Back To Top
Afrin’de neler oluyor?

Afrin’de neler oluyor?

- A +

TSK ve MİTin bölgeyle ilgili yapmış olduğu analizlerde yanılmadıklarını yaşananlarla bir kez daha gördük.

Analizlerinde yer altına tünellerle gizlenmiş ve koruganlarla çevre savunması yapmış bir terör örgütüyle karşılaşmayı bekliyorlardı. Açıkçası bu konuda yanılmadılar.

Bölgede bulunan terörist sayısında da yanılmadıklarını gördük. Daha harekatın başında etkisiz hale getirilen terörist sayısı bin 500’e ulaştı. Tanksavar silahları ve havanla saldıracakları bekleniyordu, aynen öyle oldu.

***

Harekatla ilgili bilinmeyen tek şey arazinin ne kadarlık bir güvenlik gücüne ihtiyacı olduğuydu. O da yaşandıkça görülüyor. İhtiyaç başka bölgelerdeki uzman personel ile karşılanıyor.

Hangi ülkelerin nasıl hainlik yapacakları da biliniyordu. Beklendiği gibi aynı hareketleri yaptılar. Açıkcası bilinmeyen onların hareketleri değil bizim ne yapacağımız. Bu sefer karakutu olan biziz.

Silahlı Kuvvetler’in nereye kadar gideceğini ve sözde müttefiklerimizle ilişkileri nasıl konuma sokacağımızı bu kez onlar merak ediyorlar.

Çünkü ellerinde bizi kısıtlayabilecekleri fazla enstrüman yok. Olanları da bir defada harcamak istemiyorlar.

Bu kez Türkiye’nin elinde masaya daha kuvvetli oturmasını sağlayacak enstrümanlar var.

Öncelikle ABD’nin karşısında kuvvetli bir iktidar, Suriye sorununu çözmek için ortak mutabakata varan bir halk, operasyon ihtiyacını kendi savunma sanayisinde milli çözümlerle halletmiş bir ordu, Suriye’de yardım faaliyetleri icra etmiş ve başarıya ulaşmış bir modeli olan sivil toplum örgütleri, kendi icrasını yapabilen bir MİT Dış Operasyon Dairesi ve özgüven kazanmış ÖSO var.

Yani bu sefer çantası kabarık olan Türkiye.

İncirlik ve Kürecik ayrıca DAEŞ koalisyonu içindeki pozisyonunu daha kullanmamış bir Türkiye duruyor ABD’nin karşısında.

Zaman zaman Türkiye İncirlik’i kapatsın ve NATO’dan çıksın diye halkımız haklı serzenişlerde bulunuyor.

Ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum. Bu konuyu anlatan çok güzel atasözlerimiz vardır. ‘Bir kavgada cebinde kaç tane taş tuttuğunu söyleme, ayrıca hepsini bir anda da harcama’ derler.

Türkiye, İncirlik ve Kürecik gibi konuları daha olayın başında kapatırsa kendi kozlarını ortadan kaldırmaya başlar. Türkiye bu kararları ani olarak vermeyecek kadar kadim bir devlet. Zamanı geldiğinde kapatma kararını verecek kadar da güçlüdür.

Bu nedenle Zeytin Dalı’nda Afrin’e girilmesin ve ABD üsleri hemen kapatılsın demek Türkiye’nin elinden kozları almakla eşdeğerdir.

***

Eğer Afrin’e girilmesin teklifini ana muhalefet yaparsa, PKK varlığını bölgedeki şehir üzerinden sürdürmek için hazırlık yürütebilir. Bu söyleneni de dünya kamuoyuna servis eder. Bu konuşmalar masada karşı argüman olarak önümüze konabilir.

İncirlik’in konumu da buna benzerdir. Koalisyonun içinde olduğumuz sürece, neler olup bittiği konusunda bilgi sahibi olup bazı oldu bittileri baştan engelleyebiliyoruz.

Geçmişle ilgili hep sahada kazanıp masada kaybediyoruz diye hayıflanıp üzülürüz. Bugün ise sahada ve masada kazanmaya başladık. Bunu da çantanın kabarık olmasından yapabiliyoruz.

Bizler şehitlerimizin kanlarının bedelini almak istiyorsak önce onu yapanları cezalandırmalı ve şehitlerimizin bize kazandırdıklarını kalıcı hale getirmeliyiz.

Ülkenin dik ve onurlu duruşu hepimize ilham kaynağı oluyor. Geri hatta olan insanlarımız da hep beraber milli seferberliğin gereğini yapıyorlar.

Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Şubat 2018 14:48
Aradaki yorum sansüre uğradığı için konu tam oturmuyor.
KARAR OKURU 18 Şubat 2018 21:36
0
Karar'da sansür olmaz o senin hüsnü kuruntun.
B 18 Şubat 2018 13:46
Suriye'de Fırat'ın doğusuna bir harekat yapmaya kalkışırsa, şurası kesin ki ABD ile çatışmaya girmek zorundadır. Bunu tek başına kaldırması zordur. Yapılacak iş İran ve Rus ordusu ile direk ittifaktır. Hatta bütün harekat tek bir komutan tarafından ve tek bir merkezden yönetilmelidir. Bu komutan Rus olur, yardımcıları İranlı ve Türk olabilir. Harekatın komuta merkezi bir yerde olmalıdır. Bu Halep, Ankara veya başka bir yer olabilir. Kuvvetler eşzamanlı ve senkronize hareket etmeli birbirini tamamlayıcı olmalıdır.İyi bir harekat planı hazırlanmalı ve
B 18 Şubat 2018 13:33
Şöyle bir senaryo oluşsaydı Türk ordusu hiç bir şey yapamadan eli kolu bağlı oturmak zorunda kalırdı. Esad hükümeti Rus ordusundan yardım istemeseydi ve yıkılsaydı. ABD ışıd'le savaşıyorum bahanesiyle Suriye'nin her yerine girseydi. Üsler kursaydı. Bu karışıklıkta pyd düzeni sağlıyoruz ve İşid'le savaşıyoruz diye Tüm güney hattını tutsaydı. Denizle bağlantı kursaydı. ABD Suriye hava sahasını kapatsaydı. Bunları şunun için söylüyorum. Bugün Afrinde hava destekli operasyon yapılıyorsa bu Rusya, Suriye hükümeti, İran sayesindedir. ABD Rusy
KARAR OKURU 17 Şubat 2018 04:26
nato Amerikan üslerini biran önce kapatmamanin hiç bir stratejik mantıklı kazanımı yoktur dünyada hiç bir ülke yoktur ki kendisine düşman olan bir ülkenin askeri üslerini topraklarında barındırsin
KARAR OKURU 17 Şubat 2018 01:42
Meyve veren ağaç taslanir, bu ülke ne zaman ayağa kalksa dizcokturmeye çalışan fitneci satilmislar olacaktır bu zavallılar satildiklarini bile bilmiyor en acı tarafı bu sanırım fikir düşmanın fikri ama bu satilmislar fikri kendi fikriymis gibi savunurlar Mete Bey özel harekât mensubu birisi onların nasıl yetiştiğini bilmeyen yada anlamayan insanlar karalamaya çalışıyor yazık bu ülkede yasayipta düşman fikrini benimseyen ve bunun farkında olmayanlara Allah hidayet versin
Güven 16 Şubat 2018 22:48
ABD başkanı Trumph veya Obama Türkiye'ye gelse, Erdoğan'ın ayağını da öpse, yok kardeşim sen önce 15 temmuz'un hesabını vereceksin. Yıllarca desteklediğin pkk'nın hesabını vereceksin. Aktütün'ün hesabını vereceksin. El bab'a Türklerle savaşmak için kaydırdığın Işıd'lılerin hesabını vereceksin.Hatırlarsanız çatışmayı kesmişti. Abd için Suriye'de düğün konvoyu gibi dolaşan Işıdlileri havadan bombalamak çok mu zordu. Şimdi pyd'ye beşbin tır silah veriyor. Belli ki Türkiye'nin bir kısmına bu silahları aktaracak ve ayaklanma başlatacak.Yala
Güven 16 Şubat 2018 22:12
Tillerson, millerson gibi zerzavatla görüşmek devlet yönetimi değil. Bunlar seni fetö yoluyla Marmaris'de öldürmeye kalkmadı mı ?.. Şekerimi yükseliyor nedir anlamadık. Git bak bakalım Ostim'i ziyaret et, İvedik organize sanayini dolaş. Bak ne eksikler var. Sanayicileri dinle.Mühendisleri üniversite hocalarını topla.Askeri birliklere git.Tankların, savaş uçaklarının durumlarını incele. Sorunları nasıl çözeriz diye bak. Devleti yönetmek budur...
Misafir 16 Şubat 2018 20:12
konu başlığı afrinde ne oluyor Afrin bilemem ama sınırdaki şehirlerde tehlike içinde çünkü şehirlerden afrine gidip gelinme olabilir onun için gözünüzü açık tutun
KafalardakiSoru 16 Şubat 2018 18:19
O kadar cok kandirildik dendigi icin simdi kafalardaki soru sarki obegi "Oy Tillerson Tillerson Sen de Mi Bizi Kandırıyisın?"
Kdz. Ereglili 16 Şubat 2018 07:15
Halki teskin eden makul ve mantikli ve dogrulugu ortaya cikan yorumlariniz gercekten tebrike sayandir. Tarih Konusunda Talha Ugurluel'in Askerlik ve Güvenlik konularinda sizin yorumlariniza hayranim.
B 15 Şubat 2018 22:58
Afrin harekatında önemli bir eksiklik ortaya çıktı. Bu zırhlı kepçe, mayın temizleme aracı gibi istihkam araçları yetersiz. Bir önemli konu da askerleri dinlendirmek konusu. Yedekte bir takım birlikleri ihtiyatta bulundurup bir kaç günde bir birlik değişimi gerekiyor. Bu öso içinde geçerli.
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 19:49
allah türkiye cumhuriyeti 'ni iç ve dış hainlerden korusun Amin
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 19:32
Allah ına kurban abim inşallah devletimiz bu dediklerini yapar. Muhalefet desin diyeceğini gerçek halk onu demiyor nasılsa
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 17:28
Arkadaşlar ekonomi tepetaklak ilgilenen yok mu?
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 20:58
1
Sen varsınya bide nerede gördün, biraz anlatsan..
KARAR OKURU 16 Şubat 2018 13:04
0
Arkadaşın cebi dolu. Tok açın halinde n anlamaz misali. Cebe giren çıkıyor halk ekside. Haberin varda cebin dolu ki sağırı körü oynuyorsun.
Karar Okuru 15 Şubat 2018 13:38
Yapılması gereken bir operasyon vardı bizde onu yapıyoruz. Eğer bu operasyonu sınır dışında yapmazsak yarın kendi topraklarımızda yapmak zorunda kalacağız. Üç beş çapulcuya emperyalistlerin emellerini yapmasına izinmi vereceğiz. Hepsinin kafası kırılacaktır inşallah. Allah Mehmetçiğimizin yanındadır. Bu ülkenin ve ordusunun ne olduğunu yakında hepsi öğrenecek. Yok öyle üç kuruşa beş köfte. Çatlak sesler çıkıyor memleketin her tarafından. İster çatlayın ister patlayın kafaları kırılacak vatan hainlerinin. Bu böyle biline.
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 11:17
Teröristlerin yaptığı hazırlıkları, son dönem hendek olayları takip edenler tahmin edebilir. Mitçi olmaya gerek yok. Önemli olan onlara karşı nasıl hazırlık yapıldığı, hala müttefik denilen abd 'nin teröristlere bütçe ayırması. Ayrıca Vietnam Savaşı'nda B-52 lere karşı kullanılan Ho che minh tünelleri. İnşaALLAH bu teröristler abd nin elinde patlar.
Berktas 15 Şubat 2018 10:27
Arkadaşlar, aşağıda bir sürü Mete Bey'in yazılarıyla ilgili rahatsızlığınızı dile getirmiş bazı arkadaşlar... Ben severek günlük yazılarını takip ediyorum, ama siz rahatsız oluyorsanız okumazsınız konu çözülmüş olur... Milli duyguları olmayanlara bu yazılar zararlıdır ...
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 08:27
Vesayet savaslarinda askerlerimiz stratejik olarak ne yapilmasi gerekiyorsa siyasi otorite ile belirleyip yapsin. Umarim bir an once basarili olacacagiz.
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 08:24
Mete bey , Yazmaya ve Tv de konuşmaya devam edin . Sizin gibi Milliyetcilere , Tv lerde ihtiyacımız var . Çok defasında aktardığınız bilgilerden istifade ediyorum. Ama Yorumları okuyunca sanki yanlış Gazetede yazıyorsunuz gibi geldi bana .
Gerçekler nerede 15 Şubat 2018 07:21
Mete yarar, bu yazıları bir gazeteci olarakmı, yoksa yürüyen savaşın halkla ilişkiler memuru olarakmı yazıyorsun. İçerik olarak bomboş, tamamı İle propaganda dolu bir yazı..
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 09:59
2
Ne yazmasını bekliyordun, mesela Afrine girmeyelim, bırakalım PKK sınırımızda istediği gibi at koştursun, eskiden olduğu gibi her yapılanı sineye çekelim, ABD ve yandaşlarına karşı el pençe divan duralım savaş bizim neyimize falan gibi mi ? Mete Bey, Ordunun ve Mit in bu harekattaki değerini önemini yaptıklarını ve ülke olarak askerinden siviline büyük bir kesimin gururlu onurlu bir duruş sergilediğini anlatıyor. Bunun neresi yanlış ?
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 11:01
3
milli nucadeleye toplu igne ucu kadar katki sunamayabilirsin capin olmayabilir ama gece gunduz calisan fedakar kahraman gorevlilere satasma... gercekleri kifayetsiz muhteris siyasi hesaplarinda bulmus gibisin zaten ama su hassas donemde golge etmeyin yeter!
cevat karakalem 15 Şubat 2018 04:52
Afrin harekati askesi ve diplomtik acisan "cok iyi" goturuluyor bence su anda kadar. Pratikte hicbir sey kagit uzerinde durdugu gibi kolay degildir,hele ki askeri ioperasyonlarda.Iyi planlanip uygulanan islrin de hakkinii vermek lazim kategorik olarak elestirmek yerine.
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 01:11
Hep aynı şeyleri saçmalıyor bu arkadaş. Herşeyi biliyorduk falan.en başta 15 20 günde biter diyen benmiydim.tüm dünya yeşil ışık yaktı bizim operasyona diyen benmiydim.şimdi herkez Ülkemizi sıkıştırmaya çalışıyor. Güya terör uzmanı. Tv de izliyorum.boş laflar ediyor.
muhendis 15 Şubat 2018 05:22
39
Tam senin gbi bir uzman statejiste ihtiyacimiz var; cephede bekleniyorsunuz... Su ulke ne cekti su Hazar kiyilarindan sizanlardan, Balkanlardan devsirilenlerden, 1492 de o ulkeden kovulup gelenlerden... Nasil kurtulucaz bunlardan bilmiyorum ki.
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 11:07
5
bu milletlebu milletin inanciyla-imaniyla, bu vatanin bolymmez butunlugu ile, ordu-millet dayanismasiyla, mehmetcigin tekbir ve dua ile ugurlannasiyla sorunu olan hasereleri rahatsiz etmeye devam Sn.Yarar.... ozellikle gecmisi saibeli g.milli sozde siyaset kirintilerini:)
tepekoylu 15 Şubat 2018 15:15
0
rumuz muhendıs ama.... akıl . fikir . zikir ... parya....
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 22:58
1
""Muhendis" rumuzlu kendini bilmez, vatandaslara yok sen Balkanlardan geldin, sen 1492de geldin, Hazar kiyilarindan geldin diye Irkcilik yapma ayiptir. Sen kimsin, nereden geldin diye sorarlar. Sahi kimsin sen? Kim oldugunu saniyorsun? Nereden geldi senin dedelerin, aile agacinda kimler var?
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 01:10
Propaganda yazmayin Sayin yazar, makale yazin.
Elif İnal 15 Şubat 2018 00:04
Afrin'de ne oluyor tam olarak bilmiyorum ama üst komşumuz 3 suriyeli genç devletten para alıp sabahlara kadar müzik çalıyorlar ve çarşaflı bir genç kız olmama rağmen bakışlarıyla rahatsız ediyor Mete Abi.
muhendis 15 Şubat 2018 05:24
8
e sen de patlat tokadi! Mete bey ne yapsin, bizi de topayip adamlarin evini mi basmaya gitsin?
KARAR OKURU 15 Şubat 2018 11:34
7
"Elif" e, Devlet her ipsiz sapsıza para verecek kadar zengin değil. Bu bir kara propaganda. Fetönün de çarșaflıları var, onlardan olmayasın!
Karar okuru 15 Şubat 2018 14:16
1
Elif,her gün ayrı bir isimle yazıyorsun gibime geliyor.
KARAR OKURU 14 Şubat 2018 23:59
Guneydogudaki "hendekteki arkadaslari" kurtaramadilar, sira "afrin merkezdeki arkadaslarda"... millet goruyor! Allah dusmana firsat vermesin, Vatamizi, milletimizi, istikbalimizi istiklalimizi cani pahasina koruyan Mehmedimizi muzaffer kilsin...Varolun Sn.Yarar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN