Back To Top
İstikamet orta sınıf

İstikamet orta sınıf

- A +

Mesut Özil bunu bilinçli mi yaptı bilinmez ama başlattığı tartışma Alman medyasında yaz boşluğu denilen bir döneme denk geldi. Siyasetin ve ekonominin tatilde olduğu, ciddi bir gündemin olmadığı yaz aylarında, Mesut’un ateşlediği tartışma, Alman kamuoyunda karşılık buldu.

Özellikle sosyal medyada MeTwo hashtag’i altında sürdürülen tartışma, Almanya’da orta sınıfa dahil ya da bu sınıfa girmeye namzet göçmenler (başta Türkler) arasında büyük etki uyandırdı. Çoğunluk toplumu da uyum adına bütün koşulları yerine getiren bu kitlenin, yaşadığı dışlanmışlık duygusu ve tecrübelerine ilk kez bu yoğunlukta şahit oldu.

Bu tartışmanın seyri aslında çok ilginç. Türkler bir yanda kendilerinin de dahil olduğu ya da dahil olmak istediği orta sınıfın kendilerine karşı sergilediği olumsuz tavırdan şikayetçi olurken, diğer yandan mağdur konumlarını ispatlayan anekdotlarla, dahil olmak istedikleri sınıfa ağır eleştiriler getiriyor. Bu eleştirilerin çoğunun haklı eleştiriler olduğunu eleştirinin muhatapları da inkar etmiyor.

Burada gözden kaçırılmaması gereken bir gerçek var. Türklerin dile getirdikleri dışlanma, çoğunluk toplumu tarafından kabul edilse de konu çoğunluk toplumu için ülkenin bir numaralı sorunu değil. Yani bir Alman, Türklere yönelik bir dışlamayı kabul etse bile, bu sorunu kendi yaşamı için öncelikli halledilmesi gereken bir sorun olarak görmüyor.

Oysa Türkler açısında bu sorun birinci dereceden önem taşıyor. Durum böyle olunca, çözüm için çoğunluk toplumundan ancak sınırlı bir destek beklenebilir. Yani yaşanılan dışlanmayı aşma yolunda öncelikli görev yine Türklerin. Modern tarihin hiç bir döneminde eşit haklara sahip olmak isteyen azınlıklar, bu hakları çoğunluk toplumun inisiyatifi ile elde etmiş değil. Azınlıklar genelde uzun yıllar süren mücadeleler ile haklarını, çoğu kez sadece kısmen, elde edebildi.

Uyum denilen şeyin başarısı Türklerin orta sınıfa dahil olup olmaması ile ölçülebilir. Mesut Özil’le birlikte uyum tartışmaları yeni bir dönemece girdi. Mağduriyeti dile getirmenin bir adım önüne geçerek, sağladığımız katkıyı daha görünür hale getirmemiz gerekiyor. Uzun ve ince bir yol.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2018 18:53
Azinliklara 90 yildir yapmadiklarini birakmayanlar simdi Almanlar bize irkcilik yapiyor diye 2 gozu 2 cesme agliyor. Mesut Ozil, Turkiye'de Kurt asilli futbolcu Deniz Naki'ye yapilanlari bilse sikayet etmeye utanir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2018 08:46
Doğru tespitler
EMG 05 Ağustos 2018 06:51
"Türklerin dile getirdikleri dışlanma, çoğunluk toplumu tarafından kabul edilse de bu çoğunluk için ülkenin bir numaralı sorunu değil. Yani bir Alman bu sorunu kendi yaşamı için öncelikli halledilmesi gereken bir sorun olarak görmüyor" Mükemmel bir tespit. Ancak çözüm öneriniz o kadar değil.Bir Mesut Özil bir Alman için işe yarar bir göçmenden öte biri değilse sıradan bir Türk hiç olmayacaktır. Türkler bir zaman Almanya'da çok işe yaradılar. Geri de dönemediler ve 4ncü nesil doğmak üzere. Eee bu kadar hatır da yeter derler artık yani. Biz de dağdan
KARAR OKURU 05 Ağustos 2018 05:47
Arastirmalara gore Turk Medyasinda son 4 ayda 3076 nefret soylemine rastlandi. Bunlardan 627si Ermenilere, 456si Yahudilere ve 235i Rumlara yonelik irkci hakaretler.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2018 01:33
Bir kez de cesaretinizi toplayip Turkiye'deki azinliklarin gecmiste ve bugun yasadiklari haksizliklari anlatin...Bilmiyorsaniz okuyup, ogrenin ve alintilarla yazin. Gayrimuslum vatandas kalmadi bu ulkede, kacip gittiler. Onlarin yasadiklarinin yaninda Almanya'daki Turklerin yasadigi devede pire kalir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN