Back To Top
Sıra algıya geldi mi ? 

Sıra algıya geldi mi ? 

- A +

Almanya, Türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmek için iki önemli adım attı. Türkiye’ye yönelik ekonomik bir yaptırım olarak Hermes garantilerine (Alman Hükümetinin, Alman yatırımcı ve kredi kuruluşlarına sunduğu garanti)  2017’de konulan üst sınırı kaldırdı. Ayrıca Türkiye’de tatilini geçirmek isteyen Almanlara yönelik seyahat uyarılarının şiddetini düşürdü. Bunlar seçim öncesi başlayan yumuşamanın  ilk somut sonuçları. 

Bu gelişme Almam medyasında, bir iki cümlelik eleştirel ilaveler hariç sadece bir haber olarak verildi. Siyaset, karşılıklı menfaatler söz konusu olduğunda yapıcı adımlar atabiliyor. İlişkilerin önünde zannedildiği gibi büyük bir engel teşkil etmiyor. İlişkilerin önündeki en büyük engel aslında Alman kamuoyundaki Türkiye algısı. Daha açık ifade etmek gerekirse Alman medyasındaki hayatın gerçekleri ile bağdaşmayan Türkiye algısı.

Sadece Almanca sitelere Türkiye ismi vererek bir arama yaptığınızda ortaya korkunç ve gerçeklerle örtüşmeyen bir resimle karşılaşıyoruz. Hiçbir doğruluk payı olmayan şeyler yazılıyor değil iddiam. Sadece zihinlerde oluşturulan Türkiye algısının ikili ilişkileri nerdeyse imkansız hale getiren aşağılayıcı, dışlayıcı ve fevkalade yüzeysel üslup ve içeriği.

***

Alman medyası Türkiye konusunda 1980’li yıllardan kalma algısını hala değiştiremedi. O yıllarda kullanılan kavram ve klişelerle hala bugünün Türkiye’si anlaşılmaya çalışılıyor. Almanya’nın Türkiye uzmanları da Türkiye’de yaşayan siyasi ve toplumsal değişimi, ya işlerine gelmediği için ya da kavrayamadıkları için kamuoyuna nesnel olarak aktaramıyor. 

İlişkilerin günün birinde görece sağlıklı bir noktaya gelmesi mevcut algı ile mümkün değil. Türkiye tartışmaları, vasatını Türkiye’deki terör örgütlerinin söylemlerinden alan bir zeminde yapılıyor. Özellikle FETÖ’nün iştiraki ile daha da güçlenen Türkiye karşıtı algı çalışmaları, sadece iki ülke arasındaki siyasi ilişkileri değil, Almanya’da yaşayan Türklerin günlük yaşamlarını da etkiliyor. 

Geçmişe yönelik nelerin doğru nelerin yanlış yapıldığı tartışmak bu noktada fazla anlamlı değil. Ancak başta Almanya olmak üzere Avrupa kamuoyuna yönelik yeni bir atak geliştirmek, Türkiye’yi konuşurken nesnel bir zemin oluşturmak, ortaya daha  gerçekçi bir Türkiye resmi koymak artık ihmal edilemeyecek bir sorumluluk. Bu sadece bir imaj çalışması değil, sürekli talep ettiğimiz aynı  göz hizasında diyaloğu gerçekleştirmek için temel bir adım.  

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2018 00:43
Ne yazsanız boş sn yazar. Almanya hükümetleri ve basını maalesef türkiyeyi 2.sınıf devlet, türk halkını da 2.sınıf insan olarak görüyor. Sizi eşiti olarak görmüyor, görmek istemiyor. Tarihleri boyunca inğiltere,fransa gibi uzun süreli, kalıcı emperyalist olamadıkları için, bu eksikliklerini veya aşağılık komplekslerini oradaki türk işçilerinden dolayı türk insanından ve devletinden çıkarmaya çalışıyorlar. Bence bunların gizli psikolojileri böyle.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2018 11:24
Almanya' da ne kadar yamuk bir Türkiye algısı varsa Türkiye' de de en az o kadar yamuk bir Avrupa algısı var.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2018 14:23
2
Bence tam tersi. Avrupanın gerçek yüzünü yeni yeni görmeye başladık. Daha geçen yıllara kadar, hükümetler ve basın avrupa birliği, avrupa değerlerinin üstünlüğü diye diye kafamızı ütüleyip türkiye ve türk halkını zelil duruma düşürmediler mi. Allahtan AB türkiyeyi ABye almayacağını kesin olarak belirtti de bu utanç verici durumdan kurtulduk.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN