Back To Top
Seçimin bittiğini unuttuk…

Seçimin bittiğini unuttuk…

 - Son Güncelleme: 22.09.2019 Pazar 11:15
- A +

Siyasetle dolu hayatımız, arzuladığımız geleceğin, yakını olduğumuz dünya görüşünün iktidara gelmesiyle mümkün olacağı gibi bir yanılgıyı barındırıyor. Oysa Türkiye’nin sorunları, beklentileri ve potansiyelleri farklı dünya görüşlerinin tek başına karşılayamacağı kadar geniş ve çok boyutlu. Bu karmaşa karşısında biraz da kendimizi caresiz hissettiğimiz için siyasete sarılıyoruz. 

Aylar öncesinden konsantre olduğumuz belediye seçimlerine,  üzerinden aylar geçmesine rağmen doğurduğu ya da doğuracağını umduğumuz sonuçları nedeniyle dikkat kesilmiş vaziyetteyiz. Siyasetin her şeye değiştirmeyi muktedir olduğuna dair inancımız nedeniyle hala yoğun bir şekilde gündemi seçim bağlamından değerlendirmekten kurtulamadık. 

Oysa,  yine hemen hemen bu seçimler ve ertesi dönemlerine paralel olarak konuşmamız ve çözmemiz gereken gerçek konular hakkında eğitim ve yargı reformları hazırlandı.

Siyasetle dünyayı değiştirmeye şartlı zihinlerimiz, kurumsal anlamda ciddi dönüşümlere vesile olabilecek Eğitim  2023 Vizyonu ile Yargı Reformu Stratejisi projelerinin potansiyelini yeterince kavrayamadı. Bu reformlar kendi alanlarında bir dönüşüm projesi algılamak yerine, iktidar tarafından sunulan “siyasi metinler“ gibi tartışılarak içeriklerine haksızlık yapıldı. Aynı kaderi paylaşma tehlikesini yaşayın son gelişme ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından kamuoyuna sunulan 2023 Sanayi ve Teknoloji Vizyonu. 

Kamuoyunun, toplumsal dinamizmin ana merkezinde olan bu üç konuda (hukuk, teknoloji, eğitim) konuşulması gereken o denli çok alan var ki, siyaset tartışmaya vaktimiz bile olmaması gerekiyor. 

***

Hukuk reformlarını sadece Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmek zorunda olan yasal düzenlemeler olarak düşünüyorsak, bir hukuk devleti hakkında hiç bir fikrimiz yok demektir. Devlet aktörlerden sadece bir tanesi, en iyi ihtimalle diğer aktörlerle ancak eş değer öneme sahip. Üniversiteler, barolar, araştırma kuruluşları medya  ve elbette bireyler hukuk devleti olma konusunda, bunu başarmış ülkelerde olduğu kadar performans sergileyemiyorsa arzuladığımız sonucu alamayacağımız ortadır. 

Yargı paketinin bir bölümü meclisin onayına sunuldu. Umarım kazası belasız bir uzlaşma sağlanır. Tasarının içinde bulunan hukuk fakültesinin beş yıla çıkarılması ve hukuk mesleklerine giriş sınavlarının getirilmesi bile bu alanda tek başına kurumsal bir dönüşümü tetikliyecek potansiyel taşıyor. Kuvvetle muhtemeldir ki biz tasarının bu maddesinden daha ziyade, 15 yıllık avukatlara yeşil pasaport alma imkanı tanıyan daha magazinel taraflarını tartışacağız. 

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu ise, eğitimde hem zihinsel hem de kurumsal değişimi öngören bir gelecek tasarımı. Vizyonla igili olarak her gün yeni bir uygulamaya yeni bir projeye şahit oluyoruz. Belki reklamın iyisi kötüsü olmaz diye de sevinmek lazım ancak dünyanın en yenilikçi eğitim projelerinden biri olan 2023 Eğitim Vizyonu Türkiye kamuoyunda geniş kesimlerin gündemine, ancak iki yalan haberle girmeyi başarabildi. Birincisi matematik dersi seçmeli oluyor/kaldırılıyor palavrası, ikincisi ise Mahmut Tuncer’in resminin ve sözlerinin bulunduğu bir ders kitabının okullarda okutulduğu yalanı.  

***

Kamuoyu projeye her ne kadar hakettiği ilgiyi göstermediyse de projenin kararlı bir şekilde uygulanıyor olması ise olayın sevindirici yönlendirinden biri. Kurumsal dönüşümlerde tüm aktörleri sürece dahil etme konusunda zorluklar yaşanan ülkemizde MEB’in 2023 Eğitim Vizyonu’un uygulanmasında yaptığı tecrübeleri dikkatle izlemek gerekiyor. 

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Vizyonu’ndan bahsetmek gerek . Bakanlığın sayfasında geniş bir biçimde yayımlanan bu metne yazımda yer kalmadığı için ayrıntılı olarak değinemeyeceğim.  Ancak dijital gelişmelerle ile ilgili herkes taktir edecektir ki dünyadaki trendlerin farkında, Türkiye’nin imkan ve potansiyellerin bu rekabetteki yeri ve önemin kavramış heyecan verici bir metin.  

Aslında önümüzde, önem ve aciliyet sırasına göre (bu sıralama herkese göre değişebilir) hukuk, eğitim ve teknoloji çok önemli meydan okumalar bulunuyor. Yeterki zihinlerimizi biraz siyasetten sıyıralım, Türkiye’nin bu meydan okumalara cevap verecek potansiyeli ve insan kaynağı var. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:25
Bu hükümetin bu saatten sonra bu memlekete hiç bir faydası olamaz.bunların hiç bir vizyonuna artık inanmıyorum.ha bu arada 35 senedir milli görüş ve akparti te oy verdim.sahada oy vermem ister inanın ister inanmayın.
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 10:58
"Türkiye’nin bu meydan okumalara cevap verecek potansiyeli ve insan kaynağı var." Ama yöneticisi yok!
Alaaddin 22 Eylül 2019 10:09
2023 Sanayi ve Teknoloji Vizyonu'nu okudum şimdi. Ekosisteme, uzmanlaşmaya ve küresel arge bütçelerinden pay almaya odaklı yaklaşım bana mantıklı geldi. Naçizane iki eleştirim var: 1) Dünyada zaten yapılanı bir de burada yapmaya çalışmamak lazım. Dünyada arzı yetersiz ya da henüz olmayan alanlara yoğunlaşmak gerekli. Bizim pazar olmamız sorun değil, biz de dünya pazarına arzda bulunduğumuz sürece. 2) Odaklanılan alan sayısı azaltılmalı. Her şeye odaklanacağım dersen hiç bir şeye odaklanamazsın. Zaten yeterli para ve insangücü yok.
Takipci 22 Eylül 2019 09:39
'Inandiricilik Sorunu' var. Guzel sozler kimseyi tatmin etmiyor.
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 03:45
Yargi Reformu, strateji, vs bunlar gostermelik seyler Sayin yazar. Tek adam rejimi devam ettigi surece biz hukuk devleti olamayiz. Bugunku hukuka aykiri uygulamalar aynen tekrarlanir. Hatta Cumhurbaskanligi secimi yaklastikca yargi daha da sertlesir, daha da vahim haksizliklar yasanir. Herkesin anlamasi gereken bir gercek var: iktidarin, koltugunu kaybetmemek icin yargiyi silah olarak kullanmasi gerekiyor. Bu durumda yargi reformundan bahsetmek "tut keli perceminden" sozunu hatirlatiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN