Back To Top
Bu kez ıskalamayacağız galiba

Bu kez ıskalamayacağız galiba

- A +

Dijital dönüşümün Türkiye’nin gündemini daha yoğun şekilde meşgul etmesi gerektiği konusunda bir çok yazı yayımlandı bu köşede. Putin’in “Yapay zekada lider olan ülke dünyayı yönetir” sözü dijital dönüşümün devlet politikalarındaki merkezi rolünü çok iyi özetliyor. Türkiye, buharlı makinaların keşfinden dijital dönüşüm çağına kadar gerçekleşen dört sanayi devriminin üçünü ıskaladı. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan son devrimde ise tüm eksikliklere rağmen, hazırlıksız ve bilinçsiz değiliz artık.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin  bana göre en güzel yeniliklerinden birisi, direk cumhurbaşkanına bağlı olarak çalışacak bir dijital dönüşüm ofisinin kurulması. Bakanlıklar arası (belki de üstü) bir koordinasyon merkezi olarak çalışacak bu ofis, tüm bakanlıklıları ilgilendiren dijital gelişmeleri, bürokrasi bataklığına boğulmadan koordine ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

Böylesi önemli bir konunun, hükümet tarafından bu denli ayrıcalıklı bir konuma oturtulması Türkiye için büyük bir şans. Hükümetin gelecekle ilgili hiç bir yatırımının dijital dönüşümden bağımsız olarak düşünülmesi mümkün değil. Türkiye’de devlet aklının bu önemli ayrıntının farkında olması ve bunun için direkt cumhurbaşkanına bağlı bir ofis kurması, tek başına Türkiye’yi dünyada bu konuda adım atan öncü ülkeler arasına sokuyor.

Yeni sistemin en önemi iddiası bürokrasiyi azaltacak yeni bir yapı kurmak. Böylesi iddialı bir girişimde, belirleyici rol alacak kurum da dijital dönüşüm ofisi olacak. Belki iddialı bir tahmin olacak ama yeni hükümetin başarısı kurulacak bu ofisin başarısı ya da başarısızlığı ile direkt alakalı olacak. Başta kendi gazetem olmak üzere, tüm meslektaşlarımı dijital dönüşüm ofisinin ülkeye sunabileceği potansiyeller konusunda dikkatini çekmek isterim.

Avrupa ülkeleri için de dijital dönüşünüm devlet genelinde ne şekilde koordine edileceği henüz çözülmüş bir sorun değil. Görev genelde bir ya da birkaç bakanlığın etki ve yetki alanına göre dağılıyor. Dijital dönüşüm için özel bir bakanlık ya da bir ajans kurulması gibi teklifler var. Ancak dijital dönüşümde bürokrasi ve yetki karmaşası aşılarak ideal bir çözüm bulunmuş değil.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi bu anlamda Türkiye için büyük bir avantaj getiriyor. Yetkileri geniş bir cumhurbaşkanı ve direk cumhurbaşkanına bağlık dijital dönüşüm ofisi birçok adımın hızlı ve simetrik olarak atılabilmesi adına önemli bir karar. Bence bütün bakanlıklarda, dijital dönüşüm ofisi ile koordinasyonu ve kurum için dijital dönüşümü izleyen bakan yardımcılıkları da tahsis edilmeli. Dünyadaki önemli tarihi bir dönemeçten geçiyoruz ve bunun da farkındayız. Biraz daha rasyonel davranarak bu dönüşümün öncü ülkelerinden birisi olmamız da mümkün.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2018 10:59
SANMAM AMA YİNE DE İNŞALLAH DİYELİM. DEMESEK NE OLACAK O DA AYRI
Mehmet Özdoğan 15 Temmuz 2018 08:32
Desenize yerli otomobilde Cumhurbaşkanına direk bağlı bir ofisin olmayışından üretilemiyor,geç bunları anam babam geeçç.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2018 00:16
Kusura bakmayın ama kirk kez dijital dönüşüm dediniz ama dijital dönüşüm nedir neye fayda sağlar devletin ne yapması gerek dijital Dönüşüm hayatta neleri değiştirir vs vs tek bir laf yok bir ornek yok. Bomboş bir yazı. Bu anlayış yuz tane ofis kursa Ne olur ? Yapmis olmak icin yapmak ve yazmış olmak icin yazmak. Keşke yazınıza çalışıp ortaya elle Tutulur bir yazı koysaydınız.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2018 08:21
0
Çok haklısınız, öyle bir yazı koyamaz adamın niyeti saray propagandası yapmak! AB bakanlığı açtılar AB'ye girdik ya şimdi de aynı durum, işleri güçleri göz boyamak! Sen eğitimi imam hatip seviyesine indir ondan sonra da ofis açmışmış, yani aynı ülkede yaşamasak güleceğim ama maalesef bunların yönettiği ülkedeyiz, acınacak haldeyiz!
KARAR OKURU 15 Temmuz 2018 22:14
0
Mızmız gurubu yine iş başında anlaşılan...
KARAR OKURU 15 Temmuz 2018 00:12
Eğitim alt yapımız ve üniversitelerimiz teknolojiye bu kadar uzakken bu iş bir ofisle çözülecekse ne ala.
Ahmet Murat NUHOĞLU 15 Temmuz 2018 14:34
1
Bu yazarı ilk defa okuyorum Enteresan okurları var, yorumlarında yazardan farkındalık oluşturmasını değil memleketi yönetmesini bekliyorlar. Yazar kimsenin bahsetmediği bir kurumun öneminden bahsetmiş kardeşim. sana bana yazıyor kurumu yönetenlere değil. Türkiye gazete köşelerinden yönetilmekten kurtulalı çok oldu haberiniz yokmu. Bu arada Cumhurbaşkanını "Dijital Dönüşümün" önemini kavramasında Damadın önemli etkisi olduğunu düşünüyorum. Endüstri4.0 fanatikliği bir anda son buldu bakanların-bürokratların açıklamalarında. Selçuk BAYRAK
KARAR OKURU 15 Temmuz 2018 16:33
0
Bu yönetim anlayişi ve politikalarla Türkiye digital devrimin en iyi ihtimalle takipçisi olabilir (ki bu bile zor) yaratıcısı değil. Yanı geriden emekleyerek hamasete devam...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN