Tercihleri hep yanlış!

Para beğenmiyorlar.

Bakın ne demiş Bakan Nebati?

“Kur korumalı mevduatın bütçeye oluşturduğu yük sınırlı kalmıştır.”

Ne kadar bir tutardan bahsediyoruz?

21,1 milyar TL!

Bakın size bir hesap yapayım.

Bugün itibariyle motorinde litre başına ödediğimiz vergi (özel tüketim vergisi ile katma değer vergisi) toplam 7 TL’ye yakın.

3 milyar litre motorini çiftçiye vergisiz verebilirdik.

Ya da 703 milyon litre motorini ücretsiz bir şekilde çiftçiye ve nakliyecilere verip, gıda fiyatları üzerindeki en önemli yükü sıfıra indirebilirdik.

Ya da durun başka bir örnek vereyim size.

Dün bir haber daha çıktı. İstanbul Havalimanı için yüklenici firmalar kira ödemek durumundalar. Üç yıllık kiraya denk gelen 1,1 milyar Euro’luk kira ödemesi yirmi yıl ötelenmiş. Yani devlet yaklaşık 20 milyar TL’lik gelirini yirmi yıl sonraya ertelemiş.

Bu ülkenin gençlerinin öğrenim süreleri boyunca aldıkları ve ödemek zorunda oldukları bir kredi var. 2021 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı buradaki alacağın tutarını 5,5 milyar TL olarak açıklıyor.

5,5 milyon KYK borçlusu olduğunu biliyoruz. 600 bin borçlunun ise icralık durumda olduğu tahmin ediliyor.

Yani devletimiz gençlerin eğitimi için borçlandığı 5,5 milyar TL’lik alacağı için tam bir şahin. İcralar, faizler havalarda uçuşuyor. Ancak sıra müteahhide gelince yirmi yıl bekleyebiliyor.

Diyoruz ya işte hep tercih!

***

İşte bu şartlarda AK Parti’yi amansızca savunan ama çaktırmadığını sananlar TÜSİAD’ı eleştiriyordu.

Biliyorsunuz TÜSİAD, AK Parti’nin dış politika ve ekonomi politikasını eleştirince Cumhurbaşkanı Erdoğan dönüp haddinizi bilin demişti. Bu grup da hemen TÜSİAD’ı üyeleri karlarını rekor düzeyde artırıyor ama çalışanlarına ücret zammı yapmıyorlar, önce bunun hesabını versinler diyerek eleştirmeye başladılar.

Yani yine elma ile armudu karıştırıp konu değiştirmeye çalışıyorlar.

TÜSİAD üyelerinin artan karlarına rağmen ücret iyileştirmelerine karşı duruşu eleştirilebilir eleştirilmesine de bence asıl mesele bu değil…

Acaba hükümet ve hükümete yakın çevreler şöyle mi düşünüyor?

“Biz zaten her şeyi sizin daha zengin olmanız için yapıyoruz. Sermaye daha güçlü olsun diye uğraşıyoruz. Tercihlerimizi hep sizden yana kullanıyoruz. Milyonları görmezden geliyoruz. Bunun sonucu ihracatı, karlarınızı artırıyorsunuz. Ödediğiniz ücretlerin enflasyon ortamında bir hiçe döndüğünü biliyoruz. Ve bakın görmezden de geliyoruz. Buna rağmen siz hala bizi eleştiriyorsunuz!”

Bence öyle düşünüyor.

Büyük patronlardan bile daha kapitalistler!

Bazen diyoruz ya kraldan çok kralcılık diye…

Alın size işte en güzel örneği..

YORUMLAR (28)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
28 Yorum