SGK’yı kim batırdı?

Tamam, biliyoruz... SSK’yı şu an CHP Genel Başkanı olan Bay Kemal (Kılıçdaroğlu) batırdı. Bunu cümleyi herkes öğrendi ve beyinlere kazındı.

Rahmetli Savaş Ay hayatının haberini SSK hastanelerinin önündeki kuyruklarda yapmıştı. Ve bizler bu haberi aradan geçen on yıllarca sürekli izledik.

Ama durun... Sosyal Sigortalar Kurumu olan SSK yerine artık Sosyal Güvenlik Kurumu olarak SGK var.

SSK, Kemal Kılıçdaroğlu’nun görev yaptığı dönem olan 1992-1999 arası toplam 7 yılda 9,2 milyar dolar zarar yapmış.

Bu arada şu notu ekleyelim: Demirel-Çiller ikilisinin erken emekliliği yüzünden SSK batmıştı. Ve normal olarak SSK açığı yıllar itibari ile giderek artış gösterdi.

Ve AK Parti dönemi... SGK sitesinde 2008 yılı sonrası veriler var.

Gelin Hazine’den SGK’ya aktarılan paralara bakalım:

2008 yılında 35 milyar lira (bugünkü değeri 187 milyar TL). 2021 yılı 252 milyar TL (bugünkü değeri 371,6 milyar TL)

Veya şöyle verelim rakamları: (2008-2022 :14 yıl 2 ay)

Hazine’den aktarılan toplam para 1 trilyon 632 milyar lira. TL’nin bugünkü değeri ile ederi 4 trilyon 222 milyar lira. Ya da o yılların ortalama dolar kuru ile hesaplarsak 468,1 milyar dolar.

SGK’ya 2020-2021 yıllarında Hazine’den aktarılan para ortalama 250 milyar lira. TL’nin bugünkü değeri üzerinden gittiğimizde ise yıllık aktarılan para 300 milyar lira ediyor. Yıllık aktarılan paranın dolar karşılığı ise 33,4 milyar dolar civarında bir meblağ ediyor.

Şimdi soralım: Yılda ortalama 1,3 milyar dolar zarar eden SSK›mı batmıştı? Yoksa şu anda yılda ortalama Hazine›den aktarılan 33,4 milyar dolarla SGK’mı battı?

***

Hemen şunu söyleyeyim: Ne SSK batmıştı ne de SGK batmıştır. Bu kurumun açıkları Hazine’den karşılanarak emekli maaşları ödenmektedir. Bütün mesele Hazine’den kaynak aktarımına bağlıdır. Ve asıl mesele ülkemizde çalışan/emekli dengesini Hükümetin kurmasıdır.

SSK’yı da SGK’yı da kurum yöneticileri batıramaz. Erken emeklilik sistemini kim getirmiş ise bu kurumu onlar batırmıştır.

***

Şimdi diyeceksiniz ki, “iyi ama SSK Hastanelerinin önünde kuyruklar vardı. Zaten Savaş Ay’ın haberi de o kuyrukları gösteriyordu.

Evet, şimdi hastane önlerinde kuyruklar yok. Çünkü artık kuyruklar bilgisayarların içinde veya telefonlarda. Randevu almak zorundasınız. Peki, randevu için kaç gün bekliyorsunuz?

Eğer SSK hastanelerdeki kuyruklar yüzünden batmış ise bugün SGK çok daha perişan durumda. Kanser şüphesi için verilen randevunun 4 ay sonrası olduğunu yazmıştım. Ayrıca şunu not edelim: SSK hastanesinde o gün kuyruğa girenlerin büyük kısmı tedavi ediliyordu; şimdi kuyruğa bile giremiyorsunuz.

Hatta bir başka durumu daha izah edeyim: Şu anda hastanelerde tedavi araç-gereçlerinde bile çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bunun ne olduğunu en fazla hasta olanlar biliyor.

MAAŞLAR ARTACAK

Cuma günü TV5’de Suat Dural ile “Ekonomi ve Ötesi” programında SGK bütçesini ele aldık. Bu yılın ilk 2 ayında 65,6 milyar lira Hazine’den aktarılan para var.

Yılbaşında asgari ücret artışı %50,5 olmasına rağmen toplam ücret artışı %42,2’de kalmıştı. Ücret artışının düşüklüğü nedeniyle SGK gelirlerinde de oransal açıdan azalma yaşanıyor.

Bu tabloyu şu şekilde izah ettim: “Bu yılın ortasında emeklilere enflasyon farkı ödenecek; dolayısı ile SGK’nın giderleri daha da artacak. Hükümet mecburen ücretleri artırmak zorunda. Asgari ücreti artıracak ki, SGK emekli maaşlarını ödeyebilsin; aksi halde durum epey ciddi.”

Bakınız burada ücret artışı çalışanlar sevildiği için vs değil; SGK’nın açığını azaltmak için bu artış yapılmak zorunda.

Diyeceksiniz ki, Bakan bey ücretler artarsa enflasyon artar demişti. Zaten enflasyon kendi kendini besler duruma gelmiştir. Bu işten kurtuluş çok zor. O yüzden ücret artışlarına da çok sevinmeyin. Kısa sürede enflasyona ezilip gidecektir.

YORUMLAR (74)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
74 Yorum