar brezilya dan mı geldi deprem le ilgili 5.8 5. Süre 8. Ayet evet büyük bir kokuşmuş luk var...
yurdumun insanı 30 Eylül 2019 16:26
KİM İNANIR PROGRAMA? CEVAP VERİYORUM. Kadir İNANIR! Güya AKP seçmeni buna demiş ki,"Vala Ak Parti'ye o kadar güveniyoruz ki Sayın Bakanım. Cumhurbaşkanımız çıksa, şuradan Ay'a kadar 4 şeritli yol yapacağım dese, Vallahi inanırız". Milletide AKP seçmeni yerine koyduğu için,salla gitsin yerler nasılsa yerler.Kayın pederi de 10 binlece Toplanma Alanı var diyordu, İstabul'da. Millet kaçacak,yolda mahsur kaldı trafikte.Artık battık da işin gırgırındayız.. Nasılsa reisimiz,sarayda el kesesinden yaşıyor.
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 15:36
İbrahim Bey ve Karar Yorumcuları; AKP Hükümeti 2019 ve gelmeden 2020 bütçesini bitirdi + (1923 - 2002) 80 Yıllık T.C. Hükümetlerinin Tasarrufları SATTI Bitti + BES Bitti + İşsizlik Sig. Bitti + MB İh. Ak. Bitti + Mil. P. Biti + AOÇ Bitti + Vb. Bitti. Erdoğan ailesi biraz daha koltukta, daha doğrusu rahat hayat sürsün diye Son LOJMANLAR da SATILACAK. 2002 Yılından bu yana AKP kaç ekonomik paket açtı? Berat Bey son 1 yılda kaç ekonomik paket açtı? ESKİSİ BAŞARILI OLSAYDI, YENİSİNE İHTİYAÇ DUYULURMUYDU? ALLAH' ım ISLAH ETSİN. Saygılarımla
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:44
0
Ne 2020 bütçesi,, 2023 bütçesini bitirdi.rexep bey! . Saray, uçak,268 araba, helikopter, otobüs VS. 3000.koruma ile Allah huzurunda namaza gidiyor..Fıkıh, ilmihal kitaplarında var.Can güvenliği cemaatle namaz ve haca gitmeyebilir. Ama gösteriş yapacak YA İMF ye borç veriyormuş. Yahu bunlar deprem parası, işçi fonunu yediler.
82 milyonu aptal yerine koymakla görevli güzide basınımızın müstesna temsilcisi sabah gazetesi ekonomi uçuyor diye manşet atmıştı iki gün önce.Koskoca anlı şanlı sabah gazetesi yalanmı söylüyor!Haşaaaaa.Ekonomi batıyor yaygarası dış güçlerin uydurması.Daha kaç gün önce BM de dünya liderlerine fırça atmadıkmı,daha ne istiyorsunuz sizede yaranılmıyorki.Ak parti mi kara partimi desem milletvekili nin tavsiyesine uysak simit ekmek neyimize yetmiyor.O zaman ciddi oranda tasarrufta yaparız,istediğimiz kaynak milli ve yerli olur.İbrahim bey Allah sizden razı olsun.Rabbim Karar yazarlarının
konuk1 30 Eylül 2019 12:47
resme bütün olarak bakarsak yalnız ekonomide değil genel olarak geriye bakınca mesafe bir arpa. boyu. başarı koltuğu muhafaza ve müdaafa her isteyene istediği verilirse başarılır bu konuda diye düşünüyorum gündemde fetö borsası vardıya sahi ne olduki partiyemi zarararı dokunuyordu
musto 30 Eylül 2019 11:03
Berat Bakan biraz önce yenilenmiş YEP proğramını açıkladı daha çok tarım ürünü üretilecek az, kazanandan daha az çok, kazanandan daha çok vergi alınacak KİT reform edilecek masallar,masallar önerim ayağınızı yorganınıza göre uzatın.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:47
Arsa verilsin.Nasıl olsa şehirlerin yüzde doksanı hazineden gasp. Yani gecekondudan dönme. Diyanet vatandaşa dini öğütler vermesin. Bürokratlar siyasiler ve zenginlere hitabetsin. Bankalar yattıkları yerden vatandaşın cebindekini almasın. Bankalar yatırım ve üretim yapsınlar.Bankada hesabı olanlar ortak olsun. Faiz almasın kardan pay alsın. Para vermemek için işi durduran bankaya devlet el koysun. Sarraf taksici dolmuşçu inşaatçı da memur işçi gibi vergisini tam ödesin. Daireyi altıyüzbinliraya satıyor belediye rayici ikiyüzbin lira olduğu için vergiyi az ödüyor. ....ekonomi düzelir.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:41
Tüm kamu bankaları faizleri sıfırlasın. Kyk borçları faizleri sıfırlansın. Kredi kartları faizleri sıfırlansın. Kredi faizleri sıfırlansın. Araç Bina faizleri sıfırlansın. Tüm borçlar faizsiz yeniden yapılandırılsın ve tek kalemde toplansın. İcradan faizler sıfırlansın uzun vadeli yeniden yapılandırılsın. Herkesten tek kalemde Yüzde on vergi alınsın. Kulüplere zenginlere vergi affı yani vergi silinmesi yapılıyor. 650 milyon dolar gibi. Bu haktan bütün vatadaşlar yararlansın. Stk lara yapılan bağışlardan bütün vatandaşlar faydalansın. Evsiz vatandaşlara bir ev sahibi olabilmeleri için arsa ...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 19:30
0
Bu ülkede zaten kayıtlı çalışanlar vergi ödüyor; yetme di mi ? Niye hep aynı insanlar ödüyor? Kimse kuyumcuya, taksiciye neden az vergi beyan ettin diye soruyur mu ?
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 10:04
İbrahim Bey; AKP Hükümetinin öncelikle ülkemizi ekonomik KAOSA sokmak istediğini, daha doğrusu AKP nin KAOS ile beslenen parti olduğunu DÜŞÜNMEYE olan inancım artıyor. İnanın en küçük esnafın bile ekonomik bilgisi, AKP nin ekonomik kurmaylarından çok ama çok daha iyi olduğunu biliyorum. İbrahim Bey; AKP İktidara geldiğinden beri kaç kez SGK - Vergi - Ceza - Vb. konusunda AF yaptı. AKP tarafından SGK - Vergi - vb. ödeyenlerin CEZALANDIRILDIĞI, Ödemeyenlerin BAŞTACI yapıldığı sistem kurdu. Bu nedenle AKP nin yapacağı sadece İŞ OLSUN. Saygılarımla
Karar okuru 30 Eylül 2019 10:00
Ata sözü''Öküzün ektiğini yiyoruz,,diye bir söz vardır Anadolu'da.Hırdavatçı ya sordum silikon makinası nere malı.İthal.Siz,fotokopiyi,pili,oyuncağı.......kıyafeti.....hediyelik eşyayı....daha çoklarını aklınıza ne gelirse ekleyin...nasıl ,neyi yiyoruz.Ne yapmalıyız?Önce bunları hepsini hangi sanayici,hatta hangi köyde üreteceğiz bir plan yapalım.Ucuza ithal edip,insanımıza pahalı satma alışkanlığı bitirilmelidir.Demek ki yukarda yazdıklarımızda 2******2=4 etmeyenlerden.
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 09:51
İbrahim Bey; "KİM İNANIR PROGRAMA!" demişsiniz. Sadece yazanlar diyeceğim ama onlar bu programın tutmayacağını bildiklerinden dolayı daha yazarken önce yazanlar bile inanmıyorlar. Sadece İnanıyor görülüyorlar. Saygılarımla
evin 30 Eylül 2019 08:59
trump bir tweet atıyor, ülke ekonomisi altüst oluyor... böyle kırılgan bir ekonomide yarını bile kimse doğru tahmin edemez...
Sabır! 30 Eylül 2019 07:31
Yıllık nüfus artışı 1 milyon 2005 den buyana nüfusumuz 15 milyon artmış..14 yılda hangi barajlar, hangi otoyollar, adliye sarayları,fabrikalar yapılmış,hangi üniversiteler açılmış,hangi topraklar su ile buluşmuş,2005 e döndük demekle dönülmüyor.Bir veri ile değerlendirme yanlış.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:15
1
Hangi fabrikalar kapatılmış, ülke nasıl satılmış, tarım hayvancılık nasıl bitirilmiş, eğitim nasıl cokertilmis, din nasıl sevimsiz hale getirilmiş, çevremizde nasıl da düşmanlar palazlanmis diyemiyorsun tabi ki de. Çıkar artık başını kumdan.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:29
0
'Çıkar artık başını kumdan.'..... Karanlık dehlizlerde gezinen kemirgen(!), başını niye çıkarsın ki? Ortama uymuş, sallıyor.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 07:26
Sayın Kahveci,2019 yılı büyüme hızı, işsizlik oranı,YEP, hususunda menfi kanaatlerinizi izhar etmişsiniz!Ama, devletimizin resmi beyanları öyle olmadığını ifade ediyor.Bunları siz de biliyorsunuz aslında, gerçekçi olmak lazım.Olumlu faaliyetleri sıralarsak eğer:Ekonomide dengeleme süreci meyvelerini verdi, borsa coştu, faiz indi, piyasalar önceki hale geldi,İstanbul endeksi 105bin ile dünya liderliğini elde etti, kredi faizleri indi, piyasaya bayram etkisi yaptı, kredi kartı faiz oranları düştü.Bütçe ve yeni ekonomi programı bekleniyor.Karamsar olma.Büyük Türkiye ekonomisi artık uçuşa geçti di
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:37
1
ülkenin iyi olduğuna şerefin ve namusun üzerine yemin eder misin? bu kadar yalanı inanarak mı söylüyorsun yoksa para için herşeyi yapanlardan mısın
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:13
0
Borsa coşunca sizin cebinize çok mu para girdi?
Alparslan Tekin 30 Eylül 2019 06:48
Ama yol yabdılar (!)....Bu olan biteni özetlemeye yetiyor herhalde
Menderes YILDIRIM 30 Eylül 2019 16:10
0
Alparslan Bey; Çalışanların ÜCRET ARTIŞINI, GERÇEKLEŞEN ENFLASYONA GÖRE DEĞİL, HEDEFLENEN ENFLASYONA GÖRE VERECEKLERMİŞ. BAK BAK BAK. McKinsey (IMF nin Paravanı) anlaşmanın devam ettiğinin göstergesi bu. IMF ile değil ama Yan Kuruluşu McKinsey ile ekonomik program devam ediyor. McKinsey in uygulamak istediği tam model de bu. TESADÜF mü? Gerçekleşen Enflasyon 12 ama ben hedef olarak 5 dedim, diye çalışanların ücretine 5 artış yapılacak. Bunu da Berat Bey EKONOMİK MODEL DİYE ANLATIYOR. Yaradan ALLAH bana KUL Hakkı ile Gelmeyin Diyor. Saygılarımla
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 06:31
Neyse ki Konyalı bilim adamları Konya'da görünmez tank üretiyor da rahat nefes alıyoruz. Bir de Ay'a dört şeritli yol inşaatı başlarsa değmeyin keyfimize.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 06:28
Kadir İnanır.
Çerkez Ethem 30 Eylül 2019 01:50
BELKİ t.c. 2023'de hedeflerini yakalıycak yada 2023'de bir depremin ardından gene elit/politikacıların kolpasını dinliycez! Acaba hangisi olur ?
Çerkez Ethem 30 Eylül 2019 01:42
İnsanları kimsenin anlamadığı matematikle morellerini bozma! 2023'de uzaya gidemezsek sorumlusu sizin gibi karamsarlar! elit/politikacılar EŞŞEK gibi bizler için çalışıyor, daha ne yapsınlar? Kolaysa sen yap! Uykusuz, aç, Gecekondularında zor zoruna hayat sürüyorlar zaten, birde senin gibiler halkı karamsarlığa itiyonuz!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 09:01
0
Duyduğuma göre 2023 te halifelik ilan ediliyormuş. Zaten Mehdi' de gelmiş diyorlar!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 00:08
9 milyon 874 bin 843 Akp’li inanır bu 2023 hikayesine
Profesör Dr. Aziz Konukman özellikle de makine ve techizat yatırımlarının yüzde 16.5 küçüldüğünü vurguluyordu eylül başında. Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 1.5 küçülmesine karşılık makine ve techizat yatırımı 10 katdan fazla küçülmüş. Tabi ki burada istatistik hesaplamaya makine ve teçhizat yatırımı diyor ama otomobil mi, yazıcı mı, bilgisayar mı, cep telefonu mu yoksa fabrikalarda İmalat sanayinde kullanilan makine ve techizat mı yüzde 16.5 daralmış?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN