Back To Top
Gündemin hangi yarısı gereksiz?

Gündemin hangi yarısı gereksiz?

 - Son Güncelleme: 04.08.2019 Pazar 12:28
- A +

Gündeme gelen her yeni konu, adeta bütün sorunlarımızın odaklandığı bir denklem gibi heyecanla tartışıldıktan sonra unutulup gidiyor. Son bir iki hafta içinde ana gündem o kadar değişti ki çetelesini tutmak bile neredeyse mümkün değil. 

Anayasa Mahkemesi’nin “Bu suça ortak olmayacağız“ başlıklı bildiriye imza atan akademisyenlerin “silahlı terör örgütü propagandası yapmak“ suçunda ceza almalarının, ifade özgürlüğünün ihlali olmasına hükmetmesi ile  verimli bir hukuki tartışma bekledik.  Ancak 1071 akademisyenin bu karara karşı yayınladığı bildiri, hukuki bir tartışmanın Türk usulü polemiğe dönüşmesine vesile oldu. Devamında saflar sıklaştı hain, ihanet suçlamaları filizlenen her fikir tartışmasının üzerine bir el bombası gibi fırlatıldı. 

Peşinden Suriyeli mülteciler tartışmasını yaşadık. Kendilerini, insani gerekçelerle savunan sağduyulu bir azınlık hariç, medya ve kamuoyunda hiçbir cevap ve savunma hakkına sahip olmayan Suriyeli göçmenler hakkında her türlü saldırgan ve ırkçı söylem rahatça dile getirildi. Sonu  sokakta Suriyeli avlamaya varan bu cinnet hali şimdilik durulmuş görünüyor. Ancak bu sorundan pirim toplayacak siyasiler, gazeteciler ve  kanaat önderleri gelecek ilk fırsatta zehir saçmaya devam edecek.

Belediye başkanlarının, akrabalarını belediyelerde önemli mevkilere getirdiği bir diğer tartışma da yine hızla tartışıp tükettiğimiz bir başka konu oldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinde evlatların, yeğenlerin, torunların belediye başkanları tarafından yapılan atamaları kınandı. Bazı belediye başkanları geri adım atmak zorunda kaldı. Atamalarda liyakat sorunu, personel tercihi gibi önemli konular ikinci bir skandala kadar şimdilik askıya alındı. Bu krizden de belediyeleri bütüncül olarak kapsayacak, yapıcı bir kurumsal bir netice elde edemedik. 

Kaz dağlarında Kanadılı şirket ile Türk ortağının sürdürdüğü altın arama faaliyeti ve Salda Gölü’nün koruma altına alınması hakkında, çevre duyarlılığı ve siyasi motivasyonların birbirine karıştığı bir tartışmayı da Türkiye kamuoyu ilave  olarak takip ediyor. Bu konu da hızla, yapıcı tartışmadan çok cepheden cepheye atışların yapıldığı siyasi bir polemiğe dönüştü.

Haber sitelerinde dehşete düşüren cinayet, kaza, cinnet sonucu yaşanan dramatik ölüm vakaları da bütün bu siyasi tartışmalara refakat ediyor.  Gerilim, hamaset, dehşetle dolu bir gündem. Sükunetle ve sağduyuya imkan tanımayan bilgi bombardımanının yarattığı gergin ruh hali. 

Zihin sağlığı açısından biraz sükunet kaçınılmaz. Reklamcılık sektöründe ünlü işadamı Henry Ford’un “Reklama yaptığım yatırımın yarısının pencereden atılmış para olduğunu biliyorum. Ancak hangi yarısının olduğunu bilmiyorum“ sözüne sıkça atıf yapılır. Benzeri sorunu  gündeme ayırdığımız dikkat ve zamanda yaşıyoruz. Bize sunulan gündemin en az yarısı gereksiz. Hangi yarısının gereksiz olduğuna biraz daha kafa yormak gerekiyor. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 18:40
Gündemin hangi yarısı mı gereksiz ? Tam yarısı kadari değil yaklaşık % 51 i gereksiz .
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 07:36
Salda gölü ve Kaz dağlarının delik deşik edilmesine karşı çıkmak yerine polemiği dönüştü diyerek hafife almanıza üzüldüm.Neden muhafazakâr kesim çevre olaylarına, gazetecilerin büyük kısmı da dahil, bu kadar duyarsız? Muhafazakarlık tarihi değerlere, doğaya, sahip çıkmak değil midir? Acaba iktidar farklı olsaydı tutumunuz aynı mı olurdu?
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 02:20
Guzel bir yazi. Ozellikle belediyelerdeki yolsuzluklar konusu cok onemli. Halkin oylariyla belediye baskani secilenlerin buyuk cogunlugu yolsuzluk yapip bir an once ceplerini doldurmanin pesinde. Hangi partiden olduklari da fark etmiyor. Ustelik bu yanliz belediye baskanlariyla ilgili bir sorun degil. Valiler, kaymakamlar, milletvekilleri, bakanlar, danismanlar, vs...Tumuyle yozlasmis bir kulturden bahsediyoruz. Maalesef demokrasiden, hukukun ustunlugunden nasibini alamamis bir ulke oldugumuz icin bircok sorunda oldugu gibi bu sorunun da cozumu yok.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:23
Çok haklısınız. Özellikle tv ve internet haber bültenlerinde kavga, dövüş, öldürme, aldatma vb.gibi 3.sayfa haberlerine yer vermekten vazgeçilmeli. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu tür haberlere ana haber bültenlerinde yer verilmez. İnanın artık haber seyretmek veya okumaktan vazgeçer hale geldik. Artık görsel ve sanal medya haber sunuda bir filtrelemeye gitmeli bence. Bizde illa 1 saatlik haber programını doldurucaz diye kavga dövüş, cinayet vs ile dolduruyorlar. Haber bültenleri 15 dakikayı geçmemeli bence.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN