Kutsal İttifak’ın kusursuz işleyen o programı

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, Yalçın Karatepe ve Mehmet Şimşek görüşmesi üzerine “Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor, öngördükleri takvim kusursuz işliyor” dedi.

Kusursuz işliyor dediği o şey ekonomi programı.

Allah aşkına biri sorsa veya kendi içinde vicdanında sorsa: 3 yıl önce Nureddin Nebati ve Şahap Kavcıoğlu’da bir ekonomi programı uygulamıştı. O ekonomi programı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Saray danışmanlarının fikirleri ile oluşmuştu. O program da kusursuz mu işlemişti?

Mehmet Şimşek kime ve kimin o saçma sapan fikirlerine karşı “rasyonel zemine döneceğiz” demişti. Sahi kimdi o irrasyoneller?

O günlerde uyarıda bulunan Ülkemizin saygın iktisatçılarını “mandacı, hain, dış güçlerin adamı vs” diye suçlayan kendi partisi ve kendileri değil miydi?

Şimdi gelelim kusursuz işleyen o programa

Yıl 2014 ve sonrası…

Kusursuz işleyen ve MHP ile beraber oluşturulan Kutsal İttifak ile sonrası daha da güçlü şekilde işleyen o program neymiş?

Mesela 2014 yılında dolar/TL 2,2 liralarda seyrediyormuş; şimdi 33 liraya dayanmış.

Mesela toplumun yüzde 60’ı mutlu iken şimdi mutluluk oranı yüzde 40’lara düşmüş
Mesela toplumda umutluyum diyenler yüzde 32’lerden yüzde 23’lere gerilemiş. Çok karamsarım diyenler ise yüzde 12’lerden yüzde 26’lara fırlamış.

Ülkedeki karamsarlık aileyi çökertmiş ve yılda 600 bin olan evlenme sayısı nüfus artmasına rağmen 565 bine düşmüş. Ve yine yılda 130 bin olan boşanma sayısı 172 bine fırlamış.

O karamsarlık aile içinde öyle çökmüş ki aile başına yeni doğum oranı 2,20’den 1,51’e kadar düşmüş ve yılda doğan bebek sayısı 1 milyon 350 binden 958 bine gerilemiş.

Ama ülkede sadece doğan bebek sayısı düşmemiş. Bu ülkede doğmasına rağmen bu ülkede yaşamak istemeyenlerin sayısı da hızla artmış ve en iyi eğitimliler ülkeyi birer birer terk etmeye başlamış.

Reis de “giderlerse gitsinler” demiş zaten.

Ekonomik ve sosyal çöküş neyle gelmiş: Elbette yolsuzluk artışı ile. Türkiye dünya yolsuzluk sıralamasında AK Parti ile 50-60 sıralarından 70’lere gelmişti zaten ama asıl büyük fırlama 2014 sonrası yaşanmış ve Türkiye yolsuzluk liginde artık 115. Sıraya kadar ilerlemiş.

Büyük başarı sağladığımız bir başka şey de göçmenler olmuş. Bugün Avrupa’dan daha fazla kısa sürede göçmen barındıran ülke Türkiye olmuş.

Kısaca ülkede doğanlar azalmış iyi eğitimliler azalmış ama göçmen sayısı patlamış. Ve buna da Türkiye Yüzyılı gibi bir kılıf uydurmuşuz.

Bir de yerinde sayan göstergemiz var: O da ülkenin teknolojik seviyesi. Bilimi-teknolojiyi o kadar güzel durdurmuşuz ki 2007 yılından bugüne ihracatımızdaki teknoloji payı aynı yerde sayıyor. Yüzde 40 orta ve yüksek teknoloji ürünleri iken yüzde 60 hala orta-düşü ve düşük teknoloji ürünleri. Bu ne anlama geliyor derseniz hemen söyleyeyim: Kalıcı fakirlik.

Özetleyelim mi?
Bilimi durmuş, eğitimi çökmüş, ekonomisi bitmiş ve umutları sönmüş bir ülke… Ve de dışarıdan hızla vasıfsız göç alarak demografik yapısı daha da bozulan ülke…

Acaba Kutsal İttifak’ın kusursuz işleyen programı ne olabilir?

Türkiye Yüzyılı dediklerinde siz ne anladınız? Mesela 2024 yılında emeklileri süründürdüklerinde bu yılı “Emekli Yılı” ilan etmişlerdi ya… Sizce işaret ne olabilir?

Sizce kusursuz işleyen o gizli program nedir?

YORUMLAR (57)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
57 Yorum