Back To Top
Bu yılın en seksi erkeği kim olsun? 

Bu yılın en seksi erkeği kim olsun? 

 - Son Güncelleme: 29.09.2019 Pazar 11:33
- A +

Toplumsal sorunlardan, felaketlerden siyasi rant devşirme sapkınlığı Türk siyasi hayatında eski bir gelenek. Terör, doğal afet, ekonomik krizler ve nihayetinde deprem gibi kısa vadeli çözümü olmayan sorunlar, bağlamına göre, ya iktidar ya muhalefet tarafından suistimal edilebiliyor. Hangi toplumsal olayın ne tür siyasi bir suistimale yol açtığı, hatta bu suistimallerin, ilgili toplumsal trajediye ne şekilde sebebiyet verdiğini oktaya koyan bir tarih çalışması yapılsa, muhtemelen bestseller olur. 

Bu kötü adetin sevimsiz bir örneğini İstanbul depremi ile birlikte yeniden yaşıyoruz. Böylesi bir felakette bile çözüme dikkat kesilmek yerine, çözümsüzlükten siyasi rant devşirme sapkınlığı tüm çıplaklığı ile kendini gösterdi.  

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında İstanbul depreminin hemen sonrasında toplanan Türkiye Afet Planlama Planı toplantısına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davet edilmediği şeklindeki yalan haber hızla yayıldı. Sayın Oktay’ın yalanlamak zorunda kaldığı bu iddia, bir kaç gün içinde sosyal medyada yayıldı. Depreminin kendisine değil, bu yalan haberle oluşan dezenformasyona dikkatlerimiz kesildi. Sayın İmamoğlu davetli olduğu halde katılmadığı bir toplantıdan, davet edilmemiş gibi mağduriyet rantı yerken, sosyal medyanın bir çok ünlü aktörü de, bu PR çalışmasına, yalanı yayarak gönüllü katkı sağladı. İmamoğlu ise bu yalanı düzeltmek için hiç bir ciddi çaba göstermedi. Bu arada haberi yayan bazı kişilerin yanlış bilgi için takipçilerinden özür dilediğini de belirtmek gerek.   

En temel toplumsal sorunların bile siyasi bir bağlama çekilip çözümsüzlüğe mahkum edildiği ülkemizde, deprem gibi çözümü köklü, uzun vadeli ve bir hayli pahalı tedbirlere dayanan bir sorunu en azından bugün, sağlıklı bir şekilde tartışabileceğimizi düşünmek hayalcilik olur. Günü birlik siyasi hazların cazibesini kapılmış bir kamu ouyuyla böylesine yapısal bir sorunu irdelemek imkansıza yakın bir ihtimal.  

Türkiye’de her türlü gelişme, siyasi faydası, rating katkısı olduğu müddetçe gündemde kalıyor. Depremin tedirginliğini hala hisseden İstanbul halkı bu travmayı unutunca, bugün boğazlar yırtılırcasına dile getirilen tedbirler de unutulacak. Bundan herkes emin olabilir. Bugün yaşadığımız sadece 17 Ağustos sonrası alınması gereken tedbirleri unuttuğumuzu hatırlamamızdan kaynaklanan geçici bir tedirginlik. Yoksa İstanbul’un paha biçilmez gayri menkul rantını bir takım ilke ve tedbirlere feda edecek halimiz yok! Yukardakiler bu rantı paylaşıyor diye yakınırız ama bu ranttan bize düşen payın hesabını da gayet iyi yapıp, bu rant sisteminin devamının teminine gönüllü olarak iştirak ederiz. 

Ayrıca medyamızın cin çalışanları da bu tür travmalara karşı halkını hiç bir zaman yalnız bırakmaz. 17 Ağustos depremi sonrasında “Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara“ diye şirin bir karekter yaratmasını bilmiş, Işıkara’yı da daha sonra yılın en seksi erkeği ilan ederek, büyük felaketin zihinlerde daha fazla hasar yaratmasını zamanında engellemeyi başarmıştı. Son deprem her ne kadar 17 Ağustos gibi büyük bir felakete neden olmadıysa da, sonrasında oluşan siyasi gerilim bir seksi karakter çıkarmaya çok müsait. Merkez medyanın zihniyet değişimi yaşadığı bugünlerde görev sosyal medyaya düşüyor. Türkiye yine yılın seksi erkeğini bekliyor. Aday ismi verip kamuoyunu etkilemeyelim şimdi. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 11:10
İmamoğluna biraz orantısız giydirmişsiniz, iç işleri bakanımızıda keşke bi dinleseydiniz
misafir 29 Eylül 2019 11:11
tabiki imamoğlu..
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 06:35
20 yılda depremle ilgili bir adım atılmadığının neden ve sonuçları üzerinde duracağınıza bir günün hikayesini, onu da ciddiyetten uzak bir şekilde ele almışsınız. Size yakıştıramadım. Toplantıya çağrılma meselesini Fatih Altaylı yazdı, okuyun lütfen.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 05:24
Boş toplantılar temenniler ile sorunlar çözülmez. 1999-2019 ne oldu? Deprem vergisinden 66 milyar toplandı. Ve iç edildi. Yani devlet depremden kaynak buldu. Bilim insanları ve paydaşların olmadığı her toplantı değersizdir. Tarafsız bir deprem komitesi oluşturulmalı bilim insanları ağırlıklı maddi kaynaklar (öncelikli 66 milyar) verilmeli. Siyâset biraz uzak durmalı. (Rant için gözü dönmüşler imar affı çıkaranlar bilakis,İstanbul'a ihânet edenler kesin kes...)
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 04:55
"Bir çok" değil, "birçok" olacak. Biraz özen lütfen.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 23:59
Helal olsun. Öyle isabetli değerlendirmişsiniz ki. Gerçekten, gülüyoruz ağlanacak halimize. İmamoğlu, istanbul belediye başkanlığına seçildiğini unutup, cumhurbaşkanlığı adaylığına oynamayı sürdürdükçe kaybedecektir bence. Chp nin düzenlediği uluslararası suriye konferansının açılışında imamoğlu'nun konuşma yapmasına ne gerek var örneğin. Bir İstanbul seçmeni olarak olan biteni hayret ve şüphe ile izlemekteyim. Allah korusun bu depremler şiddetlenerek artarsa bu belediyeye güvenemiyorum. Çünkü başkanı İstanbul ile uğraşacağına Türkiye'yi geçtim uluslararası siyasetle uğraşma peşinde.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN