Back To Top
Siyasetin dilindeki sükunet birlikteliği zenginleştirir

Siyasetin dilindeki sükunet birlikteliği zenginleştirir

- A +

Siyasi tarihimizdeki seçim süreçleri her zaman sıkıntılı olmuş, doğal olarak da siyasetin dili keskinleşmiştir. Siyasi mücadele içindeki sertlikleri belli bir noktaya kadar tolere etmek elbette mümkündür, ancak maksadı aşan bir durum ortaya çıktığında bunun toplumsal birlikteliği zedeleme ve kutuplaşmayı azdırma ihtimali yüksektir. 

31 Mart seçimleri öncesinde ve sonrasında esen sert siyaset rüzgarları, maalesef siyasetteki ve toplumdaki makuliyet anlayışını da büyük ölçüde zedeledi. İstanbul seçimleriyle ilgili bitmek bilmeyen sayımlar, iptal davaları ve sonunda YSK tarafından hukuki meşruiyeti tartışmalı iptal kararı hepimizi yordu. 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimi yaklaşırken siyasetin dili dahil hepimizin sükunete ve itidale ihtiyacı var. 

1950’li yıllardan bu yana belli dönemlerde sıkıntılar yaşasak da, hatırı sayılır bir demokratik tecrübeye sahibiz. Dolayısıyla her yapacağımız seçim ayrışmayı değil, birlikte yaşama kültürümüzü zenginleştirmelidir. 

Bu arada sadece siyasiler değil, gazeteciler olarak bizler de dikkatli bir dil kullanmaya özen göstermek durumundayız. Çünkü bizler de zaman zaman itidal çizgisini kaybedebiliyoruz. Nitekim 13 Mayıs Pazartesi günkü yazımdaki AK Parti milletvekili Recep Özel’le ilgili bölümde itidal çizgisini aştığımı kendi adıma not etmek istiyorum. 

AK Parti Isparta milletvekili Recep Özel aradı ve Pazartesi günkü yazımda kendisiyle ilgili kullandığım “FETÖ’cü” ifadesinden dolayı sitemlerini iletti. Hakkaniyetli olmak gerekirse, bu tanımlama maksadını aşan bir ifade olmuştur. Kendisiyle yakinen tanışmam, kendisine karşı kişisel bir tavrım olamaz. Ancak belirtmem gerekiyor ki geçmişte Fetullah’la bir şekilde ilişkisi olmuş, ya da onu ziyarete gitmiş siyasilerle ilgili haberleri görünce itidalimi kaybediyorum ve bu örnekte de olduğu gibi maksadını aşan bir durum ortaya çıkabiliyor. Evet Recep Özel, Fetullah’ı ziyarete gitmiştir, ancak benim “FETÖ’cü” ifadesini kullanmam doğru olmamıştır, bundan dolayı özür beyan ediyor, helallik diliyorum. Recep Özel’in gönderdiği açılama şöyle: 

Recep Özel’in açıklaması: 

Karar gazetesinden Mehmet Ocaktan’ın 13 Mayıs 2019 tarihli “Dindarlar hiç böyle bir hayal kurmamıştı” başlıklı yazısına istinaden: Evet dindarlar böyle bir hayal kurmamıştı. İslami hassasiyeti yüksek insanların kendilerine iktidar verildiğinde, kerameti kendilerinden bilmelerini, koltukları altlarından alındıkları gün teselliyi CHP’nin, Fetönün kollarında arayacak kadar zelil bir duruma düşeceklerini hiç hayal etmemiştik. Zira bizler, Halid Bin Velid gibi muzaffer bir komutanın, görevi elinden alındığında “Ömer sağ oldukça fitne olmaz” diyerek, Ebu Ubeyde komutasında bir er olarak savaşmaya devam ettiğini bilen ve bu şuurla hareket eden dava erleriyiz. 

Evet, şimdi olduğu gibi senelerce millet iradesine, sandığın üstünlüğüne inanan bir duruş sergiledik. Halen de aynı duruşu sergiliyoruz. Şu anda da millet iradesinin Fetö artıklarınca çalınmasına karşı hukuk mücadelesi veriyoruz. Millet iradesine karşı haklar ve özgürlükler konusunda tarihimizin negatif sembolü olarak anılan 1940’lı yıllarda millete zulmeden CHP zihniyetinin tekrar hortlamaması için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. 

Yıllarca türlü mağduriyetlerin muhatabı olmuş, zulüm görmüş, ikna odalarında başörtüleri çekiştirilmiş kızlarımızın, başının dik durmasının mücadelesini veriyoruz. Milletin hakkının, millete teslim edilmesinin mücadelesini veriyoruz. Çalınan millet iradesinin, milletin hakemliğinde, şaibesiz olarak sandığa yansımasının mücadelesini veriyoruz. Ortada bir ayıp varsa, o da sizlerin çalınan millet iradesine karşılık, hırsızların yanında saf tutmanızdır. 

Bu haklı mücadelemizde türlü hezeyanlarla karşımızda duranların ne AK Partili olduğuna ve ne de AK Parti savunucusu olduğuna inanmıyorum. Yine iki yıl kadar önce sosyal medya hesabım üzerinden bir açıklama yapmıştım. Orada da vurguladığım gibi; 

Ömrümün geçen kısmında ve siyasi hayatım boyunca nerede durduğum, duruşum ve çizgim ortadadır, hep kamuoyu önündedir. Üniversite yıllarında başlayan dava mücadelemiz avukatlık mesleğine başladığım ilk aylarda Refah Partisi ile devam etti. Refah Partisi ile başlayan siyasi hayatım, her zaman onuruna ve şerefine nail olduğum AK Partimizin kurucu il başkanlığı görevinin ardından dört dönem milletvekilliği ve şu anda da Parti Genel Merkezinin Yüksek Seçim Kurulu temsilciliği ile devam etmektedir. 2012 yılında Adalet Bakanlığı’nın resmi bir programı için gittiğimiz Amerika’da o günün şartlarında o şerefsiz mahluka, terörist başına  gerçekleşen ziyareti bu günlerde gündeme getirmek haysiyet cellatlığından başka bir şey değildir. 

Bu kadar açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyor, siyasi hayatım boyunca söylediğim bir söylemi burada paylaşarak sözlerime son vermek istiyorum. ”Bizim Davamızın Adı Berrak, Sonu Toprak, Dönen Alçak Olsun.” 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 21:14
mehmet bey iz nasıl bu adama inanıyorsunuz o zaman yüz bin insanın ne günahı vardı?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 21:06
Gereksiz bir cevap yayını, kendi dediği için onun zamanında "gülen" hayranı olmadığına inanmak mı gerekiyor, veya cemaatin akarsularında hiç mi yıkanmadı! Ortada cumhuriyet kazanımlarına aykırı bir oluşum gayri meşru cemaat isminde bir çocuk var. Bu çocuğun babası onlar değil de ben miyim? Kazandılar beslediler süslediler en iyi yerlere yerleştirdiler baktılar bir gün menfeatler çatışıyor... ondan sonrasını anlatmaya gerek yok! ben ülkesini seven milliyetçi devletçi bir gelenekten gelen yarı cahil birey olarak fetöcülüğu kendilerinden hariç herkes
ümit karaca 15 Mayıs 2019 20:53
Akp li Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu'nun Trabzonlu olması üzerinden kendisine Rum olduğu imasında bulundu. Karadenizliler sandıkta kendisine gereken cevabı verecektir.
Yolcu 15 Mayıs 2019 20:23
Hakikat yerinden kalkasiya kadar yalan dünyayı dolaştı.
hamza akyol 15 Mayıs 2019 19:29
geçim derdi çeken milyonlardan helallik isteyin sayın ocaktan. değmeyecek adamlardan değil. sizinde katkılarınızla milyonlarca insan evine ekmek götürmekte sıkıntı yaşıyor. çocuğunun ihtiyacını karşılayamıyor. Nedense vicdanınız akpliler sözkonusu olduğunda rahatsız oluyor.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:33
Başörtülü kızlar haksızlığa uğradı tamam. Peki şimdi mülakat kapılarında geçici kapanan başı açık kızlarımız haksızlığa uğramış olmuyor mu?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:34
Bu akp lilerin çoğu fetöcülükle suçlananınca her nedense yolu ordan geçerken uğramış oluyor...
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:25
Son derece kaba, nezaketten uzak, kendisi dışında herkesi suçlayan, içinde samimiyetin kırıntısı olmayan bir mektuptan etkilenip Özür dilemenize çok şaşırdım. Devletin parasıyla ziyaretine gittiği, hediye aldığı kişinin rüzgarından etkilenenlerin suçlanarak işlerinde, aşlarından olduğunu bilirken böyle birine fetöcü demek hafif kalır. Fetöyle uzaktan yakından ilgisi olmayan chp ye bile fetöcü diyebiliyor. Sizin adınıza üzüldüm.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:13
Normal Vatandaş olsaydı işinden atılıp hapse girerdi. Siyasilerin ne farkı var fetö konusunda? Nerde adalet? Yazarın geri adım atması da enteresan.
CEVDETT 15 Mayıs 2019 15:05
HANGİ OLUŞUM PRİM YAPIYORSA HER ZAMAN O ŞEYİN YANINDA OLANLAR KAZANIYOR BU DÜNYADA. AMA YA ÖTEKİ DÜNYADA???
Gözlem 15 Mayıs 2019 14:41
Peki Mehmet Bey, Bu örnekten hareketle; acaba "diğer yazılarınızda sapma / lar olmuşmudur?" diye kontrol ediyormusunuz ve Akpartiye bazen haksızlık ettiğinizi (yada gazetenizde edildiğini) görüyor / gözlemliyormusunuz? Not: kontrol noktası itibariyle Diğer insanların yada medya / ların yaptığı sizin sorumluluğunuzda değil, ilgi alanınızda olmamalı
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:28
0
Belediye meclis üyesi seçimleri de yenilensin.
ismail duman 15 Mayıs 2019 13:54
sen teraziyi "silmeye" devam et bırak laf ebeliğini..Yediniz milyonlarca insanın hakkını,neyin savunmasını yapıyorsun vekil bey.Edepten uzaklaşma kendine gel...
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 20:05
2
13.54, Ne fehimsiz adamsın sen..Ne biçim konuşuyorsun.
Karar Okuyucusu 15 Mayıs 2019 13:52
Medyaya yansıyan Recep Özel ve yanında YSK üyesi olduğu söylenen fotograf Fetö'ye gidişte çekilmiş bir ise, kamuoyu YSK'ının İBB seçimini iptal kararına nasıl güvenebilir? Fetö'nün devlet gücünü kullandığı dönemde el ayak öpenler, şimdi suret-i haktan gözükerek, zeytinyağı gibi suyun üstüne çıkmakta pek mahirler maşallah. Mamunun gücünü teslim ederek, zavallı insanları Fetö'nün kucağına iten, O'nun icazetine muhtaç edilenler suçlu. O uğursuzun bir cahil olduğunu bilmeyecek kadar aptal mı idiniz de gitip el ayak öptünüz?
Samsunlu Yücel 15 Mayıs 2019 13:23
AKP VE DİĞERLERİ İÇLERİNDEKİ FETÖCÜLERİ TEMİZLEMELİLER.SİYASETİN,FUTBOLUN,İŞ DÜN YASININ VE EN ÖNEMLİSİ BÜROKRASİNİN İÇİNDEKİ FETÖCÜLER TEMİZLENMELİ...KİMİN NE OLDUĞUNU DEVLET İNANIN İYİ BİLİYORDUR...AMA NEREYE DOKUNUYOR DA BU SİYASİLERİN İÇİNDEKİLER TEMİZLENMİYOR.GARİBAN MEMURUN NE GÜNAHI VAR Kİ.SOHBETE GİTMEK,BANKADA PARA BULUNDURDU VS..PEKİ HEM MADDİ DESTEK VEREN HEM SİYASİ DESTEK VEREN HEM GİDİP ELLERİNİ ÖPENLERE NE OLACAK...ADALETTTTT...
E.K 15 Mayıs 2019 12:38
Recep Ozel. Milletin vekili. Yazar bir onceki yazisinda bu sahsi itham etmisti. Bu yazsinda ozur diliyor. Olabilir. Insani bir durum. Ozur dilemek olgunluk gostergesidir bence. Ancak, Recep Bey'in sacam sapan hamasi aciklamasina kosesini ayirmasi anlasilabilir degil. Sucluluk duygusu mu acaba? Recep Bey yalan soyluyor... "millet iradesine, sandığın üstünlüğüne inanan bir duruş sergiledik". Diyor. Ve halada "oyleyiz" diyede ekliyor. Hayir efendim. ..Sandik sizin lehinize olunca saygi gosteriyorsunuz. Aksi olunca degil... Sn Vekil is insanin aynasiymis, soze bakilmaz. Bos laflara karnim
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:28
Ne güzel mv olunca helallik özür beyan edilsin sıradan vatandaş terörist damgası yesin bitli muamelesi görsün işinden olsun...menfaatin adı da dava olsun
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:28
Ben bu yazıları yorumların içeriğine bakınca diyorum ki müslümanlık bu mu, yazık çok yazık,
KARAR OKURU Yasin 15 Mayıs 2019 12:11
1950 den bu yana tam 69 yıldır o bahsettiğiniz chp zihniyeti ülkeyi yönetmiyor. Dini veya kutsal değerleri kullanan sağ iktidarlar yönetiyor. 18 yıldır da AKP yönetiyor. Ama suçlu CHP değil mi. Bu nasıl bir ikiyüzlülüktür. Doların halinden, işsizlikten, rüşvetten, yolsuzluktan, eğitim sisteminin diplerde gezinmesinden, dış politika yanlışlarından hep chp sorumlu değil mi. Bu bakış açısı yüzünden sorunlarımıza sağlıklı çözümler üretemez olduk.
mehmet selçuk 15 Mayıs 2019 11:45
2012 yılında bizim paramızla yaptığı resmi ziyarette Fetullah gülen' e -mrb şerefli hocam, özel hediyeleriniz beni bahtiyar etti, resmi bir ziyareti bile sizi görmek için kullandım, hizmetlerinizi-örgütlenmenizi ve vesayete karşı birlikte duruşumuzu bu ziyaretle taçlandırdım. Diyen bir adamın bugün ben RP geleneğinden geldim şöyleydi böyleydi fetullah da şerefsiz mahluk terörist başı demesinin bir anlamı var mıdır?
ceren 15 Mayıs 2019 11:44
bir kişiye olan hıncınız sizi diğer kişilere de hınçlandırmış sn.yazar..onu anldık.kul hakkına girmişsiniz.lütfen dikkat..
ugur 15 Mayıs 2019 11:30
Neymiş 1940'lardak CHP zulmü... Aslında Atatürk'ten itibaren zulüm diyeceksin de cesaretin yok. Sen yaşadın mı o günleri. O zalim dediğin İnönü, yargı, ordu emrindeyken 1950 seçimleri sonucunda iktidar DP'ye devretti. "Paşam emrinizi bekliyoruz diyen Genel Kurmay Başkanına, Celal Bayar'a itaat edeceksiniz" dedi. Duydun mu? Terazi sileyim diyen adam...
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:06
ula hala baş papaza inanmaya devam eden yavru mankurtlar, dünyanızı , ahiretinizi çalıp abd ve ab de keyif yapan, arada kafalarını uzatıp gazınızı alan haşhaşi abilerinize anlatın derdinizi, tarih sizin kadar şaşkınını görmedi, hala fitne peşindesiniz.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 10:41
"Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için" ne güzel söylemiş Yunus Emre. Davaları için ülkenin yarısını diğer yarısıyla davalık ettiler.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 20:04
2
Yani diyorsun ki, benim istemediğim insanlar gelmesin. Bizi kendileri ile davalık etmesin. Hep biz gelelim.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 10:33
" ... o günün şartlarında..." Evet çoğu insan da bu belirttiğiniz durum yüzünden bu kişilerle beraber oldu. Ama maalesef mağdurların arkasında sizin gibi " dava" koruma zırhı yok.
Bir Okur 15 Mayıs 2019 10:31
Yazdım yazdım sildim.. Söylenecek söz kalmadı galiba. Hayırlı günler.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 10:15
Taraflardan bagimsiz olaylara odaklanalim, bir olayin dogru veya yanlis oldugu konusunda kafa yorarken taraflari mumkun oldugu kadar ihmal edelim. Bu sekilde ortak yasamin ve kamu duzeninin ruhunu yakalariz.
Mahmut 15 Mayıs 2019 10:10
Garip, gariban Osman abi, sizde görmediniz, yayınlamadınız...
Murat 15 Mayıs 2019 08:01
Ne güzel Recep Özel FETÖ lideri ile görüşsün özel takkesini alsın. Her türlü faaliyetlerinde bulunsun. Ben FETÖcü değilim deyince aklansın paklansın. Ama vatandaş çocuğunu dersane/okula gönderdi bank asyaya para yatırdı, bilmem ne derneğine yardım yaptı diye FETÖ cü olsun. Elbet mutlak adalet huzuru ilahidedir.
KARAR OKURU ahs 15 Mayıs 2019 07:53
Yeni Şafak'tan ayrılan Kemal Öztürk'ü KARAR'da bekliyoruz. Kaliteli ve vicdanlı yazılarıyla.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:19
0
Insallah kardesim.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 07:26
Her alanda fötücü varken ya işine son verilmiş ya da şimdi cezaevinde.. Ancak nedense fötü hiç siyasete girmemiş girememiştir sizce de bir tuhaflık yok mu??!
N.Öztürk 15 Mayıs 2019 07:24
Her şey yazıldığı gibidir. Ama bir tanıdığım var, 1998-2000 yılları arasında öğrenci iken, sabahları Zaman gazetesinin dağıtımında çalışmış, sigorta kayıtları var. Bunu, terör örgütü üyeliğine delil gösteriyorlar. Tahmin ettiğiniz üzere tutuklu ve asgari 7,5 yıl ceza almak üzere. Kendisi kargo işçisi. Öyle ABD'ye gidip ziyareti falan da yok.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 10:58
1
7.24, Dışarda olsa ilk fırsatta yurtdışına kaçar. Çok çok örnekleri var.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 04:21
Tamam Recep Ozel aklandi. Kendisine iftira atilan, aciklamalarini yayinlatacak gazete kosesi bulamayan, isini, itibarini, gelecegini kaybeden binlerce masum insan ne yapacak? Adaletin terazisi mi demisti birisi? Evet, adaletinizin terazisi
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:58
0
Recep Ozel ve zamaninda onunla birlikte hocaefendilerinin ellerini openler aklandi mi o da ayri bir konu tabii.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 04:16
Sayın yazar “maksadını aşan ifade” tanımınıza bayıldım. Keşke Recep Özel de bu incelikten ders alsa.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:51
Yav arkadaş bu adamlar içinde FETÖ, CHP geçmeyen cümle kurmaktan aciz mi? Meseleleri başka yerlere çekmekte pek mahirler.Tabi günümüzde bu dil prim yapıyor.Chp,Fetö,hdp olmasa ne yapardık öyle değil mi?Kimi günah keçisi ilan ederdik.İyiki varlar.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:40
Ata sözü; Gevurun ekmeğini yiyen, gevurun kılıcını sallıyor.Reis fotoğrafta görmesin diye piposunu saklayanlar, bugün vuruyor da vuruyor. Ne çok şey değişmiş.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:39
Amman Mehmet bey alla sende. Birliktelik icin tek devlet tek millet tek bayrak ve tek vatan sloganı yetmiyormu size . Siyaset dilindeki sükunetle birlikteliği sağlamaya çalışıyorsunuz !!!!
ZoZo 15 Mayıs 2019 03:40
Ne güzel değil mi? İktidarın şemsiye altında olunca geçmişte yapılan her şey bir çırpıda unutuluyor aslında ben ziyaret etmedim devlet gezisi nedeniyle bir uğramıştım oluyor yapılan bağışlardan beraat edebiliyorsun. Ama hiç bir alakan olmasada abin baban amcan eltin görümcen bir şekilde tanıdığın biri fetö iltisakı varsa hayat senin için bitmiştir. Bunada adaleti diyoruz.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:29
Bi defadan bir şey olmaz Sn Recep Özel. "Allah bizi affetsin, milletimiz de bizi affetsin." de ve geç. Bundan sonra sana kimse Fetöcü diyemez. Ocaktan'ınki de iş değil yani
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 02:06
Örnek bir tavır sizinki Mehmet Bey'...Sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bazen kantarin topuzu kaçıyor. ..
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 01:30
Recep Bey davanın geldiği yeri görmüyor mu? Demokrasi, adalet, insan haklarının, düşünce özgürlüğünün bugünlerde esamesinin okunmadığını görmüyor mu? Bu şartlarda davadan dönen alçak olsun diyenin davasının ne olduğunu çok merak ediyorum.
musto 15 Mayıs 2019 01:10
Tarih okuyan insanlar ateş çemberinin ortasında ağır baskılar altında kalmış bir ülkeyi tek parça çıkaran bir partiye söylenecek sözmü bunlar birde bunların yönettiği ülkeye bakın başkalarının iradesi ile komşularını kan gölüne çeviren ülkeyi iş aş ekmek parası bulamayacak hale getirenlerin ağzından başka ne beklenir.
Has Parti 15 Mayıs 2019 01:05
Sayın yazar çok şanslısınız 'Yazınızın ayarını siliyim' dememiş, sadece 'haysiyet celladı' demiş size. Recep Özel'i o partide tutan şahsiyeti ve haysiyeti tebrik etmek lazım.
İbrahim DİRİ 15 Mayıs 2019 00:16
Adamın açıklamasına bak,bu dille mi kucaklaşılacak, gene trübünleri gaza getirme,bol hamaset.Bende yazayım o zaman "bu millete bir daha el etetek öptüremeyeceksiniz,abdülhamit varsa,Resnelilerde var pilavdan dönenin kaşığı kırılsın" nereye vardık şimdi.Laf kalabalığı YSK darbesini gizlemez.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 00:11
Kanaatimce 1940'lardaki Chp zihniyeti ne ise Sn Recep Özel'in de içinde olduğu Akp bugün aynı o zihniyetin pratiklerini biz vatandaşlara sergilemekte. Örneğin yandaş medyanın yayınları,trollerin ve köşe yazarlarının gerçekleri ters yüz etmeleri,seçim öncesi kullandıkları dil ve üslup, yalanlar, iftiralar, akla ziyan itirazlar ve gerekçelerle seçim iptali hem de aynı zarftaki 4 pusuladan sadece kendi kazanmadıkları büyükşehir belediyesi.Maalesef şu anda Akp demokratik hak ve özgürlükler ile adalet konusunda Chp'nin fersah fersah gerisinde.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN