Back To Top
Diyanet’in taahhütnamesi

Diyanet’in taahhütnamesi

- A +

Başta Sayın Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş ve yardımcıları olmak üzere, ’34. İl Müftüleri istişare toplantısı sonuç bildirgesi’nin hazırlanmasına fikir, dil ve üslûp yönünden katkı sağlayanları, bildirgeye son şeklini verip onaylayan Din İşleri Yüksek Kurulu ve İl Müftüleriyle diğer katılımcıları takdir ve şükranla anmamız gerekiyor.

Çünkü -artık vahim bir hal alan iç ve dış gelişmelerin de etkisiyle- Diyanet’in önemine, yetkinliğine ve sorumluluğuna yakışır derinlikte; ağırbaşlı ama net ve kararlı bir üslûpla yazılmış, teşkilata yeni ufuklar açacak bir bildirgeyle karşılaştık. Bu metinle Diyanet İşleri Başkanlığı ve il teşkilatları, “Konu din ise burada biz varız; hem yasal yönden hem de bilgi ve birikim olarak asıl konuşma ve karar makamı biziz” demiştir. Eminim ki, Diyanet bu sorumlu ve iradeli duruşunu bundan sonra da sürdürecektir; kurumun dinî ve toplumsal hatta uluslararası itibarı buna bağlıdır.

Diyanet, ilk defa bu kadar açık ve kesin bir dille, zamanın ihtiyaçlarına göre geleneksel yorumlardan farklı dinî içtihatlarda bulunulabileceğini ifade etmiştir. Çünkü geleneksel dinî yorumların ürettiği ağır sorunlarla karşı karşıyayız. Bunun nedeni de söz konusu yorumların değişim ve dönüşüme, yani güncellenmeye kapalı olmalarıdır. Bu sürece direnen her anlayış gibi geleneksel din yorumları da –sünnetullah’ın gereği olarak- kendini tüketecektir, tüketmiştir. İslam dünyasında yüz elli yıldır bu gerçeği görenler ve anlatmaya çalışanlar olmuşsa da yenilenme karşıtları ve onların kışkırttığı çevrelerin baskısıyla susturulmuşlardır.

***

Bu bildirgenin, Başkanlıkça kamuoyuna sunulmuş bir taahhütname olduğunu düşünüyorum. Ancak asırların ürünü olan tabandaki klasik zihniyeti dönüştürmek kolay olmayacaktır. Başkanlığın, bütün merkez ve taşra teşkilatında, özellikle Eğitim Merkezlerinden Kur’an Kurslarına ve hizmet içi eğitim kurslarına kadar her kademedeki eğitim faaliyetlerinde bu taahhütnameye uygun bir zihinsel dönüşümün şartlarını oluşturmak suretiyle teşkilatı skolastik eğitimin dar alanından kurtarması gerekecektir.

***

Kanaatimce Başkanlık, hizmet anlayışını da güncellemelidir. Şuradan başlayayım:

En dindarından dine en mesafeli duranlara kadar hepimiz bu ülkenin eşit değerde çocuklarıyız. Bu ülkeyi birlikte savunuyoruz. En azından verdiğimiz vergilerle birbirimizin aşını ekmeğini sağlıyoruz. Dertlerimize birlikte ağlıyor, mutluluklarımıza birlikte seviniyoruz.

Bu birlik ve kaynaşma ruhunu diri tutacak bir din anlayışı geliştirmemiz gerekiyor. Bu ortak ruhu oluşturacak en önemli yapımız ise Diyanet teşkilatıdır. Eğer bu kurum, bu en önemli, en hayatî, dinî bakımdan da en öncelikli görevini yeterince yapamıyorsa, insanların, verdikleri verginin ne işe yaradığını sormaya hakları vardır.

Bir ülkenin bütün kurumları kendilerini yeni şartlara göre güncellerken dinî kurumların hâlâ camileri açık tutmak, ezan okuyup namaz kıldırmak gibi birkaç klasik hizmetle görevlerini yaptıklarını düşünmeleri doğru olamaz.

Diyanet teşkilatımızın cami hizmeti almayan kesimlere karşı da sunabilecekleri değerli hizmetler vardır. Mesela kurumun bu yöndeki en acil görevlerinden biri, bazı toplum kesimlerinin yasalara uygun hayat tarzları sebebiyle din üzerinden aşağılanmalarına, hakarete maruz kalmalarına engel olacak çalışmalar yapmaktır. Keza Başkanlık, kurumsal saygınlığı, geniş camiası ve toplumla doğrudan iletişimi gibi imkânlarını da kullanarak vergi kaçakçılığı, kul haklarının ihlali, adaletsizlik, işsizlik, yolsuzluk ve usulsüzlük, gelir eşitsizliği, çevrenin tahribi gibi toplumsal sorunları aynı zamanda dinî sorunlar olarak kavramalıdır. Çünkü nerede insana ve insanlığa zararlı bir durum varsa orada din vardır; dinin olduğu yerde Diyanet de olmalıdır. Dolayısıyla Diyanet, hizmetlerini ve kurumsal yapısını bu yönde güncellemelidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 17:54
İslam anlayışında, Kur'an ve sünneti hesaba katarak yapılan her türlü güncelleme beşeri sayılmaz.
VATANDAS 21 Mart 2018 17:30
Bu ülkenin bütün insanlarının eşit değerde olmadığını her gün birkaç defa şu veye bu vesilerle haykıran devletlilerden başlanmalı bu işe.Yoksa camilerimizdeki ötekileştirici vaazlar,hutbeler ve sohbetler nsanları camilerimizden maalesef uzaklaştırıyor.
Çık Değerli Mustafa Çağrıcı, Yazınız fevkalade olmuş, sizi tebrik ediyorum. Bravo, bravo, bravo...
KARAR OKURU 21 Mart 2018 16:01
Hala baş papaza inanan mankurtlar rin olduğu bir ülkede bir şeyleri güncelleme k lazım.
omer 21 Mart 2018 11:55
Bu dinimizin güncelleme konusunu gündemden çıkarsanız artık.İslamiyetin güncellemeye ihtiyacı yoktur. Ayrıca islamın hangi hükmünü güncelleyeceksiniz. Ona göre bu konuları tartışsınlar.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 10:28
Diyanet hocası kürsüde vaaz ediyor: “Faiz haramdır. Tabi ben dinimizin kuralını söylüyorum. Devletin uygulamalarına karışmam..” Mustafa Hocam, diyanet istediği kadar güncellensin, ne işe yarar. Değilmi ki sözünün hükmü yok... Yalova Kaymakamı ne derse desin, ne önemi var?..
Karar Gazetesi Okuyucusu 21 Mart 2018 17:50
0
Sayın "Karar okuru" kardeşim, bu ülkede ve İslam aleminde tek mes'ele faiz midir? Hiç ahlak mes'elesi, yolsuzluk belası, zulüm,ölüm, iptidailik derdi tasası, kul hakkı yeme illeti yok mudur? Faizin serbest olduğu nice ülkelerde neden saydığım fenalıklar asgari seviyede de, kalkınma ve ilerleme zirvede? Bunları insan olan, hele hele Müslüman olan neden düşünmez?
KARAR OKURU 21 Mart 2018 19:34
0
17.50, Faizin, İslam aleminin tek meselesi olmasa bile önemli meselelerinden biridir. O ülkelerin içinde Tanrıya inanmayanlar da var. O zaman Tanrıya inanmak da pek mühim değildir mi diyeceksiniz. Neyse, bu yorumdaki maksadım münhasıra faizin haram olmasını anlatmak değildi. Kesinleşmiş hükümlerin devlet nezdinde bir değeri yokken, yapılacak içtihatlardan devlete ne?.. Evlenirken imama nikahı kıydırıp, boşanırken Allah'ı aklına getirmeyen bir topluluk haline getirildik.
KARAR OKURU 21 Mart 2018 20:31
0
Pes doğrusu... Faiz serbest olan ülkelerde hangi fenalıklar asgari seviyede. Guvurun dünyalık tekamülü, size feleğinizi şaşırtmış... Gavurun imkanını bulsa...
KARAR OKURU 22 Mart 2018 02:12
0
20:31, Sizin bir Müslüman olduğunuzu düşünerek cevap veriyorum. Bu dünyada insan için imansızlıktan daha büyük bir fenalık var mıdır? Dünya kan gölüne dönmüş, insanlar birbirlerini ok ile, kılıçla öldürmüyor. O faizin serbest olduğu ülkelerin ürettiği silahlarla öldürüyor. Terörü meşru bir silah gibi gören ülkelerin, vurdum duymaz vatandaşları kadar zalim, iptidai, kul hakkı yiyen kim olabilir. Pes doğrusu ama kime?...
HACI MURAT 21 Mart 2018 09:59
"Mesela kurumun bu yöndeki en acil görevlerinden biri, bazı toplum kesimlerinin yasalara uygun hayat tarzları sebebiyle din üzerinden aşağılanmalarına,... engel olacak çalışmalar yapmaktır."Din üzerinden kimse aşağılanmaz ve böyle yapan da yoktur kanaatimce.Din kendi inananlarına doğru olanı bildirir, münkerden nehyeder.İnsanlara yanlış olanı söylemeyen onlara iyilik yapmış olmaz.Kul hakkına ve adalete, yolsuzluğa vurgu yapmak dinin (din adına konuşanın)zaten birinci vazifesidir.Bu bir yenilik olmaz.
Dinin devle tarafından kontrol edilmesini yanlış buluyorum. Din araçsallaştırılıyor !
cevat karakalem 21 Mart 2018 09:32
Ne devlet,ne Diyanet ne de Ilahiyet Fakulteleri dini hayat, tarikatlar, insanlarin inanclari ve tercihleri uzerinde sulta kurmamali.Cok yanlis bir model olur bu.Herkes istedigini arastirip, dinleyip, kararini verebilmeli. Halal tarikat damarinin sekteye ugratilmasinin, onune set cekilmesinin dini,sosyolojik,kulturel olarak ne buyuk zararlar goremiyor muyuz?
AHMET ALDEMİR 21 Mart 2018 08:37
Araştırma, düşünme, SORGULAMA eleştiri yükselen değer olup, ahlak haline getirilmedikçe değişim ve gelişim olmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN