Back To Top
Eğitim Reformu iletişim kazasına uğramasın

Eğitim Reformu iletişim kazasına uğramasın

 - Son Güncelleme: 26.05.2019 Pazar 11:35
- A +

Yazı konularımı seçerken gazeteciliğin temel ilkelerinden olan aktüel, ilginç ve önemli gibi kriterleri uygulamaya çalışıyorum. Bazen bu üç kriter hep bir arada, bazen sadece ikisi, bazen de sadece birisi belirleyici oluyor.  Bir rating unsuru olarak “eğitim“ tabiatı gereği bu üç unsuru bir arada barındırmıyor. Eğitim daha çok  önemli olması yönüyle aktüel bir gelişme olunca gündem konusu olurken, ilginçlik sıfatını çok nadir kazanabiliyor. 

Eğitimin aslında ilginç bir konu olabileceğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un aylar önce açıkladığı 2023 Eğitim Reformu ile farkettik. Bu vizyon açıklandığı dönemde kaleme aldığım “Evet Devrim“ başlıklı yazımda, mezkur reformun Türkiye için neden tarihi bir öneme sahip olduğunu ve Türkiye’nin gündemini yoğun bir şekilde meşgul etmesi gerektiğini dile getirmeye çalışmıştım. Bu konudaki fikirlerim hala değişmiş değil. 

Vizyon ilk açıklandığı dönemde Türkiye Kaşıkçı Cinayeti, Cumhur İttifakı ve Andımız gibi konulara yoğunlaştığı için konu yeterince ilgi uyandırmamıştı. Şimdi de durum farklı değil. Seçim atmosferinde olduğumuz bir dönemde MEB Eğitim Vizyonu’nun önemli ayaklarından biri olan “müfredat değişikliğini“ açıkladı. Ancak eğitimde değişim yine gündemin ana maddesi olmayı başaramadan unutulmaya doğru gidiyor.

Sadece marjinal sol olarak bilinen bir gazetesinin mevzuyu çarpıtarak attığı “Matematik seçmeli din kültürü zorunlu. Vizyon sıfır” şeklindeki manşeti ile konu sosyal medyada bir miktar tartışıldı. Sosyal medyanın iflah olmaz muhalifleri de “iktidardan geliyorsa zaten yanlıştır“ mantığı ile bu manşete sarılarak “Matematik dersleri seçmeli ders oluyor “ yalanına sarıldılar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un düzeltme yapmasından sonra bile bu çarpıtma sürdü. 

***

Kamuoyunun ilgisizliği ve mevzunun kolayca çarpıtılmaya müsait olması 2023 Eğitim Vizyonu üzerinde hassasiyetler çalışılması gereken hususlar hakkında bize fikir veriyor. Kamuoyunun yeterince haberdar edilemediği 2023 Eğitim Vizyonu’nun en büyük sorunlarından birinin iletişim sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Bu denli kapsayıcı, uzmanı olmayanlar açısından karmaşık sayılacak bir vizyonun, başta bu dönüşümün aktörleri olmak üzere, kamuoyunun geniş kesimlerine doğru bir şekilde aktarılması en az projenin kendisi kadar önemlidi. 

MEB’in yaptığı yenilikler, muadilleri gibi hızla uygulamaya sokulup, tutmadığı için sonra vazgeçilen reformlarla karıştırılmamalı. Söz konusu olan bir iki yasal yenilik değil, eğitim sistemini baştan aşağı yenileyen ve orta vadede Türkiye’yi de dönüştürecek olan bir paradigma değişimi. 2023 Eğitim Vizyonu’nda da sıkça dile getirildiği gibi bu değişimin aktörleri sadece devlet değil, öğrenci, öğretmen  veliler ve toplumun bütün kesimleri. 

Böylesi önemli bir vizyonun toplum tarafından doğru anlaşılması ve tartışılması büyük önem taşıyor. Bu zamana kadar medyada yapılan haber ve yorumlarda sistemin ana hatları konusunda bir kafa karışıklığını gözlemlemek mümkün. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise bağlamı ve boyutu farklı olan bir reformu eski dönem kavramları ile anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyor olmamız. Aslında dijital dönüşümü bir bütün olarak algılarsak bu sorun hayatın her alanındaki tartışmalar için de geçerli.

***

MEB’in 2023 Eğitim Vizyonu için kavram ve bağlam karmaşasını engelleyecek bir iletişim stratejisi geliştirmesi önem taşıyor. Nerdeyse her okulun özerkleşeceği bir yapıdan söz ettiğimize göre iletişim stratejisinin sadece ulusal değil aynı zamanda yerel boyutunun olması da gerekiyor. Vizyonun temelini oluşturan temel kavram ve motivasyonlar ki bunların bir çoğu alışık olmadığımız kavram ve söylemler, hedef kitleye doğru bir şekilde anlatılması gerekiyor. 

Türk medyasının eğitim konusunda, bir iki istisna hariç, uzmanlaşmış personeli yok. Vizyonun kamuoyuna aktarılması medyanın insiyatifine bırakılırsa arzu edilen etkinin sağlanması mümkün değil. Tıpkı vizyonun kendisi gibi kapsayıcı ve yenilikçi bir iletişim stratejisi de projeye mutlaka refakat etmeli. Belki de Türkiye’nin en iyi PR ajanslarının (iktidara en yakın olan değil en iyi ajansların) hizmeti alınabilir. Tarihi bir dönüşümün iletişim kazasına kurban gitmesi çok yazık olur. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Mayıs 2019 00:08
İlk ve ortaokulda düşüncelerini yazıya aktarmada beceri için kompozisyon dersi olmalı.Okullarda ödüllü yarışmalar öğrencileri motive eder.Açık uçlu sınavlar ihmal edilmesin.Münazara etkin olsun ortaokullarda.Test nesli kayıp bir nesildir.Ölçü kaçırılmamalı.Bilgi yarışmaları niye yapılmıyor.Tatlı rekabet,hırs sağlanır,aidiyet duygusu gelişir.Bu faaliyetleri unuttuk.Okullarda iyi sınıf zeki olmayan sınıf ayrımı travma yaşatıyor.Fırsat eşitliği olsun,özgüven yıkımı yaşanmasın.Öğrenciyi öğretmen etiketlemesin başka öğrenciyle kıyaslama
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 23:56
Bakan Ziya Bey’e güveniyoruz. Liyakatli ve hassasiyet sahibi. Yardımcı olmak ve takdir etmek hepimizin görevi olmalı. Kabinede istisnasız beğenilen tek bakandır. Politik yönü yok eğitim davasına adanmışlık var.Reformun başarısı ilk ve ortaokulda başlamalı. Ağaç yaşken eğilir çünkü. Bu evrede Kitap Okuma ders saati olmalı. Kitabın değerlendirmesi öğrenci tarafından anlatılmalı.Pratik ve dönüt unsurlarla fayda fonksiyonel olur. Liseden başlatılırsa reform güdük kalır. Aşırı ayrıntılara boğulmuş dersler azaltılsın.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 23:44
Ders yükü gerçekten çok ağır.öğrenciye her şeyi öğretmeye çalışırken hiçbir şey öğrenilemedi,öğretilemez de.Branşlaşma olmalı.Dersler sadeleştirilmeli.Yeteneklerin keşfine yoğunlaşıp branşlara yöneltilmeli.Kariyer ofisleri bir reformdur.Ancak psikolojik danışmanlar gerekli donanıma,duyarlılığa,özveriye sahipler mi?Önce bunlar kursa tabi tutulsun.Yönlendirmede paydaşlar da olsun.Ortaokul süreci kabiliyet,ilgi keşfine odaklanıp branş öğretmenlerin görüşleri portföye kaydedilsin.Böyle bir yol haritası oluşmalı.Lise 2de ete kemiğe bürünmeli
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 17:10
Yahu kardeşim içeriğe hiç girmeden şöyle önemli, yok efendim eğitim tarihimizin en önemli reformu gibi ifadelerle yazı bitmiş. Madem bu reform önemli ise neden önemli açıkla.
Mikdat Karaalioglu 26 Mayıs 2019 18:53
0
Degerli Okuyucu, yazımda da açık şekilde beyan ettiğim üzere bu metnin neden önemli olduğunu “Evet Devrim“ isimli esik bir yazımda konu ettim. Bunu da açık bir biçimde yazdım. Bakanlığın iletişim konusuna da el atmasını talep ettiğim bir yazıda tekrar aynı izahı yapmak anlamsız olacaktı.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 13:16
Din dersi zorunluymuş galiba. Reform orada bitti.
Mikdat Karaalioglu 26 Mayıs 2019 18:59
0
Evet yeni müfredatta din dersi zorunlu. Ancak bu anayasal bir zorunluluk. Yani MEB'in yetki alanı dışında. Dolayısıyla din dersinin reform bağlamında tartışılması teknik anlamda yanlış. Konu anayasal, siyasi olarak tartışılabilir elbette. Ancak 2023 Eğitim Vizyonu'nun bir eksiği olarak görülemez.
Ali 26 Mayıs 2019 13:01
Mesela siz burada bu vizyon metinini tartıştınız mı? Nasıl ve neden bu kadar önemli olduğuna dair ne öğrendik sizin mu yazınızdan?
Mikdat Karaalioglu 26 Mayıs 2019 18:47
0
Sayın Ali Bey, Vizyonu neden önemli bulduğumu “Evet Devrim“ isimli yazıma konu ettiğimi bu yazıda beyan ediyorum. Yaklaşık 150 sayfalık bir metin. Orada konuyu anlatmaya çalıştım. Şimdi tartışma başka bir boyutta. Her seferinde aynı konuyu tekrar tekrar yazmam hoş olmayacağı için eski yazıyı kaynak gösterdim.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:54
Önce bu yeni vizyonu okuyup anlayacak kafa yoracak uygulamak için kendini aşacak öğretmen lazım. Kaç tane var bunlardan? Uygulayıcı öğretmenin yoksa bütün projeler boşuna. Devlet okullarındaki öğretmenler hayatlarından bezmiş. Gününü doldurup maaşını almayı bekliyor. Eğitim neyine. Bunları özel okula çocuğunu kaydettirmek için görüşme sırası bekleyen bir devlet okulu öğretmeni söylüyordu dün.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 01:26
Din dersinin zorunlu oldugu bir egitim sistemiyle bir yere varilmaz. Amac dindar nesiller yetistirmektir. Dinle bilim birbirine zit disiplinlerdir. Kemalist vesayet rejiminde de amac Irkci nesiller yetistirmekti ve cok basarili oldular. Bu ulkede Irkcilik toplumun her kesiminde kok saldi. Demokrasiye ve insan haklarina saygili bir hukuk devletinde, devletin dindar veya Irkci nesiller yetistirmek gibi bir gorevi yoktur. Boyle bir yetkisi de yoktur.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:54
2
Din ile bilim niye birbirine zıt imiş açıklarmısın kardeş
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 17:43
2
Dinle bilim birbirine zit dedim. Neden mi zit? Cunku din inanca dayanir. Inancla baslar inancla biter. Bilim, ispata dayanir. Gozlemler, deneyler yapilir, veriler toplanir ve bir tezin dogru olup olmadigi ispatlanir. Dinde sorgulama gunah sayilir. Bilimde sorgulama ve mukayese etme gerekli bir unsurdur. Bilim ilerledikce, din kitaplarinda yazilan bircok seyin dogru olmadigi ortaya cikiyor. Dindarlarin cogunluk oldugu ulkeler bilimde hep geri kaliyor.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 19:43
0
İspat sadece gözlemsel metot ile yapılmaz, beyni olan için felsefi/akli anlamda da ispat söz konusudur. Sorgulama günah değil, Kuranda bizzat teşvik bile edilir. Comte'un dediği gibi bilim ile din yok olacaktı, halbuki ayetlerin bilimle mutabık olduğu ortaya çıktı. Ayrıca dindarların çoğunluk olmadığı ülke yok denecek kadar azdır.
Blackrose 26 Mayıs 2019 10:04
4
Cumhuriyet kurulalı beridir milletin dinine, diyanetine, kıyafetine, kültürüne kafayı takan zihniyetin memleketi nerelere getirdiğini 100 seneden beri gördük. O "demokrasi" dedikleri putun arkasına saklanarak kendi halkını küçümseyen, değersizleştiren, değerlerine savaş açan malum zihniyetin en son 28 Şubat'ta yürürlüğe koyduğu senaryoyu da gördük. Bilim, demokrasi, eşitlik sözleri sizin beyinciklerinizin kıvrımlarında karşı fikir ve yaşantıları ezmeyi hedefleyen afyonlar! Marx'ın afyon dediği din de aslında bu olsa gerek!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN